Uit Kennemerland Kath. Tuinbouwschool verlaat binnenkort Beverwijk pi Nh. Ph. Orkest in Beverwijk Concert van „Vox Humana" Architect Dudok werkt raadhuisplan nader uit /l van \n:i. Visserijgolf /an Vishandelaar verdacht diefstallen in Santpoort Harry Prenen opent exposities van Prange en Penning Raad aanvaardt Heemskerks an Realisering van nog beschikbaar bouwvolume in het verschiet gfl vimpelen Vrijstelling van belasting voor sport en toneel Uit Nog geen overeenstemming met Beverwijk over één slachthuis Oostenrijkse kinderen naar Haarlem en Heemstede IN BOVENZAAL KUNSTHANDEL LEFFELAAR Plan tot massale verbranding van kerstbomen Officier eist een jaarmaar rechtbank stelt hem in vrijheid Het dubbele leven van tekenaar en kunstcriticus WIJ NH AN DEI M ZYLPOORT' era HAARLEMSE RECHTBANK DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 PAGINA 9 VELSEN-1JMU1DEK KUNT U NIET BESLUITEN voor ST.-NICOLAAS? Bloemenmagazi] n PARFUMS - BIJOUX PARFUMS KAPSTELLEN vanaf 12.25 TOILETGARNITUREN borstel 7.50 EMILY ROGERS LIPSTICK-SET GESCHENKVERPAKKINGEN ^ZnTla^t beth Arden, 4711, Boldoot, Maja, Acosy, Grossmith ELEKTRISCHE DROOGSCHEERAPPARATEN ZEER APARTE COLLECTIE BIJOUX Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 Raad van Heemskerk Rumoer rond waakhonden H'BB MEDELIJ, JET WIJN met bouquet en finesse CAST R IC U M Srr.JNICOLAAS INGEHAALD Godsdienstige ontwikkelin gsavon den IJ mond'Samenwerking Het bevolkings onderzoek Waterstan den minder validen JNied. Kath. Vrouwen beweging „Frasquita" door Charlotte Kohier Wedstrijd voor de jeugd, wie de meeste bomen ophaalt St.-'Nicolaasfeest M.T.S. VOOR 110 KINDEREN De r.-k. Beverwijk nu vrü spoedig verlaten, want met grote waardering voor de plannen heeft de raad van Heemskerk woensdag een krediet van 209.637,- besteed voor de bouw van een nieuwe tuinbouwschool in Heemskerk. lagere tuinbouwschool kan 10.000,-, terwijl als Rijksbijdrage in de bouw der woning een premie kan wor den tegemoetgezien van 4400,-. Na af trek van deze bijdragen kan de huurbe- rekening als volgt worden vastgesteld op 8.419,24. B. en W. komen thans met dit voor stel omdat de voor de stichting der ge bouwen benodigde gronden binnen af- De bedoeling is dat deze school en de daarbij behorende ambtswoning door de gemeente wordt gebouwd en aan de vereniging ter beschikking wordt ge steld tegen een huur, berekend naar de kostprijs van de stichting, zijnde bouw en grondkosten. In de exploitatieopzet wordt het onderhoud van de schooi en de woning buiten beschouwing gelaten, omdat deze uitgaven volgens afspraak voor rekening van huurster zal komen. De te stichten school zal bestaan uit twee leslokalen, 1 handvaardigheidslo kaal, 1 kamer voor de leermiddelen en 1 kamer voor het hoofd der school. Ver der zal een centrale verwarming dienen te worden aangelegd met een kelder voor de, installatie daarvan, terwijl naast de school een ambtswoning zal moeten worden gebouwd. De totale kos ten worden geraamd op een bedrag van 209.637,-. Aan de provincie zal worden gevraagd een maximale bijdrage in de stichting volgens artikel 2 der algemene regeling van Gedeputeerde Staten van Noórdholland dd. 10 maart 1954, van In het K.S.A.-gebouw speelde gister avond het Noorolioiian„s .i'iharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam, een programma waarop niet minder dan zes werken prijkten. Zes composities, klein van omvang maar groots van inhoud. Kent u een beter orkestwerk van de „ruige" Rus sische componist Modeste Moessorgski dan zijn „Nacht op de kale berg?" Kunt u in de muziekliteratuur sugges tiever episoden aanwijzen dan zijn „Samenkomst van de heksen" en „Hei dense verheerlijking van de satan"? Het is voor geen componist moeilijk door middel van een groot orkest lawaai te schoppen.. De slagin strumenten wat satanisch werk en een ieder voelt zich in de greep van de duivel. Doch Moessorgski s muzikanten instinct, dat hij technisch niet wilde laten fatsoeneren, heeft dergelijke goed kope middelen niet van node. De ex pressieve ongekunsteldheid van deze principiële autodidact weet met louter muzikale middelen meer te bereiken. Hoort hoe hij met schrille tonen van houtblazers en snelle passages van strijkers het gekrakeel en gebabbel van de heksen uiloeeldt, de geesten oproept en bezweert. Zijn partituur eist nog al wat van orkest en leider. Gelukkig wist dirigent Marinus Adam een heilig vuur te doen ontbranden, waardoor zijn disci pelen alles gaven wat van hen ver langd werd. lipT?en ïfü 5elandden bij Moessorgski's wd Ken. w« vertoefd bij de elf jes van Weber's „Oberon". De roman ticus Weber die nimfen laat dansen als waren het muggen; die ons met een enkel motief van de „toverhoorn" plot seling in een sprookjeswereld plaatst. Bij Weber die in tegenstelling met Moessorgski van het orkest een trans parant timbre eist waarin elk vlekje opvalt. Doch ondanks dit konden wij geen misgreep constateren. Van de overige werken, die zonder onderscheid goed werden vertolkt, noem ik nog „De zwaan varj Tuonela" uit de legende „Kalevala" van de Finse com. ponist J. Sibelius omdat de met mooie toon en muzikale voordracht gespeelde lange hobo-solo zeker niet onvermeld mag blijven. Er was geen solist, geen virtuoos dus... matige belangstelling. Ten onrech te. want een goed uitgevoerd, gevari- zeker in staat een gehele avond te eerd orkestconcertprogramma is ze ker in staat een gehele avond te boeien. Woensdagavond heeft het gemengd koor „Vox Humana" te Santpoort onder leiding van Anton de Beer, voor zijn getrouwen geconcerteerd in de zaal van „Zomerlust". Onder de aanwezigen be vond zich het eerste deel van de avond ook burgemeester mr. M. Kwin-, die beschermheer van de vereniging is. Me dewerking aan dit concert verleende de sopraan Corry van Beckum. Vox Humana beschikt over een mooie bezetting van alle partijen, al zouden de herenstemmen in aantal nog wel versterking kunnen hebben. Maar welk gemengd koor kampt met met dit euvel? Bijzonder de sopraan- en altpartij be staan uit prachtig stemmen-materiaal en het bleek zelfs in het geheel niet bezwaarlijk, om, zoals in Verdi's O Pa- zienbare tijd ter beschikking zullen zijn dre nostre de sopraanpartij te splitsen. Advertentie Een mooie kamerplant is altijd een weikóm geschenk. Komt U ook eens kijken naar onze grote collectie St.-Maar ten, Ravelli en Zaalberg aar dewerk en Leerdamglas. BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 en de stichting urgent is in verband met de verplaatsing van dit onderwijs instituut vanuit Beverwijk naar hier, wegens onmogelijkheid om langer de beschikking te houden over de door de gemeente Beverwijk in gebruik gegeven lokaliteiten. Alvorens met de bouw zal worden be gonnen zal een overeenkomst moeten worden aangegaan met de vereniging voornoemd, welke de school verder in exploitatie zal nemen. Van die zijde werd medegedeeld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van Rijkswege een bijdrage van 3000,- zal worden ge geven in de aanleg van de verwarming. Het in exploitatie nemen van de school betekent tevens, dat de bijdrage per leerling in het nadelig saldo van school gebouw en woning rechtstreeks door de vereniging met de gemeenten, van waaruit de leerlingen afkomstig zijn, zal geschieden, zodat de gemeente daar mede geen bemoeienis heeft. Aangezien de gemeente volgens overeenkomst de stichting ervan op zich zal nemen, die nen B. en W. thans te verzoeken de gel den hiervoor beschikbaar te stellen, waarbij zij er rekening mede houden, dat door de gemeente de bijdrage van de provincie wordt terugontvangen, als mede de premie van het Rijk voor de woning en zo mogelijk de bijdrage in de kosten voor de inrichting van de ver warming; De bassen hebben een donker timbre, zijn massief, maar zo mooi als zjj klon ken in „Koren" van A. Vranken, maak ten zij een wel wat „rauwe" indruk uit Tota Pulchra van Ph. Loots weer goed. De tenoren hadden enige malen last van onzuiver inzetten, n.l. in de werken van Verdi en Vranken. Hoewel het koor dus over goed stem- menmateriaal beschikt en een vrij re delijke verdeling over de verschillende partijen, was de totaal indruk, ondanks enige hoogtepunten beneden onze ver wachting. De reeds genoemde werken en ook de Lauda Sion van Da Palestri- na waarmee geopend werd, bleven nog al mat. Er werd gezongen, maar het leek vaak of de tekst, die men toch aan een ander wil mededelen, onver schillig of de taal verstaan wordt, voor de uitvoerenden niet leefde. Bijzonder opvallend was dit in Koren van A. Vran ken, dat wij graag veel expressiever hadden gehoord. De sopraan Corry van Beckum be schikt over een sympathieke stem. Ook in een hoog register heeft deze een flink volume. Daarnaast zingt zij met veel ge voel, zoals in de Berceuse van Alph. Diepenbrock en vooral in de cyclus van 8 liederen „Frauenliebe und Leben" van R. Schumann. Dirigent Anton de Beer toonde zich aan de vleugel een uitne mend en gevoelvol begeleider. v. K. hoeverre een verantwoorde verlichting van eisen zou kunnen worden inge- voerd. Het gemeentelijk bestuursapparaat van Velsen heeft er spoed achter gezet om de behandeling van de begrotingen voor de dienst 1956 zo vlot mogelijk I Tenslotte is nog de vraag gesteld hoe te doen geschieden. Nadat 16 en 17 november de begrotingen in de afdelin- het staat met het ontduplexen. De wo gen behandeld werden, is het rapport van deze vergaderingen samengesteld ningnood in Velsen is echter nog van en intussen hebben B. en W. gewerkt aan hun antwoorden. Rapport en dien aard, dat aan het ontduplexen van memorie van antwoord zijn thans in het bezit van de raadsleden en daarmee woningen voorlopig nog niet gedacht is de voorbereiding voor de openbare behandeling van de begrotingen vol- kan wor(jen. tooid. Tal van vraagstukken zijn aan de orde gesteld, b.v. hoe het staat met de plannen tot verwezenlijking van het nieuwe raadhuis, slachthuis, centraal ui*>rl-nlnnto ,,nn kantoorgebouw, enz. Er is gepleit voor een grote mate van belangstelling \Jp6Tlirig WCtKjJIUÜlS VOOI voor Velsen-Noord. Woningbouw en verkeersproblemen, het moeilijke vraag stuk van de huisvesting, alles heeft een beurt gekregen. Onderstaand doen wij een eerste greep uit het lijvige gemeenteblad om er in de komende dagen nog nader op terug te komen. Advertentie van Guerlain, Caron, Lanvin, Dior, Rochas, Patou, Schiaparelli, Carven, Balmain Remington, Philishave Advertentie r De Raad van Heemskerk heeft gis teravond een krediet van 209.637,- be schikbaar gesteld ten behoeve van de stichting van een lagere tuinbouw- T nu TT?DunADrr, school in deze gemeente met ambtswo- .VOORT ning. De op te richten gebouwen zullen tegen een huur ter beschikking wor den gesteld van de Katholieke Vereni ging ter bevordering van land- en tuin- bouwonderwijs in het Bisdom Haarlem. De school zal aan de Kerkweg worden gebouwd. Een demontabele kleuter school zal verrijzen aan de Oosterstreng ten behoeve van de Kleuterschooiver- omgmg „Marquette", waarvoor een credtet van 9.975,- werd gevoteerd. Tijdens het „waakhonden"-debat in de raad van Heemskerk had de heer Beentjes veel kritiek op de overdre ven bepalingen, hetgeen de voorzit ter, voor het dier strijdend, zelfs deed uitroepen; „Heb medelij, Jet". U ligt zelf ook niet graag op de rand van het bed. ,,Nu, een zit-slaapkamer voor de waakhond dan maar", ver zuchtte de heer Beentjes, maar de verordening werd tenslotte toch overeenkomstig het voorstel van B. en W. aanvaard. Fa P BEAUFORT Sinderhulsvest 47-41 Telefoon 10717 Haarlem koopt U bij BEAUFORT. Hebt U interesse? Op grootse wijze heeft de jeugd woens dagmiddag St.-Nicolaas bij zijn tweede bezoek aan de gemeente verwelkomd en ook burgemeester C. F. Smeets bleef (KVP) dat Was keer Beentjes hierbij niet ten achter, rfo t,Ur,K plannen ten aanzien van ripn H"OUWhdh°o1 nu gerea'iseerd wer- 1 Toen de Sint met vijf zwarte knechts Srv-L- >!iia te de totstandkoming van het Stationsplein betrad, brak een oor- „,Ti ai !fng ïï*51- de betrokkenen, zo- verdovende ovatie los. ni i ei?Tkerk als tuinbouw- 1 Namens de organisatoren werd de r?A.df. "eer Muyen (PvdA) Sint het eerste met een kort welkomst- i'fa vin Hoi m/m geluid horen. De woord toegesproken door de heer K. oihLi vniHnenHo Jr„n'i0pte datde Boesenkool, waarna de burgemeester school volei de grond aanwezig was het woord kreeg die er zijn vreugde ?m ^frrinhtpn Hh drnn anW6J te la~ over uitsprak dat de Sint deze middag .an, ?f het nlaataen ,?e P10^" ook de zieke kinderen zou bezoeken, 'f ni Wi Hp school te bistifriirf t?' St.-Nicolaas dankte de burgemeester stallen kij d voor de hartelijke ontvangst en wenste een eventuele verwezenlijking van zp hem toe dat VOQr h* woningpro_ KK SwfmiS dMïï."ï£ «"«dig, opk^n, moge glascultuur, welke kennis momenteel nog beneden de maat ligt. Met de plan- De Sint trok dan met zijn gevolg, 1 nen is zodanig rekening gehouden, al- Y°%aff.eSaan, door de drumband van I dus de voorzifter dat voldoende prac ^'K. Verkennerij uit Uitgeest, door tische kennis zal kunnen worden opge- j KT daan De vraag over glasopstallen liet a.NA a'lo°P van deze rondtocht heeft h^noe in het midden Van betekenis St.-N.colaas persoonlijk een 50-tal zieke noemde h« de mogel«kheid dat leerlin- £mderen bezocht Hiji kon hen dank zij een van rie zesde klasse lagere school de grote vrijgevigheid van velen met over konden stappenindelerste klas; mooie surprises verrassen, tuinbouwschool, waarop dan daglessen kunnen worden gegeven. Een wel zeer uitgebreid hondendebat volgde na de tuinbouwlessen, waarbij vooral de heer Beentjes (KVP) in de oppositie was. Volgens hem was de verordening betreffende het houden van een aanvang gemaakt met de serie waakhonden overdreven opgesteld. Het godsdienstige ontwikkelingsavonden ontbrak er nog maar aan dat er geen voor volwassenen op initiatief van de nachtspiegel in het hondenhok werd voorgeschreven. Alles wat tot verbete- Bath. Raad van overleg georganiseerd, ring kan leiden voor wat betreft de Zeer tot genoegen van de heer K huisvesting van dieren had zijn volle zonjee die namens de kath. Raad van 'LSt=ng' Voorzitter antwoordde dat Overleg deze eerste avond opende was vfr5,f,£jllng kelan& van de honden- er grote belangstelling, verzorging voorstaat. De heer Beentjes _6 TT repliceerde dat dit ook met het stellen De ee/w- keer P. H. Heemskerk zal van minimum eisen bereikt kon worden, de eerste twee cursusavonden m de hier zijn de eisen maximaal gesteld, die Advent geven, in de praktijk veelal niet zullen worden j nageleefd. De verordening werd ech- Woensdag 14 december zal de ge meenteraad van Heemskerk bijeenko men ter behandeling van de begroting 1956. Naar we vernemen zal, ingevolge de betreffende nieuwe verordening, de op haling van huisvuil, enz. in Uitgeest een verandering ondergaan. Een ieder, die zich hiervoor zal aan melden, zal op genoemde datum in het bezit worden gesteld van een uniforme door de gemeente gratis te verstrekken vuilnisemmer. De kosten van het op halen van vuilnis zullen 2 per jaar gaan bedragen. Het optreden van de helderziende Dijkshoorn ten bate van het Welfare- werk van „De Zonnebloem" kon te Uit geest wegens de geringe belangstelling geen doorgang vinden. Het plaatselijk comité voor de kin derpostzegels te Uitgeest maakt met grote dank aan kinderen en leerkrach ten bekend dat dezer dagen is afgedra gen de-som van ƒ1112. De resultaten waren als volgt: St. Jo- lef Jongensschool 423, Openbare La- fere school 307, R. K. Meisjesschool 215, H. Hart v.g.l.o. meisjesschool 167. Met ingang van 1 dec. is de heer A. J Reurts. tol n +o" l: :|r "- an de Ned. Rode Kruis A.K.K. Castricum, taris van de afdeling. De heer H. v. Es I aan W. Beentjes en J. Schoor 1 genade (al hem als administrateur opvolgt. I kon vmden bij de leden van de raad. Woensdagavond werd in hotel Meyer Interessant is allereerst om na te gaan hoe B. en W. door besnoeiingen tot een sluitende begroting konden ko» men. Daarbij is ook het middel van verhoging der inkomsten genoteerd, zo als een bedrag van f 130.000,— meer aan rijksbijdrage in de kosten van de eigen politie. Wordt geen toestemming gegeven extra agenten aan te stellen, dan zullen de f 130.000.niet uitgege ven worden. De uitgaven ter zake van bouwplannen werden verlaagd van f 15.000.tot f 5.000.die van het bevolkingsonderzoek op tuberculose van f 25.000.tot f 9.000.omdat de rest voor rekening van 1957 kan komen. En bovendien kon f 52.000.in mindering gebracht worden op de boventallige on derwijzers, omdat ex ook in 1956 on voldoende lokalen voor zullen zijn. Ten aanzien van het nieuwe raad huis wordt medegedeeld, dat de ont werper, de heer W. M. Dudok, opdracht ontvangen heeft het schetsplan uit te werken en een definitief plan met be groting in te dienen. De gemeentelijke aanvrage om bouwvolume ligt ter be slissing bij hogere instanties. Pogingen om Beverwijk te bewegen mee te werken aan de totstandkoming van een slachthuis voor het gebied van de IJmond hebben, aldus B. en W. van Velsen, tot dusver niet het gewenste resultaat gehad de plannen van beide gemeenten berusten nog bij Gedepu teerde Staten ter beslissing. Ten aanzien van het centraal kan toorgebouw aan het Marktplein wordt opgemerkt, dat in onderzoek is welke gemeentelijke diensten uiteindelijk in het nieuwe gebouw behoren te wor den ondergebracht. Binnenkort hopen B. en W. hun oordeel gereed te heb ben en aan de raad voor te leggen. De voorlopige restauratie van Beec- kesteyn, waarvoor de raad een crediet verleende, heeft haar beslag gekregen. Omdat B. en Wzich omtrent de defi nitieve bestemming nog geen oordeel hebben kunnen vormen, kunnen zij ten aanzien van de uiteindelijke restaura tie nog geen mededelingen doen. B. en W. hebben op het ogen blik in behandeling het ontwerp van een schema, waarnaar de vrijwillige samenwerking tussen de drie IJmond- gemeenten (zolang de IJmondraad nog niet is ingesteld) kan worden aangevat. Dit ontwerp zai, al of niet gewijzigd, het onderwerp van een bespreking tussen de drie gemeente besturen kunnen vormen, waarna het, bij overeenstemming, aan de gemeen-' teraad ter beoordeling zal worden voorgelegd. De moeilijkheden, die de woning bouw ondervindt, zijn door vele leden aangeroerd. Volgens B. en W. liggen' ter ongewijzigd vastgesteld. De wijziging van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting kreeg zijn beslag, nadat de heer Muyen (PvdA) er een kleine Aan de bevolkingsonderzoek op t.b.c. correctie in had laten aanbrengen. Alle hebben 6550 personen deelgenomen; toneelvoorstellingen (zonder bal) en 2663 verzuimden dit. Dertig werden sportwedstrijden en demonstraties naar het consultatiebureau verwezen, waarbij de propaganda, en niet het gel- J 1 ülr /Y A X T 71 n rl r, 1 1_ - delijk gewin de drijfveer is zijn nu be lastingvrij. De subsidieverlening aan de plaatselijke Gezinshulp werd verlengd. De straatbelastingverordening werd ver lengd, terwijl tot beschikbaarstelling van een bedrag voor fastand pachtrechten 7MUIDEN Donderdag 1 december Hoog water: 4.25 u. en 16.42 u. Laag water: 0.04 u. en 12.26 u. Vrijdag 2 december Hoog water: 5.14 u. en 17.33 u. Laag water: 0.51 u. en 13.13 u. Voor de woensdagmarkt waren in IJmuiden binnen de trawlers Dirkje RO 53, Allan Water IJ 34, Medan IJM 57 en Eveline IJM 110, alsmede 3 log gers en 2 kotters, die voor een totale aanvoer van 2.930 kisten verse vis, 250 stuks stijve kabeljauwen en ongeveer 2.500 kilo tong zorgden. Er waren 1.660 kisten haring, 75 kisten makreel 585 kisten schelvis, 90 kisten gul en kabeljauw, 80 kisten koolvis, 260 kisten wijting en 150 kisten schol. De prijzen lagen woensdag op een bijzonder hoog niveau. De grote schel vis liep van 86.tot 50.per kist, gr. middel 74-tot J 56.kl. middel ƒ50.— tot 37.—, pennen ƒ31.— tot 38.— en braatschelvis ƒ40.— tot 32.— per kist. De wijting was even eens duur. Gestripte wijting noteerde 40.— tot.f 26.— per kist, de dichte wijting 22.— tot 19.Regels grote stijve kabeljauwen werden verkocht voor 208.tot 169.de tien stuks, de kisten voor 256.tot 216.per 125 kg. Grote zwarte koolvis deed 84.tot f 80. per 125 kg., de grote witte koolvis 134.Haring varieerde van 24.tot 15.— per kist en de makreel was met 36.— tot 25.per kist maar weinig goedkoper dan dins dag. Grote tong noteerde 5,50 tot 4,90 per kist, gr. middel 4,30 tot 3,80, kl. middel 4.— tot 3,70, tong I f 3.70 tot 3,40 en tong II 3,05 tot 2,75. Voor heilbot werd 2,70 tot 2,60 per kilo betaald voor tarbot 2,90 tot f 2.50, terwijl de tongschar 8g._ tot 82.— per kist opbracht. Grote schol kwam op 60.per kist, gr. middel f 62.— tot 56.—, kl. middel f 74.— tot 59.—, schol I 82.— tot. 60.—. schol II 66.tot 62.en schol III bereikte de fantastische prijs van 56— tot 38.— per kist. Bjj de berichten uit zee viel nog altijd geen opleving van de haringvisserij te constateren. Het is voor de trawlende schepen maar een trieste boel. Ver schillende trawlers hebben dan ook het Engelse Kanaal verlaten en zijn om rondvis de Noord ingetrokken. De trawlers, die op de Vikingbank vissen, doen zo nu en dan aardige trek ken. De dagvangsten variëren er van 200 tot 250 manden per schip. Op de 58 graden noorderbreedte is de visserij niet zo best, zodat ook van daar een uittocht naar het Noorden plaats vond. Na het stormachtige weer was het er dinsdagavond plotselinge bijna bladstil gewc -den. De Abraham VL 77 meldde trekken van 40 en 80 manden hoops, de Herman IJ 2 had er van 40 en 60 manden. De Joh. Polderman IJM 20 kwam naaar huis voor de donderdag- markt met een vangst van 850 kisten verse vis. De loggers en kotters ter kustvisserij konden ook tevreden zijn. Sommige schippers meldden trekken van 60 kilo tong en 8 manden schol, 's Nachts waren de vangsten van 100 tot 150 kilo tong en 10 tot 8 manden vis, terwijl overdag door elkaar 60 tot 80 kilo tong en 6 tot 8 manden bijvis werden ge vangen. de moeilijkheden uitsluitend bij de ho ge bouwKosten van de laatste twee jaar. Bij de afdeling Velsen. van de N.V. Bouwkas Nederlandse gemeenten zijn 26 spaarders ingeschreven, te we ten 9 voor het compiex nabij de Kerk weg te Santpoort, 10 voor het complex in Duinwijk, terwijl zeven spaarders nog niet hebben opgegeven waar zij zullen bouwen. In Duinwijk en Santpoort zijn tal' van bouwplannen in de particuliere sector in de afgelopen jaren tot uit voering, dan wel in vergaande staat van voorbereiding gekomen. Daaren boven. bieden de uitbreidingsplannen Driehuis en Santpoort-noord nog nieu we gelegenheden voor particuliere bouw. De ontsluiting van de benodigde bouwterreinen wordt voortdurend nage streefd. Stelselmatig wordt overgegaan tot het slopen van in slechte staat verkerende panden in Oud-IJmuiden. Nauwkeurig' is onderzocht, welke panden in ver band met de realisering van het her bouwplan Oud-IJmuiden nog zuilen moeten worden gesloopt. Nagegaan wordt in hoeverre voor bewoners van dergelijke slechte panden andere woon- r Naar wij vernemen is de opening van de beschuttende gemeentelijke werkplaats voor minder validen in de gemeente Velsen thans officieel vast gesteld op donderdag 22 december, 's middags 3 uur. Onder de autoriteiten, die deze opening zullen bijwonen, zal zich ook bevinden de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. Dinsdagavond heeft de Kath. Vrou wenbeweging, afd. IJmuiden-West, de tweede ledenvergadering gehouden. De fa. Conimex uit Baarn hield een demonstratie-avond. De demonstratrice, mevr. Lubbe, gaf een interessante uit eenzetting over het droogkoken van rijst en het gebruik van de bekende kruiden, zodat na verloop van een uur tje koken en bakken de dames heb ben kunnen smullen van „Nasi goreng" en „Bami". De laatste maanden is voortdurend de aandacht gevraagd voor de nood en het leed van het vluchtelingenkind. Bij elke publicatie over dit schrijnend on derwerp bereikten ons steeds spontaan reacties van mensen die in hartelijke ruimte kan worden gevonden. Dit blijkt gastvrijheid voorstelden, een groep van i t 1* i i rlPVQ Izinrlonon norte* -w* «-> v, J„U zeer moeilijk te zijn. Indien langs deze deze kinderen eens enkele maanden uit weg de opruiming van slechte wonin- 1 ^et kampleven te halen door ze op te gen geschiedt, wordt het echter op de ,nemen in het eigen gezinsleven. Thans snelste wijze bereikt. Daarmee wordt .nneiï WU mededelen, dat rond 10 dan de langdurige procedure van on- lanljari a.sa een transport kinderen uit Oostenrijk in Haarlem en Heemstede aankomstmits ziuh voor die tijd vol doende pleeggezinnen gemeld hebben. Nadere medelingen daaromtrent volgen spoedig. Gisteravond heeft Charlotte Kohier haar bekende solo-stuk „Frasquita", dat wij onlangs uitvoerig recenseerden, in het Minerva-Theater opgevoerd. Deze avond trok een bijna uitverkocht huis en het publiek toonde zich met een ova tionele bijval ten zeerste ingenomen met het prachtige spel. bewoonbaarverklaring ontgaan. Het is de opzet van het uibreidings- plan De Gilden woonruimte te ver schaffen voor dat deel van het perso neel van de grote bedrijven, dat nood zakelijkerwijs zo dicht mogelijk daar bij moet zijn gehuisvest. Deze opzet moet zoveel mogelijk wonden nage streefd, zodat het in principe niet ge wenst is om woningen in dit plan voor andere categoriën bewoners ter beschik king te stellen. In incidentele geval len kunnen B. en W. nader nagaan in hoeverre voor belanghebbenden, zoals predikanten, artsen, ambtenaren, e.d. van het principe kan worden afgewe ken. Tegen overwegingen om tot meer sys teembouw over te gaan bestaat bij B. en W. geen enkel bezwaar en dat gebeurt ook steeds, maar de ervarin gen met systeembouw zijn van dien aard, dat grote voorzichtigheid gebo den is. 'De faciliteiten welke aan Am sterdam, Rotterdam en Den Haag worden gegeven moeten als een ern stige poging om, gebruikmakende van grote projecten, tot systeembouw te komen worden gezien. Krotopruiming rond het raadhuis zal het karakter van Oud-Velsen in aanmerkelijke mate aantasten. Zulks zal echter op de lange duur niet kun nen worden ontgaan. Ter zake ligt het in de bedoeling een verantwoord uitbreidingsplan te maken. In 1954 zijn 299 particuliere en 381 woningwetwoningen tot stand gekomen, dus totaal 680. Voor 1955 tot en met oktober waren het 247 particuliere wo ningen en 186 woningwetwoningen, dus totaal 433. De verwachtingen voor 1956 zijn, wat het gereedkomen van wonin gen betreft, met gunstiger, tenzij op korte termijn vele plannen, die gereed liggen, tot aanvang kunnen worden ge bracht, waaromtrent B. en W. tot het uiterste diligent zijn. Momenteel is een nog niet gerealiseerd bouwvolume aan wezig voor ongeveer 500 woningen. De verwachting is echter gewettigd, dat met de realisering spoedig wordt be gonnen. Uiteraard betekent elke verlichting van de overigens bepaald niet over matig strenge bouwvoorschriften een vermindering van de kwaliteit van de woningen. Op ondergeschikte punten is herziening van de bouwvoorschriften wel mogelijk. Intussen hebben B. en W. reeds besloten te doen nagaan i3 De Haarlemse politie houdt zich al weer druk bezig met de voorbereidin gen van Kerstmis of beter met de na sleep. Men weet dat ieder jaar de kerstbomen een probleem opwerpen, waarvoor de sterke arm de laatste tijd een aardige oplossing schijnt te hebben gevonden. Het vorig jaar werden de bomen op acht plaatsen in de stad ver brand, maar dat was niet zo grandioos; het is voor de jeugd veel leuker als er bijvoorbeeld twee centrale plekken zijn, waar een geweldige „fik" kan wor den gegeven. Dus geen armzalige smeu lende vuurtjes, maar „echte" branden. Daartoe moeten er natuurlijk brand stoffen genoeg zijn. De politie heeft de idee om dit jaar een wedstrijd te organiseren in het ophalen. Wie de mees te bomen „levert" is winnaar en ont vangt een wisselbeker. Jeugdverenigin gen, buurten, verkenners en padvinders, kortom de hele jeugd zal worden uitge nodigd aan deze unieke strijd mee te doen. Wanneer dit plan doorgang vindt en daar moet nog heel wat over ge praat worden zal het misschien ook mogelijk zijn, dat slechts een enkel ter rein wordt uitgekozen voor de verbran ding. Dat zou de taak van de agenten zeker vergemakkelijken en het avon tuur, dat vlammende takken voor jonge mensen zijn, veel „spannender" maken. En waarschijnlijk zal bij deze gang van zaken het aantal kerstbomen, dat zon der ongelukken vernietigd wordt, toene men, hetgeen tenslotte de bedoeling is. Het korps van oud-leerlingen en leer lingen der M.T.S. te Haarlem organi seert evenals vorige jaren weer een St.-Nicolaasfeest voor minder bedeelde kinderen. Ongeveer 110 jonge harten zullen vol verwachting de Sint begroe ten en uit diens handen .de beloningen ontvangen voor een jaar goed gedrag. Dit feest, dat wordt gehouden op vrij dagmiddag 2 december om 2 uur, is mo gelijk geworden door de medewerking van vele Haarlemmers en het prachtige initiatief der M.T.S.-leerlingen. Er is veel geld ingezameld, een kienavond te dezen bate belegd en het belooft dan ook een onvergetelijke middag te wor den. De N.Z.H. stelt voor het vervoer der kinderen twee bussen beschikbaar. Het actieve korps van de M.T.S. heeft intussen zijn ledental zien stijgen van 150 tot 1600. Het huidige bestuur, dat ook probeert zoveel mogelijk oud-leer lingen aan te trekken, heeft voor het komende seizoen een interessant pro gramma samengesteld. De heer J. Hes- merg, eerste concertmeester van het Noordholiands Philharmonisch Orkest, verzorgt 9 december een muziekavond; een filmavond en een lezing door ir. Roderkerk, directeur van de Kenne- mer Duinen, zijn reeds in voorbereiding voor de 13e januari en de 16e maart, terwijl de 17e februari een lezing plaats vindt over de Amsterdamse waterlei ding. De laatst gehouden ledenverga dering heeft het volgende bestuur ge kozen: voorzitter W. B. van Ommen; vice-voorzitter J. B. Dingemans; eerste secertaris E. Cox; tweede secretaris J. J. Taat; penningmeester J. H. Seiler, commissarissen J. G. C. Geerts en M. Verwey. „Ik sta hier met een blijmoedig hart, omdat ik onschuldig ben", aldus een Haagse vishandelaar, die woensdag voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, omdat hij ervan verdacht werd in augustus van dit jaar twee diefstal len in Santpoort te hebben gepleegd. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste tegen de vishandelaar een jaar gevangenisstraf met aftrek, maar op verzoek van zijn verdediger mr. J. Junge, werd de verdachte door de rechtbank onmiddellijk in vrijheid gesteld. In de nacht van 2 op 3 augustus wer den in Santpoort, waar de kermis ge- vierd werd, twee inbraken gepleegd, waarbij een klein bedrag aan geld werd vermist. De vishandelaar, die toevallig in Santpoort was, maar vroe ger in IJmuiden had gewoond, werd tij- In Leffelaar's bovenzaal te Haarlem, geflankeerd door slanke, vlammende kaarsen, zititend op een hooggerugde leren zetel, geleek drs. H. L. Prenen voornemens een gewijde séance te gaan leiden. Bij de ietwat, hem eigen, plech tige nadrukkelijkheid van zijn woorden paste deze enscenering echter wonder wel. Evenals bij de prenten van de graficus Prange, wiens tentoonstelling, gecombineerd met een aquarellen-ex positie van Penning, met dit ritueel zou geopend worden. De magie werd nog even volgehouden door de aandacht te vestigen op de drie P's waardoor dit gezelschap verbonden en door Leffelaar dichterlijk gekoppeld is, waaraan Pre nen de P van Pieter (Leffelaar) nog 'Bevoegde terwijl hij zijn toespraak be gon met een citaat uit „Little Dorrit" waarin dezelfde letter een rol speelt. Een tweede reden voor deze combina tie noemde spr. dat zowel exposanten als inleider het dubbele leven leiden van 'Pkenaar en criticus: de heer Prange bij „het Parool", de heer Penning aan „het Vaderland", hij een soort journalis tieke landloper die nooit goed weet aan welke krant hij op dit moment eigen lijk verbonden is. Twee onzer hebben de moed zich als schietschijf aan de andere critici aan te bieden. Omwille van de collegialiteit „ontneem ik ondertussen die prooi niet aan andere critici". Bovendien noemde spr. allerlei redenen om niet op achter gronden en verdiensten te hoeven in gaan: iemand die een tentoonstelling in leidt, kenne de grenzen van zijn taak. Hij is het sleuteltje dat de deur opent, niet' de definitie van wat zich daar ach ter bevindt. Neem dit met eigen ogen waar. Journalisten die tevens tekenaars zijn zijn dagvlinders als journalist, nacht vlinders als kunstenaar. Terwijl zij over dag voortdurend achtervolgd worden door de haast der journalistiek, is toch ergens in hen een eiland van rust waar op de kunstenaar woont die ongedeerd te voorschijn komt als de dolle dag voorbij is. Hierop las spr. een eigen gedicht voor op Gustave Doré, overdag een honderd- vingerige goochelaar voor de uitgevers, „als motten in zijn kamerjas", maar 's nachts een wondervingerige kunste naar. Met de wens dat de aanwezigen iets van die -geest ook in deze expositie zou den ontwaren, verklaarde spr. haar voor geopend. dens de Santpoortse festiviteiten doo, de politie nauwlettend in het oog ge houden. Daar was wellicht alle reden toe, want op het strafblad van de ver dachte prijkten niet minder dan zes tien veroordelingen. De zes getuigen, die werden gehoord, konden niet meer vertellen, dan dat zij de vishandelaar tot ongeveer twaalf uur hadden gezien. Na die tijd was hij verdwenen. Tussen twaalf uur en ongeveer drie uur moeten, volgens de officier van Justitie, de in braken zijn gepleegd. Op het terrein, waar een der inbraken zich heeft af gespeeld, werd de volgende dag een kartonnen doosje gevonden, dat eerst zes weken later gebruikt werd voor een zogenaamde sorteerproef. Bij deze proef, waarbij de verdachte, die kort na de inbraken in een Amsterdams ho tel werd gearresteerd, doch later we- wijs werd vrijgelaten, aanwezig was, omdat hij 12 september weer was aan gehouden, zou gebleken zijn, dat een speurhond d evishandelaar als de mo gelijke dader had aangewezen. In de bewuste nacht dook de vishan delaar om ongeveer 3 uur weer op. Een van de getuigen, een kellner, trof hem op het terras van het café aan. Nadat de politie was gewaarschuwd stapte de vishandelaar op en ging in een portiek van een galanteriewinkel voor de regen schuilen. Toen om onge veer vijf uur een agent van politie het portiek passeerde, was de vishandelaar nergens meer te bekennen. Deze ver klaarde woensdag, dat hij des morgens vroeg een flesje melk had gekocht en was heengegaan. In zijn rekwisitoor zei de officier van justitie, dat verdachte aan het begin van de nacht geen geld bezat ,aan het einde van de nacht wel. Voor de uren, waarin de inbraken werden gepleegd, heeft de vishandelaar geen aanneme lijk alibi, terwijl de hond bij de sor teerproef hem heeft aangewezen als drager van het doosje, dat bij een der woningen was gevonden en waarin en kele dubbeltjes hadden gezeten. Mr. dr Pitlo achtte het overtuigend bewijs geleverd en eiste tegen de vishandelaar een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Voordat mr. Junge zijn pleidooi hield, maakte de president van de rechtbank, mr. E. Top, de verdachte opmerkzaam op diens uitgebreid straf blad. Deze antwoordde hierop, dat hij de minister van Justitie, mr. L. Donker, tijdens diens bezoek aan het huis van bewaring in Haarlem, over het bewuste strafblad had ge sproken. Minister Donker zou hem ge zegd hebben, dat hij niet achter zich, maar vooruit moest zien. Mr. Junge betoogde, dat door de ge tuigen niet was geconstateerd, wat ver dachte tussen 12 en 3 uur des nachts had gedaan. De sorteerproef vond hij niet geslaagd, zodat hij daaraan geen enkele bewijskracht wilde ontlenen. Hij' vroeg dan ook onmiddellijke invrij- heidsstelling. Na beraad wees de recht bank dit verzoek toe. Dinsdag 13 de cember zal de rechtbank vonnis wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9