Oprichting instituut sociale binnen A.K.W.V. anning Jongeren, als buitenstaanders, aan rand van maatschappij Gouden tijd voor Rijnvaart bedreigd door laag water 0U& m Gouden feest der Capucijnen- missie plechtig herdacht Prof. Gerbrandy gepasseerd voor A.-R.-kandidatenlijst Die goeie Sint Suggestie mr. Yan Thiel op lustrumviering De installatie van mgr. Alfrink ^ielrijd er op slag gedood Meer menselijke verhoudingen Schippers zijn gaan „zitten omdat ze geen wieltjes hebben" c (fa** 1/OujUi* Utfjt 'k éltuée Mgr. T. van Valenberg: oprechte loyaliteit jegens Indonesië Comité neemt het voor hem op Koninklijk bezoek aan Suriname \erloop van de plechtigheid Mogelijkheden benutten v*root goederenaanbod geringe vaart want hij maakte voor mijn sigaret DE surprise van het jaar' tro££je'£ avonturen PJil En weet U wat het leukste is? DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 PAGINA meest gebruikte Telegrammen over en weer Bigeil taa' voor bedrijf ÜH& ft if Hec is nèc-eera echt televisietoestel. Maar als Uhet openmaakt zitten ef 3 doosjes King's Cross Virginia sigaretten in. Die kosten in-deze speciale surprise verpakking niets méér. Her televisietoestel is dus een extraatje. Ik weet zeker dat de Sint er honderdduizenden mensen blij meemaakt. Maar denk erom... ze zullen vlug uitver kocht zijn, want er zitten de beste Virginia sigaretten in die U zich denken kunt: KING'S CROSS. Bestuur Bergense V.V.V. afgetreden Na motie van afkeuring inzake tramkwestie Zaak-Haagse commissaris Hogere autoriteiten beraden zich Feestrede Danik van Indonesië Fraai filmpje van Polygoon-Profilti WILLEM GEHRELS GEHULDIGD Zilveren medaille van de Stad Amsterdam Eis van oud-K.N.I.L.- militairen ontzegd Uitbetaling tijdens Japanse krijgsgevangenschap Advertentie bussen voor ten minste koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste *40 koppenf 9*45 Coffeïne-vrij f 10.95 De plechtigheid van de in bezitneming van de aartsbisschoppelijke zetel door 2-h. exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, zondag 6 s., zal als volgt verlopen. Het hoogwaardig Metropolitaan Ka- wttel zal mgr. Alfrink van de ingang de kathedrale kerk begeleiden haar het hoogaltaar, terwijl het koor Ecce Sacerdos zingt. Nadat het Aeni Creator gezongen is, neemt de ,'sschop plaats op het faldistorium en ^ördt door de secretaris van het Metro- t?Utaan Kapittel in het Latijn en in het Nederlands de Pauselijke bulle voorge len die gericht is aan het kapittel, Pü 'de clerus en de gelovigen van aartsbisdom. Hierna wordt mgr. j«ink door de oudste twee kanunniken trnn't? "aar de aartsbisschoppelijke Vn_„ het koor zingt het gezang Voor de bisschop Sacerdos et Pontifex. Vervolgens leest de secretaris van het Aartsbisdom m het Nederlands de be- hoemingsbullle voor, die gericht is aan higr. Alfrink. Nadat het koor het Chris tus Vincit met. e ace amationes, die betrekking hebben op de bisschop, ge- z°ngen heeft, zal mgr. Huurdeman na thans het hoogwaardig Metropolitaan Kapittel de nieuwe aartsbisschop toe spreken Hierna volgt een toespraak van Jigr. Alfrink welke besloten wordt met de bisschoppelijke zegen. De plechtig heid wordt besloten met het Te Deum ®h met de zegen met het Allerheiligste. Maandagmorgen elf uur zal mgr. Elfrink in het aartsbisschoppelijk paleis re«piëren. De 74-jarige R. van I. uit Echteld is Jfbensdagavond, toen hij uit het zieken- ?Pis te Tiel, waar hij bij zijn zoon op ?*Zoek was geweest, per fiets huiswaarts serde, door de aanhangwagen van een pailer aangereden en op slag gedood. De "Astuurder van de trailer, die niets had Shhierkt, werd door een bromfietser ge- ^aarschuwd. (Van onze speciale verslaggever) Op de tweede dag van de lustrumviering van de A.K.W.V. te Arnhem heeft mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, een voordracht gehouden over het probleem dat deze twee dagen door de katho lieke werkgevers in het middelpunt van de gedachtenwisselingen geplaatst is, namelijk de jeugd in het bedrijf. Minister Van Thiel uitte zijn waardering voor de keuze, die de werkgevers met dit onderwerp gemaakt hebben, want het is van grote waarde dat men zich op dit probleem bezint, nu het aantal jongeren in de bedrijven is toegenomen en ongetwijfeld nog zal toenemen. De werkgevers dragen immers mede verantwoordelijkheid voor de vorming van deze jeugd in het bedrijf. Aan het slot van zijn rede gaf minister Van Thiel de A.K.W.V. de concrete gedachte in overweging om binnen het kader van de vereniging een instituut te scheppen, dat zich zal bezighouden met de voorlichting aan het bedrijfsleven en de ontwikkeling van de juiste methó- den van het aanpakken en de bevordering van het welzijn van de jeugd in het bedrijf. Sociale planning is, zo zei de minister, geen taak van de over heid zonder meer, maar van par ticulier initiatief en overheid ge zamenlijk. Hij uitte de volgende sug gesties: 1. Om in de wet op de PBO een aanvulling op te nemen die de schappen in staat stelt bij zondere maatregelen te nemen ter bevordering van de belangen van arbeidskrachten beneden de vijf en twintig jaar. 2. Het instellen van het instituut) van een jongeren- raad in de bedrijven, die een zekere band heeft met de ondernemings raden van de ouderen. De kwaliteiten èn de mentale instel ling van de arbeiders zijn van uiter mate groot belang voor de uitkomsten van een sterk gemechaniseerde, kapi- taalsintensieve industrie, terwijl het voor ons volk een levensbelang is, dat de industriële ontwikkeling zich verder voortzet, aldus minister Van Thiel. Al zouden de arbeiders voldoen aan de vereisten van vakbekwaamheid, van stiptheid en verantwoordelijkheidsgevoel, dan klemt daarnaast nog de vraag of hun mentale' instelling juist is, of zij hun goede eigenschappen willen en kun nen gebruiken. Hierbij speelt een com plex van factoren een rol, waaronder de arbeidsomstandigheden en de materi ele welstand, maar vooral de sfeer in de onderneming, die bepalend is voor de arbeidsvreugde en het gevoel van erbij te horen". De onderneming moet niet alleen een werkmilieu zijn, maar ook een leefmilieu; op dit punt heeft de ondernemer zijn sociale verantwoorde lijkheid, omdat hij de leiding heeft over mensen met een eigen persoonlijkheid en een bovennatuurlijke bestemming. Hoewel de ontwikkelingskansen voor de persoonlijkheid met het voortschrij den der techniek niet groter worden, bestaan er niettemin nog mogelijkheden; deze moeten op de eerste plaats ten aanzien van de jonge arbeider benut worden. De arbeid is voor hem immers een middel tot voltooiing van het groei- De katholieke werkgevers neb ben gisteren op de eerste dag van hun lustrumviering vanuit Arnhem telegrammen verzonden aan Z. H. de Paus en H. M. de Koningin, waarin zij uiting gaven aan gevoe lens van trouw en aanhankelijkheid. De vergadering ontving een tele grafische gelukwens van dr. Kor- tenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en oud-algemeen secretaris van de vereniging. Men heeft dr. Kortenhorst een telegram gezonden met goede wensen voor een voor spoedig herstel. Voorzitter Van Heyst deelde mede, dat het herstel van de Tweede Kamer-voorzitter goede vorderingen maakt. De vergadering ontving tele grammen van zusterorganisaties en leden van de Uniapac uit België, Duitsland, Italië, Spanje en Zwit serland. MINISTER VAN THIEL (Van onze verslaggever) WatÜ 'n hit jaargetijde optredende lage ftiinv d dreigt een ramp voor de den v?rt te worden. Over vele honder- se RUn rs is van de anders z0 trot- sloot arelnig meer over dan een brakke schier (""aag voortstroomt tussen nog steeSafzienbare modderbanken. En Niet dat h wil het water niet stijgen' bijzonder A lage waterstand van thans het peil in HblU'rmaal is. In 1947 daalde is het aanbod R"n nog lager- Maar n0° tveest als dit i goederen zo groot ge nen het coud 5>ar en de RÜnreders kun- VaIt niet binn er voor hen te a Aehepen'met"^n kriJgen- omdat hun de ladino- rUn ms »aar een kwart van m°gen varen *'J zouden kunnen bergen, Versrnallh?rlt jdat door de ernstige drang zo o? vaargeulen het ge- temnn a=£ 00t,ls §eworden dat het vaar- zelfc m 9merkelijk is vertraagd en men dan 'c halve last langzamer vaart Schpnor, ^™ers v°l geladen. Honderden ornriat v gen in de havens te wachten Vaart diepgang al geen het hr, i maakt- Wanneer het in genen 0i and ?leL snel en lang gaat re gelend 9relgt Rijnvaart helemaal lam «wiegd te worden. staan D?SS?ldJ°rf' in Heulen en in Bonn Neder,'«kademuren in de modder. In ederland is de Rijn bij Wijk bij Duur- hpT® laa§ dat men er nagenoeg door- he*? ,k?n waden. Bij Nijmegen en Arn- v,ih «Jken de uiterwaarden grote kale '•ikten en de roemruchte rivier een ""oompje als de Linge, de Regge of de Aa Schepen van 1500 tot 2000 ton, die thans geld als water zouden kunnen bin nenbrengen, als er maar water genoeg was, kunnen met nauwelijks 500 ton va ren. Hierdoor wordt het aanbod van vracht steeds groter. In West-Duitsland kampen verscheidene industrieën reeds met brandstof fentekort. Kleine motor- schepen uit Friesland en Limburg ko men te hulp. Hun eigenaars beleven gouden dagen, maar hun vervoerscapa citeit is niet groot genoeg om het te kort op te vangen. Evenmin kunnen de spoorwegen die al hun reservemateriaal hebben ingezet de situatie aan. Nachtvaart is op de Nederlandse rivie ren niet mogelijk. Van Millingen tot Nij megen is het verboden des nachts te varen en wie het toch zou doen, loopt onherroepelijk vast. De Nederlandse peilschalen melden nog steeds val. Bo- venstrooms, bij Rheinfelden en Breisach wordt een geringe was gemeld. Deze ls echter zo gering dat nog niet van ver lichting kan worden gesproken. Daarom zijn veel schippers „er maar bij gaan zitten, omdat ze geen wieltjes onder hun schuiten konden binden." Hevige slag regens en zuid-wester stormen die een opstuwing veroorzaken zijn nodig om in korte tijd uit de impasse te komen. De Duitse autoriteiten hebben in ver band met de lage waterstand op de Midden-Rijn een vaarverbod afgekon digd voor schepen met een grotere diep gang dan 2 meter. Beneden de Rijn brug tussen Bonn en Beuel staat op het ogenblik nog slechts 1.99 meter wa ter. In de afgelopen zes weken zijn alleen in de omgeving van Bonn ongeveer 20 schepen met de bodem in aanraking gekomen. Daarbij zijn minstens 12 sche pen lek geworden, zodat zij hun tocht niet konden voortzetten. proces naar de volwassenheid. De werk gevers moeten zich daarom bezinnen op de taak die in de huidige situatie voor hen is weggelegd. Vele onderzoe kers, die zich met dit probleem bezig hielden, zien de situatie in de laatste jaren als een ongunstige, maar het is Volgens minister Van Thiel moeilijk om uit te maken of hun opvattingen blij vend zijn en voor alle landen gelden. Recente Oostenrijkse en Engelse on derzoekingen geven een weinig bemoe digend beeld. In vergelijking daarmee geven de Nederlandse onderzoekingen voor de arbeiders een minder somber beeld, want volgens Haveman be schouwt de geschoolde arbeider in Ne derland het nog wel als een ideaal om in zijn eigen vak een vaste baan te krijgen; ook de ongeschoolde bent nog de arbeidsvreugde in de solidariteit van het kleine groepsverband waarin hij ■werkt. Gebleken is ook, dat het bedrijf niet de eerste of enige plaats is die be palend is voor de persoonlijkheidsont plooiing van de jonge arbeider. Het ge zinsmilieu, het schoolmilieu en het zo genaamde derde milieu verdienen op de eerste plaats de aandacht- Het bedrijf is geen pedagogisch in stituut, maar het dient wel voort te bouwen op de reeds bestaande vor ming van de jonge arbeider. Hij is nog niet volwassen; alle personeelsleden moeten dit door een goede voorlich ting gaan beseffen. Met de aanstelling van een psycholoog of een sociale werk ster alléén komt men er niet, omdat deze te veel vreemde eenden in de bijt blijven. Iedere jongen heeft zijn eigen typische moeilijkheden; men zal daar mee bij de groepsindeling en de aard van de werkzaamheden rekening moe ten houden. Van groot belang zijn ver der het werken in een prettige sociale groep en het ervaren van sociale waar dering, welke echter in ons land nog maar gering is. Van grote betekenis zijn verder een doeltreffende introductie en een voldoende inlooptijd. Spreker wees verder op het belang van het bedrijfsapostolaat, waardoor een vervreemding tussen bedrijf en godsdienstig leven kan worden voor komen. Dit alles zal zich beter voltrek ken als de menselijke verhoudingen in het bedrijf goed zijn. Zowel horizon taal als vertikaal moet een systematische teamgeest aangekweekt worden. Niet de organisatorische, maar de menselijke samenwerking moet op de voorgrond staan. Dit alles legt een zware last op het bedrijf, die door alle leidinggeven den van hoog tot laag gedragen moet worden. De sociale sector en de finan- cieel-economische sector in het bedrijf zijn niet te scheiden; zij vormen een or ganisch geheel. Tot slot vroeg minister Van Thiel zich af of speciaal de familieonderne mingen niet tekort schieten bjj de vor ming van de jonge werkgever. Wordt hij wel voldoende voorbereid op zijn toe komstige verantwoordelijkheid? Indien zij niet voldoende getraind worden op het ondernemer zijn, dan zal in Neder land de familieindustrie, die nu nog zo'n stevige middenpositie inneemt, gaan verdwijnen. Advertentie MWHMWKW In deze originele surprise verpakking kosten 3 doosjes King's Cross niets méér dan wanneer U ze los koopt. Dus 3 x 8o ct fl. 2:° Aan het einde van een buitengewone algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Bergen, die woensdagavond op ver zoek van 50 leden werd gehouden, is het bestuur in zijn geheel afgetreden, nadat een motie van afkeuring was aangenomen. J In de motie spreekt de vergadering als haar mening uit, dat het beleid van het bestuur en in het bijzonder dat van de voorzitter inzake de tramkwestie dient te worden afgekeurd. De voorzit ter, de heer Broersma, is lid van de raad en als zodanig voor de opheffing van de tram geweest. Naar aanleiding van berichten inzake beleidsfouten, begaan door een com missaris van politie, deel uitmakende van het Haagse politiecorps, deelt de burgemeester van s-Gravenhage het volgende mee: „De hoofdcommissaris van politie heeft zich genoodzaakt gezien de bur- gemeester te rapporteren omtrent be paalde misstappen yan bedoelde poli tiefunctionaris. De burgemeester heeft daarop hetgeen hem werd gerappor teerd ter kennis gebracht van de mi nister van Binnenlandse Zaken, de waarnemende commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en de fungerend-directeur van politie. De beslissing omtrent de vraag, wel ke gevolgen aan het voorgevallene moe ten worden verbonden, is niet aan de burgemeester, doch aan hogere autori- teiten. Deze beraden zlph te*zake, zodat in dit stadium door de burgemeester geen verdere mededelingen kunnen worden gedaan." Op de voorlopige lijst van Kamerkan didaten, opgesteld door het Centraal Comité van A.R.-kiesverenigingen, ont breekt de naam van een bekende A.R.- Kamerfiguur, prof. mr. P. S. Gerbran dy. Hieruit valt op te maken, dat men in leidende kringen van de A.R.-partij aan de top van het comité staan de heren Roosjen, bmalxenbroek, Van Kies- sen en Tjalma van mening is, dat een terugkeer van prof. Gerorandy in de Tweede Kamer minder gewenst is. Hierbij zou als overweging gelden, dat prof. Gerbrandy reeds de zeventigja rige leeftijd heeft bereikt. Toen kort ge leden de A.R.-Kamerleden Schouten, Van den Heuvel en Stapelkamp te ken nen gaven, dat zij met het oog op hun leeftijd zich niet meer kandidaat zou den laten stellen voor de Tweede Ka mer, viel het in politieke kringen reeds op, dat van de eveneens bejaarde prof. Gerbrandy een dergelijke beslissing niet vernomen werd. Inmiddels mag worden aangenomen, dat de reden voor het passeren van de heer Gerbrandy niet. alléén gelegen is in zijn hoge leeftijd. De gewezen mi nister-president is altijd een „buiten beentje" van zijn fractie geweest; ver schillende malen heeft hij in de Kamer een ander standpunt ingenomen dan de overige leden van zijn fractie. Men wil kennelijk een zo homogeen mogelijke nieuwe fractie vormen. Het Centraal Comité van A.R.-Kies verenigingen schijnt geen toelichting te hebben gegeven op zijn besluit om prof. Gerbrandy niet voor een kandidatuur in aanmerking te doen komen. Het pas seren van prof. Gerbrandy heeft inmid dels echter reeds een reactie uitgelokt bü twee A.R.-Kamerkieskringen, na melijk die van Amsterdam en Dor drecht. Uit leden van deze kringen heeft zich een „Comité P.S.G." (de ini tialen van betrokkene) gevormd met het doel, een actie te beginnen, teneinde prof. Gerbrandy een eervolle plaats op de A.R.-lijst te verzekeren. Met grote plechtigheid is woensdag te Tilburg het gouden bestaansfeest van de Capucynenmissie op Borneo gevierd. De feestelijkheden werden in gezet met een pontificale H. Mis, op gedragen door mgr. Tarcisius van Va lenberg, apostolisch-vicaris van Pontia- nak, met assistentie van de provinciale overste der Capucijnen in Nederland, pater dr. Ciementinus van Vlissingen, de provinciaals der Missionarissen van de H. Familie en van de Mo/ntfortanen en de vertegenwoordiger van de pro vinciaal van de paters Passionisten, die allen in de loop der jaren een deel van de oorspronkelijk aan de Capucijnen op Borneo toevertrouwde missie onder hun zorgen namen. De plechtige herdenkingszitting, die op de pontificale H. Mis volgde, werd o.m. bijgewoond door mgr. M. Brans, mgr. H. van Hussen, nationaal voor zitter van de pauselijke missiegenoot schappen in Nederland en mgr. prof. dr. A. Mulders, lector in de missiologie in Nijmegen, alsmede dom Willibrord van Dijk, abt van het Trappistenkloos ter te Tilburg en de provinciaals en al gemene oversten of hun vertegenwoor digers van de in Borneo missionerende orden en congregaties. Tot hen allen richtte pater provinciaal, dr. Ciemen tinus, zijn welkomst- en zijn dankwoord. Een speciaal woord richtte hij tot de zaakgelastigde van de Hoge Commissa ris van de Republiek Indonesië, Kweed- jiehoo, die de herdenking met zijn tegen woordigheid opluisterde, alsmede tot „broeder Willemke", de enige Mg over levende missionaris, die vijftig jaar ge leden naar het missiegebied van Bor neo vertrok. Uiteraard verwelkomde spr. ook de missionarissen en oud-missio narissen, die in Borneo en Sumatra hun krachten aan het missiewerk hebben ge geven. In korte trekken schetste hij de be tekenis, die de missie heeft voor de orde, door de bevordering van de geest van offervaardigheid en van de provincie voor de missie. De provin cie immers, steunt het werk geeste lijk en financieel en staat steeds, zoveel als mogelijk is, haar krachten aan de missie af, waardoor zij soms genoodzaakt is werk in eigen land van de hand te wijzen. Als bijzonder ge lukkige verschijnselen in het missio- neringswerk wees dr. Ciementinus op de totstandkoming van een Capucijnen- klooster in Pontianak en .p de grote professie van enige Daya-zusters, juist in dit jubileumjaar. De feestrede werd uitgesproken door de heer P. A. Kerstens, die er op wees, hoe de eigenlijke missiegeest zich in de negentiende eeuw begon baan te breken. De bewonderenswaardige pres tatie, die de Jezuiëten in dit) gebied heb ben geleverd, waar zij bijna een halve eeuw lang alleen hebben gezwoegd, memoreerde spr. uitvoerig. Het feit, dat onder de economische exploitanten van het voormalige Ned. Indië weinig katho lieken waren, had het nadeel, dat het voor een missionaris moeilijk was daar heen te gaan, omdat hij zich niet ver- Mgr. T. v. Valenberg zekerd wist) van steun daar. Het had echter het voordeel, dat de katholieke kerk er geheel onverdacht haar leer kon prediken, zowel als de katholieke ethica. De houding van de katholieke missie en. van de enkele katholieke leken heeft bewerkt, dat het prestige van de katholieken in Indonesië zeer groot was. Vervolgens schetste spr. de moeilijk heden en de opgang van de Borneo- missie der paters Capucijnen, die een zeer moeilijke, maar ook een zeer vruchtbare missie geweest is. In het bijzonder belichtte hij de figuren van de beide apostolische vicarissen, mgr. Bos en mgr. Van Valenberg, onder wier leiding de missie uitgegroeid is van een gebied, dat bewerkt werd door „anderhalve man en een paardekop" tot een gebied met twee vicariaten en drie prefecturen. Z. Exc. Kweedjiehoo, zaakgelastigde van de Hoge Commissaris van Indone sië sprak vervolgens zijn dank uit voor wat de missionarissen-Capucijnen niet alleen voor de verspreiding van Gods woord en Christus' leer, maar ook voor de profane wetenschap en voor de sociale omstandigheden van de Indone siërs hebben gedaan. Spr. meent, dat het doel van de missie in Indonesië moet zijn de Indonesiër tot een edeler Indo nesiër te maken. Als de missie het woord van Christus „Geef God, wat God toekomt en de keizer wat des kei zers is" tot leidraad neemt, zal dat ook het missiewerk ten goede komen. Tot slot dankte mgr. Van Valenberg allen, die op enigerlei wijze hun hulp en steun aan het missiewerk in Borneo hebben gegeven, meer speciaal ook de broeders en zusters van Huybergen, Et- ten en Veghel en de missie-artsen. Hij gaf uitdrukking aan zijn gevoelens van oprechte loyaliteit jegens de republiek Indonesia, aan het heil waarvan de mis sie graag zal blijven meewerken. „Ik behoor allerminst tot de mensen," aldus mgr., „die menen, dat er met de repu bliek Indonesië geen zee te bevaren is". Sinds ik niet meer in de Sint geloof ben ik hem stilaan gaan verachten. Ik bedoel natuurlijk niet de H. Nicolaas, die al ge ruime tijd in de hemel woont, noch de inderdaad bestaande Goed-Heilig- Man-voor-de-kindertjes, maar de vent, die steeds maar weer omstreeks deze tijd van het jaar met een gehuurde tabberd aan en een valse sik aan zijn kin loopt te doen alsóf. Mijn eerbiedige liefde van eertijds is inmiddels ver keerd in haat. Haat tegen de man die, schuilgaande achter zijn ver- derflijke anoniemiteit, mij elk jaar weer opnieuw op 5 december ver plicht in een op chocolade lijkend stuk zeep te bijten, water voor je never te drinken of de ring te kus sen van die idioot van een buur man, die zo goed amateurtoneel speelt. Dat hij mij bij dat alles dan bovendien nog met een van ellende vertrokken gezicht „dank je wel Sinterklaasje" tegen de schoorsteen laat roepen is een perfiditeit, die alleen, in zijn overigens niet bestaand brein kan opkomen. Ik heb dus iets tegen het verschijn sel Sinterklaas an und für sich. Maar er is voor mijn afkeer tegen hem ook wel een duidelijk aanwijsbare aanleiding. In lang vervlogen tijd minde ik eens een meisje. Ik deed zulks op een bijzonder schaapachtige manier en ik toonde haar mijn liefde vooral daar haar opvallend te ontlopen. Hetgeen, naar ik constateerde, niet de geringste indruk maakte. Niette min leed ik zelf ten zeerste onder mijn eigen onduidelijkheid. Maar gelukkig liep het tegen 5 december. Dat zou de kans van mijn leven worden. Immers, ik was genood op een avondje waar ook zij aanwezig zou zijn. Wat viel mij dus te doen? Wel, ik zou een cadeautje voor haar kopen en ik zou er een gedicht bij maken, waarin ik mij, verhullende achter de discrete ano niemiteit van Sinterklaas, geheel zou verklaren. Ik kocht een riant stuk zeep en wikkelde het in mijn poëem en be- gaf mij naar het feest. Het was een vrolijk avondje van jongelui die zich onledig hielden met elkander onder patronage van de Sint steeds maar weer te foppen. En er heerste dan ook al spoedig die mooie kramp achtige, lacherige sfeer, waarbij een mens de neiging in zich voelt op komen zichzelf in te slikken. Toen kwam mijn cadeau uit de bus en mijn gedicht. Zij vatte het pakje met een verrukt gezicht aan en begon blozend mijn meesterwerk je voor te lezen. Even keek zij mij teder aan; vervolgens greep zij het stuk zeep en deed er tot mijn ont zetting een ferme hap in. „Tjasses", riep ze, „wat flauw." Die avond heb ik tandenknarsend een vuist opgestoken tegen die goeie Sint. Polygoon-Profilti is met het tweede deel van de Koninklijke reis naar de West, het bezoek aan Suriname, gereed gekomen en meer nog wellicht dan in het deel over de Nederlandse Antillen treft hierin het gelukkige gebruik van de kleur. Het is wel een dankbare ver zameling aan mensenrassen, die de camera heeft kunnen vastleggen: de In dianen temidden van de voorbereidin gen voor het feest, de Bosnegers met hun kleurige doeken in hun opwindende dansen, de Hindoestaners in hun rijke klederdracht en met hun vele sieraden, de Creolen, joyeus en fleurig opgetuigd, de Javanen in hun frisse sarongs. Daar naast het weelderig-groene bosgebied, de majestueuze rivieren, de palmbomen en de haast Hollandse polders. En temidden van dit alles, van al deze hartelijkheid, uitbundigheid en rijke folklore/ de Koningin, eerst plech tig bij de aankomst en tijdens de zit ting van de Staten, later vriendelijk en charmant, innig meelevend de hulde betuigingen ondergaand. Maar vooral opgewekt en onvermoeid, zelfs in de grootste hitte. Een boeiend reisjour naal met geen gedanste intermezzo's, die in het eerste deel wel even stoor den, maar met voluit grepen uit de folklore, waaraan Suriname zo rijk is. Eén bezwaar, niet zozeer aan het adres van Piet Buis en zijn equipe, maar meer aan dat van Polygoon-Profilti: wij had den graag nog meer van het leven van de zo verschillend geaarde bevolking gezien. Het filmpje (ruim een half uur) is te kort. Gr. Woensdagmiddag is in een der zalen van de Volksmuziekschool te Amster dam de heer Willem Gehrels, directeur van deze school, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag gehuldigd. Vele vrienden en bekenden van de heer Geh rels gaven op deze receptie van hun belangstelling blijk. Tot degenen, die deze belangstelling in een toespraak onder woorden brach ten, behoorde de Amsterdamse wethou der voor kunstzaken, mr. A. de Roos, die namens de gemeente Amsterdam de zeventigjarige, die hij tot de bijzondere ingezetenen van de stad rekende, de zilveren medaille van de hoofdstad aan bood. Spreker roemde de vele verdien sten van de heer Gehrels op het gebied der muziekpaedagogie en noemde hem een pionier, die de gewone man dichter tot de muziek heeft gebracht. In dezelfde geest spraken nog vele sprekers, meestal bekenden uit de mu ziekwereld, die de heer Gehrels niet alleen prezen als goed organisator, maar vooral wezen op diens bijzondere me thode van muziekonderwijs, die ook bui ten de Volksmuziekschool veel navol ging heeft ondervonden. Tijdens de receptie werd een borst beeld van de heer Gehrels onthuld. Dat beeld in de vorm van een plaquette zal men mettertijd een plaats geven in een nieuwe school, die men eenmaal in de plaats van de oude hoopt te betrekken. Enige sprekers lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van geschenken. Het Haagse gerechtshof heeft het von nis van de Haagse rechtbank van 12 mei 1S53 bekrachtigd, waarbij de eis van de stichting „Omink" opeising mi litaire inkomens krijgsgevangenen tegen de staat der Nederlanden voor uitbetaling van de militaire inkomsten van de militairen van het voormalige K.N.I.L. over de periode van de Japan se krijgsgevangenschap werd ontzegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5