Laatste strijd van Faure KABINET-FAURE besluit tot Kamerontbinding Agent Van Krieken is vrijgelaten Stijging van de prodnktie loopt vooruit op die van de lonen Russische H-bom is zwakker dan de Amerikaanse President weer thuis Algemene verkiezingen waarschijnlijk 8 januari Economische Zaken in Tweede Kamer UTOJO zal besprekingen in Den Haag voortzetten Socialistische waardering voor het beleid van prof. Zijlstra Eden is bereid het staken van kernproeven te bespreken Het weer Steen des aanstoots weggenomen Besluit van Djakarta na kabinets zitting van vijf uur BARTEL1ÖRIS.SJR. UMRtEM TEL 13439 JEERD. BOISTR. 48 A'DAM TEL: 717162 MONTY-COATS IN KLEUREN Plaatselijk mist DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26463 Vreugde in Den Haag Sovjet-leiders uit Indiië vertrokken „De marge benutten" OPKLARINGEN JAPANSE NATUURKUNDIGEN Gevoelige nederlaag voor Mendès-France SIR ANTHONY EDEN „Verre van duidelijk" Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat regen en plaatselijk mist, maar later ook enkele verspreide opklaringen. Overwegend zwakke wind, in hoofdzaak zuidoostelijk. De zelfde of iets lagere temperaturen. Zon; 8.28-16.34. Maan: 19.58-11.03. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER I tN I It i AKlfci- 48 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. De worstei-nj, van ue Franse premie. Edgar Faure om aan het staatsbestel in Frankrijk de zo hoog nodige vaste vorm te geven, zij het dan op een wijze, welke allerwegen kritiek opriep, bereikte zijn anti-climax, toen de Franse Assemblee dinsdagnacht met 318 tegen 218 stem men het vertrouwen in haar premier opzegde. Deze foto toont Faure achter de microfoon, terwijl hij van de rege- ringsbank af de aanvallen van de Nationale Vergadering op zijn beleid pareert. niiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse politieman Van Krie ken, die ruim een jaar geleden door In donesische infiltranten uit de Etuabaai op Nieuw-Guinea naar Indonesië is ont voerd, is vrijgelaten. Hij bevindt zich thans per KLM-vliegtuig op weg van Djakarta naar Bangkok. Vandaar zal hij zo spoedig mogelijk doorreizen naar Biak op Nieuw-Guinea, waar hij zon dag wordt verwacht. Zaterdagmorgen reeds was Van Krieken naar Djakarta overgebracht en vrijgelaten, maar vervolgens is hij op last van de Indonesische procureur- generaal, Soepropto, weer gearresteerd en zo lang verhoord, tot het vliegtuig waarmee hij Indonesië zou verlaten, reeds was vertrokken. Om nieuwe, soortgelijke incidenten te voorkomen, heeft men tot nu toe van officiële Nederlandse en Indonesische zijde over deze gang van zaken het stil zwijgen bewaard. Reeds enkele maanden geleden had de Indonesische minister van buitenland se zaken, Anak Agoeng, toegezegd, dat Van Krieken zou worden vrijgelaten. Kennelijk is de Indonesische bewinds man echter bp de realisering van deze toezegging aanvankelijk op weerstanden in eigen kring gestoten. Dat de vrijlating thans een feit is geworden, wordt te Den Haag uiter aard met vreugde begroet, al moet hierbij worden aangetekend, dat hier mee niet een bijzondere tegemoetko ming geschiedt. De ontvoering en het vasthouden van Van Krieken, met wie Nederlandse instanties in geen enkel contact konden komen, betekenden een ernstige rechtsschennis, die eerst laat is opgeheven. Voorts is er dan nog de behandeling van de kwestie Jungschla- ger en het feit, dat er nog 21 andere arrestanten zijn, aan wie ook recht moet worden gedaan, wil de sfeer ge heel gezuiverd worden. Niettemin mag men in het feit dat de regering-Harahap thans met deze vrij lating voor de dag komt een teken van goede wil zien, dat de ontwikkeling van het overleg te Den Haag zeker ten goede zal komen. Een van de stenen des aanstoots is weggenomen. Het Indonesiche nationalistische blad „Suluh Indonesia" heeft vandaag, op de dag dat Van Krieken het land als vrij man heeft verlaten, een artikel gepubli ceerd waarin wordt gezegd dat Van Krieken een goede vriend van de re bellenleider Westerling is geweest. Toen de Nederlanders nog de macht in han den hadden, zou Van rKieken volgens het blad deel hebben uitgemaakt van de Nederlandse militaire inlichtingen dienst. Er zijn op dit moment nog geen commentaren van Indonesische bladen op de vrijlating van Van Krieken be kend. Mr. Utojo Ramelan zal zijn bespre kingen met de Nederlandse regering voortzetten en de Indonesische regering verwacht dat deze besprekingen tegen het einde van deze week zullen zijn beëindigd. Dit is gisteren in Djakarta medegedeeld in een communique, dat werd verstrekt na de dinsdagavond be gonnen zitting van het Indonesische ka binet, die vijf uur geduurd heeft. De Indonesische minister van voor lichting, Makmur, legde er de nadruk op, dat de besprekingen van mr. Utojo Ramelan goed vorderen, „anders zou hem niet de tijd gegeven zijn tot het einde van de week". De rapporten, die van de Indonesische ambassadeur in bij zondere missie ontvangen zijn wijzen er op, dat zijn besprekingen voortgezet kunnen worden. Premier Harahap heeft gisteren in een gesprek met journalisten ontkend, dat Nederland voorwaarden zou heb ben gesteld voor het ministeriële over leg. „Wij zouden voorwaarden, indien zij gesteld zouden worden, afwijzen", zo verklaarde hij daarbij. Gevraagd naar de Indonesische com mentaren, als zou de regering-Hara hap een „bedelpolitiek" volgen, zei Harahap: „Het is duidelijk, dat wij geen bravour-politiek volgen. De wij ze, waarop wij ons ideaal nastreven, verschilt van die van de vorige rege ring, maar de huidige regering is even serieus in haar streven naar het ver wezenlijken van de nationale eis. Het vorig jaar is gebleken, dat met bra- vourmethoden en klinkende resoluties niet het gewenste doel bereikt wordt". Harahap zei tenslotte, dat de rege ring thans de samenstelling bestudeert van een delegatie naar de eventuele ministeriële conferentie. De Russische premier, Boelganin, en partijsecretaris Khroesjtsjev hebben hun bezoek aan Indië beëindigd en zijn van morgen van Calcutta per vliegtuig naar de Birmaanse hoofdstad, Rangoon, ver trokken. Premier Nehroe nam op het vlieg veld afscheid van zijn gasten. (Van onze parlementaire redacteur) De beschouwingen van de eerste zeven sprekers over de begroting van Economische Zaken er staan er nog vijf op het lijstje hebben nogal uiteenlopende beoordelingen van het beleid van minister Zijlstra aangetoond. Maar zelfs zijn meest uitgesproken politieke tegenstanders, de socialisten, hadden waardering voor de energie, waarmede hij dat beleid voert en de overtuiging waarmee hij het verdedigt. Dit compliment kreeg de minister Van de heer Nederhorst (P.v.d.A.), nadat deze spreker hem op vele onder delen van dit beleid had aangevallen. De socialistische woordvoerder had sociale bedenkingen tegen het opvoeren van de investeringen terwijl tege lijkertijd lonen en prijzen stabiel worden gehouden. Hij vond dat, om sociale redenen, de investeringsactiviteit beperkt zou moeten worden en dat deze in hetzelfde tempo als lonen en prijzen geleidelijk dient te worden opge voerd. Dan kan er volgens hem een einde komen aan wat nu gebeurt, aa de ondernemers méér van de stijging van het nationaal inkomen protiteren dan anderen. De heer Roemers, die eveneens namens de P.v.d.A. het woord Voerde, zei dat de stijging van de produktie nog steeds vooruitloopt op de stijging van de lonen. Hij kon niet aannemen, dat de concurrentiemogelijk heden van onze economie in gevaar zouden zijn door de positie van de lonen. Ook volgens hem is aan de werknemers een aandeel onthouden in de stijging Van het nationaal inkomen. MINISTER ZIJLSTRa Daartegenover stelden zich vele ande ren. De heer Hazenbosch (A.R.) verde digde de tactiek van minister Zijlstra °tn de investeringen op te voeren en Jvees op ons afnemend overschot op de betalingsbalans. Hij zag geen enkel be zwaar dat de ramingen daarbij zijn over schreden. Integendeel, het is volgens hem de vraag, of wij het investerings programma wel gehaald zouden hebben, wanneer de hoogconjunctuur ons niet had geholpen. Hij wilde dus voorzichtig syn met het afremmen van investerin gen, al gaf hij toe, dat er ook een gevaar schuilt in het teveel. Dit standpunt werd ook verdedigd °01' mr-, Blaisse, die namens de K.V.P. Prak: niet overhaasten met afremmen "c conjunctuur, anders lopen wij de •r,?s at 9e Sehele structuur van onze Rtv„*mie in Sevaar komt. Een dergelijk bn^.v, eeI gevaar had de heer Hazen- stpir onthekt in de afnemende belang- IjRS van onze exporteurs voor de l eit en de samenstelling van het Portpakket, waarin juist de kracht van onze produktie schuilt. Vele exporteurs denken dat zij er al zijn en dommelen in, aldus de A.R.-woordvoerder. Ook de heer Van Leeuwen (V.V.D.) zag gevaar in het ongunstiger worden van onze ruilvoet. De heer Janssen (K.V.P.) zag de problemen ook geheel anders dan de socialisten. Hij vond een zekere marge tussen lonen en prijzen ener zijds en de capaciteit van onze pro duktie en export anderzijds zeer welkom en wilde die marge benutten voor, winstdeling. Ook de heer Ha zenbosch hield een pleidooi voor bezitsvorming, maar hij waarschuw de voor eenzijdigheid en wilde niet alleen laten sparen voor een eigen huis Ook was hij een tegenstander vanhet jeugdsparen, dat minister De Bruijn heeft gepropageerd. De jeugd moet van de overheid niet direct premies in handen krijgen. Men kan beter belastmgfaciliteiten geven om het onredelijk niveau van de vrijgezellenbelasting wat omlaag te brengen, stelde hij voor. De heer Hazenbosch keerde j^0'1 eveneens tegen de theorie van dr. Roe mers (P.v.d.A.), die algemene loonsver hogingen voor het gehele bedrijfsleven voorstond. „Daarmede treft U juist de arbeiders, want die loonsverhogingen moeten dan worden afgestemd op de be drijfstakken, die de geringste verhoging kunnen geven. Er wordt dus minder gegeven dan de economie van het land toelaat De socialisten interrumpeerden e". weze" °P de cijfers voor 1954 inzake stijgingen van lonen en prijzen. Maar de A.R.-woordvoerder wees er op. dat het euvel van een eenzijdig toevloeien van het nationaal inkomen naar de onder nemers ook door de gecentraliseerde loonpolitiek juist in de hand wordt ge werkt. Vergeten groepen op de eerste plaats, maar ook de arbeiders zijn daar de dupe van. Teleurgesteld was de heer Hazenbosch over het feit, dat het beraad over de loonpolitiek van de regering nog niet is afgesloten, zodat een gesprek met de minister over deze essentiële factor in zijn economisch beleid nauwelijks mo gelijk is. (vervolg op pagina 7) Het K.N.M.I. deelt mede: Resten van een oude oceaanstoring, die dinsdag Frankrijk bereikten, zijn in de nacht van woensdag op donderdag naar het I noorden gaan bewegen en tot onze om- geving doorgedrongen. De bewolking j verhinderde op de meeste plaatsen de nachtelijke uitstraling met het gevolg, dat de temperatuur slechts hier en daar even onder het vriespunt is gedaald. Aan een atlantisch front even ten zui den van Ierland ontstond een afzonder lijke storing, die in de richting van Frankrijk trekt. Als gevolg hiervan zal de wind in ons land naar het oosten gaan krimpen. Er wordt dan weer iets drogere lucht aangevoerd, waarin op klaringen zullen voorkomen. Sinas de ieoruari-ramp m 1953 is het Nederlandse volk tot het besef gekomen, dat er noodzakelijk verbeteringen moeten worden aangebracht aan de dijken op de zwakke plaatsen in onze kust. Terstond is men aan het werk getogen, om het z.g. Delta-plan tot stand te brengen en binnenkort zal met de uitvoe ring daarvan worden aangevangen. In de laatste jaren zijn er al veel verbe teringen aangebracht in de bestaande dijken. De bovenste foto toont de opnieuw beschermde Oudenhoornse Dijk, bij Hellevoetsluis. De zeewering is uitgerust met z.g. diabo-stenen en de bovenrand van de dijk is teruggebogen, zodat hoogopspattende golven terugslaan. Op de onderste foto een close-up van de z.g. beverkoppen, waarmee men exper'menteert. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Japanse natuurkundigen van de uni versiteit van Kyoto zijn tot de slotsom gekomen, dat de waterstofbom, die kortgeleden door de Sovjet-Unie tot ont ploffing is gebracht, zwakker is dan die waarmee de Verenigde Staten in maart en april 1954 in het gebied van de Stille Oceaan hebben geëxperimen teerd. Deze conclusie berustte op een vergelijking van de atmosferische druk na de Russische en Amerikaanse proe ven. Volgens natuurkundigen is de jongste Russische proefneming op 22 november in het noorden van de Gobi- woestijn, bij het Baikal-meer, geschied. De president van Brazilië, Cafe Filho, werd enthousiast onthaald, toen hij na een ziekte van drie weken terugkeerde in zijn residentie te Posto Seis de Copa- cabana, de omgeving van Rio de Janeiro. Op de foto: een opgetogen menigte, die de herstelde president i» zijn residentie ontvangt. Dit is een foto van het prototype van de Comet III, het derde toe stel in de serie van reusachtige straalverkeersvliegtuigen, waar mee Engeland aan de markt komt. Vrijdag zal het toestel van de Ha- villandfabrieken vertrekken voor een vlucht van 20.000 km, waar over men 30 uur hoopt te doen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de gezagvoerder, John Cunningham, na deze vlucht zal besluiten door te vliegen rond de aarde. De Britse premier. Sir A. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Moskous nieuwe voorstel om proeven niet kernwapens te staken „in een beter licht" zou zijn gekomen als het gedaan was vóór de jongste Russische waterstofbomontploffing. Eden gaf dit de leider van de Labour-oppositie, Cle ment Attlee, ten antwoord, die gevraagd had of, met. het oog op de mededeling van Moskou, Engeland zich met de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou verstaan met het doel een einde aan de proeven te maken. Eden zei, dat het voorstel om de proeven te staken door een commenta tor van radio-Moskou was gedaan. De Engelse regering had over deze kwestie geen mededeling van de Russische re gering ontvangen. Bovendien waren de bewoordingen en strekking van het voor stel „verre van duidelijk". De Britse regering is bereid deze za ken te allen tijde te bespreken, maar, zo zeide Eden, bij dergelijke besprekin gen zouden het aantal en de aard van de proeven, die de verschillende lan den reeds genomen hadden en wilden nemen, in aanmerking gen amen moeten worden. De Britse regering was van oordeel, dat een veelomvattende ont wapeningsovereenkomst de enige defini tieve oplossing van deze vraagstukken was. Zestien leden van de Labour-fractie hebben gisteren een motie ingediend waarin wordt aangedrongen op het stop zetten van alle proeven met atoom- en waterstofbommen, omdat zij een ge vaar voor de mensheid kunnen zijn. De Britse regering wordt verzocht zich er toe te verplichten, geen proeven meer te nemen en de Ver, Staten en de Sov jet-Unie te bewegen dit voorbeeld te volgen. (Reuter) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Na een kabinetszitting van vier uur heeft de regering-Faure gisteravond om half elf haar besluit bekend gemaakt het decreet tot Kamerontbinding te zul len tekenen. Frankrijk zal krachtens dit besluit waarschijnlijk op 8 januari algemene verkiezingen houden. De mi nisterraad heeft met grote meerderheid beslist. Vijf radicaal-socialistische mi nisters hebben zich hiermee niet kunnen verenigen. Dezen zullen hedenmorgen bijeen komen om te beslissen of zij zullen aanblijven tot de verkiezingen of ontslag zullen nemen. Een bijzon der belangrijke beslissing, want een hunner is minister van binnenlandse zaken, welk ministerie dank zij zijn centrale positie in de administratie van belang geacht wordt tijdens de verkie zingscampagne. In het parlementsgebouw heerste gis teren een opwinding alsof men aan de vooravond van een revolutie stond. De ene verklaring na de andere werd voor gelezen. Alle fracties vergaderden en alles wat nog genoeg verband bezat om een stuk op te maken liet dit niet na. De meeste verklaringen waren af komstig van de minderheid om bij voor baat de demissionaire minister-president onder druk te zetten. Mendès-France liet overal weten dat het enige histo rische voorbeeld van Kamerontbinding, namelijk van Mac Mahon in 1876, wel volgens de letter, maar niet volgens de geest van de constitutie was. Tevens colporteerde men het verhaal dat het land in 1876 op prachtige republikeinse wijze had gedemonstreerd hoezeer Mac Mahon had mis getast. Ondanks alle pressies en bedreigin gen heeft de ministerraad nochtans ge meend dat men in deze omstandighe den de grondwet diende te eerbiedigen. Wanneer dit thans niet gebeuren zou, zou het hele artikel 51 van de grond wet in onbruik raken. De M.R.P. en de onafhankelijken onder leiding van minister Pinay, die voortdurend voor de noodzaak van de ontbinding gepleit hebben, en het deel van boeren en radicalen dat Ed gar Faure volgt heeft hiermede een politieke overwinning behaald. Het arrondissementestelsel is hiermede de finitief ter ziele. Gelukkig voor Frankrijk. De heer Mendès-France boekt hiermede de gevoeligste neder laag van zijn carrière. Schuimbekkend van woede en razer nij rijgt zijn ochtendblad Express he denmorgen de termen: staatsgreep, pa leisrevolutie, verraad, leugen, bedrog, gewelddaad, aan elkaar, ophitsend tot verzet. „Tegen dit verraad van de na tionale belangen ziet men zich reeds de lijnen aftekenen van een grote re publikeinse volksbeweging van al de genen die dit avontuur halt toe willen roepen," besluit het artikel van dit blad op de eerste bladzijde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1