over souvereiniteit van Nieuw-Guinea te praten Frankrijk terug in de Y.N. Faure stelt opnieuw de vertrouwens kwestie Overleg met Indonesië wil niet vlotten Nederland niet bereid Figuur van de „vrijgestelde" Man gedood op onbewaakte overweg Khroesjtsjev snijdt Indische rijst Westelijke geallieerden zijn Tweede wereldoorlog begonnen bij Heerlen Gevolgen der treinbotsing Het weer Initiatief van Indonesië om kwestie- Nieuw-Guinea van de V.N.-agenda af te voeren zou worden toegejuicht Israëlische klacht hij Veiligheidsraad Mgr. Alfrink neemt 4 december bezit van de troon Falcon Harris-Tweed-jassen Permanente bases in Zuidpoolgebied Japanse vrouwen met kaalhoofdigheid bedreigd Veel wind en kans op buien BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD: BQLSTR. 48 A DAM TEL 717162 Meer wind Sociaal commentaar ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26459 VERH006DE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BV DRAGEN Assem'ölée laat kwestie Al giers verder rusten Overstromingen in Columbia Bijna 60.000 daklozen Tweedracht in West- Duitse coalitie President Heuss treedt op als bemiddelaar Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Gisteravond begon zachtere lucht van de Noordzee met noordwestelijke win den ons land binnen te stromen. Daar bij viel plaatselijk wat regen of natte sneeuw. Voordat de wolken en neer slagzone tot het zuidoosten van het land waren doordrongen, kwam daar nog lichte vorst voor. In oost-Frankrijk en zuid-Duitsland vroor het plaatselijk tien graden. In de loop van de nacht en ochtend drong zachtere lucht gelei delijk verder ons land binnen. Deze zachte luchtstroming werd ver oorzaakt door een samengesteld depres siesysteem, waarvan de hoofdkern tus sen IJsland en Noorwegen ligt. Aan de westzijde van deze depressie ontstaat een krachtige noordelijke luchtstroming, die koude lucht in de richting van het Noordzeegebied transporteert. Ons land zal morgen nog vrijwel de gehele dag in vrij zachte lucht blijven. Er zal echter veel wind zijn en er is kans op enkele buien. Advertentie Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met ver spreide opklaringen en later plaat selijk enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust mogelijk harde of stormachtige westelijke wind. Tame lijk zacht weer. ZONDAG: Zon: 8.20-16.38. Maan: 14.58-5.24. MAANDAG: Zon: 8.22-16.37. Maan; 15.33-6.47. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Buitenlandse Za ken ontkent, zoals door sommige be richten gesuggereerd wordt, dat van Ne derlandse zijde bij het overleg met de Indonesische ambassadeur met speciale missie, Utojo Ramelan, als voorwaar de voor een te houden ministers conferentie gesteld zou zijn, dat Indonesië ertoe meewerkt de kwestie Nieuw-Guinea van de agenda der Verenigde Naties af te voeren. Het vooroverleg tussen Nederland en Indo nesië is in een tussenfase gekomen, waarbij de aandacht zich inmiddels wel weer in het bijzonder richt op de ko mende behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. Men wenst van Nederlandse zijde dui delijk onderscheid te maken tussen drie verschillende kwesties. Ten eerste dat er wel over subsidiaire kwesties inzake Nieuw-Guinea, maar niet over souverei niteit van Nieuw-Guinea tfe praten valt en dat men er dus ook huiverig voor is wanneer bij de V.N. de indruk ge vestigd zou worden dat door het over leg in Den Haag de souvereiniteit over Nieuw-Guinea wel ter discussie zou staan. Men zou _het dan ook toejuichen als van Indonesische zijde een initiatief werd genomen om de resolutie over Nieuw-Guinea van de agenda der V.N af te voeren. Dit is echter niet geformuleerd als een eis, waarvan verdere' voortgang der be sprekingen afhankelijk zou zijn gesteld. Ten tweede zijn er de verschillende kwesties, die samen te vatten zijn onder het verlangen van Nederlandse kant, dat Djakarta zorgt voor een behoorlijke rechtsgang ten opzichte van de Neder landers in Indonesië. Den Haag meent, dat deze zaak in orde kan komen los van de besprekingen met mr. Utojo. Ten derde is er de bereidheid van Ne derlandse kant om in het algemeen iedere mogelijkheid aan te grijpen ten einde te geraken tot verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen. Voor dit laatste is ongetwijfeld een zekere vertrouwenssfeer nodig en hoe wel men van Nederlandse kant zegt, dat er aan het vooroverleg niets hapert, krijgt men niet bepaald de indruk, dat het gesprek zich vlot ontwikkelt. Re kening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat minister Luns als de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. aan de orde komt, zich daarheen zal bege ven, tijdens welke afwezigheid het over leg stil zou komen te liggen. De koningin-moeder van Engeland is benoemd tot kanselier aan de universi teit van Londen. Op de foto onderhoudt de koningin-moeder zich na de plech tigheid met mevrouw Vijaya Lakshimi Pandit, de hoge commissaris van India. (Van een bijzondere medewerker) Reacties op artikelen zijn altijd wel kom. Zowel wanneer ze instem ming bedoelen te betuigen, als wanneer ze meningen geven, die tegen over die van de schrijver staan. In de afgelopen week is het ons weer twee maal overkomen, dat, toen we het voorrecht hadden op een kaderavond ge spreksleider te mogen zijn, een der aan wezigen onze beschouwing van 19 no vember („Zonderling advies") in be spreking bracht. Vervolgens ontvingen we nog een tweetal brieven van lezers naar aanleiding van hetzelfde artikel. De strekking van zowel de mondelinge als schriftelijke opmerkingen was in wezen gelijk. „Het artikel is goed be doeld, men kan het er in veel opzich ten mee eens zijn. maar", schrijft een. lezer, „het is niet juist gezegd." ..Er zit een on duidelijkheid in", /.eg! een andere lezer. „Is de schrij ver misschien van oordeel dat wij onze bestuurders niet voldoende betalen?" Ter verduidelijking van zijn ziens wijze geeft eerstbedoelde lezer zijn kijk op een vrijgestelde in het bijzonder en daarnaast ook op de arbeidersbeweging in het algemeen. „De vrijgestelde is inderdaad een man die te ver is af komen staan van de gewone man. De vakbond en de gehele arbeidersbewe ging is een soort trust geworden, zoals de K.A.B. met 35.000.000 kapitaal enz. enz." Verderop in zijn brief neemt hij nog feller stelling, met de bewering: „Maar de huidige vrijgestelde met zijn goed betaalde functie, keurig huis. con ferenties en zo, heeft zijn doel bereikt: een goede baan." Tussen deze beweringen in haalt hij o.m. het voorbeeld aan van een arbei der van 43 jaar met 5 kinderen waarvan één op studie, één op de m.u.l.o. en 3 op de lagere school. Deze man, schrijft hij, kan geen paar gulden con tributie per week missen. Alvorens op de opmerkingen ten aan zien van de tegenwoordige vrijgestel de in te gaan, willen we het aange haalde voorbeeld nader bezien. Daarbij moeten we opmerken, dat er in heel de arbeidersbeweging geen contributie be staat van een paar gulden per week. Zelfs de officiële contributie van 2 pet. van het inkomen is lang niet conse quent doorgevoerd. We weten niet van welke vakbond de betrokkene lid is (of zou kunnen zijn) maar méér dan 1.per week contributie betaalt hij zeker niet. Vervolgens, indien de be trokkene lid is van de K.A.B. kan hij voor zijn op priester-studie zijnde zoon een toelage ontvangen uit het Mgr. Van Schaikfonds, waardoor hij in één keer meer dan, zijn jaarcontributie te rugontvangt. Inzender weet het mis schien niet: maar voor dat doel wordt per jaar door de K.A.B. meer dan 100.000 uitgekeerd. Maar nu de zaak waar het eigenlijk om draait: de huidige vrijgestelde. In dien de geuite, zéér ernstige beschuldi gingen waar zouden zijn dat de huidige vrijgestelde met het worden van vrijgestelde zijn doel zou hebben be reikt, n.I. een goede baan, dan zou in derdaad deze functionaris een onjuiste figuur zijn geworden. Een vrijgestelde immers, de naam zegt het, is een stand- en meestal ook vak genoot, die men van het werk waar toe hij werd opgeleid, heeft vrijgesteld, teneinde zijn dagtaak te kunnen maken van het behartigen van arbeidersbelan gen. Of, om het nog populairder te zeg gen: de arbeiders hebben als het ware te gen enkelen hunner kameraden gezegd: wij hebben zelf geen tijd om met die werkgevers te gaan onderhandelen, om voortdurend aandacht te schenken aan de problemen van zekerheid in de rechtsbedeling, volkshuisvesting, volks gezondheid, volksontwikkeling, enz., doe jij dat voor ons en wij betalen je loon en je onkosten met elkaar. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severtn. ADVERTENTIETARIEF- ZB cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiaeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds teL 21544. HAARLEMSCHE COURANT De Algemene Vergadering van de re'iigde Naties heeft gisteravond op Voordracht van de politieke commissie es'oten de kwestie-Algiers tijdens de Uidige zitting niet te bespreken. Zoals ekend heeft Frankrijk zich op 30 sep tember j.l. uit de Algemene Vergadering *er,'ggetrokken, toen dit lichaam met 28 'egen 27 stemmen bij vijf onthou- '''ogen besloot de kwestie-Algiers op de ®5enda te plaatsen. Omdat de Sovjet- n'e toen tot de voor-stemmers behoor e' Werd ook het bezoek, dat premier a"re en minister Pinay op 14 oktober Moskou zouden brengen, uitgesteld. j'l'j^ravond hebben Faure en Pinay na I, ,°op van een kabinetsvergadering kejidgemaakt, dat Frankrijk „met ge- ogen" zijn plaats in de Algemene Ver- *a0ering weer zal innemen. Het stand- jJOht van de Verenigde Naties, aldus aure, is nu weer in overeenstemming be i ?ïet Handvest. Pinay noemde het sluit van de Algemene Vergadering een stand Vergadering over\vinning van het gezonde ver- v Hij kondigde aan dat een lid «h de Franse regering naar New York vertrekken om de leiding van de ranse delegatie op zich te nemen. Op een vraag, of de Franse regering hu ook haar besluit zal herzien om de heis naar Moskou uit te stellen, antwoord de minister Pinay, dat „de gevolgen van de stemming van 30 september •hoeten ophouden te bestaan". De Franse premier, Edgar Faure, J.vpft gisteren in de Nationale Vergade- 'lng de vertrouwenskwestie verbonden S een motie, waarin wordt voorge teld prioriteit te geven aan een be- ,yeking van het nieuwe wetsontwerp de regering voor het houden van tT'TITTin januari. Dinsdag a.s. Ze kwestie worden gestemd. F aure zei dat het nieuwe wetsont werp inhoudt, dat het parlement tot 31 december de gelegenheid heeft om het Bestaande kiesstelsel te herzien. Indien er dan nog geen beslissing hieromtrent 's genomen, zullen er in de eerste helft Van februari verkiezingen worden ge- h°uden op grond van het huidige stel sel. (AFP-Reuter) Israël heeft gisteren bij de Veilig- e'dsraad van de Verenigde Naties ge ragd over de „ernstige bedreiging van e internationale vrede en veiligheid" als gevolg van „onophoudelijke daden Van agressie" van Egyptische troepen. v Dl een schrijven aan de voorzitter hl de Raad, de Pers Entezam, wees de aarnemende Israëlische vertegenwoor- bij de Ver. Naties, Kidron, op 23 5evallen van „aanvallen en spionnage" ®or Egyptenaren in het gebied van j6 Negeb sedert 4 november en op 15 r-vallen waarin Israëlische patrouilles v? voorposten in dit gebied beschoten ®r<3en. Kidron stelde Jordanië verant- Va,°rdelijk voor negen sabotage-aan- g- n langs de Israëlisch-Jordaanse hs sedert 5 november. (Rtr.) jj" Be grootste staalfabriek van het °ergebied is gisteravond een hoogoven 'Ploft. Voor zover bekend zijn v islens zes doden te betreuren. Men sreest dat nog een onbe,kend aantal per- j. en onder het puin bedolven ligt. De gebeurde in de Hoerde-fabriek te ^Tftiund. Op de foto de plaats van de "'P tijdens de blussingswerkzaam- heden. Op de onbewaakte overweg in het baanvak Heilo-Castricum is vrijdagmid dag door de trein, die om 13.32 uit Alk maar vertrok, een man aangereden en op slag gedood. De verongelukte is een patiënt, de 35- jarige F. R. uit Leeuwarden, uit de psychiatrische inrichting „St. Willibrord te Heiloo. Vrijdagmorgen is op het baanvak Franeker-Harlingen op een onbewaakte overweg de trein die om 11.25 uur uit Leeuwarden was vertrokken, in botsing gekomen met een vrachtauto. De vracht auto werd zwaar beschadigd en de chauffeur licht gewond. Naar schatting 69.000 personen zijn dakloos geworden als gevolg van zware overstromingen i.n de dalen van de Rio Magdalena, de Rio Cauca en andere delen van het land. Een der zwaarst getroffen plaatsen is de haven Zambrano aan de beneden loop van de Rio Magdalena. Meer dan 1.000 huizen zijn daar ondergelopen, van de besprekingen met mr. Ramelan. Schout-bij-nacht Richard E. Byrd, die de komende Amerikaanse expedities naar het Zuidpoolgebied zal leiden, heeft op een persconferentie verklaard dat de nieuwe reizen het begin zullen vormen van de Instelling van permanente bases in het Antarctische gebied. Zulke permanente bases zullen als kleine dorpen zijn, aldus Byrd, en zul len door ongeveer 500 mensen bewoond worden, hoofdzakelijk burgers. „Dit kan het begin zijn van de open legging van een uitgestrekt continent dat voor de komende generaties van groot belang zal worden," aldus de ontdek kingsreiziger Byrd zal vandaag naar Auckland in Nieuw-Zeeland vertrekken, vanwaar hij^ zich aan boord van de ijs- breker Glacier naar „Klein-Amerika" in de Zuidpool zal begeven. Noorwegen In de tuin van de Sovjet-ambassade te Oslo heeft zich een een ontploffing voorgedaan, waardoor enkele ruiten sneuvelden. Volgens de politie was de explosie „kwajongens- werk". (vervolg op pagina 7) De plotseling weer actueel geworden tweedracht in de Westduitse regerings coalitie duurt ondanks een ingrijpen van minister Von Brentano voort. Bondskan selier Adenauer heeft de toezeggingen, die door de liberale partijleiding aan* Von Brentano zijn gedaan, dat zij de buitenlandse politiek van de regering zal steunen, onvoldoende geacht, aan gezien zij alleen de houding van de libe rale fractie bij het volgende week te houden debat van de bondsdag over de internationale situatie betroffen. De bondskanselier wil meer: hij wenst een principiële verklaring van de liberalen, dat zij het door hem gevolg de buitenlandse beleid zullen blijven steunen. Adenauer heeft zich daarom gisteren voor de tweede maal in enke le dagen per brief tot de voorzitter der liberale partij, dr. Dehler, gewend. Hij heeft de partij voor de beslissing ge steld of zij zich naar de lijn van zijn be leid wil voegen, dan wel de coalitie verlaten. De zaak is thans zo hoog ge lopen, dat bondspresident Theodor Heuss zich als bemiddelaar heeft opge worpen. De president, zelf een oude voorman van de liberale partij, heeft gisteravond dr. Dehler tot een bespre king uitgenodigd en hij zal vandaag Adenauer ontvangen. (ANP) Een epidemie van kaalhoofdig heid, welke op het ogenblik in Japan woedt en wordt toe geschreven aan koude-golf lotions, doet de schoonheidssalons en lotion fabrikanten met de handen in het haar zitten. De handel heeft getracht deze rampspoedige ontwikkeling ge heim te houden uit vrees voor een paniek, en zocht onderwijl naar mid delen om de haaruitval van de dames tegen te gaan. Maar de gevallen van kaalhoofdigheid, permanent en tijde lijk, namen zo ernstig toe dat de situatie onder de aandacht der auto riteiten is gekomen. Het ministerie van openbaar welzijn heeft een offi cieel onderzoek gelast. De internationale vereniging van schoonheidsspecialisten heeft op 12 november jl. een commissie van on derzoek opgericht en zich van de diensten van geleerden verzekerd om de wortel van het kwaad te vinden. De fabrikanten van koude-golf- lotion, die ook een vereniging be zitten, hebben deze maand een sys teem ingevoerd van beproeven en bestempelen van goedgekeurde pro- tl ukten. De lokken blijven echter vallen als bladeren in een herfststorm. De Russische premier, maarschalk Boelganin, en de secretaris van de Rus sische communistische partij, Nikita Khroesjtsjev, hebben zich gisteren per vliegtuig van Bombay naar Poona be geven Zij gebruikten daar het middag maal in de grote militaire academie, samen met het kader en de 850 cadetten, die daar worden opgeleid. In de namid dag waren zij de ere-gasten op een mas sa-bijeenkomst, die naar schatting door een kwart miljoen mensen werd bijge woond. De burgemeester van Poona zette bij deze gelegenheid Boelganin en Khroesjtsjev z.g. „Gjindhi-kappen" op, een soort kleine witte mutsen, zoals die bij de Indische politie in gebruik zijn. Leden van de Congrespartij hadden van tevoren hun handtekeningen op de mut sen geplaatst. Bij een bezoek aan een complex landbouwgronden sprong Khroesjtsjev in een rijstveld, nam het rijstmes uit de hand van een boer en sneed een hoeveelheid rijsthalmen af. Daarna gaf hij een uiteenzetting over landbouwmethoden in de Sovjet-Unie. Het onafhankelijke Indische blad „Am- rita Bazar" dat, in Calcutta verschijnt, heeft gereageerd op een opmerking van een woordvoerder van het Britse minis terie vtan buitenlandse zaken, die maar schalk Boelganin enkele dagen geleden van „huichelarij" betichtte. „Amrita Bazar" schreef: „Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de intelli gentie van het Indische volk en de In dische leiders slecht geschat door aan te nemen, dat WÜ geen onderscheid kun nen maken tussen huichelachtigheid en oprechtheid. De vriendschap van Indië voor Rusland betekent geenszins, dat wij er ook maar over denken ons bij het communistische blok aan te sluiten. Indië is alleen geïnteresseerd in de wereldvrede". Intussen heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken alweer een verklaring afgelegd over een uitlating van een der Sovjet-leiders, ditmaal van Khroesjtsjev. Die heeft namelijk in een rede te Bombay verklaard, dat de westelijke geallieerden de tweede we reldoorlog zijn begonnen. In de ver klaring van het ministerie wordt ge zegd: „De Britse en de wereldopinie zijn best in staat zich hierover zelf een oordeel te vormen Nu de officiële bul uit Rome gear riveerd is, kan mgr. dr. B. J. Alfrink, benoemd tot aartsbisschop van Utrecht, plechtig bezit nemen van de bisschopstroon. De plechtigheid is vastgesteld op zondag 4 december, 's avonds 8 uur. Aanvankelijk, lag het in de bedoeling deze plechtigheid vooraf te laten gaan aan een pontifi cale Hoogmis, maar dit zou dan, in verband met de uitzendmogelijkheden van de K.R.O., eerst op zondag 11 de cember kunnen geschieden. Aan de plechtigheid in de kathedraal gaat een korte bijeenkomst van het me- tropolitaan kapittel in de kapittelzaal vooraf, tijdens welke de nieuwe aarts bisschop zijn benoemingsbrief zal tonen. I Daarna wordt mgr. Alfrink door de twee oudste kanunniken de kathedraal 'binnengeleid, wordt.door de secretaris I van het kapittel de benoemingsbrief voorgelezen, neemt de aartsbisschop plaats op de troon en betuigen de leden van het kapittel hem hun onderdanig heid. In verband met het recente over lijden van Z.E. Johannes Kardinaal de zal de plechtigheid, volgens de van mgr. Alfrink, zeer sober ge en worden. De K.R.O. zal haar ge heel uitzenden. j Jon I wen houdt seinpaal dij net viaduct over de Breu- kerweg niet goed functioneerde. Met het oog daarop is vrijdagmorgen een werkman naar die seinpaal gezonden, die de schakelketting losmaakte, waar de seinen mee worden bediend. Op een gegeven ogenblik meende deze werkman in de kettingen een trekking te constateren, waarna hij ver onderstelde, dat men van het seinhuis uit de seinpaal op „veilig" wilde stellen, hetgeen echter, naar later is gebleken, niet het geval was. De werkman heeft, afgaande op zijn foutieve veronderstelling, het sein met de hand op veilig gesteld. Kort daarna arriveerde de uit Maastricht komende trein, die door dit veilig sein heen reed, met het gevolg, dat hij tegen de lort daarvoor uit Heerlen vertrokken trein botste. Links, de beschadigde voorzijde van de uit Maastricht komende trein, links de vernielde voorste wagen van de trein uit Heerlen. Enige honderden meters buiten station te Heerlen zijn, zoals gemeld, vrijdagochtend rond negen uur een juist uit Heerlen vertrokken trein en een trein, komende uit Maastricht, die reeds vaart minderde, om in Heerlen te stoppen, op elkaar gebotst, doordat zij nadat een spoorwegemployé ten on rechte een sein op veilig had gezet op hetzelfde spoor reden. Het gevolg was aanzienlijke materiële schade aan de voorzijde van beide treinen, terwijl 26 van de in totaal 64 in beide treinen zittende reizigers min of meer ernstige verwondingen opliepen. Aangaande de oorzaak van de botsing heeft de commissaris van de Heerlense gemeentepolitie, de heer Spaen, op een persconferentie het volgende medege deeld: In de loop van de nacht van donder dag op vrijdag meende men in het sein huis van het Heerlense station te con stateren, dat de seininrichting van een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1