Hervorming in liturgie van de Goede Week Grote Vasten eindigt Paaszaterdag midder nacht Andrews Plechtigheden op Witte Donderdag in de vroege avond, op Goede Vrijdag s middags Te veel ordening dreigt jeugd onder de voet te lopen lomer Dodelijke en belachelijke ernst van de moderne problemenmakerij Zielevespers voor gesneuvelden EILAND Marinus van Meel PAGINA MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 Dr. Cornelissen op lustrumcongres K.I.B Honoreringsregeling huisartsen MINISTER GEEFT GOEDKEURING (Van onze Romeinse correspondent) Door het decreet „Maxima redemptionis nostrae mysteria" heeft de H. Congregatie van de Riten ^ingrijpende veranderingen aange bracht in de liturgische plechtigheden gedurende de Goede Week. Het op 16 november 1955 gedateerde decreet bevat een algemene beschouwing, bepalingen over een nieuwe „ordo" van de Goede Week, over de uren, waarop de H.H. Diensten behoren plaats te vinden en wijziging in het vasten op Paaszaterdag. De nieuwe „Ordo" gaat in op Palmzondag 25 maart 1956 en is verplichtend voor allen, die de Romeinse ritus volgen. In de gehele Goede Week zyn alle comme- moraties vervallen en in de missen de tot nu toe voorgeschreven tweede en derde gebeden, „collecta" genoemd. Bedrijfsleider verduistert vijf en zeventig vesten Arrestatie te Bergen op Zoom en te Haarlem Tien jaar katholieke jeugdbeweging Herdenkingsplechtigheid in St.-Nicolaaskerk te Amsterdam „Heilig triduum" Palmprocessie Communie op Goede Vrijdag Begin van tuberculose bij leerlingen van lyceum Uitbreiding aanspraken rijkspersoneel Inzake vakantie, vakantie- uitkering en verlof Inbraken in scholen in West-Brabant Landloper de dader Rijksweg Amsterdam Utrecht voorrangsweg Vaak eet U anders dan „gewoon" WRUF KOU WEG :<u, door ROBERT L. STEVENSON LIKDOORNS WONDEROLIE een Zwitsal preparaat Advertentie Op een te Utrecht gehouden verga dering van de landelijke huisartsenver eniging is medegedeeld, dat nu ook de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid zijn goedkeuring heeft Se' hecht aan de tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de lan" delijke huisartsenvereniging overeenge komen honoreringsregeling. Donderdag j.l. heeft de Ziekenfonds raad reeds goedkeuring verleend aan deze regeling. Bij het bureau van de Ziekenfondsraad, zo deelde de voorzit ter van de landelijke huisartsenvereni ging, dr. C. Landheer, mede, dat de mi nisteriële goedkeuring thans binnenge komen. Zoals bekend, heeft de minister het recht zijn veto uit te spreken over door de Ziekenfondsraad genomen be slissingen. Dr. Landheer sprak er zijn vreugde over uit, dat na moeizame onderhan delingen thans voldaan is aan de wen sen, die onder de artsen doch ook onder de ziekenfondsorganisatie leefden. De recherche te Bergen op Zoom heeft aangehouden J. v.d. B., bedrijfs leider, verdacht van verduistering van een hoeveelheid kleding. Hij had in enke le maanden tijds vijf en zeventig ves ten verduisterd en deze verkocht aan J. O. L. te Haarlem. Waar L. de vesten tegen een lagere prijs kocht, wetende dat ze van diefstal afkomstig waren, is hij door de politie te Haarlem aange houden en ter beschikking van de poli tie te Bergen op Zoom gesteld. De Onstduitse regering heeft besloten tfjfc JgfM Kerstgratificaties toe te kennen aan al fê' Jt het personeel in staatsdienst. Vorig jaar werden dergelijke gratificaties „aalmoe- zen en restanten van het kapitalisme" L' Jffiffc'y f Hgj genoemd. BARON VAN VOORST TOT VOORST Op Palmzondag vinden de plechtig heden op het gebruikelijke uur plaats. De H. H. Missen op maandag, dinsdag en woensdag van de Goede Week worden gelezen op de gewone uren. Op Witte Donderdag wordt de H. Mis voor de zegening van de H. Olie gecelebreerd na de terts, maar de plechtige Witte-Donderdagmis (de „cena Domini") wordt in de avond gevierd op een geschikt uur, maar niet voor vijven en niet na achten. De plechtigheden van de Goede Vrijdag vinden plaats in de middag en wel zo mogelijk om drie uur. Zou den grote bezwaren tegen dit uur be staan. dan kunnen zij ook later plaats vinden, maar niet na zes uur. De plechtige Paasvigilie (de plech tigheden van de Paaszaterdag dus) begint op een dusdanig tijdstip, dat de daarop volgende plechtige H. Mis gecelebreerd kan worden omtrent middernacht tussen Paaszaterdag en Paaszondag. Wanneer echter de plaatselijke toestanden dit eisen, naar het oordeel van de Ordinarius, kun nen de plechtigheden op een vroeger uur plaats vinden, niet echter vóór de zonsondergang. Wat de Vasten betreft, schrijft het decreet voor, dat deze van nu af aan verlengd is tot 12 uur in de nacht tussen Paaszaterdag en Pasen. Het decreet is getekend door de Pre fect der Congregatie kardinaal Cicog- nani en het wordt gevolgd door een Uitgebreide „Instructio". In een commentaar noemt de Osser- vatore deze wijzigingen in de onder havige materie de belangrijkste sinds de uitgave van het hervormd Romeins brevier en van het Romeins missaal in resp. 1568 en 1570. Het decreet herinnert aan de instel ling van de Paaswake in 1951, als expe riment. Toen dit uitstekend geslaagd bleek, hebben vele liturgisten en bis schoppen zich tot de H. Stoel gewend en verzocht ook hervormingen aan te brengen in de plechtigheden op de Goede Vrijdag en de Witte Donderdag en die naar de namiddag of avond te verleggen. Te meer drongen zij daarop aan, daar sinds de Constitutie „Christus Dominus" van 1953, de instelling van de avondmis een groot succes is gebleken. Thans, nu de studies en het overleg over deze punten beëindigd zijn en de H. Vader zijn instemming met de voor stellen van de H. Congregatie der Riten betuigd heeft, wordt bepaald hetgeen boven in de aanhef is weergegeven. De verklaring voor de terugkeer tot de oude gewoonten om in de namiddag of avond de plechtigheden te doen plaats hebben gedurende het „heilig triduum", dat is op Witte Donderdag, Goede Vrij dag en Paaszaterdag, moet niet gezocht worden in historische of archeologische redenen, maar is ingegeven door pasto rale motieven om zoveel mogelijk men sen de gelegenheid te geven de myste riën van het lijden en de dood van onze Zaligmaker bij te wonen. In de „Instructio" die het decreet volgt, worden vele richtlijnen gegeven en punten van het decreet uitgewerkt. Onder meer wordt voorgeschreven, dat de gelovigen gedurende de Vasten voor gelicht worden over de riten en gebrui ken gedurende de Goede Week, opdat zij deze beter begrijpen. Op Palmzondag wordt de rite van de zegening der palmen teruggebracht tot zijn oorspronkelijke soberheid, maar ge vraagd wordt de palmprocessie meer naar voren te brengen door de deelname daaraan van de gelovigen, zodat de pro cessie een publiek eerbetoon wordt aan Christus de Messiaanse Koning. Nu de H. Mis, die in het bijzonder de instelling van de H. Eucharistie her denkt op Witte Donderdag, naar de avond is overgebracht, is de oude „mis- sa chrismatis" in de morgen voor de zegening van het H. Chrisma weer hersteld. In de nieuwe orde is in de mogelijkheid voorzien, dat de voeten wassing plaats heeft tijdens de plech tige H. Mis en wel na het Evangelie, dat over de voetenwassing handelt. In de Goede-Vrljdag-plechtigheden is behalve in het tijdstip van aanvang wei nig verandering gebracht. Slechts is naar voren gehaald de kruisverering, het vroeger belangrijkste moment. De gebe den zijn iets teruggebracht en meer in (Van onze verslaggever) De St.-Nicolaaskerk te Amsterdam was zondagmiddag in diepe rouw ge huld, toen er de plechtige zielevespers werden gezongen voor de Nederland se militairen, die in de afgelopen oor log, waar dan ook ter wereld, zün ge sneuveld. De Nationale Reserve had de doden- en de erewacht betrokken. Bij verhindering van de hoofdleger aalmoezenier mgr. H. van Straelef werd de plechtigheid geleid door de legeraalmoezenier J. v. d. Vegt, me* assistentie van de aalmoezenier Bouw man en de assistent-aalmoeznier Stroo- band. Talrijke autoriteiten waren aan wezig, o.a. de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v.d. Burg, de deken van Ouderkerk, mgr. W de Jongh, aalmoe zenier Cools, de sous-chef van de Lucht machtstaf, vertegenwoordigers van Oor log en Marine, Staf Nat. Reserve, Kon. Marechaussee, Kath. Thuisfront, Vetera- nenlegioen Nederland, Kamer- en Sta tenleden, wethouder Steinmetz nam®" het Amsterdamse gemeentebestuur vertegenwoordigers van verschei"en verenigingen. Vlootaalmoezenier pater G. v. V00!?1 tot Voorst S.J. hield de predikatie. De plechtigheid werd beëindigd met de „Last Post" en het „Wilhelmus" met begeleiding van trommelslagers én hoornblazers van de Nat. Reserve. Na'afloop heeft de heer R. J. Haars- ma^ gewestelijk commissaris van Kath. Thuisfront, het zilveren erespeldje van deze organisatie uitgereikt aan mgr. v.d. Burg van Amsterdam, deken mgr. W- de Jongh van Ouderkerk, kapelaan J- Solleveld en sergeant P. Kersten. In een schrijven van de rector van het prof. Zeemanlyceum te ZierlKCV aan de ouders wordt medegedeeld, bij een negental leerlingen en één do cent een begin van tuberculose is Se' constateerd. Er worden thans maatre gelen genomen de ziekte te consolide ren. De aangetaste leerlingen en de leraar mogen de school voorlopig niet meer bezoeken. De K.J.B. weet zich verantwoordelijk voor de gehele katholieke mannelijke jeugd beneden de zeventien jaar, een verantwoordelijkheid, die ook algemeen is in deze zin, dat voor de beweging het verkenner, clubman of gildelid zijn van de jongen slechts een facet is van de to taliteit van zijn persoonlijkheid. De K.J.B., aldus dr. Cornelissen, moet daarom uit hoofde van haar doel steun bij de vorming van de jongen rekening houden met diens gehele situ atie en zou in haar taak tekortschieten, wanneer zij bij de vraagstukken, waar voor zij als jeugdbeweging staat, niet de zielzorg, het gezinsleven, de maat schappelijke structuur, de standsorgani saties, de arbeid, de vrije tijdsbeste ding en de school betrok. Na de verhouding van de K.J.B. ten opzichte van de school, de levensscholen en het gezin geschetst te hebben, gat spreker tenslotte de koers en het pro gramma voor de toekomst aan: Ruimte scheppen nie. slechts negatief ruimte laten voor de jongens tot een eigen spel en leven, buigzame gerichtheid op het gezin tezamen met de school, lei- dersopleiding (geen leidersdril), ont vankelijkheid voor ieder initiatief, dat gedragen door de gedachte van het Christelijk personalisme en van de Christelijke totaliteit zich vanzelf voegt in het gehele jeugdwerk. Maakt van de jeugd, zo spoorde dr. Cornelissen de leiders aan, mensen van goede wil, voor wie, naar het pauselijk woord „de gebiedende plicht geldt er aan te denken, dat zij een zending heb ben te vervullen, namelijk die van alles voor elkander te zijn en het onmogelij ke te doen, ieder binnen de grenzen van zijn werkzaamheid, om het lot der mensheid te verbeteren". In Staatsblad 516 is gepubliceerd een besluit tot wijziging van het algemeen Rijksambtenarenreglement en van het arbeidsovereenkomstenbesluit. In het najaar van 1954 bepaalde de ministerraad, dat de vakantie voor rijksambtenaren en -arbeidscontractan ten met twee dagen zou worden ver lengd, behalve voor degenen, die reeds 24 dagen of meer vakantie genieten. Bovendien werd bepaald, dat voor de jeugdigen, beneden 21 jaar, een afzon derlijke regeling zou gelden. Deze bepalingen zijn thans geëffectu eerd in bovengenoemd K.B. In dit be sluit, waarvan enige artikelen terug werken tot 1 januari 1955 is tevens de gehele vakantieregeling aan een gron dige herziening onderworpen. Het be vat ook de toekenning van twee dagen vakantie extra voor degenen, die dertig jaren diensttijd hebben, dan wel de vijf tig-jarige leeftijd bereikt hebben, voorts een verlenging van vakantie voor hen, die afwisselende diensten vervul len, zoals doorwerken op feestdagen. Het besluit bevat voor het eerst ook de bepaling, dat de vakantietoeslag een vaste toelage is en dus ook in de pen sioengrondslag wordt berekend; de va kantietoeslag zal ook over de kinder toelage worden berekend. Zo bevat het besluit tal van verfijningen in dit op zicht. Met onderscheiding van de vakan tieregeling is aan de verlofregeling (aanspraken op vrije dagen om persoon lijke of familieredenen) een aanmerke lijke uitbreiding gegeven. Voor de derde maal in ruim één week tjjds is een inbraak gepleegd in een school in West-Brabant. In twee opeenvolgende nachten werden vorige week inbraken gemeld te Halsteren en Oud-Gastel; nu is ingebroken in de school voor bijzonder lager onderwijs te Klundert. Er werd een bedrag van 70 ontvreemd, alsmede het elektri sche scheerapparaat van het hoofd der school. Men neemt aan met een landloper te doen te hebben, die de gebouwen benut als slaapgelegenheid en om er leeftocht te bemachtigen. De minister van Verkeer en Water staat heeft de rijksweg Amsterdam Utrecht van de Duivendrechtsebrug te Amsterdam tot Km 18-572 te Loener- sloot en van de aansluiting met de pro vinciale weg UithoornVreeland te Loenersloot tot Utrecht met ingang van 1 december a.s. aangewezen tot voor rangsweg. Op enige gedeelten is een in- haalverbod vastgesteld en een verbin dingsweg te Ouder Amstel is gesloten verklaard. Advertentie zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezond- heidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smaakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. Advertentie met de genezende warmte var, paniola wendde snel en liep recht op de beboste wal af. De spanning van deze laatste manoeuvres was niet ten goede gekomen aan de aandacht die ik aan de bootsmansmaat besteedde, hoewel ik hem te voren scherp genoeg in de gaten had gehouden. Mjjn be langstelling was op dat ogenblik zelfs zo groot dat ik, in afwachting van het ogenblik dat het schip aan de grond zou stoten, het gevaar dat me boven het hoofd hing helemaal vergeten was; ik stond met uit gestrekte hals over de stuurboordverschansing te kijken en tuurde naar dé golfjes die zich van de ste ven af over het effen watervlak verspreidden. Ik zou misschien zonder slag of stoot naar de andere we reld zijn gegaan, als er niet ineens iets was geweest, dat me verontrustte en roe deed omkijken. Misschien had ik een plank horen kraken of het bewegen van een schaduw opgevangen, misschien was het een soort instinct als van een kat, maar in elk geval, toen ik omkeek kwam Hands met dé dolk in de hand op me af en hjj was al halfweg. Beiden gaven we een gil toen onze ogen elkaar ont moetten, maar de mijne was een schrille kreet van angst, de zijne een gebrul van woede als van een aan rennende stier. Op hetzefde ogenblik sprong hij naar voren en ik deed een sprong op zij in de richting van de boeg. Daarbij liet ik de roerpen los, die sloeg met een klap naar ljj en ik vermoed dat dit me het leven heeft gered, want Hands kreeg de roerpen te gen de borst en bleef een ogenblik stokstijf staan. Voor hü zich had kunnen herstellen, was ik veilig en wel uit de hoek waarin hü me gedreven had en het hele dek lag voor me om hem te ontwijken. Even voor de grote mast bleef ik staan, haalde een pistool uit mijn zak, lei rustig aan, hoewel hjj zich alweer had omgewend en recht op me af kwam, en trok af. De haan viel, maar er volgde geen vlam nog knal: het kruit op de pan was door zeewater vochtig ge worden. Ik verwenste mezelf om mjjn zorgeloosheid. Waarom had ik niet lang geleden vers kruit op de pan gedaan en mjjn wapen opnieuw geladen? Dan zou ik niet, zoals nu, voor deze slachter hebben ge staan als een schaap dat niets kan dan weglopen. (Wordt vervolgd) was de Noordelijke ankerplaats smal en ondiep, maar hjj liep bovendien Oost-West, zodat er met zorg ge navigeerd moest worden om de schoener te laten binnenlopen. Ik geloof dat ik een goed en kwiek on dergeschikte was, en ik ben er wel heel zeker van, dat Hands een voortreffelijke loods was, want we gingen keer op keer overstag, schoven precies de vaargeul in en voeren rakelings langs de banken met een zekerheid en nauwkeurigheid dat het een plezier was om te zien. Nauwelijks waren we de landpunten voorbij, of we waren helemaal door land ingesloten. De oevers van de Noorder-inham waren even dicht begroeid als die van de Zuidelijke ankerplaats, maar het water was langer en smaller, meer als de wijde mond van een rivier, wat het (lan ook was. Recht voor ons uit aan het einde van de inham zagen we het wrak van een schip in het laatste stadium van verval. Het was een grote driemaster geweest, maar hij had zo lang aan weer en wind blootgesteld gelegen, dat het zeewier er in dichte sluiers van afhing en op het dek hadden planten en struiken wortel geschoten en stonden er uitbundig te bloeien. Het was een droevig gezicht, maar er bleek ten minste uit, dat de ankerplaats stil was. „Nou moet je 's opletten," zei Hands, „dit is éen pracht van een plekkie om een schip aan de grond te zetten. Fijn zand, vlakke bodem, nooit een aasje wind, rondom in de bomen en een hele bloementuin op die ouwe schuit daar." „En als het schip nu eenmaal vast zit," vroeg ik, „hoe krijgen we 't dan ooit weer los?" „Wel, zo," zei hij. „Je gaat bij laag water met een lijntje ginds naar de overkant, daar sla je de ljjn om een van die dikke boomstammen, dan ga je terug en legt hem een slag om de kaapstander, en dan wacht je maar op het getjj. Als 't hoog water is, draai je met man en macht de lijn in en 'je hebt de schuit vlot voor je 't weet. En nou opgepast, jongen. We zijn er bijna en het schip loopt te veel vaart. Stuurboord een tikkie zo studdie stuurboord bakboord een tikkie studdie studdie!" Zo commandeerde hij en ik gehoorzaamde adem loos, tot hij plotseling uitriep: „Nou m'n jongen, loe ven!" Ik draaide het roer hard stuurboord en de His- (Vertaald door Yge Foppema) „Goed," zei ik, „ik zal een stuk tabak voor je af snijden, maar als ik jou was en ik dacht dat ik er zo beroerd aan toe was, dan zou ik als Christenmens gaan bidden." „Waarom?" vroeg hij, „nou moet je me toch es vertellen waarom." „Waarom?" riep ik uit. „Zo net heb je me zelf ge vraagd wat er met je gebeurt als je dood gaat. Ju hebt je plicht verzaakt, je hebt in zonde geleefd, in leugens en bloed; hier, op dit ogenblik, ligt vlak voor je voeten een man die je vermoord hebt, en je vraagt mij waarom? Om Gods genade, Hands, daar om." Onder het spreken had ik me opgewonden, want ik dacht aan de bloedige dolk die hü in zün bin nenzak had en aan zün snode voornemen om mij daarmee van het leven te beroven. Maar Hands nam een grote slok wün en zei op een toon zo plech tig als ik van hem nooit had verwacht: „Ik heb nou dertig jaar de zee bevaren, en ik heb goed en kwaad gezien, beter en slechter, mooi weer en smerig weer, messentrekkerij, en dat de victua lie op was, en al zo wat meer. En nou zal ik je es wat vertellen: ik heb nog nooit gezien dat er uit goeiigheid iets goeds voortkwam. Zorg dat jé de eer ste klap geeft, da's mijn motto; van dooien heb je geen last meer, da's mün geloof amen, zo zü het. Én hoor es," zei hü, eensklaps van toon verande rend, „nou hebben we genoeg gehad van die flauwe kul. 't Getü is ver genoeg heen. Doe wat ik je zeg, kaptein Hawkins, en we zeilen vierkant de kreek in, en uit met de keet." We hoefden alles met elkaar maar twee rmjl meer te varen, maar de navigatie was lastig; niet alleen Advertentie Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti- Septisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart V veel ellende. (56)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2