SPORTIEF PLAKBOEK R r Van Dam en Dame- m v Sterke tegenstanders voor EDO en STORMVOGELS De familie P.van Uzzel ERIC DE NOORMAN v. Oosterhout en De Kleine komen eindelijk los Van stukken.,.. en ven 14 renners half jaar geschorst Nederlands kampioenschap 71/2 Lisse tegen Teylingen HFC-HBC AAN DE SPANJAARDSLAAN NASHalfweg Reclame voor de wintersporten Aanvulling voor de transfer-som Historische doelpunten bij de Wolves De baas heeft niet betaald Italië s Olympisch Comité maakt het goed Paard in beslag genomen Italië's sportief budget J Betaling per doelpunt TT "V m m J Feestelijke treffers ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PAGINA 4 Nasleep Asser m v/ Nederlandse ruiterploeg zevende in Genève Amerikaanse luchtmacht in Europa gaat weer voetballen Van de Pol kruipt weer door oog van de naald en Norris HERMAN HOOG LAND t Eerste Nederlandse wereld' kampioen dammen Nu in Ver. Staten Opstandje na een voetbalwedstrijd naar Brazilië Opo s«ii n g krui sw o or dra a dse 1 van vrijdag Sportagenda overeto is een charmant plaatsje in de Italiaanse Alpen. Het is niet groot en het heeft geen speci ale aantrekkelijkheden. Nu echter zal in Rovereto een klok worden opgehan gen, die op gezette tijden zal luiden ter nagedachtenis van hen die in de tweede wereldoorlog om het leven zijn geko men. Hoe nu, dacht men in Rovereto, kunnen wij meteen de aandacht vesti gen op de prachtige mogelijkheden om bij ons de wintersporten te beoefenen. Om te beginnen heeft men besloten de plechtige wijding van de klok in de wintermaanden, vlak voor de opening van de Olympische Winterspelen in het nabij gelegen Cortina d'Ampezzo, te doen plaats vinden. Nu had de pastoor van Rovereto, don Eusebio Jori, tevens voorzitter van de commissie die het geld voor de klok heeft ingezameld, ge- hoord dat prinses Margaret van Enge land misschien naar de Winterspelen zou komen. Pastoor Jori heeft zich hierop gehaast om de prinses uit te nodigen de wijdingsplechtigheid luister bij te zetten. Mahan, een van Frankrijks beken de renpaarden, mocht niet terug! Het dier was in Washington en had er met veel succes aan een aantal wedstrijden deelgeno men. Vrijdag zou Mahan per vliegtuig terug gaan naar Parijs. Donderdag avond kwam de politie en sloot Ma han op in de stal. Het paard mocht voorlopig niet weg. Wat was het ge val? Mahan's eigenaar, de in de Ver enigde Staten en in Frankrijk bekende paardenfokker en bezitter van renstal len Ralph Strassburger, heeft in Ame rika een belastingschuld van ruim hon derdduizend dollar. De belastingautori teiten vonden dat zij lang genoeg ge duld hadden gehad met de heer Strass-' burger. Men liet dus beslag leggen op het paard en stelde de eigenaar hier van in kennis. De zaken staan nu zo, dat. als de heer Strassburger niet binnen tien dagen aan zijn verplichtingen heeft voldaan, het paard openbaar verkocht mag worden. Het Nederlands Olympisch Comité zal wel jaloers zijn als het de jaarcijfers van het comité in Italië over 1954 verneemt. De verschil len zijn ook wel heel erg groot. In ons land zijn de heren afhankelijk van de sportbonden en daarbij gaat het om een dubbeltje. Het bekende, veelomstreden NOC-dubbeltje. In Italië werkt het Olympisch Comité met een budget van vijftig miljoen gulden per jaar en dat in hoofdzaak dank zij de voetbalpool en enkele andere loterijen. De totale opbrengst van deze pool is in 1954 honderdzesennegentig miljoen gulden geweest. In dat zelfde jaar is voor één ennegentig miljoen gulden aan prijzen uitgekeerd, terwijl vijftig miljoen naar de belastingen ging. Wat overbleef ging in de kas van het Olympisch Comité. Verwondert het u nog te vernemen dat het comité anderhalf miljoen heeft be steed voor propaganda van de sport beoefening onder scholieren en stu denten en dat men in 1954 zes miljoen heeft besteed voor het aanleggen van nieuwe sportvelden. 11 heffield Wednesday, een van de Engelse clubs in de tweede divi- K-J sie, wil uiteraard zoveel mogelijk wedstrijden winnen. Ook het bestuur ziet niets liever dan dat, maar hoopt bij elke wedstrijd toch dat één speler voor lopig geen doelpunten maakt. Die man is Albert Broadbent, de linksbuiten. On langs verdiende hij voor zijn clubkas duizend gulden in één wedstrijd door eerst de bal uit een strafschop in de handen van de doelman te schieten en daarna door buiten ieders bereik tegen de paal te kogelen. Ge begrijpt het het niet? Het is namelijk zo, dat de club Notts County èên chèque van vijfhon derd gulden kan verwachten van de ma nager van Sheffield Wednesday, telkens als Broadbent een doelpunt heeft ge maakt. Broadbent is deze zomer van Notts County naar de Wednesday ge gaan. Men kon het over de transfer som niet eens worden. Het ging óm een S. Van de drenkeling is geen spoor meer te bekennen. „Als hier onder stroom is, vind ik hem nooit", denkt Eric. Het is een oorverdovend lawaai om heen heen; iedereen probeert zijn stem boven het bruisen van de zee uit te doen klinken. Hij duikt en laat zich tot enige meiers diepte door- olijden. Het lawaai is als bij toverslag gereduceerd tot een vaag en ver geruis; en terwijl de Noorman in die azuren stilte verder zwemt, speuren \jn ogen rond. Daar ziet hij een donkere schim! Hij wil er heen zwemmen, naar voelt, dat zijn adem niet toereikend is Oin dat te halen. Hij komt roven, zuigt zijn longen vol lucht en duikt opnieuw. Deze keer weet hij waar hij zoeken moet en enkele tellen later heeft hij de man dan ook 'roven water. Geholpen door de andere zwemmers brengt hij hem naar het schip, waar tientallen handen de redders en de geredde aan boord hijsen. „Zou hij nog leven?" vraagt hij zich af, terwijl hij naast de man neerknielt. Vervuld van een diep medelijden glijden Eric's ogen langs het magere gezicht, de schrale gestalte en de haveloze kleding. „Het lijkt er niét erg op", peinst hij. Wolf komt er bij, snuffelt voorzichtig aan hét gezicht van de stakkerd en kijkt zijn meester dan kwispelstaartend aan of hij hem wat wil zeggen. De Noorman buigt zich voorover en kijkt nog eens goed. Is dat verbeelding, of ziet hij werkelijk een trilling in die oogledenNeen, het is geen verbeelding, daar gaan de ogen van de dren keling langzaam open. „Hij leeft nog", roept Erie opgelucht en verheugd. Probleem No. 86 van A. Ellerman. Wit geeft in 2 zetten mat. witte pion op h5 en een zwarte pion op h6 bijgeplaatst moesten worden om de sleutelzet Ta8 te kunnen hand haven. Aardig is nog de opmerking van Rector Schipper, dat in de aan- vangsstelling de toren op de a8 had kunnen staan en dan de oplossing Tb8 zou zijn! Oplossing probleem No. 84 van A. Ellerman: 1. d4! Een aardige sleu telzet; op ed3: e.p. volgt Pg4 mat. Oplossing probleem No. 85 van A. Piatesi: 1. Pc8 dreigt Df8 mat. De varianten zijn Lh4 2. e4; Pgö, Pe7; d5 2. Th6 mat. Probleem No. 87 van W. Jacobs Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kh2, Da8 Td7, Th4, Lb4, Lb5, Pg3, Pg6. pionnen b2 b3. Zwart: Kd4. Dc2, Te4, Ld6, Lg4, pi onnen d2, e2, e3, e7. Oplossing prijsprobleem No. 80 november van E. M. Hassberg: 1. Dd6:! met de dreiging Pa5 mat. De willekeurige schaakzetten worden beantwoord met Pe5 mat. Een mees terlijk probleem met prachtige mat- veranderingen. Enkele inzenders ga ven de oplossing ais volgt: 1. PbG:t Pc0: gedwongen, 2. Tc3 mat. Zij ver gaten echter de loper op gl, want na Lb6: is er geen matzet aanwe zig. Na loting is de prijs ten deel ge vallen aan de heer W. de Reus te Heemstede, aan wie de prijs zal worden toegezonden. Mijn compliment aan de vele in zenders die met betrekking tot pro bleem No. 82 opmerkten dat er een Wit: Kc2, Dh5, Tc5, Te8, Lh7, Pb5. Zwart: Ke4, Db8, Tg6, Ld8, Pe5, Pe7, pionnen e3, f4, f7. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor geoefende oplos sers. No. 2146 van H. J. C. A. Nun- nink te Delft. Probleem voor beginners. No. 385 van G. Numan te Bloemen- daal. W//. V/// V/ V/,'///A Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2139 van Joh. v. d. Bogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 27 21 31 45 8 2 6 en wint. In tegenstelling tot zo vele andere vraagstukken van deze geni ale componist, ditmaal eens een vrij eenvoudig probleem. Zelfs de eind stand is heel gewoontjes. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 385 en 386 kunnen te gelijk ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 382 van A. Verwijst te Nistelrode. 33-28, 23x32, 29-24, 20x29, 34x3, 32- 37 A. 3-26, 37-41, 26-37, 41x32, 48-42, 10-14, 40-34, 14-19, 35-30, 19-23, 30- 24, 23-28, 34-29, 32-37, 42x31, 28-32, 29. 23 en wint. A. als zwart 10-14 speelt, dan: 3x20, 25x14, 48-42 en wint. Als eerste proeve van bekwaam heid zeer geslaagd; de inleiding is vrij gemakkelijk, doch het afspel vraagt accuratesse. De lokzet in het wedstrijdspel. Het komt in wedstrijden veelvul dig voor dat een speler een schijn baar zwakke zet doet om zijn tegen stander te verlokken daarvan ge bruik te maken om dan daarna zijn slag te slaan. Het gaat soms slechts om een gering positievoordeeltje in de verleiding om de 3-slag door 27-22, 32x21, 16x27, 28-23, 19x28, 30x 17 te nemen, maar na 11x22 krijgt zwart een zeer kansrijke aanval op wits lange vleugel. Wit zag dan ook van deze ontwikkeling af en speelde 37-31, 26x37, 32x41. Zwart had ook hiermede rekening gehouden en ver- doch het kan van zeer groot belang volgde nu met 18-23, 38-32? (loop! zijn. Om dit wapen te hanteren moet nu in een andere val) 24-29, 33x24, men wel over een grote dosis spel kennis, een goed positiegevoel en durf beschikken. Niet zelden gebeurt het dat aan de lokzet risico verbon den is en deze gevaren inhoudt. Gaat de tegenpartij er niet op in, dan faalt de opzet soms geheel en zou men het liefst de zet maar weer terugnemen In de stand: zwart 13 st. op 3 4 6 8 9 11 13 14 16 13 19 24 26, wit 13 st op 27 28 30 32 33 35 37 38 39 42 43 45 en 48 was H. Willemse met zwart aan zet. Een logische en sterke voortzetting is 18-23, doch zwart 13-18, 24x22, 12-17, 28x10, 17x46, 10 5, 9-14, 5x23, 46x5 en won. In de hoofdklassewedstrijd tegen Wormerveer kwam de volgende stand voor: zwart 13 st. op 3 6 8 9 11 13/19 24; wit 13 st. op 26 28 33/40 43 45 49 Willemse speelde hier 11-16!? als lok zet. C Mol zag het addertje niet en antwoordde met 33-29? 24x31. 36x7. maar nu kwam het verrassende: 17- 22, 28x17, 18-22, 17x28, 8-12, 7x18. 13x44! waarna de partij voor wit ver loren was. Voor de vreemde zet 11-16 had wit speelde 8-12. Hiermede bracht hij wit toch op zijn hoede moeten zijn verschil van vijfduizend gulden. Shef field's manager herinnerde zich toen hoe men ruim vijfentwintig jaar gele den een dergelijk geval heeft opgelost. Toen ging de nu nog befaamde Charles Buchan van Sunderland naar Arsenal. Sunderland eiste duizend gulden voor elk doelpunt dat Buchan in zijn eerste jaar bij Arsenal zou maken. De club werd er tweeëntwintig mille rijker door. Voor Broadbent nu zal Sheffield Wednesday vijfhonderd gulden per doel punt aan Notts County betalen! Tot dusverre heeft Broadbent nog slechts drie keer raak geschoten. eertien jaar achtereen al speelt Bill Shorthouse in het eerste elf tal van Wolverhampton Wander ers. Eerst nu heeft hij het eerste doel punt voor zijn club gemaakt. Van ruim 25 meter afstand passeerde hij Charl ton's fameuze doelman Bertram. Als beloning voor dit doelpunt kreeg Short- house na afloop van de wedstrijd de bal, compleet met de handtekeningen van alle spelers, waarmee gespeeld was cadeau. Bij de Wolves gebeuren overigens meer dingen, waaraan men, na de sta tistieken geraadpleegd te hebben, een min of meer feestelijk tintje wil geven. Zo is men er achter gekomen, dat het doelpunt van Jimmy Mullen dat de overwinning tegen de Moskouse Dyna mo's bracht, door Wolverhampton's linksbuiten met de rechtervoet was ge maakt. Het was Mullens eerste doel punt van de rechtervoet in zes jaar tijds. De sportcommissie van de interna tionale motorrijders federatie heeft in hoogste instantie uitspraak gedaan in dé zaak tegen de renners die tijdens de Asser T T met staking gedreigd hebben, omdat zij de startgelden met ongeveer 20 pond verhoogd wilden zien. Veertien renners zijn gestraft met een schorsing van zes maanden, in gaande 1 januari 1956. Onder hen bevindt zich Geoff Duke, wereldkam pioen in de 500 cc klasse. Drie Italiaanse renners, die evenals Duke tot de Gilera-ploeg behórén, zijn voor vier maanden geschorst, evên- eens ingaande 1 januari a.s. De uitspraak van de commissie is definitief en b;~'f geen mogelijkheden voor appèl. A betekent voor hen, wier schorsing :s maanden zal du ren, uitschakeling voor vier van de nègèn wedstrijden die voor het we reldkampioenschap meetellen, waaron der de Grote Prijs van Nederland In het belangrijkste onderdeel van het internationaal concours hippique te Genève. de strijd om de Grote Prijs der Naties, is Nederland zevende ge worden. Winnaar werd de Italiaanse equipe. Het Nederlandse team, dat als zè- vende eindigde met 3414 pnt, bestond uit It. Scheeren met ..Valseuse", B. J. J. Arts met „Tatjana", lt. kol. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann met „Tarahuma" en M. M. Kostei met ..Cobbey". Luitenant Scheeren was de beste van de Nederlandse equipe. Hij wierp zowel in de eerste als in de tweede manche slechts één hindernis om, hetgeen hem op een totaal van 8 pnt kwam te staan. Arts had in de eerste ronde met. „Tatjana" weinig succes en liep 15 3/4 pnt op. In de tweede ronde kwamen er nog 8 bij. Ook lt. kol. van Zinnicq Bergmann was niet erg fortuinlijk In de tweede ronde liep hij 24 44 pnt op. Koster kréég in de eerste ronde 2814 pnt. George Ainsley, een vooraanstaan de Britse voetbaltrainer, heeft een contract voor een jaar getekend om als oefenmeester op te treden voor de Amerikaanse luchtstrijdkrachten, die in Europa verblijven. Ainsley, dié veertig jaar oud is, speelde vroeger (Van onze sportredacteur) Eindelijk is het ervan gekomen. Na anderhalve dag met louter mistroostige verrichtingen aan alle twee de tafels is gisteravond voor het eerst gespeeld op een manier die een toernooi om het nationaal kampioenschap biljarten waardig is. De benjamin onder de acht deelnemers, De Kleine, de man dus die op de eerste dag Van de Pol het vuur na aan de schenen heeft gelegd, heeft het goede voorbeeld gegeven. Hii is tot, dusverre de enige die een serie van meer dan honderd caramboles heeft kunnen maken. Hij was voorts de eer ste, die een partij afsloot met een ge middelde van boven de twintig. En het schijnt dat het spreekwoordelijk schaap, dat over de darn is gegaan, kampioen. Van Oosterhout daarna heeft geïnspi reerd. Dat ondervond Jan Sweering ten minste. In elf beurten had de titelhou der de eindstreep bereikt. Het was de kortste partij van de afgelopen twee dagen. Van Oosterhout heeft, dat spreekt vanzèlf met nog andèrhalve dag voor de boeg, de leiding. Hij wordt echter nog steeds op de voet gevolgd door de eveneens ongeslagen Van de Pol. Een weinig briljant spelende Van de Pol overigens. Grootmeester Piet moest op nieuw door het oog van de naald krui pen om zijn eerste- nederlaag te ont gaan. Metz, de taaie vechter, heeft hem deze keer met de rug tegen de muur geplaatst. Opnieuw leek een nederlaag onvermijdelijk. Was hét bij1 De Kleine echter de routine die een beslissend levért de Haagse huisschildér Soms de verrassendste prestaties. Zo ook nu. In de achtste beurt produceerde hij plot seling een série van 69, dié nagenoeg geheel was gegi-ondvest op de principes van 71/2. Metz had zijn cadans gevon den en voor de onthutste Van de Pol kon weten wat er precies aan de hand was. hadden de zaken een heel ander aanzien gekregen. Weliswaar uiterst traag, maar dat hoort bij het spel van Metz, was de royale voorsprong van Van de Pol veranderd in een veel gro tere achterstand: 84 caramboles op een moment dat Metz heel dicht bij de eind streep was. Plotseling echter kreeg de partij Opnieuw éèn andere wending. Mêtz miste bij pogingen om al te secuur te werk té gaan en zo kwamen ér voor Van de Pol ongedroomde kansèn. De Rotterdammer kwam weliswaar niet tot grote series en hij bleek evenmin bij machte om het ivoor zo te beheersen dat bij uitstekende ge legenheden om met de snel de score verhogende rappel te beginnen, al de caramboles die geproduceerd wér den, waren voldoende om hét totaal van Metz dicht te benaderen. En zo kon het gebeuren dat Van de Pol uiteindelijk toch nog met de over winning ging strijken. Eerst s'avonds dus kwam de ople ving. Benjamin de Kleine, die 's mid dags hopeloos had gefaald tegen Tee- gelaar. liet zich tegen Metz eindelijk van zijn goede zijde zien. Dat was in een serie van 125, goed van opbouw, fraai van afwerking. De reeks kreeg een voortijdig einde op eên tamelijk simpele bandstoot. Metz, die tegen Van de Pol toch al het nodige had moeten verwerken, kwam deze slag niét te boven. De Kleine had in dertien beur- woord heeft meegesproken, Metz ver- ten de 300 caramboles bijeen. De klap loor uiteindelijk wegens ..gebrek aan op de vuurpijl was toen de manier, adem". Veteraan Van de Pol had toen waarop Van Oosterhout van Jan Swee- ncg juist voldoende aan uithoudings- ring wist, te winnen. In precies elf vermogen om van de geboden kansen gebruik te maken. Veel eer viel er met de overwinning echtêr niet meer te be halen. Een moyenne van nog geen 10 voor de man die nog niet zo heel lang geleden in staat was al zijn tegenstan ders in enkele beurten met indrukwek kende series onder de tafel te spelen. Neen, Van de Pol is de „Grote Piet" niet meer. De tand des tijds begint ken nelijk een woordjé mee te spreken. Het enige interressante aan de strijd tussen Metz en Van de Pol is de adem- benemende spanning geweest. Van de Sunderland) Bolton" Wanderers"ën Pols kansen stonden aanvankelijk bij- Leèds. De commandant van de groep luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal William H. Tunner. wil proberen het Europese voetbal bij zijn manschap pen tè populariseren. Er zijn al elf tallen gevormd op ongeveer vijftig luchtbases. Sommige ploegen doen met succes mee in plaatselijke competities. zonder gunstig. Met een serie van 53 in de derde beurt had hij Metz meteen in de verdediging gedrongen. Niets echter ligt Metz zo goed als het defen sieve spel. Al zijn bewegingen op de groene tafel worden dan gekenmerkt door een ijzeren vasthoudendheid. En in die staat van gespannen concentratie beurten, waarin hij weliswaar geen en kele keer boven de honderd kwam, maar toch tal van flinke serie3 liet noteren, bereikte dé titelhouder het vereiste aantal caramboles. Sweering was niet vérder gekomen dan 48. Wel licht hebben de prestaties van De Kleine en Van Oosterhout een gunstige uitwerking op de rest van het toernooi in de „Stad Rotterdam" te Eindhoven. Na de vierde ronde luidt de stand: Van Oosterhout Van de Pol Scholte De Kleine Teegelaar Metz Sweering Jacobs Er zijn verleden week enkele verrassende prestaties geleverd door onze semi-profclubs EDO en Stormvogels. Beiden kwamen met zeer eervolle gelijke spelen bij Willem II en Eindhoven vandaan en nu deze clubs morgen bezoek krijgen van de top-clubs van het Nederlandse voetbal, zijn de voor uitzichten voor enkele interessante wedstrijden bepaald gunstig. EDO moet het opnemen tegen Alkmaar en Stormvogels ontmoet een aloude tegenstan der, n.l. Sparta. RCH heeft een vrije dag, maar voor Haarlem en VSV staan lastige uitwedstrijden op het programma, terwijl in de amateur tweede klas se de grootste belangstelling zich zal richten op de ontmoeting HFCHBC aan de Spanjaardslaan, maar is de wedstrijd HollandiaZandvoortmeeuwen zeker zo belangrijk. In het Katholieke kamp blijven onze kansen hij Wijk aan Zee, NAS en Lisse in veilige handen, maar er liggen kapers op de kust, waarmee de r.-k. ploegen terdege rekening dienen te houden. EDO-Alkmaar is een ontmoeting welke ongetwijfeld de nodige belangstel ling zal trekken in hét Noorder Sport park. De Noordhollandse prof.-combi- natie doet het uitstekend en is momen teel eén der sterkste ploegen van het land. En nu EDO zich verleden week zo schitterend herstelde na de zwakke beurt tegen Emma om zo maar even tjes Willem II een punt afhandig te maken, mogen we verwachten dat Roodselaar en zijn mannen de Alk- maarse club goed partij zullen geven en het Haarlemse publiek er van over tuigen dat EDO heus wel tot iets goeds in staat is. In elk geval rekenen we op een spannende strijd met mogelijk een niéuw gelijkspel voor EDO? Stormvogels-Sparta zal het sportpark Schoonenberg ,,vol" laten lopen. Daar twijfelen we niet aan en de IJmuide- naren zullen tegen de leiders van hun afdeling ongetwijfeld uit het bekende vaatje tappen. Het is altijd slécht ker seneten met de IJmuideneren wanneer er grote belangen op het spél staan. Ook hier een puntenverdeling? VSV en Haarlem trekken er dus op uit en normaliter verwachten we dat zil beiden met de volle buit b!j PEC ên Heracles vandaan zullen komen om daardoor hun kansen op een der vijf bovenste plaatsen te verstevigen. Maar dan zal vooral VSV veel beter moeten spelen dan vorige zondag tegen Go Ahead. HFC-HBC is de belangrijke strijd bij de tweede klassers die op het knusse HFC-térrein ongetwijfeld de nodige be langstelling zal trekken. We achten good old HFC .ets sterker. Zandvoort meeuwen zou volledig kampioens^andi- daat Worden indien het morgen van Hollandia in Hoorn wint. We vrezen daar echter voor maar aan de andere kant behoeven de kustbewoners zich niet bij voorbaat reeds geslagen te ach ten. Een gelijkspel zit er misschien wel in. Schoten krijgt een goede gelegenheid zijn positie ten koste van Helder te verbeteren en ,n de plaatselijke strijd tussen DEM en VVB in Beverwijk ge ven we de mannen van DEM de beste kansen. En Beverwijk kan waarschijn lijk een puntje bij Zaandijk wegkapen. Bij de r.-k. derde klassers komt Vel- sen thuis uit in het strijdperk tegen een der zwakkere broeders uit de af deling, nl. CSV. Een overwinning voor Bakkum c.s. moet hier in het verschiet liggen. En ook de uitwedstrijd van Wijk aan Zee tegen Alk. Boys mag niet teveel moei lijkheden opleveren voor de badplaats club al blijft oppassen de boodschap. ADO gaat Op bezoek bij HSV en gezien 8 92 16.90 8 80 12.76 6 92 12.38 4 125 11.98 4 55 10.03 2 98 11-02 2 75 8.05 0 77 8-80 (Van onze dammedewerker) In Utrecht is de oud-wereldkampioèn dammen Herman Hoogland overleden. Juist dezè strijdbare figuur heeft een merkwaardige rol in de dammers wereld gespeeld. Het was een volkomen verrassing toen in 1912 de roemvolle carrière van Isidore Wèiss eên einde vond met diens nederlaag têgèn de nog onbekende Nederlander Hoogland. Dit in Rotterdam gehouden internationale toernooi bracht voor het eerst een Ne derlander de wereldtitel, waardoor het spel in ons land een enorme vlucht nam. Helaas meende de nog jonge wereldkampioen tijdens een eerst in 1925 tot stand gekomen toernooi zijn titel ter beschikking te moeten stellen. Hij wierp zich daarna met felheid op zijn hobby, het propageren van het checher. In zekere zin is hij zelfs ge slaagd. hoewel dit aan het dammen aanverwante spel dê massa niet heeft kunnen vatten. Herman Hoogland, niet temin een der grootste pioniers van het damspel, bereikte de leeftijd van 64 jaar. Dè politie van Savannah heeft van traangasbommen gebruik moeten maken om de orde te herstellen bij een Ame rikaans voetbalopstandje, dat volgde op èen wedstrijd tussen teams van de hogè scholen van Savannah en Benedictine. De relletjes begonnen, toen de sup porters van de winnende ploeg. Savan nah, op traditionele wijze de „doodkist" van dè verliezers aan het verbranden waren iri een drukke zakenwijk van de stad. Terwijl de brandweer bezig was .het vuur te blussen, vernielden de stu denten voor honderden dollars aan blusmateriaal. 'Bij de pogingen om de rust te doen weerkeren zijn vijf politie agenten gewond. Er zijn enkele arresta ties verricht. Rusland heeft officieel ingeschreven voor de Olympische Winterspelen va" volgend jaar. Gordon Pirie heeft de uitnodiging ge- accentêerd voor deelneming aan de jaarlijkse internationale marathon op 1 anuari te Sao Paülo. Daar Pirie de invi- tatia eerst had afgewezen, omdat hij n-eesde geen tijd voor deze r'eis te heb- de laatste zeer goede resultaten mogen Pen- Zou Norris zijn plaats innemen. Toen we minstens een gelijkspel verwachten jater bleek dat Pirie wel kon gaan, heb- voor de Heemskerkse club. ben dc organisatoren toegestaan dat bei- In West II krijgt TYBB bezoek van de Britten in deze marathon zullen star- het lang niet malse Roodenburg bet- ten. geen een nieuwe nederlaag voor TYBB zal betel, nen maar VVSB moet thuis toch kunnen winnen van Alphen. beurt het tegenovergestelde dan Kom de St.-Bavo club in grote moeilijkheden. Horizon^aa': I- die, 4. eelde, 8. stam» 11. eender, 13. eerder. 15. nu, 16. enkels, 18. öór, 20. gril, 22. eli, 23. ampère, 25. neen, 27. em, 29, ab, 30. lak, 32. ida, 34. denken, 36. aster, 38. spot, 40. klaP. 42. n.s., 43. fee, 45. age, 47. t.a-» 48. deze, 50. luit, 53. onzin, 55. Nantes, 56. alé, 58. iet, 60. ad 61 vak, 63. adel, 65. kinine, 68. ros, 70 stal, 72. sad, 73. ramses, 75. r.ó., 76. Afrika, 79. edelen, 81. lama, 82. tonen, 83. non. Verticaal: 1. deur, 2. in, 3. edelè, 4. erkend. 5. lelie, 6. des, 7. er, 8, se, 9. troebel, 10. morel, 11. Engeland, 12. en, 14. dom, 17. el, 19 or, 21 inkt, 23. Aneta, 24 pakken, 26. Eire. 28. ido, 31. Assen, 33 as, 35. natie 37. effendi 39. pui, 41. pantalon, 44. eleve, 46. goed, 49. Zaan dam, 51. U.S.A., 52. t.a., 54. zilt, 57. las sen. 59. oksel. 62. kraan, 64. Essen, 66. ia. 67. nor, 69. om. 71. aren, 73 r.k.o., 74. ed, 77. fa, 78 it, 80. l.o. Voor het eerst in de geschiedenis komen de beide Haltwe„v' Hiiftvr*©* in een wedstrijd tegen elkafr in bet strijdperk. Dat be- gis'eravond de gehele avond zitten lellen. Er moest eigenlijk een vriende- ieBen cm»». ---- „«n(jer dan ,i„ hn lijk mannetje zijn dat hem zo tegen de looft wat. En niet minder dan de bo- j feestdagen opbeu om hem te vragen. venste plaats V>rm*jt "J® '"f,®1" j hoeveel er te kort is. Dat mannetje zou Uiteraard is een uitslag voorspellen d£m pi.ompt het tekort moeten gireren, onbegonnen werk o at in]P^tsebjke j waardoor Pa een hele zorg minder zou wedstrM TndresïL^ÏÏZ? hebben. Zo tegen de Vijfde december Vrienden het is weer zo ver. Pa heeft mennaam vrucht; Teken om de iióhting aan te duiden 4- advies ss normale de doorslag kunnen geven. We houden het echter op een gelijkspel. Onze Gezellen boekte „uit" betere re- sultuten dan „thuis" dus mogen we minstens gelijkspel verwachten voor de Gezellen in_ hun strijd tegen DIO. Lisse is in West II nu de grootse kanshebber geworden en daarom zal de strijd tegen buurman Teylingen on getwijfeld de nodige belangstelling trekken in de bollenstreek waar we Lisse de sterkste achten. SJC is wat achterop geraakt en kan de geweldige, goede start thans niet meer bevesti gen. Wil de St. Jeroen club nog een yvoordje blijven meespreken dan dient in elk geval morgen van Docos ge komen alle familieleden met verlang lijstjes aanzetten. Pa neemt deze in, zondert zich af en gaat dan de speciale St.-Nicolaas-begrOting opmaken. Natuurt lijk moet er dan een extra subsidie bij Ma van Uzzel aangevraagd worden (Ma houdt altijd op een verborgen plaatsje een extra potje aan) en daar wordt dan een gehele avond over geteld (want de pot van Ma is een stuiverspot). Na zo'n avond tellen kan er natuurlijk alleen een telpuzzle geboren worden. Ditmaal niet met getallen maar met woorden. U krijgt van twee woorden, die bij elkaar gevoegd dienen te worden, om- wonnen te worden maar of dat zul schrijvingen. Ook van het nieuw ge lukken menen we vooralsnog te moe ten betwijfelen. Warmunda komt bij Meerburg voor een zeer zware opgave en In het Noor den kan USVU te,gen AGS misschien een nieuw succesje behalen. HFC Water- VVH Haarlem: EDO-Alkmaar. 4BC, SchotenHelder, DCO loó, DIOOnze Gezellen, THB, TYBB—Roodenburg. Halfweg; Halfweg—NAS. Hoofddorp: ETO—SEMO. Hillegom; HillegomHPSV. L^sse: Lisse—Teylingen. Bloemendaal; Bloemendaal—APGS Santpoort: VelsenCSV. Velsen: Stormvogels—Sparta. Beverwijk: DEMVVB. vormde woord krijgt U de omschrijving. Dit nieuwe woord bevat echter één let ter meer dan de letters van de twee „opgetelde" woorden. Deze overtollige letters vormen achter elkaar gezet een gezegde, dat na St. Nicolaas we] erg toepasselijk is. Hier zijn de omschrij vingen: 1. Zoon van Noach 4- muzieknoot Griekse munt; 2. Beschikbaar geld cirkelvormig Afdeling ruiterij; 3. Roeipin -I- lidwoord gedicht van 13 re gels; 4. Part 4- grappenmaker Sier plant; 5. Schel geit vierkante zuil; 6. Achterbout van een varken 4- onver schrokken stichter van een gods dienst; 7. Getal 4- flauw st waardever mindering van het geld; 8. Vaartuig 4- voorzetêel zonder overweging; 9 Keu rig 4- vistuig verbond tussen lan- den; 10. Afsluiting 4- eer vogelnaam; ------- „„rsS i 11. Persoonlijk voornaamwoord 4- eind- I lem; C. J. Berbee, Wagendw i punt hoendersoort; 12. Puin 4- bloe zoogdier; 14. Boom 4- vaas antwoord op een rèpliek; 15 Hoofddeksel 4- wa terplant brief; 16. Dik 4- soort ver lichting volk in Azië; 17. Schoor- steenzwart 4- tuimeling loslnrichting voor steenkolen; 18. Vallei 4- keuken gerei streek in het Noorden van Eu ropa; 19. Groep zangers 4- deksel reptiel. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 5 december aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel. N.Z- Voorburgwal 65, Amsterdam met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar. De uitdrukkingen zijn: T IN KANNEN EN KRUIKE> HAKEN EN OGEN BIJ NACHT EN ONTIJ TE KUST EN TE KEUR MET HUID EN HAAR GELD EN GOED VOOR GALG EN RAD VUUR EN VLAM LIEF EN LEED BIJ HOOG EN LAAG KAT EN HOND IN ZAK EN AS TE PAS EN TE ONPAS VOOR DAG EN DAUW PAAL EN PERK PIJL EN BOOG VAN HAVER TOT GORT TEGEN WIL EN DANK HET HEEN EN WEER BROOD EN SPELEN IN PAIS EN VREE GEHEEL EN AL MET RAAD EN DAAD HER EN DER Het spreekwoord luidt: j- EEN AREND VANGT GEEN VLIEGT De prijswinnaars zijn: Arn- Mej. S. de Theije, Hemonystraat 1. f. sterdam; mevr. Mes, Delftlaan 151, t -oi/-Ui/ar Ss** 17, Lisse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4