De Couden Droom SPORTIEF PLAKBOEK Van Dam en Dame NQ" ■41' ¥m m m h m PUR* B De familie P. van Uzzel ALLE HAARLEMSE EERSTE KLASSERS SPELEN THUIS Een heerlijk avondje IK ERIC DE NOORMAN CENTRALE VERWARMING Vermaningen van de Sint-Eén tegen drie geen ongelijke strijd - Politie in Rangoon in de knel - Eén en zestig wedstrijden zonder nederlaag A Van stukken Vitesse tegen Velsen <;koia o. "Y Politie opgesloten in voetbalstadion m m li "A n r i iü Ongeslagen record Eén tegen drie ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 PAGINA 4 1 feéÉ A. fpf N| a b e d e f g h. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS a b c d e f g A Y/ft 'ftft ft/ft. 'ftft. 5 6 7 8 9 ,10 11 A9 13 J H.B.C. naar Zandvoort S.J.C.Lisse BLOEMENDAAL - TEL. 22143 Oplossing kruiswoor dra, adtse 1 van vrijdag Rijcentrum katholieke ruiters geopend Nederlandse zwemsters naar Praag MARKTBERICHTEN Sinterklaas, bij al de verlanglijstjes die U en Uw knecht in de afge lopen dagen hebt verzameld uit de schoenen rond {le schoorsteen, zouden wij graag de onze nog voegen. Wij zou den U willen vragen om onze voetbal lers op het hart te drukken dat zij toch vooral sportief blijven. Dat zij zich in het buitenland weten te gedragen als goede ambassadeurs en meer prijs stel len op een nederlaag-met-ere dan een overwinning-ten-koste-van-alles. Heft ook Uw vingereens vermanend in de richting van al de jongelui op wie de hoop van de toekomstige nationale sportwereld zal worden gevestigd. Al te vaak blijkt dat zij een steuntje in de rug nodig hebben en zo moeilijk eige ner beweging het nodige enthousiasme weten op te brengen. En dan het be langrijkste van alles. Over enkele we ken al zullen wij in Nederland en ook de Spanjaarden in de Olympische sfeer zijn. Onze schaatsenrijders zouden zo graag met brons en nog liever zilver huiswaarts keren. Ziet dan naar de zwemsters, die Nederlands naam in ere houden. Mary Kok. Atie Voorbij, Lenie de Nijs, Joke de Korte, Jopie van Al phen, Ada de Haan.... Geertje Wiele- ma, zij allen doen hun best en verdie nen zeker iets lekkers in hun schoen. - Kijkt voorts eens welk een voorbeeld onze hockeyers hebben gesteld in de laatste maanden. Veel marsepein, beste Sint. Maar laat U Piet eens zwaaien met de roe in de richting van onze athleten en waterpoloërs. Niet dat ze hun best niet zouden doen, maar het kan nog beter. En hebt tenslotte voor het Olympisch Comité nog een goed woordje. Geeft het „dubbeltje", waar het zo dringend behoefte aan heeft. Heel de Nederlandse sportjeugd zal er van profiteren. Uit alle delen van de wereld komen de laatste tijd steeds meer be richten binnen over onverkwikke lijke tonelen bij voetbalwedstrijden. Het laatste nieuws bereikt ons uit Rangoon. Vijfduizend opstandige supporters heb ben het daar bestaan om honderdvijftig politiemannen zes uur lang in het sta dion belegerd te hebben. Bovendien is een deel van het stadion in brand ge stoken. De moeilijkheden begonnen toen politieagenten te paard trachtten een deel van de twintigduizend toeschouwers van het terrein te jagen. Zij holden namelijk over het veld om getuige te kunnen zjjn van de prijsuitreiking door de president. Het laat zich begrijpen, dat de sup porters van het winnende team alles behalve ingenomen waren met het in grijpen van de politie. Zjj gooiden met stoeltjes en stenen naar de dienaren van Hermandad. Toen de president het stadion had verlaten, waren de ge- PRIJSPROBLEEM DECEMBER PROBLEEM No. 88 van L. C. Schade van Westrum Wit geeft in 2 zetten mat. fe Wit: Kf8 Dg6- Tc5 Tgl La7 Lh5 Zwart: Kf2 Dal Tf4 Th2 Pbl Pd2 pionnen d3 f6 h4. Oplossingen van bovenstaand pro bleem kunnen binnen 14 dagen wor den ingezonden; inzenders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goede inzenders wordt verloot. Oplossing probleem no. 86 van A. Ellerman: 1. Lc4! dreigt Dd5 mat. De varianten zijn: Te5 2. Pe2; Le6 2. Dh8 mat. Oplossing probleem no. 87 van W. Jacobs: Dg4! met twee dreigingen: Pg5 en Df4: mat. Het wegspelen van Pe7 pareert de eerste dreiging door de lijnopening en de tweede wordt door directe aanval verhinderd met Pd5. Door de blokkering van d5 volgt 2. Tc4 mat. Met Pe5 staat de zaak juist omgekeerd. Het wegspe len pareert tegen Df4: en de parade wisseling is compleet met Pf3! met aanval op g5. Dank zij de blokkering van f3 volgt 2. Df5 mat. Nn, 2147 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam SINTERKLAAS-SURPRISE Kort na de glorieuze intocht van Sinterklaas in Amsterdam op 19 no vember smaakten wij het genoegen, de goede Sint te interviewen. In de loop van het gesprek bleek al ras, 'dat de Sint zich bijzonder interesseerde voor schaakproblemen. Hij liet zich zeer waarderend uit over de Hollandse probleemcompo nisten en verzocht ons onderstaand probleem te plaatsen en daaraan een extra prijsje te verbinden. Evenals van het prjjsprobleem kunnen de oplossingen binnen 14 dagen worden ingezonden en wordt de extra prijs onder de correcte in zenders verloot. Voor de goede orde maken wij de inzenders er nogmaals op attent, dat van tweezetten alleen de sleu- telzet vermeld behoeft te worden en van 3-zetten de sleutelzet en de twee de zet van de hoofdvarianten. Sinterklaassurprise probleem no. 89 van rector J. Schipper Wit geeft mat in 3 zetten. j iUo Wit: Kd2 Dc7 Lf3 Pe4 Pf5 pionnen c4 h3. Zwart: Kf4 Lg4 Pf7 pionnen e5 e6 tl. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade' 104 te Amsterdam. diepe ontleding. Toch laat de bedoe ling van de auteur zich snel raden, daar de slotstand overbekend is. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 387 van D. Kleen te Heemstede. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2140 van B. J. PrangeT te Den Haag Wit speelt naar: 23, z28, 3732, 38-— 32, 27, 43, 37, 33, 42, 35, 34, 2 en wint. Zeer gQede aanvangstand en vry Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 387 en 388 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 dec. a.s, aan bovengenoemd adres. OPLOSSINGEN moeten nog even blijven liggen, daar de inzendtermijn nog niet verstre ken is. HERM. HOOGLAND OVERLEDEN Een dezer dagen ontvingen wij het overlijdensbericht van een van Neer- lands grootste dammers, Herman Hoogland. Ofschoon het bekend was, dat zijn gezondheid ën vitaliteit de laatste jaren niet meer waren zoals voor heen, kwam het overlijden toch nog vrij onverwacht. Hoogland was de eerste Nederlan der, die erin slaagde de Franse supprematie té breken en in 1912 de geduchte I. Weisz de wereldtitel af handig te maken. Dat het damspel in ons land zo'n grote vlucht heeft genomen, mag voor een niet gering gedeelte worden toegeschreven aan de ijver en propaganda, die van H. uitging. In zijn beste jaren was er niemand, die hem in spélkennis evenaarde en de ouderen onder ons zullen wel eens slachtoffer geworden zijn van de Hoogland-variant, die mede ge tuigenis aflegde van zijn grote theo retische kennis. Men kan het nog altijd betreuren, dat de damwereld hem niet heeft kunnen of willen begrijpen, toen hij een zeer ernstige poging deed, om de vele ongelijke remises in het damspel te weren door invoering van het Hoogland-systeem. Toen alle po gingen, om tot samenwerking te komen, faalden, heeft H, zijn waar lijk niet geringe propagandistische talenten gericht op Checkers en daar mede contacten gelegd in vrijwel alle landen ter wereld en niet zon der succes. Regelmatig worden er tele-toernooien gespeeld met verre landen, nationale en internationale correspondentiewedstrijden, pro bleem- en oploswedstrijden enz. Het zaad, dat hier gezrüd is, zal onge twijfeld goede vruchten dragen, óók voor het Poolse spel. Het is jammer, dat de grote stuw kracht Hoogland dit niet meer kan aanschouwen. Wii zullen hem blij ven gedenken als een geniaal dam mer, een vurig propagandist, een goed mens en een zeer goede vriend! Hij ruste in vrede. moederen nog -steeds niet tot bedaren gekomen. De politie dacht orde en rust te kunnen herstellen door willekeurig zeven man te arresteren, maar de maat. regel had een averechtse uitwerking, legerde het stadion, zodat de politie geen kant meer uit kon. Eerst tegen middernacht kwam het einde in zicht. Niemand minder dan de opperbevelhebber van de Birmaanse strijdkrachten verscheen ten tonele. Hij wist de politie te bewegen de zeven arrestanten vrij te laten, waarna de menigte, met de zeven „helden" in hun midden, in triomf wegtrok naar het ver- maancentrum in Rangoon. Op de weg erheen vernielde men alle reclamezui len, verkeersborden en bushaltes die men tegen kwam. In België is een merkwaardig voetbal record gesneuveld. Een vrij onbe kend Waals ploegje is er in geslaagd éénenzestig achtereenvolgende wedstrij den ongeslagen te blijven. De club heet Olympic Hollogne èn is in 1947 opge richt. Het record stond met zestig wed strijden op naam van het destijds beken- Een menigte van zevenduizend man be de Union, dat zestig wedstrijden lang geen nederlaag leed. Het speelde zich af in de jaren 1933, 1934 en 1935. Aan de voor Hollogne zo belangrijke wedstrijd, nog wel tegen plaatsgenoot FC Hollogne, ging een merkwaardige plechtigheid vooraf. De burgemeester van het dorp wandelde vlak voor de wedstrijd het veld op, verzamelde de tweeëntwintig spe lers rondom zich en drukte hun op het hart tot het einde toe bijzonder spor tief te blijven. Olympic zegevierde met 32 en er werd inderdaad geen wan klank vernomen. Het nieuwe record mag er overigens zün. Van de éénenzestig wedstrijden zijn er slechts vier gelijk gespeeld. Het is altijd dom om zo maar zon der meer iemand lastig te val len, ook al ben je met zijn drieën en al gebeurt het bij een voetbalwed strijd. Drie supporters van de Weense voetbalclub „Wacker" hebben dat zon dag ondervonden. Bij een wedstrijd van Wacker zat een kennelijk nogal enthousiaste aanhanger van de tegenpartij cp de tribune. Het driemanschap bekeek de enthousiaste ling aanvankelijk met de nodige mee warige blikken. Het ging Wacker im- 1,?. Met een kreet van woede springt de Noorman vooruit, de heuvel af naar de kust toe. Wolf volgt hem op de hielen. Halverwege komt Erwin hem schreeuwend tegemoet. „Svein Langtand heeft ons verraden", roept de jongen, maar Eric luistert er nauwelijks naar; de eerste en enige ge duchte, die hem kwelt, is: Winonah! Is zij nog aan boord van het schip? Het is een onuitsprekelijke opluchting voor hem, als hij haar met Astara, Pum Pum en nog wat mensen op het strand ziet staan bij het roeibootje. Van zijn vrouw hoorfy hij, hoe de zaak zich heeft toegedragen. „Drie man nen vroegen toestemmingom aan boord te komen", vertelt zij. „Wij zagen er geen kwaad in, omdat zij ongewapend waren. Doch nauwelijks waren zij aan boord, of één van hen, een lenige, lange kerel met donker haar sprong razendsnel op mij af. In het voorbijgaan rukte hij de dolk uit de schede van één van Erics mannen, die hij mij op de keel zette". „Hij dreigde Vrouwe Winonah te zullen doden, als iemand van ons zich zou verzetten", zegt Astara verontwaardigd, „en hij zag er naar uit of hij het doen zou". Vit de beschrijving, die zij van de desperate kerel geven, maakt Eric op, dat het de demonische zoon van de Viking moet zijn, van wie de drenkeling sprak. „En wat is er met Svein aan de hand?" vraagt de Noorman, die zich nu weer Erwins geschreeuw herinnert. Wi nonah vertelt, dat de piraat Erics mannen voor de keus stelde met hem mee te doen en zeerover te worden, öf aan land te worden gezet op deze verdoemde kust. Svein Langtand was de eerste, die Z'ch geestdriftig aan bood en Orm werd op zijn aandringen gedwongen mee te gaan. Daarop liepen nog een paar man over; de rest werd zonder vorm van proces over boord gezet en moest zich zwemmend in veiligheid brengen. Winonah, Astara en Pum Pum mochten met het roeibootje gaan. Eric knikt somber en staart het verdwijnende schip na. Zijn hart vult zich met bitterheid, niet alleen om het schip en het goud, dat hij kwijt is, maar vooral om Svein Langtand. Een man, die hij als zijn vriend beschouwde, heeft hem op laaghartige wijze verraden. 8 10 11 17 4 <2 3 Karei is thuis! Ja, vrienden, er is de laatste maanden weinig over Karei van Uzzel (Pa's grote zoon) verteld. Dat kan ook niet anders. Karei is na melijk gaan varen. Zes maanden is hij nu weg geweest en als een gebruinde matroos is hij te ruggekeerd. Oh, Pa is trots op hem. Iedereen die het maar horen wil, vertelt hij van zijn zoon. Hoe deze in de afgelopen maan den de wereldzeeën heeft afgezworven en wat voor mooie dingen hij voor de familie heeft mee gebracht. Voor klei ne Bert was daar een papegaai. Dat beestje scheen niet zo'n beste opvoeding aan boord gehad te hebben, want het zei afschuwelijke dingen. Maar goed, de navigatie zit nu in Pa's bol en het kan ook niet anders, dan dat Pa een spreekwoord in de puzzle van deze week heeft verwerkt, dat met de zeevaart te maken heeft. Horizontaal en verticaal moet U nu woorden invul len volgens het bekende recept. Bij juiste invulling ontstaat er op de aan- gekruisde hokjes, te beginnen bij het vakje onder het cijfer zes, het spreek woord. Zendt in, vrienden, ter ere van Karei, de zeeman. Horizontaal: 1. kaartenmap - driehoekig zeil - stuk huisraad 15 mers best en waarom zouden zij zich gedrieën dus druk maken over de wijze waarop een snoodaard de tegenstander bijviel. Gaandeweg kregen de zaken op het groene veld echter een ander aan zien. De voorsprong van Wacker ver anderde in een achterstand en ge be grijpt, dat de eenling op de tribune zlin geluk niet op kon. Ge begrijpt uiteraard ook, dat het drietal zich steeds meer begon té ergeren aan het hun wat pijnlijk-aandoend vreugdebetoon. En zo kon het gebeuren, dat de drie de eenling steeds nadrukkelijker duide lijk maakten dat zij van dit alles niet gediend waren. De eenling trok zich er begrijpelijkerwijs niet veel van aan en toen waren de poppen aan het dansen. Met zijn drieën ging men de eenling te lijf De toeschouwers rondom zagen met angstige blikken toe. Men waar schuwde zelfs de politie. Het was met nodig. De eenling ontpopte zich als een fameuze vuistschermer. Binnen de kort ste keren lagen de drie buiten westen over de banken. Geen wonderAl had den te maken gehad met Joschi Weidin- ger, de man die in 1950 Europees kam pioen boksen bij de zwaargewichten is geweest, maar kort er na zijn boksca - rière moest beëindigen wegens een oo„- blessure. 2. Engelse ontkenning - biersoort - plaats - edel (samentrekking) - ik (Latijn) 3. voorzetsel - kenteken op Deense auto's - appel - populier 4. voegwoord - delfstof - overschot - wederkerend voornaamwoord - berg weide 5. wintervoertuig - achter - zedig - soort papegaai (van Bert) 6. schat - jongensnaam - boot - bridge- term - plant 7. kuddedieren - oorlogsgod - persoon lijk voornaamwoord - grote bijl - titel 8. omhaal - waterkanker - Spaans riet 9. muntstuk - het huishouden van - hovaardig - jongensnaam - boks- term 10. oppervlaktemaat - lijst van druk fouten - volgens de akten - het zij zo 11. omroepvereniging - verlangen - voorzetsel - Italiaanse stad 12. caramelbrok - stad op Java - zwarte vloeistof Verticaal: 1. vierkante zuil die een muur afsluit - rechtsgeleerde 2. klank - lof - bijwoord - van onderen 3. verborgen - boomsoort - draad van het hout 4. reeds spoedig - stopplaats - voeg woord 5. aanhangers van een gezindte - drank - hertensoort 6. korrels uit graan slaan - boeren- werktuig - meer in Amerika 7. schoorsteenzwart - spoedig - voor zetsel 8. vaas - volksrechter (Friesland) - keuze (Latijn) 9. hetzelfde - adem - voorname stand 10. Europeaan - wind tussen de keer kringen - non actief (afk.) 11. ploeg - familielid - vreemde munt - schoolvak 12. wft miskleed - kledingstuk - dier 13. sprookjesfiguur - mestvocht - jon gensnaam - voegwoord 14. stekelig dier - jongensnaam - deel 99 99 Het valt niet te ontkennen dat de prestaties van de Haarlemse semi-profs zich de laatste tijd in stijgende lijn bewegen. Verleden week werd slechts één winstpuntje verspeeld en het was vooral de overwinning van EDO over Alkmaar, die nogal indruk maakte. Vol goede moed worden dan ook de eerst- komende wedstrijden zowel van EDO als van Stormvogels en die Yan, eerste klassers Haarlem, RCH en VSV tegemoet gezien. Deze laatste drie spelen morgen allen thuis. Bij de tweede klassers dreigt het voor de clubs uit Haarlem enomgeving toch even mis te gaan, want Hollandia loopt zienderogen uit. Het laatste woord is hier echter nog niet gesproken en in het katholieke kamp is Wijk aan Zee bij de derde klassers de grote troef gebleven. In dit verband is de ontmoeting Wijk aan Zee—Alc. Victnx morgen van het grootste belang geworden, terwijl bij de vierde klassers NAS nog steeds fier aan de kop gaat en in West II Lisse een moeilijke strijd tegemoet gaat bij SJC, in welke strijd over het lot van SJC beslist kan worden. ker worden geacht dan Helmond. Drie overwinningen dus? Stormvogels is op de ranglijst opge klommen tot dat gedeelte waaruit straks de ere-divisie zal worden gevormd en het is nu zaak voor de Ymuidenaren om deze positie te consolideren, of lie ver nog te versterken. Onnodig punten verlies mag dan ook niet meer geboekt worden en zeer zeker zullen zij het in Rotterdam bij Excelsior minstens tot een gelijkspel dienen te brengen. Lie ver echter een overwinning. De laatste resultaten van E.D.O. zijn bepaald hoopgevend. Met vjjf punten uit drie wedstrijden, waaronder groot heden als Willem II en Alkmaar met verlies genoegen moesten nemen, Is E. D.O.'s positie op de ranglijst er aanmer kelijk beter op geworden en hoewel we nog niet te optimistisch mogen zijn, ge loven we toch dat de club van Roodse- laar nog flink van zich zal kunnen af bijten. Vooral als men de kracht en energie van vorige week, plus het goede spel, kan opbrengen. E.D.O. treft mor gen echter een heel sterke tegenpartij waarvan menselijkerwijs gesproken ver loren zal worden. Maar moeten we daar wel zo zeker van zijn? Komaan E.D.O. niet versagen! Onze drie eerste klassers spelen dus allemaal op eigen terrein e.. we rekenen op de volle winst. R.C.H. kan Xerxes de baas blijven, V.S.V. wint vrij zeker Ivan Veendam en Haarlem moet ster- H.B.C. dat zondag J.l. H.F.C. een puntje ontnam moet ditmaal bn Zand- voortmeeuwen op bezoek en komt daar aan de kust voor een heet vuur te staan. De Zandvoorters verspeelden vorige week twee kostbare punten en moeten, om „bij" te blijven, winnen. Maar ook H.B.C. wil in de running komen het geen bij een eventuele zege het geval zou zijn. Een gelijkspel lijkt ons niet uit gesloten. Beverwijk, De Kennemers en V.V.B. spelen allen op eigen terrein in de Wijk en hebben o.i. wel de beste kansen in hun wedstrijden resp. tegen Schoten, Zaandijk en W.F.C. zal het verschil in alle gevallen niet groot zijn. in de derde klasse is dus de wedstrijd Wijk aan Zee - Alc. Victrix de wed strijd van de dag, omdat de meest ern stige candidaat bij de Leiders op be zoek komt. Zou ook deze ontmoeting door Wijk aan Zee worden gewonnen dan ligt de weg naar het afdelingskam pioenschap inderdaad vrij, in het ande re geval keert de spanning volledig te rug en dan zou ook het resultaat van Vitesse - Velsen van het allergrootste belang zijn. De prestaties van Velsen vallen toch wel enigszins tegen en we geloven niet dat Bakkum c.s. in Cas- tricum succes zullen boeken. Maar A.D.O. zit in de lift. In de strijd tegen Alk. Boys kan de club Heemskerk wederom voor een succesje zoi gen. Misschien wordt het nu wel ie meer dan een gelijkspel. „yöör vnnr De clubs uit West 11 „sLa|nB moet in moeilijke karweitjes. V.V.S.B.iti Haarlem bij Ripperda op bezoek het peen vrii zeker een nieuwe nederlaag zal betekenen en T YBnfg1 g uc e s R.V.C. belooft eveneens weinig shcces te zullen opbrengen. En daarmee zou de positie van deze clubs wel zeer precair worden, vooral omdat we Alphen zien winnen van L. en S. Lisse heeft zich verleden week tegen Teylingen wel een tikje in de kaart la ten kijken en S.J.C. stelde nog heviger teleur. Een en ander is oorzaak gewor den dat de wedstrijd tussen deze ploegen morgen van het allergrootste belang is. Een puntenverdeling lijkt ons niet on waarschijnlijk al heeft S.J.C. absoluut een overwinning nodig om zijn kans volledig weer in handen te krijgen. Na het fraaie succes tegen Lisse mogen we Teylingen weer een kansje geven od een behoorlijke prestatie in de thuis wedstrijd tegen D.S.O. Warmunda kan thuis over Docos de baat blijven terwijl D.O.S.R. bij Rouwkoop danig op zijn tellen dient te passen. In het noorden krijgen we steeds meer vertrouwen in U S.V.U. en daarom voorspellen we een zege voor de Uitgeester club in de thuis wedstrijd tegen S.V.A. De positie van N.A.S. zal er na zon dag niet slechter op worden omdat we de Halfwegse club zeker zien winnen van D.I.O. Maar onze gezellen durven we niet meer dan een gelijkspelletje toe denken in de strijd tegen het aloude Bloemendaal, al blijven de prestaties van deze club toch wel een tikje bene den de verwachtingen. Advertentie van een huis - ieder 15. pret - veenmoeras - kloosterzuster - Heilige (afk.) Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 12 december aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 19 november: 1. Europa 2. arseen 3. azalea 4. single 5. streek 6. Peleus 7. Prater 8. halter 9. methyl 10. dravik 11. poedel 12. topper 13. kartel 14. katrol 15. akelei 16. krekel 17. Kopten 18. boktor 19. balein 20. eosine 21 Leiden 22. lekker 23. koning 24. raster 25. regent 26. matrijs De prijswinnaars zijn: H. GEIGER, Rozenstraat 13III, AMSTERDAM; H. Seesink, Stumphiusstraat 12, BEVER WIJK; H. v. d. Vaart, Verspronckweg 167, HAARLEM. Horizontaal: 1. Amerika, 6 kalkoen, 11. rijn, 12. ria, 13. nee, 14. galei, 17. alles. 20. e.o„ 22. lasso, 24. lt, 25. kroes, 28. tombe, 31. mee, 32 opa, 33. ego, 34. lena, 37. star, 39. gaar, 40. kreek, 41. vaak, 42. taps, 44. idem, 46. lui, 48. abt, 49. eik, 51. leeds, 54. arend, 56. ko, 58. oeral, 61. ar. 63. crepe, 65. lelie, 68. ode, 70. neo, 71. non, 73. telkens, 74. maandag. Verticaal: 1. arie, 2. mij, 3. eng, 4. iel. 5. aria, 6. kaas, 7. lol, 8. ons, 9. ee, 10. neet, 15. ako, 16. els, 18. lot, 19. eem, 21. oke, 23. september, 24. leg, 26. relatie, 27. een, 29. out, 30. beramen, 35. era, 36. aks, 37. ski, 38. ave, 43. pad, 45. dar, 47. ulo, 50. ida, 52 eer, 53. sop, 54. ale, 55. eli, 56 knot, 59. eens, 60. alom, 62. rang, 63. cel, 644. ere, 66. lea, 67. end, 69. de, 72. o.a. (Van onze Limburgse redactie) Met het doorknippen van een lint heeft de heer G. Mertens, voorzitter van de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond, vrijdagmiddag te Venlo het eerste Nederlandse rijcentrum voor katholieke ruiters geopend. Voor deze plechtigheid bestond, vooral van de zijde van landbouwers, grote belangstel ling. Zij allen hebben met veel plezier de goede prestaties van de eerste zeven leerlingen van instructeur H .Baitze gadegeslagen. Buiten de cursusople d ng voor het ruiterinsigne in br0"f in genoemd centrum ook cursussen voor instructeurs en juryleden voor paardenwedstrijden worden gegeven. Bovendien wordt er een kadercursus m paardenbehandeling georganiseerd. Judith de Nijs, Greetje Kraan, Dickey van Ekris en Rita Kroon, allen van „De Robben" uit Hilversum, zullen dinsdag 6 december per vliegtuig naar Praag vertrekken om daar op 7 en 8 december deel te nemen aan internationale zwem wedstrijden. Jan Stender zal de zwem sters begeleiden en zal op verzoek van de Tsjechische zwembond een lezing houden over zijn trainingsmethode. VEEMARKT ZWOLLE 2 dec. Aanvoer' 2556 stuks. Prijzen per stuk: neurende en versgekalfde koeien 650—950, dito schot ten en vaarzen 1 550—800, guste koeien 500725, guste vaarzen f 450650, voor- jaars kalvende koeien 600—800, pinkstie- ren f 450—650, pinken f 350—525, fokkalve- ren f 190325, nuchtere kalveren f 3856, vette schapen 80—115, lammeren f 70— 100, zesweekse a tienweekse biggen f 40 55 veertienweekse biggen 60—75, drach tige varkens f 240350. Prijzen per kilo gram: vette koeien en ossen aan bouten 2.202.79. vette stieren aan bouten f 2.10 2.65, vette kalveren f 1.802.75, vette varkens f 1.501.74. VEILING TIEL, 2 dec. Resp. Ie en 2e soort. Appelen: Brab. Bellefleur 2332 18 —22. Coxs Orange Pippin a-e 74—88, le 52—68, 2e 30—48, Glorie van Holland 39— 43 Golden Delicious 6472 1942, Goudreinette a-e 44—50, le 3242, 2e 21 31, Jasappel 23—30 15—21 Jonathan a-e 51—57, le 34—47, 2e 21—30, Keulernan ro de 2530 1822, Koningszuur 2634 17 22 Laxtons Superbé 3652 2232, Nota ris 32—39 18—28. Sterappel 38—52 1»—iu' Zuur kroet per 100 kilo 1600. Peren: Bon ne Louise d'Avranehes 3742 21—31, oom- tesse de Paris a-e 28—34. le 21—26. 19—W} Conference 42—48, Legipont 37—61 11 —34, Zwijndr. wijnpeer 29—34 18—25, Bre- derode 25—33 16—23. Sint Remy 24—27 15 —20. Gieser Wildeman 3140 16—30. IJs- bout 2126 1419. Winterjan 2530 14 —22, Druiven 70—75 Alles in cents p. kilo tenzij anders vermeld. 5 december a.s. speciale Kerstfruit-vel- ling „Los in de kist". Aanvoer ca 40Q.000 kg in exportkwal. GRAANMARKT A'DAM 3 Dec. Granen: De markt voor buitenlandse granen was over de gehele linie vast gestemd, met beperkte zaken. Platamais loco werd ge offreerd voor 34.85. In Z. Afrikaanse mais no 6 stomend kwamen enkele zaken tot stand bij 29.25, terwijl in N.-Amerikaan se mais stomend enkele afdoeningen plaats vonden tegen f 24.75. N.-Amerikaanse mai» op a£lading nov.-dec. werd geoffreerd vo°i f 24.85 en jan. f 25.10. Gerst had een g°®° prijshoudende markt. No 2 Western S® - loco werd gedaan tegen f 23.40 en n° Amerikaanse gerst loc tegen 22.75. Amerikaanse gerst op dec. aflading w®r gelaten voor f 23.10. In Australische Che valier Feedgerst ca half dec. leadB kwamen zaken tot stand tegen f 26.Z locorn op aflading had eveneens een goea prijshoudende markt. December fading eendf ff 753 De prijzen voor rogge konden verder aantrekken? Voor nc,2 USA loco werd f 21 75 betaald. No 3 N.-Amerikaan se 37 pounds haver stomend trok enige belangstelling en werd gedaan bij f 23.15, met verder verkopers voor f 23.30. No 2 N.-Amerikaanse 36 pounds haver op dec.- ian. aflading was aan de markt voor f 22.90. Inlandse granen hadden een goed prijshoudende markt, met uitzondering voor inlandse rogge, die ca 25 c. lager noteerde. AARDAPPELBEURS LEEUWARDEN - 2 dec. Borgers 40 opwaarts f 810, bintjes «*5 opwaarts f 910.50, rode star 40 op waarts f 1213, Alpha's 35 opwaarts f 8.50 9.50, Alpha's voqr export 40 opwaarts f 1010.50, bintjes 45 opwaarts f 10.50— 11.50. Prijzen per 100 kilo, af boerderij. De prijsvraagredactie wenst jullie van harte „een heerlijk avondje" toe. Wij hopen dat jlillie van de Sint mooie cadeautjes krijgen; en blijf uit de buurt van Zwarte Piet. Wij beginnen vandaag ook maar met de „cadeautjes". le prijs (spel): Jules Linders, Juliana- plein 7, Noordwijkerhout Z.-H. 2e prijs (briefpapier): Marijke Jonck- bloedt, Lange Herenstraat 22, Haarlem 3e prijs (meisjesboek): Karla Blok ken, Antillenstraat 10, Beverwijk. De goede oplossing van de Pu eern. ons nummer van zaterdag 26 nov ber j.l. was zo: Horizontaal: 1. kalender; 5. stro. eikel; 9. speen; 11. iets; 13. slagrooi Verticaal; 1. kolenkit; 2. egge; 3. 4. Volendam; 6. tree; 8. kist; 10. Pie brief" sla. Nieuwe inzendingen bGfst,.PePiad. 'f kaart aan de redactie van dit di jjS- linkei bovenhoek schrijven: „Kina jje„, vraag". Naam van je krant ve:rn eveji. Vergeet ook niet je leeftijd op te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4