Plan om wegennet en parkeerruimte onder Haarlem te bouwen Eerste stalen school in IJmuiden DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL n 00S ronds winkelen wellicht over 15 jaar een feit Onderg geschenken „TRA VI ATA" „Big Bill" Broonzy in Haarlem W njpirip pn 1 Primeur voor Nederland F. H. Abbing in Huis van Looy Meer lust dan drift Project van vele miljoenen Concert N. Ph. Orkest ST.-NICOLAAS- Verkeerscontrole levert 296 slacht offers op I 't Silver Stoepke heropend Gemeente-secretaris Haarlemmerliede neemt afscheid HAARLEMMER W. HOLT SCHOUWT IN DE TOEKOMST Soliste: Marta Eitler Viool Wie betaalt het? Interesse bij openbare instanties „De Keizer van Amerika" voor G. en W. Bloembollen varia de kerkuil SLEUTEL WEG ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Leren Poefs Eiken krantenbak Voetenschommels Oud Holl. Ladenkastje met 3 laden Rookstandaard met krantenbak Prima eiken Radiotafel met krantenbak Kussenkastje Moderne Kapstok Gothieke Theewagen 29.50 26.25 22.75 79.50 36.50 63.00 127.75 29.75 85.50 KRUISSTRAAT 11 Haarlem Telefoon 11491 Enorme sortering GRAMMOFOONPLATEN op elk gebied KLEINE HOUTSTRAAT 25 - TELEFOON 14828 Vraagt gratis toezending van ons maandelijks platennieuws RADIO MOOllS Weer verkeerscontrole in Heemstede INTERIEUR WOLLEN PLAIDS 22.75 MONTY-COATS GRETHA DE BRUIJN exclusieve Apotheose „DE SLEUTELSPECIALIST" H.H. MISSEN OP ZON DAG rie<" VS'' Indien de plannen van de heer W. Holt uit Haarlem worden gerealiseerd zul len eens vele Haarlemse huisvrouwen ondergronds winkelen. Vele, niet alle huismoeders, want voor de plannen van de heer Holt moet men eigenlijk een auto bezitten. De Haarlemse plannenmaker is er echter van overtuigd, dat over tien tot vijftien jaar vele Haarlemmers een auto tot hun beschikking zul len hebben. Wat behelst het plan dan wel? Niets meer en ook niets minder dan een wegennet onder de Spaarnestad ter oplossing van vele problemen, waarvan •lit van het verkeer en het aantrekken van kopers door de Haarlemse zaken lieden er slechts twee zijn. De belangrijkste evenwel, waardoor de aantrekke lijkheid van het plan direct opvalt. Sinds de laatste jaren houdt bijna iedere Nederlander zich bezig met het vcr- keersvraagstuk en iedereen vindt ook, dat er niet genoeg ondernomen kan wor den om dit probleem zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Zo snel mogelijk, ..want de statistieken wijzen immers nu reeds uit, dat het verkeer over tien tot Vijftien jaar verviervoudigd is en wat dan?" De Haarlemse zakenlieden vragen zich af hoe zij in de toekomst het winkelend publiek zullen blijven trekken. Zij weten heel goed dat de kooplustigen bij intensievering van het verkeer de binnenstad zullen vermijden en hun inkopen gaan doen in verkoopcentra, die buiten de stad zijn gelegen. Beide problemen gaan de heer Holt ter harte en daarom heeft hij een plan ontworpen, dat bij verwezenlijking de oplossing van deze vraagstukken een heel eind nader brengt. De kosten van het project wor den voorlopig geraamd op enkele tientallen miljoenen guldens. De heer Holt is zelf zakenman en het R daarom te begrijpen, dat hij eerst ®an de oplossing van het laatste pro bleem heeft gedacht. Hij is er van uit begaan, dat het voor vele bedrijven on mogelijk zal zijn buiten het huidige win kelcentrum van Haarlem nieuwe zaken °P te zetten. Daar zullen belangrijke kapitaalsinvesteringen mee gemoeid zijn. Bovendien is dat niet nodig, want bet winkelend publiek kan in de toe komst het bestaande winkelcentrum blijven bezoeken, wanneer men het daarvoor een gelegenheid biedt. De heer Holt meent een middel gevonden te heb ben door onder de Haarlemse winkel straten een tunnel aan te leggen, van waaruit het publiek toegang heeft tot de verschillende winkels. Uit een eerste, zij het voorlopig on derzoek is gebleken, dat het plan tech nisch uitvoerbaar is, omdat zich onder de Spaarnestad een metersdikke zand plaat bevindt, waardoor verzakkingen en andere bouwtechnische misères zijn uitgesloten. De heer Holt stelt zich voor, dat de tunnel zijn begin krijgt in het Houtplein, waar dus een toegang ge- Het programma van het derde vrij dagavondconcert door het Noord- hollands Philharmonisch orkest onuer leiding van Marinus Adam, be stond voor de pauze uit werken van Tsjechische componisten. Üit de cyclus „Mijn Vaderland" van Smetana dit keer eens niet de overbekende „Moldau" maar het symfonisch gedicht „Vysch- rad". Smetana schildert in kleurrijke tonen de burchtruïne, zowel in eertijd- se luister als in de later vergane glo rie. De muziek is, zoals altijd bij deze componist, weer een bunte mengeling van muzikanteske vreugde en karakte ristiek door haar inspiratie op de ge schiedenis of het landschap van Bohe- bien. Er zijn geen problemen en men luistert altjjd met genoegen naar de Uitstekende soort programmamuziek. Marta Eitler was de soliste in het vioolconcert in a moll van Dvorak. Het werk heeft ondanks de klassieke vorm van het virtuozenconcert een sterk im provisatorisch karakter. Toch heeft het ®tuk in zijn geheel geen sterke indruk °P ons gemaakt, ondanks de warme melodiek van het tweede, en het fu- jLjante karakter van het laatste deel. VTO heel eerlijk te zijn, we vonden het soms zelfs bar vervelend. Ook de so- uste Marta Eitler bezat niet de gave oils te blijven boe1 in. Zij speelt mis schien in bepaalde opzichten uitstekend V'ool, maar speciaal haar toonvorming K°n ons maar matig bekoren. Haar spel getuigde naa, onze smaak van te wei- V.'R persoonlijkheid. Het kan zijn dat de kpuze van dit concert haar nadelig leeft beïnvloed, ofschoon een ietwat «rotere voordrachtsallure ook hierin ze- aangewend had kunnen worden. Een bijzonder complimet willen wjj yannus Adam en het orkest niet ont houden voor de geïnspireerde verklan- Jhg van Brahms tweede symfonie in t, uur, die na de pauze gespeeld werd. rif'1 milde zuivere stemming beheerste ldvif- uitvoering, die zich afspeelde in ZonrfChe en pastorale tinten, met uit- hcpi ï'ng van 'iet laatste deel, dat ge- 'Urh -n de Soest de'~cr partituur een jj Puiente stroom van muziek werd. tolk'VVas Gen voortreffelijke Brahmsver- sia 'nS. waar iedereen terecht enthou- t Over kon zijn. JAN LAARVELD. Advertentie maakt moet worden. Het eerste gedeel te zou dan de lijn moeten volgen.' Grote Houtstraat - Grote Markt - Spaarne, waar bijvoorbeeld bij de Kaasmarkt een uitgang komt. Mocht het later nodig zijn tot uitbreiding van de tunnel Haarlem- Noord over te gaan dan is daar geen enkel bezwaar tegen. Onder Verwulft, Gedempte Oude Gracht, Grote Markt en Oude Groenmarkt zullen ronde par keerplaatsen worden gemaakt, waarop enkele duizenden auto's kunnen worden gestald. In eerste instantie is de tunnel be doeld voor het publiek, dat per auto gaat winkelen. De mensen rijden de tunnel binnen, stoppen bij het bedrijf, waar zij hun inkopen willen doen, en gaan met een lift of een klein trapje de tunnel komt niet lager dan on geveer vijf en zeventig centimeter onder de straat te liggen naar de winkel. Wanneer zij klaar zijn rijden zij naar de uitgang, want de heer Holt wil in de tunnel slechts éénrichtings verkeer toestaan. Daardoor wordt voorkomen, dat het plein, waarin de ingang is geprojecteerd, wordt ont sierd door enorme gaten. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de plaatsen, waar de uitgangen worden gebouwd. In het midden van de tunnel is de rij baan geprojecteerd. Aan beide zijden daarvan liggen een parkeerstrook en een smal trottoir. Indien de kopers hun auto's niet op deze parkeerplaatsen kwijt kunnen, dan worden zij gediri geerd naar de grotere ruimten onder de Grote Markt, Verwulft, en andere plei nen. Het spreekt vanzelf, dat deze par keerruimten ook in gebruik zullen wor den genomen buiten de winkeluren. Bij de financiering van dit project zal allereerst de deelname van de Haar lemse middenstand worden gevraagd. Uit gesprekken, die de heer Holt reeds met verschillende middenstands- en -grootbedrijven heeft, gevoerd, is hem ge bleken, dat er in die kringen degelijk belangstelling bestaat voor zijn plan. Verschillende van hen hebben zich reeds bereid verklaard in de kosten van aanleg bij te dragen. Aangezien deze kosten echter miljoenen zullen Dedra- gen, mag de bijdrage van de Haarlemse middenstand en grootbedrijven bijna verwaarloosd worden en zullen alleen een lening en overheidssteun de bouw van de tunnel mogelijk maken. Met de exploitatie van het werk is het echter anders gesteld. De bedrijven, die via een lift of een trap rechtstreeks met de tunnel zijn verbonden, zullen jaarlijks een bedrag voor dit voorrecht op tafel moeten leggen. De grootste inkomsten wellicht een bedrag van zes cijfers komen ongetwijfeld van de parkeergel- den, die door de automobilisten betaald moeten worden. Daarnaast brengen de huren van garages, kiosken en eettent jes nog een slordige duit op, want de heer Holt verwacht dat in de tun nel deze service mogelijk moet zijn. De heer Holt acht het voorts niet uit gesloten, dat bij doorvoering van T.ijn plan de dienst van de Bescherming Burgerbevolking zijn belangstelling zal tonen, omdat de tunnel in tjjd van oorlog uitstekende diensten als schuil kelder zal kunnen bewijzen. De gelden, die voor de bouw van schuilkelders worden uitgetrokken, zouden dan be- besteed kunnen worden om de bouw van de tunnel te verwezenlijken. In dit ver band wees hij op Stockholm, waar kort geleden een ondergrondse parkeer plaats gereed is gekomen, die tevens als schuilkelder dienst kan doen. De burgemeester van Haarlem, aan wie de heer Holt van zijn plannen heeft verteld, toonde zich dermate geïnteres seerd, dat hij het met het college van B. en W. en anderen deskundigen van Openbare V/erken o.a. heeft besproken. Burgemeester Cremers heeft de toezegging gedaan, dat het plan van de heer Holt niet in een of andere por tefeuille zal verdwijnen. De verkeersin- genieur, die de gemeente Haarlem bin nen het jaar nog zal aanstellen om de verschillende verkeersproblemen in Haarlem in studie te nemen, zal zich ongetwijfeld ook met het plan van de heer Holt gaan bezig houden. De burgemeester heeft de heer 1-Iolt verder gewezen op het feit, dat het be langrijk is, dat nu reeds door de be langhebbenden wordt onderzocht in hoeverre de mogelijkheid bestaat om tot verwerkelijking van het project over te gaan. Bij een gisteren door de Haarlemse politie gehouden controle inzake de al gemene gedragsregels in het verkeer, zijn 296 personen bekeurd. Het is de politie natuurlijk niet te doen om zoveel mogelijk bekeuringen te maken, maar om bij enkele voorko mende gelegenheden aan te tonen, hoe vaak er nog gezondigd wordt tegen de algemene gedragsregels in het verkeer. Op tijd richting aangeven, een bel op de fiets hebben, duidelijk voorzien zijn van voor- en achterlicht, zijn evenzo veel regels waartegen maar al te vaak fouten worden 'gemaakt. De verkeers- actie is derhalve bedoeld als een waar schuwing aan het publiek om steeds en overal de verkeersregels in acht te ne men, teneinde de veiilgheid op de weg te verhogen. Advertentie Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem In de stampvolle, afgeladen zaal van de dansschool Schroder aan de Raam- singel gaf de internationaal beroemde negerzanger en gitarist Bill Broonzy een recital, dat van muzikaal standpunt beschouwd zeer aanvechtbaar was. Het is mogelijk dat Bill Broonzy in de jazz- wereld als een groot figuur beschouwd moet worden, van muzikaal-esthetisch standpunt bekeken kunnen wij zijn pres taties niet bewonderen. Hij is een van de grootste vertolkers van de authen tieke volksliederen der Noordameri- kaanse negers volgens het programma, en dat zal dan wel zo zijn, anders was hij niet zo beroemd. Maar wat wij van hem gehoord en gezien hebben gaf niet de indruk van primitieve folklore, doch van geraffineerde show. De smartelijke gillen waren wel rauw genoeg (er kan nog meer genoemd wor den dat onze westerse kuituur onwaar dig was) maar, o, hij was zo'n geraffi neerd conférencier; zijn zingen (dat mén geen zingen mag noemen) was zo berekend op het effect dat de cabaret bezoeker verlangt, dat wij er geen waar dering voor kunnen hebben. Evenmin kunnen wij waarderen de wijze waarop het program werd „gebracht". „Dames en heren, een applaus voor de grote zanger Bill Broonzy!" Zo kwam hij op het podium. Toen het pauze was werd er geroepen: „Dames en heren, u zult wel dorst hebben!" We zijn toen zo vrij geweest om stilletjes naar huis te gaan. Het „concert" werd ingeleid met jazz muziek, liefst een half uur lang. Nee, het was echt niet mooi meer. Tom de Vries. Ook de leden van „Geloof en Weten schap" hebben gisteravond genoten van Shaw's „The Applecart", een blijspel, dat „De Nederlandse Comedie" onder de titel „De Keizer van Amerika" in de Haarlemse stadsschouwburg voor het voetlicht bracht. Dit door en door Engelse stuk vraagt een volkomen En gels publiek om tot in alle details ge smaakt te worden. Maar ook voor de buitenstaander valt er genoeg te proe ven, omdat het hem meer dan eens met moeilijk is de sfeer naar een Ne derlandse situatie te vertalen. Het ontbreekt Shaw niet aan open hartigheid, als hij in dit stuk onbarm hartig de democratie analyseert of meer nog de farce tekent, die de de mocratie, beleden door kortzichtige mensen, kan worden. Shaw doet dat op de hem eigen en iedereen vertrouwd geworden wjjze: scherp en handig, geestig en soms speculerend op goed kope effecten, schermend met indruk wekkende paradoxen en daardoor een enkele keer vervallend in een intellec tualisme, dat op de keeper beschouwd niet zoveel terzake doet. Maar het is altjjd, om welke reden dan ook, plezierig om te luisteren naar het woordenspel, dat hij de acteurs te spelen geeft. In dit geval waren dat met name Han Bentz v.d. Berg, die de diplomatieke, schijnbaar apathische, ko ning-keizer knap en beheerst gestalte gaf, en Paul Huf, die de sluwe minis ter-president trefzeker karakteriseerde. Bij een vorige gelegenheid is reeds gewezen op de verdiensten van het spel en wij mogen het nu bij deze enkele aantekeningen laten. Een woord van lof tenslotte voor Johan Fiolet, die met een sympathieke bravour in de huid van een arbeider-minister was ge kropen. Een dankbaar applaus met bloemen voor de koning-keizer sloot de voorstelling af. Gisteren heeft de Heemsteedse politie weer een verkeerscontrole gehouden, die in totaal 158 bekeuringen oplever de. Ditmaal waren de verlichtingen be trekkelijk goed in orde, maar het niet voorrang verlenen, waaraan o.a. 58 au tomobilisten zich schuldig maakten en bijv. het rechts houden konden echt niet door de beugel. Er werden 31 wielrjj- dersovertredingen genoteerd en 20 keer brandde het achter- en of voorlicht niet. oensdag heeft burgemeester Cremers in de zitting van de Haarlemse gemeente raad het feit herdacht, dat op 7 november 1945 de noodraad werd geïnstalleerd; daarmede kreeg de goede stad weer een democratisch bestuur. Dat is al weer tien jaar geleden en ik kan me dat haast niet voorstellen. De burgemeester heeft met enke le sympathieke woorden het eerste na-oorlogs en democratisch decen nium afgesloten, daarbij de tien jarige raadsleden, van wie er vóór de oorlog reeds verschillende lid waren van de gemeenteraad, dankend voor hun gestage arbeid, in het bijzonder de wethouders An- genent en Geluk. Niet alleen de raad heeft echter geprofiteerd van die vrijheid en daarin naar beste vermogen gewerkt, ook de mannen achter de perstafel hebben moeten zwoegen en zo geen druppel bloeds, dan toch hele stralen inkt laten vloeien om de woorden of althans de bedoelingen der Vroede Vaderen op papier te zetten ter voorlich ting van de brave burgerij, die het blijft vertikken om de publieke tri bune te bezetten. Als ik van mijn kant nu een over zicht moet geven van die tien jaar, kan k alleen bewondering hebben voor het enorme werk, dat is ver- rf aVoor de «ver, waarmee de ,^r,s?'?mmissies haar taak hebben I Gn voor de trouw, die aan na r1 ii l "ie wCr (en vooral aan de betoond. Maar Haarlems welvaren heeft over de raad de meSrmiddStilte ,Van een z0" mei middag gelegd, als je dan zo veel piaat, word je zo ellendig ïkot'h faadsleden zijn zich dat hIc Jl™ e,n ln alle Properheid des gemoeds kunnen zij de zaal zo lang hun dat goed dunkt verlaten, wanneer een spreker, eindeloos her halend en vaak stamelend, zijn langdradig verhaal afsteekt. Dat geluk is een raadsverslag- gever niet gegeven; hij blijft zit- ten, hij moet luisteren tegen wil en dank en hij moet aantekeningen maken om tot in de nacht bij veel pittige koffie zijn verslag niet e schrijven maar te compone ren. Die compositie krijgt u onder ogen; maar als u ooit mocht den ken: nou die vergadering is toch wel interessant geweest, bedenk dan, dat die interessantigheid al leen te danken is aan uw compo nist. Is liet wonder, dat ik met weemoed onze vooroorlogse raads- verslagen doorkijk (ellenlange ver halen zonder opvallende koppen maar ze werden gelezen!) of luis ter naar de herinneringen van een oudere generatie? Dat waren nog de dagen van gloed en rauwe open hartigheid, van eloquentie en ge passioneerde interrupties, van felheid en ongezouten waarheid. Maar ja, eens moest toch het Haarlems devies waarheid worden vicit vim virtus de deugd over wint het geweld. Dat is ook in de na-oorlogse raad gebeurd: wij zijn deugdzaam geworden. Heimwee is er niettemin ge- bleven naar dat verleden en de ouderen onder ons weten nog boeiend te vertellen van het be faamde wethouderstrio Bomens- Bruch- Slingenberg, markante fi guren, die iets te zeggen had den. Is de figuur van mr. Gerritz, S.D.A.P.'er, die een portret van mgr. Nolens op zijn bureau had staan, niet nóg levend in de Haar lemse gemeenschap? En wie herinnert zich niet met pleizier de Rappalje-partij in Haar lem, waarvan George Overstege de grote man was? Is het niet waar achtig gebeurd, dat Overstege, ge kleed ln pyama en met een blaker in zijn hand, de begrotingszitting binnenstapte? Hij blies de kaars uit en riep de vroede vaderen toe: wel te rusten dames en heren! En was de communist Peper niet een man, die niet alleen goed ontwik keld was maar ook spectaculair zijn woordje kon doen? Was voorz. Van Dam, de Vrijzinnig Demo craat, niet beroemd om de tiental len lucifers, die hij tijdens de dis cussie stuk brak? Zo zou ik nog lang kunnen door gaan, ook herinnerend aan de pas sie, waarin de burgerij met discu tabele onderwerpen meeleefde. Haarlem was toen geen grote stad, maar het had mannen van allure, die iedereen uit de raad en min stens uit de bloedrode verkiezings strijd kende. Iedereen had zijn favo riet en gnuifde als de tegenpartij eens flink op haar nummer werd gezet. Dat medeleven is nu voorbij, het bruisende leven gaat langs hét Prinsenhof heen en verbaasd kij ken de raadsleden naar de publieke tribune, als er een paar gezichten verschijnen. Misschien vindt u mijn overzicht van tien jaar democratie in Haarlem na de oorlog niet opti mistisch, hoewel er toch zoveel ge daan is. Dat laatste mag ik niet ontkennen, maar ik gee" i de ver zekering, dat als ik bij de ko mende begroting in pyama en met een blaker in de raadszaal ver schijn ik er gewoon en netjes wordt uitgezet. Het woord rappalje komt op niemands lippen, want de deugd overwint ook het geweld van de blaker. Raad, Rood - Mijn bril is weer uit. Wel te rusten! De gemeente Velsen heeft de pri meur voor Nederland met de bouw van zogenaamde stalen scholen. De firma MAVEM te IJmuiden, die deze scholen fabriceert, exposeerde hiermee enige maanden geleden op de eerste internationale tentoonstelling in Parijs. Daar werd toen in record-tijd een modelschool opgebouwd, zoals er reeds enige in Frankrijk in gebruik zijn: een school met een openluchtklas en een onderwijzerswoning onder één kap. De gemeente Velsen, die voor de noodzakelijkheid stond om een groot aantal houten hulpscholen en -lokalen te bouwen om in het nijpend tekort aan onderwijsruimte te voorzien, is daar toen een kijkje gaan nemen en het ge volg is geweest, dat het oorspronkelijk voor de hulpscholen aan de gemeente raad gevraagde crediet werd omgezet in een crediet voor de bouw van deze „stalen scholen". De eerste school is thans in aanbouw op de hoek Platanenslraat - Abelen straat te JJmuiden-oost. Het is een aan vulling van de Willem de Zwijger- school met twee leslokalen, een gang, garderobe, toiletten en een bergruimte. Dinsdagmorgen zijn arbeiders begonnen met de bouw en midden volgende week Advertentie HAARLEM HOrLC VERAlxClt» vanaf 't Silver Stoepke in de grote Hout straat is gisteren op een stralende wijze herrezen. Na lange tijd van breken en bouwen zijn zowel het exterieur als het interieur ingrijpend veranderd en nie mand zal meer het oude vertrouwde pand herkennen. De bouwers hebben ge woekerd met de beperkte ruimte en het resultaat is geweest, dat nu de in gang als het ware het sluitstuk vormt van twee vitrines, die evenals de win kel zelf naar de modernste eisen zijn ingericht en van de nieuwste snufjes zijn voorzien. Zeer vele vrienden, familieleden en andere relaties waren gistermiddag getuige van de symbolische opening door de dochter van de „Silveren Stoep man", de heer G. Borgelt. Vooraf sprak deze een hartelijk woord van dank voor de grote belangstelling, die ook tot uiting kwam door de talrijke bloem stukken, die de winkel sierden. De heer Borgelt herinnerde er aan, hoe hij in 1940 uit Den Helder wegge bombardeerd werd en zijn intrek kon nemen bij zijn schoonmoeder in Haar lem. Na drie maanden betrok hij het totaal verwaarloosde pand in de Grote Houtstraat, waar de ratten en muizen heer en meester waren. Zo goed en zo kwaad als het ging richtte hij een nieuwe zaak in, waar nog een originele antieke stoep toe gang gaf. Die stoep inspireerde ten slotte tot de zilveren naam, die nu in Haarlem burgerrecht heeft verkregen. De heer Borgelt bracht dank aan al len, die hem tijdens de grote verbou wing tot steun waren geweest, natuur lijk aan zijn echtgenote, en voorts aan de heren Hellenberg, Kroon van Diest, Blom, Groen, Ripperda, Van Putten en allereerst aan God, die zoveel zegen heeft geschonken. Dank betuigde de heer Borgelt ten slotte aan de mensen, die zoveel heb ben moeten verzetten om een goed stuk werk af te leveren en aan het perso neel, dat vooral de laatste dagen steeds in touw is geweest om de etalages en het interieur weer een zilveren glans te geven. De heer Borgelt heeft ook nog in het bijzonder dank gebracht voor de door de Doopsgezinde Gemeente als eigenaresse van het pand verleende medewerking. I Die gians is er weer en het echtpaar I Borgelt heeft daarom vele gelukwensen I in ontvangst mogen nemen. hoopt men het gebouw geheel gereed te hebben. De stalen spanten en de panelen, die daar tussen geklemd worden, worden op de fabriek in serie gemaakt. De op bouw kan geheel overeenkomstig de eisen, die elke school afzonderlijk stelt, geschieden. Ramen en deuren kunnen daar geplaatst worden waar zij nodig of gewenst zijn. De grootte van de lo kalen kan eveneens, met inachtneming van standaardmaten, naar behoefte ge- wiizigd worden. Een van de grote voordelen van dit systeem is, dat als b.v. over tien jaar een of mere lokalen overbodig gewor den zijn, déze zonder veel moeite wegge, nomen kunnen worden. De daarmee vrijkomende spanten en panelen kunnen dan voor andere doeleinden gebruikt worden. Men kan daarmee een andere stalen school uitbreiden, men kan er b.v. ook een woning van bouwen. Dit laatste wordt b.v. bewezen door het kantoor van de MAVEM, dat geheel volgens dit systeem is gebouwd. Men vindt daarin alle gewenste outillage en bovendien valt de grote geluidsdichtheid op. Getik op een schrijfmachine in een aangrenzende kamer was nauwelijks te horen. Verschillende gemeenten in den lande, die eveneens met een tekort aan school ruimte kampen, hebben de laatste tijd informaties bij de MAVEM ingewonnen. Het feit, dat Velsen als eerste de knoop heeft doorgehakt, maakt het voor an dere gemeentebesturen mogelijk een dergelijke school in Velsen te zien. Aanvankelijk waren er bij de autori teiten in Den Haag wel enige bezwaren tegen het systeem, dat op sommige de tails in strijd kwam met de geldende bouwvoorschriften. De snelle afhouw en daarmee de mogelijkheid om op korte termijn tal van schoollokalen in gebruik te nemen, iets waaraan momenteel gro te behoefte bestaat, hebben deze be zwaren overwonnen. Advertentie VOOR ST.-NICOLAAS Voor Dames en Heren donkergroen, marine, camel grijs in alle maten SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 100 SERVICE V.a. heden tot 's avonds 10 u. geopend Vrijdag 2 december, des namiddags half 3, houdt de Vereniging ,,De Nar cis" in De Nachtegaal te Lisse haar na- jaars-ledenvergadering. Op deze bijeen komst moet bestuursverkiezing plaats hebben. De thans zittende leden zijn al len herkiesbaar, doch het bestuur zal met vier leden worden uitgebreid. Geïnspireerd door de „1-2-3-4-5" ra dio-actie hebben de dames Hinrichs, Haarlem, en Schrier, Hillegom, welbe kend bij de beursbezoekers in beide plaatsen, het initiatief genomen het bol- lenvak aan deze actie te laten deelne men door het Sinterklaas te laten spelen voor 131 kinderen, verpleegd in een kin dertehuis in Voorschoten. Voor hen die metterdaad willen meewerken volgen hier de beide telefoonnummers: K 2500- 35412 en K 2520-5597. De export van bloembollen heeft in de periode van januari tot en met oktober 1955 bedragen: 54.295.966 kg met een waarde van 164.134.230,- (in de zelfde periode 1954 resp. 52.922.745 en 147.867.207,-). De grote afnemers wa ren in miljoenen guldens: USA 38, En geland 32, West Duitsland 28, Zweden 20 en Frankrijk 14. In de loop van dit jaar overleed te Amsterdam in de leeftijd van 54 jaar de in Brabant geboren schilder F. H. Abbing. Slechts één maal heeft hij een tentoonstelling in Haarlem gehouden, en wel in het Frans Halsmuseum, juist acht jaren geleden in november 1947 tezamen met Otto de Kat met wie hij een reis naar Dene marken had gemaakt. Het zijn de vriendschappen in Haarlem, vooral die met. Kees Verwey, die hem een her denkingstentoonstelling in Haarlem hebben bezorgd. Uit de toespraak van Verwey bij de opening is gebleken dat Abbing in zijn vriendschappen groot geweest moet zijn, dat deze kant aan hem het contact tussen de collega's heeft versterkt en dat zulks door hen gewaardeerd is. Zijn tentoonstelling in het Huis van Looy en de overweldigende belangstel ling bij de opening vormen daarvoor het zichtbare bewijs. Het plan voor de expositie werd in een kort gesprek tus sen Slollema en Verwey spontaan ge maakt. Als schilder was Abbing, toen hij kwam te sterven, nog midden in zijn ontwikkeling, aan het oogsten was hij niet of nauwelijks toe. Het nagelaten werk dat van hem is geëxposeerd vormt niet de geslotenheid van een oeuvre in opbouw. Het is een collectie die meer afwisseling vertoont dan de logische groei van voortbouwen op het voorgaande. Mogelijk was het schilderen voor Abbing meer een plezierige bezigheid, waartoe hij een meer dan normale be gaafdheid had, dan het heilige moeten. Hier zal dan ook de oorzaak liggen van de uitzonderlijke positie die hij innam tussen de kunslenaars-in-hun- vestingen. Hij was wellicht meer de ge meenschapsmens dan de individualist, te weinig de willig gedrevene, de „streber" met een persoonlijke exces sieve ordening der waarden in de kracht van de onoverwinbare drilt, die ook werkt als de schilder niet werkt. Als men een algemene liin zoekt in zijn werk, vindt men meer dan de drift de lust. De lust om met zijn picturale be gaafdheid en vaardigheden te spelen. Beschouwen we de werken afzonder lijk dan worden we geconfronteerd met even zovele momenten waarin de kun stenaar geheel in zijn werk opgaat en de middelen heeft om daarvan te getuigen: de bouwstelling, de schets Sa- lomé, het landschap in Cagnes en voor al de Man aan tafel. Advertentie Nw' GRACHT2J.TEL 17065 kunstnijverheid kleinmeubelen lampen aardewerk weefwerk De aquarel is voor Abbing het mid del bfj uitstek geweest om zijn gevoe lens het meest direct te kunnen uiten. Als een apotheose overspant het ontwerp een mozaïek voor de Amster- damsche Bank het gehele oeuvre. Daarin heeft de ernst een lange adem gekregen, meer nog dan de Man aan tafel in het vrije werk. Los van alle glas in lood ramen ontstaat hier een rijp werk dat ook boven alle vrije werk uitstreeft alsof het hele schil dersleven vooraf een periode van voorstudie en vingeroefeningen is ge weest. Hierin is in het talent de rijp heid ingetreden. Het heeft een nieu we realiteit die buiten al zijn compo nenten omgaat, een organisme waarin de voorstellingen ondergeschikte func ties hebben. De volkomen zelfstandi ge persoonlijkheid die het kunstwerk eigen is, is hier geschapen. (De ten toonstelling duurt tot en met 11 de cember). L. T. De gemeentesecretaris van Haarlem merliede, de heer A. Hokwerda, zal op 1 mei 1956 zijn functie neerleggen we gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd. De heer Hokwerda, die op 15 ja nuari van dit jaar zijn dertigjarig jubi leum als gemeente-secretaris vierde, is al sinds 1925 secretaris in Haarlemmer liede. Daarvoor was hij vanaf 1917 com mies-redacteur ter secretarie in Heem stede. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoof- mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H- J*03™165 de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. H Liduma (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg). 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur, 18 u. Avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3