R.-k. HBS voor de Bollenstreek komt in Lisse Agenda voor Haarlem en omgeving Moeilijkheden tussen adviescommissie en gemeentebestuur Vuilnisemmers in Halfweg ZANDVOORT Industrie eist te veel van natuurschoon op Speelgoedfabrikanten moeten telkens iets nieuws bedenken De scholenbouw in Haarlem Leiding toevertrouwd aan paters Franciscanen Amsterdam gaat het huisvuil inzamelen Zaakgelastigde naar Djakarta ..NATUUR EN LANDSCHAP": VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Veertig jaar bij V. en D. Martha van Rijn krijgt koninklijke onderscheiding ft JAARVERGADERING SINT BAVO OOST Vernieuwing elektrici' teitsleidingen gaat niet door Bioscopen Stadsschouwburg Concertgebouw Crpte of Sint Bavokerk Frans Halsmuseum Diversen Tentoonstellingen 16 uur Burgerlijke Stand Haarlem HAARLEMMERLIEDE Voorstel om commissie ten dele van taak te ontheffen Scheur in de gasslang 11-jarig jongetje naar ziekenhuis in Haarlem overgebracht Heropening na verbouwing Dameskapsalon Keits bestaat 25 jaar Surprise van de Sint Voortaan ook bezoek op Zaterdagmiddag in de „Deo" Spreekuur burgemeester Uitslag politieschiettoernooi Burgemeester reikt prijzen uit GOUDEN BRUIDSPAAR IN OUD-SCHOTEN BASKETBALL SANT POOR! Sint-Nicolaas bij Santpoorts jeugd HEEMSTEDE Politievoetfoal illËI!#! F. W. v. d. Broek 40 jaar bij de P.T.T. „DE BUNKERT" Eerste bejaarden- woningen betrokken Dr. A. G. Brandsma begraven Jubilarissen bij het P.EJV. Big Bill Broonzy LAATSTE NIEUWS Om inlichtingen over vooroverleg te verstrekken Mr. Proper vraagt verlof tot interpellatie Voor bijna 2300 gulden opgelicht >ta- iron op Het is nu zeker, dat de r.-k. HBS ▼oor de Bloembollenstreek in Lisse zal Worden gesticht en onder leiding zal komen te staan van de paters Francis canen. Blijkens een communiqué van de onderwijsstichting Sint Bonaventura te Leiden heeft het departement van On derwijs Kunsten en Wetenschappen on langs te kennen gegeven, dat het ter rein, gelegen aan de hoek van Lijnden- Weg - Spekkelaan te Lisse als de meest verkieselijke vestigingsplaats te be schouwen is. mede ook omdat dit ter rein onmiddellijk beschikbaar is. Het terrein is eigendom van de gemeente Lisse en reeds geruime tijd geleden W'erd het voor dit doel beschikbaar ge steld. Sedert enige tijd aanvankelijk op initiatief van enige ingezetenen uit Noordwijkerhout heeft een comité uit de bollenstreek zich beijverd om te ge raken tot de stichting van een r.-k. mid delbare school in de bollenstreek. Eind 1954 hechtte de bisschop van Haarlem zijn goedkeuring aan dit streven en droeg het bestuur over de te stichten school op aan de onderwijsstichting Sint Bonaventura te Leiden. Lang werd gediscussieerd over de Vraag waar de nieuwe middelbare school moest worden gevestigd. In de gemeenteraadsvergadering van Noord- wükerhout op 25 maart 1955 vroeg de KVP-fractie de raad medewerking te verlenen aan de stichting van een r.-k. HBS in de omgeving van de Vlashoven. Door het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Graven- hage was een uitgebreid onderzoek in gesteld en dit bureau had Noordwijker hout aangewezen als de meest aange wezen plaats voor een middelbare school. In zijn vergadering van 11 maart van dit jaar besloot de gemeenteraad van Lisse, dat hij niet akkoord kon gaan Gisteren vierde mejuffrouw Martha van Rijn, hoofdkassier bij Vroom en Dreesmann in Haarlem, haar 40-jarig jubileum. Ter gelegenheid daarvan ont ving zij vanmorgen uit handen van me vrouw T. Vehmeijer-Dankelman, echt genote van de directeur van het Haar- emse bedrijf, de heer B. Vehmeijer de zilveren eremedaille, verbonden aan' de Orde van Oranje-Nassau. Tal van sprekers hebben in de grote personeelscantine van morgen de vele voortreffelijke eigenschappen van de jubilaresse in een bijzonder daglicht esteld. De hoofdbedrijfsleider, de heer 7an Kimmenaede, prees de betrouw baarheid van mej. Van Rijn, haar ac curatesse en bescheidenheid. Namens de bedrijfsleiding bood hij haar een pen dule aan. Woorden van gelukwensen so'-aken ve vo gens de heren Klis en Möller. resp. chef van de administratie en bedrijfsleider van het Haarlemse detailbedrijf. Namens het personeel sprak de heer Bloemen, die mej. Van Rijn twee fauteuils overhandigde. Tij dens een druk bezochte receptie kwa- vele collega's hun gelukwensen Riin Hierna werd Martha van tip oT?K.-Jlet privékantoor van de direc- »pn, i~ h,s?n,'.waar z'J door de direc- «LlïJïu e bewoordingen werd toegesproken Deze deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de volijverige medewerkster met een ko ninklijke onderscheiding te begiftigen. Het feest werd de.; middags voort gezet met een gezellige cocktail partij, welke aan de jubilaresse, haar familie en vrienden namens de directie werd aangeboden. met de aanwijzing van Noordwijkerhout als vestigingsplaats van de r.-k. mid delbare school voor de bollenstreek, zo lang niet vaststond, dat op basis van een grondig en objectief wetenschap pelijk onderzoek Noordwijkerhout ook werkelijk de meest geschikte plaats was. Besloten werd dan ook het alge meen sociaal-economisch streekrapport van het Economisch Technologisch In stituut en het Landbouw Economisch Instituut af te wachten. Naar aanleiding van uitgebreide on derzoeken heeft het comité toen aan het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een voordracht van drie gemeenten voorgelegd. De keu ze van het departement is uiteindelijk gevallen op Lisse. Het comité heeft deze beslissing aan vaard en zich vervolgens ontbonden, wetende dat het doel van zijn streven was bereikt. In het communiqué wordt tenslotte gezegd, dat verwacht wordt, dat reeds in september 1956 met de lessen zal worden begonnen. In het jeugdhuis aan het Teylerplein heeft de Katholieke Woningbouwvereni ging Sint-Bavo-Oost gisteravond haar jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer A. Rood. Se cretaris F. Veening las het jaarverslag en het financieel jaaroverzicht voor, welke documenten door de vergadering bjj applaus werden goedgekeurd. De voorzitter deelde daarop mede, dat de verleden jaar toegezegde vernieuwing van de elektrische leidingen in de wo ningen van St.-Bavo-Oost, niet zou kun nen doorgaan. Dit zou een huurverho ging betekenen van 17 tot 22 cent. Een schrijven aan de wethouder van Open bare Werken over dit onderwerp, heeft geen resultaat gehad. Het bestuur stelde voor, dat degenen die last ondervinden door slechte lei dingen, dit aan het bestuur kenbaar maken. Een deskundige zal dan een on derzoek instellen en zijn rapport zal aan de betreffende instanties worden door gezonden. Mochten vernieuwingen nood zakelijk zijn, dan zijn de kosten daarvan voor de gemeente. Op een vraag wanneer de woningen eigendom worden, moest de voorzitter antwoorden, dat dit voorlopig nog wel niet het geval zal zijn. Voorlopig be staan er zijn minstens vijftig annuïtei ten en zijn de onderhoudskosten zeer hoog. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Rood herkozen bij acclama tie en bij gebrek aan tegenkandidaten werd in de vacature-Puts de bestuurs- candidaat Th. Petersen gekozen. De heer Rood bracht aan zijn scheidende collega Puts dank voor diens 17-jarige arbeid voor de vereniging en de ge zellige sfeer die hij steeds in de be stuursvergaderingen wist te brengen. De heer Bijster sloot zich daar namens de leden graag bij aan. De heer B. Reynders informeerde namens de K.A.B. naar een procedure kwestie in verband met het al of niet bestaan van stemrecht voor bewoners- met-leden van de vereniging. De voor zitter zette de houding van het be stuur uiteen en beantwoordde voor zo ver dat mogelijk was de klachten en verlangens van de leden. CINEMA PALACE; „De koninklijke reis", a. 1. Tijden. 10, li.30, 2, 3.30 en 5 u In de avondvoorstellingen om 7 en q'ls uur; „De zwarte wreker". 1. TRANS HALS: „De onstuimige rebel" a Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, '.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om acht uur 5 dec. 's avonds gesloten. LIDO: „Cel 2455", 18 jaar. Tijden: 2 4 15 7 en 9.15. Zo.ochtend: „Die Fledermaus", 18 jaar, 8 uur LlJXOR: „De vrouw in het venster". 18 j. Tijden: 2, 7 en 9.15. Za. en zo.: 2, 4.15. 7 en 9.15. 5 dec. 's avonds gesloten. MINERVAtot en met zo.: „Happy lan ding" 14 jaar Tijden: vr. 8.1o, za. 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. 5 dec. gesloten. Di. en wo. 8.15 u.: „Onsterfelijke melodie 14 jaar. Do. 8.15: „Stazione Termini". 18 jaar. «EMBRANDT„Ciske de Rat", 14 laar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. «OXY: tot en met zo.: „De man met het litteken" 14 jaar. Ma. tot en met do.: „De 49e man", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. •TUDIO: „De wereldzee', a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-morgen 11 uur: „Het oerwoud roept", alle leeft. Vrijdag 2 december: Filmvoordracht voor ver. „Geloof en Wetenschap". Mr. A. I" Hustinx: „Onder de zon van Ceylon", uur. Zaterdag 3 december: „Toneelgroep {•^heater" met „Boek van de maand". Het tij, van de maand is een door een zeven- li»?Jarig meisje geschreven roman over de desavontuurtjes van haar eigen familie elem°r en zelfspot verzachten de pikante het ,nten, maar toch niet in die mate, dat geSch, erk van de zeventienjarige bepaaid Iheke voor haar leeftijdgenoten. Met T'anke mkman Jenny van Maerlant, Lies Zona? en Rich. Flink, 8 uur. met j,g 4 dec.: Toneelgroep „Theater" lx- "^Oplr c.v. v,dQ uur1 Woï»?jk van de maand", 8 uur. „Postaal 8 7 december: Toneelverenigi uur (d,genoegen" met „De verrassing", Dondeci „Johan ie8 8 december: Toneelgezelschap met vak= ?.rt" met „Potasch en Perlemoer kamp Bevl J°ban Kaart en Joh. Bos- kundig en h.drie bedrijven lang het vak- War van a lucbtig uitgesponnen geharre- hun vak°.e,, bekende compagnons tijdens Vriidar o 8 uur- enieióo december: Droste's toneelver- uur met „De beunhaas", (dil.) dc^Ne/f8 <5»t deeember: Bonte avond voor 19.45 uur. htmg "Het gebrekkige kind". «OosTln^Welt^.december: Kon. Vereniging west Lezing met film, 8 u. door^Arie* Peters" Van* U ,®®iaardbespeling Vrijdag 9 december: ■•«ardbespeling door AnePeïeTs Vrijdag 2 december: (Volksuniversiteit): Tweede voordracht Prof. dr. E. J. Slijper: .Verleden, heden en toekomst van de mens", 8 uur. H. K. B. (Tempeliersstraat): zaterdag 3 december: Oosterse dansgroep „Ramayana" treedt op voor het Veteranen Legioen Ne derland, afdeling Bloemendaal. Tevens zang van Mena Muria Minstrels, 8 uur. Frans Halsmuseum, donderdag 8 decem ber: Kamermuziekavond. Werken van Han- öel, Bach en Strauss, gespeeld door Nel de c?ur' alt' Lida Langerveld, viool en Annie Schoen, piano. n£a;oc?iehuis -Anno Sancto" (Heemstede) onaerdag 8 december: Voorlichtingsavond r dr- Alfred spreekt over: z'ekerml", 8VuurrZlening en ouderdomsver- Parochiehun Zoetestraat, vrijdag 9 dec.: R.-k. Comm. „De Vrije Tijd" Dr J M 8deui°r"g SPre6kt °V6r "Van Wic houdt U?-; Minerva Heemstede Vrijdag 9 december: Heemsteedse Kunst kring. Frans Vester en Miep van Luin re citeren op fluit en piano, 8.15 uur. Tlnholthuls: Vrljburglaan 17, Overveen Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— Cruqulusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953 Teyler's Museum: Schilderijen XlXe en XXe eeuw Tekeningen Hollandse Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt, Michel-Angelo en Claude Lorrai. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten Geopend iedere werk dag behalve ma. van 115 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop- penhuis anno 1750 met tnventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 1015 uur; zo. van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen paramenten kantwerk, handschriften, munten ea Ge opend van 10—17 uur: zo van 13—18 u Kunsthandel Leffelaar: Grafisch werk door J. M. Prange; schilderijen en dieren- studies door R. E. Penning; tot 15 dec.; geopend op werkdagen van 1017 uur. Huis Van Looy: tot 11 december: Ere-ten- toonstelling van werken van Fred Hendrik Abbing (1901—'55). GEBOREN: L. Joren-de Jong z.; H. M. Hoenderbos-Goedemans z.; A. C. Ja- cobs-Heiloo z.; H. A. M. van den Eeren- beemt-Vermeulen d.; M. C. C. Willem- Wouda-Bout d. GETROUWD: J. J. Cats en J. M. Smits, H. J. M. de Groot en A. M. Bee- len, R. W. P. Peereboom en A. G. P. Schreuder, H. Sminia en A. J. M. Hoef- smit, J. de Boer en L. van Tongeren, A. Keppel en T. E. Mansvelder. OVERLEDEN: Th. J. Heijdanus, 59 j. Kamperstraat, M. A. ter Wolbeek-Tab- bers, 80 j., Bisschop Ottostraat, A. F. Zwart, 6 m„ Zwaardstraat, A. Donkerlo- van der Voort, 82 j, Cremerstraat. De Huisvestingadviescommissie in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude nadert praktisch het einde van haar bestaan. B. en W. van deze ge meente doen de raad nameiyk een voor stel om de commissie gedeeltelijk van haar taak te ontheffen, welk voorstel zy met verschillende argumenten omkle den. Een der motieven is, dat er tel kens meningsverschillen rezen tussen de commissie en het gemeentebestuur. B. en W. zijn door toenemende erva ring tot de ontdekking gekomen, dat het horen van de commissie over het al of niet verlenen van een woonvergun ning meer en meer overbodig is ge worden. Bovendien betekent het afwach ten van advies in de meeste gevallen verlies van tijd, terwijl te veel gelegen heid wordt gegeven om vele personen, die geacht kunnen worden het college te adviseren, door belanghebbende par tijen kunnen worden ingeschakeld. Het is van het grootste belang, zo zeggen B. en W. dat de woningzoekenden snel en doeltreffend worden geholpen. De wet bevat voldoende bepalingen, zo zeg gen zij, dat deze taak door het gemeen tebestuur kan worden vervuld. In de praktijk is ook meermalen ge bleken, dat de adviescommissie ver wacht dat haar adviezen zonder meer worden gevolgd. Telkens wanneer B. en W. daarvan moesten afwijken rezen me ningsverschillen. Het gemeentebestuur stelt zich voorts de vraag of het bestaan van een derge lijke commissie zich wel verdraagt met de gemeentewet. De mening wint veld, dat dit niet het geval is. Nu de commis sie zich in verband met de toewijzing van woningen aan de Kanaalweg ge dwongen voelt te bedanken, geven B. en W. de raad in overweging de commissie te ontlasten van haar taak het gemeen tebestuur te adviseren omtrent het ver lenen van vergunningen tot ingebruikne ming van woonruimte en haar taak uit sluitend te doen bestaan in het advise ren omtrent eventueel noodzakelijke vordering van woonruimte. Vanmorgen omstreeks half vyf werd het 11-jarig zoontje van de familie van D., die aan de Zandvoortselaan in Zandvoort woont, wakker omdat hij zich erg ziek voelde. Hij riep zijn moe- Als de raad van Haarlemmerliede dgr> maar toen deze binnen kwam, bleek de jongen buiten bewustzyn te en Spaarnwoude met een daartoe strek kend voorstel akkoord gaat, zal binnen- z„n geraakt. In het huis was een sterke kort de stadsreiniging van Amsterdam gasontwikkeIing ontstaan, omdat er in zorg dragen voor de inzameling van I de slang van het gasf0rnuis in de keu- huisvuil in Halfweg. Aan alle 460 8é-,ken een grote scheUr bieek te zjtten. zinnen in Halfweg zal gratis een vuil nisemmer in bruikleen worden afgestaan' De jongen werd per zietoiauto naar de Mariastichtmg in Haarlem vervoerd, die tweemaal per week met een rol- z„ toestand was iater redelijk. De an- trommelauto wordt geledigd. De gemeente Haarlemmerliede Spaarnwoude zal daarvoor een vergoe ding van ten hoogste 11.per emmer per jaar moeten betalen, zodat de kos ten ruim f 5000.per jaar zullen be dragen. Het gemeentebestuur acht de uitgave alleszins verantwoord, omdat een hygiënischer wijze van vuilinzame- ling te verkiezen is boven de thans toegepaste methode, temeer daar door de nieuwe regeling arbeidskrachten en materiaal vrijkomen voor andere werk zaamheden, terwijl de vaste aanstelling van een vijfde gemeentewerkman ach terwege kan blijven. Het inzamelen van huisvuil te Ruyg- oord blijft eenmaal per week geschieden zoals tot nu toe het geval is, terwijl B. en W. het gewenst achten ook het vuil in andere gedeelten der gemeente eenmaal per week weg te halen. Zij denken hierbij speciaal aan de bewoon de delen langs de Liedeweg en de Kerkweg. en W. stellen tevens voor met de gemeente Haarlem een overeenkomst aan te gaan betreffende het weghalen van huisvuil in het buurtje aan de Nieuweweg zullen f 200. per jaar be er toe geleid, dat de gemeente Haar lem ook dit buurtje wil verzorgen naast het buurtje bij Spaarndam en aan de Schalkwijkerweg. De kosten voor de vuilinzameling in het buurtje aan de Nieuwe weg zullen 200.— per jaar be dragen. dere familieleden voelden zich eveneens en I niet goed, maar hebben toch verder geen ernstige gevolgen van de gasuitstroming. ondervonden In het jaarverslag van de contact commissie voor natuur- en landschaps bescherming, dat zojuist is versche nen, wordt naast vele onderwerpen van landschappelijke aard ook gesproken over het streekplan IJmond-Noord. Ge releveerd worden de plannen van de provinciale planologische dienst van Noord-Holland en naar aanleiding van de ondergang van het landgoed Wester hout, dat gedoemd is plaats te maken voor de uitbreiding van de industrie, zegt de schrijver van het jaarverslag: „het is wel eens goed er bij stil te staan, dat het gebied van de Breezaap, waar het volgens Hildebrand in de Camera Obscura nog zo uitstekend botanise- Het was gisteren in de dames-kapsa lon van de heer Keitz aan de Schoter- weg te Haarlem niet alleen feest van wege de ingrijpende interieur-wijziging na een maand nijver werken, maar bo vendien omdat het bedrijf dezelfde dag 25 jaar bestond en de fabriek, waarvan de heer Keitz eigenaar is, zes jaar ge leden werd opgericht. Alle produkten die in de salon gebruikt worden komen direkt van die fabriek, hetgeen uiteraard bijzonder voordelig is. De 's middags en 's avonds gehouden receptie was zeer druk bezocht. Vele leden van de Nederlandse Kappersbond. die in de Haarlemse coiffeur een be kwaam oefenmeester heeft voor leerlin gen, welke zich speciaal toeleggen op wedstrijd-kappen, toonden hun belang stelling. In 1954 behaalde de heer Keitz, met als model zijn echtgenote, de grand- prix op een Zweeds concours; voorheen sleepte hij al verschillende eerste prij zen in het buitenland weg en men mag dan ook zeggen, dat hij zeker tot de meest kundige lieden op dit gebied be hoort. Daarnaast schuilen er onder het ongeveer tienkoppige personeel even eens talenten. Een dezer won onlangs de grand-prix te Brussel. De feestvierende firma Keitz heeft dus goede krachten en nu ook een fraaie inrichting. Het is verbazingwekkend dat in een tijd van vier weken de zaak radikaal is veranderd. Vooral de pui moest er aan .geloven, terwijl de etalage een eind naar beneden werd gebracht. Het plafond van de gehele winkel als men deze zo nog mag noemen heeft een „bioscoop"-illuminatie gekregen, waardoor het licht overal kan doordrin gen. Alles ademt de Franse sfeer, ge completeerd door de Zweedse en Ita liaanse. Een aparte vermelding verdient stellig de moderne wijze van verwar ming via voetwarmers, die met de licht bundels de temperatuur voldoende aan genaam houden. De vloer is voorts be dekt met een dunne laag linoleum, die ,°°1 de ?r ln verwerkte plastic onver slijtbaar heet te zijn. Het zou te ver gaan de vernieuwing der stoelen, de sierlijke vorm der Fran se spiegels en nog meer dingen apart te vermelden. De bezoeker concludeert ge makkelijk dat de dag van gisteren voor het echtpaar Keitz inderdaad in alle op zichten succesvol was. Sint-Nicolaas zal bij zijn tochten over huizen en daken de ziekenhuizen zeker niet vergeten. Hoewel het a.s. maandag voor de Heilige Man een zeer drukke dag is, komt hij in alle vier de zieken huizen dezer stad; misschien, als de tijd te kort is, zal het bezoek zich hier of daar moeten beperken tot de zieke kin deren. Mogelijk brengt de goede Sint voor ieder een surprise mede. Voor de patiënten van het ziekenhuis St. Joannes de Deo zal Sint bepalen dat daar voortaan ook zaterdagsmiddags bezoek zal zijn voor alle patiënten. Zwarte Piet heeft dit al verklapt. ren was, reeds geheel is verdwenen door het graven van het Noordzeekanaal. De natuur moet in dit, voor Nederlandse verhoudingen enorme industriegebied, wel zware offers brengen. Des te on aanvaardbaarder is het standpunt van de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap, dat zich in een bezwaarschrift heeft uitgesproken voor een verplaatsing van een belangrijk deel der stedelijke bebouwing naar het duin gebied, waardoor dus nog meer natuur in dit industriegebied verloren zou gaan. Gehoopt mag echter worden, dat de instanties, welke geroepen zijn dit streekplan vast te stellen, een open oog zullen hebben voor de noodzaak, juist ook ten behoeve van de bevol king van het gebied zelf. een zo groot mogelijke oppervlakte duinterrein te sparen." Voorts schenkt het jaarverslag aan dacht aan de plannen, die bestaan heb ben om door het landgoed „Het huis te Vogelenzang" een weg aan te leg gen, waardoor dit prachtige binnen- duinbos in tweeën zou worden gesne den. De acties, die ondernomen zijn om het landgoed te behouden, worden dankbaar in het verslag gememoreerd. In de zomerzitting van Provinciale Sta ten van Noordholland werd besloten de provinciale weg ten westen van Haar lem tot de Zuid-hollandse grens op het provinciaal wegenbeheersplan te plaat sen, bij welk besluit het tracé langs de spoorlijn werd gekozen. „Deze be langrijke uitspraak van het provinciaal bestuur," aldus het jaarverslag, „bete De burgemeester van Zandvoort zal woensdag 7 december geen spreekuur houden, maar dinsdag 6 december. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft woensdag avond tijdens een gezelligheidsbüeen- komst van de Zandvoortse gemeente politie de prqzen uitgereikt van de dins dag en woensdag gehouden onderlinge schietwedstrijd. De persoonlek door de burgemeester beschikbaar gestelde prijs werd gewonnen door hoofdagent Van Waardenberg. Hij had het beste ge middelde behaald, t.w. pistool 44 en ge weer 44, samen dus 88 punten. Als nr Het echtpaar H.W.F. Houthuyzen- v.d. Veer, wonende in de Gruttostraat in Oud-Schoten, hoopt dinsdag 13 de cember hun gouden huwelijksfeest te vieren, temidden van 9 kinderen, 48 kleinkinderen en 9 achterkleinkinderen. De heer Houthuyzen heeft tot zijn 52ste jaar gewerkt als schilder en re clameschilder. Het werken moest hij toen opgeven om gezondheidsredenen. Het vorig jaar werd 'het ergste voor hem gevreesd, toen hij gekweld werd door een ernstige hikziekte. Het echtpaar heeft in de bezettings- dagen bewogen maanden meegemaakt. De bruid heeft toen acht maanden in Duitse gevangenissen moeten doorbren gen, omdat ze een Duitser beledigd had. Toen zij in Haarlem terugkeerde, was het grootste deel van de inboedel ver dwenen. Het echtpaar is lid van de R.-K. Bond voor bejaarden en gepensioneerden en het is hun grootste wens om spoedig een bejaardenwoning te betrekken. Zo'n woning zou het grootste geschenk zijn bij het gouden feest. Sportclub Haarlem is er in de over gangsklasse van de Nederlandse Bas ketball Bond niet in geslaagd tegen het Haagse Punch een overwinning te be halen. Het protest van de sportclub te gen deze Haagse ploeg was toegewezen, zodat de reeds gespeelde wedstrijd in Den Haag zonodig overgespeeld zal worden. Bij de dames won Antilopen in de eerste klasse geheel volgens ver wachting van Rapiditas '31 (32-5\ waardoor de Rapiditas ploeg thans nog puntloos onderaan de ranglijst staat. De uitslagen waren: Dames: S. C. Haarlem 3-R.C.H. 2 22-2; Rapiditas '31- Antilopen 5-32; Antilopen 2-White Stars 2 24-25. Heren: ZBVS 2-HOC 3 27-20; S.C. Haarlem-Punch (Den Haag) 40- 44; ZBVS-Schoten Giants 59-11; IHJ 2- Antilopen 2 22-37; Leathernecks-SSD 43- 38; Ananci-Punch 27-23. Vanavond wordt de belangrijke dis' kent een zekere geruststelling, maar er i trictsklasse wedstrijd Black Pirates te- zijn aanwijzingen, dat de strijd toch nog gen het Haagse Te Werve om acht uur niet volledig gewonnen is." in het Krelagehuis gespeeld. 2 eindigde inspecteur Douma met een totaal van 85 punten. De overige uitslagen zijn; Groep I (pistool): 1. Van Waarden- berg 44; 2. Popkema 44; 3. Trappel 42. Groep II (pistool); 1. De Kruijf 39; 2. Bier 37; 3. Van Landeghem 35. Groep III (pistool): 1. H. Jansen 38; 2. Willemsen 36; 3. Platje 36. Groep IV (pistool): 1. Mastenbroek 40; 2. Mettes 36; 3. Faber 30. Groep V (pistool): 1. Meems 30; 2. 2. Stouthamer 18; 3. De Boer 18. Groep I (geweer); 1. Van Buren 47; 2. H. P. Huijsman 45; 3. Van Waarden- berg 44. Groep II (geweer); 1. E. Paap 46; 2. P. Douma 44; 3. De Kruijf 43. Groep III (geweer); 1. Pols 43; 2. Fa ber 41; 3. De Boer 41. Groep IV (geweer): 1. Post 41; 2. De Wit 40; 3. V. d. Marei 38. Groep V (geweer): 1. Verboom 24; 2. Mastenbroek 24; 3. Smink 17. Op uit nodiging van de K.A.B., af deling Santpoort is Sint Nicolaas voor nemens zaterdag en zondag, vergezeld van zijn knecht, een bezoek te brengen aan de r.-k. jeugd van Santpoort. Zaterdagmorgen worden de kinderen op de kleuterschool bezocht en zondag re- cipiëert Sint met zijn knecht in Zomer- lust, 's middags van 2 tot 4 uur voor de kinderen met gele kaarten, van 4 tot 6 uur voor de kinderen met blauwe kaarten. De kinderen krijgen hier tevens een filmvoorstelling aangeboden. Het Heemsteedse politievoetbalelftal speelde gisteren in het Heemsteedse Sportpark tegen Z.P.S.K., de Zaanse voetbal-agenten. Deze return-wedstrijd twee weken geleden werd de uitwed strijd gespeeld werd tevens een re vanche voor de Heemstedenaren. Zij wonnen met 5-4, maakten daarmee de 4-2 nederlaag van 14 dagen geleden goed en behielden de leiding van hun afdeling. We hebben ze al gezien en we hebben er over gehoord: het allernieuwste Sint- Nicolaascadeautje: de lichtgevende hand schoen. De handschoen met een rood lampje dat gaat branden als men, ge zeten op fiets of bromfiets, netjes rich ting aangeeft. Men staat nergens meer voor tegenwoordig. De zakenwereld broeit voortdurend op nieuwe vondsten. En zo is de rage ook te verklaren waar de poppenkleertjes een hoofdrol spelen; hele vakken met pyama's, schortjes, jurkjes, sokjes, schoentjes, avondjurk jes, sportpakjes, manteltjes en bontman teltjes rijen zich in de warenhuizen aaneen, en men hoeft maar een num mer op te geven en het gevraagde wordt van de kleine „knaapjes" gelicht. Zo levert een fabriek tachtig soor ten speelgoedfiguurtjes, alle gemaakt van latex. Ze variëren van het parman tige lammetje tot de eigenwijze giraffe Zaandam bezit op dit gebied de groot ste industrie van het land en dagelijks verlaten zo'n 1200 stuks de fabriek. He: konijntje en de eend worden afgewis seld door het haasje en de kabouter. De laatste hoort tot de zwiepfiguren, dat wil zeggen, onder de paddestoel, waarop het kaboutertje zit, bevindt zich een holte, die, eenmaal vochtig gemaakt, klemvast blijft zitten op de kinderstoel en zo kan de baby rukken en trekken aan de pad destoel naar hartelust; de kabouter wijkt niet, maar maakt nog muziek ook! Men zou zo zeggen dat met 80 ver schillende figuren de fantasie uitgeput moet zijn. Doch dat is niet het geval. Te genwoordig leveren vooral de kranten strips de voorbeelden voor -nieuwe fi guren. Wordt een boek erg populair, dan kunnen de helden en heldinnen er staat op maken, dat zij in rubber ver eeuwigd zullen worden ten pleziere van hun jeugdige bewonderaars. Rubberspeelgoed heeft ook een pe dagogische inslag, zoals bijvoorbeeld de beker met het „meedrinkende" poesje. Die beker is door het rubber dekseltjee waarop het poesje zich bevindt herme tisch afgesloten. Dat heeft grote voor delen, zoals bleek uit de bestelling van een dokter, die de bekertjes bij tien tallen tegelijk afnam, omdat de patiën tjes in de ziekenhuizen zo gemakkehjk door het buisje kunnen drinken zonder een druppel te morsen. Dit jaar kwam er na de Jaarbeurs plotseling een nieuw idee uit de brei nen der ondernemers. Dit idee kon zelfs niet of nauwelijks gerealiseerd wor den vóór St.-Nicolaas, dè tijd toch voor speelgoed. Vorige week werd namelijk nieuw leven ingeblazen in een goed en vertrouwd oud idee: het paardenleidsel! Maar wat voor een! Ditmaal met een fantastisch mooi gebeeldhouwde rubber paardenkop, uitgevoerd in grijs en bruin. Het tuig zelf is van het mooiste rode leer met natuurlijk de rinkelende bel len, maar het allermooiste blijft toch die grote rubber paardenkop, die inspi reert tot woest draven en steigeren, al zullen de heel kleintjes rustig en kalm pjes stappen, zoals ook wel eens echte paardjes doen. Zo ziet men maar weer. dat er telkens weer nieuwe mogelijk heden zijn en dat is wel zo prettig, vooral wanneer het goede oude tradi ties betreft, al worden die dan in een pittige nieuwe vorm gegoten. Gisteren herdacht de heer F. W. v. d. Broek de dag dat hij veertig jaar gele den in dienst trad bij het P.T.T.-bedrijf In zqn feestelijk versierde woning aan de Rollandstraat 84 te Haarlem nam allereerst het woord de heer J. W. van Schaik, directeur van het Postkantoor Haarlem, die de verdienstelijke werk zaamheden van de jubilaris schetste en de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst overhandigde. Vervolgens memoreerde de heer P. Koomen, voorzitter van het Jubileum fonds o.a. dat hij jaren terng met de vader van de jubilaris werkzaam was geweest en het hem daarom een groot genoegen was de zoon te mogen com plimenteren met zijn veertigjarig jubi leum. Spr. bood namens het fonds een prachtige koekoeksklok aan en overhan digde mevr. v. d. Broek een mooie tuil bloemen. De heer B. J. Korsman, chef geldza ken, was de laatste spreker. De jubilaris sprak tenslotte een kort dankwoord tot de vele aanwezigen. Een dezer dagen zijn de eerste twee woningen betrokken van het bejaarden complex aan de „De Blinkert". De be strating 'is weliswaar nog niet gereed, maar de betreffende bejaarden hadden reeds de huur van hun vorige woning opgezegd. Geleidelijk aan zullen ook de anderen woningen betrokken worden. De officiële opening van het bejaarden complex zal echter pas geschieden, wanneer het gehele complex gereed en bewoond is. Vanmorgen is op de algemene be graafplaats te Bloemendaal het stoffe lijk overschot ten grave gedragen van dr. A. G. Brandsma, in leven een be kend uroloog te Haarlem, die enkele dagen geleden vrij plotseling kwam te overlijden. Onder de talrijke aanwezi gen bevonden zich dr. A. H. Garrer, geneesheer-directeur van het ziekenhuis St.-Joannes de Deo, waar dr. Brandsma de laatste jaren voornamelijk heeft ge werkt, broeder Philippus, overste van het ziekenhuis, een deputatie van het ziekenhuispersoneel, de artsen H. D. G. A. Immink en R. Vedder namens de Mij. ter Bevordering van de Genees kunst en vele andere vrienden en re laties. In de aula werden op het orgel drie werken van Bach gespeeld: „Ich rufe zu Dir, Herr Jesu Christ", „Jesus, joy of man's desiring" en het slotkoor uit de Matthaus Passion. Vele bloemstukken dekten de baar, er werd geen herden kingswoord gesproken. Aan de groeve bedankte een vriend van de familie voor de grote belangstelling en het mede leven, dat door zeer velen bij het over lijd van dr. Brandsma is betoond. Gisteren was de heer C. v. d. Poel te Huizen vijf en twintig jaar in dienst van het P.E.N. te Bloemendaal. Omdat de jubilaris gisteren ziek was, vierde hij zijn jubileum vandaag. Vanmorgen werd hij te zijnen huize gehuldigd door de economisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, en door vertegenwoordigers van het jubileum fonds. De heer v. d. Poel ontving van wege het provinciaal bestuur een boe ket bloemen, van de directie een gra tificatie en een persoonlijk geschenk van de jubileumcommissie. Volgende week zijn er bij het P.E.N. weer twee jubilarissen. Op 8 december is de heer J. van Straaten uit Drie huis, technisch ambtenaar C, vijf en twintig jaar in dienst van het bedrijf en zaterdag 10 december viert de heer P. Vermeer uit Haarlem, technisch ambtenaar B, zijn veertigjarig jubi leum, Dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening te 's-Gravenhage zal dinsdag 6 december omstreeks 1 uur bij Brinkmann spre ken voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Zijn onderwerp is „Huidige en toekomstige aspecten van de arbeidsvoorziening". (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in* gezonden brieven worden terzijde gelegd.) Naar aanleiding van uw recensie van de hand van de heer De Vries over de folkloristische avond, waaraan de grote negerzanger Big Bill Broonzy mede werkte, zou ik gaarne in uw eigen be lang en in het belang van alle ware jazz-liefhebbers iets willen verzoeken en zeggen. Op de eerste plaats is het verzoek: wilt u alstublieft nooit meer een van uw verslaggevers loslaten op een jazz avond of op een avond, waarop de folk lore van de neger behandeld wordt. U kweekt hiermede slechts ergernis en verkeerde opinies. Uw heren verslagge vers weten hoogstwaarschijnlijk verba zingwekkend veel van de „klassieke" muziek af, maar, echt. van de jazzmu ziek hebben ze blijk gegeven niéts te begrijpen. U zou evengoed een bebop-nozem naar een avond van Brahms kunnen sturen, met de opdracht om daar een verslag van te maken. Ik denk, dat u dan heel wat brieven van verontwaar digde abonnees zou ontvangen, die het zelfde zouden zeggen, als ik in deze brief. Nu kunt u mü natuurlijk vragen, hoe ik meen te weten, dat uw verslagge vers geen begrip van jazz hebben. Het antwoord is heel eenvoudig: uit de verslagen. Als n.l. een concert met medewerking van de beste jazzbands van Nederland wordt gekraakt met de woorden: „dat er teveel herrie was en dat er tot zijn (van de verslaggever) spijt niets van de goede jazz, zoals b.v. Paul Whiteman ze maakte, te horen was, is het voor elke jazzliefhebber dui delijk, dat de schrijver niets van jazz afweet, omdat deze Whiteman slechts een vermakelijke imitatie van werke lijke jazz maakte. E. C. Cavé. Naschrift. Het zij ons vergund, onder de aandacht van de vrijmoedige en eer lijke briefschrijver te brengen, dat on ze muziekrecensenten de bekwaamheid hebben tot het oordelen over muziek in het algemeen, hetgeen includeert. dat zij óók met betrekking tot het buiten het klassieke repertoire gelege ne in staat mogen worden geacht tot een oordeel over wat goed of minder goed, echt of schijn is. Het is echter evenzeer een goed recht van de lezer om met de muziekrecen sent van mening te verschillen als het van laatstgenoemde een goed recht is zijn oordeel te geven over een muziek manifestatie. Red. De heer Kweedjiehoo, de Indonesi sche zaakgelastigde in Den Haag, die de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utojo Ramelan, steeds heeft vergezeld bij de besprekingen met de Nederlandse regering in Den Haag. zal vandaag in de namiddag naar Djakarta vertrekken om het Indonesische kabi net in te lichten over de gang van za ken bij het vooroverleg. In verband met de gestagneerde scho lenbouw in Haarlem heeft het ge meenteraadslid mr. M. D. Proper zich tot de raad gewend met het volgende schrijven: „Op 2 november 1955 verras te de wethouder van onderwijs de raad met een mededeling over stagnatie van de scholenbouw in deze gemeente. Bouwplannen voor scholen blijven te genwoordig mer dan een half jaar wach ten op de goedkeuring van de bouwkun dig hoofdinspecteur van het ministerie van onderwijs. Deze autoriteit keurt zo wel het schetsplan als het definitieve plan voor scholenbouw. Daarna is de z.g. urgentieverklaring van de minister van O., K. en W. no dig. Vervolgens gaat het plan naar de mi nister van wederopbouw en volkshuis vesting voor goedkeuring, terwijl het besluit van de gemeenteraad ook de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van node heeft. Sinds 1 augustus 1955 worden voor plannen van scholenbouw die een be drag van honderdduizend gulden te bo ven gaan, door de minister van weder opbouw en volkshuisvesting geen goed keuringen meer verstrekt. Ook voor 1956 wenst dit ministerie te komen tot een vermindering van de scholenbouw. Met ingang van het nieuwe cursus jaar 1956-'57 dreigt daardoor voor het onderwijs in Haarlem een noodsituatie te ontstaan. Naar aanleiding daarvan verzoekt on dergetekende de Raad hem verlof te geven, in de komende Raadszitting de volgende vragen aan het college van B. en W. te mogen stellen: 1. Welke raadsbesluiten van 1954 en 1955 over scholenbouw en uitbreiding van scholen kunnen nog niet uitgegeven worden? 2. Welke van de diverse departemen tale en ministeriële goedkeuringen ont breken aan die plannen. 3. Welke maatregelen heeft Uw col lege genomen en denkt Uw college te nemen, die ertoe kunnen leiden, dat de noodzakelijke schoolruimte tijdig wordt gebouwd. Ongecorrigeerd Vannacht is er ingebroken in een fa briek, gelegen in de Waarderpolder. Door een glasruitje weg te nemen wist de ongenode gast binnen te dringen en uit een magazijn haalde hij een geld kistje weg, waarin 15,- geborgen was. De recherche van het hoofdbureau van politie in Amsterdam heeft een 65- jarige koopman aangehouden, die voor gaf bemiddeling te verlenen aan wo ningzoekenden. Een 23-jarige student echter zou hij voor een bedrag van 2275 gulden hebben opgelicht, met het praatje dat hij een woning voor de stu dent zou kunnen krijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3