CONCERT Symphonie-orkest „Haarlem" Loslopende liond veroorzaakt ernstig ongeval 'Paföat.jaarin.jaaruifc JmghanJ JUNGHANS I HIT DOMEIN DER VROUW Als oma nog een huis heeft... Uit Keeeemerland 10 jaar Gidsenb in IJmuiden-Oo Installatie nieuwe leidsters hoogtepunt van feestdag Landsteiner plaquette voor IJmuidenaar 52 penningen uitgereikt 18000 uurwerken^Herman Mulder WYNAND FOCKINK „Half en Half' J. NOORTMAN DE EERSTE WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 PAGINA 11 TOERNOOI VAN- DER AART-BEKER VOLLEYBAL HA A RLEMMERLIEDE •Bebouwde deel van Kanaalweg wordt gemeentelijk eigendom B en 45000'- Per ha- Spaarnwm i' van Haarlemmerliede en stel van h t kunnen zicb met dit voor- hot Polderbestuur verenigen. Huur van grond. TRIO-TONE Se A/eteéliaeh. vvCnwc/ ZAND VOORT Militaire leswagens veroorzaken twee aanrijdingen K.V.P.-vergadering Bromfietser mag drie jaar niet meer fietsen V ELS EN-NOORD LAST VAN DIARRHEE? DE KOMST VAN SiT.-NIOOLAAS (een héél genoegen!) onweerstaanbare likeur in een schilderachtige „Frans Hals-fles" f 7.60 per fles i HEEMSKERK DB TOEKOMST VAN LANID- EN TUINBOUW CASTRICUM DE VROUW DOOR ALLE TIJDEN UITGEEST Filmavond' WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar 529ste STAATSLOTERIJ 4e kiQs - 3e i; lijst Ia? I\t 12 S! 545 694 605 611 6*1 628 ®38 669 696 700 702 726 729 752 754 (63 773 807 822 840 922 936 947 984 997 Voor een vrij talrijk auditorium gaf het symfonie-orkest „Haarlem" in de grote zaal van het concert gebouw een uitvoering van drie werken van romantische meesters waarvan twee weinig gespeelde. Het ligt ook in de bedoeling, xoals de dirigent Marinus Adam zei, minder bekende stukken ten gehore te brengen. De Jubel-Ouverture van Karl Maria von Weber wordt vrij wel sporadisch uitgevoerd, hoewel het een jubilant zonnig stuk is; de symfo nie in C dur opus 30 van Woldemar Bar- giel, geschreven in Schumannachtige stjjl, muzikaal, doch wat lang uitgespon nen en soms vermoeiend, beleefde zelfs een eerste uitvoering in Haarlem. Ver der vermeldde het programma het pia noconcert in a kleine terts van Robert Schumann. Al deze werken werden op prettige wijze en op een manier die het bevattingsvermogen van de muzikale leek niet te boven ging, ingeleid door Marinus Adam. En voor de zoveelste keer werden wij, toen wij Adam met zijn orkest (thans van uitstekende dilettanten) zagen werken, versterkt in onze overtuiging, dat Haarlem in hem een muzikale figuur bezit van beteke nis, die niet onderschat mag worden. Advertentie Het toernooi om de Van der Aart- Beker, het bekende jeugdtoernooi in de afdeling Haarlem van de KNVB, staat weer voor de deur. Het is dit seizoen weer anders georganiseerd dan in het vorige seizoen, toen het H.V.B. bestuur het afvalsysteem in toepassing bracht. Ook nu speelt men volgens het Beker-afval-systeem, maar aan deze knock-out" competitie heeft men enke le verzachtende en ongetwijfeld aantrek kelijke aspecten gegeven die voor elk jeugdelftal de deelname veel aatnrekke- lijker maakt. De verliezers uit de eerste ronde, (a.s. zondag) worden niet onmiddellijk uitgeschakeld, maar krijgen in een tussenronde de kans zich bij de win naars te klasseren. De laatsten strij den weer volgens het afvalsysteem, tot er acht overblijven die op zondag 29 april op een nader te bepalen terrein de finales zullen spelen. De verliezers uit de tussenronde spe len verder tot er twee overblijven en deze zullen dan in eindstrijd van de verliezers ronde spelen. Ongetwijfeld een aantrekkelijk toer nooi waarvoor ditmaal 42 elftallen heb ben ingeschreven, waaronder talrijke r.-k. ploegen. Het programma voor a.s. zondag luidt: DSK-Terrasvogels, EHS-van Nispen, SHS-Ripperda, VI. Vogels-BSM, DIOS- Halfweg, DZO-VVB, 1EV-SVY, DCO-Be. verwijk, Hoofdd. Boys-DSB, Kennemers- TYBB, Vogelenzang-Schoten, EDO-HBC, VSV-Onze Gezellen, Geel Wit-Bloemen- daal, Velsen-Stormvogels. Hillegom-AI- liance HFC-Concordia, DSS-Zandvoort- meeuwen, RCH-NAS, Haarlem-ADO, DEM-Kinheim. boij hoofdklasse dames van de volley de ovJ?etitie behaalde Velox een uitsteken- ste gameriKning op RaPiditas. Reeds de eer toen RaDicrfcht winst voor gasten, doch kon komen L™, volgende game geluk nend Velnv ,d het noB bijzonder span- stian' over ziin echter geen twijfel be staan over zijn aspiraties en won ook de twee resterende games (15—7; 15—8). Was de strijd in de hoogste damesklasse dus zeer bevredigend, dit kunnen wij niet zeggen van de wedstrijd tussen het leidende H.B.C. heren-team en H.V.S. 2 (04). H.V.S. beschikt in Van Kampen en Do ves enige geroutineerde spelers en het zal ons niet verwonderen indien deze ploeg nog hoge ogen zal gooien naar de titel. In de eerste klasse deelden verder Ra- piditas en de Bïoemendaalse politiemannen de punten, hetgeen van P.S.C.B. zeker een mooie prestatie genoemd kan worden. Na oen spannende en langdurige strijd eindig de ook de wedstrijd Cios 2Haarlem on beslist. De uitslagen waren: DAMES: Blinkert—H.V.S4—0 Rapiditas—Velox 13 Giosdie Raeckse 4 23 A.W.—O.V.R. A1—3 SpaarnestadRapiditas 2 04 S.S.O. 2—Gios 3 3 Velox 5—die Raeckse 5 2—2 Velox 4—O.G. 2 2—2 Blinkert 2Haarlem 4 31 HEREN: P.S.C.B.Rapiditas 2—2 H.B.C.—H.V.S. 2 0—4 Cios 2Haarlem 22 B.W.T.—O.V.R.A. 2 0—4 die Raeckse 2Gios 31 Santpoort—P.W.N2—2 Gios 3—Wik 2 2—2 BoruRapidiats 3 22 WikReady 2 13 JEUGD WikBuitenrust 13 Bij de onderhandelingen met het bestuur van de Groote IJ-polder over de aan te brengen verbeteringen aan de Kanaalweg en de bouw van een Pompinstallatie voor de afvoer van Rioolwater heeft dat bestuur naar vo- Rfin gebracht om de Kanaalweg, voor Rover de bebouwing strekt, in eigen dom, onderhoud en beheer over te ne- djen. Het stelt voor de Kanaalweg -in e'gendom over te nemen van de ingang van het Sectorpark tot de noordelijke grens van de pompinstallatie en voorts een gedeelte van de IJpolderweg tot de ®Prit naar de Spaarndammerdijk. Deze rVerdracht kan geschieden tegen de prijs -an 1,-, terwijl het onderhoud wordt Aergenomen tegen een vergoeding van ue zijde van de polder van ƒ800,- per dj* per jaar. dp overdracht gaat tot het hart van de b.ermsloot, zodat de gemeente voor aa hitvoering der voorgenomen werken de westzijde van de Kanaalweg ook Rijdrnoeten beschikken over de andere sC van de bermsloot en over een grond van de tuinen der wo- reid L ^et bestuur der polder is be- de grom? stro°k water en tuin, alsmede sing welke nodig is voor de plaat- hieente" de Pompinstallatie aan de ge drag VMn°^1r te dragen tegen een be- ,herliedfe^eontebestuur van Haarlem- bestuur ,f=n sPaarnwoude heeft met het ..ZwanenhuL» woningbouwvereniging gen om _"rg, overeenstemming gekre- bouwterrmü gemeente een perceeltje gebruik aft aa,n de Houtrakkerweg in boodwnn? staan. Hierop zullen twee W üton en worden geplaatst. B. en Voor rfieiLj°or het Perceeltje te huren en too J van ten hoogste vijf jaar Vierkante meter""80"* Van 5 °ent per Want hjj heeft veel, zeer veel voor het Haarlemse culturele leven gedaan. Wat een prestatie bijvoorbeeld om een dilet tantenorkest zo technisch verantwoord en doorleefd te laten musiceren. Het spreekt van zelf dat we een andere maatstaf aanleggen dan voor het Noord Hollands Philharmonisch orkest. Maar dat neemt niet weg, dat als wij zeggen dat er deze avond uitstekende dingen zijn gedaan, het voor de volle honderd percent gemeend is. De Jubel-Ouvertui' van Weber werd con brio en met de no dige panache weergegeven; opvallend was de mooie warme toon van de strij kers in het intermezzo van het piano concert van Schumann, frappant het menuet in de symfonie van Bargiel. Zeker waren er tekorten, hoe zou het ook anders kunnen. De hoorns hadden soms met moeilijkheden te kampen, in snelle passages was het hout soms wat ongelijk, maar daarmee willen we vol strekt niet zeggen, dat de uitgevoerde werken boven de macht van de uitvoe renden gingen. Alle respect voor het or kest en zijn eminente leider. De aangekondigde soliste, Margot Pinter, kon deze avond niet aanwezig zijn, daar zij zich ziek te Madrid be vond, en door de vliegtuigstaking in Frankrijk, niet op tijd kon komen. Zij werd nu geremplaceerd (en voortreffe lijk) door Gerard Hengeveld, die terecht een ovatie van hat enthousiaste publiek in ontvangst mocht nemen, voor zijn prachtige spel. TOM DE VRIES. Op de Or. Nassaulaan te Warmond liep een hond vobr het wiel van de bromfiets van mevrouw J. uit Sassen- heim. Zij kwam met een smak op de grond terecht en bleef in bewusteloze toestand liggen. Met een zware her senschudding en een beenfractuur moest mevrouw J. naar het ziekenhuis te Lei den worden vervoerd. Advertentie Waar op de tijd gelet moet worden daar Is een Jurtghans-wekker op zijn plaats. Het robuuste en nauwkeurige Junghans-werk zal steeds paraat zijn om U voor te laat komen te be hoeden. Er zijn Junghans wekkers met normale tik en met extra zachte tik. Vraagt Uw horlogemaker ook een 1 naar JUNGHANS 2-tonige, 3-tonlge of repttltlewekkert. natuurlijk bij Kampervest 51, tel. 21101 Zandvoort wordt de laatste tijd her haaldelijk gekozen als oefenterrein voor in opleiding zijnde militaire chauffeurs van de Koüdenhorn-kazerne te Haar lem. Deze leswagens hebben tweemaal een aanrijding veroorzaakt. Maandag middag moest een militaire leswagen een tweetal aan weerszijden van de Haltestraat geparkeerde auto s passe ren. De leerling-chauffeur maakte een onjuiste schatting van de ruimte, met het gevolg dat een personenauto aan het spatbord werd gehaakt en werd bescha digd. Dinsdagmiddag deed zich een St.-Nicolaas overtuigt zich bij zijn nachtelijke tochten over de daken eerst in het „Grote Boek" of het wel gerechtvaardigd is, dat Piet een cadeau voor de kinderen door de schoorsteen laat zakken. De braven krijgen namelijk lekkers, maar de stouten wacht de roe. soortgelijk verkeersongeval voor in de Kostverlorenstraat. Dienteengevolge werd een geparkeerde bestelauto ern stig beschadigd. De marechaussee maakte proces-ver baal op. Men vraagt zich af. of de leerling chauffeurs niet te vroeg in het nor male verkeer worden opgenomen en of men er niet goed aan zal doen ze langer te laten oefenen op eenzame wegen waar zij geen ernstig gevaar voor het verkeer opleveren. De afdeling Zandvoort van de katho lieke volkspartij hield maandagavond een ledenvergadering in het patronaats gebouw. Het enige punt van de agenda was de voorlopige candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Ka mer. De voorzitter, de heer J. L. C. Lindeman besprak in zijn inleidend woord de techniek der candidaatstelling en de betekenis van de kwaliteit-zetels. Komende tot de verkiezingen van 1956 vatte de heer Lindeman de betekenis daarvan samen in de uitspraak dat dan zal blijken hoe de strijd tussen de KVP en de P.v.d.A. over de vraag wie het sterkst in de Tweede Kamer zal zijn vertegenwoordigd, beslist is. Van ka tholieke zijde zal men dan ook alle kracht moeten inspannen om de K.V.P. weer de sterkste fractie in de Kamer te geven. Door het bestuur werden candidaat gesteld de heren; dr. Albering, An- driessen, mr. Bachg, mr. Boot uit Over- Veen, A. C. de Bruijn, J. E. A. van Dijk uit Dordrecht, Fens, mr. de Graaf, J. Groen, mej. dr. Klompé. Lu cas, Matser, dr. Mol, mej. A. Nolte, Van der Ploeg, Poncin en Prof. Romme. Door de vergadering werden nog de volgende candidaten naar voren ge bracht: mej. dr. Hillen en de heren dr. Kortenhorst, mr. van Thiel, Weiter en ir. Witte. De rechtbank te Amsterdam heeft een 67-jarige Hilversummer wegens roeke loos rijden op een bromfiets veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en als bij komende straf het verbod om geduren de drie jaar lang een bromfiets of een fiets te berijden. Op 10 juli reed hij op de weg tussen Bussum en Weesp en had een botsing veroorzaakt met een tandem waarvan de bestuurder aan de gevolgen van de aan rijding is overleden. De oude man had twee voor hem rijdende wielrijdsters willen inhalen en daarbij niet gemerkt dat uit de tegenovergestelde richting een tandem naderde. Hèt over hem uitge brachte rapport noemde zijn handels bekwaamheid beneden de maat als ge volg van zijn hoge leeftijd. Advertentie Voordat hij zijn aangekondigde be zoek aan Beverwijk en Heemskerk zal brengen, wil St.-Nicolaas zaterdag de gast zijn van de kinderen in Velsen- noord. HU zal daar met de trein van even voor kwart over drie aankomen. De Sint heeft voor Velsen-noord een recordaantal zwarte Pieten meegeno men. In zijn stoet, die o.m. door St. Caecilia wordt afgehaald, zullen zich namelijk niet minder dan zeven Pieten bevinden. Sinterklaas heeft ook voor dit jaar zijn bezoek bij oma aangekondigd. De medede ling er van heeft uitbundige vreugde teweeg gebracht, vooral bij de nog oprecht en diepgelovige neefjes en nicht jes. Het Sinterklaasbezoek bij oma is bij ons een der hoog tepunten van het jaar, omdat dat de enige dag van het jaar is, dat alle kleinkinderen te gelijkertijd bij haar te gast zijn. Alle kleinkinderen, d.w.z. alle voor zover de omstan digheden dat toelaten. De kleine Nieuw-Zeelanders zijn er natuurlijk niet bij, maar die kijken, zoals we uit brieven vernomen hebben, nu al vol verlangen elke dag uit naar de post, die de Sinter klaasgeschenken uit het va derland brengt. De kleine Haagse neef komt ook niet, want hij heeft dezer dagen een zusje gekregen en bo vendien is hij eigenlijk toch nog te klein om iets van het feest te begrijpen. Maar de twaalf Limburgertjes en de zes Brabandertjes komen. „Oma, maak je dan weer zulke (met een gebaar zo wijd als zijn armpjes maar maken kunnen) schalen broodjes klaar?", heeft Jan al gevraagd, die zich het feest nog herinnert van verleden jaar. „Natuurlijk, broodjes en krentenbrood", heeft oma bevestigd, want uit prakti sche overwegingen maken we voor deze jeugdinvasie de broodjes tevoren kant en klaar, zodat ze ze uit de hand kunnen eten. We rui men de achterkamer uit, zo dat er op de vloer plaats genoeg is voor alle kleintjes om te zitten en in de voor- kamer zetten we voor de heilige bisschop vast een ze tel gereed. Het is leuk te zien, hoe de oudste nichtjes moederen over de jongere neefjes en nichtjes, en met wat vpor aanbidding de acht jarige Jan opziet naar zijn dertienjarige naamgenoot. Ze weten nog precies te vertel len hoe het verleden jaar was, toen tante Seef voor Sinterklaas op de knieën moest komen zitten. Zij hebben andere herinnerin gen bewaard dan wij. Voor ons was het b.v. een koste lijk moment, toen we ont dekten, dat Eric niet onder die grote stoel gekropen was om te zoeken naar snoep, dat Zwarte Piet gestrooid had, maar om er ongestoord vast zijn portie op te kunnen smikkelen. De enorme scha len broodjes zijn voor de kin deren ook iets fantastisch, want in kinderogen zijn honderd broodjes en veertig sneden krentenbrood een on voorstelbare hoeveelheid. „Ik denk, dat we dit jaar wel een vyf en twintig broodjes meer zullen moeten nemen", heeft oma al gezegd, „want die grote jongens eten al zoveel". Zitten op de grond, zoyeel broodjes eten als je blieft, spelen met al je neefjes en nichtjes, die je anders toch maar zelden ziet, verwend worden door je ooms en tan tes en natuurlijk vooral door oma, van wie alles mag wat thuis niet mag, en dan bo vendien nog St. Nicolaas die alvast op voorhand cadeau tjes meebrengt, het is voor de kinderen een feest, zoals er maar één in het jaar is, een feest, om later als je groot bent nog met vreugde aan terug te denken. En dat is nu juist, wat wij met dit Sinterklaasfeest op deze manier te vieren be doeld hebben. Als Sinterklaas ook bij oma „op tafel" rijdt, zoals hij dat thuis doet, is er geen bijzondere attractie aan. Maar zo met alle kleinkinde ren samen bij oma komen, waar Sinterklaas op bezoek komt, dat is een stukje tra ditie kweken, dat is iets om later aan je eigen kinderen van te vertellen. „Toen papa nog een kleine jongen was, had hu een heel lieve oma, bij wie ieder jaar St. Nico laas op bezoek kwam". Om die herinnering voor de toe komst aan de kinderen te ge ven, hebben wij er op aange drongen, dat oma zo het Sin terklaasfeest zou organiseren. „Als jullie niet tegen de drukte opzien, is het mij best", heeft ze geZegd en natuurlijk zien wij daar niet tegen op voor die ene, spe ciale dag in het jaar. Eigenlük heb ik pas goed beseft, wat een bevoorrechte positie mijn neefjes en nicht jes in dit opzicht innemen, toen een kennis, wie ik van dit festijn vertelde, antwoord de: „Ja, dat ik het grote voor deel, als oma nog een huis heeft. De oma's van tegen woordig hebben bijna geen van allen nog een huis, zoals onze oma's dat hadden. De moderne oma woont op een kamer of in een flatje en waar moet je dan al je klein kinderen ontvangen?" Inder daad, een moderne oma heeft geen huis meer met een zol der, waar je heerlijke spelle tjes kunt doen, met een tuin, die anders is dan de turn thuis, en tuin, die ruikt naa7 ouderwetse bloemen, die bij oma horen en een slaapka mertje met een veren bed, waarin je heel diep wegzakt en dat geurt naar de bleek. De meeste van die dingen heeft ook onze eigen moeder haar kleinkinderen niet meer te bieden, maar zij heeft ge lukkig nog een huis, waar de kinderen allemaal dolgraag komen en dat in hun herin nering een kostbaar bezit zal zijn tegenover de armoe van zoveel anderen, die geen oma-met-een huis gehad heb ben. Sint Caecilia moge de patrones zijn van de schone zang, ongewild is zij ook voor de gidsenbeweging; in IJmuiden- Oost een belangrijke heilige geworden. Tien jaar geleden, op 22 november 1945, werd in IJmuiden-Oost de gidsenbewe ging opgericht. En dus kon dinsdag het 10-jarig bestaan gevierd worden, 's Morgens om 7 uur heeft de aalmoeze nier, pater Facundus, een plechtige ge zongen H. Mis opgedragen, waarbij de Zingende Klokken onder leiding van de heer Ad. Blühm de gezangen verzorgde. De avond te voren had de aalmoezenier met de leidsters A. van Kaam en Th. Prinsen, die geïnstalleerd zouden wor den, in de Fatimakapel een avondwake gehouden. Om kwart over vier waren gidsen en kabouters present bij het „klaphek", waar de Watertoerist in het Noordzee kanaal lag te wachten. Met deze rond vaartboot van Mandemaker is een fees telijke rondvaart gemaakt over het ka naal, waarbij o.a. over het reeds vol tooide deel van de tunnel werd gevaren, en door de havens; waèrbij een bezoek werd gebracht aan de hoogovenhaven. Tegen half zes ging de rgoep terug naar het Gidsenhol, waar hen een aar dige verassing wachtte. In het donker hadden De Zingende Klokken een ere haag gevormd en terwijl gidsen en ka bouters nergens op verdacht waren wer den zij begroet met het liedje „Daar was laatst een meisje loos, die wou gaan varen", terwijl de serpetine-slingers over hun hoofden neerdwarrelden. Het jongenskoor besloot dit welkom met een concertje in het feestelijk versierde gid senhol. De broodtafel hebben de meisjes zich daarna uitstekend laten smaken en daar bij heeft guido C. v.d. Wiel, die haar eerste lustrum als leidster herdacht, van de leidsters en de gidsen bloemen en geschenken mogen ontvangen. En daar na was het tijd voor een volgende plechtigheid, de installatie van twee nieuwe leidsters. Om kwart over zeven werd de instal latie geopend met gebed door de kabou ters en na het uitspreken van de belofte door een kabouter en een gids, werd de nationale driekleur door de vlaggewacht gehesen. Pater Facundus verklaarde zich bijzonder verheugd over de aan wezigheid van de ouders, oud-leidsters, akela's en leden van de afdelingscom missie. In het bijzonder de oprichtster, thans mevr. T. Vaneker - Schoorl, kreeg van hem zeer waarderende woorden te horen, waaruit mocht blijken, dat de gidsen haar niet hadden vergeten. Wij zijn kabouter en gids om steeds meer uit te groeien tot werkelijk fijne meis jes, aldus de aalmoezenier, die als zijn mening gaf, dat de oprichtster hier de goede sfeer schiep, waarop steeds voort gebouwd is kunnen worden. De vlag werd gestreken, de aalmoe zenier zegende de insignes en daarna riep de districtsleider guido A. Augus- tinus, eerst Thea Prinsen en daarna Agatha van Kaam bij zich. Zij vroegen de zegen van de aalmoezenier, legden de blofte af in handen van de districts leider en ontvingen daarna de uitelijke kentekenen, respectievelijk van guido en van adjuto. En toen dat gebeurd was, kon de vlag feestelijk weer in top. Felicitaties werden aangeboden, het eerst door de gidsen, die bloemen over handigden. Mevr. Dam maakte zich de tolk van de ouders, toen zij guido C. v.d. Wiel gelukwenste met haar 5-jarig ju bileum als leidster en haar bloemen en een tafel-couvert aanbood. De afdelings commissie liet zich evenmin onbetuigd. Bij monde van de heer C. Hamers wer den gelukwensen aangeboden en een ge schenk voor guido V. d. Wiel. De heer Hamers noemde het in het bijzonder prettig, dat het leiderskorps een gezon de groei vertoont. En na dit officiële gedeelte bleven gidsen en kabouters nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij to neelstukjes en dansen de hoofdschotel van een gevarieerd programma vorm den. Advertentie De heer J. Noortman, bode van Vel- sens raadhuis, is de eerste „rasechte" IJmuidenaar, die er zich op kan be roemen in het bezit te zijn van de Landsteiner penning. Dat betekent, dat hij niet minder dan 15 keer een halve liter bloed heeft beschikbaar gesteld voor de bloedtransfusiedienst. En wan neer men weet, dat tussen twee opeen volgende keren bloed geven een perio de moet liggen van minstens een half jaar, dan blijkt, dat deze daad van barmhartigheid over een reeks van ja ren is gesteld. De eerste keer gaf de heer Noortman zijn bloed in 1935. In die tijd werd voor elke transfusie nog een penning uitgereikt, maar het aan tal donors is sedertdien dermate ge stegen, dat het voor het Rode Kruis te duur werd. Daarom wordt de Land steiner penning nu uitgereikt na vijf keer bloed geven. En de plaquette na 15 keer, maar dat komt niet zo veel voor, al heeft de plaquette van de heer Noortman nummer 3.017, zodat er over den lande verspreid een even groot aantal mensen minstens 15 keer bloed gegeven hebben. De tweede die de plaquette ontving was de heer H. A. Meyer, die echter pas enige jaren in IJmuiden woont en voordien tien keer zijn bloed in een an dere plaats afstond. En daarnaast wa ren er 52 dames en heren, die uit han den van de geneesheer-directeur van het Antonius-ziekenhuis, de heer R. P. v. d. Veld, de Landsteiner penning mochten ontvangen. Het hoogste pen ningnummer is reeds 62.516. in v ei sen zün ongeveer 300 donors, het aan tal transfusies is vrU stabiel, in 1952 waren het er 393, in 1953 een staging tot 431, in 1954 een daling tot 356 en op 1 oktober 1955 was de stand 346. Het aantal donors is dus nog wel voor uit breiding vatbaar. De uitbreiding van plaquettes en pen ningen geschiedde tijdens een feeste lijk! bijeenkomst, die dinsdagavond in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost gehouden werd. Hier waren ook aanwe zig de dames en heren, die deze zomer hun schouders hebben gezet onder de inzamelings-actie, de leden van het. comité de dames van het welfare-werk die deze avond hun insigne ontvingen, en de leden van de colonne. De voorzitter van de afdeling IJmui- den-Velsen van het Ned. Rode Kruis, de heer P. Weyburg, heeft de collec tanten en collectrices de dank van het Rode Kruis overgebracht voor deze fi- financiële transfusie, helaas nog altyd nodig, zolang het geld niet ongevraagd gebracht wordt. Alle namen noemen ging niet, maar Henny van Schaik en Liesbeth Helmer, de jongsten, die met de bus hadden gelopen, mochten toch een applausje ontvangen voor hun akti- viteit. Wat zij inzamelden moet met drie cijfers geschreven worden. Na gewezen te hebben op de jong ste loot van de afdeling, de dames, die de cursus welfare-werk hebben gevolgd en nu aan het werk zullen gaan sprak de heer Weyburg zyn er kentelijkheid uit voor het vele werk, dat dokter R, P. v. d. Veld, zuster Sigobertha en de andere zusters van het ziekenhuis doen in hèt belang van de bloedtransfusiedienst. Het ver heugde hem zeer, dat dokter v. d. Veld na zijn langdurige ziekte hier weer aanwezig kon z.ijn om persoon lijk de Landsteiner plaquettes en pen ningen uit te reiken. Dat heeft dokter v. d. Veld vervol gens gedaan, waarbij hij nog mede deelde, dat er nog een dame is, die eveneens in aanmerking kwam voor de plaquette. Zij wilde echter niets van ruchtbaarheid weten en daarom is de plaquette haar persoonlijk thuis over handigd en wordt haar naam niet ge noemd. Na de uitreiking kwam de heer H. v. d. Leeuw uit Utrecht naar voren. Het vorig jaar vertelde hij over Spanje, nu nam hij de dames en heren met woord- en kleuren-dia's mee naar Egyp- te De Landsteiner penning met de daar- bU behorende oorkonde voor vijf keer bloed geven werd uitgereikt aan G. Aardenburg, W. Bastmeyer, J. M. de Beer, A. Blum, G. de Boer, C. de Boer- v. d. Meulen, N. v. d. Bos, mevr. Bra- ber-Böhm, J. G. Breur, G. Bronkhorst- Land- en tuinbouwjongeren uit Heems kerk, Castricum en Uitgeest waren maandag onder voorzitterschap van de heer G. Vendel in de Gezellenzaal te Heemskerk büeen om te luisteren naar de Beverwijkse wethouder W. Vessies, die uitgebreid gesproken heeft over het IJmondprobleem, natuurlijk vooral ge zien van de zijde der agrarische we reld. De wethouder, die ook lid is van het intercommunale lichaam vervanging tuinbouwgronden, dat zoveel mogelijk doet om de tuinders aan een vervan gende grond te helpen, merkte op dat bij een bezoek in Drente, Hoogezand en Sappemeer gebleken is dat daar nog veel tuinders geplaatst kunnen worden. Deze zullen dan evenwel hun vak uit stekend moeten verstaan. HU drukte de jongeren op het hart om zo ze daartoe de gelegenheid hebben een kijkje te gaan nemen in die streken, waar voor hen heel goede toekomstmogelijkheden liggen. Niettemin zyn ook in de naaste omgeving nog grote landerijen die ge schikt zijn om voor tuinbouw en bol lenteelt in gebruik te worden genomen. Er zijn boeren die 20 - 30 hectaren land hebben doch er niet van halen wat een kleine boer van een klein bedrijf haalt. Indien de weilanden van deze boeren verkaveld zouden kunnen worden, zou daarmee een goede oplossing zijn oe- reikt. Vervolgens heeft wethouder Ves sies de jongeren met grote nadruk ge zegd dat zij maatschappelijk ontwikkeld moeten zijn en moeten studeren om zo veel mogelijk te kunnen bereiken. Dan alleen kan de land- en tuinbouw in het IJmondgebied een goede toekomst te gemoet gaan. In het kader van het win terprogram ma van de Ned. Kath. Vrouwenbewe ging heeft dinsdagavond in hotel Roo- zendaal mevr. Boudems-V. Heel een le zing gehouden. Deze bekende radio spreekster heeft gesproken over de vrouw door alle tUden heen. ZU begon met enige vrouwen uit het oude testament als Judith, Esther en Debora, die allen haar volk grote diensten bewezen. Daarna in het nieu we testament de H. Maagd Maria, Ma ria Magdalena en anderen uit de tijd der apostelen, Prisca. Fabiola en Lidia, alle vrouwen die met haar vrouwelU'ke zorgen het H. Geloof steunden. Na die tijd volgde ze de geschiedenis tot he den, waarin steeds weer vrouwen zich voor de mensheid in haar geheel en voor het H. Geloof in het bijzonder of ferden. Gekomen zijnde aan de tUd van heden wees ze erop, dat ook de taak der vrouw van zo groot belang is, niet al leen van die vrouwen die door grote be gaafdheid op een of ander gebied uit blinken, maar ook van de vrouw in het gezin. Met grote aandacht hebben de aanwezige dames deze begaafde spreek ster gevolgd. Wegens afwezigheid van mevr. Ver- hoef-Defourny, werd de avond geopend door mevr. Smeets-Koot, die mededeel de dat mevr. Meyne-Bruyn, propagan diste van de afdeling maandag is over leden, waarna gezamenlUk voor haar zielerust werd gebeden. In de grote zaal van De Ooievaar heb ben de drie plaatselijke r.-k. standsor- ganisateis aan hun leden een filmavond aangeboden, verzorgd door de filmdienst van de K.A.B. De hoofdfilm was „Men sen in het wit". Deze heeft betrekking op het leven en werken van hen, die zich in dienst hebben gesteld van de lijdende mensheid. Advertentie AMStfRD M S E V AA KT ?0 Tft. 11053 binnen 4 dagen retour v. d. Zwan, M. G. Butter, mevr. Das- Scheuerman, A. van Doorne, R. Drenth, J. den Duik, J. van EwU'k, A .van Gils, P. P. Hartendorf, C. Haver-NUssen, W. B. Heeremans, mevr. Hoekstra-Bra- venboer, C. Jongejans, mevr. Kalden- bach-Houkes, J. Kamerbeek, J. Keur, G. Keuter, H. G. Kist de Ruyter, J. Klein (L. Nieuwstr.), J. Klein (Plata- nenstraat), L. Knapen, mevr. Kranen- burg-Wouda, W. J. Lamers, H. Leering, J. v. d. Oordt, R. Rill, C. Ruyter, mevr. Scheenaard-Hageman, A. Schong, G. Spiering, N. C. Stet, J. Tanger, P. Toornvliet G. Uiterwük-Winkel, R. J. Vegelin, W. Vendel, H. de Weers, H. Wennis, G. Wessel, G. P. Winkel, S. Wolthuizen, J. Zwaan en W. Zwemmer. HOGE PRIJZEN 2000 19416 1500 19134 20353 1000 6711 12375 15305 400 1690 6662 7984 9119 9278 13133 16420 20612 21973 200 1254 1649 2901 4236 4644 5661 6771 7155 7357 8263 9605 9632 10019 10445 10882 11336 12336 12883 13326 13792 14069 15877 16495 16535 17010 17710 17729 19154 19463 20536 20745 21007 PRIJZEN VAN ƒ80 1169 210 469 521 537 576 717 772 795 797 925 2037 132 373 640 659 986 3179 222 247 552 618 619 653 722 901 968 987 992 4513 562 603 626 628 642 660 751 800 975 5124 224 456 463 497 591 695 6119 142 173 180 252 258 352 492 513 674 704 841 920 968 7003 060 097 422 516 549 819 860 940 970 8228 291 311 342 475 804 818 863 915 925 940 9074 179 248 494 550 728 882 8S4 960 10020 194 219 399 427 432 557 572 606 685 683 702 718 980 11031 284 379 445 551 737 837 12073 118 189 207 213 291 386 444 479 644 675 786 819 994 13036 246 364 390 392 480 545 592 621 631 703 726 814 828 14202 274 300 414 415 504 640 680 15036 156 165 326 352 476 566 806 886 892 971 16031 068 190 211 443 489 524 588 801 949 959 983 17048 074 081 139 154 171 207 208 246 260 286 322 454 471 498 506 508 531 608 612 624 696 788 790 960 18028 084 151 183 195 342 381 454 540 770 778 851 866 901 939 973 19051 153 162 230 338 389 399 443 487 496 564 565 856 865 872 876 20116 372 418 450 560 615 639 708 844 920 946 967 988 21027 043 174 236 250 276 306 329 521 765 783 926 946 NIETEN 1003 063 082 086 089 094 096 124 172 214 217 236 237 301 303 306 312 330 344 380 436 542 559 506 599 602 657 719 762 764 777 802 836 851 896 915 981 987 2066 075 099 138 163 167 243 245 316 338 374 384 411 421 433 437 451 498 530 537 538 545 561 575 607 609 628 631 645 711 732 764 785 803 810 857 858 899 974 995 3044 047 098 113 128 157 165 191 239 280 312 323 331 375 379 404 439 473 484 488 520 522 575 598 644 646 661 706 718 728 740 752 820 827 835 850 859 881 927 928 4000 4071 081 083 097 098 136 155 156 170 189 190 198 238 288-292 297 337 380 381 404 475 477 491 504 514 517 523 593 646 659 663 720 732 753 785 799 837 855 880 902 921 933 935 936 937 986 «035 051 090 128 171 174 184 226 271 312 318 319 348 362 369 378 423 424 428 433 514 522 525 541 579 595 604 614 615 621 721 722 737 738 756 768 795 796 814 851 875 884 890 907 928 974 977 978 6001 004 015 154 184 190 225 261 265 273 309 389 390 429 452 484 503 529 589 650 652 671 719 746 772 779 805 817 827 898 908 952 977 992 1008 095 096 121 172 229 279 298 306 322 323 326 354 382 403 432 469 505 531 541 560 574 624 658 725 741 744 755 797 918 928 949 966 8035 087 089 134 135 136 144 157 193 239 254 277 305 312 324 350 365 406 412 429 470 478 509 521 534 535 549 600 622 641 677 710 716 717 738 758 796 805 819 881 911 948 951 955 979 9017 026 082 086 111 147 150 156 161 170 190 264 274.345 347 388 401 456 467 496 524 577 578 609 650 653 6S4 765 800 807 828 S79 927 928 977 982 994 10006 034 043 056 118 195 263 275 292 349 386 397 428 431 453 501 545 571 587 620 668 720 749 791 856 866 900 914 940 967 11013 075 102 218 236 246 264 281 294 367 391 407 409 584 588 597 643 653 656 699 706 720 809 826 829 878 908 935 948 949 12004 019 033 059 085 138 151 220 236 250 326 395 455 490 492 524 539 565 593 598 637 640 667 686 694 763 785 802 850 874 881 907 949 963 975 985 987 13009 025 140 162 191 221 254 276 313 345 376 396 570 626 630 633 639 694 718 748 775 816 836 854 879 883 899 918 923 941 970 974 14076 077 118 121 141 143 148 168 228 258 271 272 283 310 404 435 442 462 493 527 544 594 613 619 673 691 701 702 711 713 724 728 (36 755 771 786 863 871 892 925 962 970 985 989 993 15023 028 040 072 073 101 239 284 303 307 513 333 357 385 404 410 425 458 518 521 532 570 578 646 653 675 683 700 814 828 864 876 883 923 966 16000 16006 021 027 035 057 083 090 155 188 240 242 256 268 315 339 359 365 407 409 442 17317 ?94 Si? 075 079 162 203 204 297 ÜZ 331 473 476 501 516 537 555 558 -ü 923 640 649 652 665 669 678 739 766 794 836 865 894 896 18?S? °I° 103 187 263 264 292 303 328 441 471 472 491 494 522 560 5S6 597 663 675 703 709 722 761 777 796 837 910 965 9S0 19003 018 055 101 103 119 122 141 144 176 259 267 284 381 414 422 484 498 533 54S 578 615 622 632 636 643 644 646 713 728 756 763 768 774 786 844 869 894 923 926 990 20013 075 085 119 129 151 158 161 202 235 254 274 279 283 307 321 342 413 432 482 523 529 602 623 665 735 754 808 826 852 885 900 954 989 21051 083 110 157 171 267 277 279 303 327 369 392 397 405 480 527 559 579 592 593 596 636 682 687 690 744 802 844 S57 874 902 923 932 945 964 965 985

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11