Uit Kennemerland Gas in YELSEN wordt twee cent duurder na 1 januari Egalisatiefonds kan hogere kosten niet opvangen Visserij golf Vermakelijkheids belasting voor amateurvoetbal in Velsen blijft De zondag blijve de dag des Heren en algemene rustdag SCHEEPVAAftTBERICHTEN Achtervolgde organist Moderne stedenbouw maakt nieuwe stijl in de zielzorg noodzakelijk Verzet op Cyprus blijft voortduren MARKTEN en VEILINGEN STIENS-OPTIEK r k' ST.-NICOLAAS- CESCHENKEN I- KAN JUWELIER VERKLARING DUITSE BISSCHOPPEN Arbeid van getrouwde vrouwen is een schandelijk misbruik Gr. Houtstraat 108 Iel. 13046 Priesterconferentie te Aken KERSTENINGSTAAK VOOR LEKEN luisteren naar- J VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PAGINA 7 Gierstraat 27 Telefoon 16764 WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN AUTO' O VER DE KOP CULTURELE AGENDA J. DE VEEN ONDER- scheiden Waterstanden Benodigde hulp kan door subsidie gegeven worden Ten koste van de opvoeding GRAMMOFOONPLATEN RADIO RADIOGRAMS TELEVISIE PLATENSPELERS Russische Zuidpool- expeditie vertrokken HEEMSTEDE Burgerllijke Stand Granaat geworpen in kantoor te Nicosia Pauselijke Nachtmis voor televisie Advertentie Aan een verhoging van de gasprijs niet te ontkomen. In 1955 heeft het bcdriif, naar achteraf blijkt, met aan zienlijke verliezen moeten werken, o.a. door de sterk gestegen kolenprijs, tvaarvan de kostprijsverhogende wer king slechts voor een klein gedeelte Herd tenietgedaan door vermindering van de omzetbelasting. Ook in de begro ting voor 1956 is de kolenprijs, naar thans blijkt, minstens 5.per ton te laag geraamd. Hierdoor zal de gasprljs biet 2 cent per m3 verhoogd moeten Horden, wil de exploitatie sluitend ge blaakt kunnen worden. Het egalisatie fonds bestaat nog te kort en bevat nog een te gering bedrag om de verhoging Van de kosten op te vangen. Bij de samenstelling van de begro ting van het gasbedrijf voor het dienstjaar 1955 is voor de berekening van de gasprijs uitgegaan van een koienprijs van f 55.- per ton. Sedert dien is de kolenprijs echter voortdu rend gestegen, hetgeen heeft geleid tot een verhoging van de inkoops prijs van het gas met ongeveer 0,8 cent per m3. Voor het jaar 1955 be tekent dit een totale verhoging van de gasinkoop van 102.000.—. Verder zijn de uitgaven voor salarissen en lonen belangrijk hoger geworden dan op het tijdstip van samenstelling van de begroting kon worden voor zien. In totaal overtreffen deze uitga ven de raming met 53.000.het geen neerkomt op ong. 0,4 cent per m3. Wanneer rekening wordt gehouden biet de voordelen, voortvloeiende uit de verlaging van de omzetbelasting voor de gaslevering per 1 september 1955 (f 14.000 over 1 sept.-31 dec. 1955) bedraagt het totale tekort over 1955 derhalve 141.000.of 1,1 cent per m3. Het iaat zich, in aanmerking nemende bet zeer zachte najaar en de daarvan bet gevolg zijnde geringe gasverkoop, niet aanzien, dat dit verlies door gun stiger bedrijfsresultaten nog belangrijk n ^'or teruggebracht. it en voor 1950 geraamde kolenprijs V 62. per ton) blijkt te laag te zijn. voor dit dienstjaar zal gerekend moe ten worden op een kolenprijs van 67. Per ton, hetgeen een verhoging van de gasinkoopprijs van ongeveer 0,6 cent ten gevolge heeft. Voorts is bij het opma ken van de begroting voor 1956 gere kend op een algehele afschaffing van de omzetbelasting op gas. Thans blijkt échter, dat aan omzetbelasting zal moe ten worden betaald 5 pet. van een- Vierde deel van de gasomzet, zijnde 0,17 cent per m3. In verband met een en ander zal, niettegenstaande het feit, dat de overige kostenelementen van de gas- Prijs vrijwel overeenkomen met de bcem«or 1:iii de samenstelling van de gen denf,Dv?or..1956 vastgestelde ramin- rkelijke kostprijs van het gas ongeveer 0,8 cent hoger komen te lig gen dan aanvankelijk werd geraamd. Gezien deze kostprijsverhoging zou voor 1956 dus een verhoging van de gas prijs met 1 cent per m3 nodig zijn. Daarbij is dan evenwel nog geen re kening gehouden met de ongunstige be drijfsresultaten over 1955. Voor het te kort over het laatstgenoemde jaar zal een beroep moeten worden gedaan op het egalisatiefonds. In dit fonds is ech ter momenteel slechts een bedrag van 50.000.aanwezig, onvoldoende der halve om het verlies over 1955 volledig op te vangen. De ongunstige resulta- ten over 1955 hebben dus niet alleen i tot gevolg, dat het in het egalisatie fonds aanwezige bedrag geheel wordt verbruikt, ze veroorzaken bovendien voor het fonds een negatief saldo van 91.000.—. Het behoeft geen betoog, dat dit te kort niet kan worden goedgemaakt door de hiervorenbedoelde verhoging van de gasprijs met 1 cent per m3. Daarvoor is een verdergaande verhoging van de gasprijs nodig. Bovendien moet worden gezorgd, dat het fonds, wil het aan zijn doel kunnen blijven beantwoorden, weer tijdig de beschikking krijgt over nieuwe middelen om eventuele latere tegenvallers te kunnen opvangen. Op grond van een en ander zijn B. en W. tot de slotsom gekomen, dat het aanbeveling verdient de bestaande gas- prijzen met 2 cent per m3 te verhogen. Deze verhoging zou dienen in te gaan met de eerste meteropname na 1 ja nuari 1956. B. en W. stellen de raad voor dien overeenkomstig te besluiten en daar toe de prijzen van het gas vast te stel len als volgt: a. bfj levering van gas over de gewone meter op 16,5 cent per m3; b. bij levering van gas over de munt- j meter op 17 cent per m3; c. bij levering van gas voor ruimtever- I warming op 13 cent per m3; d. bij levring van gas voor industrieel I verbruik voor de eerste 3000 m3 (of I minder) on 13 cent per m3 en voor het boven die hoeveelheid afgenomen gas op 12 cent per m3. RUIME KEUZE IN Barometers Thermometers Vochtmeters Prisma-kijkers Veldkijkers Loepen-Leesglazen Microscopen enz. Advertentie HORLOGES KELTUM-KLOKKEN GOUD - ZILVER BARTELJORISSTR. 2 Donderdagavond omstreeks half 7 is 0p de Lange Nieuwstraat de auto van een dokter gegrepen door een van rechts komende personenauto. De dokter, die Va« de Spaarnestraat kwam en de Lan- ke Nieuwstraat wilde oversteken, had ?5rst gestopt en is toen vermoedelijk misleid door de rü verlichte etalages, *°dat hy e ennaderende auto niet zag. Vn7 hjj de weg overstak werd hy in Gllle vaart gegrepen. De doktersauto over de kop, terwijl de andere en eveneens zeer zware schade op- i'e.P- De dokter had slechts enkele ui* ammen opgelopen. H\j kon slechts 'f zijn wagen komen via een portier aam. Voor de inzittenden van de ande- F® auto is het ongeluk eveneens zonder verWondingen van betekenis afgelopen. Advertentie dronk H-,?'' «u*- aBoida-burcau van de Velser Ge plant*,!?hap Cultureel Centrum, Moerberg- Voor ri=" 'i IJmuiden. tel. 5743, werden ber a. wee'c van 4 tot en met 10 decem- (Van ™'sende activiteiten genoteerd 5 H c ewege aangevuld): Uur p Ault' ?ntr"m, 9.30—12 en 2-4.30 c j Vermeulen museum. Uur pN,Cult- leotrum. 9.30—12 en 2-4.30 PaifVermeulen museum. Vf £craêdL™r: Onderwijzers toneel- Uur^pSr01111- Centrum, 9.30—12 en 2—4.30 Pat-Vermeulen museum. <Cl Naam"' 8 UUr: rilmavon<ï Bond Zon- Uur DpC',PlU- Centrum, 9.30—12 en 2—4.30 9 t\ Vermeulen museum. Uur p •,7Cult- Centrum, 9.30—12 en 2—4.30 in' j Vermeulen museum. Uur Dec„c,,lt' Centrum, 9.30—12 en 2—4.30 Vermeulen museum. Voor de donderdagmarkt kwamen ze ven vaartuigen in IJmuiden binnen, een haringtrawler, een vistrawler, drie log gers en twee kotters, alsmede enige dagvissers. De totale aanvoer bestond uit 1.910 kisten vis, 315 stuks stijve ka beljauwen en er was plusminus 2.500 kilo tong. Er waren 570 kisten haring, 110 kisten makreel, 625 kisten schelvis, 190 kisten zwarte en blanke koolvis, 255 kisten wijting en 200 kisten schol. Over de gehele linie hielden de hoge prijzen aan en men zou zelfs kunnen zeggen, dat er nog enige stijging was. Zo werd voor de grote schelvis 55,- tot 48,- per kist betaald, voor de gr. middel 48,- tot 45,-, kl. middel 50,- tot 42,-, pennen 42,- tot 36,- en voor de braatschelvis 34,- tot 31,- per kist. Dichte wyting deed 24,- tot 21- per kist, gestripte 30,- en 29,- per kist. De haring was gewild en no teerde 21,- tot 19,- per kist. De ma- £Feel hleef duur met 37,- tot 34,- per kist. De regels grote kabeljauwen de den 234,- tot 196,- per 10 stuks en voor de kisten grote kabeljauw werd 220,- tot 208,- per 125 kg betaald. Grote zwarte koolvis werd gewaardeerd op 120,- tot 108,- per 125 kg, de blanke op 84,-. Kleine zwarte koolvis werd verkocht voor 50,- tot 46,- per 50 kg, de blanke voor 2,- tot 16,-. De schol was ook donderdag bijzonder duur: Schol I 58,- tot 55,- per kist, schol II 55,- tot 50,- en de drietjes 44,- tot 35,- per kist. Met de tongen ging het precies eender. Gr. tong 5,40 tot 4,90 per kg, gr. middel 4,10 tot 3,90, kl. middel 3,70 tot 3,50, tong I 3,60 tot 3,40 en tong II 2,95 tot 2,65 per kilo. Heilbot noteerde 2.80 tot 2.55 per kilo, tarbot 2,90 tot 2,25. De schar werd verkocht voor 35,- tot 25,- per kist. Voor de vrijdagmarkt stond van de ttvtlervloot 6enoteei'd de Klaas Wijker 1JM 85 met een totale vangst van 710 Kisten, waarvan 300 kisten schelvis, 180 ^t,nS. 60 kisten koolvis, 170 kis- wend'versen en 60 stuks stijve kabeljau- deBtoncvBnit;fisser" is een °plpving van de tong vangsten waar te nemen De nachtvangsten variëren van 100 tot 250 kilo per schip met 6 tot 8 manden bijvis Overdag wordt iets minder eevanVen' namelijk 50 tot 100 kilo tong en 6 tot i n manden bjjvis. g en b tot 10 Van de trawlers om de Noord komen minder gunstige berichten daar de vis sery bemoeilijkt wordt door het weer Er zijn trawlers, die al vier dagen vari hun reis hebben liggen steken. De dag vangsten variëren van 100 tot 150 man den hoops. De Herman IJM 2 had een trek van 60 manden, de Eli Chenevière IJM 32 twee trekjes van 40 en 20 man den hoops. Tijdens een afscheidsbijeenkomst ter gelegenheid van de pensionering van de heer J. de Veen te Den Haag, tech nisch hoofdopziener der Visserijen, ge detacheerd bij het Rijksinstituut voor Visserü-onderzoek, heeft de directeur der visseryen, ir. G. J. Lienesch mede gedeeld dat de scheidende functionaris wegens zyn verdiensten voor het ylss.e" rijbedrijf is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. IJMUIDEN Zaterdag 3 december De afdeling Haarlem van de KNVB heeft het gemeentebestuur van Velsen verzocht op zo kort mogelijke termijn af te schaffen de vermakelijkheidsbe lasting voor wedstrijden van amateur voetbalverenigingen. Hef verzoek is gegrond op de over weging, dat ongeveer 80 verenigingen zjjn overgegaan naar betaald voetbal. Deze verenigingen trekken een groter aantal betalende bezoekers tot zich, waardoor de verenigingen, die het spel op amateuristische grondslag beoefe nen, in een zeer moeilijke positie zijn gekomen. Een tweede overweging wordt gevormd door de steeds stijgende kosten voor jeugdwerk, die nipt meer uit con tributies en donaties bestreden kunnen worden. Zonder de moeilijkheden van de be doelde verenigingen te onderschatten en gaarne erkennende de belangrijk heid van het verrichte jeugdwerk, menen B. en W. van Velsen, dat vrij stelling van de vermakelijkheidsbe lasting voor de bedoelde wedstrijden een willekeurige en tegenover andere met jeugdwerk belaste verenigingen onverdedigbare uitzondering zou vor men. De opbrengst van de belasting ter zake moet daarbij buiten beschou wing gelaten worden. Slechts het prin cipe van de heffing mag hier maat staf zyn. Behoeven deze verenigingen steun en erkent de overheid, dat hier voor haar een taak ligt, dan zal de behulpzame hand op een andere en voor een ieder duidelijke wijze moeten worden gebo den. In dit verband herinneren B. en W. er aan, dat in Velsen een regeling is getroffen voor het verlenen van sub sidie ten behoeve van de jeugdafdelin gen van amateurssportverenigingen. Daarmee geeft de gemeente voldoende blijk van haar tegemoetkomende hou ding in deze. B. en W. geven de raad in overwe ging op het verzoek afwijzend te be schikken. De 40-urige werkweek kan ongetwy- feld onder zekere voorwaarden vooruit gang betekenen. Aldus verklaren de Duitse bisschoppen in een heden gepubliceerd schrijven dat handelt over het vraagstuk van de 40-urige werkweek en de vrouwen arbeid. In deze verklaring zeggen zij, dat een vrij weekeinde de mogelijkheid schept, de zondag ais de dag des Heren en als een rustdag te beleven. Het kan er voorts toe bijdragen, het huidige, vaak zo geremde gezinsleven weer ruimte te geven. Nadrukkelijk waarschuwen de bis schoppen voor de zgn. glijdende werk week. Uit het daardoor ontstane ver lies van de zondag met zijn religieuze en menselijke waarden zo zeggen de bisschoppen groeit het directe ge vaar, dat de mens zich nog verder van God verwijdert. Voorts kan het er toe leiden, dat de vader, de werkende moe der en de opgroeiende kinderen weken lang geen enkele dag tezamen meer kunnen beleven. De pogingen ter vermindering van de arbeidstijd verliezen haar betekenis, zo gaan de bisschoppen verder, wanneer niet tegelijkertijd alles in het werk ge steld wordt, om de werknemers een zinvol gebruik van de nieuw verkregen vrije tijd mogelijk te maken. Zij wijzen daarbij op het gevaar van te kleine woningen en verklaren, dat de eigen haardstede de beste voorwaarde is voor rust en ontspanning van de werkende n.ens en voor een waarachtig gelukkig gezinsleven. Vervolgens houden de bisschoppen zich op diepgaande wijze bezig met de vrouwenarbeid, zy onderstrepen hierin de eis van de H. Vader. Dat huisvrou wen en moeders wegens te geringe ver diensten van de vader, tot schade van haar huiselijke plicht en in het bijzon- der ten aanzien van de opvoeding van de kinderen buitenshuis werkzaam moeten zyn, is een schandalig misbruik, dat koste wat het kost verdwijnen moet. Als heilzaam middel om de gehuwde vrouwen en de moeders van de dwang om werk te gaan zoeken buitenshuis, af te houden, noemen de bisschoppen een Advertentie OORD rechtvaardig en voldoende inkomen. Een begin hiermede is gemaakt, hoewel het tot nu toe bereikte geenszins vol doet. Voor weduwen en ongehuwde vrouwen, die om des beroeps wille moeten werken, verlangen de bisschop pen een arbeidsterrein en arbeidsvoor waarden, welke aan de natuur van de vrouw zijn aangepast. Het gaat niet aan, de vrouwen, die zelf in haar levens onderhoud moeten voorzien, te beschou wen als reserves voor de industrie. In Maart van dit jaar heeft de orga nist Robert Metzier uit Chicago het ge daan gekregen, dat het bij rechterlijk bevel aan de 35-jarige mej. Harriet Da vies werd verboden een kerk te betre den, waar Metzier het orgel bespeelde. De organist had zich erover beklaagd, dat mej. Da vies en haar moeder hem van kerk naar kerk volgden en steeds op de voorste rij naar hem zaten te staren als hij speelde. Hij werd daar zenuwachtig van en ging fouten maken. Zijn betrekking in één kerk had hij al opgegeven om aan de belangstelling van de dames te ontkomen, maar zij waren hem trouw naar andere kerken gevolgd. Een andere rechter heeft nu het rech terlijk bevel ongedaan gemaakt. Hij ver klaarde niet bevoegd te zijn mensen buiten een kerk te houden, wat hun motieven voor kerkbezoek ook zijn. Dit waren zaken die bij de strafrechter thuis hoorden. Mej. Davies heeft als enige reden voor het volgen van Metzier opgegeven, dat zy hem zo mooi vindt spelen. (Rtr.) Volgens een bericht van radio-Mos kou is een grootscheepse Russische Zuidpoolexpeditie uit Kaliningrad, het voormalige Koenigsberg, vertrokken. Eerder was reeds meegedeeld, dat de expeditie zal bestaan uit twee schepen, de „Ob" en de ,,Lena", die uitgerust zyn met machtige dieselmotoren en die o.a. vliegtuigen, helikopters, jeeps en acht volledige radiostations zullen ver voeren. De basis van de Sovjet-expeditie in het Zuidpoolgebied zal bestaan uit 18 „prefao"-woningen, welke alle drie ka mers zullen tellen, kleine krachtstati ons, een hangar, een garage, een labo ratorium en twee wetenschappelijke sta tions welke dieper in het Zuidpoolgebied gelegen zullen zyn. Deze twee stations krijgen de namen „Wostok" en „Sov- jetskaja". De expeditie zal haar werkzaamheden volledig coördineren met het program ma van het derde internationale geofy sische jaar, dat loopt van 1957-58. De Sovjet-expeditie heeft zich tot taak ge steld de invloed te bestuderen van at mosferische processen in het Zuidpool gebied op de algemene circulatie van de atmosfeer van de gehele aarde en zy heeft tevens het plan een fysico-geo- grafische beschryving te geven van het nog weinig bekende Zuidpoolgebied en materiaalte verzamelen over de karak teristieken van de ijskap der Zuidpool en de geologische structuur daarvan. Hoog water Laag water: 6.03 u. en 18.22 U. 1.39 u. en 14.02 u. ONDERTROUWD: p, h. van der Weele en J. C. Heuff, A. Heijstek en E. Stoffer, J. A. Veldhuizen en E. M. Nimis, F. J. Hazeveld en M. W. Ree. GETROUWD: W. J. Dittmar en H. C. M. van Gaart, N. P. Volkering en G. W. A. Woudstra, H. M. Henkes en N. van der Weerdt, A. da Costa Senior en T. N. de Vletter. GEBOREN A. Prins en T. E. Janmaat, d.; L. J. J. Smit en C. J. Böhm, d. OVERLEDEN: R. J. P. de Groot, 22 jr.. Noordwijk, Duinweg 21, E. de Vries- Burggraaf, 73 jr., J. v. Campenstraat 13, H. A. de Wijs, 83 jr., Kerklaan 85. Op de eerste bijeenkomsten, die het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing voor priesters, afkomstig uit Nederland, België en Duitsland be legde, hielden diverse inleiders voor drachten, welke niet langer dan een kwartier mochten duren. Met deze me thode is gebroken, want het aantal le zingen werd gaande weg verkort en de duur verlengd. Ditmaal op de zevende Johannes-Joseph van der Vel- den-conferentie zoals zij thans naar de grote promotor worden genoemd had het bestuur slechts een tweetal sprekers uitgenodigd: de Duitser dr. H. Pauels uit Overbach en de Belg Abbé ir. Houtart, uit Mechelen. De overwe- dat de discussie minstens zo be langrijk geacht moet worden als de behandeling van het onderwerp zelf fa' deze koerswijziging wel niet vreemd zyn geweest. Ruime horizon t ^ds voornaamste gast mocht prof. dr. riin«'hlJH'wll® ^editiegetrouw de lei- Exc-J^gr- Rüth, Aposto- Ji^hnVlCla-riSuVan Trondheim, begroe- ^schop, wiens gehele geeste lijkheid uit slechts vier priesters be- f ,a naar hij openhartig ver- klaaide moeite om niet jaloers te worden nu hy zich in dit even talrijke als selecte gezelschap mocht bevin den. Van de 5000 katholieken die Noor wegen telt wonen er 4000 in het zuiden van het land. In zyn gebied, dat een half miljoen inwoners bezit, woont slechts een kleine kudde van 300 gelovigen. „Vergeet niet, dat Noorwegen ook tot Europa behoort" waarschuwde de Apostolische Vicaris en Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Pohlschneider, de gastvrije bis schop van Aken, verklaarde, dat hij na het bezoek, dat hij kort geleden aan Amerika heeft gebracht, nog meer tot de overtuiging was gekomen, dat we onze geestelijke horizon niet genoeg verruimen kunnen. Liefde voor het va derland is een schone deugd, doch de ware patriot is slechts degene die voor zijn volk het waarlijk goede wenst. Hoe betrekkelijk de waardeverhoudingen overigens zijn was Monseigneur meer dan ooit in de Verenigde Staten duide lijk geworden, waar men het Saarge- bied waarover men zich in Europa zo druk maakt met moeite als een vlek op de globe kon ontdekken! Voor verstandige mensen aldus de bis schop moest het toch niet zo moei lijk zijn een goede oplossing te vinden voor de problemen die zich voordoen. Van een werkelijk mondiaal gerichte visie getuigde het uitvoerige betoog dat de Mechelse Abbé Fr. Houtart in vloeiend Frans meer dan twee uur lang voor zijn aandachtig gehoor hield. In deze beschouwing waren de resultaten verwerkt van een studiereis, die hij door Amerika gemaakt heeft. Met be hulp van doeltreffend gekozen kleu rendia's gaf hij een overzichtelijk beeld van de nieuwe stijl, waarin de zielzorg haar roeping in de dichtbevolkte agglo meraten der grote steden moet vervul len. Een eeuw geleden waren er op de gehele wereld nog slechts honderd ste den die meer dan 100.000 inwoners tel den; thans is dit aantal achtmaal zo groot. Aan de structurele wijzigingen die door deze gigantische uitgroei wer den veroorzaakt, hebben de parochies zich niet of onvoldoende aangepast In Brussel, Rome, Buenos Aires en ande re steden zijn de parochies b.v. veel te groot. Als frappant voorbeeld haalde Abbé Houtart Leopoldville in de Bel gische Congo aan, een stad die op een aantal van 300.000 inwoners niet meer dan vier parochies bezit. In Chicago daarentegen hebben de immigranten het goede idee gehad priesters van hun eigen nationaliteit mee te brengen Dit heeft tot het gunstige gevolg geleid dat in de arbeidersparochies het geloof trouwer wordt beleefd dan in andere wijken dezer miljoenenstad. Het karakter der middeleeuwse ste den, waarvan de kerk het middelpunt vormde is verloren gegaan. De pastoor kende daar al zyn mensen, die arbeid den op de plaats waar zij woonden. Thans „laat men zich transporteren naar plaatsen waar men niet wil wonen en woont op plaatsen waar men niet wil werken heeft eens een Amerikaan geestig opgemerkt. Ook in de milieu.? van fabrieken, kan. toren, universiteiten en amusements- gelegenheiden moet Christus worden binnengevoerd. Op dit gebied ligt een grootse, verantwoordelyke en welhaast exclusieve taak voor lekengroeperingen gereed. De geestelykheid, die zich in deze tijd niet beperken mag tot prediking en godsdienstonderricht, dient de gelovi gen ook voor dit apostolaat op te leiden. De leken moeten dit kersteningswerk kunnen verrichten in de sectoren van onderwys, gezondheidszorg en liefda digheid, ja zelfs tot in de internationale organen van lino en Unesco toe. Aan debetekenis van de territoriaal afgebakende parochie behoeft deze aan passing aan de gewijzigde sociologische structuur geen afbreuk te doen. Ook achter het IJzeren Gordijn in Mos kou en Leningrad b.v. tracht men bij de stadsuitbreiding wijken te vormen, die zelfstandige gemeenschappen zijn. Gesloten front Zonder pessimisme doch met nadruk kelijk realisme, liet dr. H. Pauels uit Overbach uitkomen onder welke moei lijke omstandigheden de priester in het Europa van het jaar 1955 zyn taak ver vullen moet. De geleerde inleider, die reeds viermaal gedoctoreerd is, vuurde zijn gedachten in het tempo van een mitrailleur op zijn auditorium af. Daar aan was het te wijten, dat dit cultuur filosofische betoog meer overrompelde dan overtuigde. Niettemin lanceerde hy de rammelende opbouw ten spijt menig briljant idee. In zijn betoog liet hij scherp uitko men, dat de gevaren, die de Kerk van de zijde der vrijmetselarij bedreigen niet minder groot zijn dan die van het communisme. In 1948 begon de Loge haar verloren terrein terug te winnen. Daardoor wordt de zielzorg voor nieuwe problemen gesteld. Met de wapenen, die in het arsenaal der dogmatiek liggen opgetast, moet de Kerk de tegen Haar ondernomen aanvallen trachten af te siaan. Hoewel de vrijmetselarij er met het communisme door de ervaring ge leerd! van overtuigd is geraakt, dat het religieuze element uitsluitend op gevat als een ontmoeting met God in de zin van Max Scheler onuitroei baar is, blijft toch geheel haar streven er op gericht het Katholicisme te dwin gen zijn dogma prijs te geven. De schoolstrijd merkwaardigerwijze on geveer tegelijkertijd in België en Ne- der-Saksen ontstaan vormt een der belangrijkste actiepunten. Tegen deze vijandelijke stromingen wil de Paus een aaneengesloten front opbouwen. In de laatste jaren zijn daar om meer boeken op de Index geplaatst dan vroeger het geval is geweest. De beste soldaten van dit keurkorps zijn de Christenen, die als ledematen van het Geheimzinnige Lichaam van de Godde lijke Zaligmaker hun roeping heldhaftig beleven. „Hoe kan ik in Christus ge loven wanneer ik geen goede Christe nen zie?" heeft Nietzsche zich eens af gevraagd. Weliswaar vormen zij een minderheid, maar dan toch een, die als een gistend zuurdeeg alle geledingen der maatschappij beïnvloedt. E. LOHMAN O.F.M. ANTONIA p. 1 Str. Banka n. Pladju. ARENDSKERK 1 te Rdarn. ARNEDIJK 1 van Cristobal n. R'dam. AXET..DIJK p. 1 Fortal. n. Rio Jan. ALCETAS 1 te Rveka. AENEAS 1 te Cadix. ALAMAK 1 te Pt Said. ALCYONE 1 te Antwerpen. ALDERAMIN 1 te Marseille. ALMKFRK 1 te Antwerpen. ALNATI p. 1 Finist. n. Rdam. ALPHERAT 1 te Santos. ALTAIR 30 nov. te Santos. AMERSKERK 1 te Colombo. ARGOS p. 1 Gibr. n. Rdam. BLITAR p 1 Perim n. Suez. BAARN 30 v. B. Ventura n. Cristobal. BENINKUST 1 te Takoradi. BENNEKOM 30 te Antofagasta. CALTEX LEIDEN p. 1 Malta n. Sidon. CHARIS 1 te New Orleans. CERONIA 1 te Djakarta. CALTEX NEDERLAND 3 te Curacao verw. DRENTE 1 te Surabaia. DAPHNIS 30 te New York. DORESTAI) p. 1 Azoren n. Marae. DELFLAND 1 te Ilheos. DELFT p. I Barbados n. La Gualra. DIDO p. 1 Glbr. n. Tunis. ESSO AMSTERDAM p. I Casq. n. Sidon. ENA 1 te Gothenburg. FARMSUM 30 te Houston. OAASTERKERK p. 1 Kp. Gata n. Genua. HOOGKERK 30 v. Hongk. n. Shanghai. HELICON 30 te Maracalbo. WR'-TLIA 1 te Rotterdam. HELDER 30 v. Amapala n. Cristobal. HILVERSUM 80 van Fahah. n. Engel. IVOORKUST p. 1 Finist. n. Dakar. ILIAS 1 te Barcelona. ILOS 1 te Gothenburg. KATELYSIA p. 1 Ras Al Hadd n. Fahah. KORATIA p. 1 Kp Frio n. B. Aires. KREBSIA p. 1 Gibr. n. Rdam. LAURENDSKERK p. 1 Kreta n. Catania. LFKKERKERK 30 te Dubai. LINGE p. 30 San Thome n. Pt Gentil. LOPPERSUM 30 nov. op 400 mijl n Flores n. Rdam. LEERSUM 6 te Hamilton verw. LEOPOLDKERK 1 Hamburg. MYONIA p. 1 Kp Selatan n. Singap. MAASKERK p. 1 Messina n. Genua. MENTOR 1 te Demerara. MERWEDE p. 1 Ouess. n. Rdam. MITRA 1 te Sydney. NERO 1 te Ceuta. OOTMARSUM 1 v. New Orl. n. Mobile OVERIJSEL p. 1 Messina n. Genua. ORION 1 te Palermo. PRINS WILLEM III te Rdam. PENDRECHT p. 1 Ouess. n. Banias. PHIDIAS p. 1 Finist. n. Rdam. RITA 1 te Telok Anson. SCHIE 1 te Alexandrie. RIOUW 1 te Pt Swettenham. ROEBIAH 1 te Pt Elizabeth. STP^AAT MALAKKA p. 1 Sabang n. Penang. SIRRAH p. 1 Townsv. n. Palemb. STAD AMSTERDAM 4 te Middlesbro verw. STAD LEIDEN 30 v. Abaden n. Pt Said. TIBIA p. 1 Flores n. Auckland. TOMOCYCLUS p. 1 Ouess. n. Curacao. TRITON 1 v. Ft France n. Pto Cabello. TITUS 1 te Thessaloniki. TROMPENBERG 1 v. Bremen n. Hamb. TABINTA 1 te Suez. TANKHAVEN III 1 te Soengei Gerong. TELAMON p. 1 Mona Isl. n. Curacao. THEMISTO p. 1 Kp Clear n. Birkenh. TJILUWAH 1 te Soerabaja. Op de benedenverdieping van de bu reaus van „Cyprus Airways" in Nico sia is een projectiel, waarschyniyk een handgranaat, ontploft. Een Armeense employé liep verwondingen op. Men neemt aan dat de bom door een open raam naar binnen is geworpen. De ver zetsorganisatie op Cyprus, de E.O.K.A. heeft gisteren in een vlugschrift, getekend door de leider van de beweging, Dighe- nis, „elke rechter die een patriot ter dood veroordeelt" met de dood be dreigd. De E.O.K.A. zegt, „speciale ploegen" voor dit doel te hebben gevormd. De rechters wordt aangeraden hun functie neer te leggen „daar zy anders even schuldig zullen zyn als het bestuur van Cyprus." De Grieks-orthodoxe aarts bisschop Makarios, die de leider is van de beweging tot aansluiting van Cyprus bij Griekenland, heeft in een interview met United Press verklaard, dat de eni ge oplossing volgens hem is, dat aan de Cyprioten het zelfbeschikkingsrecht wordt verleend, en dat het Britse be stuur over het eiland dan binnen vyf jaar ophoudt te bestaan. (Reuter-UP) De Middernachtmis, die Z. H. Paus Pius XII op Kerstmis in de St. Pieter zal opdragen, zal over de televisie worden uitgezonden, aldus heeft U.P. uit be voegde Vaticaanse bron vernomen. Volgens de Vaticaanse bron had de Italiaanse televisie de Paus verzocht een nieuw netwerk te inaugureren, die op Kerstavond Napels zal verbinden met de reeds bestaande stations van Rome en Milaan. De Paus ging dadelijk op de uitnodi ging in en beloofde dat hij de eerste van de drie in de Kerstnacht te cele breren missen in de SY Pieter zou lezen aan het pauselijk altaar. VAN HEUTSZ 1 te Singapore. WELTEVREDEN p. 1 Azoren n. Beyr. WOENSDRECHT p. 1 Onslow n. Singap. WAAL p. 30 Kp Matapan n. Hamburg. ZIJPENBERG p. 1 Ouess. n. Rdam. AARDIJK 1 te Havre. AREND^DIJK 30 nov. te Rotterdam. ALWAKI p. 1 Mormugao n. Bombay. AMSTELKROON p. 1 Kp. Race n. Baltim. A^DEA^ 1 te Cartagena. ARIADNE p. 1 Finist. n. Rotterdam. BALI p. 1 Key West n. Brownsville. BUSSUM p. 1 Makalla n. Europa. CASTOR 1 te Pampatar. CALTEX UTRECHT p. 1 Ras Fartak a. Suez. DELFSHAVEN 1 te Santos. DUIVENDIJK 1 te Los Angeles. DELFT p. 1 St. Maarten n. La Guaira. DEO FAVENTE 1 te Oporto. DRACO 2 te Hamburg verw. ERINNA 1 te Bagkok. EEMDIJK 1 te Londen. ESSO ROTTERDAM 7 te Antwerpen verw. GUINEEKUST p. 1 Finist. n. Bordeaux. GOOILAND p. 1 Fern. Nor. n. Recife. GANYMEDES 1 v. Cumana n. Pt. Cardon. HATHOR 1 v. Hamburg n. Emden. HELENA 1 te Port au Prince. HERSILIA 1 te Rotterdam. HYDRA p. 1 Demerara n. Paramaribo. HECUBA 5 te San Juan p. r. verw. HAARLEM 1 op 300 mijl zw Scilly n. Amst. INDRAPOERA p. 1 Ceylon n. Belawan. JASON 1 te Pto. Cabello. KORENIA 1 te Ras Tanura. KERMIA 5 te Stanlow verw. KOROVINA 1 te Ornskjoldvik. LUNA 1 te Amsterdam. LARENBERG p. 1 Dungen. n. Barbados. LIMBURG p. 1 Kp. Comorin n. Vizagap. LOOSDRECHT p. 1 Ras Mdraka n. Bahr. MARPESSA 30 v. Bthurst n. Curacao. MAUREEN p. 1 Pt. Soudan n. Suez. MAASHAVEN p. 1 Fern. Nor. n. Antw. NESTOR 30 te Antwerpen. NIAS 30 op 700 mijl w W'ake n. Los Angeles. OBERON 30 te Houston. OMALA p. 1 Kp. Matapan n. Istanboul. PRINS W. G. FREDERIK 1 te Burriana. POSEIDON 1 te Aux Cayes. ROELF p. 1 Terschell. n. Gdynia. ROTULA 1 op 300 mijl nw Casablanca n. Curagao. RADJA p. 1 Kp. Bon n. Djeddah. ROTTI p. 1 Wight n. Houston. STRABO 1 te Amsterdam. SCHIEDAM 30 v. Bagnoli b. Bona. STRAAT MOZAMBIQUE 3 te Manilla verw. SOESTDMK p. 1 Algiers n. Alexandrie. SCHERPENDRECHT 1 v. Amst. n. Hamb. SCHELP WIJK 4 te Singapore verw. SINABANG p. 1 Esper. n. Adelaide. SOMMELSDIJK 1 te Norfolk. SINGKEP 1 te Shat el Arab. SALATIGA 1 te Portland (O). TARIA 1 te Curacao. TALISSE 1 TE Amsterdam. TERNATE 4 te Aden verw. TANKHAVEN III 1 te Soengei Gerong. TJISADANE 3 te Tristan da Cunha. TEUCER p. 1 str. Banka n. Surabaia. VAN LINSCHOTEN 2 te Dakar verw. WOENSDRECHT 1 op 600 mijl zzo Christ mas Isl n. Pulu Sambu. WESTERTOREN p. 1 Trinidad n. Montev. WONOROTA p. 1 Hatteras n. Houston. IJSSEL 1 v. Izmidt n. Mudania. BONAIRE p. 1 Azoren n. Plymouth. JAGERSFONTEIN 1 te Kaapstad. JOH. V. OLDENBARNEVELDT p. 1 Ceylon naar Suez. ORANJESTAD 1 v. Trinidad n. Plymouth. RIJNDAM 1 te Southampton. TEGELBERG p. 1 Tristan da Cunha n. Rio de Janeiro. WILLEM RUYS 1 te Port Said. WATERMAN 30 v. Wellington n. Melb. AAGTEDIJK p. 2 Kp. St. Vine. n. Halifax. ATJE RAY 1 v. R'dam n. Wilmington. BINTANG 1 te Ummsaid. BREDA 2 te Delfzijl. EEMLAND 2 te Bremen. ERINNA 2 te Bangkok. ESSO DEN HAAG p. 2 Kp. St. Vine. n. Antwerpen. GUINEEKUST 1 te Bordeaux. KOPIONELLA p. 2 Dungen. n. Curacao. KOTA BAROE p. 2 Daedalus n. Belawan. KRYPTOS p. 2 Pt. Elisab. n. Fao. LAAGKERK 2 te Antwerpen. MAASDAM 2 te Southampton. MARISA p. 1 Azoren n. Curacao. PRINS WILLEM III p. 2 Ouess. n. Alicante. RIJNDAM 2 te Southampton. TIBA p. 2 Dungen. n. B. Aires. WILLEM RUYS 1 te Port Said. Paardenmarkt 's Hertogeuboscli 1 dec - Aangevoerd 417 stuks waaronder 46 veulens De prijzen waren als volgt: voijarigen van f 900 tot f 1100 p. St., lti-jarigen van f675 875 p. st., met papieren boven notering, hengstveulens van f 310—400, merrieveulens van f 425—525, met papieren boven not., hit- van f 425 tot 715, ponny's van f 290 tot 1 5j0, jonge slachtpaarden f 1.80—1.90, oude re slachtpaarden van f 1.50 tot f 1.70 per kg gesl. gew., veulens van f 2.00 tot f 2.10 per kg gesl. gew. EIERMARKT BARNEVELD 1 dec Aan voer ongeveer 1.800.000 stuks. Prijzen kip- peeieren f 18.75—20.00, alg. prijs f 19.35 per 100 stuks, kiloprijs f 3.08 (basis 60 gr.) hèn- neëieren f 16.50—18.00, alg. prijs f 17.50 per 100 stuks, kiloprijs f 3.18 (basis 55 gr.). Kaasmarkt Barneveld 1 dec. Aangevoerd 2 partijen boerenkaas, prijs f 2.25. Varkensmarkt Barneveld, 1 dec. Aanvoer 150 stuks. Prijzen biggen f 44.00—57.00 per stuk. Pluimveemarkt Barneveld 1 dec. Aanvoer ongeveer 64000 stuks. Prijzen slachtkippen f 2.202.30 per kg, slachtkuikens f 2.50—2.70 per kg, zware N.-H. blauwe en Sussex kui kens f 2.853.00 per kg, kalkoenen f 3.45 3.70 per kg, ganzen f 6.007.00 p. stuk, slachteenden f 1.401.65 per stuk, hazen f4.50 9.00, wilde konijnen f 2.253.00, fazanten- hennen f 3.50, hanen f 4.500, patrijzen f 1.50 —3.00, alles per stuk. Eierveiling S. B. E. 1 dec. Aanvoer 381540 stuks. Prijzen eieren van 54-56 gram f 17.10 17.50, 56-60 gram f 17.8518.81, 60-65 gram f 18.73—19.43. Coöp. Eierveiling Barneveld-Ede 1 Dec. - Weekaanvoer 1.000.000. Prijzen eieren van 46 —50 gram f 14.70—15.80, 50-60 gram f 16.96 —18.90, 60-68 gram f 19.02—20.71. VEEMARKT DELFT 1 dec. Aanvoer: 952 stuks. Notering: slachtkoeien f 500725, nuchtere kalveren f 5259, biggen f 3045, lopers f 55100. drachtige zeugen f 250325, magere varkens per kilogram lev. gew. f 1.65 -1.75. KAASMARKT GOUDA 1 dec. Aangevoerd 68 partijen. Notering: eerste kwal. m. rijks- merk: f 2.242.27, tweede kwal. met rijks- merk f 2.202.23 extra zware kwal. f 2.28 —2 35. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.30 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 10.30 Ben je zestig?. 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 Promenade- ork. en soliste, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz., 13.40 Ham mondorgel, 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 vrouwenkoor. 15.00 kron. letteren en kunsten, 15.40 fanfare- ork., 16.00 Gregoriaanse zang, 16.30 Mu- sette-ork. en solist, 16 50 Sinterklaas- progr., 18.00 gram., 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 gram., 18.30 pari. over zicht, 18.40 instr. octet, 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20.00 Lichtbaken, 20.20 act., 20.35 de gewone man, 20.40 gevar. progr., 22.35 ivij luiden de zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gym., 7.25 gram., 8 00 nws., 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.35 viool en piano, 12.00 lichte muz., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz., 13.45 sport, 14.00 jeugd, 14.35 muz. caus., 14.50 dans- muz., 15.25 Zaanse streekuitz., 15.50 ka- merork. en solist, 16.35 caus., 16.50 gram., 17.15 radioweekjourn., 17.45 orgel. 18.00 nieuws, 18.20 amus.muz., 18.45 regerings- uit., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 ge- var. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 ge- var. muz., 22.30 samenzang, 22.40 hoor spel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 gevar. muz., 13.15 lichte muz., 14.00 amus.muz., 15.00 Adventslie- deren, 16.00 lichte muz., 18.00 amusjnuz, 19.25 koorzang, 22.10 ork.conc., 22.50 dansmuz., 23.30 chansons, 0.15 dansmuz., 1.00 lichte muz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 14.17 ork.conc., 15.40 Recital, 16.55 kamer- mur, 19.30 ork.conc., 20.00 lichte muz., 22.30 viool en piano. BRUSSEL, 324 m: 11.45 pianorecital, 12.00 lichte muz., 15.00 ork.conc., 15.30 zangrecital, 15.45 accord.muz., 16.15 ac- cord.muz„ 16.45 Engelse les, 17.20 liturg, gezangen, 17.30 gemengd koor, 17.30 ka- mermuz., 18.10 gemengd koor, 22.45 zi- geunermuz., 23.05 dansmuz. 484 m: 12.15 gevar. muz., 16.00 Bel Can to, 17.30 jazzmuz., 22.15 lichte muz., 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 17.45-18.15 Nieuws Feiten v. d. dag. Vorm en kleur. Sport. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30-18.15 V. d. jeugd. 18.00-18.30 Ves pers.. 20.00-22.00 Quiz en Een woord voor de zondag. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Test beeld. 19.15 Gram. 19.31 Religieus progr. 20.00 Nws. en act. 20.15 Panorama. 20.45 T.V.-feuill. 21.15 Gevar. progr. 21.40 sportrep. 22.10 T.V.-rebus. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: NTS: Eurovisie 20.00-22.00 Wie tegen 18.45 Testbeeld. 19.00 Nieuwe films. 19.30 wie?, quiz-competitie (Amsterdam tegen Le Cadre de la vie. 20.00 Act. 20.15 Nws. Rome). VARA 20.15 Act. 20.30 Cabaret. 20.40 TV-spel. 21.40 Sportrep. 22.10 Euro- 21.05 Filmyerz.progr. 21.30 Een avond in visie: IJshockey wedstrijd te Parijs. 23.00 St.-Germain des Prés. Filmprogramma. 23.30 Nieuws. ENGELAND, BBC, home service, 330 T.V.-PROGR PARIJS: 12.45 Télé-Paris. m: 12.00 gevar, muz.. 15.00 mijnwerkers- 13.15-13.35 Nieuws. 17.00 Operettemuz. ork., 16.30 ork.conc., 19.30 amus.muz. 19.00 Progr. weekoverz. 19.30 Le Cadre BBC, light progr., 1500 en 247 m: de la Vie. 20.00 Act. uit 1935 20.15 Nws. 12.30 dansmuz., 13.15 ork.conc., 15.00 20.40 TV-spel. 22.20 Act. 23.10-23.00 amus.muz., 23.15 dansmuz. Nieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7