Looncongres Wij blijven in Berlijn ZWARE EXPLOSIE TE Verwachting Over een week conferentie van de ministers WENSEN van GROTE MENSEN BREDA EIST 4 MENSENLEVENS Munitie in de grond? Nederlands—Indonesisch voor-overleg Ook de Ambonezen-kwestie mogelijk aan de orde Twee meisjes door vracht auto op slag Spoellokaal bij opbouwen van toneel in de lucht gevlogen Het weer Treinongeluk nabij Londen Overval te Utrecht Sociaal commentaar TRAM WORDT BUSDIENST N.Z.H. trekt zich van lijn A msterdamVolendam terug re mom BOUWKOSTEN, VERHOOGDE bud KAGEN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26465 1AMES CONANT: Totdat Duitsland zal zijn herenigd Opklaringen Overzicht van de geweldige ravage, vlak na de tragische ontploffing te Breda. Eisenhower genezen „Victoria" vlot gekomen Twaalf doden en 35 gewonden Tragisch ongeval te Heerlen Hl. J ongemannen bedreigen sigarenwinkelier Gasontploffing te Zuidbroek Vrouw zwaar gewond KANIS OP REGEN, MEER WIND (Van een bijzondere medewerker) Aan het eind van het looncongres dat de K.A.B. deze week heeft gehouden, heeft Verbondsvoorzit ter Middelhuis aan de bijna 500 aanwe zige kaderleden een zeer concrete op dracht gegeven. Vooreerst constateerde hij, dat dit congres in feite het resul taat was van meerdere jaren nauwkeu rig waarnemen en studeren. Dit bleek vooral uit het uitstekend gedocu menteerd betoog van de heer Van der Gun, die in enkele volzinnen de geschie denis gaf van de geleide loonpolitiek. Vanaf het eerste moment dat deze vorm van loonvaststelling in Nederland werd toegepast, heeft de K.A.B. gesteld (en trouwens niet alleen de K.A.B.; dit was het standpunt van de katholieke socio logen in ons land), dat hierin uitsluitend een t ij d e 1 ij k e maatregel was te zien, waartoe Nederland onder de om standigheden van toen gedwongen was zijn toevlucht te nemen. Van 1952 af werd ontkend dat de nood zaak nog langer bestond. Welnu, het re sultaat van deze drang uit katholiek so ciale kringen liet nog steeds op zich wachte. Sinds en kele dagen mogen goddank zeg gen: liet op zich wachten, want ge lezen hetgeen de minister van So ciale Zaken in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer heeft me degedeeld, ziet het er naar uit, dat de minister ten aanzien van deze aangele genheid min of meer overstag is ge gaan. Hopelijk zal hij door de Kamer niet alleen worden gevolgd, maar zelfs nog een eindje op deze goede weg voor uit worden geholpen. Welke was nu de opdracht, welke de heer Middelhuis aan zijn mannen mee gaf? „Uw taak is het thans," aldus de leider van de katholieke arbeiders, „het geen wij vandaag hebben besproken en besloten kenbaar te maken aan de le den. Uw taak is het in voorlich tingsavonden en gespreksbijeenkom sten de katholiek georganiseerden dui delijk te maken, welke richting we pre cies uitwillen." Wij vonden dit wel het gelukkigste gedeelte uit Middelhuis' slotwoord. Hier pleitte hij immers weer voor contact van de leiders met hun le den, welk contact onder meer geleden heeft door de geleide loonpolitiek. Wij zijn niet zo onwerkelijk, te verwachten, dat een vrijere loonpolitiek een volledi ge inschakeling van de individuele ar beiders in het loonoverleg mogelijk zal maken. Wij hebben ons allemaal te rea liseren. dat dit tijdperk voorgoed voor bij is. De opbouw van de moderne loon systemen is zo ingewikkeld geworden, dat een grote mate van deskundigheid vereist is, om in deze doolhof wegwijs te worden. Niettemin moet ook in dit op zicht ter voorlichting gedaan worden wat maar enigszins mogelijk is. Nu hebben we ten opzichte van de re solutie, die woensdag werd aanvaard, een tweetal bemerkingen. De eerste is, dat zij onvoldoende concreet weergeeft, tot welke conclusies de inleiders waren gekomen. De tweede, dat ze door de massa van de arbeiders eenvoudigweg niet zal worden verstaan. Nog de avond van het congres hebben we de resolu tie aan een kadergroep voorgelegd. Mo gelijk heeft het aan ons gelegen, maar we hadden een groot gedeelte van het gesprek nodig, om de inhoud taalkundig verstaanbaar te maken. Nu moeten we toegeven dat het niet een voudig is, de volgende zin met eenvou dige woorden verstaanbaar te maken: „Een zo grote mogelijkheid vaji diffe rentiatie als met de coördinatie-gedach te in overeenstemming is." Onder diffe rentiatie wordt verstaan de vrijheid om in de loonbepaling van de werkne mers rekening te houden met de uit komsten van een onderneming. Deze uitkomsten zijn nu eenmaal verschillend (different). Het loon zal derhalve even eens verschillend of different kunnen zijn en de loonpolitiek die met deze ver schillen rekening houdt noemt men dan ook de differentiatie-politiek. Nu kan het in een gemeenschap niet zo zijn, dat de een armoe lijdt, terwijl de ander meer dan genoeg heeft. Een zekere ge lijkmatigheid moet er zijn, anders kan men nimmer van algemene welvaart spreken. Deze verdeling te ordenen en zo nodig tot stand te brengen noemt men de coördinerende taak, die uiter aard alleen aan een centraal gezag kan zijn opgedragen. En de politiek die dit coördineren op het oog heeft, heet der halve de coördinatie-politiek. Met be houd van een zo groot mogelijke vrij heid om de differentiatie toe te passen, moet het de overheid mogelijk zijn, achterblijvers een handje te helpen en al te sterke uitschieters af te remmen, want een land. dat toestaat, dat een be paalde bevolkingsgroep armoede lijdt, kan nimmer aanspraak maken op de ti tel van welvarend land. (Vervolg op pag. 9) Omstreeks 1 oktober 1956 zal de tramdienst Amsterdam-Volendam, die tot nu toe geëxploiteerd werd door de N.Z.H.V.M., worden opgeheven. In- plaats daarvan zal de NACO te Alk maar het vervoer op deze lijn per bus overnemen. De N.Z.H.V.M. trekt zich dus uit deze dienst terug. Gedurende de decembermaand tooit de Belgische hoofdstad zich voor de achtste maal in successie in het stra lende kleed van duizenden lampjes, die de stad een waardige „tweede lichtstad" maken. De versieringen ziin dit jaar gebaseerd op de 125ste verjaardag van de Belgi sche onafhankelijkheid. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Hmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERlbNIIblAkikl- LH cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, James Conant, die gisteren voor besprekingen in West-Ber- lijn aangekomen is, heeft daar tegenover de pers verklaard» dut de Amerikaanse regering zal blijven vasthouden aan het recht van volledige bewegingsvrij heid van geallieerden en Berlijners in de vier sectoren van Berlijn en dat zij van dat recht zal blijven gebruik maken. De Sovjetautoriteiten blijven volledig verantwoordelijk voor het handhaven van alle bestaande vrijhe den in geheel Berlijn, zo voegde hij hieraan toe. Conant bevestigde opnieuw de Ame rikaanse politiek, volgens welk de Ame rikanen in „Berlijn zullen blijven tot de dag dat Duitsland herenigd zal zijn". De Amerikaanse hulp aan West-Ber- lijn, zal, evenals in het verleden, wor den voortgezet. Desgevraagd zei de Amerikaanse am bassadeur, dat hij een nieuwe defini ëring van de vier-mogendhedenstatus van Berlijn niet nodig achtte, omdat die status in de afgelopen jaar „abso luut doeltreffend" is geweest. tf,ni>oudinpr ivH„ Marokko schenkt sultan Ben Joessef neel aandacht aan de binden Hio if™ Van Zl^n u°llc: we zien hem hier in gesprek met een groep i uie riem namens de organisatie van Marokkaanse blinden in zijn paleis eer kwamen bewijzen. Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond in het uiterste zuidoos ten nog wat regen. Elders opklarin gen en slechts enkele verspreide buitjes. Matige langs de kust aan vankelijk nog krachtige westelijke wind. Iets kouder. Zondag: Zon: 8.30-16.33. Maan: 22.42-12.04. Maandag: Zon: 8.32-16.33. Maan: tot 12.26. Sherman Adams, een der naaste me- wer, heeft op een diner in New York verklaard, dat president Eisenhower nu geheel genezen is van de hartaanval die hij in september heeft gehad. (AFP) De voor de kust van Zandvoort ge strande trawler „Victoria" is Vrijdag middag bij hoog water vlot gekomen en heeft zijn reis vervolgd. (Van onze Haagse redacteur) Het vooroverleg voor de Nederlands- Indonesische conferentie is thans zover gevorderd, dat, als zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen de stemming heeft nogal eens gewisseld verwacht mag worden, dat de ministersconferen tie over een week zal kunnen beginnen. Minister Luns, die gisteravond naar New York is vertrokken om de leiding op zich te nemen van de Nederlandse delegatie in de V.N. bij de behandeling van de kwestie Nieuw Guinea, zal dan vermoedelijk nog niet terug zijn in Ne derland; in dat geval zal de Nederlandse delegatie bij de opening van de con ferentie geleid worden door een andere bewindsman. Van Indonesische zijde schijnt men er nog steeds sterk aan te hechten, dat de conferentie niet in Ne derland zal worden gehouden. Uit prak- j-j- ebben met Sint-Nicolaas alleen de kinderen hun wensen? I—J Neen, de groten evenzeer al was het alleen maar omdat in iedere grote het kind is blijven schuilen. Ook in de „gro ten" van deze wereld. Het zou natuurlijk uitermate boeiend zijn, van al die groten der wereld de hartewensen te kennen, welke zij zouden neerschrijven op hun verlanglijstje. Wij prijzen ons gelukkig vandaag aan onze lezers als surprise te kunnen voorleggen de onthulling van wat enige internationale grootheden aan de (Spaans-Nederlandse) Sint- Nicolaas zouden willen vragen. Elders in dit nummer kan men deze authentieke hartewensen vinden van enkele tot de verbeelding sprekende figuren, zoals staats lieden en kunstenaars, maar ook bijvoorbeeld van een Amerikaanse groot-industrieel en de leidster van een Parijs modehuis. tische overwegingen is men er echter in Den Haag niet erg voor geporteerd de besprekingen elders te voeren, bij voorbeeld te Bern, zoals de Indonesiërs schijnen te willen. Wellicht zal er voor dit punt een compromis worden be reikt in die zin, clat het overleg voor een deel in Nederland, en verder bui ten Nederlands grondgebied zou plaats vinden. Uit de aanwezigheid van minister Van Thiel bij een diner, dat mr. Utoyo Ramelan donderdag aanbood aan de Nederlandse bewindslieden, met wie hij contact heeft, mag worden afgeleid, dat ook de nog altijd weinig heldere kwestie van de terugkeer der Ambonezen op de ministersconferentie aan de orde zal komen. Mr. Utojo is gisteravond bij het ver trek van minister Luns op Schiphol aanwezig geweest. Ook heeft hij, eerder op de dag, de Indonesische zaakgelas tigde in ons land, de heer Kwee Djie Hoo, uitgeleide gedaan, die naar Dja karta is vertrokken om de regering al daar een mondelinge toelichting te ge ven op de resultaten, die tijdens het vooroverleg zijn bereikt. Mr. Utojo deelde mee, dat begin vol gende week een Nederlands-Indonesi sche verklaring is te verwachten over de resultaten van het vooroverleg. Minister Luns herhaalde, dat de Ne derlandse regering iedere inmenging van de V.N. in de Nederlandse soeve reiniteit over Nieuw-Guinea principieel blijft afwijzen. Hoe Nederland zal reage ren, hangt af van de houding van de landen, die het initiatief hebben geno men om de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen. Minister Luns zei, dat hij nog niet precies wist, wanneer de kwestie in de V.N. aan de orde zal komen, maar om dat de voorlopige sluitingsdatum van de zitting van de Assemblée is be paald op 10 december, achtte hij het wenselijk op 5 december in New York aanwezig te zijn. Een tot nu toe onverklaarbare explo sie heeft gistermiddag met een geweld, dat sterk deed denken aan een zware bominslag, vier personeelsleden van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf in Breda gedood; een vijfde man kreeg een shock. Om tien voor half drie vloog het zoge naamde spoellokaal van het gebouwen complex aan de Tramsingel de lucht in. Drie mannen werden op slag gedood. Het zijn de technisch hoofdambtenaar P. Heermans, oud 39 jaar, vader van vijf kinderen, de opzichter eerste klas Twaalf personen zijn om het leven gekomen, toen gisteravond nabij het station van de Londense voorstad Barnes een elektrische personentrein, die met een snelheid van ruim 45 kilo meter per uur reed, tegen de achterste wagon van een goederentrein, die een geringe vaart had, opbotste. Er zijn 35 gewonden, van wie er elf in zieken huizen werden opgenomen. De vlammen schoten hoog de lucht in en tastten de brug aan, die de spoor baan overspant en waarover de weg naar Londen loopt. De brandweerlieden van de naastbijzijnde posten moesten zich langs de steile taluds laten zakken om het vuur te kunnen bestrijden. Van alle kanten schoten helpers toe om te trachten gewonde passagiers uit de ver splinterde wagens te halen. Men gelooft dat het ongeluk zijn oorzaak heeft in kortsluiting op het baanvak. Het terrein van de ramp bood een verschrikkelijke aanblik en boven het gebulder van de vlammen uit hoorde men de kreten van de opgesloten passagiers. Dit was het tweede ernstige trein ongeluk in Groot-Brittannië binnen veertien dagen. Op 20 november ont spoorde een trein te Steventon in Berk shire, waarbij tien mensen werden ge dood en 106 gewond. Vrijdagavond is op de Schaesberger- ^eg te Heerlen een bijzonder tragisch °n8eluk gebeurd. Twee meisjes, de zus- J®s José en Kathie Gielgens (resp. der- 'ien en achttien jaar oud) uit Molen berg-Heerlen, die samen op één fiets 'Sten, werden door een vrachtauto met &anhangwagen gegrepen en op slag ge- He bestuurder van de vrachtauto - Jfertnoedelijk een bruinkolenauto doorgereden. De politie van Heerlen ?eemt aan, dat de chauffeur niets van ■}et ongeluk gewaar is geworden, daar öe meisjes door de aanhangwagen zijn gegrepen. «et vaststellen van de identiteit van slachtoffers heeft veel werk gekost. Aanvankelijk ontbrak namelijk elke aan- Mjzing, totdat zich vrijdagavond tegen 'waalf uur de vader van de veronge lukte meisjes op het politiebureau ver voegde om te informeren, of de politie misschien wist waarom zijn dochters, die naar de stad waren gegaan om te gaan winkelen, zo lang uitbleven. Met de juiste toedracht van het on geluk was de politie toen nog niet op de hoogte. Twee jongemannen hebben vrijdag Omstreeks half negen een overval ge pleegd op de sigarenwinkelier P. J. K. te Utrecht in een sigarenwinkeltje aan het Stationsplein. Voorbijgangers hoor den hulpgeroep en zagen in de winkel de 23-jarige C. C. H. en de 22-jarige E. t». R. E. beiden uit Utrecht die met een Seladen revolver de sigarenwinkelier j^Ureigden. H. kon worden gegrepen en een juist passerende agent worden o\ ei geleverd. Op hem werden later een pistool met patronen, een dolkmes en een bedrag van ƒ352.50 aangetrof fen. E. is nog voortvluchtig. Het is ge bleken dat de knapen kans hadden ge zien ruim ƒ300.- van de sigarenwinke lier te roven. J. van Eükeren, oud 41 jaar en vader van drie kinderen en de carosserie- maker K. Koppelaars, oud 52 jaar en on gehuwd; de monteur A. Matthijssen, oud 31 jaar en vader van drie kinderen, werd gewond tussen de puinhopen aan getroffen en is later in het ziekenhuis overleden.. De reiniger P. Nagtzaam kreeg een shock. De mannen waren bezig met het op bouwen van een toneeltje in het spoel lokaal, gelegen tegen de cantine van het bedrijf. Daarin zou hedenavond de jaarlijkse feestavond voor het personeel worden gehouden. De opzichter Van Eij- keren bevond zich juist buiten het ge bouw en de andere slachtoffers in het lokaal, toen de explosie, zonder enig voorafgaand geluid, plaats vond. Het gebouw werd als het ware van zijn fun damenten gescheurd. Dikke muren en zware brokken fun dering vlogen in het rond. Van het dak bleef weinig meer dan kleine stukken versplinterd hout over. Ramen en dak pannen van omliggende huizen werden vernield. In een nabij staande woonwa gen vreesden de bewoners te worden weggevaagd, toen het venster van de wagen werd weggerukt. Voorbijgangers zochten dekking voor het rondvliegende puin, dat honderden meters ver de lucht werd ingeslingerd. Collega's van de ge troffenen, die te hulp snelden, troffen hun makkers tussen de brokken puin aan; zij waren zwaar verminkt. De toegesnelde brandweer behoefde niet meer in te grijpen. Het gebouw was dermate vernield, dat er geen enkel gevaar meer bestond. De aanvankelijke opvatting dat een blindganger uit de oorlog zou zijn ont ploft is bij nader onderzoek onwaar schijnlijk gebleken. Men heeft geen spo ren, die daarop wijzen, gevonden. Een andere veronderstelling is, dat zich in de ruimte onder het spoellokaal riool- gas heeft opgehoopt. Het gebouw staat vlak bij een vervuilde singel, waardoor de grond ter plaatse zeer drassig is. Hoe dit gas tot ontploffing is gekomen is nog een raadsel. In de oorlog lagen er Duitse soldaten in het gebouw. Toen het Gemeentelijk Vervoerbedrijf de gebouwen in gebruik nam, is de kelderruimte schoongemaakt en dichtgemetseld. Mogelijk zat er nog munitie in de grond, maar ook daar van is geen spoor teruggevonden. He denmorgen zouden de fundamenten wor den blootgelegd; bij dit graafwerk zal misschien een duidelijke aanwijzing worden gevonden, die de oplossing kan brengen. In een huis aan de Klaas Woltier- weg te Zuidbroek heeft zich een gas ontploffing voorgedaan, waarbij de 35- jarige mevr. W. A. de G. door brand wonden ernstig werd gewond. Zij is op genomen in het academische zieken huis te Groningen. De man en zeven kinderen bevonden zich op het moment van de ontploffing in de slaapkamers; doordat deze kamers en de beneden verdieping van elkaar gescheiden zijn door een betonnen plafond liepen zij geen verwondingen op. Waarschijnlijk heeft zich in de keu ken een hoeveelheid gas opgehoopt, die tot ontploffing is gekomen, toen de vrouw een lucifer aanstreek. Het KNMI deelt mede: Een uitgebrei de depressie trok ten zuiden van IJsland naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Doordat een hogedrukge- bied bij de Alpen nog in betekenis toe nam werden de luchtdrukverschillen bij ons groter waardoor de wind toe nam en de mist die zich vrijdagavond op uitgebreide schaal vormde werd ver dreven. Een frontale storing die de Noordzee bereikte naderde vanochtend vergezeld van regen het Waddengebied. Na de frontpassage trekt een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land waardoor opklaringen zullen optreden Vnm,e wjnd afneemt. Boven de oceaan tnt „r,yeiT10edelÜ'c een nieuwe storing woV£!Wlkk,elmg zoda' morgen de be- gen de avond6^1™? gaan toenemen. Te- storim? het ,n de regenzone van deze ken In de westen van het land berei- Ken. in de temperatuurverschillen komt weinig verandering. ^niiien *omi lalden tang hebben de Marokkaanse vrouwen de hoofdsluier gedragen. De V)oiSte tijd zijn er echter tekenendie er op wijzen, dat er aan deze gewoonte firn C(rns een einde kon komen: voor het paleis van de sultan in Rabat heeft een eï>je vrouwen van de Istiqlal op symbolische wijze de afgedaan: deze combinatie toont de dames voor en ria de plechtigheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1