Een golvende mensenzee beweegt zich 's avonds door Haarlems centrum Iedereen is enthousiast over de avondverkoop De heer L. A. de Regt veertig jaar bureauchef van het parket te Haarlem Premies aanmerkelijk verhoogd Sint-Nicolaas bij de militairen ROYAL nog niet contractueel bestemd voor gerepatrieerden Jubileum bij de rechterlijke macht Compensatie door uitkering over langere termijn Uitslaande brand in sorteerafdeling van een wasserij Hoe spelen de r.k.-clubs? De hotelkwestie in Haarlem kerstagtie innoiord DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Op een gulden meer of minder let men niet W. P. Zeilmaker over „Volkskunde en Heraldiek" Kooprage Vraag A mbts aanvaar ding prof. dr. C. F. Scheffer Weldaad Jubileum G.E.B. SilNTERKiLAAS BRENGT BEZOEK AAN JEUGD- RIJVERENIGING „FIT" Na Cross-coutry Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering Wie won vorig jaar f500? Interscholair jeugd- toernooi in februari en maart in Haarlem HEEMSTEDE Vlam uit oliekachel ontstak het plafond Sinterklaas trekt door de Indische buurt Klaverjassen Sit.-Nioolaas bij K.A.V. in Oud-Schoten VOLLEYBAL Wie'lrijdster rijdt tegen vrachtauto Telegrammen van B. en W. kunnen ondertekening nog vertragen ROBBENMËIIS JES VOOR DE TV Burgerlijke Stand Haarlem Aanwinsten r.-k. leeszaal 49 patiënten aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" Iedereen weet bij ervaring, dat het op zaterdagmiddagen in Haarlem, Vooral in het centrum, bijzonder druk en daardoor gezellig pleegt te zijn. Welnu, al deze drukte kan bij benadering niet het vertier evenaren, dat deze week tot nu toe iedere avond het beeld van Haarlems binnenstad heeft be heerst. De feestelijke lichtgloed in de grote winkelstraten, het drukke ver keer per fiets, bromfiets, motor en auto en de aanhoudende, aaneengesloten golven van winkelend publiek, dat de trottoirs bijkans onzichtbaar maakt en zich bij oversteekplaatsen ophoopt, bewijzen wel duidelijk, hoe een innig levende en levendige stad Haarlem eigenlijk is en duiden ook wel iets aan omtrent de kooplust en de koopkracht van de bevolking in deze St.- Nicolaastijd. De winkeliers in vrijwel alle branches zijn meer dan tevreden, zij kunnen de drukte soms nauwelijks aan, zelfs niet met inzet van extra personeel, en meermalen rijzen hun haren in wanhoop te berge. Maar klagen doen ze niet, en evenmin het personeel, waarvan toch bijzonder veel ge vraagd wordt in deze dagen. Zij zijn enthousiast over de avondverkoop, waarvan de omzet vaak die van de gehele verdere dag overtreft en onder vinden voortdurend, hoezeer de avondopenstelling door het publiek wordt gewaardeerd. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Genealogische Vereniging sprak de heer W. P. Zeilmaker uit Arn hem over „Volkskunde en Heraldiek". Voor goed begrip van vele wapens moet men zich in de denkwijze van vroeger eeuwen kunnen verplaatsen om de vele symbolen, zoals die in familiewapens, in gevelstenen, op boerderijen en over al langs de weg voorkomen te kunnen begrijpen. Vele tekens om iets aan te duiden worden nog steeds gebruikt, thans b.v. de verkeerstekens. Zij dienen veelal om tot een bepaalde handeling Vandaag is het 40 jaar geleden, dat de heer L. A. de Regt, bureelchef van het parket van de officier van justitie te Haarlem, als 16-jarige bij de rech terlijke macht in dienst trad. Sinds eind aan te zetten, waarbij men op een pri- 1943 oefent hij zijn functie uit in het mitieve visuele prikkel reageert, die on- 1 Haarlemse gerechtsgebouw, waar men middellijk op de realiteit betrekking hem algemeen kent als een man die heeft. Ook zijn er symbofen, die tot doel plicht en collegialiteit goed weet te hebben geestelijke waarden te over- combineren. Hem viel daarom vanmor- peinzen. Van dergelijke beelden ziet gen in de rechtszaal een hartelijke men thans vaak de diepere zin niet huldiging ten deel van de verschillende meer in. De heer Zeilmaker gaf ver- autoriteiten uit de politie- en justitie- volgens een uiteenzetting over de y®r" wereld. Onder de aanwezigen bevonden schillende delen waaruit een familie- zich o.m. de procureur generaal in wapen bestaat. De courtoisie speelt in Amsterdam, mr. De winkeliers en bedrijfsleiders, aan Wie wjj hun oordeel vroegen over de avondverkoop, is het allen opgevallen, dat bij het publiek over het algemeen het geld niet bepaald aan de portemon- naie zit vastgeplakt. Men geeft gemak kelijk uit en let niet op een paar gulden meer of minder. Lastig of kieskeurig is het ook niet en de voorkeur wordt meestal gegeven aan de betere artike len. Lang talmen is ook onmogelijk, want achter de ene klant doemen al weer de omtrekken van tientallen an deren op. Het winkelpersoneel staat voor een zware taak, en hopelijk zal het publiek daarmee rekening houden. Men is wel eens onredelijk, wanneer men wieent niet vlug genoeg geholpen te wor sen of misschien wat gebrekkig. Maar net bedienend personeel is dan ook van s morgens vroeg op de been, krijgt Weliswaar tussen de middag en tussen zes uur en half acht meestal gelegen heid om de maaltijd te gebruiken, maar is dan weer tot tien uur in touw ten dienste van de verkoop en vaak nog lang daarna om opruiming te houden, voorraden aan te vullen enzovoorts. Het moet ons van het hart, dat de service, die het personeel desondanks 's avonds nog weet te bieden, voorbeeldig is, even als de prettige geest en opgewekte wij ze, waarop het publiek wordt te woord gestaan. Het is ons bij onze informaties ge bleken, dat niet alle zaken gesloten zijn tussen zes uur en half acht, al krijgt het personeel doorgaans wel gelegenheid om te tafelen. ,,Ja mijn heer, als de concurrent het doet, kun nen wij niet achterblijven". Andere winkeliers houden consequent de hand aan de sluiting en laten geen publiek toe. Misschien in uitzonderlijke geval len. bijvoorbeeld voor personeel van andere zaken, dat overdag geen ande re mogelijkheid heeft om inkopen te doen. te smS?este winkeliers zijn niet zozeer riae-avrmH11 ?Yer de vorige week zater dagavond. De opkomst was minder maar voor De groot dan vcrwae^wêrd deze tegenvaller zün verschillende oor zaken aan te voeren. Men kan aarme- "11 n u i ti ir;» men, dat maar weinig mensen er van op de hoogte waren, dat de avondver koop zaterdag al begon. Voorts is bij het meeste publiek de Kooplust pas ont staan in de week voor Sinterklaas, dus deze week, en tenslotte liep het tegen het einde van de maand, een tijd, waar in bij velen de portefeuille aanmerkelijk is geslonken. Maar deze week was de drukte des te groter. Maandagavond liep het storm, dinsdagavond overtrof de dag tevoren en woensdagavond was de toeloop eenvoudig overweldigend. Een ware kooprage is losgebroken, die velen wat roekeloos met het geld doet omspringen, aanstekelijk als de koop lust werkt. En zo schuifelt het publiek voort, winkel in winkel uit, zich ver dringend op de soms hinderlijk smalle trottoirs, gnuivend bij de gedachte aan aardige surprises of cadeaus, en steeds dieper in de beurs tastend. Zoals gewoonlijk concentreert zich de toeloop voornamelijk op speelgoedwin kels, banketbakkers, boekhandels, bi jouteriezaken, modemagazijnen en' za ken in speciale cadeauartikelen en huis houdelijke waar. Om bij de laatste za ken te beginnen, tussen half acht en tien uur 's avonds wordt evenveel om gezet als de gehele verdere dag, een drukte derhalve, die de zaterdagmid dagtoeloop verre overtreft. Natuurlijk Worden er veel specifieke Sinterklaasar tikelen verkocht, dikwijls vrij kostbare. Men springt losser met geld om dan vprleden jaar en besluit gemakkelijk tot aankoop van een duur cadeau, ook de mensen, die op bescheiden voet ple gen te leven. De avondopenstelling on dervindt in deze kringen dan ook geen bezwaren, alleen maar enthousiasme. Boekhandels hebben al evenmin reden tot klagen. Ook hier is de omzet groter dan een jaar geleden en opvallend is, dat de belangstelling vrij algemeen ge richt is, niet meer, zoals vroeger, op speciale goedkope uitgaven of populaire romans. Er worden boeken verkocht op alle gebied. Natuurlijk bereiken de goed kope uitgaven nog wel de grootste om zet, daar is de prijs te verlokkelijk en de inhoud dikwijls te goed voor. Niette min vinden ook duurdere standaard werken en boeken op een speciaal ge bied gretig kopers. De verkoop bij avond Wordt door het publiek bijzonder op prijs gesteld, zo is de ervaring bij de boekhandelaren. In de meubelbranche is men, zoals te Verwachten is, minder enthousiast. De Verkoop ondergaat hier niet die schok- £en als in andere branches en enkele bandelaren zouden 's avonds net zo lief |esloten zijn Veel voordeel van de f-vondopensteiling heeft men over het 'gemeen niet. De eventuele omzet be- kt zich tot de kleipere stukken. Andere geluiden bereikten ons vanuit te*tielbranehe en de modemagazij- 1AP'verhemden, sokken, dassen en wn k^open voor de man, en kou- vo t?,andschoenen, parfums en nou- nult. s Voor de vrouw blijven nog al- ijviwaarschijnlijk voor-eeuwig ge- de St.-Nicolaasgeschenken. Het loopt derhalve storm in dit soort zaken. De bedrijfsleider van een dier huizen vroeg zich met enige teleurstelling in w2ePs^?g 7 december zal prof. dr. ailiifci,,,- v jt5' hoogleraar in de be- drijfshuishoudkunde. aan de Katholieke Econormsche Hogeschool zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een bPfbhare rede in de aula van de hoge school, dei namiddags om 4 uur. zijn stem af, waarom de feestverlich ting niet gelyktijdig ontstoken was op liet ogenblik van de eerste avondopen stelling. Ook de zaterdagavond zou dan een onverdeeld succes geweest zijn, zo meent hij. Wij hebben bij enkele ande re winkeliers instemming gevonden met deze gedachte. Zij wezen naar het voor beeld van Amsterdam, al voegden zij er direct bü, dat zü blij zijn, dat de ver koop in Haarlem tot tien uur mag voortduren in plaats van, zoals in de hoofdstad, tot negen uur. Gramofoonplaten hljjven zich in de gunst van het publiek verheugen en wel bijzonder als cadeau-artikel. De „nor male" 78 toer-plaat bereikt de hoogste omzet, maar de muziekhandelaren zien ook de kleine 45-toerschqven de deur uitvliegen. De prijs van de normale plaat heeft echter tot gevolg, dat zij nog het meest geliefd blijft. „Het is enorm, enorm, enorm, wij kunnen het nauwe lijks af," verzuchtte een der winkeliers, „zelfs niet met extra personeel. De za terdagmiddag kan zo druk niet zijn, of nu 's avonds is het drukker." Colliers en oorknoppen zijn de artike len, die in bijouterieën het meest in trek zijn als geschenk. Maar ook hier strekt de koopkracht zich uit tot kostbaarder attributen, die zonder schroom in de tassen van de winkelende dames en he ren verdwijnen. De drukte 's avonds weegt op tegen die van overdag. De verschillende speelgoedmagazijnen profiteren, overbodig te zeggen, ten volle van deze koopgrage tijd. Het is weer drukker dan vorig jaar, zo meent een der winkeliers. Een Ameri kaans hersengymnastiekspel, genaamd „Scrabble", spoortreinen en poppen zijn de meest gevraagde artikelen. Omdat het publiek al winkelend tot de ontdek king komt, dat elektrische treinen niet zo duur behoeven te zijn als zij denken, vinden deze grif kopers. Dezelfde win kelier benadrukt de belangrijkheid van de avondverkoop tot 10 uur, hetgeen wel blijkt uit de enthousiaste reacties van het publiek. „De avondverkoop is een weldaad voor het publiek." Voor het banket, het overheerlijke banket, dat zo echt bij het St.-Nicolaas- feest behoort, wordt door de banketbak kers een sombere toekomst voorspeld dit jaar. De prijs van de amandelen is vergeleken met het vorig jaar meer dan één gulden per pond gestegen en de banketbakkers verwachten, dat er minder banket en in plaats daarvan meer marsepein verkocht zal worden. ove^h^i*™1"? Ybben overigens ook niet wpinic? li g te Wagen. Er wordt en lelfker i? ni:i1iet,»als het maar mooi en lekker is. De klanten doen vaak aar dige ideeen aan de hand voor het ma ken van surprises van marsepein of chocolade. Zo is er iemand geweest, die een complete Zwitserse berg van choco lade bestelde, omdat daaraan voor hem persoonlijke herinneringen verbonden zijn. Vrijdag en zaterdag wordt op deze winkels de grote stormloop verwacht, terwijl eigenaren en personeel nu reeds vaak tot lang na middernacht moeten werken. De avondverkoop in de sigaren- en si- garettenwinkels is zeer bevredigend en allerwege staat men verbaasd, dat er zo'n duidelijke voorkeur aan de dag wordt gelegd voor duurdere artikelen. Een hunner voelt zich door deze koop lust wat huiverig geworden: „Waar moet dat heen?" Handelaren in radiotoestellen en rij wielen hebben 's avonds meestal te ma ken met echtparen, die tesamen iets uit zoeken, maar de verkoop in deze bran che is toch niet geweldig gestegen. Na tuurlijk gaan wel de kleinere artikelen meer dan anders, zoals fietstassen, rol schaatsen enzovoort. De verkoop op af betaling is op hetzelfde peil gebleven. Bij deze enkele indrukken moeten wij het laten. Uiteraard profiteren ook de restaurants van de algemene Sinter- dS c°mmentaar van een rqw tallinghouder »Je schrikt al, als je een nets ziet aankomen" zegt al vol doende. de heraldiek ook een rol en wel in de weergave van de figuren. Er zijn veel familiewapens, die de letterlijke bete kenis van een familienaam weergeven. In de heraldiek drukt men niet alleen materiële dingen uit, maar ook geeste lijke waarden. Allerlei eigenschappen van een familie kan men in een wapen v. u xiJ terugvinden. Een bastaaid b.v. kieeg van sprekers met de loopbaan van de k„i in- wanen jubilaris in korte trekken te raemo- A. A. L. F. v. Dul- lemen, de leden van het openbaar ministerie te Haarlem, een aantal rechters en vele vertegenwoordigers van de bond van ambtenaren bij de rechte lijke macht (BARI), waarvan de heer De Regt reeds enige jaren voorzitter is. De officier van justitie bij de recht bank, mr. B. v. d. Burg, opende de rij een streep of balk door zpn wapen 1I1CIUU. Spreker gaf verder vele voorbeelden reren Qp ieugdige leeftijd kwam de van Nederlandse en ook buitenlaridse j in Rotterdam geboren Haarlemmer sprekende wapens. Religieuze__emble- I de griffie V£m h t kantongerecht m emhie! i 'n R°«erdam geboren Haarlemmer bij - pvpneen- in 1 de grifRe van het kantongerecht in men en symbolen komen eveneens m de Maasstad. Daar bekwaamde hij zich wapens van families en g snel en deed spoedig examen voor wat voor. Andere wapens bevatten weer uit men noemde riik«;klpr4c 7iin lipfrip o-incr beeldingen van eigenaardigheden^ van echter°v?„he7 b^kf aan uft naaf steden, streken of landen. Talrijke wa pens hebben betrekking op historische gebeurtenissen. Weer andere familiewa pens duiden er op, dat iemand afstamt of verwant is aan een oud en bekend geslacht. Er zün vele wapenlegenden in omloop, ook over het Haarlemse ge meentewapen. Menigmaal zün aan wa pens spreuken en kreten toegevoegd. Spreker gaf aardige voorbeelden van overleveringen over het ontstaan van verschillende wapens. Aan de hand van de heraldische lelie en de Friese oele- borden met hun zwanen liet spreker zien hoe deze symbolen weer samen hangen met oude denkbeelden uit het volksgeloof. Bestudering van al die vaak vreemde wapenfiguren is tevens een middel om volksleven en opvattin gen in vroeger eeuwen na te speuren. Na de pauze werden vele vragen ge steld en meningen naar voren gebracht, die de heer Zeilmaker beantwoordde. De büeenkomst werd daarna hoor de voorzitter de heer H. Ph. Callenfels, na dankzegging aan de spreker voor zpn interessante voordracht, met applaus besloten. Dinsdag was de heer A. Duitemeyer, technisch ambtenaar eerste klasse bij het G.E.B., 40 jaar in dienst van de overheid. Hem werd de zilveren me daille van de Maatschappij van Nijver heid en Handel uitgereikt. Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, ontving de jubilaris des morgens op het stadhuis, waarna een grootse huldiging volgde op het be drijf. Ir. J. H. Kouwenhoven, directeur van het G.E.B., hield een toespraak, waarin hij de heer Duitemeyer lof toe zwaaide, om zijn vakkundige werk en grote doorzettingsvermogen. Vervolgens memoreerde de heer De Nie, chef van de afdeling inspectie, de vele kwalitei ten van zijn medewerker. Nog meer sprekers staken de loftrom pet over de feesteling en prachtige ge schenken werden aangeboden. het strafrecht en de strafvordering en in overeenstemming met zijn aard en aanleg werd hij aangesteld op het par ket (het domein van het OM) in Rot terdam. Als all round parket-ambtenaar nam hij in 1943 zijn benoeming aan tot bureelchef bü de arrondissements- Gistermiddag heeft Sinterklaas een ogenblikje tijd gevonden om een bezoek te brengen aan de leden van de jeugd- rijvereniging „Fit", die bijeen waren in de duinmanége te Santpoort, De vereni ging had daar een cross-country geor ganiseerd. De Sint, die onverwacht ten tonele verschenen was, bleef ongeveer een half uur bij het gezelschap van jeugdige amazones en ruiters. Hij liet echter weten dat hij na afloop van de wedstrijd in „Kraantje" Lek" op de aanwezigen zou wachten om enige „Fit"-leden terdege onder handen te ne men. De roede hoefde er echter niet aan te pas te komen en Sint had voor ieder een zelfs een geschenkje bij zich. De cross-country, die verreden werd onder schitterende weersomstandigheden, was in twee categorieën gesplitst. Bij de minder gevorderden veroverde Dirk Jan van Koperen het oranje lint en bij de gevorderden leverde Monique van Tete- ring de beste prestatie. De volledige uitslagen waren: Cross gevorderden: 1. Monique v. Te- tering 2.14, 2. Renneke v. d. Baan 2.29, 3. Gerry v. Buel 2.30, 4. Loes Schipper 3.10, 5. Erik Prinsen 3.35, 6. Liesbeth Mooy 3.40, 7. Greetje Baay 4.02. Cross minder-gevorderden: 1. Dirk Jan v. Koperen 3.08, 2. Elise v. Ittersum 3.10, 3. Joyce Zwager 3.20, 4. Jack Kohier 3.21, 5. Jan Smit 3.30, 6. Netty Hijmans 3.30V4, 7. Liesbeth Oorthuis 3.33. Met Ingang van 1 januari 1956 heb ben B. en W. van Haarlem de pre mies in de verschillende afdelingen van de gemeentelüke ziekenhuisverzekering verhoogd. In een circulaire wüzen zü er op, dat per 1 januari van dit jaar de verpleegprüzen in de Haarlemse zie kenhuizen 'belangrük gestegen zijn in verband met een doorberekening in de ze prüzen van de verhoging der sala rissen van het verplegend personeel. De verhoging der prüzen geschiedde na de vaststelling der premies voor de gemeentelüke ziekenhuisverzekering per 1 januari 1955. Een en ander heeft tot gevolg, aldus B. en W„ dat de ex ploitatie der verzekering over dit jaar een belangrük nadelig saldo zal ople veren. De premies worden nu omhoogge- bracht naar evenredigheid van de ho gere onkosten en dus nogal aanmerke lijk. B. en W. hebben echter een com pensatie gevonden voor die verhoging door ook de rechten van de verzeker- rerwijl gistermiddag de winkelstraten van Haarlem volstroomden met kooplustigen, die zich bij voorbaat van een geslaagde pakjesavond op 5 december wilden verzekeren, stapte Sint-Nicolaas met zijn knechten m een jeep en zonder enig historisch bezwaar reed hij naar de Koudenhorn- kazerne. Fe Sint stelde zelf prijs op inspectie der troepen en hij mankte zich er me, van af met een show-tochtje langs de stram in de houding staande mili tairen. De Smt inspecteerde met grote kennis van zaken en volgens de foto sen,jnt hij een enkele keer maar dan op milde toon een bisschoppelijk vermaan gegeven te hebben. den uit te breiden. Zü hebben dat mede gedaan, omdat z'j bij de beschouwing van de verzekering ook geconstateerd hebben, dat het aanbeveling verdient de duur van de verpleging per ziektege val uit te breiden. Tot nu toe geldt voor de verzekering een verplegingsduur van 180 dagen per ziektegeval. B. en W. hebben daarom besloten die verpleegduur met ingang van 1 januari 19o6 te brengen op 360 dagen per ziektegeval. Tevens is hun gebleken, dat de vergoeding van kos ten voor verpleging en behandeling in een sanatorium, berekend naar f 10 per dag, in veeI £ey? en n'et voldoen de is. B. en W. hebben daarom beslo ten die vergoeding eveneens per i janu ari 1956 te stellen ïp maximaal f 12,50. In deze dagen wordt weer de bekende kerstactie voor de minder-bedeelden in de parochies van Haarlem-Noord ge houden. Niet minder dan twintigduizend loten van een kwartje per stuk worden aan de man of vrouw gebracht. Van de opbrengst wil men kerstpakket ten samenstellen voor minder-bedeel den. De organisatoren attenderen er op, dat de hoofdprüs van het vorig jaar f 500, welke vied op no. 3096, nog steeds niet is afgehaald. De houder van dit nummer heeft zich ondanks publi caties en het uitgeven van een trek- kingslijst niet gemeld. De gelukkige kan zich nog altijd melden. In de maanden februari en maart van het komende jaar, vindt weer het jaar lijks interscholaire jeugdtoernooi plaats van leerlingen van een aantal scholen uit Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Santpoort. Het wordt een büzonder toernooi omdat het het tiende is. Op woensdag 22 februari begint 's middags twee uur in de stadsschouwburg de af deling „Voordracht en Toneel" 's avonds om half acht en op woensdag 29 februari ook om half acht komt de afdeling „Dansen" aan de beurt. Op vrijdag 3 februari om half acht 's avonds zullen koren en orkesten uit voeringen geven en op woensdag 8 fe bruari verschünen solisten en kleine en sembles op het podium in de Concert zaal. Van 3 tot 17 maart tenslotte zal in het Huis van Looy een tentoonstelling worden ingericht, van handwerken, han denarbeid, tekeningen en foto's. Het naat hij dit toernooi niet om een wedstrijd, al zal voor sommige onder delen een voorschifting moeten plaats vinden in verband met de samenstel ling van het programma. Het belang- rpkste is dat de leerlingen van een groot aantal scholen voor voortgezet onderwijs kunnen tonen wat zü preste ren op verschillende artistieke terreinen. rechtbank te Haarlem, waar zijn juri disch scherpe kijk op administratieve en personeelsaangelegenheden welover wogen ten nutte werden gebracht. Mr. v. d. Burg sprak zijn grote waar dering uit voor het vele justitiewerk, dat de chef van zijn parket tot stand heeft gebracht en overhandigde hem namens de rechters en de vier leden van het openbaar ministerie een geschenk onder couvert. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, voegde hier zijn felicitaties aan toe en stelde nadrukkelijk vast, dat een goed functionerend parket zeer belangrijk is voor de handhaving der wet in het alge meen. Spr. prees zich dan ook gelukkig, dat de bureelchef inderdaad de juiste man is op de juiste plaats. De griffier, mr. C. v. Leeuwen van Duivenbode, zei, dat de persoonlijkheid van de heer De Regt een waarborg Is voor een prettige verhouding tussen parket en griffie. Mr. A. Bruch, deken van de orde van advocaten te Haarlem, haalde in het bij zonder de sociale inslag aan, die het werk van de jubilaris kenmerkt. Uit een onlangs gehouden enquête is geble ken, dat het de advocaten lang niet allen erg best gaat, maar dat weerhield de deken, naar hij zelf zei, er niet van een cadeau te overhandigen als blijk van dankbaarheid voor de prettige wijze, waarop de pleiters altijd hun licht kun nen opsteken over allerlei zaken bij het parket. Vervolgens voerde nog het woord de heer F. Dekker namens het personeel van de griffie, mr. C. M. J. de Jongh, griffier bij het Haarlemse kantonge recht, een hoofdbestuurslid van de B.A.R.I., de heer F. W. A. Buddingh, die zijn voorzitter namens de B.A.R.I. ge lukwenste, de bureelchef van het par ket te Arnhem als afgevaardigde van de afdelingen der ambtenarenvereniging, en een adjudant van de rijkspolitie, de heer W. H. Schmitz. De heer De Regt maakte in zijn dank woord gewag van een 50-jarig jubileum bij de rechterlijke macht, dat hij stellig van plan is nog te zullen vieren. Gisteravond om 5 minuten voor 6 werd door de firma Van Houten aan de po litie gemeld dat er brand was uitgebro ken in de sorteerafdeling van de was serij aan de Bleekersvaartweg. Onmid dellijk werd door middel van de sirene en alarmbellen groot alarm gegeven en reeds enkele minuten na de melding kon de Heemsteedse brandweer met groot materieel uitrukken. Het bleek dat het dak van de sorteerafdeling, die aan de achterzijde van de wasserij ligt, in lich ter laaie stond. Met drie stralen werd het vuur bestreden en even voor half zeven kon de brandmeester melden dat men de brand meester was. Na het na blussen, dat nog enige tijd in beslag nam, konden de brandweermannen hun taak beëindigen. Omtrent de oorzaak van de brand is het volgende bekend. In de sorteerafde ling werd een oliekachel gestookt. Deze schijnt op een ongelukkig moment onre gelmatig te zijn gaan branden, waar door vlammen uit de kachel sloegen en aan het plafond lekten. Dit vatte vlam, waardoor ook het dak in brand ging. Men heeft de kachel willen verwijderen, hetgeen niet lukte. Misschien door bran dende stukken, die van de zoldering vielen, misschien ook wel door olieplek- ken raakte het wasgoed op de vloer ook in brand, zodat links en rechts in de ruimte kleine brandjes ontstonden. Zoals gezegd, was de brandweer het vuur snel meester en kon de brand beperkt blij ven tot alleen deze afdeling. De schade door het vuur is aanzienlijk, vooral uiteraard aan het dak en ten gevolge van het verloren gegane wasgoed. De waterschade daarentegen valt mee. Op het terrein van de brand waren o.a. aanwezig de burgemeester mr. A G. A. ridder van Rappard, wethouder E. J. van Lent, hoofdinspecteur A. Be- rentsen en de inspecteur voor het brand- wezen, de heer Fehres. Zoals gewoonlijk was er een groot aantal belangstellenden op de been, die echter door de politie op een veilige afstand werden gehouden. Het verdere onderzoek is in handen van inspecteur van politie H. Brouwer. Voorafgegaan door de harmonie „Ex celsior" heeft Sint-Nicolaas, gezeten op zijn traditionele schimmel gistermiddag een rondrit gemaakt door de Indische Buurt in Heemstede. Hij werd hierbq, hoe kan het anders, geëscorteerd door een grote kinderschare. De stoet begon haar tocht bij „Het Wapen van Heem stede", waar de kleinen die middag reeds een feestje hadden gevierd ter ere van de Kindervriend. Een en ander werd georganiseerd door de buurtvereniging De Indische Buurt, welke hiermee de kinderen ongetijfeld een leuke middag heeft bezorgd. In het parochiehuis „Anno Santo" is gisteravond weer geklaverjast ten bate van de jeugdbeweging. Die baten vielen gisteravond echter nogal tegen omdat slechts 20 koppels kwamen opdagen. De stemming was er echter niet minder om en de jeugdbeweging-leiders hopen dan ook dat de volgende avond meer kaart- liefhebbers naar „Anno Santo" 1 bren gen, waarmee zij ziichzelf een genoeg lijke avond en de jeugdbeweging een iets betere kas bezorgen. OP ZONDAG 4 DECEMBER ZANDVOORTMEEUWEN—HBC VITESSE—VELSEN ADO—ALKM. BOYS USVU—SVA NAS—DIO ONZE GEZELLEN—BLOEMENDAAL RIPPERDA—VVSB RVC—TYBB TEYLINGEN—DSO SJC—LISSE Ofschoon de grote kindervriend de handen nu vol heeft, heeft hij toch, traditiegetrouw, de leden van de K.A.V. zijn bezoek niet willen onthouden. De dames waren hun bijeenkomst in het Kajottersgebouw in de Lingestraat, nadat hun een dankbetuiging ter kennis was gebracht aan de K.A.V. in Haar lem, namens de Chr. Evangelische Vrouwenhulp uit Hochemmerich voor haar bewijs van deelneming bij het autobusongeluk daar ter plaatse, waar bij een zestien vrouwen het leven lieten, begonnen met hersengymnastiek tussen parochianen van de Petrus en Paulus- en de O. L. Vrouw van Zeven Smarten- parochie, waarbij eerstgenoemden won nen met een heel gering puntenverschil. Rondom half tien kwam de Sint met een viertal Pieten. Ze hebben Zwarte Piet zien walsen, zij het dan op zijn Spaans met een van dè aanwezige dames, een tweetal Pie ten demonstreerden een „zware" Sam ba, naar alle schijn eveneens op zijn Spaans en daarna werden dikwijls on der grote hilariteit de surprises uitge reikt, vergezeld van een meestentijds geestig woordje van de Spaanse Bis schop, die heel wat van de aanwezigen uitstekend bleek te kennen. Vanzelfspre kend werd ook de geestelijk adviseur niet vergeten. Met een hartelijk dankwoord van de voorzitster, mevrouw Oudendijk, die op haar beurt de Sint een verjaarscadeau overhandigde en omdat ze toch aan de gang was, ook de Pieten van een ge schenkje voorzag, vormde het slot van de avond. HBC heeft de leiding in de eerste klasse behouden ondanks de puntenver deling tegen de Bloemendaalse politie mannen. De Bloemendalers blijken ech ter steeds beter op dreef te komen, want ook Rapiditas moest tegen hen een puntje afstaan. Op deze volleybal com petitieavond waren de resultaten der r -k. teams erg teleurstellend, want slechts de reserve herenploeg van Ve- lox zag kans beide winstpunten te be halen. Ook voor de damesteams van Onze Gezellen was het een slechte avond, aangezien het eerste team de mindere bleek van de MHBS-ploeg, terwijl de re serves een nederlaag moesten incasse ren tegen Gios 3. In de hoofdklasse heren behaalde die Raeckse een 3-0- overwinning op Cios. Door deze overwinning is die Raeckse nog steeds in de running en de strijd tegen kampioen HVS belooft dan ook bijzonder spannend te worden. De uitslagen zijn: DAMES: MHBS—Onze Gezellen 3—1; die Raecke 2Blinkert 31; Vesmia HBC 2 3—1; MHBS 2—WSH 3—1; Gios 4Haarlem 3 03: Gios 3OG 2 31; Sizodie Raeckse 7 40; Gios 2AW 2. 4—0. HEREN: HBC—PSCB 2—2; PSVH— Rapiditas '31 31; die RaeckseCios 30; Rapiditas 2die Raeckse 4 22; Haarlem 2HVS 3 03; OSS—Spaarne- slart 2—2- Velox 2—PSVH 2 3—1; PWN 2—WIK 3 4—0; OYRA 3—WIK 0—4. Gistermiddag om ongeveer kwart voor een reed de 59-jarige mevrouw P. van D. - van V. uit Haarlem op de Korte Verspronckweg door nog onbeken de oorzaak tegen de laadbak van een vrachtauto. De wielrüdster viel en werd vermoedelpk met een schedelbasisfrac- tuur naar het Grote Gasthuis overge bracht. De fiets van de dame kwam on der een van de achterwielen van de vrachtauto terecht en werd volkomen vernield. Zq die het ongeval hebben zien ge beuren, worden verzocht zich te mel den bü de verkeerspolitie, Lange Wü'n- gaardstraat te Haarlem. In vele kringen in Haarlem is men ernstig verontrust door het voornemen van de afdeling huisvesting gerepatri eerden van het ministerie van maat schappelijk werk, gerepatrieerde gezin nen voor langee tijd onder te brengen in hotel Royal aan het Stationsplein. Met name de reisbureaus hier ter stede vrezen, dat Haarlem nog meer dan voorheen te kampen zal krijgen met een ernstig tekort aan hotelruimte. De di rectie van Lissone-Lindeman, die maan dag hoorde van de mogelijke nieuwe bestemming van hotel Royal, heeft zich onmiddellijk met de stichting Haarlems Bloei in verbinding gesteld, en deze heeft het college van B. en W. op de hoogte gebracht. In de vergadering van het college, dinsdag, is de kwestie uitvoerig bespro ken en hoewel men besefte, dat het hier een particuliere overeenkomst be treft tussen de hoteldirectie van Royal en het ministerie van Maatschappelijk Werk, warmee de gemeente Haarlem uiteraard niets te maken heeft, achtte men de siutatie dermate schadelijk voor de positie van Haarlem als toeristen stad, dat besloten werd een telergram te sturen aan de minister van Maat- CINEMA PALACE: „Stormy weather", 14 jaar. Tijden 7 en 9.15. FRANS HALS: „Operatie Tirpitz", 18 j. Tijden: 7 en 9.15. LIDO: „De verzonken schat", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Oproer in cel 11", 18 jaar. Tij den: 2 en 9.15. MINERVA: 8.15 u. „Eduard en Caroline", 14 jaar. REMBRANDT: „Clske de Rat", 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15 u. ROXY: „De slag aan de bloedrivier 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. STUDIO: „Voetstappen In de mist", voiw. Tijden: 7 en 9.15. Donderdag 1 december Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „De man, de vrouw, de moord", 8 uur (Ab. D.). Vrijdag 2 december Stadsschouwburg: Filmvoordracht voor de ver. „Geloof en Wetenschap", 8 u. Concertgebouw: Bonte avond van de Ned. Stichting „Het gebrekkige kind", 19.45 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. Van 11.3012.30 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Eerste voordracht prof. dr. E. J. Slijper: „Verleden, heden en toekomst van de nlens" 8 uur. In een tweetal extra Eurovisie uit zendingen uit het Isleworthbad in Lon den, resp. 9 december 's avonds van 10 uur tot half 11 en 10 december 's middags van 4.05 tot 5 uur zullen ook de Nederlandse TV-kijkers getui ge kunnen zijn van de prestaties, die de Robbenmeisjes Mary Kok, Lenie de Nijs en Atie Voorbij en ook het Am sterdamse meisje Hetty Balkenende in de in genoemd bad te houden inter nationale zwemwedstrijden zullen leve ren. De commentator voor Nederland bij deze uitzendingen is Piet Duinker. ONDERTROUWD: P. Dükmans en A. M. Stadman; H. J. J. Koedijk en J. Snoeks; W. Gutteling en A. C. M. Maat; W. A. Kimmel en A van der Schaaf; J. Th. P. Koster en W. C. A. Trouwen; W. J. Keijzer en J. Ma- theij: A. J. van Hoorn en C. Hof; M. Hartman en T. van der Beek; K. van Klinkenberg en H. B. Polak; Sj. Hoekstra en K. Kooistra; H. J. M. Sleper en H. M. J. Krouwels; A. W. Verbruggen en A. M. H. Willemse; J. A. Hartman en D. H. de Zwart; N J. Kruinenberg en A. M. H. Sterk; F. W. G. Tuin en J. E. Joosten; P Jonker en E. A. Voskuilen; J H. Sieraad en J. P. Hageboud; F. D. van den Haak en J. L van den Ende; C. C. van Nieuwland en C. M. Loerakker. GETROUWD: A. Broekman en N. A. C. Rovers; P. Krikke en W. H. J Ro vers; H. Chr. van Blanken en H. Leis; C. Zijlmans en A. M. van der Pol; J. C. Dekker en S. M. Mouris; C. Pel en M. Vonk; B G. C. Sassen en J M. Volleberg; C. J. Kamer en W Hessen; C. J. Hekelaar en M. F. V. van der Aar; J. Onverzaagt en A. M. A Jan sen. GEBOREN: C Meier-Oosterveer, z.; S. B. van Kampen-Veeninga, z.; Th. F. M. van Eek-Van Erp, z.; C. Florie-van Dijk, z.; J. M. A. Beemsterboer-Mo- lenaar, z.; H. A. van Norden-Groene- woud, d.; J. J. van Doorn-Schouten,d. OVERLEDEN: E. A. Paase-Broek- huis, 56 j„ Hazepaterslaan; W. Sterk, 66 j„ Denijs van Hullelaan; M. van Westenbrugge, 76 j„ Spaansevaart- straat; A. G. Brandsma, 48 j„ Maerten van Heemskerkstraat; H. S. van El, 78 j„ Oranjestraat; C. Leyen-Bakker, 80 jr., Gasthuisvest; J de Rijk-Van der Ree, 64 j„ Hazepaterslaan; A. J. A Arons, 63 j., Twijnderslaan. diens Zaken. schappelijk Werk en een aan ambtgenoot van Economische In deze telegrammen wordt gevraagd om een mogelijkheid tot nader over leg. B. en W. zelf hadden niet veel hoop op resultaat, aangezien men van de ver onderstelling uitging, dat het contract tussen de directie en het ministerie reeds gesloten was. Naar wij vernemen, is de overeenkomst echter nog niet ondertekend, zodat de telegrammen van het college mogelijk toch nog invloed uitoefenen. Het is niet onmogelijk, dat het ondertekenen van hef contract zal worden uitgesteld tot nader overleg is gepleegd met het gemeentebestuur van Haarlem. De reisverenigingen in Haarlem zijn verontrust, omdat een aantal aanvra gen voor reserveringen door buitenlan ders, voornamelijk Engelsen en Ame rikanen, nu moeten worden geannuleerd, aangezien men niet de beschikking heeft over voldoende hotelruimte. Deze groepen, die aanvankelijk naar Haar lem zouden komen, zullen nu waar schijnlijk onze stad voorbijgaan. B. en W. achten de boestand zeer ernstig. Naar wü vernemen zoekt het college op het ogenblik naar andere mogelijkheden om buitenlanders een comfortabel verblijf in Haarlem te bie den. Zo schijnen B. en W. thans vast besloten om te bewerken, dat hotel Funckler als hotelruimte voor Haarlem bewaard blijft. Het college heeft dins dagmiddag opnieuw aandacht gewijd aan de plannen om te komen tot het slichten van een Parkhotel bij de Bui- tenrustbrug aan de Schipholweg. Ongecorrigeerd) J. M. van Bemmelen: Op de gren zen van het strafrecht. P. N. M Bot: Humanisme en onderwijs in Nederland. G. Brom: Dies natalis; stichting van de Katholieke universiteit. Coëducatie. E. C. M. Frijling-Schreuder: Preventie van neurotische gezinsrelaties. W F. de Gaay Fortman: De arbeider in de nieuwe samenleving. R. Guardini, W. Dirks en M. Horkheimer: Die Verant- wortung der Universitat. W. A. t Hart: Bioscoopbezoek door jongeren. F. M. Ha vermans: Over geestelijke volksge zondheid. F. M. Havermans en W. M. Oosterbaan: Sociale psychiatrie voor maatschappelijk werkenden. Helpen als ambacht; studies over maatschap pelijk werk. De jeugdbaldadigheid in Haarlem in 1953. M. J. G. Krouwels: Over de zorg voor a-socialen. A. Olden- dorff: De maatschappelijke vooruitgang. J. Rimbaud: De l'éducation religieuse. J. E. Schulte: Huwelijk en geneeskun dig onderzoek vóór het huwelijk. A. A A. Terruwe: Psychopathie en neurose. Ch. TowleAlgemeen menselijke noden: dynamische psychologie toegepast op maatschappelijk werk. C. J. B. J. Trim bos: Zorgen-kinderen; opstellen over kinderbescherming. De zwakzinnige in het gezin. Kort na elkaar hebben twee passa- giersschepeii van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" de haven van Tandjong Priok verlaten. Op 24 november vertrok het m.s. „Oranje" wederom voor de thuisreis uit Indonesië met aan boord ruim 800 pas sagiers. Op 15 december wordt het in de thuishaven verwacht. Op 26 novem ber vertrok het m.s. Johan van Ol denbarnevelt" uit Tandjong Priok met aan boord ruim 1000 repatriërenden. Het wordt 20 december a.s. in de thuis haven verwacht. Aan boord bevinden zich een 49-tal patiënten, die in een afzonderlijk daar toe gereserveerde afdeling van het schip naar Nederland worden vervoerd. Voor dit transport is de medische staf aan boord, die doorgaans uit 2 doktoren en 4 verpleegsters alsmede 1 verpleger bestaat, uitgebreid met 1 arts en 8 ver pleegsters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3