Kampvuur Kamer verzet zich tegen spoorweg onge v alien raad KATHOLIEKEN DE TRIOMF VAN HET POCKET-BOEK GIFTIGHEID VAN NICOTINE W' MS KRUIDKUNDIGE verdient f 130.000.per jaar Namen der partijen op het stembiljet een verbetering STUDIECENTRUM Nijmeegse studenten verzamelden het Goud der Gouden Eeuw Er zijn al commissies genoeg In hoger beroep twee maanden geëist Standaardwerk in zakformaat „Pioniers worden verguisd" WIJZIGING VAN DE KIESWET STUDEERT NU BIJ HET STUDIECENTRUM Een reeks aantrekkelijke boekjes Binnenkort twee nieuwe bedrijfsschappen LITERAIRE KRONIEK Ons lichaam is in staat een REDELIJKE hoeveelheid nicotine te verwerken ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PAGINA 9 vA'lfc, Vraagt inlichtingen over de vele cursussen die het Studiecentrum organiseert Minister Algera be zorgd over de P.T.T. Winst had groter moeten zijn Voor schoenindustrie en, edeilimetaalnijverheid WANN KOHMS Het is de laatste maanden nogal eens voorgekomen, dat wij Neder landers er weer eens gezellig aan herinnerd werden, dat wij ooit en voor niet minder dan een jaar of j vijf gastvrijheid hebben mogen ver- j lenen aan een groot aantal verte- genwoordigers van het Duitse volk. De logeerpartij is niet meegevallen, i Zowel de gastvrouw als de logé's i praten er nog over, de een omdat i zij moeilijk verteerbare trieste her- i inneringen kan ophalen, de anderen omdat het bezoek ietwat anders ver- j lopen is dan ze hadden gehoopt. Eén aangelegenheid schijnt voor al de vroegere logé's dwars te zit ten: het feit n.l. dat de Nederland se autoriteiten nog altijd een ge dwongen gastvrijheid handhaven voor een aantal oorlogsmisdadigers, die door hun landgenoten hardnek kig krijgsgevangenen worden ge noemd. Niet alle Duitsers denken er zo over. Met name de Berliner Zeitung niet, die zeer terecht op merkt, dat bedoelde gevangenen in derdaad misdadigers zijn, dat Ne derland het eerste land is geweest dat Duitse kinderen opnam na de oorlog, dat Nederland daarmede toonde niet uit ressentiment te han delen maar uit overwegingen van recht en menselijkheid, en dat het dus onfatsoenlijk is, Nederland an dere dan fatsoenlijke bedoelingen toe te schrijven. Het was een verstandig woord van de B. Z. en het doet ons goed dat verstandige woord te mogen signa leren. Maar intussen zult u vernomen hebben, dat een Duitse handelsfir ma aan een Nederlandse collega te kennen heeft gegeven, dat de kwes tie der Duitse „krijgsgevangenen" een van de oorzaken zou kunnen worden van een minder vriendschap pelijke verhouding tussen de zaken lieden over en weer. Met andere woorden: zegt het voort, dat wij geen zaken meer met u willen doen, als u die onschuldige lieden niet heel gauw naar huis laat gaan. En het allernieuwste bericht is, dat er aan de grens knaapjes worden neer gezet, die borden heffen met op schriften als „Pa, wanneer kom je naar huis?" of iets van dien aard. En voorts vernemen we, dat een aantal Duitsers het plan heeft op gevat om langs de hele Nederland se grens vandaag of morgen kamp vuren te ontsteken als evenzoveel vlammende tekenen van protest te gen de gevangenhouding van opge- melde zware jongens. Dat toegeven aan een eeuwenoude germaanse drang tot het stoken van materiële en morele vuurtjes, die van tijd tot tijd in wereldbranden ontaarden, is maar een raar trekje in het volkskarakter van onze oos telijke buren. Ze kunnen het blijk baar niet laten en ze zien maar niet in, dat ze in casu niets zullen bereiken. Althans niet veel anders dan dat wij onder elkaar maar weer eens verzuchten: Nee, het zijn toch géén gezellige lui.... In Stockholm ls de eerste sneeuw ge vallen en het koude witte poeder heeft bomen, hulzen en straten bedekt met een smetteloze laag. Een koude luchtstroom van de Noor- delijke IJszee verrastte het land. 5? (Van onze parlementaire redacteur) Het spoorwegongeluk in Heerlen heeft de Tweede Kamer er niet toe kunnen bewegen mee te gaan met het voorstel van minister Algera om een spoorwegongevallenwet in het leven te roepen. Vooral prof. Oud (VVD) heeft daar bezwaren tegen geopperd. „Commissies vermenigvuldigen zich als konijnen", zei prof. Oud met een variant op de Britse oud-premier Churchill. De Sovjets hebben een Raden-repu bliek. Laten wij oppassen dat wij geen „raden-Koninkrijk" krijgen en dat wij (Van onze correspondent) Een Apeldoornse kruidkundige, die enige tijd geleden door de kantonrech- ter te Apeldoorn wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, stond vrijdag in hoger be roep terecht voor de rechtbank te Zut- phen, waar de officier van justitie na een bewogen zitting verdubbeling van de aanvankelijk opgelegde straf eiste. Verdachte verdient met zijn praktijken naar schatting gemiddeld een inkomen van f 130.000.per jaar en de officier van justitie was van mening, dat bij hem daarom een boete weinig indruk zou maken. De reden, dat de kruidkundige voor het gerecht is gekomen is, dat hij een patiënte niet tijdig naar een dokter had gestuurd, waardoor deze tenslotte aan de gevolgen van een ernstige huidkan ker is overleden. De zaak werd aanhan gig gemaakt door een vriendin van het slachtoffer. De verdiensten van verdachte kwa men hoofdzakelijk uit het sturen van tabletjes, die inkoop hoogstens vijf centen kostten, naar zijn patiënten, die dan per stuk een bedrag van f 7,50 moestèn neertellen. K. L. had zo lang zamerhand een heel bedrijf opge bouwd en had een 74-jarige arts uit Amsterdam in dienst, om zo verant woord mogelijk të zijn. In deze zaak trad dr. W. Weebers, inspecteur van de Volksgezondheid in Nijmegen, als getuige-deskundige op. Deze deed een ernstig beroep op verd., om zijn gevaarlijke praktijken neer te leugen en de menselijkheid op te brengen ziin zaak te sluiten. Verdachte blijkt hieraan echter helemaal niet te denken. Minister Beel is van mening, dat de Vermelding van de name nof afkortin gen van de namen van politieke party- ®n op het stembiljet een verbetering zal inhouden. In de praktijk blijkt hieraan vele kiezers een grote behoefte te bestaan, vandaar ook, dat deze ver melding bij de verkiezingen in bijna alle anden ter wereld wordt gebezigd. Al dus merkt de minister op in zijn me- *Uorie van antwoord op het wetsontwerp ot wyziging van de Kieswet. rt- i vun Twoll T?zing van de leden van de vow j Kamer en der gemeenteraden in ïil.' .1 thans de laatste verkiezingen den tweede helft van juni zullen wor- om-rf ge,l)°uden. Ook de minister is van e.el' dat het houden van verkiezin- m..In een periode, waarin verwacht karn- W0I]den, dat vele kiezers met va- Vooi-w. Zdn' zo m°gelijk moet worden VonV j en' Vervroeging van de datum de candidaatstelling en de stem ming voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraden zou tot wijzigin gen in de data voor de candidaatstel ling èn de stemming ter verkiezing van de leden der provinciale staten leiden welker consequenties nadere bestude ring vereisen. Het valt moeilijk te overzien in hoe verre bij het houden van verkiezingen op een vrijdag een ieder vóór de zondag door middel van de kranten van de uit slag der verkiezingen kan kennisnemen. Het staat zonder meer vast, dat dit in elk geval voor een zeer groot gedeelte van de Nederlandse bevolking het ge val zal zijn. Bovendien zullen de mo derne communicatiemiddelen, waaron der in de eerste plaats de radio gerekend mag worden, ertoe bijdragen, dat rede lijkerwijze verwacht mag worden, dat elke Nederlander vóór de zondag van de uitslag op de hoogte kan zijn. Minister Beel wil daarom aan de vrij dag vasthouden. Dit zal zeker niet tot gevolg hebben dat de hoofdstembureaus hun arbeid des zondags zullen moeten verrichten. Advertentie NEDERLANDS SCHRIFTELIJK CULEMBORG Tfet is zo'n beetje traditie tegen de feestdagen de boekrubriek te stellen in I—S het teken van het boek als geschenk. Daar is voor de bespreker tegen- 1 woordig ruimschoots gelegenheid toe, want met het jaar wordt het assor timent goede en tevens goedkope boeken groter Er ts vrijwel geen uitgever meer. of hij brengt een of andere pocket-serie op de marlet. Gangmaker dienaangaande in ons land is H«t Spectrum. °e fchiinen°sinds van deze katholieke uitgeverij zijn een begrip geworden. Ze verschijnen sinas jaar en dag in een tempo, dat door een gewoon lezer niet is by te houden, hoe graag hij het ook zou willen. Want vrijwel elk gemist Prisma-boek ts een gem s leesgenot. De reeks is namelijk nog steeds zo aantrekkelijk opgezet dat zmoei de entspanning als de inspanning zoekende lezer er tn aan zijn trekken komt en zelfs geneigd is het onderscheid tussen deze twee soorten lectuur te vergeten. Wanneer de man tenslotte van honger dood neervalt, weet Dostojewski niets van hem, maar juist dit niets-we:on prikkelt hem en als ambitieus schrijver tijgt hij op onderzoek uit. Dan begint het eigenlijke verhaal over „de verne derden en vertrapten", waaraan dit in wezen barre boek zijn titel verleent. Dostojewski komt op zeker moment te spreken over het „egoïsme van het lij den" en dan verwondert hij zich over het „onmenselijke" vermogen tot lijden, dat mensen eigen blijkt te zijn. Het boek bevat onvergetelijke karakter schetsen. Het boeit hoofdstuksgewijs, van scène tot scène. Dostojewski's kracht lag, toen hij zijn eersteling schreef, in 1861, nog niet in de grote conceptie. Dit doet geen afbreuk aan „Verguizing is het lot van alle pioniers", zo merkte hij theatraal op. De overleden patiënte heeft tientallen brieven met de kruidkundige gewisseld. Brieven, waarin zij erover klaagde, dat haar toestand steeds erger werd en waarop verdachte antwoordde, dat zij moed moest houden, omdat het hem bleek, dat zij vooruitging. Toen zij ten slotte de raad kreeg, toch maar eens met een huisdokter te praten, was het te laat. Volgens dr. Weebers had men al di rect móeten zien, dat het slachtoffer door een eenvoudige bestraling gered had kunnen worden. In SO pet. van zul ke gevallen wordt volledige genezing bereikt, aldus dr. Weebers. De overige 10 pet. van de patiënten wendt zich te laat tot een arts. Dr. Weebers noemde dit geval het ergste, dat hij ooit in zijn praktijk had meegemaakt. Het „onder zoek" van de patiënten noemde hij vol komen waardeloos. Als een medicus het op deze manier zou doen, zou hij al heel spoedig voor het tuchtcollege moeten verschijnen. Volgens de officier van justitie was het werk van verdachte zuiver eèn geld- uit-de-zak-klopperij. Hij zei, dat deze verdachte de mensheid kwaad berok kent. Volgens zijn mening zullen er wel meer slachtoffers zijn, doch het is uiterst moeilijk in dergelijke gevallen getuigen tè vinden. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft vrijdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hét onderdeel post op de begroting van de P.T.T. nog niet sluitend kon worden ge maakt. Toch wil de minister de druk werktarieven niet verhogen. Hij moet rekening houden met het algemene prijsbeleid van de regering. Met de draadomroep is het hetzelfde. Daar geldt bovendien, dat de P.T.T. op moet passen voor de concurrentie. Door de gemakkelijke af betalingsvoorwaarden is dit een precair punt geworden. Toch kon de minister de heer Lucas (KVP) de verzekering geven, dat de posttarie- ven wel de kostprijs dekken. Er zijn echter nog andere factoren die op zo'n begrotingshoofdstuk drukken. Het personeelsbeleid blijft moeilijk vooral bij de postcheque en girodienst. Maar enige verlichting is toch ook daar te bespeuren. Het plan voor een tweede girokantoor te Arnhem houdt verband met deze moeilijkheden. Men hoopt, dat daar het aanbod wat ruimer zal zijn. Het aantal aanvragen voor telefoon aansluitingen bedraagt 50.000 k 60.000 pèr jaar. Dit is een geweldig aantal, dat wij maar moeilijk bij kunnen hou den, aldus de minister. Hij was niet geheel zonder zorg over de winstcapaciteit van het P.T.T.-be- drijf. In een hoogconjunctuur had die wel wat groter mogen zijn. Prijsverla gingen zullen voorlopig dus wel niet aan de orde kunnen komen. 5? niet onder invloed van de stemming van de dag aan een commissie opdra gen waartoe de minister zelf bevoegd is. Prof. Oud wist als voorzitter van een scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel bij ervaring met welk een uiterste zorg de Nederlandse Spoorwegen een derge lijk ondezoek houden. Van de bevoegdheid dié de minister al sinds 1913 heeft, om zelf een onder zoek in te stellen, is al in geen 28 jaar gebruik gemaakt. De Spoorwegwet is daartoe destijds gewijzigd na het spoor wegongeluk bij Hooghalen. Van de be voegdheden is alleen gebruik gemaakt onder invloed van de ontsporing van de Koninklijke trein in de Betuwe. Wij moeten onder de actuele pressie niet handelen. De minister had onlangs zulke grote bezwaren om bevoegdhe den uit handen -te geven toen het ging over pensioen van oorlogsslachtoffers. Nu wil hij weinig anders, aldus prof. Oud. Ook de partijgenoot van de minister, de heer Verkerk (A.R.) vroeg zich af waarom deze raad nodig is. De heer Bommer (PvdA) ontdekte met weinig enthousiasme toch een lichtpuntje: er worden dan tenminste regelmatig open bare onderzoekingen ingesteld. Minister Algera zal dinsdag antwoor den. Merkwaardig is, dat de VVD zich zo fel tegen het ontwerp kant, terwijl er in de Eerste Kamer van die zijde juist steeds op is aangedrongen. In de Memorie van Antwoord op de begroting van Economische Zaken zegt minister Zijlstra, dat binnenkort de in stelling te verwachten is van twee nieuwe industi'iëlè bedrijfschappen t.w. voor de schoenindustrie en voor de edelmetaalnijverheid. Ten aanzien van de lederwarennijver- heid heeft de S.E.R. reeds advies uit gebracht. Het advies -over de sigaren- leder en zeepindustrie, alsmede van de vlas en rayonnijverheid is binnenkort te verwachten. Neem alleen eens het laatste tien tal Prismaboekjes, nog geurend naar de drukpers. Geschiedschrijving, klassieke literatuur, burgerlijk romanrealisme, journalistieke hu mor, gulden poëzie, griezelromantiek en korte-verhaalkunst steken hier el kaar op het punt van aantrekkelijk heid de loef af. De geschiedschrijving komt voortref felijk voor de dag met het tweeledige standaardwerk ,,De oude wereld" van Michail Rostovtzeff, een Russische oud heidkenner, die na de communistische revolutie zijn land verliet en in Amerika „groot" werd. De beroemde Yale- universiteit zond hem uit met een expe ditie die opgravingen ging doen in het Tweestromenland van Eufraat en Ti- gris. Dat was in 1927. Rostovtzeff had het boek, dat thans in vertaling voor ons ligt, toen juist voltooid. „History of the Ancient World" is niettemin een soort expeditieverslag geworden. Het geschiedverhaal voert ons naar de brongebieden der Europese be schaving, naar Mesopotamlë en Egypte, vervolgens naar Griekenland en naar dat beschavingstijdvak het welk wij „het hellenistische" noemen; en dan wordt onze aandacht in het tweede deel geheel door het oude Rome in beslag genomen. Rostovtzeff's arbeid is zowel uit ar cheologische als uit cultuurspeculatieve en uit sociaal-politieke gezichtshoek in teressant. Rostovtzeff beoefent zijn vak als ware het „een tak van de litera tuur". Hij streeft naar een artistieke belijning van belangrijke historische karakters en situaties. Hij heeft daarbij een speciale voorkeur voor de studie van „het leven in groepsverband". Aan deze voorkeur danken wij zijn verhelde rende beschrijvingen van de verande ringen die het karakter der Griekse en der Romeinse samenleving voor én na onderging; daarbij leert Rostovtzeff ons ook (heel behoedzaam) vergelijkende lijnen naar het heden trekken. „De Oude Wereld" werd door dr. A. Kla- sens met zorg uit het Amerikaans ver taald. Dostojewki's eersteling ki's eersteling, „De vernederden en vertrapten", is een Prisma-uitga ve in twee delen. De roman is een van Dostojewski's minder bekende werken. Daarom alleen reeds vei- dient deze verta ling aandacht. Het boek begint uitermate span nend, hypermo dern eigenlijk. Een jong schrij- DOSTOJEWSKI Ook Dostojews- ver (Dostojewski) ontmoet in een Pe- terburgse lunchroom een stokoude be delaar, die daar, in het gezelschap van een soort hellehond, zwijgend pleegt te zitten zonder ooit iets te gebruik-n :na boudier-bakker. schrijfster van het romantische tijdsdocument „Armoede". de aansprekelijkheid van het werk. Wij zoudèn haast zeggen: integendeel. Want waar Dostojewski's latere romans door al te haastige, moderne lezers nog wel eens vermoeiend worden gevonden, komt dit debuut wonderwel aan de eigentijdse smaak tegemoet. Dosto jewski heeft het geschreven als feuille ton. Vandaar dé vaart, die er in zit, als mede de stijlslordigheden, die in de vertaling van J. C. van Wageningen moeilijk konden worden weggewerkt, maar daar leest men wel geboeid over heen! Twee romans van Mauriac Vervolgens enige enkelvoudige Pris ma's. Daarbij doet zich allereerst het merkwaardige geval voor van twee ro mans in één bandje. Het zijn „Thérèse Desqueyroux" en „Het einde van de nacht" van Frangois Mauriac. Van deze thans zeventigjarige Fransman is al menig werk in de Prismareeks her drukt. Wij herinneren aan „De adder kluwen" en „Zwarte engelen". De thans verschenen romans dateren uit respec tievelijk 1925 en 1935. Zij vormen één zielkundig geheel. Mauriac zegt er zelf (Van onze mèdische medewerker) Een van de voor ons voornaamste bestanddelen van tabak is nicotine, een zeer gifige stof, waar van een deel met de rook in het menselijk lichaam komt. De gif tigheid van nicotine is voor niemand een ge heim, weinig lezers zullen echter bevroed hebben dat het een van de zwaarste vergiften is die wij ken nen. per injectie toegediend is 60 mg. ai dodelijk. Het is ongeveer even gif tig als blauwzuur e. d. (cyaankali). Een sigaret bevat ongeveer 20 mg nico tine. waarvan bü het roken gelukkig slechts een deel wordt opgenomen; by voortdurend en diep inhaleren kan dit evenwel meer dan de helft zijn. Sommige vergiften (arsenicum, ki nine, slaapmiddelen, aspirine, opium enz. enz. enz.) zijn in kleine hoeveel heden geschikt als geneesmiddel hoe wel zij in hogere dosering schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Trou wens, wij hebben het al vaker gezegrl, de meeste geneesmiddelen zijn min of meer giftig. Nicotine is echter altijd schadelijk. In de geneeskunst vindt het daarom geen toepassing meer als geneesmid del. Om zijn grote giftigheid wordt het wel op grote schaal toegepast als in sectenbestrijdingsmiddel in land- en tuinbouw. Er wordt wel eens beweerd, dat roken de hersenprestaties o.a. het concentratievermogen vergroot. Hier bij zal de wens wel de vader der ge dachte zijn, want uit proeven is geble ken dat de intellectuele functies zeker meer dan 10 pet verminderen. Bij het roken komst een naar ver houding tot de giftigheid grote hoe veelheid nicotine in het bloed terecht, wij komen er dus niet onder uit en moeten vast stellen, dat roken een schadelijke bezigheid is. Het gaat nu maar om de vraag of die schadelijk heid zo groot is, dat men het roken omwille van de gezondheid geheel zou moeten nalaten. Zo erg is het gelukkig niet en wij mogen gezien de ervaring, aannemen dat het lichaam lange tijd in staat is een redelijke hoe veelheid nicotine te verwerken. Me teen komt dan een nieuwe vraag: hoe veel nicotine kan het lichaam zonder al te grote bezwaren verwerken? Dit hangt onder meer af van de individue le gevoeligheid, deze is aanvankelijk bij ieder méns groot. Weliswaar kan de ene mens er beter tegen dan de an der maar er zullen niet veel lezers dergelijk dreigement verstandig is, het is altijd verkeerd een kind iéts te willen leren of afléren onder druk van angst. Het heeft trouwens weinig zin als hèt kind alle ouderen om zich heen de ene sigaret na de andere ziet opsteken. Nicotine werkt ook prikkelend op de baarmoederspier; in blijde ver wachting zijn betekent dus: matiging met roken. Het lichaam went helaas! vrij FRANgOIS MAURIAC, wiens romans „Thérèse Desqrey- roux" en „Het einde van de nacht" in één Prismaboekje wer den gebundeld. van (en daarmee wil dan het „klimaat" van dit indringende werk enigermate geschetst zijn): „In Het Einde van de Nacht heb ik niet een vervolg op Thérèse Desqueyroux willen gevén. maar het portret van de levensavond van een vrouw, die ik al eens in de tijd van haar misdadige jeugd geschilderd had. Het is geenszins nodig de eerste Thérèse gekend te hebben om zich te interesseren voor die, waarvan ik hier de laatste liefde vertel. Reeds gedu rende de tien jaren dat zij vermoeid van in mij te leven vroeg om te sterven, wenste ik, dat die dood een christelijk einde zijn zou; ik had dan ook dit boek, dat nog niet geschreven was, Het Einde van de Nacht gedoopt, zonder te weten, hóé die nacht zou eindigen: het thans voltooide werk stelt ten dele de verwachting, die in dé titel is opgewekt, teleur." „Armoede" Nog altijd lezenswaardig en wel haast een romantisch tijdsdocument ge worden, alhoewel burgerlijk-réalis- tisch van oorsprong, is de roman „Armoede" van Ina Boudier-Bakker. Het is een roman over Amsterdam omtrent de eeuwwende, verschenen in 1909 en thans voor de veertiende maal herdrukt. Van Edgar Allan Poe, Amerika's eerste grote en eigenlijk weergaloze spookverhaalschrijver (1809-1849)ver scheen in de Prismareeks „De fantas tische reis van Arthur Gordon Pym". Eerder zag van Poe de befaamde bun del „Fantastische Vertellingen" het licht eveneens als Prismaboekje. zijn, die hun eerste sigaret van harte genoten hebben. Iedereen die voor het eerst een sigaret rookt krijgt een lich te nicotine-vergiftiging. Verder is na tuurlijk van belang de hoeveelheid ta bak. die men verrookt en of men in haleert. Iemand die inhaleert heeft na vijf sigaretten al meer nicotine naar hinnen gekregen, dan iemand die niet inhaleert na een heel pakje van twin tig sigaretten. at die eerste sigaret betreft, de ingeademde nicotine is groc genoeg om verschillende orga nen die er bijzónder gevoelig voor zijn van streek te brengen. De bloedvaten raken in een kramptoestand, waar door de bloedvoorziening van het li chaam gestoord wordt: de huid wordt bleek, de hersenen krijgen te weinig bloed, waardoor allerlei stoornissen op treden: duizeligheid, beven en hoofd pijn. Het. hart wordt geprikkeld even als de darmen, waardoor misselijk heid en soms zelfs diarhoe. Ook dp urinebiaas gaat zich samentrekken waardoor versterkte urinédrang op treedt. Het dreigement aan kinderen: pas op ais je rookt, want dan doe je het in je broek, is dus niét uit de lucht gegrepen. Iets anders is of een gauw aan regelmatige nicotinetoedie- ning in niet te grote hoeveelheden. Ware dit niet zo dan zouden er waar schijnlijk minder gewoonte-rokers zijn. Interessant is dat de nicotine-afbraak in het lichaam toeneemt als er meer gerookt wordt. De lever o.a. gaat er zich op instellen om tot een bepaalde grens steeds grotere hoeveelheden ni cotine af te breken en onschadelijk te maken. Het gaat ongeveer als met het progressief toenemen van de belasting, naarmate u meer gaat verdienen moet u naar verhouding veel meer aan de (iscus offeren. Wordt de grens van de gewenning oyerschreden dan treedt ook bij de gewoonterokers nicotinevergiftiging op. Hun lever is niet meer in staat alle nicotine onschadelijk te maken en er ontstaat een steeds grotere nicoti- ne-ophoping in het lichaam. Hoewel dit ook voor jongere mensen geldt, zal dit vooral bij ouderen voorkomen; hun lever is overwerkt. Hieruit blijkt dat de gewenning aan nicotine toch maar betrekkelijk is en in de medische prak tijk moeten wij ervaren, dat de grens tegenwoordig al te vaak wordt over schreden. Als geneesmiddel kan ik u er slechts één noemen: mindèr roken St. Dan is daar van G. K. Chesterton „De man die te veel wist", een detec tive-verhalenbundel, door dr. E. Bron- gersma samengesteld en vertaald uit „The Man who knew too much" (1922) en „The Paradoxes of Mr. Pond" (1937). Het fantastische doet zich in deze verhaalkunst als „doodgewoon" en bijna sprookjesachtig-reëel aan de lezer voor. Charmant tot en met! Mietje met de kalfsogen Chesterton beziet Engeland door een Engelse humorbril; Daan van der Vat doet het in „Mietje met de kalfsogen" door een Nederlandse. Zoals u weet is Daan van der Vat de Londense corres pondent van uw dagblad en menig stukje uit „Mietje" moet u onder ogen hebben gehad. Daan van der Vat, alias Daan Zonderland, is een waar nemer, die louter voor zijn plezier ach ter zijn schrijfmachine schijnt te gaan zitten om telkens weer opnieuw uit drukking te geven aan zijn verbazing over de gedragingen van het fenomeen Brit. Wie .Britten, Beesten en Buiten landers" of „De Londense Wandelaar" van deze auteur kent, weet wat „Mietje met de kalfsogen" waard is. De ge- eigende leeswijze is: elke dag een stuk je. U kunt dan veertig dagen vooruit. Goud der Gouden Eeuw Tenslotte een kleine hulde aan wat de Nijmeegse studenten ln de Neder landse taal- en letterkunde onder lei ding van hun professor, Anton van Duinkerken, tot stand hebben gebracht: „Het Goud der Gouden Eeuw", zijnde een bloemlezing uit de poëzie der zeven tiende eeuw. Het boek beantwoordt niet aan de smaak van één samensteller, maar ls het resultaat van team-work, uit studie- lust ondernomen door meer dan dertig samenstellers, die in vijf groepen hun arbeid verdeelden over de veelomvat tende stof. Aldus de inleiding. Vier groepen onderzochten elk een tijdperk; de vijfde groep, grotendeels oudere jaars-studenten, stelde zich verantwoor delijk voor de eindkeuze, de rangschik king van de gedichten en de transcrip tie van de teksten. Gekozen werden de gedichten, die de jongelui het mooist vonden, met vermijding echter van al te moeilijke teksten. Ook voor de „kenners" bevat deze bloemlezing menige verrassing; voor de slechts vagelijk belangstellenden is zij in haar geheel een effectief ge schenk, want onze gouden eeuw lééft er in! 1) NICO VERHOEVEN 1) Prismareeks. Uitg. Het Spectrum, Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9