Nieuwe vleugel St.-Aloysius school te Overveen ingewijd CEL 2455, FILM OVER LEVEN VAN CARYL CHESSMAN Bolrot vraagt nog steeds afdoende verklaring en oplossing Jacht op actualiteiten kent geen slachtoffers NICOLE LOUVIER voor De man, die al acht jaren ter dood veroordeeld is Aaltjesziek nagenoeg verdwenen De onstuimige rebel Kwestie rond hotel Royal in Tweede Kamer De zwarte wreker De vrouw in het venster Ministriële waardering voor het peil der Nederlandse persfotografie De wereldzee Rijdt zelf! ONDERAANNEMER ZWAAR GESTRAFT m ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 PAGINA 2 KATER DIARRHEE, BEDORVEN MAAG WASSERIJ DUYN de Haarlemse Kunst gemeenschap Ruimte-moeilijkheden voorlopig opgelost Keuringsverslag 1955 van „De Narcis" Frans Hals Palace Kamerlid Hooij attendeert staats secretaris Waarschuwing Heemsteedse Polo Club PATER TH. HENDRIKS W.P VOOR G. EN W. Luxor Minerva Burgerüjke Stand Haarlem dokters sasjtpooM Rembrandt VIJF JAAR GEEN RIJBEWIJS MEER Voor dronken automobilist 2Vè jaar voor oud burgemeester Studio amstkri).\msevaart20 th.IIQH Nicole Louvier, de bekende Franse chansonnière, die in korte tijd gro*e naam heeft gemaakt, treedt dinsdag lo december onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap in de Stads schouwburg op. Nicole Louvierzingt Franse chansons, waarbij zij zich zeli met de guitaar begeleidt. Aan deze avond werkt voorts mee het Literaii Cabaret van Luc Lutz en Jules de Corte Donderdag 8 december wordt voor de leden van de Haarlemse Kunstgemeen schap in het Rembrandttheater de film „Fietsendieven" van Vittorio de Sica vertoond. Scapino, de balletgroep voor de jeugd, geeft ter gelegenheid van het tienjarig bestaan dinsdag 3 januari in de Stads schouwburg,- des middags om twee uur. een kindervoorstelling. Vanmorgen heeft de inwijding plaats met een intieme speelplaats, aanlegde, gevonden van de nieuwe vleugel van de architect en de aannemer. Spr. hoop- de r.-k. jongensschool St.-Aloysius te te dat deze figuurlijke overdracht van Overveen. Kapelaan P. W. van Leeu- het schoolbestuur aan de leerkrachten wen, die de officiële plechtigheid ver- het begin zal zijn van een goede tijd richtte wegens ziekte van de pastoor voor het Overveense onderwijsleven. der parochie, stelde de vier lokalen, de „Mogen de kinderen in deze lokalen modem ingerichte kamer voor het hoofd het onderwijs met het verstand opne- der school, de heer L. N. ten Hacken, men, met het hart aanvaarden en weer de gangen en toiletten officieel in ge- met het verstand in praktijk brengen." brulk door ze namens het schoolbestuur Het gezelschap maakte tenslotte een over te dragen aan de leerkrachten, rondgang door het gebouw en luisterde Met de bijgebouwde vleugel is de St.- met aandacht naar de lessen, die tot Aloysiusschool thans voorlopig uit de ongeveer half elf doorgingen, ruimtemoeiljjkheden, die vooral de laatste jaren van grote urgentie war den. Onder de aanwezigen bevonden zich de architect van het gebouw, de heer J. v. Velsen, aannemer C. G. Waieveld, het hoofd van de meisjesschool te Over veen, zuster Innocentio, de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het on derwijs, de schoolarts dr. Bakker, het hoofd van de afd. onderwijs, de heer C. J. Cassee en verschillende andere auto riteiten. De heer L. N. ten Hacken verwel komde het gezelschap in de gymnastiek zaal uitbreiding daarvan behoort nog tot de wensen en memoreerde in het kort de geschiedenis der school. Het betreurde het dat pastoor J. Th. v. Ga len niet aanwezig kon zijn, omdat deze al vele jaren met het wel en wee van het katholiek onderwijsleven en in het bijzonder met dit nieuwe gebouw heeft meegeleefd. 34 jaar geleden begon men in de St.-Aloysisusschool met de eerste lessen. Al spoedig was het aantal leer lingen voor deze capaciteit te klein, maar het duurde tot een viertal jaren geleden dat een aantal jongens in het verenigingsgebouw Domi en de zuster school konden worden geplaatst. In maart 1954 maakte men een begin met de bouw van een nieuwe vleugel, het geen voor het toenmalige hoofd, de heer G. A. v. d. Mey, een zeer hoop volle gebeurtenis was. Kapelaan v. Leeuwen stelde vast dat hier een zeer stijlvol project tot stand was gekomen: hij bracht allen dank voor de opoffering, die dikwijls moest v/orden getroost, waarbij hij o.a. het gemeentebestuur noemde, dat alles ge financierd heeft, de gemeenteopzich ter, die de omgeving van het gebouw, zijn moeder, die verlamd werd en door een melancholieke vader, die tegen de moeilijkheden niet op kon en zich van het leven poogde te beroven. Om zijn ouders te helpen begint de knaap dan in het klein te stelen. Dit wordt allengs e-ger en als een meisje, dat alleen met auto's valt te benaderen, in het spel komt pleegt hij zijn eerste auto-roof. De jeugdige bende, die hem daarna op neemt, erkent hem al spoedig vanwege zijn superieure intelligentie als leider. Nu volgen opsluitingen in tuchthuis en gevangenis met daartussendoor ont snappingen, roof en moord, todat na een langdurig proces de doodstraf wordt uitgesproken. Het gevecht tegen de ge meenschap, die hij haat, zet hij nu op zijn manier voort. Hij studeert rechten en met de wetsartikelen in de hand wijst hij op allerlei bepalingen en voorschrif ten, die hem telkenmale, van de gas kamer vrijwaren. Dank zij zijn spits vondige interpretaties van het Ameri kaanse wetboek heeft hij thans zijn le ven zes jaar gerekt. Aan het slot van de film, als de executie voor de zo veelste maal op het laatste moment is uitgesteld, blijkt, voor de toeschouwer vrij onverwachts, dat de verbitterde een louteringsproces heeft doorgemaakt, waardoor hij tot klaarheid komt inzake zijn verhouding tot de gemeenschap. HU verklaart dan dat de schrld aan zijn mislukt leven en dat van andere misda digers, niet ligt in milieu of erfelijk heid, maar in zijn eigen gedrag. Het zwaartepunt van dit op zich pak kende verhaal, dat tot een aangrijpend document verfilmd had kunnen wor den, is door de regisseur Frad Sears voornamelijk verlegd naar de misdaad- avonturen. Deze episodes verlopen le vendig en niet zonder spanning, die d® vlotgemaakte gangsterfilm pleegt wekken. In Lido voor boven de achttien. Een actueel gebeuren, dat vele kran tenlezers zullen kennen, ligt ten grondslag aan het scenario van een film, die helaas te zeer aan de bui tenkant der overigens eenzijdig belichte feiten blijft om een ernstig probleem van onze tijd pakkend voor te stellen. Er is een misdadiger in Amerika, die al acht jaren in de dodencel van St. Quentin wacht op zijn terechtstelling, die telkenmale en soms op het nippertje wordt uitgesteld. Caryl Chessman, zo heet de terdoodveroordeelde, heeft in de gevangenis een boek over zijn leven ge schreven, dat veel succes heeft en door Hollywood werd gekocht om er een film van te maken onder het motto: na het boek thans de film! In de gebruikelijke flash-back-stijl ver telt de hoofdpersoon ons zijn levensver haal. Zijn jeugd werd overschaduwd door een ziekte, door een ongeluk met Roodgejaste Engelse dragonders moeten in de eerste jaren van de negentiende eeuw drastisch heb ben huisgehouden in Ierland. En wel zo dat de goede, het vaderland-getrou we Ieren tegen hen in verzet kwamen. Hoe twee van hen, Captain Thunder bolt en Captain Lightvoot, dat hebben gedaan, laat de film in kleuren en op een cinemascoopdoek zien. Wij vinden het bepaald geen snuggere helden, ai kunnen ze goed vechten, paardrijden en beminnen. Voor alle leeftijden in Frans Hals. Dinsdag en woensdag wordt de film „Onsterfelijke melodie" vertoond, waar in Mario del Monaco enkele aria's zingt uit de opera Cavaleria Rusticana. Donderdag draait Stazione Termini. De stelten, van de man op deze foto zijn fotografeerde stuntje was tevoren al ruim elf meter lang en dat is maar goed tientallen malen uitgevoerd. De steltlo- ook, anders zou het er voor hem maar per is nl. Henry Lewandowsky, een ar- slecht hebben uitgezien, toen de grote tist uit het Bertram Mills circus, dat autobus, die men op deze foto ziet, pro- zich in de stad Ascot in het Engelse beerde tussen zijn „benen" door te rij- graafschap Berkshire aan het voorbe den. Nu liep alles goed af en dat is reiden is voor het winterseizoen, dat voor trouwens geen wonder, want het hier ge- dit circus met Kerstmis begint. Gisterenmiddag bij de behandeling van de hotelnota in de Tweede Kamer heeft, zoals men in het verslag van on ze parlementaire redacteur elders kan lezen, het Haarlemse Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooij (KVP), de aandacht van de staatssecretaris van economische za ken, dr. J. J. M. Veltkamp, gevestigd op de beroering rond de kwestie hotel Royal, te Haarlem. De heer Hooij wees erop, dat volgens het hotelplan het rijk tot een bedrag van 5 miljoen van zins is garant te staan ter bevordering van de hotalbouw en -verbetering in Neder land, terwijl aan de andere kant dezelf de regering het gebruiken van een be staand groot hotel ten behoeve van het vreemdelingenverkeer onmogelijk dreigt te maken. Het Kamerlid heeft daarop de staats secretaris gevraagd overleg te willen plegen met de minister van maatschap pelijk werk teneinde een oplossing voor deze moeilijkheden te vinden. Hij her innerde eraan, dat het college van B. en W. van Haarlem woensdag een te legram heeft gezonden aan de ministers van economische zaken en van maat schappelijk werk en hij heeft de aan dacht van de minister van economische zaken op deze telegrafische boodschap gevestigd, aangezien de minister, door dat hij in de Kamer aanwezig was, het betreffende telegram waarschvjnlijk niet onder ogen heeft gekregen. De staatssecretaris van economische zaken heeft de heer Hooij geantwoord, dat de overeenkomst tussen hotel Royal te Haarlem en het departement van maatschappelijk werk nog niet tot stand Is gekomen, dat hij begrip heeft voor de moeilijkheden die het uitvallen van dit hotel voor de toeristische positie van Haarlem zou betekenen en dat hij over deze kwestie nader overleg zal plegen met de minister van maatschap pelijk werk, mr. F. J. F. v. Thiel. Blinden helpen, zelf in hun onder houd te voorzien, daaraan zult u zeker willen meewerken. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat onbevoeg den en zelfs schoolkinderen oud papier, dozen en couranten ophalen. Naar zij beweren voor de blinden. Niets is min der waar. Wil het daarom alleen goederen ter hand stellen aan de opha lers met de blauwe bakfietsen, die in het bezit zijn van een bewijs, afge geven door het bestuur van de Stich ting Werkverschaffing, Blindenzorg. Even een berichtje aan een der vol gende adressen: S. L. Hoes, Bloemen- daal, Iepenlaan 5; mevr. E. v. Liemt, Hasselaersplein 32; L. v. SikkeLerus, Jel- gersmastraat 38; of aan het magazijn Korte Margarethastraat 8, tel. 20288, en het papier zal gaarne worden gehaald. De Heemsteedse Polo-Club hield vrij dagavond in het Cafetaria Restaurant een buitengewone ledenvergadering. Het belangrijkste agenda-punt was een voor stel van het bestuur om over te gaan tot een nogal aanzienlijke contributie verhoging. De voorzitter, de heer C. A. Schipper, gaf een Tduideiijke-uiteenzet ting van de motieven, welke geleid heb ben tot het formeren en indienen van dit voorstel. Er werden over dit voor stel uitgebreide discussies gehouden. De stemming had een zeer verrassend re sultaat, want het voorstel werd met 21 stemmen tegen en 2 van onwaarde ver worpen. Nadat het bestuur zich over de situa tie had beraden, werd een tweede voor stel ingeüiena, dat ïmneia. uai «e cv tributie van alle leden, ongeacht tot welke afdeling zij behoren, met f 0.50 zou worden verhoogd. Daaraan werd de mededeling toegevoegd, dat dit geld uitsluitend gebruikt zal worden voor het verlenen van vergoeding wegens ge maakte reiskosten. Op de eerstkomende algemene vergadering zal een commis sie worden gekozen welke zich uitslui tend met deze aangelegenheid zal occu peren. Met 22 stemmen voor ging de vergadering hiermede accoord. Voor deelname aan een scheidsrech- terscursns gaven vc •ch"|eW n-* heren zich op. Medegedeeld werd dat op zaterdag 21 januari 1956 een feest avond zal worden gehouden, welke een gecostumeerd cachet zal krijgen. Advertentie O'ver de volle breedte van het cine mascoopdoek in Cinema Palace stromen deze week heldhaftig strijdende ridderscharen. Met kracht van knotsen, rapieren, speren, zwaar den en pijl en boog weet „de zwarte wreker", Edward ''rins van Wales, zich staande te houden op Franse boden. Henry Le Vin heeft de film volgens het geijkte recept vervaardigd, zodat lief hebbers van de ridderlijke romantiek en het duel op het zwaard volledig aan hun trekken komen. 14 jaar. In de ochtenduren .een kleurenrepor- tage over het Koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Ford Fairlane Opel Kapitan Ford Zephyr VERHUUR van NIEUWE AUTO's ZONDER CHAUFFEUR Adres: BOULEVARD PAULUS LOOT 97 - ZANDVOORT - TEL. 3132 In Roxy draait vanaf maandag tot en met donderdag „De 49ste man" een film, die de atoombom tot on derwerp heeft. Een vreemde mogend heid maakt van een geheime Ameri kaanse legeroefening gébruik, om, in onderdelen, atoombommen de V.S. bin nen te smokkelen. Als dit ontdekt wordt, volgt een wilde jacht en men slaagt er in alle bommen op één na in handen te krijgen. Het laatste projectiel dat wel opgespoord wordt doch niet bijtijds te demonteren blijkt, wordt tenslotte boven een stuk woestijn afgeworpen. En Uncle Sam kan weer een tijdje rust'- slapen. Een spannende film voor boven de acht tien. Tot en met zondag speelt Dana An drews een spannende rol in de film „De man met het litteken", 14 jaar. De vrouw in het venster" is een sensatiefilm, die de aandacht van de bezoeker boeit van het begin tot het einde. Edward Robinson is hier de centrale figuur, die door zijn mar kant spel soms doet geloven, dat het geen film, maar werkelijkheid is. Het scenario is geraffineerd geconstrueerd en begeeft zich in duizend en één de tails, die de toeschouwer met gegevens overstelpen, om hem daarna te verlos sen uit de ellende door het gehele ver haal als een benauwde droom voor te stellen. Hoewel geen vondst is deze ont waking toch vernuftig in deze film, wel ke in Luxor wordt vertoond, aange bracht. Het zou jammer zijn van deze ongemeen fascinerende geschiedenis iets van de inhoud te vertellen. Beter is het, wanneer men de rolprent zelf gaat zien. 18 jaar. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam een 30-jarige onderaan nemer uit Beverwijk veroordeeld tot 2 Yi jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest omdat hij valse de claraties voor vorstverlet had doen op maken door twee anderen. De schade, die hierdoor voor de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid was ontstaan, ligt tussen de 25 en 28 duizend gulden. In juni 1954 was de onderaannemer failliet verklaard. Hij had toen geen ar beiders meer in dienst. Desondanks kreeg hij van de genoemde stichting een z.g. bedrijfsnummer alsmede decla- ratiestaten voor vorstverlet en voor de w.w.-verzekering. Nadat deze fraude aan het licht was gekomen, had hij op nieuw lijsten ontvangen. GEBOREN: G. Entius—Piest z. A.. H. van der WalleKrouwers z. C. M. Nag- tegaalBroier z. L. J. B. de Leede Rikkerink z. M. E. WillemseNun- nink z. A. H. van der WalleKrouwels d. M. D. Zuidema—van der Wijk d. J. C. van KloosterGraper d. OVERLEDEN: H. Anepool—Kollerie, 80 j., Rijksstraatweg. M. G. Cöhrs, 62 j., Jan Haringstraat. J. H. A. Groot, 49 j., Potgieterstraat. G. J. M. J. Bijvoet, 69 j., Zijlweg. A. M. Bakkervan der Aart, 73 j., Kamperlaan. De zondags-, avond- en nachtdienst 'e Overveen wordt waargenomen door heer W. D. van Oldenborgh, Bloem»1 daalseweg 223, Overveen, tel. 22884. Bloemendaal Advertentie De doktersdiensten in Heemstede WjJT den waargenomen door dokter W; v. d. de, Heemst. Dreef 253, tel. 34(106 en dok* L. Wijnberg, Beethovenlaan 38, tel. Op het gebied van de amusements films weten de Amerikanen, naast een aanzienlijke hoeveel heid kitsch, soms ook wel iets goeds te produceren. Ditmaal hebben wij onbe daarlijk moeten lachen, bij tijd en wijle ook speels moeten glimlachen, al impli ceert dit feit nog niet, dat „Happy Lan ding" zo'n geweldig eind boven de mid delmaat zou uitkomen. De film vertelt de geschiedenis van een cabaretier, die tegen wil en dank bij de luchtstrijd krachten is ingelijfd, en is een aaneen rijging van humoristische invallen zo dat enkele uren van aangename tijdpas sering verzekerd zijn. succes gestreefd naar goede contacten met de pers en met de overheid. Voor de bereiking van haar doel waren deze contacten noodzakelijk. Het gevolg is geweest, dat wjj in ons land in het alge meen verschoond zijn gebleven van sen sationele fotoreportages, die diep, te diep ingrijpen in het persoonlijk leven van onze medeburgers. Dit is een goed, waarvoor wij dankbaar mogen zijn. Voorts merkte de minister op, dat de visuele voorlichting in onze samen leving een steeds grotere rol gaat spe len. De toeneming van het gebruik van filmjournaals en de televisie zijn daarvan bewijzen. De simpelste vorm van deze voorlichting is echter nog steeds de persfoto. Voor het maken daarvan is grote slagvaardigheid ver eist en een onfeilbaar begrip voor het „moment" in een gebeurtenis, dat waard is te worden vastgelegd. Een fotojournalist, die te vroeg of te laat is, mist zijn kans voor altijd. Een goede persfoto spreekt in de meeste gevallen voor zichzelf, zjj kan een tekst ontberen. Tenslotte merkte minister Cals op, dat de geëxposeerde foto's het produkt zijn van een voortreffelijk vakmanschap, ,van een inzet van de juiste persoon op het goede ogenblik en van een rake visie. Zij hebben daardoor een grote opvoedende waarde. Een 64-jarige middenstander uit Vo- lendam, die op dinsdagmiddag 27 sep tember j.l. in Amsterdam-Noord onder invloed van sterke drank met zijn auto drie tegenliggers had geschampt, is door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot 200 gulden boete, subs. 20 dagen en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man heeft zich het voorval dermate aangetrokken, dat hij zijn auto heeft verkocht. Ter zitting ver klaarde hij: „Ik wil nooit meer rijden." De rechtbank te Zutphen heeft een vroegere burg neester conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half iaar met aftrek, om dat tijdens zijn ambtsperiode een bedrag van ruim f 30.000 uit verscheidene open bare kassen is verdwenen. Nog altijd trekt de Nederlandse speelfilm „Ciske de Rat" vele belangstellenden naar het Rem- brandt.-theater. De film is daarom nog eens geprolongeerd. 14 jaar. In ons blad van dinsdag gaven wij reeds een uitvoerige bespreking van de film „De wereldzee", een boei ende documentaire over het leven in, op en onder de zee. Iedereen kan deze prachtige film gaan zien. Enkele uitgaande Heemskerkers, per autobus op weg naar het ijsballet in de Apollohal te Amsterdam, raakten licht gewond, toen twee bussen in flinke vaart tegen elkaar botsten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2