loiiwtrekkeii tnssen de departementen Sociale voorzieningen voor niet-werkende blinden stagneren Problemen bij de opleiding van ingenieurs Geen debat over MAROKKO in de Y.N. Kruiswoord raadse l Instituut voor sociale voor- aan agrariërs is in voorbereiding ERIC HE NOORMAN Kerstgroep voor St.-Pauls Twee regelingen zijn nu gevolgd door geen regeling Band van taxi sprong lek Parijse tandartsen morgen in staking Britse woordvoerder vervangen Excommunicatie wegens rassen haat Persoonlijkheidsvorming is kostenbesef pïsssTn «k~S Militaire dienst Sociale voorlichting gSSÉf JAARVERGADERING L.T.B. IN HAARLEM DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 PAGINA Drie gewonden Franse weerkundigen weer aan het werk Grondpersoneel op de vlieg velden staakt door Concertgebouw-bestuur Jhr. F. Beelaerts van Blokland neemt afscheid Na uitlating over „huichelachtigheid" van Russische leiders Letterkundig museum Leidse oud-alumni in het Gooi In Verenigde Staten Rep. partijvoorzitter bezoekt Eisenhower Minister Pearson over bezoek aan Rusland Afscheid bij het loodswezen ADMIRAAL BYRD NAAR ZUIDfPOOlL 8 9 10 11 Si!' (Van onze Haagse redacteur) In een rapport van de Ryksblinden- commissie werd vpf jaar geleden voor gesteld een sociale voorziening in het leven te roepen, speciaal bedoeld voor die blinden, die niet door arbeid kun nen worden geholpen. Men stelde zich voor, dat aan alle blinden een minimum inkomen gewaarborgd zou worden. Bij de invoering van deze voorziening, in de wandeling „Blindenrente" geheten, zou voor de blinden een bedrag van 1,2 miljoen gulden moeten worden uit getrokken. Het destijds gelanceerde plan is niet gerealiseerd; de overheid beperkte zich tot een subsidie van 35.000.voor de blindenwerkplaat- sen. In de eerste jaren, die hierna ge volgd zijn, groeide steeds meer de er kenning van de billijkheid van een rege ling voor de niet-werkende blinden, maar inmiddels bleef voorlopig het standpunt, dat de tijd voor het invoeren van een dergelijke voorziening nog niet rijp was. In deze opvatting van de regering is zich de laatste tijd een wijziging Aan het aftekenen; mede onder invloed van de gunstiger conjunctuur wil men zich nu niet meer beperkt tot platonische wenselijkheidsverklaringen, doch schijnt het pleit thans wel beslecht te zijn ten gunste van het ook daadwerkelijk tot stand brengen van een Blindenrente. Bii deze voor de blinden gunstige ont wikkeling heeft zich echter de moeilijk heid voorgedaan, dat twee verschillen de departementen voor zich de rege ling van deze materie opeisten. De zorg voor de blinden ligt op het raak vlak tussen het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en dat van Maatschappelijk Werk. Deze beide mi nisteries zijn zich op deze materie gaan werpen met als gevolg, dat er op een gegeven moment op twee plaatsen in Den Haag een Blindenrente in de maak was. Men werkte langs elkaar heen en dat dit niet bepaald in pais en vree ge schiedde kan o.m. blijken uit een gepe perde uiteenzetting, waarin minister Suurhoff zijn ambtgenoot Van Thiel om standig onder het oog meende te moe ten brengen, dat het niet aan Maat schappelijk Werk, maar aan Sociale Zaken en Volksgezondheid was deze zaak te regelen. Onder de Blindenrente zullen waar schijnlijk een kleine 1500 personen val len; zouden er echter mettertijd voorzie ningen getroffen worden ook voor de verschillende andere categorieën van gehandicapten, dan komt men naar schatting wel aan een groep van der tig- tot veertigduizend mensen en bij een dergelijk aantal zou de politiek wel eens om de hoek kunnen komen kijken. (Van onze correspondent) Tengevolge van een aanrijding op de Provinciale weg in Ouder Amstel zater dagavond, zijn drie personen gewond naar het O.L.Vrouwegasthuis in Amster dam gebracht. Uit de richting Utrecht naderde een taxi, waarvan opeens de rechter voor band sprong. De chauffeur verloor de macht over het stuur en reed daardoor tegen een auto die in de berm stond ge parkeerd. Deze wagen schoot de berm af en kwam in de sloot terecht. De ta xi kwam juist in de berm tot stilstand. Een passagier die naast de taxichauf feur zat, is met zijn hoofd tegen de voor ruit geslagen. Hij moest met snijwonden naar het ziekenhuis gebracht worden. De inzittenden van de geparkeerde auto, een matroos en een meisje, hadden even eens verwondingen opgelopen. De ma troos is later van het O.L.V. naar het militair hospitaal getransporteerd. De meer dan duizend employe's van de meteorologische dienst in Frankrijk en Noord-Afrika, die twaalf dagen gele den in staking gingen om kracht bjj te zetten aan looneisen, hebben besloten vandaag het werk te hervatten. De betrokkenen, die 30.000 in plaats van 26.000 francs per maand wilden ver dienen, sloten zich op 17 november aan btj de stakende leden van het grondper soneel van de Franse vliegvelden. Intussen zijn onderhandelingen om ook een einde te maken aan deze sta king, waardoor het luchtverkeer van en naar Frankrijk reeds twee en een halve week wordt verlamd, vastgelo pen. Bij deze staking zijn meer dan 3050 employé's van de con troletorens en radardiensten van de Parijse vloegvelden Orly en Le Bourget en een aantal provinciale luchthavens betrokken. (Reuter). Maandag heeft Z. Exc. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Staat, wegens gevorderde leeftijd af scheid genomen als voorzitter van het bestuur van het Amsterdamse Concert gebouw. De Raad van Bestuur heeft de schei dende functionaris wegens zijn bijzon dere verdiensten voor het Concertge bouw gedurende zijn bijna 10-jarig pre- sidiaat, benoemd tot ere-voorzitter en hem, in tegenwoordigheid van een aan tal autoriteiten, onder wie mr. H. J Reinink, directeur-generaal voor de Kunsten van het ministerie van O., K. en W, mr. A. de Roos, wethouder voor de kunstzaken te Amsterdam en ver scheidene genodigden, begiftigd met de gouden medaille van het Concertge bouw. Als opvolger van jhr. Beelaerts van Blokland is tot voorzitter van het Con certgebouw-bestuur benoemd mr. J. W. de Jong Schouwenburg. Tot leden van het dagelijks bestuur van het Concert gebouw zijn voorts benoemd de heer M. Boissevain als vice-voorzitter en de heer P. Smidt van Gelder als penning meester. Het is duidelijk, dat een minister, die dergelijke voorzieningen op zijn naam brengt, daarmee wel enige goodwill zou verwerven. Inmiddels is het nog niet zover, niet voor de andere gehandicapten en zelfs niet voor de blinden, die vooralsnog de enige categorie vormen, waarbij deze voorziening reeds reëel aan de orde is. Het touwtrekken tussen de twee departementen heeft namelijk, tot te leurstelling van de blinden, alleen maar tot resultaat gehad, dat deze zaak nog steeds niet in kannen en kruiken is. Weliswaar schijnen Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk t.a.v. de blinden tot een taakverdeling gekomen te zijn, waarbij eerstgenoemd ministerie zorgt voor het bestaansfundament, terwijl het tweede de daarboven benodigde aan vullingen onder zijn hoede neemt, maar van een aankondiging van een Blinden rente ontbreekt in de jongste Kamer stukken nog ieder spoor. Het merendeel van de 3.000 tand artsen in Parjjs zal morgen een staking van 24 uur houden als protest tegen de honoraria, zoals die door het staatszie- kenfonds zijn voorgeschreven. De tand artsen vinden deze tarieven te laag. Voorts willen zij een „administratieve staking" van twee weken op touw zet ten door te weigeren de formulieren van het ziekenfonds in te vullen, waar op de bijzonderheden van de behande ling moeten worden vermeld. De woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die verleden week op de dagelijkse pers conferentie in antwoord op vragen over opmerkingen van de Sovjet-leiders Boelganin en Khroesjtsjev, gemaakt tij dens hup reis in Indlë, had verklaard dat deze „door en door huichelachtig" waren, is door een ander vervangen. Hij krijgt, in de zelfde rang, ander werk op het ministerie. Hij had zijn functie in de afgelopen tien jaar bekleed. Lagerhuisleden waren voornemens de regering vanmiddag te vragen of de om schrijving van de woordvoerder voor de verklaringen der Russische leiders „door het kabinet wordt gedekt". De nieuwe woordvoerder heeft gis teren verklaard dat de uitnodiging van de Britse regering aan de Russische pre mier, maarschalk Boelganin en aan de eerste secretaris der Russische commu nistische partij, Khroesjtsjev, om Groot- Brittannië in het voorjaar van 1956 te bezoeken, nog steeds van kracht is. Hij zeide dit, toen hem om commen taar werd gevraagd op hoofdartikelen in twee Britse ochtendbladen de „Daily Telegraph", die de regering steunt, en de „Daily Mail" waarin de vraag werd gesteld of het wel ver standig zou zijn de Sovjet-leiders na hun fel-anti-westerse uitlatingen in In- dië nog in Engeland te ontvangen. Het bestuur van het Nederlands let terkundig museum en documentatiecen trum te 's Gravenhage heeft tot pen ningmeester gekozen de heer Bert Bak ker in de plaats van dr. W. Moll, die aftredend was. Het letterkundig museum beschikt thans, zoals men weet, over enkele lo kalen in het oude stadhuis te 's Graven hage. Het bezit breidt zich voortdurend uit, vooral door schenkingen van ma nuscripten, portretten en curiosa. Zo heeft de onlangs overleden oprichter van „Het Getij", Ernst Groenevelt, al le in zijn bezit zijnde manuscripten en brieven gelegateerd aan het museum. Voorts werd een portret van Van Deys- sel door Isaac Israëls verworven. Inzake de documentatie is er een vol ledige samenwerking tot stand gekomen tussen het letterkundig museum, het ar chief en museum voor het Vlaamse cul tuurleven te Antwerpen en de Fryske Akademy te Leeuwarden. Zowel Vlaam se als Friese schrijvers worden opgeno men in het bio- en bibliografisch kaart systeem, dat het museum uitgeeft. Dit kaartsysteem zal in 1956 worden uitge breid met een beknopt, samenvattend overzicht van de geschriften der opge nomen auteurs, wier uitgaven bibliogra fisch uitvoerig in het kaartsysteem zijn beschreven. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana is gisteravond in het Palace Hotel te Hilversum de jaarlijkse bijeen komst van Leidse oud-alumni uit het Gooi, georganiseerd door het Leidse universiteitsfonds en de stichting Pro Civitate gehouden. Dit jaar werd het tweede lustrum van deze bijeenkomsten herdacht in een toespraak van de secre taresse van het Leidse universiteits fonds, mej. mr. M. Blok. De voorzitter van de Gooise groep, dr. G. van Beusekom, herdacht in zijn ope ningswoord de in het afgelopen jaar overleden oud-alumni in het Gooi. Daar na hield prof. mr. J. Drion, hoogleraar burgerlijk recht en internationaal pri vaatrecht, een voordracht over het on derwerp „Codificatie en codificatie techniek". Vervolgens sprak dr. H. L. Booy, do cent in de medische chemie te Leiden over het onderwerp „Aan de zelfkant van het leven". De avönd werd besloten met een kort woord van de huidige praeses collegii van het Leidse studentenkorps, de heer J. de Monchy. Twee katholieke vrouwen uit het plaatsje Erath in de zuidelijke Ameri kaanse staat Lou'siana zijn geëxcommu niceerd, omdat zij een onderwijzeres hadden mishandeld die katechismusles gaf in een klas van blanke en neger kinderen. De banbrief is aangeslagen aan de deur van de kerk. In deze briet staat; 1. De mensen die geweld hebben gebruikt tegen een lid der Kerk zjjn geëxcommuniceerd en vervallen van al le genademiddelen der Kerk. (Namen worden niet genoemd). 2. Ieder die zich mengt in de werkzaamheden der Kerk, zal automatisch geëxcommuniceerd wor den. 3. Als opnieuw gewelddadigheden optreden zal het kerkgebouw worden gesloten. 4. Ieder die betrapt zal wor den op een eventuele poging om de banbrief van de kerkdeur te verwijde ren, zal automatisch geëxcommuniceerd worden. De twee vrouwen die de onderwijze res hebben mishandeld, zijn zusters, on geveer 40 jaar oud. Zij hebben de 30- jarige leke-onderwijzeres voor de kerk een pak slaag gegeven, omdat zij gods dienstonderwijs aan blanke en zwarte kindertjes tegelijk had gegeven. De katechismuslessen, die tijdelijk gestaakt zijn, zullen volgende week maandag worden hervat. Een volkomen rassen vermenging heerst er overigens niet bij deze lessen. De negerkindertjes zitten in de achterste banken van hetzelfde lokaal. Dit werd in Erath reeds gerui me tijd gedaan. De ban zal gelden tot- 8. „Welke andere schepen?" vraagt de Noorman verwonderd. „Zijn er dan nog meer Noorse schepen in de buurt?" Moeizaam vertelt de man, dat zij mét zeven schepen in deze wateren voeren, toen een geweldige storm opstak. Drie liepen te pletter op de rotsen, de andere vier wisten zich te redden door snel van koers te veranderen. Met stijgende verwondering noort Eric het verhaal aan. „Een vloot van zeven Noorse schepen?" vraagt hij zich af, „wat hebben die hier te zoeken?" „Wat kwamen die schepen in deze wateren doen?" vraagt hij weer, „van wie zijn die schepen?" „Vikings", antwoordt de drenkeling haperend, „zeeroverij. Ik wou eigen lijk niet mee doen. maar ik moest wel. Ik had niet meer te eten. Iedereen doet het. Het is slecht in ons land". De Noorman richt zich op en kijkt zorglijk voor zich uit. Het is dus zó slecht gesteld in Noorwegen, dat de mensen, door honger gedreven,' zeerover moeten worden. Ze doen het allemaal. „Zal ik er ooit in slagen, de rust en de orde in mijn land te herstellen?" Het zaad van de twijfel begint te ontkiemen in zijn hart. Maar nu herinnert hij zich, dat de man sprak van nog vier schepen! Vier desperate Vikingschepen, op zoek naar buit! Zij zijn maar met één schip, dat bovendien langzamer is dan een echte Drakar. En zij hebben goud aan boord. Zijn scherpe ogen turen de horizon af. Er is nog niets te zien, haar hoe lang zal dat duren? „Wij moeten heel voorzichtig zijn", denkt de Noorman. „Stuur op het land af", beveelt hij de roerganger. De voorzitter van de Amerikaanse Republikeinse partij, Leonard W. Hall, heeft gisteren na een onderhoud met president Eisenhower verklaard, dat hij „zich zeer bemoedigd voelde" over de Ivooruitzichten dat de president zich op nieuw candidaat zal stellen bii de pre sidentsverkiezingen van volgend jaar. Met. Kerstmis zullen de hondenaren in de St.-Paul's Kathedraal in Londen een nieuwe kerststal kunnen bewonderen, welke op het ogenblik vervaardigd wordt door een twaalftal Engelse beeldhouwers. Men ziet hier de beeldhouw ster mej. Josephina de Vasconcellos aan het werk aan de centrale figuur van de beeldengroep: Maria met het Kind. Het koninklijk Instituut van Inge nieurs heeft zaterdag onder voorzitter schap van dr. L. Neher een bijeen komst gehouden, waarbij twee proble men uit de ingenieursopleiding in een forumdiscussie werden besproken, nadat zij door een voordracht waren ingeleid. Het eerste probleem was dat van de persoonlijkheidsvorming tijdens de inge nieursstudie. De inleider, prof. dr. B. C. J. Lievegoed, directeur van het Nederlands pedagogisch instituut voor het bedrijfsleven te Rotterdam, meende o.m., dat sociale vorming, opgedaan door het kennis nemen van sociale feiten en sociale wetenschap, in groepsbespre king tot concrete sociale ervaring ge maakt, tot rijper oordelen voert, het hanteren van menselijke problemen leert en de eigen-geaarde vorm van leiding geven doet vinden. Hij ontwierp daar voor ook een praktische methode, die in de opleiding kon worden ingevoegd: een beginnerscursus van twee jaar. één uur per week vóór het kandidaats en twee uur per week na het kandidaats en drie uur per week vrijwillig na het afsluiten der studie. In de discussie wees prof. dr. ir. H. J. van der Maas o.m. op de mo gelijkheden, die de corpora en de ge leidde studie tot persoonlijkheidsvor ming bieden. Ir. Coenen betoogde, dat de vorming van werkgroepen inderdaad tot de taak van de T.H. behoort. Prof. dr. H.J. van der Schroeff pleitte voor de invoering van zelfwerkzaamheid mid dels het werkcollege, voorafgegaan door een voorcollege, dat het fond geeft voor het behandelde concrete feit. Ook dr. Van Berckel achtte praktisch werken zeer belangrijk, ovenals dr. ir. M. C. Ydo die daarbij de discussiemethode nodig achtte. Prof.dr. B. Meulenfeld merkte op dat de cursus, als door inleider voor gesteld, te veel tijd van de basisvakken af zouden nemen, hij wilde met de vrij willige cursus na de studie beginnen. De rector magnificus van de T.H., prof. dr. O. Bottema, zag de persoon lijkheidsvorming, waaraan de T.H. formeel niets doet, geschieden in de gezelligheidsverenigingen, waarin van een zekere verstarring en conserva tisme sprake is, zodat hij hen om be zinning zou willen vragen. Wat de voorgestelde cursus betreft zou hij zich willen voegen bij het voorzichtig, afwijzend oordeel. Hij meende, dat men met werkgroepen, colleges zon der examens, praktisch werken, con tact met het buitenland op de goede weg Is, maar de industrie zal moeten helpen. De gehele vraagstelling van de niet-technische problematiek heeft binnen de T.H. aandacht. Er is een rapportje over op komst. Het tweede probleem, dat van het aankweken van het kostenbesef tijdens de ingenieursstudie, werd ingeleid door prof. ir. E. van Einden, directeur van de N.V. Kon. Ned. Fokkerfabriek. Het kostenelement, zo meende hij, zou als essentieel element kunnen worden be handeld by de vakken, die betrekking hebben op constructie-, produktie- en organisatietechnieken. Bij de discussie zeide prof. ir. R, van Hasselt, dat men in het begin de ach tergrond van gegevens "noet verschaf fen over materialen, machines enz., la ter moet gaan doen aan kostenanalyse. Ook zou men optimumproblemen moe ten behandelen, maar de industrie ver schaft daar moeilijk gegevens over. Prof. ir. E. F. Boon merkte op dat de student bepaalde dingen moet leren in de jaren dat h;j die het beste kan be vatten; de TH levert geen eindprodukt. doch slechts een halffabrikaat. Afge studeerden die naar de overheid gaan zonder besef van kosten komen dan de belastingbetaler duur te staan, merkte ir. J. W. Emste daarbij op. Ook prof. ir. E. F. Boon ging op het „halffabri kaat" in: is het wel geschikt voor ver dere bewerking? het is voor de student belangrijk te weten, voor welke richting hij geschikt is. Ir. J. O. Hardenberg meende, dat de de industrie na een volbrachte opera tie gegevens beschikbaar moest stellen om Je student te leren, welke rol het geld In de onderneming speelt. Prof. ir. K. O. A. van Eldik Thieme vroeg ook gegevens uit de praktijk en prof. Dresden vroeg zich af, of de industrie bereid is die te verschaffen. Ir. B. Wil ton meende dat het aanleren van het kostenbesef in de industrie zou kunnen geschieden, zonder dat de studie in het gedrang komt. TJit de zaal merkte in tussen de heer N. Broekman op, dat het verstrekken van gegevens wel geen bezwaar zou ontmoeten, als de mede werkers van het bedryf er althans niet te zeer door worden belast. Dat was ook de ervaring van prof. van Hasselt. Ir. Emste stelde nog voor de studenten in het bedrijf zelf de gegevens te leren kennen. De politieke commissie van de V.N. heeft gisteren met 49 tegen nul stem men, bij vijf onthoudingen, besloten geen debat over de kwestie-Marokko te houden. Hierdoor is het laatste beletsel voor Frankryk om zijn plaats in de volkerenorganisatie weer in te nemen, weggenomen. De vijf landen, die zich van stemming onthielden, waren Enge land, Australië, België, Nederland en Luxemburg. De politieke commissie nam haar be sluit door een resolutie van 31 Arabi sche, Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen te aanvaarden, volgens welke de Algemene Vergadering der V.N. er ken nis van neemt, dat er onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko zpn be gonnen, haar vertrouwen uitspreekt dat de Marokkaanse kwestie op bevredigen de wijze zal worden opgelost en besluit, de rest van de behandeling van deze kwestie te verdagen. Zoals bekend verliet Frankrijk op 30 september de Algemene Vergadering als protest tegen het besluit van de verga dering om het Franse optreden in Al giers te bespreken. Vrijdag j.l. besloot de Algemene Ver gadering de Algerijnse kwestie voor deze zitting van de agenda te voeren. In de afgelopen jaren heeft Frankrijk de debatten over Marokko geboycot en deze kwestie was gisteren in de politieke commissie aan de orde. Men verwacht dat Frankrijk morgen zijn plaats in de V.N. weer zal innemen, als de politieke commissie met de behandeling van de ontwapeningskwestie begint. Minister Anthony Nutting zeide ter verklaring van de houding van de Brit se delegatie, dat Engeland altijd van oordeel is geweest, dat de Marokkaanse kwestie geen zaak is waarmee de Alge mene Vergadering zich kan bezig hou den. Om deze reden kon hij de resolu tie dan ook niet steunen. Na de stemming besloot de politieke commissie morgen het ontwapenings debat te beginnen. Hierbij zal op voor stel van de Sovjets ook gesproken wor den over maatregelen voor een verdere vermindering van de internationale spanning en de ontwikkeling van inter nationale samenwerking. (Reuter) De Canadese minister van buitenland se zaken, Lester Pearson, heeft gisteren in een onderhoud dat over radio New York is uitgezonden, enkele impressies gegeven van zijn recente bezoek aan de Sovjet-Unie. De minister zei, dat de Russen bij zonder weinig afweten van de weste lijke wereld. De politiek van de Verenig de Staten, zo zei hij, wordt in Rusland beoordeeld aan de hand van persberich ten, „die slechts de meest sombere zij de geven van het leven in de vrije we reld". Min. Pearson legde vervolgens de nadruk op de noodzakelijkheid alle provocaties en verklaringen te vermijden, die de vre- de zouden kunnen bedreigen, omdat zij „de vrees doen toenemen die de Russen al dan niet oprecht voor het wes ten koesteren". De heer H. Tichelman, directeur van het loodswezen in het derde district te Amsterdam, benoemd tot directeur-gene raal van het loodswezen, zal vrijdag 9 december om half elf afscheid nemen in de Marinewerf te Amsterdam van het derde district. Zijn opvolger is kapitein luitenant ter zee J. J. Steensma. De heer Tichelman heeft de radarin stallatie van de haven van IJmuiden en de verlichting van het Noordzeekanaal tot stand gebracht. Ook de betonning werd verbeterd en de vloot betonnings- vaartuigen uitgebreid. Admiraal Richard E. Byrd is zater dag per vliegtuig van San Francisco naar Nieuw-Zeeland vertrokken, om zich bij de „operatie diepvries" te voe gen, de eerste expeditie der Verenigde Staten, die tot doel heeft in de antarc tische gebieden een permanente neder zetting te vestigen. Byrd zal in Auckland in Nieuw- Zeeland de expeditie ontmoeten, die 180 man telt en waaronder zich de zoon -van de poolonderzoeker, It. Ri chard E. Byrd Jr., bevindt. De tocht, die Byrd thans gaat on dernemen, is zijn vijfde expeditie naar de Zuidpool. Byrd deelde mede, dat een groot aantal landen, o.a. de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Austra lië, voornemens zijn in verband met het „geophysisch jaar" 195758 aan de Zuidpool bases in te richten. Byrd verwacht, dat veertig zulke nederzet tingen zullen worden gevestigd. De Verenigde Staten zullen er vijf of zes inrichten. Welingelichte kringen in Washing ton verklaarden, dat de nieuwe tocht van Byrd ten dele het doel heeft Ame rikaanse rechten in die gebieden te beschermen. Drie jaar zal de expeditie duren. Men moet er volgens dezelfde kringen in Washington niet uit aflei den, dat de Verenigde Staten besloten hebben op korte termijn aanspraak op poolgebieden te maken. HORIZONTAAL: 1. damp van ko kend water - dwarsliggers 2. vliegtuig- bestuurder - Frans voegwoord 3. uitgifte van aandelen - afgelegen 4. stijg- en daal- toestel CO - staat in de Ver. Staten 5. een in St. Oeden- rode gestorven heilige - hard ijzer 6. treurzang - in.en roer 7. hooggelegen rijstveld '•O - meisjesnaam 8. toneelspeler 9. dam in stro- mend water - galerij in kerk voor zangers en orgel 10. gevaar - walkant 11. harnas - muurholte VERTICAAL: 00 O 1. berghol - waswater 2. bleu - vulkaan op Sicilië 3. zwaar dier - waterkruik 4. windrichting - enigermate 5. bodemplant - palmmeel - aanstaande (afk.) 6. kleurschakering - positieve elektrode 7. een en ander (afk.) water door latende binnen jonge stier luchtstrijd krachten (afk.) 9. zenuwstillend middel 10. verdriet - stad met de scheve toren 11. stijf - kaartenboek De bevordering van de heer G. W. Kampschöer tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius, gaf gisteren in Haarlem aan de algemene jaarver gadering van de L.T.B. een bijzondere glans. De organisatie zelf bleef ook niet achterwege en complimenteerde haar voorzitter bü monde van de heer Jacq. Groen, die de heer Kampschöer een fraai tapijt aanbood en mevrouw Kampschöer verraste met een bouquet bloemen. Bij de behandeling der ingediende voorstellen kwamen reeds spoedig het Pachtbesluit en de Onteigeningswet ter sprake. Met name werd nog eens ge vraagd om een betere schadeloosstelling voor pachters bij ontruiming van lanu- of tuinbouwgrond ten behoeve van ningbouw en industrie. Het preadv het hoofdbestuur was Acl£e£1Bediende gestemd, omdat het inmiddels mgediencle onteigerüng vaststelt. Slechts wanneer de pachter zelf, dan wel diens ouders of grootouders, voor het eerst het ge bruiksrecht hebben verworven, nadat een goedgekeurd uitbreidingsplan is tot stand gekomen, zal hij geen recht op schadeloosstelling kunnen doen gel den. Van de zijde van het hoofdbestuur w6rd er nog op gewezen, dat er ook schadeloosstelling wordt gegeven voor die uitbreiding, welke logisch past in de ontwikkeling van het bedrijf. Is dat niet het geval en is zij dus geschied om een hogere uitkering te krijgen dan hoeft men op die vergoeding niet te rekenen. Door de afgevaardigden werd tradi tiegetrouw weer aangedrongen op ver eenvoudiging der loonadministratie. De agrariër, die een klein bedrijf heeft en dus zelf zijn administratie moet bijhou den, is uren van zijn kostbare tijd aan die rompslomp kwijt. Gevraagd werd nu, wanneer het rapport, dat over deze kwestie opgesteld zou worden, gereed is. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat wel een interim-rapport is samengesteld en dat met spoed getracht zal worden ook het definitieve rapport te laten verschijnen. Een luide klaagzang, mogen wij wei zeggen, steeg op uit de vergadering over de jonge agrariërs, die in militaire dienst moeten; ze kunnen vaak eenvou digweg niet gemist worden. Geklaagd werd over de willekeur, die de com mandanten betonen bij verzoeken om vrijstelling. Een der afgevaardigden verklaarde, dat hy 50% van zijn fok- zeugen had moeten wegdoen, omdat hij geen plaatsvervanger voor zyn zoon had kunnen krijgen. Wel kon hij een man in dienst krijgen die f 103 per week vroeg, maar geen loonbelasting wilde betalen. Dat moest de boer zelf maar doen! Het hoofdbestuur kon in deze mili taire kwestie niets anders doen dan toezeggen, dat het steun zou geven, waar dat mogelijk is. De heer Groen verzocht echter de leden om bij een verzoek om vrijstelling met waarheids getrouwe argumenten te komen. Tot zijn teleurstelling moest hij verklaren dat soms bij een verzoek motieven wor den aangevoerd, die helemaal niet met de werkelijkheid kloppen. Dat werkt nadelig voor alle agrariërs en onder mijnt het prestige van de organisatie. Uitvoerig werd er nog gesproken over verschillende onderwijskwesties, maar uit de discussies bleek wel, dat bij al les het wachten is op een wettelijke re geling. Van de overige punten noemen wij nog dat met betrekking tot het priester studiefonds. Gewezen werd op een dergelijk® nd, stelling bij K.A.B. en Middens*0g maar de voorzitter wilde vooraf een geen dwihgende bepalingen v?.orvoel- dergelijk fonds in de bond. HU. vaI1 de meer voor een fonds op basis vrijwilligheid. De heer Kampsc verzocht niettemin de kringbe hun ders de kwestie te bespreken i kring vanwaar daarvoordaandacht gae_ vraagd zou 1Pfn£|£nd van zaken wil h'e ^Hoofd bestuur bij een volgende iaarvergadering wel met een of ander voorstel komen. De voorzitter:van de KNBTB, de heer C. G. A. Mertens, besprak de kwestie van de fruittelers, die los van de neu trale bond, het NFO, een organisatie in katholiek verband wensen. Hij sprak zijn verwondering uit over het feit, dat de voorzitter van het NFO verklaard had, dat van de zijde van de KNBTB geen enkele toenadering was gebleken tot het NFO. De heer Mertens bestreed dit met nadruk en in een overzicht van de gevoerde besprekingen toonde hu aan, dat hijzelf wel degelijk op een be paalde vorm van samenwerking geduid had. Ter vergadering sprak de secretaris van de KNBTB, mr. T. Brouwer, over de betekenis van de agrarische socia le voorlichting. Hij herinnerde er aan, dat men daarmee in de loop van het volgend jaar hoopt te beginnen. Een in stituut, waar een degelijke voorlich ting wordt gegeven, is dringend nood zakelijk. De agrariërs hebben immers in deze tijd met grote problemen te kampen. In het westen van ons land kan men zich bijna gaan afvragen ol er nog wel sprake is van „plattelapd De grenzen tussen stad en platteland zijn vrijwel geheel vervaagd; het in tensieve verkeer heeft de dorpssfeer aangetast en de industrie zuigt de men sen van het platteland weg. De onder linge spanningen nemen toe, en daarortj is het hoog nodig, dat nu aan d» technische en economische voorlichting ruimschoots wordt voldaan het so ciale aspect van de agrarische stand nader bekeken wordt. Het instituut voor agrarische social® voorlichting zal een onderdeel moeten vormen van de standsorganisatie, waar bij voor de overheid een subsidiëren de taak is weggelegd. Niet alleen moe aandacht geschonken worden aan o voorzorg, doch evenzeer aan de nazorg- Via het instituut kan de agrariër op zU' toekomst worden voorbereid en mentaa getraind. De voorlichting kan op verschillen^® manieren geschieden en het appara zal moeten rekenen op de steun van agrariërs zelf, die dienen te bedenke dat materiële welvaart in feite njets betekenen heeft of zeker geen sta houdt, als de geestelijke problemen n tot oplossing komen. De heer Kampschöer deelde na afl?° mede, dat iemand zal worden opge tg gen deze aangelegenheid ter hana nemen en dat het volgend jaar de tie door het hoofdbestuur aan de zal worden gesteld. T a C van De bondsadviseur, rector J- A: en- der Hoogte sprak op de hem eig 0rd tliousiaste wijze een opwekkena cn- tot de afgevaardigden en dat D® ucht- de tevens het besluit van een bare jaarvergadering. De heer K. Swart te Westzaan^ sident-directeur en voorzitter va r etl raad van bestuur van P. Molena^ tot Co's meelfabrieken N.V., is ken°e salj, ridder in de orde van Oranje-N3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2