Vaste sterren" op losse schroeven Vrije zones bij nieuwe havens op Curasao en Aruba? Vraa Kruiswoordraadsel Wij weten alles ERIC DE NOORMAN De sterren verschuiven Eigenbeweging Sterrenbeelden veranderen Bewegende sterrenhopen S, ju VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PAGINA 9 Ondernemingsraden Trage gang van zaken Nederland'Polen/ hockey I Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Indonesië Katholieke Illustratie OUDE GEN EVER Memorie van Antwoord Overz. Gebiedsdelen Goedkeuring vereniging ^MVVV Bouwvakvakanties worden gespreid Examens Hongaarse sportjour nalist krijgt asyl Moeilijkheden n.a.v. vreemde bepaling in reglement K.N.V.B. Bokser overleden na k.o.-nederlaag Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag ,:v NEDERLANDS MILITAIR ELFTAL VERLIEST Portugal sterker in de regen (21 Al wie de sterrenhemel geregeld waarneemt, krijgt de indruk dat het nachtelijk uitspansel met zijn talloze twinkelende lichtstippen in absolute rust verkeert. Elke ster toch schijnt voor immer gebonden te zijn aan haar eigen plaats in het grote geheel van stille en storeloze figu raties aan de hemelbol. Van oudsher heeft men dan ook de onverander lijkheid van het sterrentoneel als een natuurgegeven aanvaard. Eens ech ter heeft een „vermetel" mens de gedurfde bewering uitgesproken dat de sterren niet stilstaan, maar zich langzaam aan de hemel verplaatsen. Die man, Giordano Bruno geheten, werd om zijn wetenschappelijke godsdien stige en wijsgerige ketterijen verbrand op het Campo del Fiore te Rome, in het jaar 1600. Minister Suurhoff zegt in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer dat de trage gang van zaken bij de invoering van de ondernemingsraden ook hem teleurstelt. De medewerking laat hier en daar wel te wensen over. De wet stelt de minister echter geen middelen ten dienste om het ontwik kelingsproces te versnellen. De minister meent, dat een strafsanc tie, zoals de Belgische wet die kent op het niet naleven van de verplichting om een ondernemingsraad op te richten, in de Nederlandse verhoudingen minder passend moet worden geacht. Het Nederlandse hockey-elftal zal zondag 3 juni 1956 te Amstelveen een wedstrijd spe len tegen Polen. Het is de eerste maal dat Nederland tegen Polen zal uitkomen. Ruim een eeuw na de dood van Bru no, in 1718, kwam de Engelse sterrenkundige Halley tot de merk waardige ontdekking, dat Sirius sinds het begin van onze jaartelling ten op zichte van de naburige sterren was ver schoven. Hetzelfde bleek het geval te zijn met Aldebaran, Betelgeuze en Arcturus. Sirius stond in 1718 driekwart graad, anderhalve schijnbare maans- middellijn, en Arcturus zelfs meer dan een graad, ruim twee maansmiddellij- nen, verwilderd van de plaats, door Pto- lemaeus 150 na Chr.) in zijn Alma gest opgegeven. Het leed dus geen twjj- el: Sirius, Aldebaran, Betelgeuze en Arcturus bevonden zich ,,op drift". Had Giordano Bruno dan tóch gelijk gehad?' En zouden er nog meer sterren gevon den worden die zich aan het firmament verplaatsen? Inderdaad volgden er meer, en wel een goede veertig jaar later. In 1760 vond namelijk Tobias Mayer te Gót- tingen, door vergelijking van zijn waar nemingen met. die van Ole Römer, een halve eeuw vroeger verricht, dat niet minder dan 80 sterren van plaats ver anderd waren. Het bovengenoemde viertal stond dus niet alleen. Naderhand bleek het verschijnsel der sterverschui ving algemeen te zijn, en thans zün er reeds ver over de 100.000 „schuivers" geregistreerd. D jaarlijkse verschuiving van een ster, uitgedrukt in boogmaat, noemt men haar eigenbeweging. Dit boogje is uiterst klein. Er zün slecht weinige sterren bekend die een eigen beweging hebben van 1 boogsecunde per jaar. Nu is een boogsecunde het hoekje waaronder een zilveren dubbeltje wordt gezien op een afstand van 3 km. De jaarlijkse verschuiving der sterren is dus wel zeer miniem. Edoch, vele kleintjes maken één gro te. Een eigenbeweging van 1 boogse cunde (1") per jaar betekent een ver plaatsing die in 1800 jaar opgelopen is tot een halve graad, bijna de schijnbare middellijn der maan. Er zijn 19 ster ren bekend met een eigenbeweging van meei dan 3" per jaar. Tot deze snelle lopers behoren o.a. Alpha Centauri (3 "j.), de dichtstbijstaande ster, en ster no. 61 van de Zwaan (5" 2). Recordhou der is de zgn. pijlster van Barnard, een sterretje van de 10e grootte, dat pas in 1916 werd ontdekt. Dit dappere lo- pertje steekt alle mededingers glansrijk de loef af met een eigenbeweging van maar eventjes 10".3 per jaar. Van de sterren die een eigenbeweging vertonen zijn hier slechts .enkele ge- Zoals'reeds gezégdhun aantal neral r- tienduizenden. De Albany Ge- er ruimas?'^Aue^van B- Boss vermeldt I te New HaSm d.e Yale-sterrenwacht rip picrpnhewi? Amerika) heeft men -Lrln WoT vbepaald van 130.000 sterren. Het E.B. Lexikon van Schorr geeft de eigenbeweging van bijna 95000 sterren. Er bestaan nog meer publica ties op dit gebied, maar genoeg. Deze aantallen spreken een duidelijke taal: de „vaste" sterren, van oudsher tot het jaar 1718 voor muur- en spijker- vast gehouden, zijn door de feiten „op j losse schroeven" gesteld. Ze zijn niet vast, ze zijn het nimmer geweest en 2e zullen het nimmer worden. Zij bewe gen langs de donkere achtergrond van de nachtelijke hemel, in allerlei richtin gen, nauw merkbaar weliswaar, maar toch zij bewegen Giordano Bruno heeft dus tóch gelijk i gehad. ¥at op den duur de gevolgen zul len zyn van al deze verschillend gerichte eigenbewegingen valt gemakkelijk te raden: de sterrenbeel den zullen in de loop der komende eeu wen langzaam maar zeker van gedaan te veranderen. En dit te meer, daar de meeste sterrenbeelden gevormd wor den door heldere sterren, die in het al gemeen dichter bij staan dan haar zwak ke collega's. Wanneer wij de eigen beweging der afzonderlijke sterren ken den naar richting en grootte, kunnen we 'gemakkelijk nagaan hoe de figuren er over enkele tienduizenden jaren zul- i?n uitzien. Zo zullen de sterren van de Grote Beer zich na verloop van 60.000 Jaar verplaatst hebben over afstanden in fig 1 door de lengten der pijltjes Zijn aangegeven. Door de punten van deze pijltjes met elkaar te verbinden krijgt men de figuur van de Grote Beer °ver 600 eeuwen. Zijn staart zal dan da- big „geknikt" zijn en de mooie vier hoek heientaai scheefgetrokken (zie fig. 2). We zouden hem dan, indien wij hem ba zoveel eeuwen terugzagen, nauwe- Jbks herkennen als onze goede en ver trouwde Grote Beer uit de twintigste ®euw. Met eventuele veranderingen in de helderheden der afzonderlijke sterren Js hier geen rekening gehouden. De Gro- Beer staat einde november omstreeks 19 uur laag aan de noordelijke hemel. Met orion, de schitterende sterren- b®us aan de winterhemel zal het over oo.OOO jaar nog veel erger gesteld zijn: Vp ip°rst en "et voetstuk onnatuurlijk ppt ,eed, de rechterschouder schuin op- ten en' de middelste gordelster bui- bove omlijning gegleden en z'n hoofd Eetf1}. de linkerschouder geschoven. zoals vÏÏoatuur van de geweldige jager kante "om thans kennen in zijn mar- 6 gestaite_ Vormverandering zal natuurlijk biet optreden wanneer alle ster- i„ 'en van een bepaalde figuur zich richting en met dezelfde oibeid bewegen. De figuur verplaatst. n in haar geheel. Zo bewegen zich alle sterren van de karakteristieke y. van de Stier, met uitzondering van Aldebaran, naar het zuidoosten. Ook de leden van het Zevengesternte schui ven gezamenlijk langs het uitspansel, eveneens naar het zuidoosten. Uit de tekening blijkt dat de vijf „binnenste" sterren van de Grote Beer zich ook al in oezelfde richting verplaatsen, t.w. west- I waarts Tot deze groep behoort ook de prachtige winterster Sirius, de helder ste ster Van de hemel. n°g meer van zulke gemeen- happelijk reizende sterrengroepen. ^Bewegende sterrenhopen" noemt men ze, de Engelsen spreken van „mo- bek^ ers zÜn er ongeveer 70 Fig. 1. De Grote Beer in zijn tegenwoordige vorm. De sterren van dit beeld ver plaatsen zich in de richting der bijbehorende pijltjes. Over 26000 jaar zullen zij resp. de afstanden hebben afgelegd dié door de lengten der pijltjes zijn aangege- ven fig2. Figuur van de Grote Beer over 26000 jaar. Met eventuele veran deringen in de helderheden der sterren is hier geen rekenina gehouden. Welbeschouwd kan het ons niet al te Zeer verwonderen dat de sterren zich *an de hemel verplaatsen. Immers, al- Je sterren van het melkwegstelsel wentelen, met verschillende snelheden, in reusachtige cirkelbanen om het cen trum; ook de zon met haar planeten. Geen enkel hemellichaam staat in de ruimte stil. Alle sterren, kometen, pla neten, planetoïden, meteoren enz. zijn onophoudelijk in beweging. Rust heerst er in het heelal niet, evenmin als in <Je wereld der atomen. Rust, absolute rust zou betekenen; eeuwige verstarring en de dood. Om tot de sterren van ons melkweg stelsel terug te keren: in de ruimte ver anderen zil ten opzichte van elkaar en van de zon (dus ook van de aarde) voortdurend van plaats. Vanuit de aarde gezien zullen ze dus aan het firmament ten opzichte van elkaar verschuiven. Door de ontzaglijke afstanden waarop de sterren van ons verwijderd zijn, zal echter deze verschuiving uiterst lang zaam geschieden. Nog zij opgemerkt dat, in het alge meen gesproken, de sterren schijnen weg te vluchten van een centraal punt van de hemel, dat zich in het sterren beeld Hercules bevindt, niet ver van Wega. Merkwaardigerwijs is dit het punt van de hemelbol waarheen zich de zon op haar tocht door de wereld ruimte beweegt. Een perspectivisch verschijnsel, dat vergeleken kan worden met de „vlucht" van het landschap die door een reiziger in een rijdende spoor trein wordt waargenomen. Met dit ver- schil evenwel dat voor ons, aardbewo- ners, het hemellandschap „vlucht in een veel en veel langzamer tempo. Het bovenbedoelde „vluchtpunt" noemt men het apex der zonsbeweging. Dit is alzo het punt van de hemelbol, waarheen wij mèt de zon en haar ganse stoet van planeten op reis zijn. En de snelheid? Die bedraagt ten opzichte van de naburige sterren een kleine 20 km. per seconde. Vaart zit er dus wel in. V!n 15JL 17' 19 t/m 24. 27 t/ 31 de cember 1955 en van 2 t/m 7 januari 1956 kunnen weer kerst- en nieuw- jaarsgesprekken met een maximum duur van 3 minuten met Indonesië worden gevoerd tegen verlaagd tarief Behandeling van zakelijke aangele genheden is bij deze gesprekken niet toegestaan. Aanvragen voor kerst- en nieuwjaars- gesprekken kunnen van 8 december 1955 af worden ingediend bij de telefoon kantoren. In het verkeer met Suriname, Curagao, Aruba, Bonaire en Neder lands Nieuw-Guinea kunnen steeds fa- miliegesprekken, tegen de helft van het normale tarief, worden gevoerd. Tn verband met het zilveren regerings- iubüeum van keizer Haile Selassie 1 van Ethiopië brengt de KJ een artikel over de geschiedenis van dit land en over de persoon van de vorst, die vaste hand geleidelijk hervormt tot een moderne staat. Pater Rosier vertelt „de geschiedenis van Aldo een joage Ro mein, die onder een brug over de Tiber sliep maar zich met behulp van Pater Rosier heeft kunnen opwerken tot een hoger maatschappelijk niveau; het ver haal is typerend voor de toestand waarin duizenden jonge mannen uit de Italiaan se steden leven. Een speciale mede werker vervolgt zijn bijdragen over het huidige Indonesië; hij schrijft thans over „de verhouding met de oude meesters Verder is er een reportage over de ><Ta" bian" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, die in de Perzische Golf werd aangevaren, haar neus verloor en de reis naar het vaderland met een betonnen neus voortzette. Bij een groot aantal sprekende foto's wordt een beeld geschetst van de eindeloze pantoffel parade door Parijs, wanneer in de Fran se hoofdstad bus en métro staken, een bron voor enorme moeilijkheden vooral voor de bewoners van de voorsteden. Natuurlijk is er een Sint-Nicolaasverhaal en bovendien geeft een aantal eigen redacteuren en medewerkers een of andere kleine belevenis van het heilig avondje. Jan Cottaar schrijft over de overwinning te Saarbrücken: „Zo'n overwinning willen we nooit meer!" 21. Na lang zoeken hebben Eric en zijn mannen eindelijk een heel eind >het binnenland in een bron gevonden met zoet water. Als zij met hun voorraad teruglopen naar de landingsplaats, wordt de aandacht van de Noorman op een gegeven ogenblik getrokken door het vreemde gedrag van iWolf. Het dier, dat voor hem uit loopt, blijft plotseling staan, steekt zijn neus in de lucht en jankt klaaglijk. Zeer op zijn hoede kijkt Eric om zich heen. Dreigt er gevaar? Maar neen, dat kan het niet zijn; dan zou de hond heel anders reageren. Wolf wordt steeds zenuwachtiger, dribbelt vooruit, blijft staan en kijkt zijn meester aan, terwijl hij voortdurend zachtjes jankt. Het wordt de Noorman duidelijk, dat de hond hem ergens heen wü bren gen Als hij het dier volgt, rent het met opgeheven kop dwars door de struiken in de richting van de kust. Het kost de Noorman grote moeite Wolf niet uit het oog te verliezen. Aan het steeds sterker wordende geluid van de branding merkt hij, dat zij al aardig dicht bij de zee moeten zijn. Op welk deel van de kust zal hij uitkomen? Hij beklimt een heuveltop om zich te oriënteren. Vandaar kan hij inderdaad de zee reeds zien; maar hij ziet méér: iets, dat hem de adem in de keel doet stokken. Daar ver vooruit ziet hij zijn schip met volle zeilen wegvaren. Advertentie De technisch economische raad voor de Antillen heeft een project opgesteld voor de instelling van zgn. vrije zones bü de nieuwe havens op Curagao en Aru ba. Met de propaganda in het buiten land om de voordelen van dergelijke zones bekend te maken, is reeds een be gin gemaakt. De raad houdt zich even eens bezig met plannen voor een goed kopere destillatie van zoetwater uit zee water, ten behoeve van de drinkwater voorziening op de Antillen. Ook de mo gelijkheid om de benodigde energie te verkrijgen voor elektro-dyalisische ontzouting wordt onderzocht. Dit deelt minister Kernkamp mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Hij voegt er aan toe, dat ook aan de ontwikkeling van de An tillen als „shopping centre" voor de V.S. alle aandacht wordt besteed en dat men in dit verband de bouw van een modern hotel door belastingfaciliteiten tracht te stimuleren. Voor wat Suriname betreft deelt de minister mede, dat overleg wordt ge voerd met mogelijke gegadigden voor de afname van uit de toekomstige Bro- kopondodam afkomstige energie. Deze zou moeten worden aangewend ten be- „Zwart" loon 1 B. H. Hoeveel procent mag een aannemer betalen boven het normale loon van 1.30 per uur. zonder dat „zwart" loon betaald wordt? Antwoord: Alles wat meer betaald wordt dan 1.30 is „zwart". Vestigingsvergunning v. L. L. Waar moet iemand zich vervoegen, die een erkenning en vesti gingsvergunning wil verkrijgen als aannemer of mr. timmerman. Antwoord: Hij moet zich vervoegen i bij de Kamer van Koophandel in Den Bosch, Orthenstraat 43, waar hij ver der alle gewenste inlichtingen kan krijgen. Koffie naar Oostenrijk Mej. J. K. Mag ik koffie vèrzenden naar Oostenrijk? Antwoord: Ja. Koffie tot een maxi mumgewicht van 1 kilo en thee zijn vrij U kunt dit verzenden per postpakket, waarvoor u nodig hebt twee douane verklaringen, een buitenlandse adres kaart en een model P, alles op het postkantoor tc verkrijgen, alwaar u verder alle inlichtingen kunt krijgen. Nalatenschap G. F. B. Ik ben voor de tweede maal getrouwd. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. Wel echter uit mijn eerste huwelijk, nl. twee dochters, die beiden gehuwd zijn. Welk recht hebben deze twee dochters bij mijn eventueel overlijden op mijn na latenschap en welk recht heeft mijn echtgenote? Mijn vrouw én ik zijn in al :ehele gemeenschap getrouwd en ik heb een testament gemaakt. Antwoord: Uw vrouw, als tweede echtgenote, kan volgens de wet niet meer genieten krachtens huwelijksgoe derenrecht en testamentair erfrecht te zamen dan een kindsdeel. Daar er ech ter een wettelijk maximum is gesteld van 14 deel van uw vermogen, is dat aandeel niet M doch ]4. Opvoering huurprijs J. D. v. W. Stelt ons een vraag in verband met opvoering van de huur prijs, nadat er verschillende verbete ringen of veranderingen waren aange bracht. Antwoord: Wij beschikken niet over voldoende gegevens om u een afdoend antwoord te kunnen geven. Wij weten bijv. niet of hier splitsing of verbete- verbouwing heeft plaatsgehad. Wij verwijzen u daarom naar de huur adviescommissie te Haarlem, Dreef 32. De kosten bedragen ƒ2.50. Italiaans adres H. J. B. Hoe luidt het adres van het Italiaanse ministerie van Pers en Propaganda? Antwoord: Tegenwoordig bestaat in Italië geen ministerie van Pers en Pro paganda meer. Deze dienst wordt nu uitgeoefend door de „Centre de Docu mentation de la Présidence du Conseil des Ministres" te Rome, Via Vittorio Veneto nr. 56, tot hetwelk men zich kan wenden. Testament H. M. Een overleden familielid heeft waarschijnlijk een testament ach tergelaten. Hoe kunnen wij nu aan het adres van de notaris komen, die het testament heeft gemaakt? Antwoord; U kunt een verzoek rich ten tot de Ontvanger der registratie om een uittreksel uit het Centraal Testa- mentenregister betreffende de overle dene. Zodoende komt u te weten of ten overstaan van enige notaris een uiterste wilsbeschikking is verleden. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe. Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. Studie fotograaf B. v. d. I- Ik studeer voor foto graaf. Mijn leeftijd is 20 jaar. De reis kosten van mijn woonplaats naar Den Haag, waar de opleiding plaats heeft aan een avondschool, bedragen onge veer ƒ30 35 per maand. Bestaat er een instelling waar ik een speciale kaart kan krijgen voor bus en trein? Kunnen de kosten in mindering ge bracht worden op de belastingaangifte van mijn vader? Antwoord: Wij hebben u gevraagd ons te willen opgeven of u een eigen inkomen hebt uit uw betrekking, doch hierop hebt u met geantwoord. Toch is deze vraag de beslissende. Wat de speciale kaart betreft, ons is geen in stelling bekend. Als u per fiets naar Leiden gaat en vandaar per trein naar Den Haag, bedragen de treinkosten 16.50 per maand, hetgeen voor u een voordeel oplevert van ongeveer 14 per maand. Wat de belasting betreft, zou uw vader, als uw onderhoudskosten grotendeels ten laste komen van uw vader, in verband met uw opleiding voor een beroep, wellicht in aanmerking kunnen komen voor kinderaftrek. Dit zal de inspecteur der belastingen echter moeten uitmaken. Recht op kinderaf trek heeft uw vader vermoedelijk niet, daar niet, zoals de wet voorschrijft, de tijd. die voor werkzaamheden beschik baar zou zijn, grotendeels in beslag wordt genomen door een opleiding voor een beroep. Hebt u een eigen loon uit uw arbeid bij uw vader, dan bekostigt u uw onderhoud en opleiding, enz., zelf. Daartegenover heeft dan uw vader het bedrag van dit loon op zijn winst in mindering gebracht. Bent u niet in dienstbetrekking bij uw vader (de in specteur zal moeten uitmaken of een dienstbetrekking aanwezig is), dan werkt u dus op grond van het ouder lijk gezag en krijgt u uw onderhoud en opleiding op grond van de ouder lijke onderhoudsplicht. De opleiding is naar onze mening echter niet een zo danige, dat uw vader daardoor recht op kinderaftrek heeft. G. A. C. H. In verband met de op richting van een vereniging, waarvoor rechtspersoonlijkheid door ons wordt gewenst, zouden wij graag weten: moet de aanvrage tot goedkeuring van het reglement van de vereniging geschie den aan de minister van Justitie? Moet voorts de aanvrage ingediend worden op gezegeld papier? Antwoord: Niet op het (huishoude lijk) reglement, doch op de statuten der vereniging kan koninklijke goedkeuring worden verkregen door inzending aan de minister van Justitie. De aanvrage geschiedt niet op gezegeld, doch op on gezegeld papier waarop een zegel van 100 geplakt moet worden. De eerste ondertekenaar zet dan door dit zegel zijn handtekening, net zoals bij onder tekening van een kwitantie. hoeve van een in Suriname te vestigen aluminiumindustrie. De onderhandelin gen hebben echter, aldus de bewinds man. nog niet tot zodanige resultaten geleid, dat thqns reeds nadere medede lingen kunnen worden gedaan. Inscha keling van het particuliere bedrijfsleven door de Nederlandse regering acht de minister niet op zijn plaats, daar het gehele plan een eigen aangelegenheid van Suriname is. De arbeid van de Sticusa zal, voor wat betreft Suriname en de Ned. Antillen, worden voortgezet door een andere, nog op te richten stichting. Deze zal de beschikking krijgen over minstens een gelijk bedrag als de afdeling West van de oude Sticusa. Advertentie van de laatste buitenlandse mode en de nieuwste technische vorderingen op het gebied van schoe- nenfabricage. Wij moeten dit weten want jaarlijks exporteren wij ontelbare schoenen naar de U.S.A., Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Canada en tientallen an dere landen. En die landen stellen hoge eisen ten aanzien van mode en kwaliteit. Een voort durend internationaal contact houdt ons hiervan op de hoogte en U in Nederland profiteert hiervan mee. Want dit alles vindt U ook terug in onze producten die voor Nederland zijn bestemd. 140 filialen in Nederland De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten de vakantie voor de bouw vakarbeiders voor 1956 te spreiden over twee weken. Dit besluit is genomen na overleg met vertegenwoordigers van en kele der belangrijkste collectief vakan tie verlenende bedrijfstakken, zoals de metaalindustrie, de metaalnijverheid, de textielindustrie, de confectieindustrie en de bouwnijverheid. In de week van 29 juli tot 4 augustus zullen vakantie hebben de bouwvakar beiders, werkzaam in werkplaatsen en op bouwwerken gelegen ten noorden van de lijn, die wordt gevormd door Rijn, Lek, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. De steden Rotterdam en Arnhem worden gerekend in hun geheel te behoren tot het gebied ten noorden Van deze lijn. De bouwarbeiders, werkzaam in werk plaatsen en op bouwwerken, gelegen ten zuiden van genoemde lijn, zullen in de week van 5 tot 11 Augustus vakantie nemen. De bedrijfsraden voor de „nevenbe- drijven", van het bouwbedrijf, zoals schilders, stucadoors, terrazzo- en steen houwers zullen dezelfde gedragslijn vol gen als de bedrijfsraad voor het bouw bedrijf. LEIDEN, 1 dec. Doctoraal Ned. recht: mevr. B. van DoornSchuur, Rotter dam en B. Hoek, Schiedam. Kand. God geleerdheid A. van Veldhuizen, Rotter dam. Prop. Godgeleerdheid: J. Lentz, Den Haag. Italië heeft Jozsef Fahidi, die voor het Hongaarse blad „Nemenzi-Sport", de voetbalwedstrijd Italië B-Hongarije B heeft verslagen, politiek asyl ver leend. Fahidi meldde zich maandag bij de carabinieri en deelde mede dat hij niet naar Hongarije wilde terugkeren. (UP) De affaire van een speler van HVC contra een speler van Rigtersbleek heeft een nasleep in verband met het artikel in het reglement van de KNVB, waar in bepaald wordt, dat spelers of vereni gingen niet zonder voorkennis van de KNVB aanklachten mogen indienen naar aanleiding van op voetbalvelden gepleegde feiten. Toen de KNVB kennis had genomen van de aanklacht van de speler van HVC werd het bestuur gewezen op de overtreding van het bewuste artikel. Daarop wilde HVC de aanklacht intrek ken. Doch de politie-rechter en de of ficier van justitie wilden daar niet van weten. Zij achtten het feit zo ergerlijk, dat zij een vervolging wensten in te stel len. Intussen terwijl het verzoek van HVC om de aanklacht in te trekken in behandeling was moest de betrokken speler voor een commissie van de KNVB verschijnen. Hij verklaarde toen kennelijk met de bedoeling de zaak te sussen niet te weten wie hem had getrapt. Doch toen hij voor de politie rechter onder ede zijn verklaringen af legde, moest hij wel de naam van de speler noemen, die hem had nagetrapt. Thans heeft de KNVB aan de speler van HVC een schrijven gericht met het verzoek, een verweerschrift op te stel len naar aanleiding van zijn voor de commissie klaarblijkelijk afgelegde on juiste verklaring. Ook het bestuur van HVC is van een en ander in kennis ge steld. TAMPA, (Florida), 1 dec. (ANP). Ferman King, een 26-jarige beroeps bokser is in een neger-hospitaal te Tam pa overleden, 32 uur na een knock out- nederlaag. In een op tien ronden vast gesteld gevecht in het weltergewicht tegen Aman Peck ging hij de negende ronde k.o. Hij liep een hoofdwonde op en werd bewusteloos uit de ring ge dragen. Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen. Horizontaal: 1. werelddeel, 6. vogel, 11. rivier in Nederland, 12. meisjesnaam, 13. ontkenning, 14. soort oorlogsvaar tuig, 17. niets uitgezonderd, 20. en om gekeerd (afk.), 22. werpstrik, 24. rang in het leger (afk.), 25. drinkgerei, 28. praalgraf, 31. bijwoord, 32. familielid, 33. ik (Lat.), 34. meisjesnaam, 37. strak, 39. gekookt, 40. stilstaand water, 41. dik wijls 42. kegelvormig toelopend, 44. het zelfde, 46. vadsig, 48. kloostervoogd, 49. boom. 51. pl. in Engeland, 54. vogel, 56. jongensnaam. 58. gebergte in Rus land, 61. slede. 63. soort stof, 65. bloem, 66. lyrisch gedicht, 70. nieuw (Lat.), 71. kloosterzuster, 73. steeds weer, 74. deel v. d. week. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. pers. vnw„ 3. nauw, 4. dun, 5. zangstuk, 6. zui- velprodukt, 7. pret 8. gewicht 9. water in Friesland. 10. luizenei. 15. kranten jongen, 16. boom, 18. loterijbriefje, 19. wter in Utrecht, 21. in orde, 23. maand, 24. kippeneigenschap, 26. betrekking, 27. lidwoord, 29. Eng. voorzetsel, 30. be groten, 35. tijdperk: 36. grote bijl; 37. sportartikel, 38. groet 43. smalle weg, 45. soort bij, 47. soort onderwijs, 50. meisjesnaam, 52. aanzien, 53. zeepwater, 54. Eng. bier, 55. bijb. naam, 56. klu wen, 59. eenmaal, 60. overal, 62. plaats; schikking. 63. klein vertrek, 64. aan zien, 66. bijb. naam, 67 slot (Duits), 69. lidwoord, 72. onder andere (afk.). Horizontaal: 1. pastorie - de. 2. sati re - ikat. 3. arend krant. 4. etiquette. 5 mogen - ter. 6. lagune. 7. sen - ris - gijn. 8. tralie - T.A.D. 9. rat - starten. 10 olie eau - L.O. 11. elektricien. Verticaal: 1. psalm - Stroe. 2. aar - overall. 3. steeg - natie. 4. tintel e.k. 5. ordinaris. 6. re - gieter. 7. kubus - aai. 8. Eire - truc. 9. Kattegat. 10. Dan te - ijdele. 11. etteren non. Op de avond van de eerste dag van de zesdaagse in het Palais des Sport in Brussel heeft de Belgische wereldkam pioen op de weg, Stan Ockers, de race fiets, waarmee hij op het circuit van Frascati in Italië de titel veroverde, aangeboden aan Prins Alexander van België, die de openingsceremonie bij woonde. Het Nederlandse militaire voetbalelftal beeft gisteren in het Antas-stadion te Oporto met 12 verloren van het Portugees mili tair elftal. In de rust stond Nederland met 10 voor. Rechtsbinnen Lacroix scoorde in de 30ste minuut het enige Nederlandse doel punt. Het regende voortdurend tijdens de wed strijd. Er waren 15.000 toeschouwers. Rechts binnen Faia scoorde 17 minuten na de her vatting de gelijkmaker en 35 minuten na de rust scoorde rechtsbuiten Hernani het winnende Portugese doelpunt. In het bericht over de demonstratie van de kernploeg van de KNSB. dat wij op het gezag van het ANP publi ceerden is de winnaar van de wed strijd abusievelijk Gerard Maarse ge noemd. De winnaar was in feite Egbert van 't Oever.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9