Zelf besch erming of ruw optreden? ■il K.N.P. Nijmegen wenst geen nieuwe r.k. partij Pater Stokman in Kamer zmsaiiNE Regering wenst geen beperking tot 120 resp. 60 leden CETAFLEX lijmt koud alle hout! ■wal ruwe, rode handen Prof. Gerbrandy tegen gebruik van gummistok en revolver Jongeman deerlijk verbrand Geerligsprijs voor W. Klooster Uiteenzetting van kringafgevaardigde naar partijraad der K.N.P. Het Haarlemse huwelijk en de zaak-Anneke Beekman Sabena koopt acht grotere helikopters Brandstichting uitgelokt SCHAT-EILilXD Robben verbeteren 20 jaar oud record 5 x 50 meter in 2.35 Saarland wil in Duitse Olympische ploeg Algemene regels Overal dreigt besmetting! Steekvlam uit benzinebus Wéér dat scbroéiend, brandend maagzuur. Tj|d voor 'a paar Rennies I 5 Haarlems huwelijk Persoonlijke over wegingen S-58 gaat S-55 vervangen worden qaai en zacht met UITBREIDING DER BEIDE KAMERS Op onbewaakte overweg Trein sleurt auto liefst veertig meter mee Eén dode en twee gewonden Indonesia Ray a over vrijlating Nederlanders kanstharsliim Ceta-Bever Twaalf jaar geëist Suriname en Antillen hebben buitenlands kapitaal nodig Afrika nodigt Neder landse zwemsters uit door ROBERT L. STEVENSON Proefrit van nieuwe Bugatti MILITAIR ELFTAL VOOiR PORTUGAL WALES—OOSTENRIJK 1—2 Scheidsrechters dreigen met staking Bemanning „Tyne" voetbalt beter dan garnizoen Amsterdam SUCCES VOOR M. ROS- TER IN GENÈVE Prins Bernhard vertegen woordigt hippische bond in Parijs rACTIINA 7 (Van onze parlementaire redactie) De verhouding publiek-politie moet die Zijn van goede vrienden, aldus de con clusie van prof. Gerbrandy (AR), na een betoog in de Tweede Kamer, waar in hij zich tegen het gebruik van gum mistok en revolver door de politie keer de. Hij herinnerde aan gevallen met do delijk afloop en kon zich niet onttrek ken aan dé indruk dat er iets niet in orde is. Zijn er soms elementen in het politiekorps binnengeslopen, die aan on ze oosterburen doen denken? aldus prof. Gerbrandy. Als voorbeeld stelde hij de Engelse politie, die steeds onbewapend is en veel meer het vertrouwen geniet van het publiek. Bij ons begint een agent plotseling te tutoyeren als het hem niet naar de zin gaat, zei de AR- woordvoerder. Hij bracht een volkomen onschuldig geval in herinnering waarbij iemand in de drukte naar zijn vrouw aan de overkant van de straat had ge zwaaid. Dit had reeds de argwaan van de politie opgewekt, die was uitge varen op een manier die niet meer mooi Was. Minister Donker antwoordde dat er in overleg met de burgemeesters alge mene regelen voor het gebruik van wa pens zullen worden opgesteld. Hieraan moet echter de bestudering voorafgaan van een rapport van een commissie van deskundigen dat reeds is uitgebracht. De minister gaf toe dat er nog al eens te snel van wapens gebruik wordt ge maakt, maar dat anderzijds de politie vaak in een dwangpositie verkeert en uit zelfbescherming moet handelen. De minister zei dat het hem bekend is dat de politie herhaaldelijk tegen be taling mededelingen heeft gedaan aan de pers over strafbare feiten. Er was zelfs ergens een vast tarief voor berich ten ingevoerd. Het zijn zaken van het zelfde soort als de schending van ge heimhouding door ambtenaren van de SER en het ministerie van Waterstaat, aldus de minister, die meedeelde dat in overleg met het gehele kabinet hierop maatregelen zijn gevolgd. Op vragen van dr. V. d. Heuvel (KVP) hoe het staat met de herziening van het vennootschapsrecht en het scheppen van een andere rechtsvorm voor de on derneming volgde als antwoord dat deze zaak te ingewikkeld is om reeds te wor- Advertentte TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR SIEM EN KEEL Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij de hand te hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. In de garage van het aannemersbe drijf J. Mourik en Co te Groot Ammers is woensdagmiddag een ernstig onge luk gebeurd. De 24-jarige A. van der Vlist uit Lopik was er met werkzaam heden bezig aan het chassis van een vrachtauto, toen plotseling een steek vlam uit de benzinebus de kleding van de jongeman in vlam zette. De vuur haard in de garage was direct zo groot, dat het Van der Vlist niet gelukte er Uit te komen. Andere arbeiders snelden onmiddellijk toe en slaagden er in met een snelblusapparaat de vlammen in zoverre te bedwingen, dat zij in staat Waren de deerlijk verbrande Van der Vlist naar een veiliger plaats te brengen. Een hunner, de ongeveer even oude monteur 't Hof uit Nieuwpoort, liep daarbij aan zijn handen ook ernstige brandwonden op en moest zich onder behandeling van een arts stellen. Een arts was spoedig ter plaatse en heeft de ernstig verbrande Van der Vlist de eerste hulp verleend en hem haar het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht laten overbrengen. Een der andere arbeiders kreeg een shock. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. was de brand spoedig meester. Advertentie Wéér een avona Dedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste nap eten al viel 't verkeerd. Zuur-branden Voor en na. En niet te stillenTot dat «en paar Rennies redding brachten. Onmid dellijk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt f® toch ook? In iedere apotheek en drogis- eri.i verkoopt men U Rennies graag. in„ Reina, Prinsen Geerligsprijs, die is vers le,d om jonge beginnende schrij- to,.„„,aan te moedigen, is van het jaar Won aan W- Klooster, 20 jaar oud, toeo-pt te Amstelveen. De prijs is hem «naai" "d voor twee novellen: „Twee- ujf_ en ..Zonder 't genadige einde" ten ":en. uit ruim dertig manuscrip- or het merendeel poëzie. 5u?y in\aear8e^ten den behandeld voordat de herziening van het burgerlijk recht aan de orde komt. Minister Donker heeft nogmaals zijn gratiebeleid verdedigd. Hij zei dat voor het betrekkelijk kleine getal van 365 politieke delinquenten dat nu nog ge detineerd is en dat tot de zeer zware gevallen behoort, van rechtsongelijkheid nauwelijks sprake kan zijn. 214 van hen zijn tijdelijk gestraften. In 1957 wordt het grootste gedeelte van deze groep voorwaardelijk in vrijheid gesteld. De rest is zonder preventieve hechtenis ver oordeeld of eerst veel later dan mei 1945 gearresteerd. De minister heeft geen reden, aan te nemen dat achter het misverstand in zake de arrestatie van Anneke Beek man en haar pleegmoeder tussen het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken en onze ambassade te Brussel iets meer zou zitten. Hij zei dat de justitie geen diciplinai- re maatregelen kan treffen tegen de hoofdinspecteur te Maastricht. Dit is aan de burgemeester van de stad voor behouden. De minister heeft geen reden om aan de goede trouw van de hoofd inspecteur te twijfelen. Met opzet heeft deze laatste gewacht met arresteren tot de avonduren, omdat hij meende dat aanhouding dan mees succes zou heb ben. Hij meende ook, dat een mislukte poging de kans tot ontvluchten zou heb ben vergroot. Wel had hij volgens mi nister Donker na ontvangst van het te lexbericht eerder zijn chef moeten in lichten. V" - -v. waren er, zegt de en oorspronkelijk dle van talent niettemin „lkheld getuigden. maar deel dat a Z1J eenstemmig van oor schrijver toekwam 3811 d® j°ng® Pr°Za" man hIh 6!' bestaan uit Anna Bla- Adri'aan Mo .^aase> Antoon Coolen, Veem Mornen en Adriaan van der de^aubj1Cvar? J* r? PF^S uit8ereikt in •iteit van Amsterdlïï®®1"®1^8 Univer' (Vervolg) In de zaak nu van Anneke Beekman is van kerkelijke zijde na de uitspraak van het Amsterdamse Hof verklaard, dat de betrokken pleegouders niet in geweten verplicht zijn het kind te hou den. Dit is een zeer gewichtige verkla ring, omdat daaruit blijkt dat de Ker kelijke Overheid zelf geen enkele ver antwoordelijkheid draagt voor het niet- afstaan van het kind, dat derhalye ge heel blijft voor de individuele verant woording van de betrokkenen. Sommigen hebben gemeend, dat van kerkelijke zjjde méér gedaan had moe ten worden; zij verlangen dat met na me zou zijn aangedrongen op terugga ve van het kind. Dit kon en kan men evenwel niet met recht en reden van de Kerkelijke Overheid verlangen. De Kerkelijke Overheid kan onrapgelijk alle factoren overzien, welke bij de teruggave van het kind in het geding zijn. Het belang van het kind, dat een menselijk wezen is en niet een zaak, die eenmaal gestolen eenvoudig moet worden teruggegeven, het belang van het kind kan door geen bisschop of pastoor In al zijn aspecten worden beoordeeld. Tenslotte hebben niet zij, maar de voogden tijdens en na de oorlog het kind opgevoed! Of deze voogden zelf né die verkla ring van kerkelijke zijde zwaarwichtige gewetensmotieven hadden, op grond waarvan zij moesten menen het kind toch niet te mogen afstaan, is nu een van die uitzonderlijke vragen, waarover men verschillend kan oordelen. En waarover in feite ook onder katholieken verschillend wordt geoordeeld. Persoon lijk weet spr. te weinig van de facto ren, die bij de individuele gewetens vorming in casu een rol hebben ge speeld, om een oordeel in de ene of de andere richting uit te spreken. Spr. volstaat daarom met te zeggen, dat het oordeel in beide richtingen kan uit vallen. En spr. voegt eraan toe. dat óók de leiding van de Kerkelijke Over heid aan die individuele gewetensvor ming nog een ruime marge overlaat en moet overlaten. Indien echter in een individueel geval als het onderwerpe- lijke de beslissing van de rechter vol gens de een terecht en volgens de andere ten onrechte niet wordt nageleefd, dan ligt daarin toch geen enkele reden, dat katholieken de niet-katholieken gaan be schuldigen van een anti-katholieke het- n<?°h dat de niet-katholieken de ka- §aan verdenken van een om- orri I i*an"|ppen van de positieve rechts- creet uFtrnL% Wi wordt aan een con- nfn^vorlot,"? -ringsgeval waarover me- wei?» rt» J' f.en a(meting gegeven, oVversechrUdt.red®1Uke verre Voor wat betreft de Haarlemse hu welijksgetallen moet zeer nadrukkeliik onderscheid gemaakt worden tussen de betrokken katholieke geestelijken en de betrokken leken. Voor de eerste was er helemaal geen kwestie van een uitzonderingspositie in deze zin, dat zij voor het conflict ston den om ofwel de burgerlijke wet te on derhouden, ofwel hun eigen geweten te volgen. Het was helemaal niet nodig, dat z ij als gekwalificeerde getuigen aanwezig waren bij het kerkelijke hu welijk of dit kerkelijk inzegenden, zo als de katholieke terminologie luidt. Het kerkelijk geldig huwelijk kon immers tot stand komen zonder hun assistentie. Om die reden reeds hadden zij deze assistentie ook moeten weigeren. Maar daarom ook raakt kant noch wal een voorstelling van zaken die zegt: als je maar zeshonderd gulden be taalt, dan behoef je je niets van de burgerlijke wet aan te trekken. Voor een katholiek geestelijke speelt de boe te geen rol, of deze nu hoog of laag is, juist omdat hij zich in geen enkele noodzaak bevindt de burgerlijke wet te overtreden. De heer Oud verklaarde zich zijner zijds bereid mee te werken aan een regeling, waarbij katholieke geestelij ken in extremis ook als ambtenaar van de burgerlijke stand zouden kun nen optreden. Spr. kan die bereidver klaring op zichzelf genomen waarderen, terwijl h(j er toch niet op kan ingaan. Want ten eerste is zulk een regeling helemaal niet nodig om voor betrokken katholieken een gewetensnood weg te nemen, en vervolgens zou een derge lijke oplossing op de katholieke pries ters een verantwoordelijkheid leggen die aan hun geestelijke functie vreemd is en die hen eerst met recht in een gewetensconflict zou kunnen bréngen; het conflict n.l. tussen wat een en de zelfde persoon heeft te doen of te la ten als priester en als ambtenaar te- vens. Wel was er In de Haarlemse huwe- Hjksgevallen een gewetensconflict aan wezig voor de personen zelf, die een kerkelijk geldig huwelijk wilden slui ten. Want zij konden dit niet doen zon der de burgerlijke wet te overtreden. Juist om die reden is het geboden, dat in de eerste plaats andere oplos singen, en wel in overeenstemming met de wet, worden gezocht. Of als ultimum remedium de betrokkenen in geweten verantwoord waren, te han delen zoals zij gedaan hebben, is een vraag, die spr. niet kan beoordelen. Daarvoor spelen te veel strikt per soonlijke overwegingen in zaken als deze een belangrijke rol. Maar als men beweert, dat de burgerlijke wet in uitzonderingsgevallen als deze on voorwaardelijk prevaleert boven de uitspraak van het individuele gewe ten, dan ontneemt men aan de ka tholieken, voor wie het huwelijk een sacrament is, de vrijheid in zulk een uitzonderlijk geval naar hun eigen diepe godsdienstig-zedelijke opvatting te leven. De aanvaarding van het huwelijk als een sacrament impliceert overigens volstrekt niet, uat katholieken op het stuk van het huwelijk alleen het cano nieke recht als geldend erkennen. Dit blijkt duidelijk als wij tenslotte de vraag behandelen of en in hoeverre de ker kelijke overheid zelf verantwoordelijk heid draagt voor wat in het Haarlemse diocees is gebeurd. Onder verwijzing naar zijn artikel in „De Tijd" van 12 april 1.1. merkt spr. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" heeft besloten tot de aankoop van acht helicopters van Sikorsky van het type S-58. Deze toestellen zullen in het komende voorjaar worden afge leverd. Zij zullen de S-55, die de helft kleiner is, op de bestaande helikopter lijnen vervangen. De S-58 kan 12 pas sagiers vervoeren. De „Sabena", die tot nu toe ruim 50.000 passagiers op haar helikoptemet heeft vervoerd, hoopt in het eerste jaar van de ingebruikneming van deze nieuwe toestellen 70.000 pas sagiers te vervoeren. Bjoern Aiagnusson en zijn verloofde, Dagmar Jeansson, uit het plaatsje Kal- mar in Zweden, zijn beiden twintig jaar en met elkaar verloofd. De ouders van het meisje weigeren toestemming te ge ven tot het huwelijk, omdat de jongen de zoon is van een werkman en zij zelf miljonairs zjjn. De miljonairsdochter wacht nu tot zij 21 jaar is, om te kun nen trouwen zonder toestemming van haar ouders. De zuster van Dagmar is gehuwd met George Adenauer, de zoon van de Westduitse kanselier. Óp de fo to het tweetal, dat nog een jaartje moet wachten. Drs. Troost, lid van de Nijmeegse ge meenteraad voor de K.N.P. en waarne mend voorzitter van de afdeling Nij megen van de K.N.P., deelt nader mee, dat de verklaring, over de houding van de K.N.P. afdeling Nijmegen dezer da gen afgelegd, is geschied door hem en de secretaris. In het bestuur zelf heerst verdeeldheid over deze kwestie. Wat betreft het contact met ir. Van Lissa Nessel uit Den Haag verklaarde drs. 1 Troost nader, dat Nijmegen genegen is I de besprekingen mee te maken over de plannen, welke ir. Van Lissa Nessel heeft. Nijmegen voelt evenwel niets voor de oprichting van een nieuwe rooms- katholieke partij. Bij de behandeling j van de gemeentebegroting in de tweede helft van december zal drs. Troost als raadslid nadere mededelingen doen. Hij heeft nog altijd zitting in de Nij meegse raad als vertegenwoordiger en vertrouwensman van de K.N.P.-kiezers, die hem indertijd in de raad gebracht hebben, zo verklaarde hij. Hij blijft zit ting houden tot 1958. Naar aanleiding van de verklaring van een zegsman van de Nijmeegse K.N.P.-afdeling over de houding van de heer A. Poort als kringafgevaardig de op de vergadering van de partijraad der K.N.P. in Den Haag heeft de heer Poort onze correspondent het volgende medegedeeld In tegenstelling tot hetgeen door bo vengenoemde zegsman is beweerd, is een kringafgevaardigde niet gebonden aan een mandaat, dat hij in principe zelfs niet accepteren kan. Uiteraard heeft hij wel rekening te houden met hetgeen in zijn kieskring leeft, maar hij heeft in eerste instantie het belang van de partij te beogen, dat evenzeer het belang van de kieskring is. Een afge- Advertentie De regering voelt er niets voor de uitbreiding van beide Kamers der Sta ten Generaal te beperken tot resp. 120 en 60 leden, ook niet nadat de Eerste Kamer het eerste voorstel tot uitbrei ding heeft verworven. De toeneming van de werkzaamheden der leden, zo wel buitenslands als in Nederland zelf, acht ztf, naast de noodzakelijkheid van een juiste verhouding van liet aantal le den tot de omvang van de bevolking, voldoende reden om vast te houden aan een uitbreiding tot 150 resp. 75 leden. De regering is verheugd, dat vrijwel al le leden der Tweede Kamer deze op vatting delen. Aldus minister Drees in zijn memorie Omstreeks zeven uur vanochtend is op de onbewaakte spoorwegovergang aan de dorpsweg te Rotterdam, ter hoogte van de militaire barakken, een auto door een olietrein uit Pernis ge grepen. De 53-jarige P. de L. uit Strij- en kwam hierbij om het leven. Hij zat in de auto rechts van de bestuurder, zijn zoon de 20-jarige landarbeider A. de L„ eveneens wonende te Strijen. Deze liep een schaafwond aan het voor hoofd op en werd ter plaatste behan deld. De derde inzittende van de auto, die op de achterbank had plaatsgeno men, L. K., en uit de wagen werd ge slingerd, moest in bewusteloze toestand in het Westerziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen. De rechtervoorzijde van de auto werd door de trein gegrepen. Het deel van de wagen, waarin vader en zoon nog zaten, kwam onder de bumper van de loco motief en werd veertig meter meege sleurd. Beide inzittenden moesten uit de wrakstukken worden gezaagd. van antwoord naar aanleiding van het nieuwe wetsontwerp, dat de uitbreiding mogelijk moet maken. Naar aanleiding van het bezwaar van een aantal leden, dat de grondwet de laatste jaren te veel op de helling staat, wat de eerbied voor onze hoogste wet niet ten goede zou ko men, merkt de regering op, dat zij de voorstellen zo urgent acht, dat zjj niet wil wachten op een algehele herziening. Dit geldt te meer nu ook nog een aan tal andere ontwerpen tot herziening aan hangig moesten worden gemaakt en men een en ander dus uitstekend kan combineren, ook met het oog op de nood zakelijke ontbinding van de Kamers en de daarop volgende nieuwe verkiezin gen. Wat betreft eventuele wijzigingen in de Kieswet op het gebied van de kies deler, wordt gezegd, dat de gewone wet gever ter zijner tijd hierover zal moe ten beslissen. Bij de eerste aanvulling zullen de nieuwe leden worden benoemd uit de kandidaten van die partijen, die reeds een of meer leden in de Tweede Kamer hebben. Partijen, die bij de laat ste verkiezingen minder dan één pet. van het aantal stemmen hebben gekre gen, krijgen bij deze aanvullingen dus nog geen vertegenwoordiger. „Indonesia Raya" schrijft naar aan leiding van de vrijlating van de Neder landers Rath en Duyzings, dat de men selijke vrijheden en rechten, die de Indonesische wetten garanderen con form het handvest van de Verenigde Naties, soms met voeten worden getre den. Het blad noemt hun gevangen houding ongemotiveerd en een vrij heidsberoving, die in een goed georga niseerde rechtsstaat niet plaats mag vin den. Niet slechts Nederlanders, doch ook talrijke Indonesiërs worden nog wederrechtelijk vastgehouden, aldus het blad. (PIA) Advertentie vaardige hoort op een vergadering din gen die aan een kieskring niet bekend kunnen zijn en daaruit kan hij conclu sies trekken, die een andere zienswijze noodzakelijk maken. In dit geval is de heer Poort op de partijvergadering tot de conclusie gekomen, dat de opheffing van de K.N.P. noodzakelijk was en der halve heeft hij zijn stem aan het voor stel gegeven. Het hoofdbestuur van de K.N.P. heeft de heer Poort schriftelijk uitdrukkelijk laten weten, dat zijn hou ding in deze volkomen correct is ge weest en niet in strijd met zijn positie als kring-afgevaardigde. Over zijn toetreden tot de K.V.P. heeft de heer Poort nog opgemerkt, dat hij hiermee te kennen heeft gegeven zich van iedere poging te willen dis- tanciëren om tot de oprichting van een nieuwe partij te komen of aansluiting te zoeken bij een andere, niet katholie ke partij. Voor de Leeuwarder rechtbank hoor de woensdag een 84-jarige grijsaard uit Drachtster Compagnie twaalf jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen wegens het uitlokken van brandstichting. Hij had een vete met de familie Zijlstra te Doezum. In het begin van dit jaar wist hij een man te bewegen de boerde rij van mej. A. Zijlstra te Doezum in brand te steken voor 25 gulden en een fles jenever. Nadat deze zich moed had ingedronken, stak hij de boerderij in brand. Zij werd geheel vernield. Enke le weken later stichtte de man brand in de woning van J. Schievink te Surhui- zum. Het bleek achteraf dat hij deze laatste brandstichting alleen pleegde omdat Schievink hem in de oorlog had laten oppakken en hem nu nog voort durend sarde. Verdachte bleek nogmaals bij de brandstichter te zijn geweest om te po gen hem over te halen tot het stichten van brand in de boerderij van de heer Oldenburger en om deze dood te schie ten. Dit is niet gebeurd. In 1943 liet verdachte een andere man een boerde rij in brand steken tegen een beloning van 100 gld. De officier van justitie zei o.m.: „De ze man is, hoe oud ook, de schrik voor zijn omgeving. Zelfs zijn kinderen ver klaren dat hij tot alles in staat is. Hij is het uitgesproken type van een mis dadiger die tot zijn laatste ademtocht gevaarlijk zal blijven en voor wie de maatschappij moet worden beveiligd." Verdachte zei, toen hij de eis hoorde: „Dat betekent dus levenslang". De of ficier antwoordde: „Dat heeft u goed begrepen." De man die tot het stichten van de brand is aangezet zal ter obser vatie worden opgenomen in een psy chiatrische kliniek en nadat een rapport over zijn geestesvermogens is uitge bracht zal hij opnieuw voor de recht bank verschijnen. De voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen heeft in een pers conferentie te New-York verklaard, dat buitenlandse ondernemingen, die ten minste 130.000 willen steken in vesti gingen op de Nederlandse Antillen en ten minste 50 personen werk willen verschaffen, elf jaar lang geen belasting begeven te betalen. Hij achtte de toestand, dat de Antil len afhankelijk zijn van één industrie, n.l. de olie-industrie, niet gezond en daarom moeten andere industrieën aan getrokken worden. Premier Ferrier van Suriname zei dat zijn land, zeer rijk aan grondstoffen zo als bauxiet en hout, graag verwerkings industrieën wil aantrekken. Hij dacht bijvoorbeeld aan cellulose-fabrieken en papierfabrieken. Ook Suriname, zei hij. zou buitenlandse investeerders een be paald aantal jaren belastingvrijdom ge ven. Op het bondsbureau van de K.N.Z.B. te Utrecht is een invitatie ontvangen uit Zuid-Afrika om de zwemsters Mary Kok, Lenie de Nijs en Atie Voorbij te laten uitkomen tijdens wedstrijden en demonstraties. Indien de sportcommis- sie van de K.N.Z.B. deze uitnodiging zou aanvaarden, vertrekken de zwem sters 11 januari per vliegtuig om op 6 februari terug te komen. De organisatiecommissie voor de Olympische winterspelen heeft volgens U.P. bekend gemaakt dat Nederland verzocht heeft te mogen inschrijven op de 500, 1500, 50000 en 10.000 meter hard rijden op de schaats. (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Mijn eerste gevoel was er een van wanhoop, maar m;jn tweede was vreugde. Weer draaide de schoener tot hij dwars voor me lag; hij draaide verder en de voorsteven kwam steeds dichter bij me. De helft, tweederde, driekwart van de afstand die ons aan vankelijk had gescheiden, was al afgelegd. Ik kon het bruisende schuiim.aan de voorsteven zien Van mijn lage plaats in het bootje leek het schip enorm hoog. En ineens begreep ik het. Ik had bijna feen tijd om te handelen en mijn leven te bedden, erwijl ik op de top van een golf dreef, boog de schoener zich over de volgende. De boegspriet was vlak boven mijn hoofd. Ik vloog overeind en sprong, waarbij ik het bootje van Ben Gunn onder water trapte. Met één hand greep ik de kluiverboom, mijn voet vond steun tussen het stag en de bras en terwijl ik me daar hijgend aan vastklampte, hoorde ik onder me een doffe klap die me bewees dat de schoener het bootje had overvaren en dat ik aan boord van de Hispaniola was, zonder middel om er weer af te komen. HOOFDSTUK XXV. Ik haal de zeerovers vlag neer. Nauwelijks zat ik goed en wel op de boegspriet, ot de jager klapperde en viel aan de ander kant boi met een knal als een kanonschot. Ond dé tegen gestelde druk trilde de schoener tot in zijn kiel, maai de andere zeilen bleven vol staan en het volgend ogenblik sloeg de jager terug en oléef slap hangen. Het had niet veel gescheeld of ik was door de schok in zee gevallen; daarom verloor ik geen tijd meer, maar kroop over de boegspriet naar het voordek, waar ik met de handen naar voren neerkwam. Ik stond aan de lijzijde van het volkslogies en het grootzeil, dat nog altijd bol stond, verborg een deel van het achterdek voor mijn oog. Er was geen ster veling te zien. Het dek, dat blijkbaar sinds het begin van de muiterij niet gezwabberd was, droeg de spo ren van veel voetstappen, en een lege fles waarvan de hals was afgeslagen, rolde als een levend ding langs de verschansing. Eensklaps kwam de Hispa niola recht in de wind te liggen. De kluivers achter me kraakten luid, het roer sloeg met een klap om, het hele schip deinde en trilde om iemand zeeziek te maken, en op hetzelfde ogenblik zwaaide de groot- zeilboom binnenboord het zeil kreunde in de blok ken en ik kon de lijzijde van het achterdek over zien. -Eu jawel, daar waren de beide wachtslui; die mei de rode muts lag op zijn rug, zo stijf als een hand spaak, met zijn armen uitgestrekt als een kruis- lievenheer en zijn tanden zichtbaar tussen zijn ge opende lippen; Israël Hands zat tegen de verschan sing geleund met zijn kin op zijn borst, zijn handen lagen met de palmen naar boven voor hem op het dek en zijn gezicht was onder het bruin van zijn huid zo bleek als een vetkaars. Een poosje bleef het schip steigeren en zwaaien als een kwaadaardig paard, de zeilen vielen nu eens naar de ene, dan weer naar de andere kant bol en de giek zwaaide heen en weer tot de mast kraak te onder de druk. Af en toe sproeide er een lichte regen van buiswater over de verschansing of sloe: de boeg met een dreunende slag op een aankomende golf zoveel meer had het groot getuigde schip van de wind en de golven te verduren dan het zelf gemaakte scheef gebouwde bootje dat nu op de bo dem van de zee lag. Telkens als de schoener een schuiver maakte, gleed de man met de rode muts een eindje over het dek, maar en dat was grieze lig om aan te zien die ruwe behandeling veran derde niets aan zijn houding, noch aan de stam grijns waarmee hij zijn tander. liet zien. Bjj elke schuiver scheen ook Hands steeds meer weg te zakken op het dek; zijn voeten gleden weg en zijn hele lichaam helde meer en meer naar de ach tersteven over, zodat zijn gezicht steeds meer van me afgekeerd werd; ten slotte zag ik alleen nog maar een oor en een plukje van zijn ene bakkebaard. Intussen merkte ik op, dat rondom beide figuren het dek donkere bloedvlekken vertoonde, en ik was er nu wel van overtuigd, dat ze in hun dronken woe de elkaar hadden vermoord. Terwijl ik zo stond te dijken en me afvroeg wat er wel gebeurd kon zijn, kwam er een rustig ogenblik, het schip lag stil en Israël Hands wendde zich met een dof gekreun half om en hees zich weer in de houding waarin ik hem het eerst had gezien. Zijn kreunen, dat bewees hoe veel pijn hij had en «hoe ontzettend zwak hij was, en de wijze waarop zijn onderkaak neerhing, vervul den me met medelijden, maar toen ik me weer herinnerde wat ik allemaal had gehoord terwijl ik in het appelvat zat, liet alle deernis me in de steek. Ik liep door naar achteren tot aan de grote mast. „Present aan boord Hands", zei ik ironisch. Hij draaide lodderig met zijn ogen, maar was te ver heen om enige verbazing te laten merken. Hij kon slechts één woord uitbrengen; „Brandemoris!" Het leek me toe, dat er niet veel tijd te verliezen was, en ik spoedde me achteruit, dook juist op tijd voor de zeilboom die weer over het dek zwaaide en klom de trap af naar de kajuit. Daar was het een chaos zoals men zich moeilijk kan voorstellen. Alle kasten en kisten waren opengebroken toen de mui ters de kaart zochten. Ze hadden hiei zitten drinken of overleggen nadat ze door de moerassen om hun kamp hadden gebaggerd, en de modder lag dik op de vloer. Op de schotten, helder wit geschilderd en met gouden biezen afgezet, stonden talloze afdruk ken van vuile handen. Tientallen lege flessen rol den rinkelend van de ene hoek naar de andere bij elke beweging van het schip. Een studieboek van de dokter lag open op tafel met de helft van de bladen er uit gescheurd, waarschijnlijk om er de pijp mee aan te steken. En te midden van deze verwarring wierp de lamp nog altijd een rokerig schijnsel door een bruin bewalmd glas. Ik ging naar de bottelarij: alle vaten waren ver dwenen en van de flessen waren er verbijsterend veel leeggedronken en weggegooid. Het kon niet an ders, of van het begin van de muiterij af was er geen man meer een ogenblik nuchter geweest. (Wordt vervolgd) Tijdens nationale zwemwedstrijden te Leiden heeft de damesploeg van De Bobben uit Hilversum, bestaande uit Mary Kok, Atie Voorbij, Greetje Kraan, Dicky van Ekrls en Lenie de N'ijs, het Nederlands record op de 5X50 meter vrije slag estafette verbeterd en ge bracht op 2 minuten 35 seconden. Het oude record stond sedert 17 februari 1935 op naam van RDZ (Rotterdam) met een tijd van 2 minuten 36,6 seconden. De drie tijdopnemers te Leiden druk ten 2.34.8, 2.35.— en 2.35.1 af. Tijdens de wedstrijden te Leiden zijn nog meer goede prestaties geleverd. Op de 100 meter rugslag werd Jopie van Alphen eerste in 1.12.6, hetgeen een verbetering van haar beste persoonlijke prestatie met 0.1 sec. betekende. Han- nie Boon knabbelde op de 200 meter schoolslag ook een tiende seconde van haar beste persoonlijke prestatie. Zij liet 2.59.9 sec. afdrukken. In Saarlandse sportkringen zijn stem men opgegaan om aan de Olympische Spelen te Melbourne deel te nemen als deel van een gezamenlijke Duitse ploeg. Er zijn besprekingen gehouden met dr. Ritter von Halt, de voorzitter van het West-Duitse Olympische comité. De delegatie uit Saarland werd er op ge wezen, dat ieder landelijk Olympisch comité slechts een eigen ploeg mag uit zenden. In Saarland wordt nu overwo gen, zich als landelijk Olympisch comité uit het I.O.C. terug te trekken. De eerste proeven op de weg die met de nieuwe race-auto van Bugatti ge nomen zijn, zijn, aldus U.P.. een succes geworden. De nieuwe 2% liter wagen draaide, gestuurd door de directeur- generaal van de Bugatti-maatschappij, Pierre Marco, met groot gemak rondjes van tussen de 225 en 260 km per uur. Verwacht wordt dat de wagen boven de 300 km kan komen. Bij de eerste proe ven, die gisteren gehouden zijn, is met gewone benzine gewerkt. Bij de vol gende zal hoog-geraffineerde brandstof gebruikt worden. De fabriek is niet van plan een ren stal op te bouwen. „We zullen de Bu gatti 251 in één grote wedstrijd inschrij ven volgend jaar als hij klaar is en we hopen dat we die ene wedstrijd kunnen winnen", heeft de directeur-generaal verklaard. Hij zei, dat Bugatti de wa gen dan uit de wedstrijdsport terug zal trekken en alleen een zeer moderne lt» litersportwagen zal bouwen, Het Nederlands militair voetbalelftal, dat 1 december in Oporto, niet in Lissa bon, zoals aanvankelijk was gemeld, tegen de militaire ploeg van Portugal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Feyt (Willem II). Achter: Van der Lee (Xerxes) en Van Helden (NAC). Midden: Dahrs (Blauw Wit), Van Gar- rel (Blauw Wit) en Van Woerden (Feij. enoord). Voor: Heerschop (Donar). Bosselaar (Feijenoord), Oonk (Enschede), La Croix (GVAV) en Meijers (De Graaf schap) Reserves: Van der Voort (RCH), Brul (Sittardia), Van Ham (Zeeburgia) en De Bruin (Feijenoord). In een harde, vaak te harde voetbal wedstrijd, die te Wrexham is gespeeld, heeft Oostenrijk met 2-1 van Wales ge wonnen. Toen Wales na 19 minuten reeds met 02 achterstond, werd het spel buitengewoon fel. Vlak voor de rust maakte rechtsbinnen Derek Tapscott het tegenpunt voor Wales. Hoewel Wales alles in het werk stelde om tot de gelijkmaker te komen, konden zij de Oostenrijkse overwinning niet in gevaar brengen. De hockeyscheidsrechters in Derby shire zijn zo boos over het feit dat er zo veel competitiewedstrijden niet op tijd beginnen, dat zij hebben gedreigd een dag te zullen staken op een zater dag in januari a.s. De heer R. A. Bur rows, secretaris van de scheidsrechters- vereniging van Derbyshire, heeft ver klaard dat er van de zestien wedstrij den, welke daar iedere week worden gespeeld, er maar één of twee op tijd beginnen. Voorlopig hebben de scheids rechters besloten, de verloren minuten door te late komst van de hockeyers van de speeltijd af te trekken. Als dat niet helpt, zullen ze een dag staken. Op het terrein van Zeeburgia te Am sterdam is woensdagmiddag een voet balwedstrijd gespeeld tussen elftallen van de bemanning van het Britse oor logsschip h.m.s. „Tyne" en het garni zoen van Amsterdam. De Engelsen, die bij de rust met 2-1 de leiding hadden, wonnen met 3-2. Een gemengd Spaans-Nederlands team, bestaande uit kapitein Alfonso Martin met „Incierto", commandant Gar cia Cruz met „Eolo" en onze landge noot M. M. Koster met „Tarahumara" heeft op het internationaal concours- hippique te Genève een jachtspring- concours gewonnen. De tijd bedroeg 4 min. 13,1 sec., 2,3 sec. korter dan «ie Duitse ploeg van Thiedemann, Von Buchwaldt en Schmidt, die tweede werd. 6000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Onze landgenoot It. ter zee vl. 2e kl. H. Scheeren legde in het springnummer om de prijs van de l'Arve beslag op de vijfde plaats. Op de algemene vergadering van de Federation Equestre Internationale (de internationale hippische federatie), die op 12, 13, en 14 december a.s. in Parijs wordt gehouden zal Z.K.H. Prins Bern hard, voorzitter van de F.E.I., tevens de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond (S.N.H.S.) vertegenwoordigen. Als tweede vertegenwoordiger voor de S.N.H.S. zal de heer J. H. A. Jurgens (Enschede) deze vergadering bijwonen. Frankrijk wil 140 deelnemers zenden naar de Olympische spelen te Melbour ne. De kosten worden geraamd op twee miljoen gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7