Rattenbestrijding in Haarlem M PUS (ID naaing haardb hanool e NIEUWE FILMS IN HAARLEM Bloemen daal heeft f 100.000 tekort 1 ï«ra Instructieve bijeenkomst in Brinkmann „Happy Home" wordt geliquideerd BEGROTING 1956 Kick Smit in kranten Uit STAD Ien STREEK TAXI 18000 Ciske de Rat Oproer in cel 1 1 Mogambo Stormy Weather De verzonken schat Operatie Tirpitz Voetstappen in de mist De onkwetsbare mr. Moto LEERT GOED TYPEN r—i. HUISBRANDOLIE en „TEMP O" RoxS ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PAGINA 1 Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 13/14 dec. '55 Voorstel aan Staten om pand aan Florapark aan te kopen 15 december AFSCHEIDS CONCERT GEORGE ROBERT Burgerlijke Stand Haarlem NIEUWE FLESSEN- SPOELMACHINE BIJ „DE SIERKAN" Levering via uw brandstoffenhandelaar, lïading Districtskantoor 'lidding - Olie Service Rembrandt HAARLEMMERLIEDE AMBTSWONING VO OR NIEUWE GEMEENTE SECRETARIS GAAT U VERHUIZEN? WIEILERNIEUWS Opdracht firma Van der Putten ZANDPOORT Basketball Winkels tot des avonds 9 uur open Bouw van 140 woningen aan de Van Lennepweg vordert gestadig Si n t -Nico 1 a a s feest op de sobolen/ Lido Minerva Palace Frans Hals WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar Studio Apotheken en dokter? diensten Overveen vtf w" SANTPOOji Zondagsdienst Gisteravond waren een aantal voor aanstaande Haarlemmers in Brinkmann bijeen gekomen om het probleem der werkelijke rattenvernietiging te bespre ken en te luisteren naar de zeer des kundige voorlichting van ir. A. J. Op- hof, hoofd van de afdeling gewervelde dieren van de Plantenziektekundige dienst in Wageningen. Wethouder A. J. M. Angenent, op wiens initiatief deze vergadering tot stand kwam, leidde spreker in en stelde met klem dat een intensieve bestrijding van het rattenvolk slechts kan worden gerealiseerd door de medewerking van alle daarbij ge- interesseerden. Ir Ophof beperkte zijn uiteenzetting tot bijna uitsluitend de bruine rat, aan gezien die in Haarlem wordt gevonden. De zwarte of woelrat en de huisrat ko men meer in het zuiden van ons land voor. Het is niet een overbodige acti viteit dat Wageningen ieder jaar ditmaal van 14 tot 21 december een landelijke campagne organiseert ter vernietiging van de bruine oftewel riool- of waterrat. Bekijkt men slechts de economische schade die het dier aan richt, dan constateert men dat een rat per jaar minstens 7,5 kg voer nodig heeft. Wanneer er nu 100 van zulke op- vreters in een graansilo wonen „en daar struikel je echt nog niet over", dan kost dat 750 kg graan hetgeen de opbrengst is van een kwart hectare grond. Daarbij moet gelet worden op de duizenden zakken die kapotgetrok- ken of gescheurd herstelling vragen of naar de vuilnisbelt kunnen. Een levensmiddelenbedryf in Oost- zaan lijdt door een en ander jaarlijks een verlies van 20.000. Dit bedrijf, dat de voorkeur geeft aan het afschrijf ven van het bedrag op de exploitatie rekening boven een degelijke defini tieve verdelging der ratten, is een ziektehaard voor de ruime omgeving. De ziekte van Weil bijvoorbeeld, in 50 procent der gevallen dodelijk, wordt gemakkelijk verspreid. De af- A Avert en tie Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bt1 de Zijl weg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Blijkens een voorstel van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland zal binnen afzienbare tijd het jongensinternaat „Happy Home", gevestigd Florapark 6 op de hoek van de Dreef, worden opge heven en geliquideerd. De provincie Noord-Holland is in de gelegenheid ge steld de villa tegenover het Gouverne mentsgebouw, welke zestien kamers en een ruime kelder bevat, geschikt voor archiefberging, te kopen. De eigenaar van het pand is bereid het huis voor ƒ75.000 aan de provincie te verkopen. HU verlangt bovendien nog 15.000 ver goeding in verband met de opheffing en liquidatie van het jongensinternaat. Ged. Staten wijzen er op, dat de Pro vinciale Waterstaat steeds meer te kam pen heeft met een tekort aan kantoor ruimte, hetgeen evenzeer geldt voor de Provinciale Griffie. Met de voorziening in de dringende behoeften aan meer ruimte kan voor een goede uitoefening van de dienst niet worden gewacht op de uitvoering van de plannen inzake uitbreiding van de Provinciale Griffie en stichting van een nieuw gebouw voor de Provinciale Waterstaat, zo zeggen Ged. Staten, en zij voegen daaraan toe, dat binnenkort over laatstgenoemde plannen nadere mededelingen zullen volgen. Zij stellen de Staten voor een ver drag van 90.000,- voor het pand in het Florapark uit te trekken, benevens ƒ28.000,- voor de inrichting van het ge- bouw. Op donderdag 15 december zal de Haarlemse stadsorganist, George Ro bert, zijn afscheidsconcert geven op het Cavaillé Coll-orgel in het Gemeente lijk Concertgebouw. Het concert begint om 3 uur 's middags en daarna zal het gemeentebestuur ter ere van de schei dende organist een receptie geven in de Ridderzaal van het stadhuis. George Robert is meer dan dertig jaar orga nist geweest in Haarlem. Er heeft zich een comité gevormd onder voorzitterschap van prof. Hen drik Andriessen, om namens de velen, die George Robert met zijn wekelijkse orgelbespelingen in de Grote Kerk heeft gediend, een tastbaar blijk van hun erkentelijkheid aan te bieden. In dit comité hebben tevens zitting geno men de heren D. J. A. Geluk, wethou der van kunstzaken en voorzitter van de Commissie Internationaal Orgelcon cours; D. J. Boeke, voorzitter van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsbond afd. Haarlem; Theo v. d. Bijl, voorzitter van de Ned.'Dirigentenvereniging; prof. dr. A. D. Fokker, oud-curator van Teylers Physisch Kabinet; ir. A. Havinga te Rotterdam; J. A. Heins, getrouw be zoeker van de orgelbespelingen; Jos. de Klerk, toonkunstenaar- J. F. Obermayr, directeur van de llaarlemse Zomer Academie voor Orgel; Piet Vincent, di recteur v. d. Muziekschool v. d. Mij. t. b. d. Toonkunst en P. Koen, secreta ris v. d. Commissie Internationaal Or gelconcours. Bijdragen voor genoemd doel kunnen worden gestort onder motto: „stadsor ganist" op giro-rekening 3674 van Oscar Smit's Bank N.V. te Haarlem. GEHUWD: F. M. Fijen en W. Leve ring. GEBOREN: z. v. W. J. Post-Wasse- naar; z. v .A. G. Prak-van der Veen; z. v. L Timmerman-van Westerhoven; d. v. C Stut-Duivenvoorden; d. v C. J M. Vrenegoor-de Nijs; W. C. Lucieer- van der Vegt. OVERLEDEN: J. Groot-van Sandijk, 73 j., Westerhoutpark; G. van der Raad, 62 j., Dr. Leijdsstraat; D. M. C. van Dijk, 75 j., Zijlweg; P. Gorter, 76 j., Hagestraat 10; A. M. Assendelft- Aan de Kerk, 75 j. Kruistochtstraat; P. F. N. Benjert, 72 j., Pijnboomstraat E. Bekkering, 73 j., Adriaan Loosjes- straat. val der ratten komt in het water der grachten en plassen (openluchtba- denterecht en de onfortuinlijke zwemmer of zelfs visser kan zijn le venlang mismaakt worden. Verder is er de paratyphus, die geregeld op treedt. Kippen en runderen zijn dik wijls de slachtoffers. En dan mond en klauwzeer, een der vreselijkste besmettelijke ziekten, die men niet eens een rat zou willen toewensen. Het zijn allemaal dingen, die ieder uur kunnen gebeuren en waarvoor men niet te veel kan opletten. Gelukkig is Haarlem geen toevluchts oord voor ratten. De oorzaak hiervan is de geringe industrie die de Spaarne stad ryk is. Levensmiddelenfabrieken e.d., ware paradijsen voor het gedierte, zijn er niet en overigens is de bevolking toch wel proper genoeg om althans de vijand geen kans te geven zich bijvoor beeld her en der te goed te doen aan langs de straten zwierende etensresten. Ordelijkheid en hygiëne maken het rat- tenleven tot een ware „struggle for li fe". Immers, waar vindt het beest eten als kelders en broodtrommels gesloten zijn en de kruimels voor de vogels niet in het tuintje, maar ir) speciale vogel huisjes worden gedeponeerd. Het zou een verschrikkelijke boycot zijn, die zelfs de sluwe rat voor onoplosbare perikelen zou stellen. Maar wij vergeten de open vuilnisbakken, de achteloos op een hoop geworpen schillen, de rommel- belten, kortom de nonchalance, die wer kelijk de redding is en.... de hoop van de rattengemeente. En over een tehuis behoeft het sinis tere knaagdier zich ook het hoofd niet te breken, want er zijn altijd wel men sen, die onbruikbaar stro in de kelder laten liggen of stapels hout een paar jaar tot nestelgelegenheden maken of geen aandacht schenken aan allerlei verwilderingen, die met een beetje ge voel voor netheid uit de weg zouden kunnen worden geruimd. Men kan meer fouten aantippen, maar het zou een droge litanie worden. Daarom is het verstandiger de midde len te noemen, waarmee de bestrijding een succes belooft te worden. Ir. Ophof was er van overtuigd dat individueel weinig tot stand is te brengen. Het hele land moet een bepaalde tjjd in actie zijn, opdat de ergens verdreven rat niet een deurtje verder een veilig neutraal gebied vindt. Ter voorkoming van steeds weer nieuwe besmettingen dient het operatie-terrein geheel Nederland dus volkomen ongeschikt te worden gemaakt voor de indringers. De zuive ring gaat iedereen aan. Het is een so ciale plicht om die ouwe rommelhoop eens op te ruimen, of die onvoldoende sluitende put hermetisch te doen wor den. En dan niet vergeten de gemeente reiniging te waarschuwen, die voor een klein bedrag of gratis scilla of cumarin komt strooien, waartegen een rat geen schijn van kans heeft. Het is eigenlijk erg eenvoudig, waarom zou mgn met die last bljjven zitten. Onze nationale, veel» geroemde properheid komt in het ge ding en is het strijden waard. Boven dien, ratten-kanibaien kunnen we in Haarlem toch niet meer hebben. Advertentie KON. ERK. Wilhelminastraat 47 - Telef. 18441 Het verkeer op de Zijlvest is donder dagmiddag enige tijd gestremd geweest doordat een enorm apparaat van een trailer moest worden geladen. Dit appa raat waarnaar velen met ontzag hebben gekeken is de nieuwe flessenspoelma- chine, die door de Haarlemsche Melk inrichting „de Bierkan" N.V. is aange schaft. Deze pas gekomen aanwinst zal voorlopig de oude spoelmachine ver vangen. Het gevaarte is in staat tot indruk wekkende prestaties. Per uur kunnen 8000 flessen van binnen en van buiten brandschoon gespoeld worden, terwijl de oude machine een kapaciteit had van slechts 4000 literflessen per uur. Hoeveel uren ook door het nieuwe appa raat bespaard worden, de heer Van der Berg, bedrijfsleider van „de Sier- kan" verwacht niettemin dat binnen niet al te lange tijd ook de thans buiten gebruik zijnde spoelmachine weer in bedrijf moet worden gesteld. Het aan tal baden en sproeiingen, dat de melk flessen in de spoelmachine ondergaat, is bepaald indrukwekkend, en men kan er zeker van zijn dat aan de meest hoge eisen uit een oogpunt van hygiëne wordt voidaan. Het proces verloopt in het kort als volgt. De flessen worden worden eerst geheel ondergedompeld in sodawater, dat een temperatuur heeft van 75 graden. In dit bad worden de meest grove aankleefsels verwijderd. Vervolgens wordt de buitenkant van de flessen bewerkt, eveneens met soda water. Dan komt de binnenkant aan de beurt, die wordt gereinigd met sproei ers. Na enkele baden met schoon water volgt tenslotte een bewerking met chloorwater. Alvorens echter de fles sen de spoelmachine verlaten en naar de vulapparaten worden getranspor teerd, worden zij nog stuk voor stuk blootgesteld aan ultraviolette stralen, die bakterie-dodend zijn. De rit die iedere fles in de nieuwe spoelmachine maakt duurt ongeveer 12 minuten. Het totale gewicht van het gevaarte bedraagt leeg 17 ton, en de lengte 7.80 meter. Het verbruikt per uur 3000 liter water en bevat alleen aan sodawater al 4 ton. De nacht na de aankomst in de melk fabriek werd de spoelmachine gemon teerd. zodat zij vrijdagmorgen vroeg al in bedrijf kon worden gesteld Advertentie voor centrale verwarmirigsinstallafies, oliekachels en haarden IJmuiden - Tel. K 2550, 4912 en 1602 Haarlem: Gierslr. 36, tel. 17134 Een van de zes woningen, die In Haar- lemmerliede gebouwd gaan worden in de Julianastraat, zal worden bestemd als dienstwoning voor de nieuwe ge meentesecretaris. De huidige gemeente secretaris zal de dienst binnenkort met pensioen verlaten en er doen zich moei lijkheden voor bij het zoeken naar huis- vestingsmogelijkheden voor de nieuwe functionaris. B. en W. stellen de raad nu voor de nieuw te bouwen woning op de hoek van de Julianastraat en de schoolstraat voor dit doel aan te kopen. De zes woningen worden gebouwd door de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse gemeenten. Gedeputeerde Sta ten hebben voor dit doel extra-bouwvo lume verleend. De grond blijft eigen dom van de gemeente en de bouwkos ten van de ambtswoning bedragen 19.100. Daarvan betaalt het Rijk onge veer ƒ4.500 terug als premie, zodat de bouw van de secretariswoning Haarlem- merliede komt op een bedrag van 14.600. De in Spaarndam gevestigde indus trieën zijn bereid een complex woningen ter plaatse te stichten ten behoeve van de gezinnen hunner arbeiders. Aange zien het uitbreidingsplan daarin niet voorziet, vragen B. en W. van Haarlem- merliede aan de raad het uitbreidings plan zodanig te wijzigen, dat het moge lijk wordt de woningen te doen bouwen. De ontwerp begroting van de gemeen te Bloemendaal voor 1956 sluit met een tekort van 100.000,-. Verleden jaar was dat 3000,- minder, maar daarby was onder de uitgaven voor 1955 een bedrag van byna 50.000,- gesteld voor de jaarlijkse afrekening aan exploitatie vergoedingen voor bijzondere scholen. In feite is dus het tekort belangrijk ho ger dan verleden jaar. Voor nieuwe werken konden geen bedragen worden uitgetrokken op de jongste begroting. Ten laste van de kapitaalsdienst zijn slechts die kredieten aangevraagd, waarvan redelijkerwijze kan worden verwacht, dat zij in de loop van het ko mende jaar inderdaad geheel of ten de le worden besteed. Tegenover de grote re uitgaven staat geen evenredige ver hoging van de Inkomsten. Hieruit blijkt wel, dat de financiële positie van Bloe mendaal achteruit gaat. Op de eerste plaats is de onevenredi ge verhoging der inkomsten te wijten aan een te geringe uitkering uit het ge meentefonds. De financiële gevolgen van de algemene loonsverhoging per 1 oktober 1954 zijn onvoldoende gecom penseerd, evenals die van de denivelle ring der ambtenarenbezoldiging, die op 1 januari 1955 in werking trad. Het uit keringspercentage uit het gemeente fonds werd slechts verhoogd wegens de stijging van salarissen en jaarwedden. Geen rekening werd gehouden met de financiële gevolgen van het aanwijzen van de gemeente Bloemendaal als eer ste klas gemeente. Het Rijk keerde als compensatie 10 procent uit van de alge mene basis-uitkering ofwel 51.614,-, terwijl alleen reeds voor de ten laste van de gemeente blijvende bezoldiging van het gemeentepersoneel met inbe grip van de pensioenbijdragen enz. on geveer 96.000,- meer is uitgetrokken dan in 1955. Een hoofdstuk apart vormt de ver goeding van de politiekosten. In de loop van het voorbije jaar heeft een herzie ning plaat; gehad van de normen bij de politie. Volgens deze nieuwe regeling en met inachtneming van het feit, dat de kosten van twee politieagenten voor re kening van de gemeente blijven, blijft er een bedrag van 50.000,. over, dat wel aan politiekosten wordt uitgegeven, maar niet door het Rijk vergoed wordt. Het Rijk zal daarom gevraagd worden om een buitengewone bijdrage en wan neer die niet wordt verkregen, zullen B. en W. moeten zoeken naar andere dekkingsmiddelen. De opbrengst van eigen belastingen en de belastinguitkering uit het gemeen tefonds werden navenant niet verhoogd, Getracht zaï worden het begrotingste kort te dekken met een reeds aange vraagde extra uitkering uit het gemeen tefonds. Mocht dit niet gelukken, dan zullen B. en W. gedwongen zijn de saldi- reserve aan te spreken, waarin de voor delige saldi van vorige dienstjaren zyn samengebracht. In ieder geval zal een bedrag van 21.000,. uit de saldi-reserve worden overgebracht naar de gewone dienst. Gezien het feit, dat het Rjjksbouw- beleid sinds enige tijd 'n absolute voor rang verleent aan de woningbouw, waarbij de bouw van utiliteitswerken. hoe noodzakelijk ook, volledig wordt ge stagneerd, hebben B. en W. van Bloe mendaal alleen de allernoodzakelijkste uitgaven op de begroting genoteerd. An dere, vrijwel even belangrijke, bouw werken moesten noodgedwongen onver meld blijven, zodat de begroting niet al leen een groter tekort aanwijst dan ver leden jaar, maar bovendien in feite ook een geringer wordend verzorgingspeil te zien geeft. Bijna drie maanden is er in het be nedenhuis aan de Krocht 12a gebroken en gemoderniseerd, om een helder, gloednieuw gebouwtje te krijgen, dat in het vervolg een krantenhal zal zijn. Kick Smit, de Haarlemse voetbalcrack, die thans 44 jaar' oud is en als trainer bij de H.F.C. „Haarlem" werkt, wordt de eigenaar. Hij weet heel goed, dat zelfs het beroep van oefenmeester niet lang durig kan zijn en heeft daarom niet geaarzeld een nevenbaan op te zoeken, die hem onafhankelijk maakt van het bestuur van welke vereniging dan ook. Kick voelt zich bovendien te nauw ge hecht aan de Spaarnestad, waar hij ge boren en getogen is, om het risico te nemen dat hij naar een verre stad zal moeten vertrekken als een andere club dat vraagt. Een trainer heeft namelijk zelden een vaste standplaats en moet zich meestal de wet laten stellen. Kick Smit, die door velen nog steeds als de beste voetballer wordt gezien die Nederland ooit heeft gehad, zou nog graag een keertje met een wedstrijd meedoen, maar dat mag niet meer. Daar om houdt hij zich nu maar bij de kran ten en tijdschriften, die hem uitvoerig mededelen hoe de stand van zaken in de sport- en speciaal de voetbalwereld is. Zijn hal, die dinsdagmiddag om drie uur wordt geopend, bevat souvenirs, an sichtkaarten, tijdschriften uit binnen- en buitenland enz. Het is de eerste ge legenheid in Haarlem, waar men zoals in Amsterdam bij Van Gelderen vrij in en uit kan lopen en de blaaen inzien. In de Haarlemse Bedrijfsklaverjas- competitie luiden de uitslagen: Hoofdklasse: PTT-DKC 126-126, SAC- GEB 130-122, SAC Il-Stork 108-126, Fi- gee-DSH 120-120. IA: Laurens Coster-PTT II 128-118, GEB Il-Johez 106-142, Union-Neder- land 118-122, DSH II-VMB 132-126; 1B: PTT III-DKC II 110-136, Stork II-PTT 4 108-128, Meer Zicht-GEB III 136-116, HSM-Boru 116-120; 2A: Johez II-Laurens Coster II 122-116 HSM II-DKC III 112- 130, Figêe III-Hout en Plantsoen 130- 130; 2B: Nederland Il-Stork III 114-130, O W-Meer Zicht II 104-134, Johez lll- Figee II 126-103; 3A: Nederland III- Meer Zicht III 122-122, HAC-Figee 4 116-120, Hout en Plantsoen II-Johez 4 104-140, VMB 11-Haarl. Dagbl. 114-123. Advertentie Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. ROZENSTRAAT 13 - HAARLEM Tel. 20020 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland Voor de tweede achtereenvolgende maal is de „Wout Hoolboom"-beker, die elk jaar aan het meest verdienste lijke lid van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" wordt uitgereikt, toe gekend aan de secretaris, de heer Joh. Stoop uit Santpoort. Sinds deze wissel beker in 1951 door de heer W. Hool- boom ter beschikking werd gesteld is zij in het bezit geweest van Gernt Voorting (1951), de heer J. v. d. Dom- hof (1952) en voorzitter J. Engel (1953). Om de gedwongen rustperiode zo aan genaam mogelijk te overbruggen en de verenigingsbanden te verstevigen, heeft het bestuur van „De Kampioen" voor de komende wintermaanden een be scheiden programma samengesteld. Op zaterdag 17 december wordt in het clubgebouw „Du Nord' een kienavond gehouden en op Nieuwjaarsdag gaan de Haarlemse wielrenners in het Noor der Sportpark weer voetballen tegen hun collega's van „De Bataaf" uit Half weg; „Olympia" en „Le Champion]' uit Amsterdam. Na de voetbalwedstrij den doen gasten en gastheren zich in „Du Nord" te goed aan een gezamenlij ke snertmaaltijd. Op de derde zondag van januari 1956 wordt door „De Kampioen" de traditio nele cycle-cross van Kraantje Lek ge organiseerd en tot besluit van het win- terprogramma wordt medio februari in Santpoort een wedstrijd op home-trai ners gehouden. De meest succesvolle renner uit de contreien van Kennemerland was ae 16-jarige Beverwijker Coen Niesten. Liefst 13 maal snelde deze talentvolle knaap in het voorbije seizoen by ae nieuwelingen als winnaar over de eina- streep. De K.A.B. houdt dinsdag 29 novem ber a.s., des avonds acht uur, in het ge bouw St.-Bavo een discussie-vergade ring voor het gehele kader. De districts bestuurder, de heer J. v. d. Meer, zal behandelen: „Wat verwachten wij van het kader". De katholieke Woningbouwvereni ging „St.-Bavo" Haarlem-Oost houdt donderdag 1 december, 's avonds acht uur, in het parochiehuis Teylerplein haar jaarvergadering. Na de jaarver slagen is er bestuursverkiezing. Aftre dend zijn de heren A. Rond, voorzitter, en H. J. H. Puts. De heer Puts stelt zich niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt voor de ontstane vacature de heer Th. Petersen candidaat. Voor belangstellen den ligt de balans, verlies- en winst rekening over het boekjaar 19521953 ter inzage op woensdag 30 november van 78 uur, in het kantoor der Ver eniging. De Rijksstraatweg gaat steeds meer de allure krijgen van een grote winkel straat. In het pand no. 82, dat voor kort nog een particulier huis was, is nu na een grondige verbouwing een,'fraaie en moderne winkel ondergebracht door het elektrisch technisch bureau Th. Riko. De winkel is voorzien van een rijke collectie verlichtingsartikelen en elektrische apparaten. De nieuwe winkel is een aanwinst voor de winkelstand op de Rijksstraat weg. In Heemstede wordt op 29 november het „Huis Antoine de Paris" aan de Zandvoortselaan 8 geopend. De salon de beauté, die onder leiding staat van de schoonheidsspecialiste, mej. Tjing- Swan-Kwee, houdt receptie van 35 u. Op woensdag 7 december belegt de kon. ver. „Oost en West", afd. Haar lem, een avond in het Concertgebouw. De heer F. W. Smelink houdt een lezing over „Suriname, ons zonneland, mogelijkheden van vroeger en nu". Er worden films vertoond van het Surina mer oerwoud en het veelkleurig aspect van Paramaribo. De toneelgroep „.Theater" uit Arn hem komt op zaterdag 3 december in de Haarlemse Stadsschouwburg met het toneelstuk „Boek van de maand" van Basil Thomas. De regie is in handen van Johan Walhain. De gemengde zangvereniging „Vox Humana" tc Santpoort voert on woens dag 30 november eèn concert uit in de zaal „Zomerlust" aan de Hoofdstraat in Santpoort. De sopraan Corry van Beckum zal aan dit concert meewer ken. De W.S.V. „Jan Pastoors" organi seert op de zondagen 27 november, 18 december, 8 januari en 29 januari winterserie-wandeltochten over afstan den van 10 en 15 km. De parcoursen zyn met de uiterste zorg samengesteld zodat wij reeds bij voorbaat vier prettige wandeltochten in de omgeving van Haarlem verzekerd zyn. Men kan zowel voor de gehele serie, als voor iedere tocht apart inschrijven. Er wordt gestart vanuit gebouw „Ro- sehaghe" Hoofmanstraat 12 te Haar lem (bij de Zijlweg) tussen 11 en 12.30 uur. De woningbouwvereniging „Onze Wo ning" te Haarlem heeft de bouw- en aannemersfirma Van der Putten een opdracht gegeven voor 88 woningen, acht magazijnen, acht winkels, 32 gara ges en een tehuis voor werkende vrou wen, dit alles aan de generaal Spoor- laan en het Top Naeffplantsoen. Advertentie Door een 33-31 zege over IHJ heeft Sportclub Haarlem in de ovei gangs klasse van de gewestelijke basketball competitie op de eerste winstpunten be slag gelegd, waardoor de ondreste plaats aan het Haasge Ananci werd overge dragen. In de eerste klasse dames moesten Schoten Giants en Sportclub Haarlem in respectievelijk Antilopen en HOC hun meerdere erkennen. Antilopen won, na een kleine voor sprong bij rust (14-8), alsnog met flink verschil, terwijl HOC met de Sport clubdames geen moeite had (42-6). De uitslagen waren: DAMES: IHJ-ZBVS 19-23, Antilopen- schoten Giants 37-13, SC Haarlem- HOC 6-42. HEREN: White Stars 2-Schoten Giant.s 9-14, Aurora-HOC 2 25-26, IHJ-SC Haarlem 31-33, Antilopen 2-Black Pira tes 2 36-21. In verband met de St.-Nicolaasactie vnn de Zandvoortse middenstand zullen de winkels te Zandvoort van heden, zaterdag af, avonds tot 9 uur geopend "fijn. Met de bouw van de 140 woningen van de vereniging „Eendracht maakt macht" aan de Van Lennepweg te Zandvoort, worden goede vorderingen gemaakt. Van de 62 een-gezinswonin gen is men met twee blokken van 6 woningen reeds aan de kapconstructie bezig. Als de weersgesteldheid in de komende maanden niet al te ongunstig is, hoopt men de een-gezinswoningen omstreeks mei van het volgend jaar te kunnen verhuren. De in dit bouwplan begrepen 78 flatwoningen (3 comple xen in 4 woonlagen) zullen later gereed komen. Men is daarvoor nog bezig met de betonfundering. Het Sint-Nicolaasfeest zal dit jaar te Zandvoort weer voor alle bijzondere en openbare lagere scholen gezamenlijk worden gevierd. Op donderdag 1 de cember zal er in „Monopole" in de morgenuren een voorstelling worden ge geven voor de kleuterscholen, 's Mid dags zullen leerkrachten voor de 4e en 5e klassen opvoeren het toneelstuk: „Het boek met het gouden slot". Deze voorstelling wordt 's avonds voor de hogere klassen en de leerlingen van de ulo-school herhaald. Op vrijdag 2 de cember zal de Sint alle scholen be zoeken en op maandag 5 december gaan de leerlingen van de eerste, twee de en derde klassen naar „Monopole" voor het bijwonen van een toneelvoor stelling. Ciske de Rat is weer voor een week geprolongeerd. Niet ten onrechte bestaat er grote belangstelling voor deze nieuwe Nederlandse rolprent. In verschillende opzichten is zij beter dan vroegere Nederlandse films en zelfs voor de gemiddelde buitenlandse rolprent hoeft Ciske niet onder te doen. Het verhaal is van Piet Bakker. 14 jaar. In een der grote Amerikaanse gevan genissen die plaats biedt aan vier duizend veroordeelden breekt op stand uit. De gevangenen zijn het ter- reursysteem en de slechte voorzienin gen moe. Zij willen niet uitbreken, doch slechts een aantal eisen ingewil ligd zien. Zij moeten dit doen met zwaar geschut: het pistool op de borst, of het mes op de hals van gevangen genomen bewakers, die als gijzelaars weinig fraais meemaken. De eisen wor den ingewilligd. Doch later blijkt dat de halsstarrige gouverneur zijn be lofte niet houdt: de leider van het op roer moet terechtstaan. De gevangenis directeur zinspeelt er in het slot op dat de zaak die groot in de kranten is gekomen „de gevoelens van het pu bliek wakker heeft geschud en dat uit het kwaad wel iets goeds geboren zal worden". Don Si egel heeft een strakke film ge maakt, die bepaald interessant ge noemd mag worden. Voor boven de achttien in Luxor. breuk doet aan het thriller-element. Jean Simmons speelt een goede rol als het huissloofje, dat plotseling de kans krijgt rijk te zijn en dicht bij de man die ze bemint. Niemand minder dan John Ford voert de regie van „Mogambo maar we hebben het nauwelijks kunnen bespeuren. Er is slechts een langademig Afrikaans avontuur uit de bus gekomen, dat zich nauwelijks onder scheidt van zijn véle soortgenoten. De liefhebbers van jacht op groot wild en liefdesdramaatjes in de jungle kunnen indien zij achttien jaar en ouder zyn, de film gaan zien. Zondagmiddag draait in dit theater „Wegpiraat No. 1". De geschiedenis speelt in het begin van deze eeuw, maar de nieuwe tijd wordt er herhaaldelijk door geweven, waardoor merkwaardige effecten ont staan, die men echter meer had kun nen uitbuiten. De wegpiraat heeft een gasoline-auto uitgevonden, voor welk vehikel hem de spot van de bewoners van zijn provincieplaats niet wordt ont houden. Maar aan het eind van de film wordt het publiek getracteerd op een lange wegrace met allerlei soorten voorwe reldlijke auto's, die zelfs op ether en naphtaline lopen. De adembenemende wedstrijd met veel ongelukken verwekt heel wat gezonde sensatie. Maandag draait de alleraardigste film Harvey" 14 jaar. Een complete negershow op het filmdoek. Alleen sympathieke, meestal vrolijke mensen, die in de jazz hun mannetje staan: Cab Callo way en Fats Waller, een acrobatisch dansduo, en de zoetgevooisde Lena Hor- ne. De liefhebbers zullen er ongetwij feld pleizier aan beleven, ofschoon wij menen, dat dergelijke prestaties eerder in een cabaret of danszaal thuis horen. Rond de verrichtingen van de artisten is een niet zo heel indrukwekkend ver haal gemaakt; overigens is het ruim schoots voldoende om de show voldoen de tot haar recht te laten komen. In Lido kan men deze week een boeiend relaas zien van de pogingen van een aantal fortuinjagers om een schat uit een in de zeventiende eeuw gezonken galjoen te bemachtigen. Aan boord van het schip, zo heeft men uitgevonden, bevinden zich vele gou den voorwerpen. Na heel veel moeite slagen de goudzoekers er in het be trokken ruim van het schip te berei ken. Zij halen enkele staven gouds en andere kostbare voorwerpen naar bo ven, maar wanneer zij Wat al te haastig te werk gaan zakt het schip dieper weg, het overige deel van het goud mét zich meevoerend. Het verhaal Is nu niet zo interessant, maar de onderwater-opnamen des te meer. „De verzonken schat" is een film, die iedereen kan zien. Tijdens de oorlog heeft de Britse marine het huzarenstukje uitge haald om het Duitse slagschip „Tirpitz", veilig opgeborgen 90 kilometer diep in een van de Noorse fjorden, on schadelijk te maken. De Britten hebben daarbij gebruik gemaakt van vestzak duikboten, die explosieven onder de kiel van de „Tirpitz" deponeerden. Geen van de drie vestzakduikboten is terug gekeerd. De bemanning van twee der boten wist zich in veiligheid te stellen. Zij werden krijgsgevangen gemaakt. Arthur Rank heeft van dit staaltje van strategische inventie een knappe, boeien de film gemaakt. Geen doldrieste hel denverering, maar een sober gehouden verslag, de Britse marine waardig. Maar het blijft natuurlijk een oorlogsfilm en dat is wel het minste waaraan we op het ogenblik behoefte hebben. Niet om struisvogelpolitiek te bedrijven, wordt dit gezegd, maar omdat zulke films meestal het afschuwelijk wrede aspect van het krijgsbedrijf op de achtergrond drukken. Men went er 20 gemakkelijk aan, zoals men aan oorlog zelf nooit zal kunnen wennen. In Frans Hals, 14 jaar. Advertentie AMvintOAMsKVAi;r20 th. 11053 binnen 4 dagen retour De Voetstappen in de mist worden gemaakt door een weduwnaar, die op de eerste beelden van d® film hartbrekend weent om zijn gestor ven vrouw, maar waarvan de toe schouwer na enkele tientallen meter» celluloid reeds weet dat hij zijn ecnt- genote met een vergif om het leven bracht. De naargeestige tocht van p® moordenaar door de Londense mist heeft ten doel eveneens het dienstmeis je van zijn vrouw te vermoorden, die eensklaps een verbazingwkkende intel ligentie blijkt te bezitten en daardoor te weten is gekomen dat haar heer gemoord heeft. Dank zij deze weten schap gelukt het haar de man. waar van ze houdt, te chanteren. Met een ongewone scherpzinnigheid en origina liteit schijnt de moordenaar naar gelang de film zich meer en meer ontrolt d® toestand weer meester te worden, rly wordt echter een prooi voor zijn eigen misdadige oorspronkelijkheid. De film is zeer zeker boeiend en d® spanning wordt meermalen ten top g®* voerd, maar toch ook bezit de f""1 soms een traagheid die enigszins a1* De Japanse detective Peter Lorf® is deze week in Roxy inderdaad onkwetsbaar. Hij krijgt verschil' lende kogels door zijn lichaam, af et toe een stang naar zijn hoofd geslingerd en ziet zich door vele bedreigingen ver' volgd. Niettemin, hij houdt het hoofd boven water en boekt tenslotte me" verwacht niet anders succes. Het ga®' om een schat van tien miljoen, die een niets ontziende bende Taag zou bezit' ten. maar waarin mr. Moto om allerl®' redenen ook belang stelt. Hij oefent n.I naast zijn detective-baantje het beroep van kunstschatten-importeur uit en bei de schijnen uitstekend te combineren te zijn. In Peking beginnen de moeilli^' heden, want tijdens een tuinfeest wordt een rijke Chinees vermoord. Weldr' verdwijnt dan een antiquair naar d® eeuwige jachtvelden en zo flitsen d® gebeurtenissen voorbij. Een meisje wordt door de bende ontvoerd, maar mr. Mot" is niet voor niets de koning der speur' ders, hij schiet de bendeleider neer en verovert de oude beschilderde doekeft waaruit de plaats van de verborge" schat wordt herleid. De eer van ee" Jaoanse familie vereist echter, dat d® miljoenen intakt blijven en Moto ver* brandt de schilderijen. Een korte, span nende geschiedenis, die ieder boven d® achttien jaar kan gaan zien. CINEMA PALACE: „Stormy weather 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Operatie Tirpitz". 18 Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „De verzonken stad", a. 1. Tijde"' 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.morgen: „Die Fledermaus", 18 3aSI' 11 uur. LUXÖR: „Oproer in cel 11", Ï8 jaar. Tii' den: 2 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. MINERVA: tot en met zond.: „Mogamb" 18 jaar. Tijden: za. en zo.: 7 en 9.15. Zo. 2 en 4.15: „Wegpiraat nr. 1". a. Ma. 8.15 uur: .Harvey". 14 jaar. f, Do. 8.15: „Eduard en Caroline", 14 j®%. RFMBHANDT: „Ciske de Rat", 14 Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: tot en met zond.: „De onkW bare Mr. Moto", 18 jaar. Van ma. tot en met do.: „De slag de bloedrivier", 14 jaar. Tijden-' 7 en 9.15. Zo. 2. 4.15, 7 en 9-15-V0W- STUDIO: „Voetstappen rn de mist Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2," 4.15,' 7 en 9.15. roept", Zo.-morgen 11 uur: „Het oerwoud alle leeft. Zaterdag 25 november Stadsschouwburg; De Nederlandse Comedie met ,.Ee" in de honderd jaar" een voorstelling van een onderhouden stuk, dat via veel cynische en vrijmo®' dige opmerkingen de weg naar de war liefde vindt. Niet voor jeugdige oren- Sterke bezitting met Kitty Jansen, Gu" Oster, Ger. Rekers en Pierre My11" Vleeshal: „Die Haerlemsche Musyck® mer", 8 uur. Zondag 27 november Stadsschouwburg: De Nederlandse Co**1® die met „Dè keizer van Amerika", 8 Maandag 28 november Stadsschouwburg: De Nederlandse Com6,» -)I"0 die met ,,De man, de vrouw, de moo: d' (Ab. A) 8 uur. Om 2 uur voor de ver. huisvrouwen. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters, van 15.3^ 16.30 uur. a Concertgebouw: Propaganda-avond Hogenbijl, 8 uur. 1 Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Vef de voordracht: .Leven en denken in het genwoördige Rusland", 8 uur. Haarlem De zondags-, avond en nachtdienst de Haarlemse Apotheken wordt waargencu men door: Bosch en Vaart-Apotheek BJjL* en Vaartstraat 26 tel. 13290, Centraal theek voorh. Florijn. Grote Houtstraat tel. 10500—10502, H. Remmers Kruisstraat 6. tel. 10354, Noorderapoth* Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. iefl Voor de doktersdiensten in Haa*' belle men nummer 11990 ZIEKENVERVOER f G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfr"3'' 10 rd., Tel. 21400. De zondagsdienst voor artsèn waargenomen door dokter R. Holt" Rollandslaan 35, tel. 11930. Bloemendaal De zondags-, avond- en nachtdienst de Bloemendaalse, Overveense en poortse apotheken wordt waargeno ^e, door de Bloemendaalse Apotheek, mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. en Apotheek De Wilde^Broekbergenla9 Santpoort Dorp, tel. K*2560—8264. -é" De doktersdienst wordt waargen ,se' door dokter C. Eenhoorn, Bloemend weg 17, tel. 25589. Heemstede De doktersdiensten in Heemstede p?' den waargenomen door dokter A. J- j-giS e' venswaay, Zandvoortselaan 70, tel'_7„nstc dokter J. G. M. van Walsero, »rD Artsen: J. J. Hekman, Hoo: jfdstraat V' Santpoort, tel. K 2560—8510 „theelV' Apotheken (ook nachtdienst) APJro0rt- .cf' Wilde, Broekbergenlaan 42, Ssn APotl.eJ®' K 2560—8284, en Bloemendaalse Bloemendaalsewèg 85, Bloemend» foon K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2