Koningin bij herdenking in de Ridderzaal Buitenlandse persvereniging viert 30-jarig bestaan Onder ons geze toch maar lit Kinderbescherming: een werk van geloof, vertrouwen en liefde Londen gevangen in dichte mist ziekenfondswezen urgent geacht Minister Drees op jubileumcongres Wijziging voorshands niet waarschijnlijk VOORZITTER A.K.W.V. RIDDER IN DE GREGORIUSORDE Mgr. Alfrink: Christelijke werkgever moet van naastenliefde bezield zijn Twee jaar geëist tegen oud-minister MINOUDROUET schrijft een gedicht SCHAT-EILAND IRRITEX GLYCfl LANCUNE CREME VRIJDAG 2 DECEMBER 19&> PAGINA w* „GOUDEN KINDERWETTEN" Onderzoek naar doods oorzaken van mist- slachtoffers thans mogelijk Twee jaar voor hulp bij berovingen Naar een compromis Verbetering van Indon. deviezenpositie Begrotingstekort gedaald Persfoto-expositie in Amsterdam D/N Afschaffing maximum- prijzen in Argentinië Economisch-sociale bibliotheek te Leuven 25-jarig bestaan herdacht Vrijmetselaars- bibliotheek in veiling Kinderbij slagregeling Ook verkrijgbaar in geschenkdozen van 50 stuks d f 2.25. Nieuwe belasting in Engeland In Indonesië Onder toezicht van haar uitgever door ROBERT L. STEVENSON ZESiDiE BOEK Kapitein Silver VERZORGT UW HUID MET DR SWAAB'S SPÉCIALITÉ S Xe midden van een illuster gezel schap van hoge autoriteiten, leden van de rechterlijke macht en vooraanstaande figuren op het gebied van de Kinder bescherming heeft H. M. de Koningin gistermiddag in de Ridderzaal te Den Haag de officiële herdenking bijge woond van de „Gouden Kinderwetten". De Koningin kreeg bij haar aankomst bloemen aangeboden door de negen jarige Elenore Schouten, dochtertje van de directeur der afdeling Rijkstucht- en Opvoedingswezen van het ministerie van Justitie, en de elfjarige Jan Zeijl- stra, zoontje van de secretaresse der vereniging „Tot Steun". De bijeenkomst, die onder leiding stond van mr. P. s' Jacob, voorzitter van het College van Advies voor de Kinderbescherming en lid van de Hoge Raad, kreeg een muzikale omlijsting van het Röntgen-kwartet. Een levendig accent had deze herdenking verder door een tweetal dansen, uitgevoerd door meisjes uit het jeugdhuis „Don Bosco" te Scheveningen. De minister van Justitie, mr. L. A. Donker, releveerde in zijn herdenkings rede o.m., dat in het jaar 1893 nog ruim 2000 kinderen van tien tot zestien jaar in gevangenissen en huizen van bewa ring hebben gezeten; zes van hen lie pen zelfs straffen van 2 tot 5 jaar op. Het is nu haast onvoorstelbaar, dat men niet beschikte over de mogelijkheid van voorwaardelijke veroordeling. Men kampte destijds bovendien met het probleem, dat de particuliere instellin gen, die in de vorige eeuw reeds de zorg voor verwaarloosde jeugd beoefen den, weinig konden beginnen tegen de macht van de vader, die zijn kinderen vaak onverwacht naar huis haalde, vooral als ze konden gaan meeverdie- nen. Bezinning op de achtergronden van het verschijnsel der kindercriminaliteit en de behoefte aan wettelijke funde ring en uitbreiding der praktische kin derbescherming hebben geleid tot een nieuwe wetgeving, welke een grotere beperking van het ouderlijk gezag mogelijk maakte. Mr. Donker wijdde in dit verband speciale aandacht aan Rethaan Macaré en Van Hamel als pro motors van de nieuwe Kinderwetten. Na de instelling van de Voogdijraden, de invoering van het Kinderstrafrecht en de ter beschikkingstelling van de regering besproken te hebben, gewaag de de bewindsman met waardering van de door minister Van Maarseveen ge- inspireerde uitbouw der Kinderwetten. De accentverschuivingen van kind naar gezin, van speciaal preventieve naar generaal preventieve kinderbescherming zullen ook in de toekomst kinderwet ten, kinderrechtspraak en kinderzorg niet overbodig maken, maar, zo besloot spru zijn rede, de ontwikkeling gaat verder en zal ook het bestaande, waar mee wij vertrouwd zijn, niet ongemoeid laten. Een tweede redevoering werd bij de ze herdenking gehouden door mr. J. Overwater, voorzitter der Nationale Federatie de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming, die in zijn histo risch overzicht een interessante verge lijking maakte tussen de situatie om streeks 1905 en die van thans. Destijds bood men hulp aan het kind als het ware zijns ondanks. Thans streeft men er naar het kind actief te betrekken in het opvoedingsproces. Destijds telde de eigen persoonlijkheid van het kind wei nig mee; thans staat deze in het mid delpunt. Destijds sneed men het kind af van zijn omgeving; nu kunnen wij het niet meer los zien van zijn natuur lijke relaties. Destijds wist men weinig van het kind en werd de opvoeding ge kenmerkt door een zekere uniformiteit; thans streven wij er ernstig naar kind Vanochtend is de dichtste mist van dit najaar die Londen al meer dan 24 uur als met een deken smoorde, beginnen op te trekken. Tot dusverre schijnt de „smog" (een samenvoegsel van de woorden „smoke" en fog") nog geen on gelukken met dodelijke afloop veroor zaakt te hebben, hoewel dokters ervoor gewaarschuwd hebben dat de „smog" wel eens het einde van de levens van vele bejaarden en invaliden zou kunnen verhaasten. Vrijwilligers van de dienst Bescher ming Burgerbevolking hebben vanoch tend van de zware mist gebruik gemaakt om te trachten d doodsoorzaken van de 4.000 mensen, die in 1951 het slachtof fer werden van een zware mist, vast de stellen. De mist van vandaag was de eerste sedert anderhalf jaar ditl voldoen de geconcentreerd was om waardevolle proeven te kunnen nemen. Tot dusverre is geen alarmerende concentratie van schadelijke chemicaliën in de „smog" gevonden. Maar vanmorgen zijn hon derden chemische monsters van de dik ke, irriterende deken van vocht en rook genomen. De mist was zo zwaar dat tientallen schepen op de drukke Theems tot stil liggen werden gedwongen en de ver keerschaos in de Londense binnenstad nog lelijker dan gewoonlijk werd. Ban- lieten maakten handig gebruik van de mist en vielen in Londen een postwa gen aan. Zij ontsnapten met een geld- buit van 2.357. Op London Airport moesten 11.000 kuikens vergast worden, omdat het vliegtuig dat ze naar Milaan zou brengen vertraging had door de mist. De kuikens zouden doodgegaan zijn als ze een nacht op het vliegveld hadden moeten blijven. (U.P.) De Amsterdamse rechtbank heeft een 24-jarige vrouw, die geholpen had bij twee berovingen, een in een Amster dams hotel en de tweede in het Amster damse bos, veroordeeld tot twee jaar met aftrek van het voorarrest. In het eerste geval was zij op een nacht de kamer van de eigenaar van het hotel, waar zij logeerde, binnengegaan en had diens portefeuille met 250 gld meegenomen. Het tweede geval betrof een fabri kant uit Lunteren, die op een avond in mei j.l. met zijn auto in Amsterdam reed en de vriend van de vrouw als lifter had meegenomen. Onderweg nam hij ook de vrouw op. In het Amster damse bos werd de fabrikant plotseling aangevallen en beroofd, én milieu te onderzoeken en te diffe rentiëren. Destijds beoordeelde men de misdragingen naar de buitenkant; nu poogt men de oorzaken van het wan gedrag op te sporen. Destijds was het werk overwegend repressief, thans over wegend preventièf. Destijds zag men de Kinderbescherming als iets typisch justitieels; nu wordt beseft, dat het voor het wezen van het werk onver schillig is of de rechter er aan te pas komt. Kinderbescherming, aldus mr. Overwater, is ook in de moderne tijd een werk van geloof en vertrouwen en vooral een werk van waarachtige naas tenliefde, van de liefde, die zichzelf niet zoekt en zonder welke wij niets zijn. Tijdens de receptie, welke de bijeen komst besloot, heeft mr. Overwater namens de Kinderbeschermingsfederatie aan H. M. de Koning een exemplaar aangeboden van het gedenkboek „50 Jaar Kinderwetten". De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is, zo blijkt uit zijn Memorie van Antwoord van oordeel, dat de totstandkoming van een wette lijke regeling van het ziekenfondswe zen urgent dient te worden genoemd. Naar zijn mening vinden de thans be staande moeilijkheden bij de uitvoering van de ziekenfondsverzekering echter slechts ten dele hun oorzaak in de be staande wetgeving, doch voor het over grote deel in de tegengestelde belangen, welke bij deze materie zijn betrokken. Men kan ten hoogste hopen, tot een werkbaar compromis te komen. Op het departement wordt voortge- werk. aan het samenstellen van een definitief ontwerp. Nader advies zal terzake van de Ziekenfondsraad en ver moedelijk ook van de Sociaal-Econo mische Raad moeten worden inge wonnen. Wat de twee te Amsterdam gevestigde algemene ziekenfondsen, verenigd in een N.V., welke de verkoop van ge woonlijk door opticiens geleverde arti kelen ter hand zal nemen, betreft, de minister kan niet inzien, dat hierin in beginsel een taak voor de ziekenfondsen zou zijn weggelegd. Hij is van mening, dat er voor de betrokken fondsen alleen dan en slechts zolang reden is, de ver koop van brillen ter hand te nemen en voort te zetten, als de N.V. in eerlijke, vrije concurrentie met de gewone opti ciens aan hun verzekerden lagere prij zen kan berekenen. Een ontwerp-ziekenhuisregistratiewet wordt voorbreid. Hiermede wordt be oogd regelmatig de gegevens te ver krijgen, welke nodig zijn voor een ver antwoord ziekenhuisbeleid, alsmede voor een weloverwogen antwoord op de vraag of en zo ja, welke wettelijke voorzieningen ten aanzien van het zie kenhuiswezen noodzakelijk zijn. De Indonesische minister van Finan ciën, dr. Sumitro, heeft medegedeeld, dat de Indonesische deviezenpositie de laatste vier maanden verbeterd is met rlim 1,1 miljard rupiah. Sumitro constateerde, dat de rege ring succes heeft met haar politiek van het opvoeren van deviezentoewijzin- gen, de strengere controle op de uit gaven, het versnellen van de goederen stroom en het vertragen van de gelds omloop, eind 1953 was de deviezenvoor raad Rp. 2130 miljoen, eind 1954 Rp. 1620, eind juli 1955 Rp 1473. augustus Rp. 1646, september Rp. 1767, oktober Rp. 1975, op 23 november Rp. 2501 mil joen. De groei van de deviezenvoorraad is voor een belangrijk deel toe te schrij ven aan de opbrengst van de export. Het begrotingstekort bedroeg op 15 november 1955 nog maar 1,5 miljoen rupiah en niet meer 3 tot 3,5 miljoen rupiah, zoals aanvankelijk was ge raamd. De Indonesische regering is bezig aan een ontwerp-wet op de buitenlandse investeringen. Sumitro merkte echter op, dat de buitenlandse investeringen als aanvulling beschouwd dienen te worden. De Indonesische minister van finan ciën zei voorts, dat met een Franse maatschappij een contract is aangegaan voor het verbeteren van het Indonesi sche havenwezen. Hiertoe is een lening van de Ex. en Importbank verkregen. (Van een verslaggever) Een tentoonstelling in Arti et Amici- tiae aan het Rokin in Amsterdam, waar ruim driehonderd binnen- en buiten landse persfoto's zijn geëxposeerd, zai zaterdagmiddag om drie uur door minis ter Cals geopend worden. Tot 13 de cember zal de tentoonstelling zijn te be zichtigen, die door de Nederlandse Ver eniging van Persfotografen ter gelegen heid van het 23-jarige bestaan van hun organisatie gehouden wordt. Ruim hon derd foto's zijn afkomstig van Neder landse persfotografen en meer dan twee honderd komen uit het buitenland. De uitgestalde foto's zijn alle van de laat ste twaalf maanden. Het is de eerste keer dat in ons land een dergelijke verzameling bijeen is ge kregen. De Amsterdamse fotograaf B. Meerendonk heeft hiervoor representa tieve collecties uit Zweden, Denemar ken, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Hongarije, België, Zwitserland, Oosten rijk, de Verenigde Staten en Canada we ten te verkrijgen. Een jury van vier buitenlandse leden en een Nederlander zal hierover haar oordeel uitspreken. Het zijn niet alle specifieke persfoto's die in Arti et Amicitiae geëxposeerd zijn, ofschoon ze zeker stuk voor stuk een plaats in dagblad, weekblad of tijdschrift verdienen, hetgeen dan ook gebeurd is. Voor een belangrijk deel zijn het inder daad snapshots van het ene, spannende moment; maar dat kan een vluchtige kus aar een verlaten kade zijn of de ho ge sprong van een deelman in de hoek van zijn domein. Een peinzende Prinses Margaret ziet men even goed uitge beeld als twee verpozende kinderen tus sen kratten met melkflessen. Het geluk dat een persfotograaf gehad heeft blijkt even onmisbaar al3 een gedegen vak manschap. In ieder geval kan men ken nis nemen van een uiterst boeiend ge heel. Advertentie Geneest puistjes, jeuk en irritaties. Als Dag- en Nachtcrème te gebruiken. HELPT DIRECT 1 Tube f 2.2) Alléén GIYca ruwe, rode eit l9<n««t ho"den. 7^/j°Z9en Gene.st droge huid! P.t f i.)0 Tuh f Advertentie In Amsterdam is donderdagmorgen het congres begonnen van de Buiten landse Persvereniging in Nederland, dat tegelijk met de viering van het 30- jarlg bestaan gehouden wordt. Men hoopt door dit congres samenwerking met de buitenlandse correspondenten in an dere landen te bevorderen, de gemeen schappelijke beroepsbelangen te behar tigen en zo mogelijk een internationale federatie van buitenlandse persvereni gingen op te richten. Vele vertegenwoor digers van deze persvereniging waren dan ook aanwezig. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap voor de viering van het jubileum aanvaard. Noodge dwongen afwezig, liet hfj zich vertegen woordigen door zijn particulier secre taris, dr. F. de Graaff. Ook de secreta ris van H.M. de Koningin, W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, was «P het congres tegenwoordig. De voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland, de heer H. G. Kersting, heette allen welkom. De minister-president, dr. W. Drees, hield onmiddellijk na hem een toespraak, in het Nederlands, de taal die de buiten landse correspondenten verstaan. Dit laatste is, zo zeide de minister-presi dent, typerend voor de ernst waarmee de buitenlandse persvertegenwoordi gers hier hun taak opvatten. „In de dagen van rampspoed, toen onze oude erfvijand het water ons trof, heeft de wereld zo zuiver en spontaan gerea geerd dank zij uw werk. Al de feiten van Nederlands herstel na de oorlog en na de watersnood zijn door u op des kundige wijze bekend gemaakt." Minister Drees begreep dat er bij de correspondenten in ons land nog onver vulde wensen leefden en kritiek. Zij hebben gevraagd om meer vertrouwen en betere toegankelijkheid bij de hogere autoriteiten. Inderdaad zal er altijd enig verschil van mening hierover blijven be staan, ofschoon dr. Drees graag en her haaldelijk informeel met de buitenland se journalisten in contact is geweest. De Argentijnse regering heeft een aantal bepalingen opgeheven, waarbij maximumprijzen werden vastgesteld, of de prijzen van bepaalde produkten be vroren werden. Deze maatregel werd volgens het desbetreffende besluit ge nomen overeenkomstig, de nieuwe poli tiek van de geleidelijke verzachting van de economische controlemaatregelen in het binnenland. In een radioboodschap heeft de minis ter van Handel medegedeeld, dat vei a eerste levensbehoeften, als brood, njjjfj vlees, suiker, thee en spijsolie V0PJ JL nog aan prijscontrole onderhevig len blijven. (Van onze correspondent) Vijf en twinti-, jaar geleden werd aan de Leuvense universiteit de economisch- sociale bibliotheek opgericht. Om dit feit te herdenken werd woensdagmid dag in de promotiezaal van de univer siteit een plechtige academische zitting gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vooraanstaanden uit het Vlaamse sociale leven. Werden vooral opgemerkt mgr. Van Waayenbergh, rector magnifi" ®usï de heer Van Groningen, sociaal at taché van de Nederlandse ambassade te Brussel, en de heer Victor, hoofdredac teur van het „Rechtskundig Weekblad". Na een openingswoord door prof. dr. Van Goethem, bestuurslid, werd achter eenvolgens het woord gevoerd door prof. dr. N. de Volder (over: de Vlaam se sociologische literatuur tijdens de jongste 25 jaar); prof. dr. F. de Vis- schere (over: de Vlaamse literatuur over de Staatswetenschappen tijdens de jongste 25 jaar) en tenslotte door prof. dr. G. Eyskens, gewezen eerste-ministef (over: de Vlaamse literatuur over staats' huishoudkunde en publieke financiën). Samenvattend kunnen we zeggen, da' de sprekers wezen op de reeds behaald' resultaten gedurende de voorbije 25 jaar. waarin de Vlaamse sociologie zich op snelle wijze ontwikkelde. De toestand is nu zo, dat het werk van Vlaamse so ciologen in het buitenland reeds bij ver schillende gelegenheden de aandacht wist te trekken. Prof. Eyskens van zijP kant deed een beroep op de overheid om meer steun voor het zo weinig spec taculaire werk van deze academie, maar dat niettemin een zeer grote waard' heeft vpor de goede gang van zaken i® de moderne maatschappij. Van 23 tot -26 januari 1956 zal het 1"* ternationaal Antiquariaat, Menno Hertz berger, te Amsterdam de vrijmetse- laarsbibliotheek van het kasteel ,.Ue Brigon" te Gieres (Isère, Frankrijk) veiling brengen. De boekencatalogu® omvat 1942 nummersde handschriften' catalogus 310 nummers. Onder de te verkopen boeken tref' men een groot aantal werken aan over de geschiedenis van de vrijmetselarij, zeer vele ritualia, reglementen, hedf* renbundels, etc. benevens honderd®' publicaties van de afzonderlijke Frans loges. Behalve vrijmetselarij bevat o collectie boeken ook tal van occulte oi derwerpen (o.a. alchemie, magnetise Rozenkruizers, Tempelieren, etc-) halve boeken zijn ook tijdschriften groten getale aanwezig. De handschriften-catalogus bevat tallen handschriften en honderden c. ven, afkomstig uit het geheime ar r van de bekende Franse vrijmets J. B. Willermoz (1730-1824). Onder n talrijke autographen treft men n vry- aan van bijna alle hoog geplaatst ^eze, metselaars der 18e eeuw. HO v8!a i-eest adellijke, correspondente ,ertog Willermoz behoren: Ferdinand. -jeSSe. v. Brunswick, prins Charies v.wiirtterO' prins Frederik-Wilhelm con f vah berg, de hertog van Havre, de Vyeilei*» Virieu, baron de Hund, baron "e baron de Waechter, etc. Mgr. Alfrink heeft tijdens de lustrum viering van de A.K.W.V. te Arnhem gewezen op de plicht van naasten liefde waardoor de christelijke werkge ver bezield moet zijn. Hij moet in zijn arbeiders de door Christus verloste mens zien, hetgeen in de harde wereld van techniek zonder God steeds moeilijker wordt. Daarom achtte hij de AKWV van zo grote waarde. Mgr. Alfrink sprak zijn waardering uit voor het onderwerp van de lustumviering „De jeugd en het be drijf". De werkgever heeft) een maat schappelijke en een evangelische taak. Ook ten aanzien van de jeugd, waarvobr hij een wegwijzer naar de Kerk kan zijn. De waardering van de Kerk voor het werk en het streven van de AKWV heeft Z.H. de Paus tot uitdrukking willen brengen door de algemeen voorzitter, de heer L. van Heijst, te benoemen tot ridder in de Orde van de H. Gregorius. Mgr. Alfrink prees het beginselvast in zicht waarvan de heer v. Heijst blijk geeft bij het vervullen van zijn talrij ke functies in het organisatieleven en hij noemde de onderscheiding zeker niet alleen een bewijs van waardering voor de vereniging, hetwelk aan een toevallige voorzitter wordt verleend. De eerste bijeenkomst van directeuren van nationale diensten voor culturele betrekkngen is donderdag in het Unes- cohuis te Parijs geopend. Er waren 75 afgevaardigden uit 40 landen. Mr. H. J. Reinink, directeur-generaal van de kunsten én de buitenlandfee cul turele betrekkingen van het Nederland se ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is eenstemmig tot voorzitter gekozen. Vice-voorzitters werden een Frans man, een Amerikaan en een Rus. De Engelse regering overweegt een verkoopsbelastling in te stellen op bijna alles, wat in de winkels wordt ver kocht, in plaats van de belasting bij aankoop op bepaalde goederen, zo wordt in Londen vernomen. De nieuwe belasting, welke waar schijnlijk in de komende twee of drie jaar zal worden ingevoerd, zou een hef fing van een bepaald tarief zijn op bijna elke transactie in nieuwe en tweede hands goederen. Naar vernomen wordtl zou de belas ting op luxe-goederen gehandhaafd blij ven. De lage verkoopsbelasting zou tel kens, wanneer een artikel in andere handen overgaat, geheven worden. Ver wacht wordt, dat binnenkort een wit boek gepubliceerd zal worden, waarin de regeringspolitiek uiteengezet) wordt. Verenigde Staten Een communis tische leider," Fred Fih'è, die sinds 1951 door dé politie wordt gezocht, omdat hij er van beschuldigd wordt een ge welddadige omverwerping van de rege ring te hebben beproefd, heeft zich bij de federale autoriteiten aangegeven. Het proces tegen hem begint maandag a.s. Ten aanzien van de kinderbijslag merkt minister Suurhoff in zijn ant woord aan de Tweede Kamer op, dat afschaffing van deze bijslag voor het eerste en tweede kind zoals door verscheidene leden voorgesteld een stijging van de totale loonsom vereist, die ver uitgaat boven het totale bedrag dat thans aan kinderbijslag wordt uit gekeerd. Immers, ook ongehuwden en kinderloos gehuwden profiteren van de loonstijging. Daarom is heU ook als de SER straks tot enige „ruimte" voor loonmaatregelen zou concluderen, voor de minister nog de vraag, of de keuze van het georganiseerd bedrijfsleven dan juist op deze loonsverhoging vereisende maatregel zal vallen. Er zal een keuze moeten worden ge daan uit de verschillende mogelijkhe den zoals: gelijke beloning van man en vrouw, extra loonsverhoging voor on geschoolden, algemene loonsverhoging, verbetering secundaire arbeidsvoorwaar den, enz. Onder die omstandigheden lijkt een wijziging in de kinderbijslag regeling voorshands niet waarschijn lijk. Ook de gemeenteclassificatie kan noch wenst minister Suurhoff eigener beweging af te schaffen of te beperken. Voorstellen in die richting zal het geor ganiseerde bedrijfsleven moeten doen. De Indonesische waarnemend procu reur-generaal, Abdoel Moethalib Moro, heeft gisteren twee jaar gevangenis straf geëist tegen de oud-minister van Justitie, Djody Gondokoesoemo, die te- rechë heeft gestaan op beschuldiging van het verkopen van visa aan buiten landers. De zaak heeft thans in tweede aanleg gediend. Donderdag 17 decem ber wordt de verdediging voor het laatst in de gelegenheid gesteld voor Gon dokoesoemo te pleiten. Het gerecht zal daarna vonnis wijzen. (U.P.) Het achtjarige Franse meisje Minou Drouet, van wie werd beweerd dat zij ge dichten en brieven van een merkwaardige riipheid had geschreven, is aan een proef onderworpen, om uit te maken, of zij wer kelijk het haar toegeschreven werk heeft gemaakt, In Franse letterkundige kringen is veel beroering ontstaan over de vraag, of men hier al dan niet met een vervalsing te ma ken heeft. Volgens sommigen is de pleeg moeder van Minou de werkelijke auteur, hetgeen men vooral geneigd was aan te ne men, nadat twee grafologen hadden ver klaard, dat het handschrift van Minou niet overeenkwam met dat van de gedichten. Het meisje is nu vijf dagen afgezonderd van haar pleegmoeder en ondergebracht in de woning van de uitgever van haar werk, René Julliard. Hij heeft thans, samen met zijn vrouw en twee van haar vriendinnen verklaard, dat Minou werkelijk de aan haar toegeschreven gedichten en brieven kan heb ben geschreven. Minou, deelde hij mede, had op een gegeven ogenblik gezegd dat zij een gedicht over haar huis wilde maken. „In tien minuten schreef zij een gedicht, waar over wij versteld stonden", aldus Julliard. Zij schreef ook nog een brief. „Ik geef u mijn woord van eer, dat deze documenten authentiek zijn" aldus de uit gever, die verder verklaarde, dat hij de laatste brief en dit gedicht ter beoordeling aan grafologen zou voorleggen. Het meisje onderging door de scheiding van haar pleegmoeder een morele depres sie, reden waarom men haar maandag weer naar huis terug liet gaan. By Markelo is men begonnen met de bouw van een radio- en televisiemast. Wanneer het gevaarte gereed zal zijn, zal hét liefst 176 meter hoog zijn, n.l. de mast, die een hoogte bereikt van 111 meter en daarop nog een metalen piek van 65 meter. Óp het ogenblik is men druk bezig met de betonnen voet voor net gevaarte: 35 ton rail, 35 ton betonijzer en zo'n slordige 5000 zakken cement zullen het bouwsel een stevige ondergrond verschaffen. dan anders en keek strenger dan ik van hem ge woon was. Hij droeg nog altijd het mooie lakense pak waarin hij als parlementariër was versche nen, maar het was intussen lelijk toegetakeld, vol modder en op verscheidene plaatsen opengehaald aan de scherpe dorens van het bos. „Zo," zei hij, „daar hebben we dus Jim Haw kins. Wel allemachtig, en ben je zo maar binnen komen vallen? Afijn, dan zal ik maar denken dat je met goede bedoelingen komt." Hij ging schrijlings op het brandewijnvat zitten en begon rustig een pijp te stoppen. „Dick, geef me dat vlammetje es aan," zei hij, en toen hij de brand er in had: „Mooi zo, steek nou die tak maar in het hout; en nemen jullie je gemak d'r van, jongens je hoeft voor Hawkins niet te blijven staan, hij vindt het wel best als je er bij gaat zitten, daar kun je donder op zeggen. Zo Jim," hij duwde de tabak in zijn pijp aan „daar was je dus weer. Ik moet zeggen, dat is een plezierige verrassing voor de ouwe kerel. Toen ik je de eerste keer zag had ik meteen al in de gaten dat je een bijdehante was, maar ik moet zeggen, dit had ik toch nooit gedacht, van mijn leven niet." Ik deed natuurlijk geen mond open. Ze hadden me met de rug tegen de muur gezet, en daar stond ik en keek Silver recht in het gezicht, uitwendig dapper naar ik hoop, maar met zwarte wanhoop in het hart. Silver trok doodbedaard een paar keer aan zijn PÜP en ging toen voort: „Nou moet je eens luisteren, Jim, je bent hier nu eenmaal en nu zal ik je vertellen wat ik er van denk. Ik heb je altijd graag gemaggen, om dat je een kerel bent waar pit in zit, net zo een als ik zelf toen ik nog een knappe jongen was. Ik heb altijd gedacht, dat je bij ons moest ko men en het leven laten als een goed boekanier, en nu zul je wel moeten, beste jongen. Kapitein Smollett is een prima zeeman, dat zal ik mijn leven lang getuigen, maar op het stuk van disci pline valt er niet met hem te spotten. Plicht gaat voor, zegt ie altijd, en gelijk heeft ie. Zorg dat je in het vervolg uit de buurt van de kapitein blijft,! Zelfs de dokter moet niks meer van je hebben „ondankbare deugniet" zei-d-ie, en nou kunnen we d'r verder lang of kort over praten, maar het komt hierop neer: naar je eigen mensen terug kun je niet, want die willen niks meer van je weten, en als je geen zin hebt om hier in je eentje te bljjven ronddarren, maar dat zou een beetje een zaam wezen, dan zal je wel bij kaptein Silver moeten monsteren." Dat wist ik dus alweer. Mijn vrienden leefden nog, en hoewel ik geneigd was voor een deel te geloven wat Silver zei: dat de heren erg boos waren over mijn desertie, was ik toch meer opgelucht dan teneergeslagen door wat ik had gehoord. „Ik zeg er niks van dat je nu in onze handen bent", hernam Silver, „al kun je d'r donder op zeggen dat het zo is. Ik ben d'r altijd voor om gemoedelijk te overleggen; ik heb nog nooit gezien dat er uit dreigementen wat goeds voortkwam. Als het je aanstaat, kom je bij ons, en als het je niet aanstaat, nou Jim, dan staat het je vrij om nee te zeggen vrii om ja te zeggen, makker, royaler kan geen enkele zeeman 't je aanbieden zou ik zo zeggen." „Dus je wilt een antwoord van me hebben?" vroeg ik met bevende stem. Ik voelde wel dat zijn sar castisch gepraat alleen maar diende om me te laten voelen dat de dood me boven het hoofd hing, en mijn wangen gloeiden en het hart klopte me pijnlijk in de borst. „Jongen," zei Silver, „geen mens zit je achter de vodden. Neem maar op je gemak poolshoogte. We zullen je niet haasten, makker; de tijd gaat zo gezellig voorbij als jij d'r bent, weet je." „Best," zei ik, want ik had wat meer moed ge vat, „als ik dan moet kiezen, dan heb ik ook recht om te weten waar ik aan toe ben, en hoe het komt dat jullie hier zitten en waar mijn vrienden zijn gebleven." „Waar we an toe bennen?" grauwde een van de zeeschuimers. ,,Huh! as we dat wisten, dan waren we beter af as nou." (Wordt vervolgd) (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi 57 HOOFDSTUK XXVIII. In het kamp van de vijand. De rode gloed van de toorts verlichtte het in wendige van het blokhuis en liet mijn ergste ver moedens tot werkelijkheid worden. De zeeschuimers waren in het bezit van het blokhuis en van alle voorraden: daar stond het vaatje cognac, daar la gen het vlees en het brood, net als tevoren, en wat mijn doodsangst nog vertienvoudigde: nergens was een spoor van een gevangene te zien. Ik kon niet anders denken dan dat ze allen waren geko men, en ik deed me zelf de heftigste verwijten dat ik er niet bij was geweest om met hen te ster ven. De zeerovers telden nog maar zes man, van de rest was niemand meer in leven. Vijf waren er op de been, ineens uit hun eerste slaap gerukt, met rode en opgezwollen gezichten. De zesde was alleen maar op zijn elleboog omhoog gekomen; hij was doodsbleek en het rood gevlekte verband op zijn hoofd wees er op dat hij kort geleden ge wond was en nog maar pas verbonden. Ik dacht aan de man, die bij de grote aanval op het blok huis aangeschoten was, maar nog tussen de bomen had kunnen verdwijnen: dat moest hij zijn. De papegaai zat op de schouder van Lange Jan en streek zijn veren glad. Silver zeif kwam me bleker voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2