Minister Zijlstra antwoordt de socialisten Een groot gevaar heeft de economie in 1955 bedreigd Geen doeltreffende controle bij nieuwe loonronde Amsterdamse firma bestolen voor duizenden guldens Zware straffen geëist tegen leden van het personeel SKETCH ^2^ SPIKWIEL JONGE Tussen neus en lippen Voorstel van Landbouwschap inzake de melkprijzen De kunst Verkouden..? Sociale politiek der socialisten verwaarloost vergeten groepen eschenk mmm Prijsstop voor krantenpapier Toeslagen voor Rijkspersoneel Middenstand niet door de branding VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PAGINA r- „Verbijsterend" Beneluxraad Vijfdaagse werkweek Kartelbeleid Grootste deel van de n'ieuwe lichting naar de landmacht i ■li rvtt&Yïttk C\on APART VAN SMAAK Üe P.B.O. Ministerraad akkoord Bij onregelmatige arbeid Ziekenfondsen zijn geen opticiens Waarom wil minister Suurhoff niet ingrijpen? Afbetalingsvraagstuk eerst dit jaar urgent Verdachten ontslagen Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend de ware Vaderlandse klare Nationale bedevaart naar het H. Land Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst Minister Mansholt bestudeert advies Hooij in Tweede Kamer Broodoorlog te Breda onzinnige strijd i,ïn het begin van dit jaar zag de regering het levensgroot risico, dat de Prijzen in Nederland snel zouden stijgen en dat wij ze niet meer in de hand ïouden houden. Een nieuwe algemene loonronde na de zéér sterke loon ontwikkeling die er reeds was geweest, zou een doeltreffende controle vrij wel onmogelijk hebben gemaakt. Wij hadden dan misschien onze toevlucht moeten nemen tot de distributiemaatregelen van 1945. Had U dat liever ïewild dan de politiek van stabilisatie van lonen en prijzen, die thans wordt toegepast?" Hiermee diende minister Zijlstra de socialisten van repliek op wat zij tegen zijn prijzenbeleid hadden ingebracht bij de behandeling van de be groting van Economische Zaken. Hij vroeg hen er voor uit te willen komen, dat zij inderdaad een nieuwe loonronde hadden gewild en herinnerde eraan, dat het niet zijn beleid was geweest dit te voorkomen, maar dat van de gehele regering, ook van de (socialistische) minister van Sociale Zaken. Advert entit De minister gaf een uiteenzetting van de economische positie van ons land, Waarbij hij uitging van een verhaal dat °ud is, als dat van de buffels van Saidjah's vader: Nederland heeft een structuurprobleem. Daartegenover zijn conjuncturele maatregelen nodig. Pri mair is daarbij wat de socialisten evenmin willen dat de investeringen toenemen. Dat de verhoudingen daarbij m acht zijn genomen, bewees de minis ter met de volgende cijfers: In de jaren 1952 1953 zijn de investeringen voor de consumptie gestegen met 37 procent, voor de beleggingen met 10 procent en voor de overheidsbestedingen met 53 procent. In de jaren 1953 1954 waren deze percentages resp. 48, 44 en 8 procent. De PvdA ziet niet in dat de winsten, die door de maatregelen van dë rege ring aan het bedrijfsleven toevloeien, geen persoonlijke winsten van onderne mers zijn. Zij kunnen ook de onderne mingen ten goede komen; inzoverre profiteren ook de werknemers daar van, zo ging het anti-socialistisch col lege aan de Kamer verder. Het vond zÜn sterkste troef in de opmerking, dat de sociale politiek van de socialisten juist zéér onsociaal is, want zij ver waarloost de vergeten groepen. De mi- hister noemde deze socialistische visie op onze problemen verbijsterend. Hij tei, dat de heer Nederhorst moeilijk <an volhouden, dat Nederland nog een «oedkoopte-eiland is. Ten opzichte van tiPf®. mnden is dat niet meer waar. (De unlt=erhorst had het laaghouden van mr bevordering van de ex- vnuHon icrul benoemd, omdat wij ons dan zouden isoleren van de rest van de wereld, die juist bezig Is naar elkaar toe te groeien). Tot de Kamerleden die hem eraan herinnerd hadden dat de overheid het voorbeeld moet geven met beperking van investeringen, zei de minister, dat men niet moet vergeten dat de over heidsinvesteringen een geheel ander effect hebben. Men kan er de conjunc tuur mee aanvullen of wel tegendruk geven. Het is niet juist te zeggen, dat Particuliere investeringen per se nutti ger zjjn. Bjj de financiering van grote projec ten als de Euratom zou hij als voor beeld de Nederlandse Herstelbank wil len aangeven. Deze werkt met particu lar kapitaal, maar voor bepaalde pro jecten wordt dit aangevuld met over- heidsgaranties. De methode van prof. Posthuma, om langs de weg van doua- he-unies tot afbraak van tariefbelem meringen te geraken, kon hij niet zo fataal vinden als de heer Biaisse. Hij hoemde ze zelfs „interessant". De mi nister deelde nog med„ dat vóór het bind van het aar nog de instelling van de interparlementaire Beneluxraad te verwachten is. Ook over het gedrag Van de Economische Unie in Benelux- verband wordt nu zeer concreet ge- «Proken. Tegen het verwijt van de socialis ten, dat hij zich in de K.S.G. te pas- fief had getoond ten opzichte van het onderzoek naar de wenselijkheid Van invoering van de vijfdaagse Werkweek, nam prof. Zijlstra scherp stelling. Hij had willen vermijden, dat dit onderzoek in feite reeds de invoering van deze arbeidsverkor- f'ng had ontketend. Stel dat er al Ruimte voor zou zijn, moeten wij die dan hiervoor gebruiken? Bovendien Schtte hij dit niet de taak van de fl.S.G. Het gaat om verhoging van het reële levenspeil van de aange sloten landen. Dat is heel iets anders dan het gelijkmaken van arbeids duur, lonen en vakantieregelingen, m Luxemburg had hij sterke neigin- 8en in die richting ontdekt. heuLde besprekingen van zijn kartel de hd merkte minister Zijlstra op, dat meenter Van Leeuwen overdrijft als hij Eeschnfdat er alleen nog maar muizen °°k njp^h worden. De jagers hebben de men 8e olifant neergelegd. Hij deel- lendp po' dat de dagbladen met beta- 0nder7oo?ten zÜn aandacht hebben. Het papier na»„ hot irartol an kranten- dualisme levensgroot in uw eigen be schouwing", merkte minister Zijlstra op tot de heer Cornelissen, die had gepleit voor allerlei garanties voor de midden stand en die van de andere kant niets wil weten van regelingen en afspraken zoals de. P.B.O. die zou bieden. Minister De Bruijn is daar later op de avond nog op doorgegaan. Hij vocht tegen enige bierkaaien door te trachten communisten en liberalen van hun ne gatieve houding ten opzichte van de P.B.O. af te brengen. De eersten be gonnen te schreeuwen dat stakingen onder de P.B.O. bij verordening onmo gelijk worden gemaakt. „Zij zijn mora- liter niet eens meer geoorloofd", zei minister De Bruijn. De arbeiders wor den immers in rechten volkomen veilig gesteld. De minister moest een suggestie van de heer Hazenbosch afwijzen om het jeugdsparen door middel van belasting maatregelen te laten geschieden. Dit zou volgens hem discriminerend werken, omdat de een méér belasting betaalt dan de ander. Volgens zijn systeem zal de jeugd nu van 16-24 jaar een premie krijgen van tien procent op wat zij naar de spaarbank gaat brengen. Naar wij vernemen, zal het overgrote deel der dienstplichtigen van de lichting 1956 bij de landmacht worden inge deeld. Slechts kleinere groepen zullen naar de zee- en luchtmacht gaan. De inlijving bij de landmacht zal plaats vinden op of omstreeks 2 februari, 4 april, 7 juni, 7 augustus, 4 oktober en 4 december 1956. De inlijving bij de zeemacht geschiedt éénmaal per twee weken, die bij de luchtmacht in het begin van elke maand. 50 STUKS IN FEESTVERPAKKING TEGEN DE NORMALE PRIJS VAN f2.-. De senaat van de Unitas Studiosorum Amstelodamensium is voor het jaar 19551956 als volgt samengesteld: P. Albarda, rector, A. Hartman, pro-rector, mej. M. Goedhart, ab-actis, H. J. Bayens, quaestor, P. Polak, assessor 1 en mej. C. E. Lang, assessor 2a. In de Staatscourant heeft de minister van Economische Zaken, zoals is ge meld, een prijsstop afgekondigd voor courantenpapier. Deze prijsstop, die op 2 december 1955 in werking treedt, houdt in, dat de prijs van hier te lande vervaardigd courantenpapier niet hoger mag zijn dan op 24 november 1955 hef geval was. De Nederlandse industrie voor cou rantenpapier had aangekondigd met ingang van 1 januari aanstaande een prijsverhoging voor courantenpapier door te voeren. De betrokken industrie wilde geen gehoor geven aan het verzoek van de minister om hangende het rentabiliteitsonderzoek dat door het ministerie van Economische Zaken wordt ingesteld, van deze prijsverhoging af te zien Met het oog hierop en ge zien het prijs- en kostenverloop in deze sector heeft de minister in het kader van de huidige politiek van prijsstabi- lisatie deze prijsstop afgekondigd. De radiodienst van de Verenigde Naties deelt mede, dat sinds 1 november jl. elke maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 19.00—19.07 uur een radio-uitzending in de Nederlandse taal wordt verzorgd op golflengte 44.95 meter. Opmerkingen over kwaliteit en ontvangst van de uitzendin gen kunnen worden gericht aan radio division, United Nations, New-York, U.S.A. haar- het kartel an kranten- Producent .v°ltooid. Gebleken is, dat Wrhk v, Pri->zen -luist S'steren be" minkt* acl verhoogd. Dit is voor de el 33Tllpl'fHrtff rtnntnncf OPT1 TlTllS Stop aV aanleiding geweest een prijs Staatshlaa .kondigen, die reeds in het nisten vrLIS SePubliceerd. De commu- Prijsverlacn8enubii interruptie of dit een Was da? dl8 betekende. Het antwoord is gebracht? Pnjs op het oude niveau »ennrtTnrierlaarie?hesehikkine afschaf- *annfL dat k de bedoeling, maar ter on mno- n »ebeuren kon de minis- VMr 1 tem,» -meedelen' Wanneer het dat toch tl? Z?u zUn» dan kan ik nierkte hy op?" 8&an aa"k°ndigen, de°-de 7;beua1^ kre8en een veeg uit kpnm tc „a,,n ,een tegenstelling mini t~ °ntdekken in het beleid van *enn?t m Hi dat van zÜn ambt- teemt ri n6 '5'°- voor zÜn rekening eemt, de heer De Bruijn. „Ik zie dat President Eisenhower van de Ver enigde Staten leunt op deze foto tegen het wiel van een tractor, op zijn farm te Gettysburg, terwijl hij de gevers van dit kostbare geschenk hartelijk dank zegt. Het hoofd van de V.S. heeft zijn gas ten vervolgens ruim een half uur rond geleid over zün farm, ondanks het koude weer. De ministerraad heeft een aanvulling van de Rijksbezoldigingsregeling aan vaard, die het mogelijk zal maken aan daartoe aan te wyzen groepen van Rijkspersoneel een vergoeding toe te kennen voor arbeid, verricht i'1 ploe gendienst of voortdurende onregelma tige dienst. De regeling is bedoeld voor de werk en vaklieden in de Rijksdienst en voor de ambtenaren wier salaris niet boven dat van de werk- en vaklieden uitgaat en voor hen die met de directe leiding van deze groepen zijn belast. De rege ling geldt niet voor personeel, voor wie het werken in ploegendienst of in on regelmatige dienst in de aard van de functie ligt opgesloten en evenmin, in dien bij de bepaling van het salaris of van de overige arbeidsvoorwaarden re kening is gehouden met ploegendienst of onregelmatige dienst. De vraag, in hoeverre groepen van ambtenaren onder de regeling zullen vallen, zal nader in de centrale com missie voor Georganiseerd Overleg onder de ogen worden gezien. De regeling luidt: Voor een drie. of meer ploegendienst: tien procent van het week- of maandsalaris; voor een twee-ploegendienst: vijf procent van het week- of maandsalaris;^ voor een onregelmatige dienst: twintig procent van het uurloon voor de uren, gewerkt in vroege ochtend of avond en op de zaterdagmiddag; veertig procent van het uurloon voor de nacht- en zondags uren. De beide laatste percentages die nen als maxima te worden gezien. Voor één uur aansluitend aan de nor male diensturen (acht tot zes uur) wordt geen vergoeding gegeven. (Var# onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris dr. Veldkamp heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid er op heeft gewe zen, dat de ziekenfondsen, die organen zyn met een monopoliekarakter op het terrein van de volksgezondheid niet met eigen opticiëftszaken tegen het com merciële verkeer dienen op te treden. De heer Suurhoff heeft laten weten, dat hy geen aanleiding ziet om hier tegen maatregelen te nemen en dat hy aan een afwachtende houding de voor keur geeft. De wetgeving laat niet de mogeiykheid dat de minister van Eco nomische Zaken deze maatregelen neemt, maar ik stel my voor by mi nister Suurhoff op deze kwestie nader terug te komen, aldus de Staatssecre taris. (Van onze parlementaire redacteur) Het afbetalingsvraagstuk is juist in het afgelopen jaar belangrüker gewor den. Daarom ook is het advies van de commissie Lichtenauer eerst thans ge publiceerd, een jaar nadat het was uit gebracht, zo deelde Staatssecretaris dr. Veldkamp in de Tweede Kamer mede. Op basis van dit zojuist gepubliceerde rapport was men op Economische Za ken reeds bezig een wetsontwerp .voor te bereiden. Eerst in dit jaar is ook de SER om advies gevraagd. Van een trage gang van zaken, waar de heer Hooy opmerkingen over had gemaakt', kon volgens dr. Veldkamp niet gesproken worden. Op raadselachtige wijze is fl. 4600 verdwenen uit de brandkast van een gasinstallatiebedrijf te 's Gravenhage. De brandkast was niet geforceerd. Gevangenisstraffen, variërende van 2 jaar tot 6 maanden heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen zeven verdachten in een zaak waarbij een grote firma in huishoudelijke artikelen in Amsterdam in de loop van 1952 tot medio 1955, voor duizenden guldens is benadeeld. „Wil men diefstallen bij dergelijke grote bedrijven voorkomen dan is het noodzakelijk daarop zulke zware straf fen te stellen dat men al om deze reden zal nalaten te stelen. In dit grote bedrijf worden alle mogelijke controlemaatre gelen genomen, die illusoir Worden in dien ook zij die voor de controle wor den aangesteld, meewerken om goede ren te stelen", zo zei de officier. Alle verdachten, waarvan vijf bij de firma werkzaam waren of nog zijn, hebben de diefstallen, soms op een klein detail na, toegegeven. Tegen een 38-jarige chauffeur eiste de Officier wegens diefstal, verduiste ring en, heling van haarden en andere artikelen twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; tegen een 28- jarige emballeur wegens diefstal en he ling een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eis tegen een 19-jarige ma gazijnbediende luidde een jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. Een 62-jarige winkelierster hoorde wegens heling acht maanden gevange nisstraf tegen zich eisen en haar echt genoot, een 54-jarige winkelier, dezelf de straf. Het echtpaar, in het bijzonder de vrouw, kreeg de goederen aangeboden door hun zoon, die ze had gestolen. Te gen een 46-jarige smid werd wegens het aannemen van 50 zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist met een proeftijd van drie jaar en 100 boe te subs 30 dagen hechtenis. Tegen een 51-jarige chauffeur werd wegens dief stal zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 100 boete geëist. Bij de firma was reeds eerder dief stal geconstateerd. De dader, die nu als getuige optrad, was na het ondergaan van zijn straf, door de firma weer in dienst genomen. Daar men aannam dat deze man de diefstallen niet alleen had kunnen plegen, heeft de directie het personeel bijeengeroepen en een waar schuwing gegeven er mee op te hou den, want dat bij voortzetting geen ge neraal pardon meer zou gelden. Nadien werden er tóch weer diefstallen ge pleegd. Drie van de verdachten zijn nu ontslagen. Uit het pakhuis van de firma hadden de verdachten b.v. meer kachels en haarden op de auto geladen, dan hun was opgedragen. Ook van artikelen, die op de expeditie moesten worden inge pakt en waar soms bij vergissing meer van werden meegenomen dan nodig was werd het „overbodige" verduisterd. Op deze wijze verdwenen grote hoeveel heden wekkers, koffiefilters, messen, scheerapparaten, zeemleren lappen, ser viesgoed e.d. Uitspraak 15 december. Advertentie PHILIPS ROXAN E 55 55 Advertentie De Nederlandse nationale bedevaar ten, waarvan het doorluchtig Episco paat sinds 1932 de leiding heeft toever trouwd aan de paters Assumptionisten te Boxtel, zullen in 1956 worden her vat. De eerste nationale bedevaart na de oorlog, de achtste van de serie, ver trekt 13 april en zal zes en twintig da gen duren. De rechbank te Rotterdam heeft een inwoner van Rotterdam tot geldboetes van in totaal elf maal vijf gulden subs, twee dagen hechtenis en een inwoner van Dordrecht tot geldboetes van in to taal zes maal vijf gulden, subs, twee dagen hechtenis veroordeeld, wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst. In zijn rikketik. De heer J. Volschenk uit Johannesburg, die in zijn beroep als kelder meester zijn naam alle eer aandoet, is blij, wan neer hij in zijn rikketik zit of liever gezegd, wan neer zijn „rikketik" in hem blijft werken. Het zit namelijk zo, dat de heer Volschenk een paar weken geleden een ingewikkelde hartoperatie heeft onder gaan de eerste in haar soort in Zuid Afrika. In een hartklep van de heer Volschenk zat na- melijk een gaatje, waar- j door bloed lekte. Tijdens de operatie werd de hart klep vervangen door een plastic hartklep een plastic-buisje van onge veer 9 centimeter lengte, waarin een balletje óp en neer rolt in overeenstem ming met de pompfunctie van het hart. Het sluit het ene deel van de buis af, wanneer het nart zich ontspant en voorkomt op die wijze, dat het bloed in het hart komt. Telken male wanneer het balletje beweegt, hoort men een duidelijke tik. „Precies een klok", zegt de heer Volschenk, „en wanneer ik maar dit tikken hoor, voel ik mij op mijn ge mak, want als het op houdt, dan. In de bestuurskring van het Land bouwschap is men het, na uitvoerige overwegingen, eens geworden over het te geven advies aan minister Mansholt betreffende de garantie en verreken- prijzen voor melk aan de veehouderij in het tijdvak van 1 november 1955 tot 1 november 1956. Het is nog een ge heel open vraag of minister Mansholt dit advies zal opvolgen, zodat men aan dit voorstel voor de prezen aan de boe ren nog geen enkele conclusie omtrent een eventuele verhoging van de prps voor de gebruikers zal kunnen trekken. Het advies van de Landbouwschap, steunend op het melkprjjsrapport van het Landbouw-Economisch Instituut be veelt een verhoging van de garantie prijs per kg melk van 3.7 pet vetgehalte aan van 0.7 tot 22.7 cent in verband met stpging van de produktieprjjs op de weidegebieden, het zuivere veehou- derübedryf dus. Voor bedreven op het zand en andere schrale gronden is een integrale kostprijs van 24.70 cent per kg melk van 3.7 pet. vetgehalte door het L.E.J. berekend. Aanbevolen wordt hierop een toeslag van 2.2 cent te geven, omdat de toeslag 1954-55 van 1.7 cent per kg niet toereikend bleek om de in tegrale kostprüs te bereiken. Het Landbouwschap beveelt voorts aan de verrekenprijs voor consumptie- melk te stellen op 26 cent per kg. Men berekent, dat de helft van deze con- sumptiemelk komt uit gebieden met de kostprijs van 24.90 cent en de andere helft van de bedrijven met de kostprijs' van 22.70 cent. Dit is gemiddeld 23.80 cent per kg. Voegt men daarby de ge wone marge van een verrekenprijs van 2 cent per kg, omdat de betreffende boeren het gehele jaar door de voor consumptie bestemde melk tegen vaste prijzen verkopen, ongeacht de prezen voor industriemelk dus, dan resulteert een prijs van 25.80 of, afgerond, 26 cent per kg melk voor consumptie met een vetgehalte van 3.7 pet. Minister Mansholt en zyn deskundige zullen dit advies bestudéren. Wie biedt meer? Vit Newmarket (Enge land) komt het verhaal, dat paardentrainer Dick Paecock zijn oren niet ge loven kon, toen de vendu meester op de veiling van renpaarden luidkeels riep: verwacht was beëindigen leidde nadien zijn optre den in een van de Duitse havensteden tot de arres tatie van tenminste 15 personen. Armstrong moest wegens een storing in de microfooninstallatie o zijn optreden eerder dan 'de camera heeft zich de- verscheidene raddraaiers overging. Olifant boos Een filmolifant in Hol lywood met meer dan 30 jaar ondervinding voor Tien guineas voor me vrouw Peacock, totdat zij er meer?" Peacock keek wild de zaal rond, of zijn vrouw er was, maar het was al te laat. Steeds hoger ging me vrouw Paecock, totdat zij weshalve 7000 jazzfans in verzet kwamen. Zij ver langden hun geld terug en vervolgens begonnen zij de stoelen stuk te slaan en het toneel te bombar- zer dagen tijdens opna men voor een televisie film niet kunnen beheer sen en drie personen ge wond. „Old Emma" pro beerde van de planten te eten, die op het toneel deren. O.m. ging de piano waren opgesteld, zo ver- aan diggelen. Een sterke tenslotte van de hand ging politiemacht speelde het voor 84 pond. Peacock eerst na een uur klaar, hervond zijn kalmte, toen de opgeblazen jongelui hem bleek, dat „mevrouw naar buiten te werken. Peacock" een merneveu- De frisse lucht vermocht len van drie jaar was, dat de verhitte gemoederen eigendom was van een echter niet te bekoelen, zekere mejuffrouw Paget. Buiten werd een straf ge vecht met de politie ge- Jazzes.leverd en dat ging net Nadat de Amerikaanse zo lang goed of liever jazz-koning Louis Arm- gezegd: kwaad totdat de strong onlangs in Oslo politie de zogenaamde tievelijk een gebroken oorzaak was geweest van zachte drang deed verke- pols plus hersenschud- gevechten tussen jazz- ren in een ferme „aan- ding en een reeks blauwe liefhebbers en de politie, pak" en tot arrestatie van plekken. telden ooggetuigen. Toen trainer William Gamble dit wilde beletten, wierp „Old Emma" de twee mannen, die op haar rug zaten, op de grond en ging de trainer achterna. Gamble werd tegen de studiomuur gedrukt en kreeg inwendige kwetsu ren. De twee mannen, die door Old Emma werden „gevloerd" kregen respec- (Van onze parlementaire redacteur) Het schot voor de boeg, dat de re gering met de algemene handelsmarge beschikking heeft willen geven, is, om in zeemanstermen te blyven spreken, .niet jn staat geweest de middenstand door de branding heen te helpen, aldus de heer Hooy (K.V.P.), die donderdag middag in de Tweede Kamer de mid denstandszaken besprak by de behan deling van de begroting van Economi sche Zaken. Hy vroeg zich af, of de regering wel met de nodige exactheid kan vaststellen, dat een bedryfstak als de textiel, die een zo grote variëteit van produkten kent de prijzen te hoog heeft gehouden. (Zy zouden slechts 7 pet. verlaagd zijn en het had 10 moe ten zyn.) Nog onbegrüpeiyker is het, dat men geen rekening houdt met het feit, dat slaolie een merkartikel is, aan de prijs bepaling waarvan dus de middenstand niet eens te pas komt. Ook andere sprekers vonden dat dit middel al te rigoureus was. Men vroeg algemeen om van deze maatregel met ingang van 1956 verlost te mogen worden. De heer Hooy herinnerde aan de broodoorlog te Breda en sprak over „een felle onzinnige stryd, die de bak kers tienduizenden guldens heeft ge kost". Het beleid van de regering achtte hy niet juist. Hy bracht naar voren, dat de broodprijs zeer onelas tisch is en dat naarmate de conjunc tuur gunstiger wordt, de broodomzet eerder lager dan hoger wordt. Na de felle strijd in Breda is nu weer een minimum-prijsafspraak teruggekomen, na de bemiddeling van de regering, die een jaar geleden de landelijke regeling heeft opgeheven. De logica daarvan ontging de heer Hoop. Algemeen werd de hotelnota met in stemming ontvangen. Voorzichtigheid achtte de Kamer geboden met het financieren van de hotelbouw. De eco nomische rentabiliteit is bij nieuw bouw een zwak punt, meende de heer Hooij, Van verschillende zyden werd erop aangedrongen, ook het particuliere bedryfsleven te laten meesubsidiëren aan de buitenlandse propaganda voor het vreemdelingenverkeer. Ook de P.B.O. maakte weer onder werp van beschouwing uit. Het liberale geluid van de middenstander Cornelis sen klonk iets gematigder dan dat van zijn fractiegenoot de bankier Van Leeu wen, maar vry van wantrouwen ten opzichte van de P.B.O. was toch ook deze spreker niet. Hy keerde zich met alle macht tegen het instellen van be- dryfsschappen bij de wet. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) was van oordeel, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waarbij men de eis van vol ledige overeenstemming over een in te stellen bedrijfsorgaan maar moet laten vallen en het algemeen belang moet laten gelden. Eerlijk gezegd moet ik altyd een lichte weerzin overwinnen als ik een mu seum betreed. Ik krijg er altijd honger en dorst. En de onvermijdelijke plechtige sfeer, die er altijd heerst, doet mij tenslotte verstij ven, Maar soms moet het écht. Gisteren bijvoorbeeld, toen ik een kennis uit het buitenland onze cultuurschatten zou laten zien. Nu, het was er, in het museum, als vanouds. Er drentelden weer enige ietwat onbestemde personen vaag langs de schilderijen en knepen af en toe deskundig hun ogen dicht. Mijn kennis was er gelukkig een van het genre van nu-dat-hebben-we-dan-ook- weer-gezien. En hij kon ook, cultureel gezien, best op eigen benen staan. Zodat ik inmiddels alle gele genheid had om het volgende ge sprekje tussen vader en zoon af t# luisteren: Zoon.: „Papa, is dit een Ruysdael?" Vader (voorzichtig schattend): „Ja. Misschien is het zelfs nog wel hon derd jaar ouder."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5