Splitsing van de L.T.B. zou veel bezwaren meebrengen Suriname en de Antillen genieten volledig zelfbestuur Grote structurele veranderingen moeten aanvaard worden Uit KemneiïierlancJ Visserijgolf Sinterklaas zoekt het ook bij de ijdelheid De wollen handschoen krijgt luxueuze allures Sint-Nicolaas op de daken van de Jan van Goyenstraat Duizenden kinderen bereiden hem een groots onthaal J J MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 PAGINA 9 BISDOMMEN HAARLEM EN ROTTERDAM Kernen als motor voor activiteit in de kringen EEN BRIL NODIG? F H 1] R M ANN Bij S.F.L. in de Zoetestraat Jantje met het Mandje feestelijk gehuldigd 30 jaar bloemverkoper W'Fp^ «roek 40 jaar ST„,PS Nü ouderwetse erwtensoep met heerlijke kluif en worst maak ze een dag van te voren klaar, mevrouw) Dr. Ferrier en mr. Jonckheer in de V.N. „Gelijke stem als Nederland" De toekomst van het Delta-gebied Stad Ierseke is ten dode opgeschreven Dr. Alfred! spreekt voor de K.A.B. in Heemstede Feestmiddag werk inrichting V.V .Z.Z. Bromfietser over de kop ZEUL- EN WATERSPORT Wedstrijden Uitgeest KinheimE.H.S, 44 UitgeestP.S.C.K. 2—3 V oetlb afuitsl a gen HEEMSTEDE Vanavond trekking t.b.c.- loterij van Postduiven- houders in Haarlem SANTPOORT BLOEMENDAAL VOORGESTELDE SUBSIDIES Gemeenteraadsvergadering Sinterklaas op bezoek bij de ouden van dagen Burgerlijke Stand ST.-R ADIROUD-VI E R ING Door Sanipoorts jeugd HA A RLEMMERLIEDE Ophoging bouwgrond aan Kanaaldijk Vandaag houdt de LTB in Haarlem Zijn algemene ledenvergadering in ge bouw St. Bavo te Haarlem. De alge meen voorzitter, de heer G. W. Kamp schöer, bracht in zijn openingswoord de nieuwe bisdommelijke indeling van Nederland ter sprake en hij herinner de eraan, dat in de toekomst Noord en Zuid-Holland afzonderlijke bisdom men zullen worden, terwijl het eiland Zuid-Beveland zal gaan behoren tot het bisdom Breda. Het is in hoge ma te waarschijnlijk zo zei hij dat de belangen van onze Zeeuwse vrien den aan onze zusterorganisatie in Noord-Brabant, de NCB, zullen wor den toevertrouwd, waartegenover staat dat enkele afdelingen, die tot nu toe behoorden tot het arbeidsveld van de ABTB in het aartsbisdom, vermoedelijk onder de hoede van de LTB zullen komen. Van vele zijden stelt men zich de vraag of de splitsing van de beide Hollanden in twee bisdommen ook een splitsing van de LTB tot gevolg zal hebben. Ik zou in dit verband willen wijzen op de situatie in Noord-Brabant, waar de NCB reeds sedert jaren zijn werkzaamheden over het terrein van twee bisdom men uitstrekt. Hieruit blijkt wel dat de splitsing in verscheidene bis dommen niet tevens een daarmede corresponderende verdeling van het werkgebied van de maatschappelijke organisatie tot gevolg behoeft te heb ben. Hoewel naar het oordeel van het hoofdbestuur een splitsing van de LTB welhaast onoverkomelijke bezwaren met zich mee zal moeten brengen, hebben wij in deze af ™e wachten welk oordeel de bisschoppen straks zullen uitspreken. De heer Kampschöer besprak ver bolgens de interne organisatie van de LTB. Hij merkte op, dat het hoofd bestuur een plan zal ontwerpen om in het komende jaar in alle kringen te geraken tot de vorming van een kern, die een krachtige organisatorische bin ding heeft met het kringbestuur en die naast de persoonlijke vorming van zijn leden zal moeten worden be schouwd als de motor voor de activi teit in de kring. Een nieuwe dienst is op komst die in het bijzonder de agra- risch-sociale voorlichting van de stands organisatie uit zal verzorgen. Sprekend over de agrarische proble men stelde de heer Kampschöer dat het tekort en het verlies aan cul tuurgronden de organisatie nopen ook met klem te blijven vragen om die gebieden, die nog voor de uitoefening van de bodemcultuur geschikt kunnen worden gemaakt, daarvoor ook te be stemmen en datbij voorkeur aan de gedupeerde agrariërs compensatie in grond wordt aangeboden. Wij zijn ons er van bewust, aldus de heer Kamp schöer, dat ook dan lang niet alle Slachtoffers zullen kunnen worden ge holpen en het is daarom dat ik* thans met grote voldoening mag constateren dat het verlangen, dat op onze vorige bondsvergadering zo krachtig werd on derstreept om te komen tot een bil lijke schadeloosstelling, ook voor alle pachters, bij de regering gehoor heeft mogen vinden. groot tekort aan grond levert ook een Probleem op vooral voor de Advertentie Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 l850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Gisteren is in de Rivotorto-sociëteit Van het S.F.L. aan de Zoetestraat Jan Van Eekeren in de bloemetjes gezet. Wie Jan wan Eekeren is, wordt onmid dellijk duidelijk wanneer we hem noe men bij de naam, die hij alom gekregen hefet: Jantje met het mandje. En eigenlijk is hij niet in de bloemetjes gezet, maar heeft hij zichzelf in de bloemetjes gezet. Want 35 jaar lang heeft Jan de Haarlemmers bloemetjes voorgehouden, talloze bloemen die hij hun op straat te koop aanbood. Dat was reden genoeg voor zijn vrienden om Jantje met het Mandje te huldigen. Om half negen droeg de algemeen directeur van het Sint Franciscus Lief dewerk, pater Spruyt, in de Franciscus- hapel aan de Zoetestraat een H. Mis °P tot intentie van de jubilaris. Daar na werd Jan plechtig naar de Rivotorto- sociëteit geleid, waar hij op een ver sierd podium moest tronen om de ge lukwensen van al zijn vrienden in ont vangst te nemen. De heer Th. Jansen bood de jubilaris namens de Rivotor- «anen een prachtig armbandhorloge ®an en het woord werd o.m. gevoerd boor de heer J. Beekelaar van de con ferentie van St. Jan, en door de heer O. G. Borst namens de K.A.J. van de kathedrale parochie. >.En 's avonds was het nog steeds feest. Ja het Lof werd een prachtig filmpro- jpamma gedraaid, opnieuw ter ere van be jubilaris. De beer O. B. Vis benutte Y® Pauze om Jan nog eens in het zonne- lo te zetten, deze keer als trouw lid he2 nu aI dertig jaren lang. De J..;/"1" Vis noemde de namen van de he- NliddeirfUfort' Taminiau' Van Bemmelen, kenloii P' Roozen en Houzagers, de le der j~arenS van S E E- die Jan in de loop Spr. hoontPers00nlijk heeft meegemaakt, nen naar viaar. dat Jan nog vele ja- hij vertrouw ,Zoptestraat zal komen en van de Rivotn er op' dat hij daarna pen naar de r'W-sociëteit zal overstap- vriendelijke ^aardensociëteit. Na deze dacht weer opBo-den werd aller aan- de onvergetelijke fSt door de film, die fuet het Mandje westdag voor Jantie een einde bracht. T^?T1ïc^er^aS 1 december a t, v- d. Broek, wonende Ren j1" straat 84, zijn veertigjari|d|mRb°"ai?f leum vieren als besteller van de P T T hao arle™- De jubilaris, die z§nloon kre 1915 beg°n. als hulpbesteller april 1920 ^nsJe'llng aIs besteller in Bestel li n *^a tot 1935 in de afdeling ben verricht11 werkzaamheden te heb- Plaatst j r5» J' daarna overge- vanaf 195T ic^fi „elln? kwitanties. en met de innino- aaa bet loket belast de afd. radio-fentrale kwitanties van Ook niet vt Broek die dag dan thde£* d33? be.langstelbng ontbreken- fecepüe ZUnen lze te houden jongeren in onze stand, zo ging spr. voort. In andere bedrijven en andere beroepen zullen zij vaak hun weg door het leven moeten vinden of zij zullen in emigratie! anden zich een agrarisch bedrijf trachten te verwer ven. Reeds vele jnren hebben wij in woord en geschrift de leden er op ge wezen dat ZÜ zich hebben te bezinnen op de toekomst van hun kinderen. Wij menen echter dat onze verant woordelijkheid in deze nog verder reikt en dat wij meer concreet dan tot nu toe dit werk zullen moeten aan pakken. In opdracht van het hoofdbe stuur onderzoekt momenteel een com missie onder voorzitterschap van de bondsadviseur wat wij in deze alleen of in samenwerking met anderen moe ten en kunnen doen. Daarnaast is natuurlijk de vorming en voorlichting van die jongeren, die zich in de toekomst hier te lande nog een agrarisch bedrijf hopen te verwer ven, een zaak die ons allen ter harte moet gaan. Zowel voor het vak als voor het leven moeten zij worden ge schoold en het is daarom gaarne dat wij het schone werk dat de LTJ ver richt niet alleen financieel maar ook in andere opzichten willen steunen. Advertentie 't ook Vlees hooit erbu Publicatie van de verenigde slagers In Haarlem en omstreken D In de beheerscommissie der Ver enigde Naties te New York is zaterdag het debat voortgezet over de Nederland se weigering om verder nog inlichtingen te verstrekken over Suriname en de Nederlandse Antillen, die gelijkgerech tigde deelgenoten met Nederland zijn geworden in het Verenigde Koninkrijk der Nederlanden. Het woord werd gevoerd door dr. J. H. E. Ferrier, premier van Suriname en mr. E. Jonckheer, minister-presi dent der Nederlandse Antillen. 55 „Van het Deltagebied wordt ver wacht, dat het bereid èn in staat zal zijn binnen de tijd van één generatie grote structurele veranderingen te aan vaarden en de gevolgen daarvan te ver werken. Natuurlijk kan men door voor lichting en steun op allerlei gebied wel wat bereiken, maar primair moet de bevolking van dit gebied steeds van twee dingen overtuigd ziin: ten eerste, dat het rechtvaardig, d.w.z. gelijk als andere gebieden wordt behandeld en dit geval ontbreekt op het ogen blik te enenmale ten aanzien van de verdeling van het woningbouwvolume en ten tweede: dat het bjj alles wat wordt voorbereid en uitgevoerd, wordt ingeschakeld. Veelvuldig contact met de eigen orga nen der bevolking, bereidheid om elk verzoek aan te horen en te overwegen, zo mogelijk in te willigen en, indien behoorlijk gemotiveerd, af te wijzen. Dit is nodig. Wanneer het de regering zal gelukken dit vertrouwen te schep pen, dan zullen wij alle problemen wel oplossen," aldus Middelburgs burgemees ter, dr. N. Bolkestein in zijn inleiding op de te Goes gehouden conferentie van de dr. Wiardi Beekman Stichting over de toekomst van het Deltagebied. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat in het rapport van de Wiardi Beek man Stichting over het Deltaplan de problemen daarin méér van buitenaf dan van binnenuit worden benaderd men heeft meer belangstelling voor het ziektegeval dan voor de patiënt. Het zal bij de buitenstaanders meer weer klank vinden dan bij de bewoners dezer streken. Een rapport van een uit een vrij groot aantal leden bestaande commis sie is uiteraard een compromis. Zuid-West Nederland is een achter gebleven gebied. Al gedurende vele jaren was de economische ontwikke ling hier niet zodanig, dat de natuur lijke bevolkingsaanwas in het produk- tieproces kon worden opgenomen. Daar de bevolking minder honkvast is dan elders en gemakkelijker naar an dere delen des lands, vooral naar Rotterdam trekt, heeft dit niet, zoals in de drie noordelijke provincies en sommige streken van Noord-Brabant, tot werkloosheid en dus duidelijke waarneembaarheid geleid. Maar het probleem is er niet minder groot om. Sprekende over het woningbouwvolu me, zei dr. Bolkestein, dat men er in Zeeland heilig van overtuigd is, dat t.a.v. dit punt deze provincie groot onrecht is en wordt aangedaan. Andere delen van het land klagen over een gering bouwvolume, dat echter in de ogen van Zeeland, dat vrijwel niets kreeg en krijgt, aantrekkelijk groot is. De Zeeuw ziet elders de huizenblokken, groot en klein, hoog en laag, woningen voor vrij gezellen, voor grote gezinnen en ouden van dagen, als paddestoelen uit de grond rijzen; hij ziet zijn mensen naar elders, waar deze woningen worden gebouwd, wegtrekken. En het is onmogelijk zelf mensen aan te trekken, daar men hun geen woning kan bieden. De kwestie van het bouwvolume in Zeeland is primair. Alle commissies en rapporten hebben geen zin, wanneer niet eerst het probleem van achterstel ling wordt opgelost. Men wijst en volgens spr. terecht op de mogelijkhe den, die de uitvoering van 't Deltaplan Zuid-West Nederland biedt. Maar deze mogelijkheden zijn er niet zonder bouw volume. Als de bevolkingsaanwas, dus de jonge mensen, verplicht is naar el ders te trekken, kan n.l. het Deltaplan dit gebied geen welvaart hiervoor bren gen. Drs. M. C. Verburg van de Zeeuwse Planologische Dienst gaf hierna een uiteenzetting hoe eigenlijk het achter blijven van Zeeland in de ontwikkeling van Nederland historisch is gegroeid door de moeilijke bereikbaarheid van dit gebied. Daardoor komt het, dat ook thans nog ongeveer 1900 a 2000 Zeeu wen per jaar hun arbeid en brood elders moeten zoeken. Enorme voordelen" Het Tweede-Kamerlid de heer C. Egas sprak over de toekomst van landbouw en visserij in het Deltage bied. Hij zei, dat het afsluiten der zeearmen voor de landbouw, in tech nische zin gesproken, enorme voorde len zal bieden. Niet alleen voor Zee land zelf, maar ook voor Noord-Bra bant. De aanwezigheid immers van een omvangrijk zoetwatermeer in het Deltagebied kan een einde maken aan verdroging en verzilting. Deze verdroging en verzilting is o.a. op Tholen en Zuid-Beveland in ernstige mate aanwezig. Vervolgens besprak hij de gevolgen van de afsluiting van de zeearmen voor de visserij. De bot- en ansjovisvisserij zal vrijwel geheel verloren gaan. Men mag slechts hopen, dat het hier zal gaan zoals in het IJsselmeer en dat zoetwatervis en paling ter compensatie zullen kunnen dienen van de verliezen. Een redelijke schadeloosstelling zal in derdaad noodzakelijk zijn. De mosselvisserij kan voor een ge deelte geregenereerd worden in de Waddenzee, hoewel men daar nog met vraagstukken omtrent de verwatering zit. De stad Ierseke is ten dode opge schreven. Dat noemde de heer Egas niet minder dan een ramp. Prof. dr. ir. J. L. Kleyn heeft nog eens met nadruk gewezen op de aspec ten van veiligheid, die door het huidi ge deltaplan geboden worden. Om die veiligheid is het in de eerste plaats begonnen. Het afsnoeren der zee-armen verkort een kust van 700 km tot 40 a 50 km. Men kan bovendien de nieuwe dammen op de meest ge wenste plaatsen leggen en ze tot ieder gewenst niveau versterken, hetgeen om technische redenen met de oude dijken niet altijd het geval is. De kosten van onderhoud worden geringer. De nieuwe zeewering is nodig in verband met de verandering van niveauverhouding tus sen land en zee. Beiden verklaarden, in antwoord op vragen, dat Suriname en de Nederland se Antillen thans volledig zelfbestuur ge nieten in koninkrijkszaken en een ge lijke stem hebben als Nederland. Zij ondersteunden beiden het stand punt der Nederlandse regering dat het verstrekken van gegevens over Surina me en de Nederlandse Antillen aan de Verenigde Naties, alsof het hier twee niet-zeifbesturende gebieden betrof, niet juist kon worden geacht. Dr. Ferrier zei, dat het nimmer de bedoeling der Surinamers is geweest, de banden met de Koningin der Neder landen, het Huis van Oranje en Neder land te verbreken. Mr. E. Jonckheer verklaarde dat het feit, dat de drie deelgenoten volledig vrij zijn hun binnenlandse aangelegen heden naar eigen inzicht te regelen, het beste bewijs is voor hun onafhan kelijkheid. De Indonesische vertegenwoordigster, mej. Lail Roesad, wilde weten of er in Suriname en/of de Nederlandse Antil len verzet was geweest tegen het stich ten van het verenigd koninkrijk. „In Suriname bestond in het geheel geen verzet. Het is mogelijk, dat iemand tegen was, doch dan is dat nimmer naar buiten gebleken," antwoordde premier dr. Ferrier. En de minister-president van de Ned. Antillen, mr. Jonckheer, zei dat het handvest, waarop het nieuwe staatkun dige koninkrijksgebouw werd opgetrok ken, in de volksvertegenwoordiging van dit gebied met algemene stemmen was goedgekeurd. Pater dr. Alfred OFM, leider van het ontwikkelingscentrum van de K.A.B. in het bisdom Haarlem spreekt donderdag 8 december voor de afde ling Heemstede van de K.A.B. in het gebouw ,,Anno Sancto" over proble men rondom de oudedags voorziening en de ouderdomsverzekering. De toneelgroep van de K.A.B. zal de bijeenkomst, die om acht uur be gint, omlijsten. De zaterdagmarkt moest het doên met niet meer dan 4 loggers, die te zamen 400 kisten verse haring aanvoer den. Er waren geen trawlers en kotters, zodat de handel van rond- en platvis verstoken bleef. De haring was bij een zo geringe aanvoer uiteraard zeer ge wild en noteerde 23.- en 24.- per kist. Voor de maandagmarkt was evenmin een grote aanvoer. Van de trawlervloot meldden zich de Maria van Hattum IJ 10 met 1.020 kisten vis en 300 stuks stijve kabeljauwen en de Claesje RO 46 met 880 kosten vis en 50 stuks stijve ka beljauwen, terwijl van de loggervloot in de eerste beurt losten de KW 135 met 1.000 kisten vis, de KW 8 met 500 kisten haring, de IJM 19 met 400 kis ten haring, de KW 70 met 225 kisten haring, de KW 129 met 120 kisten ha ring en de KW 165 met 165 kisten ha* ring. Van de visboten voor de eerste beurt had de Maria van Hattum 400 kisten schelvis, 130 kisten kabeljauw en gul, 210 kisten makreel, 100 kisten wijting, 55 kisten koolvis, 15 kisten ha ring, 110 kisten varia en 300 stuks stij ve kabeljauwen, de Claesje 415 kisten schelvis, 90 kisten kabeljauw en gul, 80 kisten koolvis, 185 kisten wijting, 55 kisten makreel, 5 kisten haring, 50 kisten stokkebit en 50 stuks stijve ka beljauwen, en de KW 135 had 550 kisten makreel, 300 kisten schelvis en 150 kis ten varia. Ondanks het feit, dat de heer H. Groe- neveld, voorzitter van de vereniging voor zwakzinnigenzorg te Velsen, door ziekte niet aanwezig kon zijn, is toch de jaarlijkse feestmiddag voor de te- werkgestelden in de werkinrichting uit stekend geslaagd. De belangstelling der ouders was zeer groot, terwijl het ge meentebestuur zijn meeleven toonde door de afvaardiging van de wethou ders C. P. J. Maas en H. de Boer. De directeur van de werkinrichting, de heer A. P. Stolk had zich voor deze middag verzekerd van de medewerking van de accordeonnist Jan Davids en de goochelaar-jongleur Montagne, terwijl hij zelf viool speelde. Na afloop van het feest kregen de tewerkgestelden een enveloppe met in houd, terwijl Jan Brandwijk, die nu al 25 jaar aan de werkinrichting verbon den is, met een extra enveloppe be dacht werd. Op de Driehuizerkerkweg nabij het pompstation te Velsen is zondagmid dag de 52-jarige metselaar-ovenbouwer H. B. uit Beverwijk, die van de voet balwedstrijd van Stormvogels huis waarts keerde, met zijn bromfiets over de kop geslagen. Volgens zijn verkla ring moest hij een groot aantal wiel rijders passeren, waarbij hij geheel links van de weg kwam, maar hoe het ongeluk precies gebeurd is, kon hij ook niet zeggen. Ondanks een paar ge broken ribben en een gescheurde sche del was hij geheel bij kennis. Hij is naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Be verwijk overgebracht. In de jaarvergadering van de Zeil- en Watersportvereniging „Uitgeest" zijn de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester vastgesteld. Het aan tal leden neemt steeds toe terwijl de financiën gezond zijn. De heer G. S. K Blauw werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de secretaris, de heer J. Krom, die wegens drukke werkzaamheden zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer J. Dobber werd gekozen. Besloten werd om weer aan de Alk- maardermeerweek deel te nemen. De seizoenprijs in de BM-klasse, een fraaie beker, werd onder een toepasselijk woord uitgereikt aan de heer J. Dobber. De jaarlijkse onderlinge wedstrijden van de gymnastiekvereniging „Uit geest." hebben de volgende resultaten gehad: Meisjes B le graad: 1. Willie Schuddeboom en 2. Simone Vastenouw; 2e graad: 1. Elly Vollenga en 2. Guus Krom; 3e graad: 1. Bep Roozendaal en Toos Zonjee en 2. Anneke Schudde boom. Jongens le graad; 1. Jean Ooms en 2. Hein Steinhauser; 2e graad: 1. Otto Cupido en 2. Wim Roozendaal. Meisjes junioren: le graad: 1. Mar- got Bakker en 2. Sieuw van den Kom mer en Mien Looijenga; 2e graad: 1. Sonja van Marle. Jongens A: le graad: 1. Theo Buijsman en 2. Jan Stolp; 2e graad: 1. Anco Wognum en Rob. van der Eng. Meisjes A le graad: 1. Margriet Looijenga en 2. Jacqueline Koning en Loes Roozendaal; 2e graad: 1. Nellie Twisk en Marion Starreveld en 2. Wil- ma van Rijn; 3e graad: 1. Marjoke Mulder en 2. Henny Karrenbeld. Op Rooswijk werd er lustig ge scoord; met 44 deelde men eerlijk de punten. Reeds na acht minuten nam Kinheim door Starreveld de leiding en tien minuten later maakte Donselaar er 2—0 van. Nog voor rust verkleinde de EHS-midvoor de achterstand. In de tweede helft maakte de rechtsbuiten spoedig gelijk en wat later gaf hij zijn ploeg de leiding 23. Van Hesselingen maakte de stand weer gelijk en gaf iets later zijn ploeg opnieuw een voorsprong 4—3. Maar binnen drie minuten was het al weer gelijk en is er het laatste kwar tier door beide ploegen hard en stevig om het winnende doelpunt gevochten. Maar de verdedigingen vonden dat het nu welletjes was en stonden geen goals meer toe. Het is geen aantrekkelijke wedstrijd geworden, daarvoor was het spel aan beide zijden te brokkelig. Voor de rust had Struik reeds een kans gehad, maar doelman Van den Kommer wist erger te voorkomen. Aan de andere kant ging een kogel van Spuijbroek via de lat over. Na 25 minuten wist Struik het eer ste doelpunt te maken. Via de handen van doelman Van den Kommer ver dween het leder in het doel. In de tweede helft hebben de Uitgees- ters beter spel laten zien, althans de eer ste 30 minuten. Desondanks wist Struik na 10 minuten spelen op fraaie wijze de stand op 02 te brengen. Hierop ble ven de Uitgeesters het antwoord niet schuldig. Bij een aanval kreeg Karei Frits de bal in vrije positie toegespeeld, snelde op het doel af, omspeelde de doel man en doelpuntte beheerst: 12. Een goed doorgebroken Van lest maakte er 5 minuten later 22 van. De goede kans voor een overwinning werd door Heij- stek om zeep gebracht door het missen van een strafschop, terwijl hij 5 minuten later PSCK aan de overwinning hielp door te lang wachten met het wegwer ken der bal, waardoor Struik het win nende doelpunt kon scoren. AGS-USVU 1: 1-4; USVU 2-WSV 3: 2-0; Zaandijk 5-USVU 3: 1-7; USVU 4- Zaanse Boys 2: 1-2; USVU jun. A-Alw. Forward jun. A: 5-0; USVU jun. B-Zee vogels jun. B: 4-2; HSV ads. C-USVU adsp. B: 2-1; Uitgeest 1-PSCK 1: 2-3; Uitgeest 2-Berdos 2; 4-0; Knollendam 2- Uitgeest 3: 7-3; Uitgeest asp. A-Jisp ad sp. A: 11-0. Vitesse 2—Purmersteyn 2 I—0 Vitesse 3—SVA 2 2—2 Graftdijk 2Vitesse 4 0^3 Vitesse jun. ASVA jun. A 50 Duinranders jun. AVitesse jun. B 11 HSV jun. BVitesse jun. C 11 HSV ad'sp. AVitesse asp. A 21 RKAFC asp. EVitesse asp. B 04 Zeevogels asp. BVitesse asp. C 07 RKAFC asp. BVitesse gsp. D 21 RKAFC asp. HVitesse asp. E 31 CSV 2—Assendelft 3 7—0 CSV 3—Assendelft 4 5—1 RKAFC 4—CSV 4 3—1 CSV adsp. AAle. Victrix A 01 CSV adsp. B—Koedijk A 0—4 CSV adsp. C—Alcmaria D 1—1 ~w x e kromstaf van goudpapier, die half november 1 weer in de etalage is gekomen, lijkt een toverstaf, f -/ die alles, wat hij aanraakt, van hemd tot bont stola en var. soepkop tot (plastic) af wasbak tot cadeau maakt, en in de geef-sfeer verheft. Wat is er in die cadeau-sfeer veel meer voor vrouwen dan voor mannen!! Gebruiksvoorwerpen en alles wat dient voor 's mans ijdelheid is altijd zo veel prozaïscher dan voor de vrouw. Manchetknopen bijvoorbeeld hebben een heel andere gevoelswaarde dan oorknoppen, en een kamerjas blijft een degelijk stuk kleding, dat tegen de kou beschermt, al is het nog zo zorgvuldig en op z'n voordeligst gevouwen in een cadeaudoos. Maar een peignoir die kan een gedicht zijn. De paradox van deze tijd is, dat de winkels opgetast zijn met dingen, die de vrouwen heerlijk vinden, maar dat de vrouwen, voor wie dit alles als cadeau kan die nen, het veel heerlijker vinden om te kopen dan de mannen. Mannen brengen, als ze iets gaan kopen, alleen hun zakelijkheid mee. Vrouwen vooral hun emotionaliteit. Een „voorbezichtiging" door het vrouwelijk publiek om de eventi ele Sinterklaas te kunnen adviseren, is dan ook aan de orde van de dag. Kijken is onontbeerlijk, om met overgave te kunnen kopen. Want de vindingrijk heid, die een der deugden van deze tijd is, zet ons onop houdelijk voor verrassingen, de wensenlijst raakt nooit meer leeg. Juist zijn we gelukkig met een uitschuifbare naaidoos op poot oj de plastic naaidoos verschijnt, die het kiezen van de goede garenkleur, dóór het deksel heen, alweer versnelt! De plastic bewijst trouwens in de cadeau-tijd reuze diensten. In een doorzichtig doosje kan men ieder doodgewoon ding net even boven zijn stand verheffen. Een paar nylon kousen lijkt veel aanlokkelijker in een doos-kadertje, en met zakdoeken doet men wonderen. Tere witte kanten gevalletjes, wolkend om een lief bloemencorsage in een doorzichtig omhulsel, wordt, op z'n Amerikaans, tot pure rococo romantiek. De orgie van zakdoeken, waar de Sint uit kan kie zen, lijkt ons dit jaar groter dan anders. De Zwitserse zijn het mooist, van de allerfijnste batist, met de te derste kleuren, de meest verfijnde druk. Maar ze zijn zo duur, dat het voor iemand, die verliezerig is, bijna onverantwoord is ze te bezitten. Zakdoekjes in Schotse ruit zijn er legio, annex de plotselinge populariteit van de „Black Watch". Hoewel men ten onrechte iedere donkere blauwgroene ruit tegenwoordig zo noemt, al is er slechts één ruitdessin in deze kleuren combinatie, dat sinds 1729 toebehoort aan, en derhalve de naam mag dragen van het Schotse regiment, dat de „Black Watch" heet. Zo worden kleine meisjes er mee groot. Alles wat voor de ijdelheid dient, is een dankbaar decembercadeau. En aangezien de winter in deze tijd ook juist begint, is er altijd veel variatie en hebben we nog plezier in wat warmte geeft. De gebreide handschoenen, die we sinds enkele jaren weer volledig in genade hebben aangenomen, krijgen steeds luxueuzer allures. Iets heel nieuws (uit Zwitserland, waar men praktisch en mooi zo voortreffelijk weet te combineren) zijn de lange, fijn gebreide wollen handschoenen in pastelkleuren, versierd met pareltjes in de kleur of gouden lovertjes. Voor ons klimaat heel geschikt bij de wintermantel, waarvan de mouw driekwart te dragen is. Want de Parijse ontwerpers houden voor alle seizoenen vast aan de niet-lange mouw, die inder daad elegant is. Maar niet voor elke weersgesteld heid geschikt. De ze lange wollen handschoenen kun nen een eind in de goede richting helpen. Ook de korte handschoenen in hetzelfde genre hebben een be schaafde versie ring met parel tjes of lovertjes of alleen maar een randje goud draad. Het ont neemt de gewone „wollen hand schoen" ineens zijn alledaags heid. De Zwitserseb ben ons ook ge leerd, dat wollen ..weer in genade aangenomen en nu met parel tjes versierd. ondergoed zo welkom in ons reu- matiekland om warm te zijn, vol strekt niet charmeloos hoeft te zijn, dat het sierlijk en teer kan zijn in alle zachte pastelkleuren. Een car de au niet onwaardig. Het Amerika nisme brengt trouwens de lingerie steeds meer in de geschenk-sfeer. We hebben een klein meisje van buiten, dat met moeder boodschappen mocht doen in de stad, in verrukking zien kijken naar de witte vlinders van miniatuur onderjurkjes in tere ny lon met kantjes en versierd met strookjes rose en lichtblauwe tulle. Zo maakt men de kleine meisjes al mooi-ondergoed-minded. Nog een heerlijk cadeau van wol is de stola. Even heerlijk om te ko pen, om te geven als om te krijgen. Misschien is de stola, zoals die in Parijs en hier te koop is en door de vrouwen wordt gedragen, wel de graadmeter van het nationale ge voel voor elegantie. „De stola, die hier het meeste gaat", zei een ver koopster ons, die er per dag heel wat door haar handen laat gaan, „is de witte van tamelijk grove ajour. Die kan ook dubbel geslagen worden en dan op de mantel als sportdas worden gedragen!" A. dgl. Vanavond om 8 uur vindt in de zaal Wolters, Jansstraat 48-50 te Haarlem de trekking plaats van de loterij ten bate van de lighallen „Brederodednin" te Santpoort. De loterij is georganiseerd door de T.B.C.-commissie van de Ne derlandse Algemene Bond van Post- duivenhouders, afdeling Haarlem. De opbrengst is bestemd voor het aanko pen van een röntgenapparaat. Vanavond zal tezelfder plaatse de prijsuitreiking plaats vinden van de wedvlucht voor postduiven. Ook de op. brengst van die wedstrijd komt ae lighallen ten goede. Het is nog geen gebruik om de Sint', die in zovele andere plaatsen op luister rijke wijze wordt ingehaald, ook in Heemstede zulk een ontvangst te berei den. Als Sinterklaas eenmaal in Heem stede is, merken jong en oud dat eerst wanneer hij op de daken van de winkels langs de Jan van Goyenstraat ver schijnt. De goed-heilig-man trekt telken- jare bijzonder veel belangstelling als hij bij het uitoefenen van zijn liefderijk werk plotseling wordt gevangen in het licht van de schijnwerpers. Ook dit jaar stonden duizenden kïnde- Hieronder doen wij een greep uit de door B. en W. van Bloemendaal voor gestelde subsidies voor het jaar 1956. De tussen haakjes geplaatste bedragen geven de subsidies weer, die in 1955 werden verleend. Gewestelijke Bond voor Vreemdelin gen-Verkeer Zuid-Kennemerland: 600. 400.-); Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer Bloemendaal 100.- (ƒ100.-); Pro Juventute: 300.- 200.-); Bloemendaalse Reddingsbri gade 200.- 200.-)St.-Marthavereni- ging; 150. 100) Herwonnen Levenskracht: 500- (ƒ400.-); Vereni ging St.-Jozef te Overveen: 150.- 150.-)Wit-Gele Kruis onderafdeling Bloemendaal - Overveen: 1100.- 1000.-); Afdeling Aerdenhout: 675 600.-); N.H. Philharmonisch orkest: 1962.- 1962.-) K.A.B. Vogelen zang: 40.- 40.-)kraamverpleging Wit Gele Kruis: 625.- 500.-); Kath. Paedagogisch Beroepskeuze Bureau Haarlem 50.- 50.-). B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken o.a op de aanvragen van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront te Amsterdam, het Nederlands Gesprekcentrum te Rotterdam, de Provinciële Vereniging voor Vreemdelingen-verkeer, de Be jaardencommissie in Bloemendaal en de Nederlandse Amateur Toneel Unie. De gemeenteraad zal donderdag 15 de cember in openbare vergadering bijeen komen ter vaststelling van de begroting voor het jaar 1956. ren en volwassenen schouder aan schou der in de gelukkig brede Jan van Goyenstraat toen de straatverlichting gedoofd werd en in grote spanning werd gewacht op „de" komst. De wachttijd werd gekort met „De maan en de bo men" maar het „klonk" toch nog niet. Precies half zes verscheen de „ver heven" heilige, vergezeld van zijn trou we Piet en de, voorzitter van de winke liersvereniging Jan van Goyenstraat, de heer D. J. Schol, die de Sint dankte voor zijn komst en hem welkom heette. Enthousiast zongn de kleintjes de goe de Sint toe terwijl zijn knecht ijverig doorging met luisteren aan de pijpen en bonzen op de ramen. Vooral dit laatste vonden de kinderen prachtig en toen Piet tijdens een van zijn klimpartijen uitgleed en viel, werd deze misstap van een vakman met een waar gejubel toe gejuicht. Piet kreeg de smaak nu eerst goed te pakken en vereerde een der huizen met een bezoek. Ondertussen sprak de Sint voor de microfoon over het gedrag der kleintjes (en groten) thuis, op school en in het verkeer. Nog eenmaal klonk „Hoor wie klopt daaren toen was de Sint met zijn knecht weer in het duister verdwenen. De r.-k. bond van bejaarden en ge pensioneerden, afd. Heemstede, zal 8 de cember de Sint uitnodigen om een be zoek. Volgens bisschoppelijke toezegging zal Sint Nicolaas om 2 uur zijn bejaar den en gepensioneerden in huize „Anno Santo" aan de Achterweg met zijn komst verblijden. GEBOREN: B. F. Rikkers en W. Koomen, z.; E..H. van Eeghen en jkvr. E. E. van Panhuys, d.; C. Mandersloot en A. M. Jansen, z.; P. van der Pols en G. J. van Hoejj, z.; H. Knol en W. Spie ker, d. ONDERTROUWD: D. Vollenga en S. C. Zonneveld. GETROUWD: J. de Moor en W. Trou wen; A. J. van Brugge en E. M. van der Eem. OVERLEDEN: L. Koojjman, 73 jr., Esdoornlaan 2; C. BiermanSluijter, 83 jr., J. v. d. Bergstraat 37; D. Kra mer, 77 jr., Glipperweg 60: E. C. Heer, 6 jr., Achterweg 5; Q. A. D. de Klerk Schepp, 79 jr., v. d. Spiegellaan 24. Voor de verkenners en welpen van Santpoort was het zondag een gewich tige dag. De groep vierde het feest van zijn patroon St.-Radboud en dat begon 's morgens om acht uur al met een H. Mis, opgedragen door aalmoe zenier W. Suyker, en een vlaggenpara- de. Alle verkenners en welpen, onge veer 75 man in totaal, namen hieraan deel. Om 12 uur 's middags begon een puzzle-rit onder het motto „Ken je eigen gemeente". Het werd een rit, die door alle mooie plekjes van Velsen voerde, door Waterland en Velserbeek, kris-kras door het dorpje oud-Velsen, over de sluizen en weer terug naar de Jeugdsluis, waar gelegenheid was om even op adem te komen. Daarna ging het door nieuw-IJmuiden en zo weer terug naar Santpoort. De jongens moesten de rit rijden op een blinde kaart, met alleen maar karakteristieke aanknopingspunten. Zij moesten zich daarbij ook aan de tijd houden, waar voor vier geheime controles waren in gelast. En bovendien werden hun gan gen nagegaan op het in acht nemen van de verkeersregels, de wellevend heid en meer zaken, die men zeker van welpen en verkenners mag ver wachten. Is het wonder, dat na deze zwerf tocht door de gemeente de erwtensoep- fuif bij de Witte Paters van het Lavi- gerie-College voortreffelijk smaakte? Daar zijn de belevenissen uitgewisseld, onder grote hilariteit. Na de maaltijd heeft aalmoezenier W. Suyker in de kapel van het Lavigerie-College het Lof gecelebreerd en tenslotte was er nog een feestelijke bijeenkomst binnen de muren van het College, waarmee een alleszins geslaagde dag werd afgeslo ten. B. en W. van Haarlemmerliede stel len de raad voor 13.200.ter beschik king te stellen om de grond langs de Kanaaldijk, waarop de woningbouwver eniging „Zwanenburg" 18 woningen gaat bouwen, bouwrijp te maken. Het college van B. en W. te Haar lemmerliede stellen de raad voor mee te werken aan het uitbreiden van de katholieke lagere school met twee klas sen, bijbehorende toiletten en een gro tere rijwielstalling. Het verzoek van het schoolbestuur om een betonnen schutting en om ophoging en aanleg van de tuin aan de Zuidkant van het school gebouw, is afgewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9