K.R.O. ligt katholieken na aan het hart Anderhalf jaar geëist Hoofdagent van politie aanvaardt geld van Haagse bedrijven Als een „beloning" voor het verstrekken van inlichtingen De zin der wijsgerige studie in de vorming tot het priesterschap IJMONDRAAD een belangrijk voorbeeld voor de toekomst m Nieuw type brandkraan spaart tijd en geld *r H8Tr- f Prof. Kors in jubileumrede R.-k. volksdeel bezit in zijn eigen omroep een grote weldaad Prof. Willebrands met paarse sjerp bekleed Toespraak van Mgr. Huibers Overeenstemming artsenhonoraria Vrachtauto vol gestolen goed Zes jaar wegens doodslag Cyprioten bespoten met gekleurd water „Gewoonte" Ambtseed geschonden' uk aanzien aangepast aan modern stadsbeeld ACADEMISCHE ZITTING TE WARMOND 6 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 PAGINA 7 In Ziekenfondsraad De melkprijs blijft onveranderd vier Surinaamse meisjes in Paramaribo „Scheppend blijven" „Geloof en wijs begeerte" „Voortreffelijke mannen" Jeugdig inbreker in arrest Twaalf veesmokkelaars aangehouden Britse militairen treden op tegen ongeregeld heden Jongetje verdronken Is „Joyita" getroffen door vulkaan-eruptie? Merkt U dat U HAAR verliest? Pater S. Vissers t Door bestelauto aangereden en gedood De groei van de K.R.O. de om roep telde 15 november 425.000 leden moge door sommigen kunstmatig ge noemd worden, voor ons, die beter we ten, is het een overtuigend bewijs, dat onze omroep de rooms-katholieken van Nederland na aan het hart ligt. De geregelde luisteraars, onze organisaties op politiek, sociaal, cultureel, charita tief en godsdienstig terrein, ja heel ons rooms-katholiek, volk weet maar al te goed, wat de K.R.O. voor het rooms- kathoüeke leven betekent en welk een weldaad het is zulk een alzijdige om roep te bezitten. Aldus de voorzitter van de Katholieke Radio Omroep, prof. dr. J. B. Kors, dinsdagavond voor de K.R.O.-microfoon in een rede die hij uitsprak ter gelegenheid van het feit dat de K.R.O. donderdag dertig jaar be staat. Wjj mogen ons met dankbaarheid ver heugen over de gestadige groei van on ze omroep, aldus ging prof. Kors voort. De groei van het ledental ging verge zeld van een ontwikkeling op studioge- bied. Prof. Kors releveerde de diver se huisvestingen van de K.R.O. en de bouw van het grote studiocomplex in 1938. Het spreekt vanzelf dat er ook ont wikkeling te constateren valt op pro- grammagebied. Er zijn grotere techni sche mogelijkheden in het verloop der jaren gekomen, vooral met betrekking tot de opnametechniek. Een gevarieerd muziekapparaat en een hoorspelkern staan ons thans ten dienste. Door dit alles wordt de kwaliteit en beweegliik- heid der programma's in belangrijke mate opgevoerd. Een geheel nieuwe taak wachtte de K.R.O. toen na de oorlog de snelle ontwikkeling op televisiegebied het vol gens spr. duidelijk maakte dat ook in Nederland, waar de industrie zich in belangrijke mate met dit nieuwe com municatiemiddel bezig hield, de tele visie te verwachten was. De K.R.O. heeft begrepen dat even als op het gebied van de geluidsomroep, ook hier voor ons een roeping te ver vullen was. Daarom heeft ons bestuur aldus spr. niet getalmd om de nodige gelden beschikbaar te stellen, toen het televisie-experiment in ons land kon worden aangepakt. Wij mogen dank baar zijn dat wij nu in staat zjjn ook dit medium dienstbaar te maken voor ons ideaal: het ware, het goede en het schone te dienen tot lof en eer van Hem, die de waarheid, de goedheid en de schoonheid is. Er is dus alle reden om op deze lustrumdag God, die alles in deze we reld leidt, onze dank te brengen voor deze grote weldaad die ons rooms- katholieke volksdeel in zijn eigen om- Advertentie roep bezit, een omroep waardoor wij in staat zijn, niet alleen de eigen ge loofsgenoten te dienen, doch ook te gelijk ons kunnen doen kennen als echte vaderlanders, die van ganser harte meeleven nu. het wel en wee van heel onze Nederlandse gemeen scha en ook ons aandeel kunnen bij dragen tot zijn culturele, sociale en wetenschappelijke groei en bloei. Tevens moge deze herdenking voor al mijn geloofsgenoten een aansporing zijn om hun eigen omroep te steunen en steeds sterker te maken. Laat de groei niet stilstaan, doch werkt allen mede om allen te winnen, aldus spr., die ein digde met de bede: Moge God onze K.R.O. bewaren en doen bloeien in lengte van dagen. - - y. De academische zitting, die gisteren in de aula van het Warmondse Philoso- 1 phicum ter gelegenheid van de 25ste dies natalis werd gehouden, kreeg een I wel bijzonder cachet door de gedegen, Donderdag komt het honorarium van de huisartsen nogmaals aan de orde in de ziekenfondsraad. Eind septem ber heeft de raad, zoals bekend, deze overeenkomst tussen de artsen en de ziekenfondsen afgestemd en daarna is een impasse ontstaan waarin o.a. in tijdschrift en courant, maar vooral binnenskamers, druk gediscusseerd is. De artsen hebben daarbij medegedeeld geen enkele concessie inzake het over eengekomen honorarium te zullen doen. Verwacht wordt nu, dat de tegen stemmen in de Ziekenfondsraad de redelijkheid hebben ingezien van de nadere motivering van de zijde der huisartsen en dat zij hun inzicht hebben gewijzigd. Als dit het geval is zal de ziekenfondsraad alsnog zijn goedkeuring aan de overeenkomst inzake de hono rering geven Nodig is dan nog het fiat van minister Suurhoff. De algemene vereniging voor melk- voorziening deelt mede, dat de thans Beidende adviesprijzen voor consump- "emelk en consumptiemelkprodukten °ok na 26 november onveranderd zullen wijven en wel voorlopig tot en met 24 december 1955. Dit komt er op neer, forU ln het werkgebied der vereniging j ™.Vattende in hoofdzaak het vaste er. S Van Zuid-Holland, westelijk Utrecht vonr ^ideI«k dee! van Noord-Holland) dp ,.mj voorbeeld losse melk de prijs EehiÜ op 28 cent gesteld blijft voor gen_ d5p' waarin de melkdistributie zo de ov?- gesaneerd is en op 29 cent in steden 86 plaatscn. waaronder de grote je?e vier Surinaamse meisjes, die ver- zo,,,)1 W6ek' voordat ZÜ naar Suriname bom,8" Worden teruggebracht, uit het ge- m van het kantoor van de gevol- 25 lgd minister voor Suriname in n Haag naar hun Nederlandse pleeg rip w"S vluchtten. doch daar later door »n, p aa®se P°htie werden gevonden en dagavond per vliegtuig naar Surina- e vertrokken, zijn maandag te Para maribo aangekomen. openhartige en niet van humor ontsto ken voordracht van de Leuvense hoog leraar kanunnik prof. Albert Dondey- ne, over ,,De zin der wijsgerige studie in de vorming van het priesterschap". Vooraf leidde de directeur van het in stituut, prof. dr. J. G. M. Willebrands, de zitting in met een kort woord, waar in hij met dankbaarheid vaststelde, dat het Philosophicum de toekomstige pries ters in het bisdom Haarlem een eigen school en milieu had bereid bij hun fi losofische vorming. Prof. Willebrands wierp een terugblik op de voorbije kwart-eeuw, een interessante en boei ende geschiedenis, waarover hij enkele dagen geleden reeds in ons blad heeft geschreven. In zijn overzicht herdacht hij professor Bouwman, die het Philoso phicum in 1943 door de dood is ontval len. Spreker wilde ook bij dit jubileum gedenken en danken laten samengaan en hij wilde datgene, wat uit Gods hand in de voorbije vijf en twintig jaar is ont vangen, beschouwen als een onderpand voor de toekomst. Hij legde er tenslotte de nadruk op, dat het Philosophicum trouw is aan de Thomistische wijsbegeerte, maar vandaar uit heeft men zich ontwik keld tot ver boven een dor formalis me. Hij betoogde, dat men zich niet schuldig wilde maken aan een slaaf se navolging. Wij moeten scheppend blijven, zo zeide hij, want verstarring kan niet tot bloei komen. Thomas is voor ons echter geen symbool, maar leermeester. Professor Dondeyne moest de taak overnemen van professor dr. J. A. J. Peters CssR die door ziekte verhinderd was deze spreekbeurt te houden. De Leuvense hoogleraar vertelde, dat hij feitelijk de uitnodiging om in Warmond te komen spreken had willen afwijzen met de woorden „Nescio loqui". Hij had haar niettemin aangenomen onder het motto „Wat Peters kan, kan ik ook". De Leuvense professor moest in eer ste instantie vaststellen, dat de H. Schrift niets te vinden geeft van een se minarie en dat Paulus over de filosofie schrijft: ,,Past op, dat gij u niet op sleeptouw laat nemen door de wijsbe geerte". Daaruit meende hij wel de conclusie te mogen trekken, dat de aanwezigheid der filosofie op de semi naries niet zo vanzelfsprekend is als het wel Hjkt. Hij wilde daarom die zin der wijsgerige studie in de vorming tot het priesterschap liever zien als een be- vragenswaardige vraag. Uitvoerig ging hij in op de tegenstel ling tussen geloof en wijsbegeerte, er op wijzend, dat de verhouding tot de wereld een geheel ander aanschijn krijgt door het geloof dan door de wijs begeerte. De filosofie, aldus professor Dondey ne, kan wel prachtig de ancilla de dienstmaagd van de theologie zijn, maar zij moet haar taak niet verwis selen voor die van huismctsteres. Het is maar beter, dat de zin van bovenge noemde vorming een bevragenswaardi- ge vraag blijf* Is men zich dat bewust, dan wordt ook niet de noodzakelijke spanning tussen geloof en wijsbegeerte vergeten. Wanneer men die spanning inderdaad vergeet zou dat schade én aan het gele f én aan de wijsbegeerte Mgr prof. dr. J. G. M. Willebrands, aan wie gisteren tijdens de viering van het zilveren jubileum van het Philosophicum te Warmond zijn benoeming tot Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus werd medegedeeld, tooit zich met veel pleiner met de paarse sjerp, een van de tekenen van zijn nieuwe waardigheid, welke hem door dr. J. C. Groot (midden) is overhandigd. Rechts zittend mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem. (Van onze Haagse redactie) Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken dinsdag in de Tweede Kamer heeft de heer Maenen (K.V.P.) gevraagd om tijdige en uit voerige inlichtingen over de regerings plannen inzake de IJmondraad. Deze raad wordt een orgaan, dat een ge deelte van de bevoegdheden van de ge meente Velsen en omliggende gemeen ten zal overnemen. Dit is noodzakelijk geworden door de ingrijpende wijzigin gen die zich de laatste jaren in dit gebied hebben voorgedaan, welke ont wikkeling zich in de toekomst nog zal voortzetten. De noodzakelijke ontwik kelingsplannen moeten zich uitstrekken buiten de grenzen van de afzonderlijke gemeenten. De heer Maenen was bij zonder geïnteresseerd in de wijze waar op de leden van het orgaan zullen wor den benoemd, rechtstreeks door Je be volking of indirect door de gemeente besturen. Naar zijn mening moet de Kamer in de gelegenheid .worden ge steld reeds over het voorontwerp van wet haar mening uit te spreken. Mijn belangstelling, aldus de heer Maenen, houdt niet alleen verband met het belang dat het gebied van de IJ- mond zelf bij deze plannen heeft, maar ook bestaat de mogelijkheid een derge lijk systeem in andere gebieden in te voeren. In dit verband dacht hij aan de reeds bestaande mijnstreken in Lim burg, waarbij dan ook nog het gebied rond de toekomstige staatsmijn Beatrix komt. De heer Scheps (P.v.d.A.) bracht naar aanleiding van een en ander het laatste nieuws ter sprake over de ge meenschapsraad Zuilen (U.) waar de secretaris van de raad ontslag heeft genomen. De heer Scheps vond dat mi nister Beel te spaarzaam is geweest met mededelingen omtrent het Zuilense experiment, dat van groot belang kan zijn voor de toekomst. „Wij zullen," al dus de socialistische afgevaardigde, „het ontwerp anders beoordelen, als wij kunnen vaststellen, hoe de proefne ming is verlopen." berokkenen. Spreker verklaarde echter, dat er zeker in existentiële zin verband bestaat tussen geloof en rede. Hij gaf vervolgens de grote betekenis weer van de wijsbegeerte als cultuurschepping en concludeerde aan het slot van zijn be toog, dat le wijsbegeerte de toekomsti ge priesters vertrouwd moet maken met de wereld en het wijsgerig ethos. Zij zal vervolgens moeten instaan voor een in tellectuele vorming van de priesters en hen met het onuitputtelijk wonder, dat de mens is, vertrouwd moete maken. Tot slot van de zitting sprak mgr. Huibers hij feliciteerde de commu niteit met het zilveren jubileum. Met dankbaarh< d gewaagde de bisschop er van, dat er op het Philosophicum vele voortreffelijke mannen zijn gevormd, van wie er verschillende een prachtige plaats innemen in het maatschappelijk leven naast het priesterschap. Met name herdacht hij het prach tig wijsgerig werken van professor J. Beijsens en ook dat van mgr. J. D. J. Angenent, die de promotor is ge weest bij de stichting van het Philo sophicum. Dank bracht hij ook aan mgr. J. J. Niekel en mgr. H. J. van Deursen, de vroegere directeuren en aan de huidige, prof. Willebrands, die hij onder groot enthousiasme van de aanwezigen diens benoeming tot ge heim kamerheer mededeelde. De voor bereidingen daartoe moeten zeker voortreffelijk genoemd worden want binnen enkele ogenblikken had prof. dr. J. C. Groot zijn directeur met paarse sjerp bekleed. De prefect van de studenten sprak daax-op woorden van gelukwens tot de nieuwe geheim kamerheer De studenten verzorgden het muzika le gedeelte van de zitting. Met begelei ding zongen enige van, hen „Vergine Bella", een canzone van Petrarca door Guillaume Dufay voor drie stemmen ge componeerd. Op twee piano's werden Choral-Praludien van J. S. Bach ten ge hore gebracht en het studentenkoor be sloot met het Credo van Da Palestrina. De studenten brachten des avonds Aristofanes' „De Wolken" voor het voet licht en vandaag werd de viering afge- slot met een revue, welke het filosofen- leven te Warmond in beeld brengt zo als dat gezien wordt door de klein se minarist, de filosoof zelf, de theologant en de priester. Medewerking verleenden filosofen van de eerste en tweede cm- u?tShe?ebisdgom.ten 6n enk6le (Van onze correspondent) De Apeldoornse gemeentepolitie heeft een jongeman gearresteerd, die sinds juni van dit jaar een grote serie inbra ken heeft gepleegd. De man verschafte zich toegang tot diverse woningen en ontvreemdde allerlei huishoudelijke voorwerpen benevens een hoeveelheid gouden en zilveren sieraden. Toen de politie voldoende bewijzen had verzameld deed zjj een inval in de woning van de man. Zij kwam door de achterdeur binnen en zag op het gesto len gaskomfoor het eten opstaan in ge stolen pannen. In de kamer stond de ge stolen radio vrolijke wijsjes te spelen en boven waren de bedden opgemaakt met gestolen dekens, lakens en slopen In de kaster hingen gestolen kostuums en ia- ponnen. De arrestant bleek zijn inbraken niet uit zuiver winstbejag te hebben ge pleegd. De man trad in 1951 in het hu welijk en toen reeds ontbrak het hem aan talrijke voor een huishouding nood zakelijke voorwerpen. Door ziekte van zijn vrouw ontbrak hem het geld om deze voorwerpen te kopen en daarom pleegde hij een serie inbraken. De hoe veelheid gestolen goederen vulde een royale vrachtauto. De rechtbank te Maastricht heeft een inwoner van Geulle veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en voorwaardelij ke ter beschikkingstelling met een proeftijd van 3 jaar. In een vlaag van woede heeft de veroordeelde kort gele den zijn schoonvader doodgeslagen. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie negen jaar gevangenisstraf. De vliegende brigade van de Neder landse douane in Zeuwsch-Vlaanderen heeft twaalf personen aangehouden we gens het smokkelen van vee. Het com plot bestond uit zes Belgen en zes Ne derlanders. Zij zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. In het afgelopen weekeinde hebben er op het eiland Cyprus bomaanslagen plaats gehad en hebben de Cyprioten met verschillende andere wapens aan slagen gepleegd op de Britse troepen. Bij deze activiteiten is een Britse sergeant gedood en werden vier per sonen ernstig gewond. Op de foto wor den rebellen van Cyprus, die met de Engelsen slaags waren geraakt, door Engelse Commando's gearresteerd. Een betoging van scholieren te Nico sia op Cyprus heeft zich gisteren ont wikkeld tot anti-Britse ongeregeldhe den. Britse vrouwen vluchtten uit de stad, waar militairen de oproerlingen met traangas en knuppels te lijf gin gen. In de Griekse wijken van de stad begaven de ontevredenen zich van wijk naar wijk. Als de orde in één wijk was hersteld, begonnen de wanordelijkheden weer in een andere. De oproerlingen bekog 'den politie- en andere auto's en regeringsgebouwen met stenen. Britse militairen bespoten de oproerkraaiers met gekleurd water om hen als zodanig te kunnen herkennen. De scholieren betoogden uit protest tegen de sluiting van twee middelbare scholen op tast van de gouverneur, Harding. Volgens de gouverneur was er op beide scholen sprake van massale verzuimen. (Reuter) Vele uren lang heeft de Haagse rechtbank zich dinsdag bezig gehouden met een strafvervolging tegen een on eervol ontslagen hoofdagent van de Haagse politie, die, blijkens getuigen en eigen erkenning, geld van enige Haagse bedrijven heeft aanvaard. Het betrof hier een lid van de afde ling „inlichtingendienst". Deze dienst heeft tot taak gegevens te verzamelen op politiek terrein en werkt daartoe o.m. samen met een groot aantal Haag se werkgevers. Deze laatsten kunnen over sollicitanten vragen stellen ten aanzien van politieke gezindheden. Van hen wordt dan verwacht, dat zij op hun beurt de inlichtingendienst op de hoogte houden. Ter zitting werd duidelijk, dat het echter niet bij politieke inlichtingen bleef. Om de bereidwilligheid van de personeelchefs tot het verstrekken van inlichtingen aan te moedigen, verstrek te de inlichtingendienst, zoals uit de verklaringen van verdachte en twee collega's (als getuigen voor de ver dediging) bleek, dat ook gegevens uit de criminele kartotheek van de Haag se politie werden verstrekt. Dit scheen een gewoonte geworden te zijn. Tot op welke hoogte de twaalf man van de dienst, hun inspecteur en hoofd inspecteur deze gegevens verstrekten werd niet recht duidelijk. Wel werd bekend, dat de verdachte, die gegevens tamelijk uitvoerig verstrekte. Hij zei, dat zulks een gewoonte bij de dienst was geworden en dat hij daartoe op dracht meende te hebben. Aan ieder lid van de dienst was een aantal be drijven toegewezen om mee samen Ie werken. Zij kregen telefonisch schrif telijk of in persoon namen en andere gegevens en zochten dan volgens de politieke en da criminele kartotheek uit, wat er eventueel met een sollicitant of 'v V j een werknemer op proef aan de hand zou kunnen zijn. Ter zitting vielen de termen, „bestrijding van communisme of vijfde colonne" alsook „inlichtingen ten behoeve van de overheid voor het geval van oorlogsomstandigheden". De president van de rechtbank, mr. de Jong, trachtte vragen over de werk zaamheden van de inlichtingendienst zo veel mogelijk te voorkomen, waar mede hij enige malen in woordenstrijd raakte met de verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk. Deze verklaarde herhaal delijk zeker te moeten weten, of ook andere leden van de dienst criminele inlichtingen in ruil voor politieke ver strekten. Zulks ter ontlasting van zijn cliënt, die volmondig bekende dit ge daan te hebben. De president zei op een gegeven ogenblik, dat „deze (criminele) mede delingen in strijd zijn met de rechts- opbouw van Nederland". Men tornt hiermede aan het reclasseringswerk, waarbij tonnen worden besteed om ontspoorde mensen weer op de goede plaats te helpen". De politiek van het geven van criminele inlichtingen contrarieert hiermede". Verdachte, die thans inziet, dat het systeem fout is, was reeds in 1948 met het geven van beide soorten inlichtin gen begonnen. De zaak, waar het hier om ging, was een broodfabriek, die ook bij criminele inlichtingen veel be lang had. „Wij maakten de afspraak, dat we beide soorten inlichtingen zouden uit wisselen en bij die afspraak was mijn hoofdinspecteur", aldus verklaarde ver dachte. De personeelschef van de fabriek zei, dat oorspronkelijk in het bijzonder voor criminele gegevens een particuliere rechercheur in de arm was genomen. Deze voldeed niet. De politie-gegevens waren uitstekend. Toen de particulier ontslagen werd en men de indruk kreeg, dat verdachte ook in zijn vrije tijd veel werk van de inlichtingen maakte, werd besloten hem een beloning te geven van gemiddeld vijftig gulden per maand. Deze situatie duurde van mei 1952 tot oktober 1954. Toen kwam de zaak uit. Hoewel verdachte ook van anderen giften heeft aangenomen, werd alleen de grootste zaak voor ver volging gebruikt. De personeelschef kon zich niet herin neren of de ex-hoofdagent, nadat hij betaald werd, meer criminele inlich tingen had verstrekt dan voordien. Hij meende van niet, maar aangezien een zijner assistenten meestal de contac ten met hem onderhield, kon hij dit niet zeker zeggen. Verdachte ontken de ten stelligste, dat hij, nadat de be taling begon, meer zou hebben gege ven. De officier van justitie, mr. Kemper stelde, dat deze hoofdagent zowel zijn ambtseed als zijn ambtsinstructie schond, schond. Mr. Kemper eiste anderhalf jaar ge- vangennisstraf met aftrek van een maand voorarrest, op grond van arti kel 363 Wetboek van Strafrecht. De verdediger, mr. Van 't Hoff Stolk, zei, dat niet bewezen was dat verdach te bij het aannemen van geld iets onbehoorlijks deed bij het „schenden van de geheimhouding", omdat ieder een deze geheimhouding schond. Uitspraak 6 december. Dinsdagavond is het zevenjarig zoon tje van de familie G. J. Room te Kam pen in de IJssel gevallen en verdron ken. Op het zuidelijk deel van de Stille Oceaan heeft men, zoals bekend, een zeilschip aangetroffen, de „Joyita", aan getroffen, waarop geen spoor meer was te bekennen van de 25-koppige beman ning. Een regeringsschip, de „Degei", is er op uit gestuurd om een onderzoek in te stellen. Op de foto probeert de bemanning van de „Degei" aan boord te komen van het zwaar hellende schip. Het onderzoek naar de raadselachti ge verdwijning van de 25 opvarenden van de „Joyita", een klein vaartuig dat vorige week, na anderhalve maand vermist te zijn geweest, beschadigd werd teruggevonden, heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Men houdt nu rekening met de mogelijkheid, dat het vaartuig getroffen is door een vul kanische uitbarsting onder zee, waar door alle opvarenden over boord zouden zijn géslagen. Zes maanden geleden schilnt zich een dergelijk geval met. een schip uit Tonga, de „Hifafua", te hebben voorgedaan. (Reuter) Advert entte Roos is de eerste waarschuwing bij haaruitval. Misschien hebt U die eerste waarschuwing niet direct begrepen? Let dan nu goed op het volgende: als U thans haar in de kam vindt, moet U daar terstond iets tegen doen. Het is een vergissing, te denken, dat dit ver schijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haaruitval dient onmiddellijk te wor den bestreden. Hoe? Wel, zoals talloze mensen het hebben gedaan sedert Silvikrin, de biologische haarvoeding. werd uitgevonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken, het vanouds be kende haargroei-preparaat, dat over de gehele wereld honderdduizenden dank bare verbruikers telt. Silvikrin kon hun weer nieuw haar geven, omdat alléén Silvikrin de 14 natuurlijke opbouwstof fen voor de haargroei in de juiste ver houding bevat: precies de juiste dosis Tryptofaan. Tyrosine. Cystine en nog 11 andere uit de amino-groep. welker namen U minder zullen zeggen, doch die voor hernieuwde haargroei onont beerlijk zijn! Herstel Uw haar met Silvikrin begin nog heden! (Van onze Brabantse redactie) Adjunct-hoofdbrandmeester J. P. Reijnan uit Tilburg heeft een uitvin ding gedaan op het gebied van brand- kranen, die belooft een aanzienlijke besparing te gaan betekenen in de investeringskosten by de aanleg van brandkranen en die ook daarnaast aanzienlijke verbeteringen met zich brengt. Bij de aanleg van brandkranen ziet de gemeente zich geplaatst voor de vraag of aan boven- of aan ondergrond se brandkranen de voorkeur dient te worden gegeven. De door de heer Reijnen ontworpen brandkraan, die dezer dagen is gede monstreerd voor de ingenieurs Eggink en Van der Zanden, resp. wnd. hoofd inspecteur van het Brandweerwezen en hoofdinspecteur van het Keurings In stituut voor Waterleiding Armaturen en die door hen hooglijk werd gepre zen, kan in twintig minuten tjjd op el ke ondergrondse kraan worden ge steld, waardoor deze tot bovengrondse kraan wordt omgebouwd. Gezien de korte tijd, die dit vergt, heeft het ook zin om, wanneer dit nodig is, b.v. bij aanwezigheid van een circus, tentoon stellingen e.d., voor enkele dagen een ondergrondse kraan om te bouwen tot een bovengrondse. Door dit systeem wordt per kraan een geldelijke bespa ring verkregen van ruim 250 gulden, wat dus een flinke gemeente, die per jaar een dertigtal kranen aanlegt, op een besparing van een kleine tiendui zend gulden komt. Het voornaamste kenmerk van de nieuwe bovengrondse kraan is, dat zij gewoon op de bestaande ondergrondse kraan geplaatst wordt, waarbij de daar in aangebrachte afsluiter zijn dienst blijft verrichten. In de kraan zelf zijn ook afsluiters aangebracht en een wa termeter kan worden ingebouwd. Zo is het mogelijk gedurende de zomermaan den de ondergrondse afsluiter te ope nen, zodat men bij het openen van de bovengrondse afsluiter onmiddellijk wa ter krjjgt en deze in de winter met het oog op bevriezing af te sluiten. Een kleine demonstratie heeft ons gelegenheid gegeven met eigen ogen te zien in hoe weinig tijd men met dit nieuwe apparaat een brand met drie slangen tegelijk te lijf kan gaan, zon der dat daarvoor afzonderlijke hulp stukken nodig zijn. De heer Reijnen is vier jaar bezig geweest met het uit werken van dit project, dat nu sedert een half jaar in productie is bij de Gebr. Van der Schoot in Tilburg, en dat naar alle waarschijnlijkheid zowel in vredes- als in oorlogtijd van uitermate groot nut zal blijken te zijn. (Van onze correspondent) Gisteravond is pater S. Vissers, van de congregatie der paters van de H. Geest te Gemert. door een auto over- reden en korte tijd later overleden. Pa ter Vissers kwam per fiets van de rich ting Beek en Donk en wilde de inrij- laan naar het klooster te Gemert in slaan. Hij weifelde even, keerde op de weg terug naar rechts, doch werd toen door een bestelauto aangereden. Naar het St. Antonius-Gashtuis te Helmond overgebracht, overleed hij een paar uur later aan zware hoofdverwondingen. Pater Vissers was 52 jaar en in het 27ste jaar van zijn priesterschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7