HULDE AAN DE WERKERS VAN HET EERSTE UUR Ruim de laatste resten van de kinderarbeid op j t. De Perónistische partij moet worden ontbonden Het „meningsverschil" over de status van Berlijn dat Goa „Ik ben ervan overtuigd, bevrijd wordt van zijn overheersers NEHROE: „Ik heb niet het recht anderen te critiseren Zij streefden geen hersenschim na Sociaal-pedagogische planning is onmisbaar sSi!eT.,tpj„0p.ri.r;.rs La Prensawordt teruggegeven Krachtige reactie der Westelijke mogendheden verwacht Tweede dag A.K.W. V.-lustrum Trein rijdt in op groep arbeiders Tweede Kamer 150 Eerste 75 leden Motie-Koersen aangenomen Parket te Semarang wenst inlichtingen Ki DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 PAGINA VEERTIG JAAR A.K.W.V. Krans gelegd op graf van oprichter Kamer aanvaardt atoom-overeenkomst met V.S. Straaljager in Alaska op huizen neergestort DR. FORTMANN OP A.K.W.V.-CQNGRES HiENK VAN LAAR ERNSTIG ZIEK Dodelijk ongeval in Amsterdam feestverpakk colaas-geschenk Prinses Wil'helmina Jongeman tussen vracht wagens bekneld Rede van Khroestjtsjev in Calcutta pn y* MM Twee ernstig gewonden Tien maanden geëist tegen autobestuurder Stopteken genegeerd en agent mishandeld Elf missionarissen naar Oost-Afrika Tweede Kamer akkoord Nationale feestdag Publicatie inzake geheime documenten (Van onze speciale verslaggever) Gisteren en vandaag heeft de AKWV In Arnhem het achtste lustrum gevierd. De voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, stelde het lustrum in zijn openingswoord in het teken van de be zinning op het doel en wezen van de AKW V. De Katholieke Werkgeversor- nisatie wil haar werkzaamheden base ren op de beginselen die voortspruiten uit de Katholieke levens- en wereldbe schouwing. Haar normen rusten echter practisch op de natuurlijke rede. De christelijke verdraagzaamheid eD deze praktischd eenheid van uitgangs punt maken het dus mogelijk, niette genstaande de „eigen" organisatie, samen te werken met „andersdenken den", met collega's, die, hoewel niet de specifiek katholieke levensvisie toege daan, toch een op het natuurrecht en de algemene christelijke beginselen ge fundeerde levensopvattingen huldigen en nastreven. Juist omdat wjj de pro blemen oplossen van een vast en onver anderlijk standpunt uit rekenen onze collega's op ons. In de materialistische en vaak opportunistische mnatschappii loekt men naar een dergelijk rustpunt. Aan het slot van zijn red., sprak de voorzitter een woord van waardering voor het vele, vaak gejaagde en toch kwalitatief hoogstaand werk van de secretarissen en hun medewerkers. Voor de paktische uitvoering van onze taak kunnen wij een secretariaat niet mis sen, doch zij kunnen en mogen deze taak niet van ons overnemen. Wij zullen veel moeten delegeren, maar wat wij niet kunnen en mogen delegeren, dat is de uiteindelijke beslissing en het uit eindelijke doen. Wij zullen zélf moeten beslissen over de beleidslijn. Woensdagmorgen heeft een kleine delegatie uit het bestuur van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, alsmede enige leden uit de eerste jaren der AKWV op het kerkhof te Vlijmen een bezoek gebracht aan het graf van de oprichter der vereniging, prof. L. v. Aken O. Praem, die in 1938 is overleden In en kele woorden schetste de heer P. J. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich z.h.s. akkoord verklaard met een overeen komst die in juli van dit jaar is ge sloten tussen het koninkrijk der Ne derlanden en de Verenigde Staten met de bedoeling tot samenwerking te ko men betreffende het niet-militair ge bruik van atoomenergie. De overeenkomst is een eerste stap tot verwezenlijking ook voor ons land van de perspectieven die president Eisenhower in mei 1953 heeft geopend, toen hij de wereld verraste met een toespraak tot de algemene vergadering der Verenigde Naties en de kennis en ervaring van de Verenigde Staten in zake vreedzame toepassing van atoom energie voor de gehele wereld ter be schikking stelde. In overleg met de F.O.M. (stichting Fundamenteel Onder zoek der Materie) zijn de mogelijkhe den voor ons land verder uitgewerkt in deze eerste overeenkomst, die het mogelijk zal maken dat het Reactor Centrum Nederland op snellere wijze tot uitvoer kan worden gebracht. Minister Luns heeft de Kamer mede gedeeld dat de overeenkomst wel een bilateraal karakter draagt, maar dat dit op geen enkele wijze de multilate rale contacten zal beletten die ook de regering beschouwt als een onmisbaar doel. Alleen de communisten hebben laten aantekenen dat zij geacht willen worden te hebben tegen gestemd. Hierna ging de heer Van Hcij-t over Spoorenberg de grote verdiensten van tot het memoreren van belangrijke fei- P1".0^ y Aken. Hij bracht hulde aan het ten en persoonlijkheden in de geschiede-1 initiatief van deze bekwame en eenvou- nis van de vereniging. Hij eerde daar bij op de eerste plaats de initiatief nemer tot het oprichten daarvan, pater L. van Aken. Het is aan zijn grote doorzicht te danken, dat hij met de werkgevers-initiatiefnemers van die tijd, mannen als Van Dijk en Van Oppen, een blik op de toekomst heeft gehad, welke hen tot een daad bracht, die, nu zij geschied^-vs is geworden, van zelfsprekend lijkt te zijn. De vereniging begon haar bestaan met mr. Korten- horst als algemeen secretaris. Spreker zei hem. ondanks zijn bij uitstek geob jectiveerde positie als voorzitter van i de Tweede Kamer, nog steeds als een der onzen te beschouwen. De AKWV kon starten, bemand met mensen van de hoogste kwaliteit, bezield met idealis me en stuwkracht, mannen als Jan Asselbergs, Charles Stulemeijer en Barend van Spaendonck. Wie zich verdiept in de historie der vereniging wordt getroffen door de vele bewijzen van vitaliteit en krachtige hou ding, vaak lijnrecht tegen de opvattin gen van bevriende eigen ministers in. Allesbeheersende vraagstukken bepaal den de activiteiten, zoals de collectieve arbeidsovereenkomsten, die men als eerste afsloot en de gedachte van de coöperatieve maatschappij, die van den beginne de geesten bezighield. Het Paasmanifest der r.-k. vakbeweging verkondigde de oprichting van een stel sel van bedrijfsorganisatie voor heel het economisch-sociale leven door de ka tholieke organisaties. De eerste poging heeft schipbreuk geleden, maar nu, 35 jaar later, bljjkt uit de verwezenlijking van de PBO, dat de werkers van het eerste uur geen hersenschim of een onbereikbaar ideaal hebben nagestreefd. Een andere gedachte die levenskracht zal krijgen is die van de internationale samenwerking tussen de katholieke werkgevers zoals die momenteel in de Uniapac onder leiding van prof. Al- bregts vorm gekregen heeft. OT PBO.moedig streven De algemeen voorzitter schetste de P.B.O. als een moedig streven om tussen de klippen va. alom vattende staatsbemoeienis en onge breideld individualisme door te zei len. Waar de invloed van de katho lieke ondernemers zeer groot is, zoals bij de schoenen- en de sigarenindustrie, is men met de P.B.O. reeds ver gevorderd. In de aan de P.B.O. enigermate verwan- t» cndernemirgsraden z'r* de A.K.W.V. nog steeds de geëigen de vorm van samenwerking tussen werkgever en werknemer. dige Norbertijn uit de Abdij van Berne te Heeswijk. Daarna legde de algemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heyst, een krans op het graf en sprak een ge bed uit waarin hij Gods zegen afvroeg over het werk dat door prof. Van Aken was begonnen. Een Amerik. straaljager is eergis teren in Alaska nabij een vliegveld op een huizenblok neergestort. Vijf wo ningen werden een prooi van de vlam men. Tot nu toe heeft men negen do den, onder wie drie kinderen, in de ravage gevonden. Men vreest, dat het aantal slachtoffers groter zal blijken te zijn. Advertentie Ter gelegenheid van het achtste lustrum van de A.K.W.V. sprak dr. H. M. M. Fortmann over het onder werp „de jeugd in de bedrijven". De geschiedschrijving heeft eigenlijk pas sinds korte tijd belangstelling voor het dagelijkse leven van onopvallende mensen. Sinds die tijd is het ook eerst mogelijk geworden om het probleem van de arbeidersjeugd zuiver te stel len en daarbij te ervaren dat er tal van ongunstige omstandigheden zijn die deze jeugd in haar groei naar vol wassenheid bedreigen. Meer nog dan het vermogen tot zelfstandig denken moet men het begrip volwassenheid zien als een gesteldheid waarin men zich openstelt voor de objectieve waar den. Het volwassen gedrag wordt geken merkt door een „heterocentrische nor mativiteit". Daarom is de volwassen heid niet een natuurtoestand, die van zelf intreedt, maar een zedelijke opga ve. Men kan op verscheidene manieren volwassen zijn en het is daarvoor zeker niet nodig „intellectueel" te zijn. Hieruit volgt dat de volwassen-wording ook op verscheidene manieren bedreigd kan worden. De ontwikkeling kan b.v. vast lopen in een te kinderlijk-subjectieve in stelling, zoals dat soms het geval kan zijn bij de ongeschoolde arbeidersjeugd, kwestie bij werkgevers en werknemers niet voldoende leeft. Hier ligt voor beide groepen nog een belangrijke opgave. Het bedrijfsleven moet zelf verant woordelijkheid durven aanvaarden en zich losmaken uit de vaak maar al te weldadig aandoende staatsbemoeienis. Eem i n m i -n cc kunnen eisen dat hij bijvoorbeeld de belasting opbrengsten niet gebruikt om particu liere eigendom langzaam in staatsbezit te doen overgaan. Spreker zei verder zich te verheugen over het feit dat de K.AB. op het gis teren gehouden looncongres met een zo juist inzicht gepleit heeft voor grotere differentiatie in de loonvorming. Hij con stateerde verder een grote vooruitgang in welstand en levensgewoonten van de arbeiders. Het reële loon steeg in veer tig jaar met vijftig procent. In 1910 be steedde een gezin van vier personen vijftig procent van het inkomen aan voeding en vijftien procent aan huis huur, in 1951 waren deze cijfers resp. veertig en acht procent. Er is meer ruimte gekomen voor de secundaire levensvoorwaarden, terwijl daarnaast de sociale zekerheid belangrijk is toe genomen. In 1952 betaalden de werk gevers aan premiebydragen in de ver plichte sociale verzekeringen een be- be- Spreker vroee zich «I of Je .rag, tfStSr Spreker behandelde vervolgens de fac toren, die de volwassen-wording der on geschoolde jeugdige arbeiders kunnen belemmeren. Men heeft hier vaak te doen met een complex van factoren. De school is te weinig aangepast aan het kind en geeft te weinig levensvorming. Het gezin voelt zich dikwijls onmachtig en de vrije-tijdsbesteding draagt weinig of niets bil tot verdere vorming. Daar bij komt, dat de overgang naar het be drijf te vroeg en te plotseling gescheidt, waarbij van een bewuste oeroepskeuze meestal geen sprake is omdat deze keu ze toevallig tot stand komt. De onge schoolde arbeid en het milieu der vol- wassenen, waarin d® jeugdige arbeider terecht komt, lokken niet tot verdere geestelijke groei uit. Het ongunstigst zijn de gevolgen voor het meisje dat er toe komt haar leven te splitsen in de arbeid die zo zonder overgave verricht en de vrye tijd die zij als het eigenlijke leven be schouwt. Tezamen met de zeer ge ringe verwachtingen over het huwelyk is deze splitsing van arbek en ont spanning een slechte voorbereiding op de volwassenheid. Uit dit alles con cludeerde spreker dat er zowel in de geïndustrialiseerde gebieden als in de nieuw te industrialiseren streken een aantal maatregelen noodzakelijk is. Het is onmisbaar om, naast economl- per hoofd der drag van 280.— roepsbevolklng. Daarnaast vinden nog belangrijke vrijwillige bijdragen plaats. Aan be drijfspensioenfondsen werd in 1951 55 miljoen betaald, aan de officiële onder nemingspensioenfondsen 110 miljoen, terwijl nog 50 miljoen als extra bijdrage festort werd. Bovendien bestaan bjj 8 10 procent van de ondernemers negen tienduizend niet-officiële pensioenvoor zieningen. Alles tezamen gerekend be halen de werkgevers per jaar zeker «en miljard aan sociale premies en pen sioenpremies. Toch neemt nog slechts de helft van de beroepsbevolking aan een pe;?-'oenverzekering deel, terwijl de bestaande voorzieningen verbetering behoeven. De ontwikkeling van het Neder landse bedrijfsleven is in grote trek.: i unstig, maar zij is niet van gevaren ontbloot. De staatsbe moeienis en het collectivisme zullen wij alléén met recht af kunnen wij zen als ons eigen verantwoorde lijkheidsgevoel zich voldoende ont wikkelt. Dat zal ons ook het ver trouwen schenken van werknemers en consumenten. De heer Henk van Laar, secretaris van de Amsterdamse Gemeentelijke commissie voor de Heemkennis en van de vereniging Ons Amsterdam, die zich overigens op vele terreinen actief be woog en o.a. bekendheid verwierf als oom Henk van de radio, is in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam opgeno men, nadat hij door een attaque is ge troffen. Aan een zijde is hij geheel verlamd. Het is hem onmogelijk te Spreken. sche planning een sociaal-pedagogi sche planning op te zetten, waarbil de school, het gezinswerk en vrije jeugd- vorming met het bedrijfsleven moeten samenwerken. Ten aanzien va.i het bedrijfsleven uit te de spreker een negental wensen. 1. verschuiving van het arbeidsbegin en verlenging van de leerplicht ook voor jongens tot 15 en daarna tot 16 jaar; 2. introductie van de nieuw aangekomen jeugdigen; 3. zorgvuldige selectie en scholing van de volwassenen, die aan deze jeugdigen leiding zullen geven, en in het algemeen verbetering van de men selijke betrekkingen; 4. misschien de in voering van de junlorenstatus; 5. con tact tussen bedrijf en ouders der Jeug digen; 6. gelegenheid tot volgen van part-time onderwijs; 7. bevordering van het werk der vrije jeugdvorming; 8. ge legenheid tot levensbeschouwelijke vor ming naast de vakscholing; 9. tegen gaan, voor zover mogelijk, van het wer ken aan afgesplitste onderdelen; gele genheid tot nascholing. Tenslotte benadrukte dr. Fortmann de noodzaak om voort te gaan op de weg die sinds de eerste kinderwet is inge slagen. De kinderarbeid in de 19e eeuw was verschrikkelijk. Laat ons de laatste restanten van deze afschuwelijke erger nis vastberaden opruimen. Op de Overtoom bij de J. P. Heije- straat in Amsterdam is woensdagmiddag omstreeks kwart voor twee een bus te gen een vluchtheuvel van de tram gere den, waardoor een wachtende voetgan ger werd gedood en twee werden ge wond. De bus van Maarse Kroon moest, volgens de lezing van de chauf feur, plotseling remmen voor een stil houdende auto. De remmen werden daardoor waarschijnlijk geblokkeerd, zo dat het zware voertuig stuurloos naar de vluchtheuvel slipte. Het raakte drie wachtende personen. Een van hen is vrij spoedig aan de opgelopen verwon dingen overleden. Een ander kon na ver bonden te zijn naar huis keren en de derde werd in het ziekenhuis opgeno men. <k X De Argentijnse regering heeft gisteren de ontbinding van de Perónistische partij gelast. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken zal voorlopig de eigen dommen van de party beheren. Zij heeft verder besloten het dagblad „La Prensa" aan zjjn voormalige eigenaars, de familie van dr. Alberto Gainza Paz, terug te geven. Het blad werd in janua ri 1951 door de Perónischtische party in beslag genomen en is sindsdien het orgaan van het algemeen vakverbond geweest. Dit verbond was een van de bolwerken van het bewind van Perón. „La Prensa" het hekendste Zuidameri- kaanse dagblad werd in 1951 in beslag genomen. De uitgever, dr. Paz, wist aan arrestatie te ontkomen. Hy is gis teravond per vliegtuig uit New York naar Buenos Aires teruggekeerd. In het desbetreffende regeringsde creet wordt o.m. gezegd, dat de Peró nistische partij „alle rechtsregels met betrekking tot politieke partijen" heeft geschonden en „door onvoorwaar delijk ren totalitaire dictatuur te dienen voortdurend de grondwet heeft geschon- den". Ook wordt de Perónistische partij er van beticht dat zij de individuele rech ten, zoals die verankerd liggen in de constitutie, heeft beknot, o.m. door het afkondigen van de staat van binnenland se oorlog, waardoor de politie bijzonde re macht kreeg. In dit verband wordt ongemerkt, dat „La Prensa" het slachtoffer is ge worden van „een van de schandelijkste gevallen van vervolging gedurende de dictatuur" kozen werd, had hij de steun van de Laborista Partij en een groep afgeschei den radicalen. Tegen hem was een coa litie van radicalen, socialisten, progres sieve democraten en communisten. Slechts de radicalen hebben zich tij dens het bewind van Perón als de enige oppositiepartij van enige betekenis ge handhaafd. Perón verenigde zijn aan hangers in een partij, de Perónistische, die de senaat, de kamer van afgevaar digden en de vakbeweging overheerste. Mejuffrouw J. Geldens, particulier secretaresse van H. K. H. Prinses Wil- helmina, heeft medegedeeld, dat de Prinses met het klimmen harer jaren zich zeer zal moeten beperken wat be treft de vermoeienis, die het vieren van het Kerstfeest medebrengt. De twintigjarige jongeman W. M. Timmermans stond dinsdagmiddag in Drunen (N.B.) aan de zijkant van een met tegels geladen vrachtwagen, tpen uit een zijstraat een tractor met aan hangwagen kwam draaien. De jongen raakte tussen beide wagen bekneld en overleed vrij spoedig na het ongeval. Het meningsverschil tussen oost en west over de status van Beriyn heelt gisteren een nieuwe wending genomen. De eerste secretaris van de communis tische party in Oost-Beriyn, Alfred Neumann, heeft in een brief aan de Oostberiynse gemeenteraad verklaard, dat de „massa" niet zal gedogen, dat West-Beriyn „een militaire NATO-ba- Toen Perón In 1946 tot president ge- j sis" blijft. De gemeenteraad van West- De tweede dag van de lustrum-vie rende AKWV werd vandaag in Arnhem begonnen met een gelezen H. Mis, welke werd opgedragen door Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink. Pastoor dr. J. V. M. Delteijk hield de feestpredikatie. De ochtendvergadering in de stadsschouw burg, waar het woord gevoerd werd door mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, en door de algemeen voorzitter van de AKWV, de heer L. A. J. M. van Heijst, werd bij gewoond door Z. H. Exc. mgr. dr. B. J Alfrink. Na de vergadering was er in Musis Sacrum een druk bezochte receptie. Op de eerste lustrumdag werden de katho lieke werkgevers ontvangen door de commissaris van de Koningin in Gel derland en het gemeentebestuur van Arnhem. Tijdens de rede welke de zeereerw. heer dr. H. H. M. Fortmann gisteren hield, deed zich een klein incident voor. Dr. Fortmann, die eerst kort ge leden van een ernstige ziekte hersteld is, zag zich genoodzaakt voor een on voorziene pauze de katheder te verla ten. Hoewel gezien zijn toestand aan drang op hem werd uitgeoefend, zijn voordracht te staken, zette dr. Fort mann deze na korte tijd, nu gezeten i achter de bestuurstafel, voort. j fpit" van j De beide Sovjet-leiders, die op het ogenblik door Indië reizen, Boelganin I en Khroesjtsjev, zyn gisteren in Calcut ta de eregasten geweest op een recep tie. Men schat, dat ongeveer een mil joen mensen op de been waren om de Russen te zien passeren. Premier Neh- roe van Indië, die deze keer ook pre sent was, zei, dat hy zich niet kon her inneren ooit zoveel landgenoten by el kaar te hebben gezien. Boelganin en Khroesjtsjev spraken elk een paar woorden in het Russisch tot de menigte. Daarna las een tolk een redevoering voor, die door Khroesjtsjev, de secreta ris van de Russische communistische partij, was opgesteld. Veel geestdrift wekte in die redevoering deze passage: „Onze belangstelling gaat in het byzon- der uit naar de volken van Azië, die zich tegen het kolonialisme verzetten. Het Chinese volk heeft een historische overwinning behaald. Ook andere vol ken weerstreven het kolonialisme. Wij groeten hen allen. Helaas zyn er echter een paar landen, die hun bezittingen uitzuigen, zoals insecten bloed opzui gen Ik ben ervan overtuigd, dat de Portugese kolonie Goa zal worden be- vryd van zyn overheersers en dat het een deel zal worden van de grote repu bliek Indië." Khroesjtsjev herhaalde, dat de Sov jet-Unie bereid is haar ervaring en technische kennis met Indië te delen. Ook wees hij er weer op, dat naar zijn mening industrialisatie noodzakelijk is om een land tot ontwikkeling te bren gen. Khroesjtsjev zei verder, dat de Sovjet-Unie „voorstander is van het I welke staat ook". Hij herhaalde opnieuw wiïWMWm PANDIT NEHROE „Niet het recht...." de vijf beginselen voor het vreedzaam naast elkander bestaan van naties, hier aan toevoegend: „Uitbreiding van de economische betrekkingen tussen Rus land en Indië zou het edele doel, waar naar onze beide landen streven, ongé- handhaven der soevereiniteit van de kleine landen en van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van twijfeld bevorderen". Ook nu weidde Khroesjtsjev, evenals bij vorige gele genheden, in geestdriftige bewoordingen üit over de vriendschap tussen de Sov jet-Unie en Indië, o.m. zeggend: „Niet alle staten zijn verheugd over het be staan ervan". De Indische minister-president Nehroe zei in zijn antwoord, dat, in dien de Sovjet-Unie Indië wil helpen, „onze deur open is". Hij verklaarde dat de Indiërs de Sovjet-leiders be wonderen om het door hen over Goa te berde gebrachte, en hij voegde er aan toe: „Ik vraag de andere landen in de wereld: Waarom zwijgt u, ter wijl er in Goa een dergelijke onder drukking heerst?" Sprekend over de betrekkingen tus sen Indië en het westen zei Nehroe: „Toen wy voor de onafhankeiykheid van Indië vochten, hebben wy vele machten moeten weerstaan. Maar na de verwer ving van onze onafhankeiykheid waren wy bevriend met de Europese landen." Over de ontwapening zei Nehroe: „Ook ik ben tegenstander van bewape ning. Maar ik heb niet het recht ande ren te critiseren als zy hun eigen weg volgen". Nehroe verklaarde reeds dikwijls te hebben gezegd dat Indië zich niet bij enig verbond wenst aan te sluiten en geen partij wenst te kiezen. „Doch wij v/ensen wel met iedereen samen te werken in het streven naar vrede, vei ligheid en hogere welvaart." Nehroe zei, dat de grote ontvangst die premier Boelganin en partysecretaris Khroesjt sjev in indië is bereid „sommige van onze vrienden in andere landen, die al leen kunnen denken in termen van te genover elkander staande partijen en militaire verbonden," heeft verontrust. „Maar niemand mag bezwaar hebben tegèn vriendschap en samenwerking." Beriyn is gisteravond in *®nd®Pkwestie gadering bijeengekomen om te bespreken. De burgemeester^ westelyk stadsdee overleg reist vandaag naar Bonnnauer met V.ond®^ ambassadeur, Conant. r"".! h va» Plan om na het onder- houd met suhr zelf naar Berlijn te gaan om de Amerikaanse autoriteiten aldaar te raadplegen. Volgens het persbureau Reuter ver klaarden gisteren enkele hoge geallieer de functionarissen in West-Berlijn, dat het westen duidelylt moet laten uitko men, dat bet geen eenzijdige opzegging van de yier-mogendheden-status van Beriyn zal erkennen, omdat de Russen anders wellicht zullen worden aange moedigd om te proberen de westelijken uit Beriyn te verdrijven. Zoals bekend, heeft de Russische com mandant van Berlijn, generaal-majoor Dibrova, eergisteren te kennen gegeven, dat Oost-Berlijn door hem niet langer als bezet gebied wordt beschouwd, maar als hoofdstad van het „soeverei ne" Oost-Duitsland. Uit Bonn wordtl gemeld, dat de am bassaderaden van de westelyke Grote Drie gisteren op de Amerikaanse am bassade in Bonn de zaak hebben be sproken. De ambassades zullen ver slag aan hun regeringen uitbrengen. Aan Westelyke zyde neemt men de kwestie zeer hoog op. Volgens func tionarissen, te Berlijn had men echter in het westen een soortgelijke Rus sische stap wel enigszins verwacht. De burgemeester van Oost-Berlijn, Friedrich Ebert, zei gisteravond, dat het stadsbestuur van het westelijk stads deel de volle verantwoordeiykheid zal moeten dragen voor de beproevingen, waaraan de bevolking van West-Ber lijn blootgesteld zal worden als gevolg van sabotagedaden en „diversionisti- sche acties", die ten nadele van Oost- Berlijn worden uitgevoerd. Het Westberlynse stadsbestuur ver klaarde gisteravond, nadat het in spoedzitting bijeen was geweest, te ver wachten, dat de regeringen van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten onmiddellyk stappen zullen ondernemen in Moskou om een verandering van de huidige status van Berlijn te voorko men. Het bestuur protesteerde verder tegen de Russische verklaring van dinsdag, dat Oost-Beriyn de hoofdstad van Oost- Duisland en niet langer een bezette sec tor van Berlijn is. Burgemeester Suhr zei gisteravond in een radiorede: „De valse vrienden van de eenheid, die onophoudelijk schreeuwen „Deutsche an einem Tisch" staan nu op het punt de kloof, die door onze stad loopt, te verbreden. Hy bracht ook de kwestie van Autobahn- tarieven ter sprake, die de laatste tyd door de Oostduitse autoriteiten belang rijk zijn verhoogd, hetgeen het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland veel duurder heeft gemaakt. (Reuter-UP) De sneltrein die woensdagmiddag om 12.24 uur uit Sittard naar Maastricht was vertrokken is op het traject tussen Sittard en Geleen ingereden op een groep spoorwegarbeiders. Twee arbei ders, P. Broem en Ph. Mertens, beiden uit Nederweert, liepen ernstige ver wondingen op. Zij zijn naar het zieken huis te Sittard overgebracht. De trein heeft na een kwartier oponthoud de reis voortgezet. Naar wij van de zijde van de Spoor wegen te Utrecht vernemen, is het onge val te wyten aan een verkeerde reactie van de beide arbeiders op het waar schuwingssignaal van de veiligheids man. Op het moment dat de trein na derde, bevonden de beide mannen zich op de spoorbaan. In plaats van deze te verlaten, zijn ze in het spoor Sit- tard-Maastricht gaan staan, waarschyn- lyk in de veronderstelling, dat over het andere spoor een trein uit Maastricht naderde. De uit Sittard komende trein heeft hen toen aangereden. Een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie by de Haar lemse rechtbank geëist tegen een los werkman uit Amsterdam, aan wie po ging tot doodslag of zware mishande ling van een ambtenaar by de uitoefe ning van zijn functie, bedreiging subs, het niet stoppen op bevel van een ambtenaar, ten laste was gelegd. De officier merkte op, dat verdachte be trokken was by een komplot van siga rettensmokkel en dat hy zich bedreigd voelde, toen hij door een agent betrapt werd; daarom is hij doorgereden. De poging tot zware mishandeling achtte de officier bewezen. Mr. J. A. van Waarden, die als verdediger optrad, was van mening, dat alleen het niet stoppen op een be vel bewezen was en vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling. Na in raadka mer te zijn geweest wees de rechtbank het verzoek af. Uitspraak dinsdag 13 december. Op 6 december vertrekken per vliegtuig elf Nederlandse missionarissen naar de missie van Oost-Afrika. De pa ters Lammers en Fleskens van de con gregatie van de Witte Paters gaan naar de missie van Entebbe, pater Engel meers en broeder Van Midden, beiden van de congregatie van de H. Geest, pater Tax, dr. Wellens, en broeder Lu cas, allen van de congregatie der Witte Paters, alsmede de eerw. zusters V®" Bentum en Mohrmann, van de Wlt Zusters en broeder Oor van O.L. Vrouw van Lourdes en broeder Knuvers ver trekken naar Tabora. Pater dr. Wellen» reist dan verder naar Lilongwe, broeaer Lucas naar Mzuzu en zuster Van Ben tum naar Kasama. Bovendien zullen met dit vliegtuig meereizen: pater Blommaert van de congregatie van de H. Geest, met be stemming Rome en de heer Storimans, uitgezonden door de Raptim naar Tabo- De voorstellen tot uitbreiding van ledental der beide Kamers van de St Sten-Generaal zijn woensdag in de Tweede Kamer aangenomen met 75 tegen 6 stemmen. Tegen was alleen de WD. Het amendement van de heer Tilanus om de uitbreiding tot 125 en 63 te beperken is door de frac tieleider van de CH ingetrokken. Mi nister Beel heeft het amend ement-Rom- me overgenomen (schrappen van het bepaalde in de additionele artikelen om trent wijziging van de kieswet waarbtl candidatenlijsten 30 inplaats van 20 ha men zullen bevatten). (Van onze parlementaire redacteur) De motie-Koersen, waarin de rege ring werd uitgenodigd, maatregelen te nemen ter bevordering van de viering van de nationale feestdag, maar waar in het bedrijfsleven wordt vrygelaten om deze dag vrijaf te geven, is gister middag in de Tweede Kamer met 51 te gen 30 stemmen aangenomen. Merk waardig was dat de fractie van de heer Koersen, de KVP, verdeeld was. De heren Hooij, Groen, v. d. Zanden. De Graaf, Ruijs de Beerenbrouck, Pe ters, Droesen, Maenen, Lucas en Vise* stemden tegen. Ook de CH en de AR waren onder de tegenstemmers. De motie van de heer Scheps, waar in werd voorgesteld om het bedrijfs leven aan een vrye dag te binden, i* verworpen met 51 tegen 30 stemmen. Vóór waren alleen de PvdA en de com munisten. Het parket te Semarang beeft ^f, hoofdredacteur van „Suara Meroe* opgeroepen, teneinde hem vragen stellen over de publicatie inzake heime documenten, die betrek* hebben op pogingen om de staar donesië ten val te brengen. D1 .^ts- donesie ten vat te orengen. hts- schiedde op last van het hooggere hof te Djakarta, dat wenst te waar de documenten vandaan j0. Intussen berichtte het blad ..Su*At b«' donesia" te hebben vernomen, aO' doelde documenten reeds acht den oud Zijn. tr'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2