Sovjet-leiders nu op bezoek in Birma Bitter commentaar van „Times oï India" it"i ïïsr1«sa? „De zaak is nog niet in kannen en kruiken Regering bereid tot een vrijere loonpolitiek Fabriek te Reuver in as gelegd Radicalen zetten Faure uit de partij DE STATUS VAN BERLIJN Protest van het Westen tegen de nieuwe Sovjet opvatting VON BRENTANO: het zal Rusland nooit lukken een soort van Ribbentrop-overeenkomst te sluiten Straalkachel in bad gevallen Plaats en agenda der ministerscon ferentie leveren moeilijkheden op Man maakt amok in Brisbane: 3 doden Het weer VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26464 Bisschop van Lafayette heft excommunicatie op Inwoonster van Boxtel om het leven gekomen Indonesische commentaar op besprekingen Voor de kust bij Zandvoort Vissersvaartuig in de mist aan de grond gelopen Arbeider ernstig gewond Verkiezingen op uiterlijk 1 januari Zaak-Jungschlager Nederlandse getuigen a décharge worden na Nieuwjaar verhoord ZACHT WEER Handschoenen-Wollen Shawls Meer wind BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL". 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 71716? ieder jaar wordt in de Engelse stad Eton in het graafschap Buckinghamshire door een team van de beroemde kost school een wedstrijd gespeeld tegen een elftal van niet-leerlingen, de „oppi dans" genoemd, waarbij een bal, maar nog veel meer een muur, een grote rol spelen. Het spel heet dan ook „Wall game (muur-spel) en de clou ervan is, dat men eigenlijk veel meer tracht el kaar tegen de muur aan te drukken, dan wel met de bal doelpunten te for ceren. Op de bovenste foto ziet men hoe het bij die muur toegaatop de onderste een gedeelte van het team van de kostschool, dat met pet en sjaal in de kleuren van de school ten strijde trekt. De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk in West- Duitsland hebben bij hun Russische col lega, Poesjkin, in ongeveer gelijkluiden de nota's geprotesteerd tegen de Sov jet-verklaring, dat Oost-Berlijn een deel zou zijn van een z.g. soeverein Oost- Duitsland. Speciale koeriers hebben de nota's gistermiddag in Oost-Berlijn overhandigd. De drie westelijke ambas sadeurs verwerpen met klem de ver klaring, die de Sovjet-commandant in Berlijn, generaal-majoor Dibrova, dins dag heeft afgelegd, en volgens welke de viermogendheden-status voor Berlijn niet meer zou gelden. In de Amerikaanse nota staat o.m.: ,,U gelieve er nota van te nemen, dat de Amerikaanse regering de Russische autoriteiten verantwoordelijk moet blij ven houden voor het welzijn en de correcte behandeling van aUe Ameri kaanse staatsburgers tijdens hun aan wezigheid in die gebieden, die ressor teren onder de Russische autoriteiten, zoals ook de Russische sector van Ber lijn." De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft gisteren in een rede, President Eisenhower heeft aan de grote Engelse staatsman Sir Winston Chur chill op zijn verjaardag op 30 november j.l. een brief gestuurd met een speciale medaille. Uit naam van de president heeft de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Winthrop W. Aldrich, het geschenk overhandigd. De medaille is 7.62 cm groot en vervaardigd van goud. De hoofdgraveur van de munterij van de Verenigde Staten, Gilroy Roberts, heeft het ontwerp ervoor gemaakt. De ene kant (rechts op de foto) draagt de beeldenaar van Churchill, naar een foto, die de president van hem heeft genomen. De andere zijde is voorzien van een lekst, die de vriendschap en bewondering van het hele Amerikaanse volk voor Churchill uitdrukt: „Aangeboden aan Sir Winston Churchill door president E>wight Eisenhower, uit naam van de miljoenen vrienden m de Verenigde Staten, die hem bewonderen en een warm hart toedragen". Verder wordt in de tekst nog melding gemaakt van de grote daden van de politicus. Twee handen, Geflankeerd door de wapens van de beide landen, symboliseren de vriendschap. Boelganin en Khroesjtsjev, de pre mier en de partijsecretaris van de »oy- }et-Unie, zijn gisteren uit Calcutta i" mdië te Rangoon aangekomen voor een ®ezoek van 7 dagen aan Birma. Kort ra. 't vertrek van Boelganin en Khroesj- -?jev kwam de koning van Nepal in j ^lcutta aan. De versieringen die ter ge- ^Senheid van het Russische bezoek in '""'hiiiiiiimiiiiiwiiiiiiiiiiiiiminimiiuiiiiiiii minimum hitlo Indische pers is intussen nog niet sen vïaat over het bezoek van de Rus- rinêe„ 61 blad vervolgt: ,,De redevoe ren dl Ter Sovjetrussische leiders drei- °m 2;„v~uitenlandse politiek van Indië, reldbloku11161 geen der twee grote we- iluitinp- i 6n te verbinden, tot een aan- de dakel ^aken. Niet slechts werd van sische vri,g.?50ePen' dat de Indiseh-Rus- °nze R,,,., dscnap zo hecht is, doch beeld met gasten schijnen het denk: binnen dl pCh om te dragen, dat Indie en dat kF- Russische invloedssfeer valt post1 1 Uw Delhi een soort buiten- trant van b.V^HelslnJki. iS' ^b"di<stannemier Nehroe niet onver- onrnei'iF-™6^ besluit met de o»?ng dat Indië zich de volgende van vaJ1 de Canadese minister ter buitenlandse Zaken Lester Pearson SnvilfVr® a,n nenien: Wanneer de uitrusting voor één enke- u,„l,aa abriek aan Indië verkoopt, ver- rio ij b'erdoor meer waardering, dan 1- eremgde Staten voor alle aan dat tand verleende hulp." (Reuter) Calcutta waren aangebracht, hingen er toen nog ongewijzigd, ZOdat nu waar schijnlijk voor de eerste maal in de geschiedenis een koning met communis tische symbolen verwelkomd is Bij aankomst op het vliegveld van Rangoon kregen Boelganin en Khroesjtsjev bloe menkransen aangeboden door negen Birmaanse meisjes, gekleed in rijk met juwelen versierde sarongs. De Russen hingen op hun beurt enige van deze kransen om de hals van de Birmaanse premier, Oe Noe, die ter begroeting op het vliegveld aanwezig was. Tevoren had een erewacht de Russi sche gasten niet de gebalde rechter vuist de communistische groet gebracht. Op de tocht boven Birmaans grond gebied werd het Russische passagiers- vUegtuig dat Boelganin en Khroesj- tsjef aan boord had, begeleid door zes tien toestellen van de Bn'mtmnse lucht macht, waaronder zes 'A anlP116a straalvliegtuigen van Britse makel j. Premier Oe Noe, die in het hegm bezoek aan ae van dit jaar een -- - Sovjet-Unie heeft gebracht, noemde de Russen niet alleen „vrienden doch ook „dierbare verwanten". De Russische leiders zullen met Oe Noe en andere Birmaanse leiders bespre kingen voeren over politieke, economi sche en culturele aspecten van de be trekkingen tussen beide landen. Eerder in dit jaar sloten zij een ruilovereen komst voor drie jaar. Mgr. Jules Jeanmard, bisschop van La fayette in de Amerikaanse staat Loui siana heeft gisteren de excommunicatie van twee vrouwen, die een r.-k. leke- onderwijzeres hadden mishandeld om dat zij zich niet wenste te houden aan de rassenscheiding tijdens haar cate- chismuslessen, weer opgeheven. De twee vrouwen hebben berouw getoond. (UP) waarmede hjj het debat in de bonds dag over de buitenlandse politiek in leidde, gezegd, dat uit de moeilijk heden over de status van Berlijn duidelijk blijkt, hoe gemakkelijk de ver deeldheid van Duitsland tot wrijving kan leiden. Hij waarschuwde de Sovjet-Unie, dat de bondsrepubliek zich er door niets en niemand toe zal laten brengen het ver trouwen en de vriendschap op het spel te zetten van hen, die de .Westduitse belangen altijd volledig hebben ge steund. Het zal de Sovjet-Unie nooit lukken, aldus Von Brentano, eer nieuwe „Ribbentrop-overeenkomst" tot stand te brengen, noch met de bondsre publiek, noch met een verenigd Duits land. In Genève is gebleken, zo zei hij o.m., dat de Sovjet-Unie alleen tevreden is, als zij van geheel Duitsland een volksdemocratie kan maken. De burgemeester van West-Berlijn, dr. Otto Suhr, heeft gisteren in Bonn de moeilijkheden rond de status van Berlijn besproken met bondskanselier Adenauer en met de Amerikaanse am bassadeur, Conant. Conant gaat van daag zelf naar Berlijn om besprekin gen te voeren met de Amerikaanse autoriteiten aldaar. Tijdens een rede te Frankfort ver klaarde de Amerikaanse ambassa deur in West-Duitsland, Conant, gis teren: „Amerika en West-Duitsland moeten tonen, dat zij eendrachtig zijn. Het westen moet laten blijken, dat het zijn politieke, economische en mi litaire eenheid bewaart en Berlijn moet alle nodige hulp van het westen ont vangen, Hoe eerder het Kremlin zich daarvan bewust wordt, hoe snéller het tijdstip van de hereniging komt." 1 president Coty wordt Faure bestormd door journalisten. De 46-jarige mevr. Princé-van Iersél, echtgenote van de heer P. Princé, hoofd van een b.l.o.-school en voorzitter van de r.-k. bond voor buitengewoon lager onderwijs in Nederland, is in de badka mer van haar woning te Boxtel om het leven gekomen. De oudste dochter kreeg bij thuiskomst geen gehoor en in de overtuiging, dat haar moeder zich in de woning moest bevinden, waarschuwde zij de buren; door het forceren van een raam werd toegang tot de woning verkregen, waar na men tot de ontdekking kwam, dat mevr. Princé zich levenloos en deerlijk verbrand in het bad bevond. Een straalkacheltje, dat vermoedelijk op een tafeltje naast het bad was opge steld, is door onbekende oorzaak in het bad terecht gekomen. „De zaak is nog zeker niet in kannen en kruiken, hoewel niet kan worden gesproken van een impasse", aldus een opmerking van Indonesische zijde over de stand van zaken in de voorbespre kingen voor een Nederlands-Indonesi sche conferentie na het diner, dat de Indonesische ambassadeur met bijzon dere missie, mr. Utojo Ramelan, gister avond op „Wisma Duta" In Wassenaar heeft aangeboden en waaraan o.a. de ministers Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Van Thiel hebben aangezeten. Deze mededeling volgde op een verklaring na de ontmoeting van gistermorgen tus sen minister Luns en mr. Utojo, dat van Nederlandse zijde de hoop bestaat dat het vooroverleg spoedig met succes zal worden bekroond. Van Indonesische zijde verklaarde men gisteravond, dat zowel de kwestie van de agendapunten als de plaats van de conferentie moeilijkheden opleveren. In Indonesische kringen acht men de veronderstelling, dat een Nederlands- Indonesische conferentie reeds de vol gende week zal kunnen beginnen, ge zien de huidige stand van zaken te op timistisch. Inmiddels is nog geen vol gende ontmoeting tussen minister Luns en mr. Utojo Ramelan die wederom in overleg is getreden met zijn regering ln Djakarta vastgesteld. De Indonesische premier, Harahap, neeft over de vrijlating van Van Krie- medegedeeld. dal de Nederlandse II'!.' JAmarL>68e 15Jd geleden uit Makas- '^al aaa^ Djakarta is overgebracht voor door de Procureur-generaal. Zaterdag j.l werd hem beperkte bewe- toegestaan, doch hij moest zldhJ0ei beschikking van de procureur- generaal houden, die hem maandag op nieuw heeft verhoord. Dinsdag kwam de procureur-generaal tot de conclusie, dat Tengevolge van de dichte mist is van morgen tussen de tweede en de derde bank ter hoogte van de reddingspost „Piet Oud" te Zandvoort een vissers vaartuig aan de grond gelopen. Van het strand af kon men het vaartuig zien lig gen, maar het was niet mogelijk het te identificeren. Ook roepen van het strand leverde geen resultaat op. Later werd gemeld, dat het waar schijnlijk de KW 35 „Victoria" is. Aan gezien het praktisch windstil is, loopt het vaartuig weinig gevaar. Men neemt aan, dat het vanavond bij hoog water, dus omstreeks zes uur, op eigen gele genheid vlot kan komen. De sleepboot Cycloop is uitgevaren 1 voor eventuele hulpverlening. er geen reden was, Van Krieken langer aan te houden, omdat er tegen hem geen feiten op crimineel terrein zijn ge bleken. (ANP-PIA) De regering Is in beginsel bereid te gaan in de richting van overdracht van bevoegdheden terzake van de loonpoli tiek aan het georganiseerde bedrijfsle ven, gerepresenteerd in de S.E.R. Zij wijst er daarbij op, dat deze overdracht zonder schade voor de economische ont wikkeling slechts mogelijk is, indien en voor zover het georganiseerde bedrijfs leven bereid en in staat blijkt, deze verantwoordelijkheid ook metterdaad te dragen. En zelfs dan zal het noodza kelijk zijn, dat de rijksoverheid een laatste verantwoordelijkheid behoudt, niet voor de details, maar wel voor de ontwikkeling, van het totale loonpeil, omdat dit een van de determinerende factoren is voor de toekomstige ontwik keling van onze welvaart. Aldus vat minister Suurhoff in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer de opvattingen van het Kabinet inzake de te voeren loonpolitiek samen. Hij vervolgt: De vraag of bij het gaan in deze richting in alle opzichten de voorstellen van de meerderheid van de S.E.R. kun nen worden gevolgd, kan de regering thans nog niet beantwoorden. Dit ver eist uitvoerig beraad, waarna een wets voorstel aan de Staten-Generaal zal die nen te worden voorgelegd. Gezien de ingewikkeldheid van de materie is het niet waarschijnlijk, dat dit wetsontwerp leiding geven, een en ander uiteraard met inachtneming van het beginsel der coördinatie, als in het S.E.R.-ad- vies aangegeven. Hierbij zullen uiter aard de adviezen van de Stichting van den Arbeid, evenals tot dusver, van grote waarde zijn. De minister wijst erop, dat bij de toepassing van deze mogelijkheid van bedrijfstakgewijze differentiatie in de loonvorming zowel van leiding en leden der afzonderlijke werkgevers- en werk nemers-organisaties als van de leiders der centra i veel zelfbeheersing en discipline zal worden gevergd. De regering is ook bereid het College van Rijksbemiddelaars aanwijzing te geven om, wat reële winstdelingsrege- Iingen, als zijnde niet-kostprijsverhogen- de verbeteringen van de arbeidsvoor waarden per onderneming betreft, meer differentiatie dan tot dusver gebruike lijk toe te staan, uiteraard eveneens onder handhaving van een wenselijk te achten coördinatie. Zoals bekend, is het streven van de regering er op gericht, verhogingen van de prijzen zoveel mogelijk tegen te gaan. Dit kan echter niet betekenen, dat zij uitsluitend die verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden, welke geen verho gingen van het prijspeil ten gevolge kunnen hebben, zou mogen goedkeuren. Daargelaten of het maken van een nog in de lopende parlementaire perio- j dergelijk onderscheid steeds zin zou de zal kunnen worden ingediend, al zal hebben wil de minister erop wijzen, de regering de voorbereiding met kracht ter hand nemen. Intussen is de regering bereid aan het College van Rijksbemiddelaars reeds eerder aanwijzing te geven om bij de overweging van loonvoorstellen bedrijfstakgewijze differentiatie (dat is afwijking van de richtlijnen) toe te laten, naargelang werkgelegenheid, produktiviteit en rentabiliteit van de onderhavige bedrijfstak daartoe aan- In ae Ridderzaal in Den Haag woonde H. Af. Koningin Juliana donderdag de plechtige bijeenkomst bij ter herdenking van het vijftig-jarig bestaan van de kinderwetten in Nederland. Een aantal meisjes uit het jeugdhuis Don Bosco" in Scheveningen onder leiding van mevr. W. Grimbergen-Rammers voerde voor H. M. en de aanwezige autoriteiten een menuet van Mozart uit in kostuums uit de hoepelrokkentijd, die in het jeugdhuis zelf werden ver vaardigd. dat dit na enige tijd tot dë sociaal ongewenste toestand zou leiden, dat sommige lonen etappe-gewijze aanzien lijk zouden kunnen stijgen, terwijl in de lonen van andere categorieën van arbeiders geen verbetering zou mogen worden aangebracht. Men denke b.v. eens aan een groep als die der verplegenden. Een dergelijk beleid komt de minister niet wel verantwoord voor. Het zou ook niet te rijmen zijn met het stand punt van de leden, dat de arbeiders recht hebben op een rechtvaardig deel der gestegen welvaart. Een felle brand heeft donderdag meer dan de helft van de staalfabriek N.V. Vic. van Thiel Co. aan de Dr. Poelsstraat te Reuver in de as gelegd. Wanneer de brandweer snel ter plaatse was geweest had de brand spoedig geblust kunnen zijn. Aangezien evenwel de brandweer van Reuver haar motor spuit toevallig in reparatie had en de ontboden brandweer van Venlo geruime tijd voor een gesloten spoorwegover gang moest wachten, duurde het meer dan een half uur voordat het vuur kon worden bestreden. De brand was veroorzaakt door n olie stookinrichting waarvan het oliereser voir plotseling losliet, waardoor vijftig liter olie vlam vatte. Een en ander ge beurde toen arbeiders deze oliekachel, buiten de fabriek aangestoken, naar de fabriekshal transporteerden. Hierbij vat ten de kleren van een der arbeiders, de 34-jarige A. Dobschutz uit Roermond, vlam. Toegesnelde arbeiders sloegen onmiddellijk een deken om hem heen. Helaas rukte de arbeider tengevolge van paniek zich los, waardoor zijn kle ren opnieuw vlam vatten. Gelukkig dompelden even later enkele omstaan- ders D. in een beitzbak, hetgeen de red ding voor D. betekend heeft. Toch moest hij nog met ernstige brandwon den in het ziekenhuis te Roermond wor den opgenomen. Zijn toestand is even wel niet levensgevaarlijk. Intussen zette de brandende olie de fabriekshal in brand en sloot de ontsta ne brandhaard de toegang tot de fa briek hermetisch af. Hierdoor dreigden elk ogenblik vier hogedruk cylinders te ontploffen. Gelukkig konden de brand weren van Venlo en Reuver zulks nog op tijd voorkomen door de cylinders nat te houden. De schade aan de fabriek, die ver moedelijk drie maanden komt stil te liggen, wordt geschat op meer dan f 200.000. Verzekering dekt de schade. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmulden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. E HAABLEMSCHE COURANT ADVERItNIlfclAKIfct- 28 cents per mimmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het decreet tot Kamerontbinding is vanmorgen in het Franse staatsblad ver schenen. Door de snelle publicatie van dit decreet zullen de verkiezingen grond wettelijk uiterlijk op 1 januari moeten plaats vinden. De Raad van State zal evenwel geraadpleegd worden over de mogelijkheid deze datum nog een week te verschuiven. Een nieuwjaarsviering op het stembureau is nu juist niet de i gezelligste. j Zolang het decreet over de ontbinding I van de Kamer nog niet bekend ge- maakt was, duurde de strijd tussen re gering en Kamer voort. De tegenaan val op het kabinet werd met vereende krachten ondernomen. Zoals gemeld heb ben vijf radikaal-socialistische ministers ontslag genomen. In de Kamer hadden de socialisten gisteren de president ge vraagd de Kamer vandaag bijeen te roe pen om te delibereren over de ophef fing van de lijstverbindingen. Aange zien het nog steeds een gewone zit tingsperiode was, kon een besluit van het bureau van de Kamer hiertoe vol staan. Dan zou natuurlijk het spel op nieuw begonnen zijn in de Kamer, in de Senaat en dan weer terug in de Kamer. Tegen deze plannen van de so cialisten, waarmee zich de radikaal-so- cialisten verenigd hadden, had minister president Edgar Faure maar één mid del: zo snel mogelijk het decreet laten verschijnen. Tot Kamerontbinding is dus besloten en de verkiezingscampag ne is geopend. Intussen heeft de radikaal-socialisti sche partij het besatan, de heer Edgar Faure uit de partij te zetten wegens het stellen van een landspolitieke daad. Aangezien de voorzitter van de regering bij het behartigen van het landsbelang niet genoeg rekening gehouden heeft met de wensen van de heren Herrio, Mendès-France en Daladier, heeft het bestuur van de partij hem uitgesloten. Mevrouw Bouman, de verdedigster in het proces-Jungschlager, heeft gisteren bü de aanvang van de 45-ste zitting rechter Maengkom gevraagd of het wel mogelijk zal zijn om de getuigen a dé charge die binnenkort uit Nederland zullen overkomen, op 15 december a.s. te doen horen, aangezien op die datum in Indonesië de verkiezingen voor de constituante worden gehouden. Rechter Maengkom heeft naar aanleiding van die vraag besloten dat de getuigen na Nieuwjaar, op 5 en 6 januari moeten verschijnen. Zij kunnen dan bovendien nog de feestdagen in Nederland vieren. Hij verklaarde dat de getuigen er echter op moeten rekenen dat zij ge durende 14 dagen ter beschikking moe ten blijven, om eventueel op een vol gende zitting tegelijk met andere ge tuigen nog eens gehoord te worden. In Brisbane in Australië heeft een 39- jarige man amok gemaakt met bom men en een revolver. Hij doodde hier bij twee artsen, verwondde een derde arts ernstig. Een andere man ver loor zijn handen toen de bom ontplofte, die hij de razende wilde ontnemen. Zelf bezweek de amokmaker aan de opge lopen verwondingen. Een en ander heeft zich afgespeeld in Wickham Terrace, een wijk waar zich veel specialisten hebben gevestigd. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Een grote depressie-activiteit op de oceaan, die al enige dagen gaande is, breidt zich geleidelijk naar west-Euro pa uit. Het frontenstelsel van een diepe depressie tussen Groenland en IJsland naderde vanmorgen de kusten van Ier land en Schotland. Dit frontenstelsel zal in de loop van vandaag en zaterdag over de Noordzee naar onze omgeving opdringen, waar door de regenkansen froter worden. De wind zal uit westelijke richtingen wat gaan toenemen. Hierdoor wordt zachte lucht van de Atlantische Oceaan aan gevoerd. Het gevolg van deze ontwik keling is, dat de kans op vorst voorlo pig klein is. Gedurende het weekeinde mag op tamelijk zacht weer voor de tijd van het jaar gerekend worden. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk nog wat mist. Overi gens veel bewolking met later plaat selijk wat regen, voornamelijk in het noordwesten van het land. Óverwe gend matige, maar aan de kust tij delijk krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperatu ren. Zon: 8.29-16.34. Maan; 21.21-11.37.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1