Klimaat thans gunstiger voor afremming bestedingen Geneigdheid tot prijsafspraken nog te groot VIER DORPEN in Sauerland verdwijnen in nieuw stuwmeer UITTOCHT van intellect Natuurkundigen naar Amerika Harten vol verwachting SITUATIE DIE ZORG BAART SCHEEPVAARTBERICHTEN r K ssts' "«revs*** KONINKLIJKE LUCHTMACHT J ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PAGINA 11 Minister Zijlstra in Memorie van Antwoord: Peil investeringen niet te hoog Buffer-politiek Kartelbeleid Liturgische weekkalender Investeringen Broodprijs Be dr ij f sor ganen Bij de vliegdienst en de gronddienst van de is plaatsingsmogelijkheid in specialistische offi ciers- en onderofficiersfuncties voor hen, die aan onderstaande eisen voldoen. VOOR 250.000 KM AAN REISBONNEN Veertien patiënten gratis naar Davos MATHIAS-KEMP- PRIJS VOOR G. SMITS Nu men m de ons omringende landen steeds meer tot anti-inflatoire maat regelen neigt, is naar de mening van minister Zijlstra het klimaat voor een afremming van de binnenlandse bestedingen wat gunstiger geworden. De kort geleden genomen maatregelen zijn te beschouwen als een inleiding daartoe en verdere beperking vormt thans het onderwerp van beraad. Het economische beleid zal evenwel in hoofdzaak gericht dienen te zijn dp een versterking van de structuur van onze volkshuishouding. Een ongewij zigde voortzetting van de structuurpolitiek zou in veel mindere mate aanvaard baar zijn, indien de conjuncturele hoogspanning niet door de buitenlandse zuigkracht, maar door een te grote binnenlandse vraag zou zijn veroorzaakt. Mei betrekking tot de algemene han delsmargebeschikking bevestigt minister Zijlstra, dat deze maatregel een tijde lijk karakter heeft en dat zij aanstonds zal worden ingetrokken, wanneer de oorzaken, op grond waarvan zij is ge nomen, zjjn weggevallen. De minister acht opheffing van de beschikking pas verantwoord, zodra in deze voldoende medewerking van het bedrijfsleven is verkregen. De minister van Economische Zaken, Prof. Zijlstra, brengt met deze woorden in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van zijn begroting duidelijk naar voren, dat hoe- v'él de economische toestand van Ne derland zeker niet ongunstig is, er toch rnaatregelen moeten worden overwo gen om een te grote spanning tussen Wat uit structureel oogpunt en wat uit conjunctureel oogpunt nodig zou zijn. te voorkomen. In antwoord op de vraag, of de be ddingen aan de overheid niet dienen te worden beperkt ten gunste van an dere binnenlandse bestedingen, merkt de biinister op, dat men ook rekening zal "ebben te houden met de eisen die een Zr< goed mogelijke uitoefening van de 0verheidstaken stelt. Dat de overheid zich te dezen aanzien echter een zeke- r® zelfbeperking oplegt, moge blijken ujt het feit, dat tegenover een progres sieve stijging van consumptieve en in vesteringsuitgaven in de jaren '52-'53 on '53-'54 van resp. f 350 en f 650 mil joen voor de consumptie en f 100 en f 600 Miljoen voor investeringen, de over heidsuitgaven daarentegen een degres- S'fY? stijging te zien geven van resp. f 500 en f loo miljoen. Dat een rechtvaardige verdeling van de welvaartstoeneming slechts door een toepassing van winstdeling te verenigen zou ziin met de prijsinvloeden van ouderdomsverzekering en huurverho ging, is de minister niet duidelijk. Der gelijke veranderingen zullen hun in vloed op de welvaartsverdeling toch wel uitoefenen. Op de door verschillende leden ge stelde vraag, of de marge tussen kos ten en opbrengst niet voldoende groot zou zijn om een soepeler loonpolitiek mogelijk te maken, wil de minister, hangende het beraad binnen het kabi net, niet te diep ingaan. Hij wil echter er op wijzen, dat de in een tijd van hoogconjunctuur gevormde winsten een buffer vormen voor een eventuele daling van de conjunctuur, wanneer een loondaling veel minder gemak- zal worden geaccepteerd. De rteie leden voorgestelde verlichting houdt een gevaar in voor de structu re e op ouw van onze volkshuisves ting en kan leiden tot werkloosheid. Hiermee in verband staat het steeds moeilijker worden van de afzet voor onze export. Uit de meest recente cij fers blijkt, dat onze concurrentieposi tie is verslechterd. Ook de waarschijn lijke geleidelijke inflatoire ontwikke ling in het buitenland brengt geen op lossing. Men mag niet aannemen dat een dergelijke ontwikkeling alleen voor het buitenland zal gelden. Bovendien is een concurrentiepositie die slechts in stand wordt gehouden door een buiten landse inflatie, in wezen ongezond. Dat de taakstelling van de industria lisatienota's dit jaar wordt overschre den is naar het oordeel van de minister beslist geen overbodige luxe. Op de eerste plaats omvatte deze taakstelling een minimumeis. Bovendien moet men rekening houden met een conjuncturele terugslag die onmiddellijk tot een ach terstand zou leiden. Wat het kartelbeleid betreft, consta teert de bewindsman een verheugende vermindering. Niettemin is er z.i. nog een te grote geneigdheid tot prijsafspra ken. welke leidt tot verstarring. Prijs dalingen, die op grond van daling van de kostprijs mogelijk zouden zijn, wor den tegengewerkt. Daarnaast worden stijgingen van de kostprijs onmiddellijk doorberekend. Ook de herziening van de omzetbelasting in sept. j.l- beeft niet geheel het gewenste gevolg gehad, ^o is in de textiel-secor, waar de prijzen met 10% verlaagd hadden moeten zyn, in feite slechts een verlaging van 6-8% te constateren. Gelukkig kon de aan vankelijke prijsstijging na de welvaarts- loonronde van 1954 een halt worden toe geroepen. lONDAG 27 november: le zondag van de Advent; eigen mis; (Utrecht: 2 geb. H. Willehadus; 3 geb. oct. H. Catharina; Haarlem: 2 geb. H. Albricus; 3 geb. A cunctis; Den Bosch: 2 geb. H. Oda; Bre da: 2 geb. H. Acharius; Roermond: 2 geb. H. Amelberga); paars. Maandag: Mis van de le zondag van de Advent; 2 geb. Deus qui; 3 geb. Fide- lium; 4 geb. voor Kerk of Paus; geen Credo; gewone pref.; paars. Utrecht: Mis van H. Catharina; 2 geb. van de Zondag; 3 geb. Deus qui; Credo; rood. Roermond: H. Oda, maagd; mis Vultum; 2 geb. van de zondag; 3 geb. Deus qui; Wit. DlNSDAG: Vigilie van H. Andreas; 2 geb. -an zondag; 3 geb. H. Saturninus; b;®rs. Utrecht en Haarlem: H. Radboud, Van b°P-belijder; mis Sacerdotes; 2 geb. Satn,?e zondag; 3 geb. vigilie; 4 geb. H. en vYÏ,nu®; (Utrecht 2 geb. H. Catharina laatste de geb- zoals Haarlem; Credo); WOENstï ?Vang- vigilie; - wit. 2 geb H.'Andreas, apostel; eigen mis; schop). 7? zondag; (Breda 3 geb. voor bis- rood. °óopref. van de apostelen; DONDERDao qui; 3 «A*' van zondag; 2 geb. Deus Credo- Voor Kerk of Paus; geen Mis van B0nc pref- Paars- utrecht: dag; 3 Eeh' V?tharina; 2 geb. van zon- Haarlem en O"1' Credo; rood. belijder- eieen di!: H- E»gius- bisschop dag; wit s' 2 geb- van de zon- mis^Me H'biana, maagd-martelares; dag- -) pIh n Ver'' 2 «eb. van zon- Mis'van H c?tuS iqui' rood' utrecht: 3 geb n»,' Catha""a: 2 geb. H. Bibiana; overal- Vnï-S Credo,; - rood. Ofwel 5 geb Y}aagff-martelares; mis Loquebar; sen) H Pe(i°n 3 geb- 'in stille mis- DOeëenhe^d VS;t?redo; Pref- van de H. Sood. laatste evang. van zondag; Naar aanleiding van de vraag in hoe veel gevallen informeel overleg tot prijsverlaging heeft geleid, kunnen de ministers mededelen, dat dit voor tien tallen artikelen en branches het geval is geweest. De verhoging van tarieven van rij wielstallingen was reeds in onderzoek genomen. Dit onderzoek is nog niet af gesloten. Ook de prijzen van kindermeel zijn reeds enige tijd in onderzoek. Minister Zijlstra heeft opdracht gege ven een nader onderzoek naar de prij zen en marges van de vleeshandel te laten instellen. Vergeleken met gebrui kelijke detailhandelsmarges zijn de opticiensmarges zeer hoog. Bij de be oordeling van deze marges dient overi gens in aanmerking te worden geno men, dat hier hoog gekwalificeerde arbeid is vereist. Om die reden en mede gezien het feit, dat aan ziekenfonds leden een belangrijke korting wordt gegeven, heeft minister Zjjlstra zich met de bereikte prijsverlaging voors hands tevreden gesteld. De minister beschikt niet over aanwijzingen, dat de tarieven voor het drukken van „gast- bladen" te hoog zouden zjjn. Ten einde zich hieromtrent op de hoogte te doen stellen, heeft hij reeds opdracht tot een onderzoek gegeven. Het onderzoek naar de prijzen van krantenpapier is nog niet afgesloten. Ten aanzien van de investeringen zegt minister Zijlstra, dat hoewel het peil momenteel hoog is, men toch niet zeker zeggen kan of er naar afremming moet worden gestreefd. Wel is de ar beidsmarkt thans overbelast en dit mag enige bezwaren opleveren, het is aan de andere kant toch geruststellend, dat de industrie nog wat extra „ruimte" over heeft. Mocht de investeringsacti viteit eens wat afflauwen, dan is er in ieder geval een reserve aanwezig om de bevolkingstoename op te vangen. Bovendien, zo antwoordt de minister die leden die menen, dat hij op het stand punt zou staan, dat er „nooit genoeg kan worden geïnvesteerd en dat er voor consumptieverruiming geen plaats is" dat ook de consumptie de laatste jaren belangrijk is gestegen. Tenslotte maken inveseringen thans een ruimere con sumptie voor de toekomst mogelijk. Bij de bespreking van de speciale problemen van de middenstand gaat de minister uitvoerig in op de ontwikke ling van de broodprijs. Tot nu toe heeft de opheffing van de minimumprijs nog geen ernstige gevolgen gehad. Integen deel, er is mee bereikt, dat een stijging, die anders zeer wel mogelijk zou zijn geweest, thans is voorkomen. Mocht zich echter een ruïneuze concurrentie voordoen dan zal op snelle wijze moe ten worden ingegrepen. Voorbereiding van maatregelen, die dit mogelijk moe ten maken is ter hand genomen. De Ne. derlandse Bakkerijstichting heeft ech ter slechts aarzelend haar medewerking daartoe gegeven. Naar het zich laat aanzien zal de regering zich verenigen met de advie zen van de S.E.R. voor de instelling van een tweetal hoofdbedrijfschappen Ambacht en Detailhandel, nu overeen stemming is bereikt met een voldoende representatieve vertegenwoordiging van betrokkenen. Een definitief oordeel over de instelling van een Raad voor het midden- en kleinbedrijf moet nog wor den opgeschort, maar verwacht mag worden, dat de regering een tot vol doende ontplooiing gekomen raad als representatief orgaan zal kunnen be schouwen. De instelling van bedrijfsorganen bij de wet is, aldus zegt minister De Bruijn uitdrukkelijk, zowel naar de letter als naar de geest van de wet op de P.B.O zonder meer mogelijk indien het alge meen belang dit vordert. Intussen waar deert de regering de instelling in over eenstemming met de bedrijfsgenoten zo danig, dat zij van die mogelijkheid voorshands alleen maar gebruik zal ma ken, indien het overleg tussen betrok kenen op een ondergeschikt punt dood loopt. Ook aan de bezitsvorming wordt aan dacht geschonken. Ten aanzien van het sparen door jeugdigen merkt de rege ring op, dat zij geen voorstander is van spaardwang. Zij wil echter de goede in vloed van de in enkele bedrijven be staande spaarregeling voor jeugdigen niet onderschatten. In beginsel heeft de regering besloten het jeugdsparen van overheidswege te stimuleren door het toekennen van een premie. Ook in de kwestie van de ambtenarenspaarrege- ling met premie heeft zij een positief standpunt ingenomen. Tenslotte verklaart minister De Bruijn dat in het huidige stadium nog geen af doend antwoord valt te geven op de vraag welke middelen geëigend zijn ter bevordering van de initiatieven van werkgevers op het terrein van de bezits vorming. Advertentie Vlieger Vliegverkeersleiding Gevechtsleiding (radar) Meteorologische dienst Verbindingsdienst Viiegtuigtechnische dienst, Administra tieve en andere gronddiensten SCHOOLOPLEIDING OFFICIER: HBS (GYMN.) ONDEROFFICIER: ULO, LTS 4- VMT0 of UTS OFFICIER: HBS-B/GYMN.-B ONDEROFFICIER: ULO en/ of RADI0SCH00L ONDEROFFICIER: ULO/LTS LEEFTIJD: 18-30 JAAR Bij de verbindings- en viiegtuigtechnische dienst bestaan voor ingenieurs en M.T.S.'ers mogelijkheden tot plaatsing in officiersfuncties. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij: De Indelings officier Kon. Luchtmacht - Bleyenburg 38 - Den Haag - Tel. 18imo. Ondergetekende verzoekt inlichtingen omtrent plaatsing a. als vlieger b. bij de gronddienst GT. 41-3 doorhalen wat niet gewenst wordt NAAM- ADRES WOONPL LEEFTIJDjr. OPL Deze coupon in gesloten (als brief gefrankeerde) enveloppe zenden aan de Indelingsofficier Koninklijke Luchtmacht, Bleyenburg 38 te 's-Gravenhage. Vier dorpen in het Sauerland zullen binnenkort vijftig meter diep onder water verdwijnen. Gisteren is de nieuw ste stuwdam in het stroomgebied van de Roer in werking gesteld teneinde voor de altijd dorstige industriestreek een nieuw waterreservoir van 39 mil joen kubieke meter te vormen. De 326 meter lange dam sluit nabfj het stadje Meschede het brede dal van het riviertje Henne af. Vijftienhonderd ar beiders hebben er vier jaren lang aan gewerkt. Onder meer moest een door het aan het water prijs te geven gebied lopen de grote verbindingsweg van het Rijn dal naar Westfalen over de bergen wor den verlegd. Vroeger lag op dezelfde plaats reeds een. stuwmeer, dat echter kort na de oorlog geledigd moest wor den, daar de vijftig jaar oude stuwdam was onderspoeld en dreigde in te stor ten. Het nieuwe meer zal bijna viermaal zo groot en twintig meter dieper wor den dan het oude. De stuwdam in het dal van de Henne is een van de eerste projecten, die in het kader van een tienjarenplan voor de verbetering der watervoorziening van het Roergebied worden uitgevoerd. Het ligt in de be doeling in deze jaren twaalf nieuwe stuwmeren met een inhoud van 500 miljoen kubieke meter te vormen. Daar mee zal de waterreserve voor de in dustriestreken van de Roer en van Aken worden verdubbeld. 250 boeren hebben hun land en hof reeds moeten verlaten en aan het water prijsgeven. Zij zijn door het verbond voor stuw dammen in het Roergebied schadeloos gesteld of verplaatst naar nieuwe boer derijen in de omgeving. Verwacht wordt, dat het nieuwe stuw meer een aantrekkingspunt voor toeris ten zal worden. (ANP) -mev- (Van onze verslaggever) De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, Strauss, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten thans gewikkeld zijn in de „koude oorlog van de schoolloka len". De voorsprong van de Verenigde Staten op de Sovjet Unie wat betreft de opleiding van technici en natuurkun digen wordt snel kleiner. Verwacht wordt, dat de Sovjet Unie in de jaren tussen 1950 en I960 1.200.000 ingenieurs en natuurkundigen opleidt en de Verenig, de Staten 900.000. In vijf jaar tijcis kan de Sovjet Unie de Verenigde Staten heb ben ingehaald, aldus Strauss. Bij deze „koude oorlog" op wetenschappelijk ge bied zijn ook de Westeuropese landen, niet in de laatste plaats het onze, nauw betrokken. Amerika vult zijn gelederen aan met Europees intellect en de export daarvan, ook uit Nederland, neemt steeds meer omvang aan. In Italië is dc situatie bijna catastrofaal geworden, maar ook Zwitserland, Scandinavië, En geland hebben hier in toenemende mate onder te lijden. Voor ons land kan men eveneens van een proces van afroming spreken: 20 tot 30 pet. van onze natuur kundigen gaat aan Amerika verloren, als regel de besten. Prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar in de natuurkunde te Leiden, bevestigde ons deze feiten. Het intensief weten schappelijk contact met Amerika, zoals de uitwisseling van studenten, Ameri kaanse studiebeurzen, uitnodigingen tot het maken van studiereizen, brengt steeds meer van onze mensen onder de ban van de Amerikaanse levensatmo sfeer, de betere voorwaarden, de luxe en het comfort, die ginds geboden worden. Voor de jongeren komt daarbij een snel lere kans op wetenschappelijke promo tie, waaraan het feit niets afdoet, dat een professoraat in Amerika niet de ho ge centrale functie betekent, welke hel bo ons is. En ongetwijfeld speelt hierbij een rol, dat de natuurwetenschap, even als de wiskundige en astronomische we tenschap, nu eenmaal sterk internatio naal is. Zo kon prof. Gorter ons een lange reeks van namen noemen van prominente wetenschapsmensen op dit gebied, die naar Amerika zijn vertrok ken en daar tot belangrijke posten ge- ttT6,156!!' Professoren Goudsmid, Uhlenbeck Bloembergen, Pais, Keesom, Durdue, Van Corput, Burgers. In het licht hiervan moet men ook de activiteit zien van de Vereniging Wetenschappelijke Staf van de Tech nische Hogeschool, welke zich met een schrijven heeft gericht tot de leden van de Permanente Commissie voor Onderwijszaken van de Tweede Ka mer, waarin zij aandringt op erkenning en verbetering van de positie dezer groeP van wetenschapsmensen. Nu de salarissen van het Middelbaar Onder wijs omhoog zijn gebracht, hebben de instructeurs bp de Technische Hoge school van de Minister toezegging ge kregen, dat ook hun honoraria dien overeenkomstig zouden worden opge trokken. De leden van de Technische Staf menen thans eveneens recht te hebben op een betere salariëring, omdat zij door de aard van hun werkzaamheden evenzeeer kunnen worden gerekend tot het corps van docenten, dus los moe ten worden gemaakt- van de amb telijke schaal. Het gevaar bestaat immers, dat deze functies voor weten schappelijk gevormde mensen steeds minder aantrekkelijk worden, ener zijds ten gevolge van de zuigkracht van het bedrijfsleven, aan de andere kant met de toenemende mogelijkheid om zich in Amerika een beter bestaan te verschaffen. Het gevaar, dat er in een nabije toekomst een tekort aan krachten zou ontstaan, is dan ook niet denkbeeldig. Vroeger was het regel, dat iemand, die studeerde en doorgaans niet onbe middeld was, uit idealistische liefde voor zijn vak langere tijd dan strikt noodza kelijk aan de Universiteit werkzaam bleef, tegenwoordig is dit veranderd en ziet men zich wel verplicht zijn idealisme te combineren met de garantie van een behoorlijk bestaan. De auto en de ijs kast, die Amerika biedt, kunnen dan wel eens de doorslag geven, vooral wan neer de mogelijkheid tot wetenschappe lijke ontplooiing^ zeker niet minder is dan hier. Het is dan ook wel zaak, dat Nederland elk redelijk middel aan wendt om de uittocht van zijn intellect af te remmen. Vooral wanneer de aan wending van atoomkracht op grote schaal ook bij ons in praktijk zou wor den gebracht, zou het gemis op dit ge bied aan voldoende bevoegde krachten zich kunnen wreken. Een rechtvaardi ge waardering van het werk der weten schapsmensen is derhalve een eerste vereiste. De kellner Jan Kuyper te Utrecht, die het vorige jaar zoals men weet een actie is begonnen om reisbonnen in te zamelen voor patiënten die niet in staat zijn hun reis naar binnen- of buiten landse rustoorden te bekostigen, heeft dezer dagen de 250.000ste kilometer ont vangen. Iedere dag ontvangt hij uit alle delen van het land stapels reisbonnen. De heer J. Bal te Hellevoetsluis maak te de 250.000 vol. Het Nederlandse sanatorium te Da- vos ontving uit deze actie 100.000 kilo meter, waardoor veertien patiënten in staat zijn geweest een kosteloze reis naar Davos te maken. Bovendien zijn enkele asthmapatiën- ten naar rustoorden in de Zwitserse bergen vervoerd. Een zesjarig meisje kon op kosten van deze reisbonnenactie een specialistische behandeling onder gaan in Montreux. De prijsvraagredactie kan aan jullie inzendingen merken dat jullie harten vol verwachting kloppen. Jullie hand schrift bibbert er helemaal van. Maar de oplossingen waren weer best. Hier is die van zaterdag 19 novem ber j.l. Horizontaal: 1 foto, 3 laan, 5 een, 6 tien, 7 slee, 8 lont, -10 veer, 11 aal, 12 pook, 13 gram. Verticaal: 1 fietslamp, 2 oven, 3 lans, 4 nagelriem, 9 bank, 10 vlag. En de prijzen zijn voor: le prijs (sepl) Keesje van Deursen, Zandvoortselaan 142, Zandvoort. 2e prijs (briefpapier) Eric Jan Leef- lang, Aelbertsbergstr. 74, Haarlem. 3eprijs (jongensboek) Ben Turk, Narcisstraat 13, ROelofarendsveen. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de Redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin kerbovenhoek vermelden: „Kinderprijs vraag." Vergeet niet je leeftijd op te feven. Doe je best en let op Zwarte 'iet! De Mathias-Kempprijs, die in 1951 in het leven werd geroepen met het doel „de schone letteren in de Limburgse zusterprovincies aan weerszijden van de Maas te stimuleren en te bevorde ren", wordt voor de tweede maal uit gereikt. De mededinging was uitsluitend opengesteld voor dichters. De jury heeft de prijs toegekend aan de heer G. Smits, Maastrichtenaar van geboorte en thans wonende te Eind hoven, voor een bundel van onuitgege ven gedichten. Een eervolle vermelding, waaraan een aanmoedigingsprijs is ver bonden, verwierven de bundels „Met aarden vingers" van L. Herberghs te Heerlen en „Verzen" van P. Vandeloo te Genk in België. De bekroonde bun del zal binnenkort bij de Windroos te Amsterdam het licht zien; „Verzen" vormt een selectie uit reeds verschenen bundels „Erts" en „Grensincidenten" en de bundel „Grondwater", waarvan een uitgave in voorbereiding is. De prijs uitreiking door de stichting Mathias- Kempprijs zal in samenwerking met de 1 culturele raad van Belgisch Limburg geschieden te Hasselt op zondag 11 de cember. ALCHIBA 27 te Rdam verw. ALAMAK p. 25 Alg. n. Pt. Said. ALBLASSERDIJK 25 op 200 mijl nno Azo- ren n. New Orl. ALIOTH 25 te Santos. ALMKERK 25 te Tanger. ARDEAS p. 25 Mars. n. Bareel. ATLAS 24 v. Haifa n. Limassol. ALB1REO p. 25 Ouess. n. Antw. ALBLASSERDIJK p. 25 Azoren n. New Orl. ALCYONE p. 25 Gibr. n. Havre. ALDERAMIN p. 25 Finist. n. Mars. ALKAID 25 te Montevideo. ALPHERAT 25 te Vitoria. AMSTELDIJK 25 te Rdam. AMSTELSTAD 25 te Antwerpen. AXELDIJK 25 te Trinidad. BANKA p. 25 Perim n. Belawan. BLITAR p. 25 Ceylon n. Aden. BORNEO p. 25 Kp. Guardaf. n. Djib. BUSSUM 25 te Ras Tanura. BACCHUS 24 v. Ft. France n. Dominica. BAARN 24 v. Callao n. Huacho. CISTULA p. 24 Cartag. n. Mars. CALTEX DELFT p. 25 Finist. n. R'dam. CALTEX PERNIS 25 te Suez. CALTEX THE HAGUE p. 25 Finist. n. Si- don. CERONXA 25 te Singapore. CASTOR 25 te Pto Cabello. CONGOOSTROOM 25 te Amst. DRACO p. 25 Finist. n. Amst. EOS 24 te Beirouth. ESSO ROTTERDA Mp. 25 Kreta n. Sidon. EEMLAND 25 te Amst. FLEVO 25 te Algiers. GANYMEDES 25 v. Trinidad n. Carupano. GOOILAND 25 v Las Palmas n. B. Aires. GOUWE p. 25 Finist. n. Rdam. HILVERSUM p. 25 Makalla n. B. Mashur. HERSILIA 24 te Bremen. ILIAS 25 te Tanger. JUPITER 24 v. Kotka n. Amst. KERTOSONO 25 te Longview. KORENIA p. 25 Aden n. Fahah. KOTA GEDE p. 25 Finist. n. Rdam. KARIMATA 25 te Semarang. KORATIA 25 op 600 mijl nw Fortal. n. B. Aires. KATELYSIA 25 op 650 mijl ZO Minicoi n. Fahah. LOMBOK 24 te Zanzibar. LAAGKERK p. 25 Mars. n. Antw. LOOSDRECHT 25 550 mijl NW Perim n. Bahr. LIBERTY EELL 25 op 600 mijl ZW Azo ren n. Cadiz. LANGKOEAS 25 v. Pt. Said n. Genua. MAAS p. 25 Gibr. n. Alg. MARIEKERK 25 te Karachi. MATARAM p. 25 Gibr. n. Rdam. MIRZA 25 te Pulu Samboe. MANTO 24 te Stettin. MAASLAND 24 te Bremen. MOORDRECHT 28 te Philadelphia verw. METULA 24 v. Miri n. Niigata. ORION 25 te Patras. OOTMARSUM 25 te Brownsville. PAPENDRECHT p. 25 Mona Isle n. Aruba. PENDRECHT 25 te Nynashamn. POSEIDON 25 te Port au Prince. PRINS WILLEM III 25 te Bremen. PRINS WILLEM II p. 25 Landsend n. Ll- verp PERNA 24 te Avonmouth. RIOUW 24 v. Colombo n. Belawan. RITA 25 te Djakarta. ROGGEVEEN p. 25 Natoena n. Hongk. ROELF 24 te Aarhus. SIBIGO 25 te Brisbane. STAD BREDA 25 te Cardiff. STRAAT MAKASSAR 25 te Buenos Aires. STENTOR 25 te Param. n. Denier. SCHIE p. 25 Kreta n. Beyr. SUMATRA 25 te Djakarta. SAROENA 25 te Pulu Bukom. SIGLI 25 te Saigon. SARPEDON 24 te Hamburg. SINGKEP 25 te Bahrein. SLOTERDIJK 24 te Makassar. STAD HAARLEM p. 24 Stadtland n. Kirken. TJIBANTJET p. 25 Tourane n. Belawan. TALISSE p. 25 Gibr. n. Havre. TANKHAVEN II 25 te Bangkok. TARA p. 25 Bermuda n. Antw. TARIA p. 25 Trinidad n. Curasao. TAWALI 25 v. Mars. n. Vatentia. THALETAS 24 te Wismar. TJILUWAH 25 te Soerabaja. TITUS 25 te Patras. VAN LINSCHOTEN p. 25 Ouss. n. Dakar. VAN WAERDIJK 25 te Singapore. WIELDRECHT p. 24 Guardal. n. Pto. la Cruz. WAAL 25 te Cavalla. AMSTELVLIET 25 te Amst. Teletypeband Sm. Scheepsberichten AMSTELVLIET 25 te Amst. ALUDRA 25 te Dar és Salaam. ALNATI 25 op 200 mijl Z.W. St. Vine. n. Las Palmas. ABBEKERK 24 v. Nagoya n. Shanghae. ALHENA 25 v. R'dam n. B. Aires. AGAMEMNON p. 25 Lizard n. Antw. ALPHARD 25 te Monteviedeo. AMERSKERK 25 te Pt Swettenham. ADONIS 25 te Pto Ordas. BILLITON 24 v. Cocon. n. Calcutta. Passagiersschepen. BOSKOOP p. 25 Axoren n. Pta Cardon. BOISSEVAIN 24 v. Mauritius n. Belawan. COTTICA 25 v. Madeira n. Param. FAIRSEA p. 25 Maltan n. Amst. JOH. V. OLDENB. 25 te Djakarta. MAASDAM 25 te Halifax. ORANJE 25 te Singapore. ORANJEFONTEIN 25 te Amst. ORANJESTAD 25 te La Guaira. RIJNDAM 25 v. Southampton n. Rdam. SIBAJAK p. 25 Gibr. n. Rdam. TEGELBERG 25 te Kaapstad. WILLEM RUYS 25 v. Southampt. n. Djak. WILLEMSTAD 25 v. Dover n. Trinidad. WATERMAN 25 op 1050 mijl N.O. Oostkaap n. Wellington. ZUIDERKRUIS p. 25 Ouess. n. Amst. ALMANAK p. 26 Malta n. Pt. Said. ALCYONE p. 26 Kp. St. Vine. n. Antw. AMSTELVAART 25 v. Mormugoa n. Aden. BORNEO p. 26 Aden n. Djibouti. CALTEX PERNIS 26 te Suez. COTTICA 25 90 mijl W.Z.W. Madeira n. Barbados. GADILA t. 1 dec. te Fremantie verw. GOOILAND 25 v. Las Palmas n. Recife. GOUWE p. 26 Ouess. n. Rotterdam. GROOTE BEER 25 te Melbourne. GUINEEKUST 25 te Dakar. HERMES p. 25 Azoren n. Trinidad. LETO 25 v. Montreal n. Belfast. MAAS 26 te Algiers. MADOERA 25 te Colombo. PRINS WILLEM V. ORANJE 26 te Montr. SALAWATI 26 te Semarang. SIBAJAK p. 26 Kp Vine. n. Rdam. STAD ALKMAAR 25 v. Rdam n. Narvik. TALISSE p. 26 Gibraltar n. Havré. TEIRESIAS 27 te Penang. WIELDRECHT 25 te Pto la Cruz. WILLEM RUYS p. 26 Ouess. n. Pt. Said. WILLEMSTAD 25 v. Dover n. Madeira. WOENSDRECHT 22 te Portpirie; 25 V. Pt. Pirie n. Singapore. ZIJPENBERG 25 v. Huelva n. Rdam. ALDABI 24 te Villa Constitucion. CALTEX LEIDEN p. 25 Casq. n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 25 Ouess. n. Sidon CORILLA 25 op 250 mijl N.O. Barbados n. Pto Cruz. CALLISTO 25 te Liverpool. CAMITIA 26 te Liverpool verw. CAMEROUNKUST 25 te Lagos. CLEODORA 25 te Madras. CALTEX UTRECHT 25 v. Bahr. n. B. Mashur. CORYDA 2 dee. te Pointe Noire verw. ENA 25 te Bergen. FALCO p. 25 Alg. n. Triest. FLEVO p. 25 Kp Gata n. Algiers. GAASTERLAND 25 te Rio Janeiro. GUINEEKUST 25 te Dakar. HECUBA 25 op 350 mijl N.O. Azoren n. San Juan P.R. HECTOR 25 te Amst. HATHOR 26 te Amst. HERMES p. 25 Azoren n. Trinidad. HELICON 25 te La Guaira. INDRAPOERA p. 25 Aden n. Belawan. JASON p. 25 Tampa n. Curasao. KREBSIA 25 v. Banias n. Rdam. KELLIA p. 25 Recife n. Curaao. LEKHAVEN 25 te Rdam. LEMSTERKERK 24 te Basrah. MITRA 25 v. Sydney n. Geel. MODJOKERTO 25 v. Belawan n. Slngap. MARPESSA 26 te Dakar verw. MACOMA 25 op 150 mijl Z. Socotra n. Dur ban. NIAS 24 op 160 mijl N.O. Tabaco n. Los Angeles ORESTES 25 op 450 mijl Z.W. Scllly n. Rdam. PRINS W. v. ORANJE p. 25 Belle Isle n. Montr £X£M;ALION p. 25 Str. Yucatan n. Mobile. PRINS MAURITS 25 te Hamilton. FOLYPHEMLS 25 te Halifax. ROEBIAH 28 te Kaapstad verw. RIJNLAND p. 25 Fern. Nor. n. Las Palmas. RIDDERKERK 28 te Kaapstad verw. RIJNKERK p. 25 Ouess. n. Mars. REMPANG p. 25 Cocos eil. n. Fremantie. SCHELPWIJK 24 op 550 mijl Z.O. Esper. n. Miri. STAD MAASSLUIS p. 25 Trondh. n. Mid- dlesbro. STAD DORDRECHT p. 25 Kp Bon n. Napels. STAD SCHIEDAM p. 24 Alg. n. Bagnoli. STRABO p. 25 Casq. n. Rdam. STRAAT MOZAMBIQUE 25 te Pt Swetten ham. STAD ARNHEM p. 25 Kp Clear n. New port (M). ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV; 8.00 nieuws, 8.15 orgelconc. IKOR: 8.30 prot. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9.55 pi. Hoogmis, 11.30 gram., 11.45 viool en piano, 12.15 gram., 12.20 apologie, 12.40 Adventsmuz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 gram., 13.40 bwek, 13.55 gram., 14.00 kinderen, 14.30 Concertge- bouwork. en soliste, 15.30 boekbespr. v. d. jeugd, 15.40 Metropole-ork. en solist, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV; 17.00 prot. pr., 18.30 oratorium, 19.00 boek, 19.10 prot. pr., 19.15 alt en orgel, 19.30 caus. KRO19.45 nieuws, 20.00 de spring plank, 20.20 act., 20.35 de gewone man, 20.40 gram., 21.05 hoorspel. 21.45 Radio Philharm. Ork., klein koor en sol., 22.35 gram., 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 claveclmbelrecital, 23.35 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 ijs en weder dienende. 9.45 caus. VPRO: 10.00 caus., 10.05 jeugd. IKOR: 10.30 Oud-Kath. kerkd. AVRO: 12.00 lichte muz„ 12.30 sport, 12.35 Even afrekenen, Heren!, 12.45 politiekapel en kinderkoor, 13.00 nieuws, 13.10 gram., 13.15 jeugd. 13.25 militairen, 14.00 boek, 14.20 strijkkwartet, 14.40 hoorspel, 13.05 strijkkwartet, 15.35 Surinaamse volks- muz., 15.50 Promenade-ork. en solist, 16.30 sport. VPRO: 17.00 caus. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws, 18.30 amus.muz., 19.00 discussie, 19.30 ca baret. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. muz., 20.50 hoorspel, 21.05 disco-causerie, 21.45 Spaanse en Zuid-Amerikaanse muz., 22.20 radiojourn., 22.30 gram., 23.00 nws„ 23.15 gram., 23.25 met de Franse slag. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS: Eurovisie: Rep. Evangelische kerk dienst op de le Advent. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 16.00 symf.conc., 19.30 amus.muz., 22.45 kamerzangers. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 17.00 gevar. muz., 18.30 dansmuz., 21.15 pianospel, 21.30 samenzang, 22.00 amus. muz., 23.30 variété-ork. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 ork.conc.. 13.10 amus.muz., 15.00 lichte muz., 16.30 dansmuz., 18.15 klass. muz., 20.00 operamuz., 22.45 amus - muz., 23.30 dansmuz., 0.15 ork.conc., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 ork.conc., 15.30 Les Mousquetaires au Convent, opera, 20.00 lichte muz,, 22.45 Franse muz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Pontif. H. Mis, 14.00 Bel Canto, 19.30 omr.ork., 21.30 film- muz. 484 m: 12.00 Pontificale Hoogmis, 15.00 kamerork. en sol., 15.40 lichte muz., 20.00 La Belle Hélène, opera, 23.00 lichte muz, ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 8.00-8.15 Eng. les v. beginnelingen, lessèn 18 en 19, deel 1. (Op 464 en 76 m). 17.45-18.15 Nieuws. Feiten v. d. dag. De Eng. geschiedenis: Jueen Anne is dead, door dr. A. Noach. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 12.00-12.30 Internat, borreluurtje. 19.15- 19.45 Vespers. 20.00 Adventsprogr. 20.10- 21.30 T.V.-spel. 21.35-22.00 Journ. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 14.30 V. d. jeugd. 15.15-15 45 Als een wereld zo grootdat is Kongo. 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Ope ningsbeeld. 19.31 Wat 'n stiel. 20.05 Nws. 20.20 De kamer waarin wij leven, spel. Daarna; Nws. en sportact. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 15.15 Testbeeld. 15.30-16.15 Visite.... au Marché aux Puces. 18.45 Testbeeld. 19.00 Kath. uitz. 19.30 Journ. 20.00 Act. 20.15 Nws. 20.40 Kit Carson, spel. 21.10 Va riété. 22.30 Filmprogr. 24.00 Nws. TELEVISIEPROGR. PARIJS: 10.30 Kath. uitz. 12.00 Nws. 12,15 Chansons. 12.45-13.30 La Séquence du Spectateur. 15.30 Tests choisis. 16.15 V. d. kind. 16.45 V. d. vrouw. 17.00 Act. 17.30 Variété. 18.30 L'Art et les Hommes. 19.15 Eurovisie: Protestantse dienst. 19.45 L'impromptu du Dimanche. 20.15 Les aventures de Kit Carson, spel. 20.30 Nws. 20.50 Filmprogr 22.10 Gevar. muz. 22.40-23.00 Nws. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.25 gram., 9.00 zieken. 9.10 huisvrouw, 9.40 gevar. progr., 10.10 gram.. 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.20 gevar. progr., 12.25 boer en tuinder, 12.33 lichte muz., 12.53 gram., 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz., 13.45 gram., 14.05 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.35 viool en piano. 16.00 prot. pr., 16.30 vocaal kwartet, 17.00 kleu ters, 17.15 jeugd, 17.30 gram., 17.40 beurs- ber„ 17.45 regeringsuitz., 18.00 koorzang, 18.20 sport, 18.30 gram., 18.40 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 orgel, 19.30 pari. comm., 19.45 beiaardspel, 20.00 radio krant, 20.20 koorzang, 20.45 hoorspel, 21.30 gram., 21.45 Metropole-ork., 22.25 kamer koor, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.40 prot. pr. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gym., 7.25 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.10 vrouw, 9.15 gram., 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 11.00 caus., 11.15 Radio Philh. Ork., 11.45 voordracht, 12.00 lichte muz., 12.35 platteland, 12.45 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.25 Tirolermuz., 13.55 koersen, 14.00 sopraan en piano, 14.30 discussie, 14.50 orgel, 15.20 hersengymnastiek, 15.40 gram., 17.15 pla- tenkaleidoscoop, 17.30 jeugd, 17.45 gram.. 17.50 mil. comm., 18.00 nieuws. 18.15 or gel, 18.30 Hollandse liedjes, 19.00 muz. caus., 19.15 luit- en gambamuz., 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.30 sport, 23.00 nieuws, 23.15 radiojourn., 23.25 Frontloge. ENGELAND, BBC, home service. 330 m13.20 gevar. muz., 17.00 ork.conc., 20.30 ork.conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 dansmuz., 13.15 mil. ork.. 13.45 ork. conc., 16.00 ork.conc., 16.45 lichte muz., 17.30 ork.conc., 18.30 lichte muz., 19.00 gevar. muz., 23.20 solistenconc., 23.45 jazzmuz., 0.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 lichte muz., 13.15 ork.conc., 16.00 pianorecital, 16.30 dansmuz., 17.45 amus.muz., 20.00 ork.conc., 23.20 piano recital, 23.30 dansmuz., 0.25 lichte muz.. 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 ork.conc., 14.30 gewijd conc., 15.00 ork.conc., 20.00 symf.ork. BRUSSEL, 324 m: 12.15 ritm- muz., 12.42 ritm. muz., 15.20 Vlaamse muz., 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les, 18.15 koor zang, 20.00 kamerork., koor en sol., 21.15 lichte muz., 22.15 kamerork. en koor. 484 m: 12.00 gevar. muz., 15.00 omr. ork., 16.05 lichte muz., 17.25 viool en piano, 20.00 groot symph.ork. en solist. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz voor Nederland. 8.00-8.15 Eng. les v. beginnelingen, lessen 18 en 19, deel 1. (Op 464 en 76 m). 17.45-18.15 Nieuws. Feiten v. d. dag. Eng. les v. beginnelin- een, les 84, deel 4. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Journ. 17.25-17.35 Opsporingsdienst en progr.overz. 20.00 Journ. en weerber. 20.20 Caus. 20.35 Nieu we films. 21.20-22.00 Gezelschapsspel. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 18.45 Testbeeld. 19.00 Sport. 19.30 Kook- praatje. 20.00 Act. 20.50 Nieuws. 20.40 Gevar. progr. 23.30 Nieuws. TELEVISIEPROGR. PARIJS: 12.45 Télé-Paris. 13.15-13.35 Nws. 14.00-14.30 Schooltelevisie. 19.30 Kookpraatje. 20.00 Les aventures de Kit Carson, spel. 20.15 Nws. en weerber. 20.40 Gevar. progr. 22.00 Pauze. 22.10 Gevar. progr. (verv.). 23.30-23.50 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11