Financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente in Tweede Kamer ter sprake CONCURRENTIE IS GEEN VEROUDERD BEGINSEL" Amsterdam krij gt gyrobussen ■r ER C DE NOORMAN Circulaire van minister Bed heeft de gemoederen verontrust Djakarta en Nieuw-Guinea Russen gefusilleerd wegens hoogverraad A toomdeskundigen redden fabriek Verbazing in Den Haag „Geef rijwiel ander aspect" KRUISWOORDRAADSEL Staf vraagt VS. oft1 moderne wapens WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 PAGINA De positie van de ambtenaren Kritiek op verklaring van Nederlandse zijde Oudste bisschop van Engeland overleden Zaak-Surinaamse meisjes Aangehoudenen nu in vrijheid gesteld Drs. J. van der Kwast op Rijwielcongres 1955 24 JUNI 1956 OLYMPISCHE DAG Amsterdam leent vijf miljoen Onderzoek slagersafspraken Geen maatregelen nood zakelijk geacht V I Brits koninklijk paar in januari naar Nigeria OPA KOSTER ING 104 JAAR Sch eldeRij nverb inding Spaak Iaat sceptische houding varen Onderhandelingen op basis van rapp°rt I C auwelaert—-Steenberghe? KS.G. Pella herkozen tot pre sident gemeenschap pelijke vergadering r- /- u Oiplos'Siinig kruiswoordraadse 1 van dinsdag ingDteonNtrernS%Tn3|S|£2 Kritiek op Rouwkas Ned. Gemeenten1 VEEL ASPIRANT DOCENTEN (Van onze parlementaire redacteur) De verhouding tussen ryk en ge meenten is in het debat over de be groting van Binnenlandse Zaken on derwerp geweest van enige beschou wingen, waaronder die van de heer Scheps (PvdA) opviel door de agres sieve toon tegenover de minister. De ze is in oktober, toen volgens de heer Scheps de meeste gemeenteraden de begrotingen al in de afdelingen had den behandeld, met een circulaire voor de dag gekomen, waarin wordt aangekondigd dat de begrotingscij fers niet mogen stijgen. De heer Scheps oordeelde dat het rijk wijn blijft drinken maar de gemeenten wa ter voorzet. Hij zag een lijnrechte te genspraak met aanwijzingen van het rijk zelf om wel hogere uitgaven te verrichten, zoals loonsverhogingen, verbetering van elektriciteit- en drink watervoorziening. Vooral in gemeen ten in achtergebleven gebieden is op aanwijzing van de overheid de begro ting juist sterk uitgebreid. Dit kan men niet plotseling stuiten. Staat er aan het hoofd van' een gemeente een raad of een circulaire, vroeg de heer Scheps pathetisch. Hij voorzag een scherpe strijd tussen rijk en gemeen ten en zei dat men alleen uit het moe ras zou kunnen komen door een ho ger percentage van de belastingen in het gemeentefonds te storten. De heer Maenen (KVP) vroeg een soepeler regeling inzake toekenning uit het gemeentefonds voor de drinkwater voorziening waaraan op het platteland nog veel mankeert. Hij vond dat ook ve le gemeenten, vooral kleine, in staat moeten worden gesteld, de noodzakelij ke uitgaven te verrichten. De heer Ritmeester (VVD) vroeg om een spoedig beraad omtrent de voor stellen der commissie-Oud over de ver houding rijk-gemeenten. Hij meende dat een woonplaatsbelasting dienstig zou kunnen zijn om de financiële zelf standigheid wat meer leven in te bla zen. En dit laatste zal nodig zijn wil men tot een bloeiend gemeenteleven terugkeren. Ambtenarensalarissen Vele wensen waren er nog op het ge bied van de ambtenarensalarissen. De heer Ritmeester vroeg de aandacht voor het feit dat deze salarissen zijn achtergebleven bij het loonniveau van 1938 en tevens beneden dat van de lo nen voor industriearbeiders en admini stratief personeel. Hij wees op de de- gressie bij het vaststellen der pensioe nen die niet in dezelfde verhouding zijn verhoogd als de salarissen.^ Voor de ho gere ambtenaren vroeg hij vooral de aandacht in verband met de plannen tot reorganisatie van het georganiseerd overleg. Een definitieve ziektekostenregeling en afschaffing van de gemeenteklassi- ficatie stond op het verlanglijstje van de heren Beernink (CH) en Stapelkamp (AR), die ook de nieuwe Pensioenwet met ongeduld tegemoet zien. De heer Blom (PvdA) dreigde met een motie wanneer de minister niet bevredigend reageert op zijn opmerkingen over de vakantieregeling waarbij maar steeds geaarzeld wordt om de weg te volgen cjie het vrije bedrijfsleven heeft geko zen; verbeteringen van twee tot vier procent in de lonen langs de weg van de secundaire voorwaarden. Van verschil lende kanten werd meer nieuws ge vraagd omtrent bezitsvorming voor ambtenaren. De heer Ritmeester nam het op voor de pensioenrechten van de F 221-ers die nog niet delen in het lot van gezui verde ambtenaren, waarvoor thans maatregelen tot herstel van pensioen rechten zijn getroffen. De heer Beernink vroeg om duidelij ker richtlijnen voor gemeentebesturen inzake de subsidiëring van kerken bouw. De burgerbescherming werd gunstig beoordeeld door de heer Maenen die meende dat dit langzamerhand iets kon worden in het leven van het volk. Daar- Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken, Suwito, heeft tegenover PIA ge reageerd op een bericht van Reuter uit Den Haag, waarin een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken aangehaald wordt als te hebben verklaard, dat Nederland niet bereid is over het principe van zijn fouvereiniteit over westelijk Nieuw- Cuinea te spreken. De Nederlandse woordvoerder zou volgens Reuter ge zegd hebben: „Deze kwestie moet ge heel buiten de besprekingen blijven. Zij komt binnenkort in de Verenigde Na ties en kan niet op deze conferentie be sproken worden". Hij zou hieraan heb ben toegevoegd, dat andere kwesties betreffende westelijk Nieuw-Guinea wèl besproken konden worden. Suwito zeide, dat deze verklaring „een pre-judicerend karakter heeft ten opzichte van de resultaten van de voorbereidende besprekingen van Utoyo Ramlan". „In deze omstandig heden is een dergelijke verklaring niet op haar plaats", aldus Suwito, die verder zeide, dat deze verklaring al lerminst bevorderlijk is voor het vlot te verloop van de besprekingen van Utoyo Ramlan en dat deze verkla ring zijn werkzaamheden belemmert. Hij wees er op, dat de bereidheid van de partijen om te onderhandelen het resultaat is van de voorbesprekingen van Indonesië en Nederland, waarbij overeengekomen is, ter bevordering van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen. enige problemen te bespreken, waarvan de voornaamste zijn de kwes- tie-Nieuw-Guinea en de financieel-eco nomische overeenkomsten. Suwito be sloot: „Indonesië hoopt ten zeerste, dat dergelijke pre-judicerende verklaringen in het vervolg niet meer gegeven zul len worden". entegen zag de heer Ritmeester nog te weinig spontane medewerking door vrijwilligers. Van het benodigde aantal van 236.000 noodwachten hebben er zich nog maar 167.000 beschikbaar gesteld. Het eisen van een waarborgsom voor partijen die met een eigen lijst willen uitkomen bij de verkiezingen van de Provinciale Staten was een verzoek van de heer Beernink. In Limburg heeft de Gereformeerd Politieke Party kans gezien om in 1954 de enige pro testants-christelijke zetel in de staten verloren te doen gaan. ,,U wilt die par tij dus aan een financiële ketting leg gen. Dat is geen strijdmethode", meen de de heer Scheps. De kamer twijfelt voorts aan de juist heid van het cijfer van 420 man als te kort bij het gemeentelijk lager politie personeel. Gistermorgen heeft de Indonesische ambassadeur mr. Utojo Ramlan op het paleis Lange Voorhout te Den Haag aan H. M. de Koningin zijn ge loofsbrieven overhandigd. Hier ziet men mr. Oetojo Ramlan voor het betre den van het paleis. De Russische radio in Tifiis heeft be kendgemaakt, dat 5 Russen - functiona rissen van de republiek Georgië - wegens hoogverraad zijn gefusilleerd. De be trokkenen, die voormalige medewer kers van Lawrenti Beria worden ge noemd, zouden deel hebben genomen aan contra-revolutionaire en terroris tische activiteit. De vijf mannen waren: Roechadze, voormalige minister van openbare vei ligheid en laatstelijk hoofd van de af deling: staande magistratuur bij het mi nisterie van binnenlandse zaken van Georgië, Rokava, voormalige commissa ris voor binnenlandse zaken; Stavitsky. een voormalige aanklager, ook verbon den aan het ministerie van binnenland se zaken; Chazani, eveneens een voor malige openbare aanklager en Tserteli, die indertijd plaatsvervangend commis saris voor binnenlandse veiligheid is ge weest. Twee andere voormalige ambte naren van het ministerie van binnen landse zaken en beiden voormalige open bare aanklagers, wier namen werden gegeven als Paremenov en Naderai, be vinden zich in gevangenschap. De zeven beklaagden waren tevergeefs bij de Opperste Sovjet in beroep gegaan. Twee Britse ingenieurs van de atoom- fabriek van Windscale in Cumberland hebben de fabriek gered door reparaties te verrichten, waarvan aangenomen werd dat zij onmogelijk konden worden ver richt, aangezien zij. zich daarvoor moes ten blootstellen aan een straling die hon derdmaal krachtiger was dan normaal, aldus meldt de „News Chronicle". Beschermd door speciale kleding heb ben de twee ingenieurs een constructie fout hersteld, die het werk in de fabriek gedurende maanden, zo niet jaren, on mogelijk dreigde te maken. Daardoor zijn onkosten van zeker 200 millioen gulden voorkomen. De beide mannen ontvingen bij hun werk in enkele minuten tijds een dosis straling, die tweemaal zo groot was als de toegelaten dosis voor een week. Zij hebben echter geen nadelige gevolgen van hun optreden ondervonden. Na veer tien dagen rust gehouden te hebben, heb ben zij hun werk inmiddels weer kun nen hervatten, aldus de „News Chro nicle". De oudste bisschop van Engeland, bisschop Thomas Shine van Middles- borough, is gisteren na een langdurige ziekte overleden. Het vorige jaar vierde bisschop Shine zijn zilveren bisschopsjubileum, bij welke gelegenheid de Paus hem de titel van honorair aartsbisschop verleende. Mgr. Shine heeft ook het diamanten jubileum van zijn priesterschap gevierd. Bisschop Shine is 83 jaar oud geworden. Naar de Haagse politie mededeelt zijn de pleegouders en de onderwijzer, die in verband met de affaire van de vier Surinaamse meisjes zijn gearresteerd, hangende het verder onderzoek, in vrijheid gesteld. Tevens is komen vast te staan, dat de meisjes, nadat ze laat in de avond het huis van de gevolmach tigde minister van Suriname, waar ze waren ondergebracht, hadden verlaten, zich naar een in de buurt wonende advo caat hebben begeven: deze heeft de kin deren daarop naar de pleegouders ge bracht. De advocaat is in dit verband door de politie gehoord. 3. Geërgerd richt Eric zijn schreden naar het voordek om te onderzoeken, wat het lawaai te betekenen heeft. Hij ziet, dat Heer Halfra en Erwin heftig gesticulerend staan te schreeuwen tegen Svein Langtand, die hen met opeen geklemde lippen en een gevaarlijke schittering in de ogen aanhoort. Het is de laatste aan te zien, dat hij genoeg heeft van het gepraat en aanstonds tot handelen zal overgaan. En hoe dat handelen zijn zal, is voor Eric die de reus kent geen vraag, dat loopt uit op een woeste vechtpartij. De komst van de Noorman doet het geschreeuw verstommen. „Wat is hier aan de hand?" vraagt Eric. „Waar maken jullie ruzie over?" Afwachtend kijkt hij van de een naar de ander, maar geen van drieën geeft antwoord. Erwin staart nors naar de grond, Heer Halfra trekt zich beschaamd een weinig terug en Svein draait na Eric even fel aangekeken te hebben zijn hoofd om. „Het schijnt, dat deze grote kerels, die daarnet nog zo goed van de tong riem gesneden waren, plotseling niet meer spreken kunnen", zegt Eric sar castisch. „Pum Pum, vertel jij eens waar de ruzie over ging, jij hebt er bij gestaan". Benauwd kijkt het kereltje hem aan. Hij wil niet voor verklikker spelen, maar een bevel van koning Eric kan hij toch ook niet negeren. „Pum Pum is wel bij geweest", hakkelt hij, „maar Pum Pum niet weten, waarom Erwin opeens zo hard schreeuwen". „Zo, dus JIJ bent begonnen", wendt Eric zich geladen tot zijn zoon. Hij herinnert zich nu, dat de jongen zich stilletjes uit de voeten maakte, toen hij met. Winonah en Astara i'1 gesprek was en meent het nu wel te begrijpen. „Het ging natuurlijk om de verdeling van het goud", vervolgt hij, Erwin strak aanziend. „Wat daarover te zeggen viel, heb ik al gezegd; daar heb jij niets aan toe te voegen, begrepen? Ga uit mijn ogen en bemoei je in het vervolg niet ongevraagd met zaken, die je niets aangaan". De jongen slentert treiter end-langzaam weg in de richting van Axe, die op een afstand zwijgend heeft toegezien. „En jullie?" zegt hij dreigend tot Heer Halfra en Svein. „Zijn jullie soms van plan, door te gaan met ruzie maken? Dan blijf ik nog even!" De edel man schraapt zijn keel. „Ik, ah, ik was. geloof ik, een weinig opgewonden, omdat Astara in het twistgesprek betrokken werd. Wij moesten het maar vergeten en er niet meer over spreken". Doch Svein blijft zwijgen en ver mijdt Eric's blik. Het ligt de Noorman op de lippen hem te verwijten, dat hij ruzie maakt met een kind, maar hij houdt die woorden terug. „Hij is eigenlijk geen kind meer", stelt hij een weinig verbaasd vast, terwijl hij naar de gestalte van zijn zoon kijkt. Hij merkt aan de houding van de jon gen, dat deze nog lang niet bedaard is; en ook het stugge zwijgen van Svein voorspelt niet veel goeds. „Dat moet veranderen", peinst hij bezorgd, „het schaadt de goede geest van de troep". „Er zijn stromingen in het bedrijfs leven waarneembaar, die de indruk wek ken dat concurrentie als verouderd be schouwd moet worden. Men stelt hier voor in de plaats het mooie en zinvolle beginsel van de samenwerking. Als men echter met deze samenwerking tevens beoogt het uitschakelen van de concur rentie, dan schiet men zijn doel voor bij. Uitschakeling van de concurrentie, gepaard gaande met relatieve stijging van de prijzen, zal, wanneer dit alge meen wordt toegepast, óf leiden tot koopkrachtvermindering bfj het publiek en tot vermindering der omzetten, óf loonstijging en daarmee verhoging van het kostenpeil. De regering bestrijdt daarom de bestaande tendenzen tot uit schakeling van de concurrentie en tot prijsverstarring met de haar ten dienste staande middelen. Zij meent dat een tegengaan van de verstarring niet al leen in het belang is van de verbrui ker, maar tevens van de industrie zel ve. Dit vormt ook de achtergrond van het onderzoek dat door het Ministerie van Economische Zaken is ingesteld naar de bedrijfsregeling van het Cen traal Bureau voor de Rijwielhandel, waarbij de meeste producenten, impor teurs, agenten, groot- en kleinhande laren van rijwielen zijn aangesloten." Het was de directeur voor Handel en Nijverheid van het ministerie van Eco nomische Zaken, drs. J. H. D. van der Kwast, die dit dinsdagmorgen zei tij dens het Rijwielcongres 1955 dat in Am sterdam is gehouden. De heer Van der Kwast noemde de va derlandse rijwielhandel en -industrie van grote betekenis voor ons land. In 1954 was de produktie van de binnen landse industrie gestegen tot 565.000 fietsen, wat een produktiestijging ten opzichte van voor de oorlog betekende van ongeveer 40 Dit komt neer op een omzet voor rijwielen alleen van ruim 72 miljoen gulden in 1954. Het aantal werknemers in de rijwielbranche bedraagt ongeveer 33.000. Wat de uit voer aangaat kan men constateren dat in het afgelopen jaar 73.000 rijwielen zijn geëxporteerd. Desondanks moest de spreker het betreuren dat de export de laatste jaren een dalende lijn ver toont, ofschoon de Verenigde Staten zich ontwikkelen tot 'n afzetgebied dat de helft van onze totale uitvoer voor zijn rekening neemt. De recente verhoging der Amerikaanse invoerrechten op rij wielen, verzwaart evenwel weer de taak van onze industie. Aan het eind van zijn rede merkte de spreker op: „teneinde in de toe komst de kwetsbaarheid van de Ne derlandse rijwielexport te verminderen en een verdere teruggang in de buiten landse afzet te vermijden, zal het no dig zijn pogingen in het werk te stel len, die kunnen leiden tot een ruimere spreiding van de uitvoer. Hier is nood zakelijk een onderzoek van de buiten landse markt, hetgeen veelal gepaard gaat met tal van risico's en hoge kos ten. Indien dit onderzoek individueel moet geschieden, zullen deze risico's wellicht voor vele ondernemers een te groot offer betekenen. Daarentegen ge zamenlijk uitgevoerd, zullen zij wel ge dragen kunnen worden. Samenwerking in deze zin, zal daarom zonder twijfel in het belang van de rijwielindustrie zijn." De jaarlijkse Olympische Dag, welke in het Olympisch Stadion te Amster dam wordt gehouden, is voor 1956 vast gesteld op 24 juni. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een lening van f 5.000.000.- op onderhandse schuldbekentenis aan te gaan. (Van een verslaggever) Het Nederlandse standpunt is inder daad dat de kwestie van de sou- vereiniteit van Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea bjj de komende bespre kingen met Indonesië niet ter sprake kan komen, aldus heeft een woordvoer- der van het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag ons verzekerd naar aanleiding van de verklaring van zijn Indonesische collega, Suwito. Deze uitlating van Indonesische zijde heeft in Den Haag niet geringe verbazing gewekt, omdat het Nederlandse standpunt in de ze kwestie in Djakarta voldoende be kend wordt geacht, daar dit indertijd als voorwaarde is genoemd bij de eerste in- leidende bespreking met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Anak Agung, over de Nederlands- Indonesische conferentie. In politieke kringen wijst men er ver der op, dat wanneer men van Indo nesische zijde stelt, dat de Nederlandse verklaring, dat de kwestie van de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea bij de komende conferentie in geen geval tei sprake zal komen, vooruitloopt op de resultaten van het voorbereidend over leg van de heer Utoyo Ramlan, dat zelfde ook gezegd zou kunnen worden van een soortgelijke verklaring, die twee dagen eerder te Djakarta is afge legd en waarin gezegd werd dat de sou- vereiniteitskwestie wèl ter sprake zal komen. De minister van Publiekrechtelijke Bedrijfs-Organisatie heeft in overeen stemming met de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening in de Staats courant het resultaat bekendgemaakt van het onderzoek, dat op grond van het Kartelbesluit is ingesteld naar de in een aantal gebieden door slagers of plaatse lijke organisaties van slagers met be trekking tot de consumentenprijs voor verschillende vleessoorten tot stand ge brachte regelingen. Bedoelde regelingen werden met ingang van 10 maart j.l. ge schorst. Aangezien het onderzoek heeft uitge wezen, dat bij het departement bekende bedrijfsregelingen van het in de schor- singsbeschikking bedoelde karakter thans niet meer bestaan en de aange melde regelingen dan ook alle uit het kartelregister konden worden geschrapt, bestaat geen aanleiding terzake maatre gelen op grond van het Kartelbesluit te nemen, terwijl evenmin tot opheffing van de schorsing behoeft te worden over gegaan. "MwS?JSslL2iill 'n.-'tiyWiiMiT-— Een gyrobus, zoals die is rijden in Zwitserland, in Yverdun. Het gy- rosysteem gebruikt een roterend ge wicht als kracht bron. De rotator wordt elke 2 a 3 kilometer aan een halte of eindpunt in enkele minuten opgeladen door de drie contacten, die zichtbaar zijn bo- ven de bus. Uiter aard heeft zulk een bus maar een be perkte radius. B. en W. van Amster dam stellen de raad voor tot aankoop van een of twee gyrobussen over te gaan als proef. Het zelfde systeem als op deze bussen wordt gebruikt, vindt men onge veer terug in de klokken, die een jaar lopen op rond draaiende kogelge wichten. L.Jf n" Zo worden de nieuwe gelede tramwa gens, welke in Amsterdam zullen gaan rijden. De raad moet binnenkort zijn goedkeuring hechten aan de koop van 25 stuks voor 6f4 millioen gulden. Zoals men ziet rusten de twee delen van deze trams op drie draaistellen. De wagens zijn verbonden door een soort balg, waarin 20 tot 30 passagiers kunnen staan. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen zich op 27 januari naar de Britse kolonie Nigeria bege ven voor een bezoek van drie weken, aldus is gisteren op het paleis Bucking ham meegedeeld. Het Britse koninklijke paar zal op 17 februari in Londen terugkeren. De oudste Inwoner van Delft, de heer W. H. Kostering, is vandaag 104 jaar geworden Hij geniet nog een goede ge zondheid. Hö leest nog dagelijks zijn krantje om op de hoogte te blijven van de wereldpolitiek. Zeer velen hebben hem vanmorgen gelukwensen aangebo den. Van middag heeft het gemeente bestuur de oudste inwoner zijn compli- Frankrijk De communistische frac tie in de Nationale Vergadering heeft een motie ingediend om de Raad van de Republiek (Eerste Kamer) op te heffen. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam is dinsdagmorgen het Rijwielcongres 1955 geopend door de algemeen Voorzitter van de Nederland se Rijwiel- en Automobielindustrie (R.A.I.), de heer E. F. Eriksson. Hij vertelde dat het aantal van een half miljoen bromfietsen in Nederland nog maar een tiende deel is van het aantal rijwielen; waaruit blijkt dat het rijwiel een belangrijke functie in onze samen leving heeft. Ondanks de aanzienlijke toeneming van het gemotoriseerde ver keer, zijn de aantallen in het binnen land verkochte rijwielen belangrijk ho ger dan voor de oorlog. De voorzitter van de afdeling fabri- kanten en rijwielen van de R.A.I., de heer S. Schootstra, meende vervolgens dat de nationale industrie de vergelij king met de buitenlandse kan doorstaan. Er zijn echter twee problemen, waar voor een oplossing gevonden moet wor den: de na de oorlog sterk vergrote capaciteit van de bestaande rijwielfa- brieken en een in de naaste toekomst afnemende vraag als gevolg van de overrompelende opkomst van de brom fiets. Ofschoon men, zoals ook wel gedaan is, voor een deel zou kunnen overschakelen op de handel en fabri cage van bromfietsen, zijn er ook ande re middelen die een verkleining van het afzetgebied voor de fiets kunnen voor komen. Ten eerste kan men het rijwiel qua uitvoering het aspect van een mode-artikel geven, waardoor het pu bliek eerder overgaat tot de aanschaf fing van een nieuw model. Daarenboven moet men de jeugd leren het rijwiel als een ontspanningsmiddel te zien. De spreker legde er wel de nadruk op dat, wil men een groter afzetgebied ver overen ,de produktie- en distributie- kosten verlaagd moeten worden, het geen te bereiken is door vereenvoudi ging en beperking van de types der onderdelen. Daartoe worden reeds ver schillende technische problemen onder zocht. Tenslotte kan men de export ver hogen door serie-produktie en mechani satie. Wijzend op de verkeersveiligheid die vooral ook door vakkundige, goed-ge- outilleerde kleinhandelaren-reparateurs bewerkstelligd kan worden, zeide de heer Schootstra, dat het aanbeveling zou verdienen oude, onbetrouwbare rij wielen tijdig uit de circulatie te nemen. De Gazet van Antwerpen schrijft dat het verheugend is vast te stellen dat de Belgische minister van Buitenlandse zaken zijn sceptische houding met be trekking tot de Schelde-Rijnverbinding heeft laten varen en, meer nog, dat hij van plan schijnt te zijn de onderhan delingen met Nederland te voeren op basis van het rapport Van Cauwelaert- Steenberghe. Te Brussel verwacht men, aldus het blad, dat de onderhandelingen met Ne derland begin 1956 zullen beginnen. In Belgische regeringskringen, zo gaat de Gazet van Antwerpen voort, voelt men niets voor een stelling welke door een Noordbrabants blad wordt verdedigd en volgens hetwelk over de waterwegen ei genlijk niet meer onderhandeld zou die nen te worden. Zelfs indien men het rapport Van Cauwelaert Steenber- ghe zonder meer aanvaardt, dient toch nog onderhandeld te worden over de tekst van een verdrag waarin de con clusie van het rapport wordt vastge legd. Te Brussel meent men dat Neder land noch België het rapport ongewij zigd kunnen aanvaarden zodat niet al leen de tekst ervan maar ook over de grond van de zaak zal moeten worden gesproken. Van Belgische zijde, aldus het blad, zal men een laatste poging doen om een ruimere clausule voor de Rijnpremies te bedingen. Minister Spaak zal by de komende onderhandelingen niet mogen capituleren voor de taaie houding van Nederland en hij dient te weten dat Antwerpen al zijn handelingen nauwgezet en met een tikje argwaan zal volgen, zo besluit de Gazet van Ant werpen. In de bijeenkomst van de gemeen schappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is G. Pella, oud-premier van Italië met al gemene stemmen herkozen als president van het parlement der gemeenschap. Met deze herkiezing werd een vijf daagse buitengewone zitting van de ge meenschappelijke vergadering geopend. 3"! V f to /j /f si 1 lo Zt 29 tl U lS ia Horizontaal: 1. meisjesnaam, 4. familielid, 7. voch tig, 10. onbewegelijk, 11. water in Bra bant, 12. vervoerbedrijf (afk.), 13. ont vangstbewijs, 16. karakter, 19. omwen teling, 20. ind. rivier, 21. meisjesnaam. 23. en anderen (afk.), 24. zonnegod, 26. nagerecht, 28. medicijn, 29. grote bij. 30. beetje. Verticaal: 1. meisjsnaam, 2. aanw. vnw„ 3. eng. voorzetsel, 4. voorzetsel, 5. vlechtwerk 6. indien, 8. soort hond, 9. etalagevC* zorger, 14. tijdperk, 15. gevangenis, l7' drukeenheid, 18. belemmering, 20. steen soort, 22. jongensnaam. 23. eerste vrouw, 25. zangstem, 27. spil, 28. onmeetbaar getal. Horizontaal: 1. Mississippi; 2. ober - eu; 3. lip Mau.rits; 4. Isidorus - mi; 5. aan - rek; 6. pauw - ode; 7. me - priester; 8.. echec - riek; 9. koorhek - leb; 10. KRO - veni; 11. adspirént.' Verticaal: 1. molik - Mekka; 2. ibis - record; 3. sepia - hoos; 4. sr - dapper; 5. monarch; 6. star - ui - eer; 7. uu.rweTk; 8. Ierse - si - V.N.; 9. pui - kotelet; 10. t.m. - de ken; 11. in. insider - bis. vaf ülfenshf C. W, een gedetail leerd verzoek om moderne wapens, teneinde de gewapende strijdkrachten van zijn land te „stroomlijnen", bij zich zal hebben als hij volgende week naa* Washington komt. Hij zal de behoefte11 van het Nederlandse leger, de lucht macht en de marine in verband met d® algemene defensieplannen vandeNATO bespreken met de Amerikaanse minis ter van defensie Charles E. Wilson en andere hoge functionarissen. (U.P' Minister Staf heeft dinsdag een onder houd gehad met de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester B. Pear son. Ir. Staf heeft de heer Pearson dank gebracht voor de door Canada verzorg de opleiding van Nederlandse cadetten voor dienst in Nato-verband en voor het door Canada opnemen van duizenden Nederlandse immigranten sedert 1945. Dinsdagavond is de Nederlandse minis* ter in Winnipeg aangekomen. Blijkens het afdelingsonderzoek def begroting van Apeldoorn zijn vele raads leden van mening dat de gemeen]® Apeldoorn het deelgenootschap in de Bouwkas Ned. Gemeenten moet be ëindigen, omdat deze Bouwkas het k*' rakter heeft gekregen van een bouw onderneming. Sparen is namelijk een bijkomstigheid geworden. aldus dez® raadsleden. Want particulieren, die he benodigde geld ineens storten, kome' direct aan bod. In hun antwoord hebben B. en deze raadsleden laten weten dat zij nj® voelen voor verbreking van het deelg® nootschap met de B.N.G. hl) Wegens het tekort aan docenten het voorbereidend hoger, het to}0» baar, het kweekschool- en het minii- baar nijverheidsonderwijs heeft de nister van onderwijs, kunsten en .g tenschappen in en officiële Pub een gewezen op de mogelijkheid om r renteloos voorschot te verkrijgen are universitaire studie en voor middel aktenstudie, foe Een groot aantal aanvragen daar is inmiddels bij het ministerie bi j0 gekomen. Teneinde de aanvrag ven spoedig mogelijk te kunnen veryLwijs. heeft de staatssecretaris van ond 0. kunsten en wetenschappen zeven nale commissies ingesteld, die n de selectie van de gegadigden n vaJ1 geschiktheid voor het volbreng ujien de gekozen studie van advies jn dienen. Elke commissie is ?pTSchei- twee subcommissies voor ona „-dep denlijk de selectie van de f ^or un1' naar een renteloos voorschot .jbar« versitaire studie en voor m _„nen. akten-studie. De gegadigden aan aKten-siuuie. cjk Mnefl L. voor zover zij overigens voia c0pj de gestelde voorwaarden, door ,etl ov missies voor een onderhoud wu geroepen. „nedig De commissies zullen zo spv= geiyk hun taak aanvangen. zuil®.11; I ror

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2