Fusie bij vakbonden in de V.S. Minister Zijlstra dient van repliek Vergeten groepen achterop geraakt door inflatie na de oorlog Geen werkweek van vijf dagen Kwestie-Haarlems hotel in de Kamer besproken i „Smalle woning zou 10 a 20 procent minder kosten Bestaat er verband tussen roken en longkanker? E WENSEN van GROTE MENSEN 7 I" MOR- ZIE GEN KBIE- Arbeidsbesparing van ca. 50 pet. Walter Gieseking licht gewond Alfred M. Gruenther Robert Schuman ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 PAGINA 7 scm DJARA „Stap te ver" Gritiek op de Bakkerij -Stichting Zaak-Anneke Beekman Huiszoeking klooster in België zonder veel machtsvertoon Erhard1 bezoekt Ethiopië Haarlems hotel Jeugdsparen Bij autobusongeluk in Duitsland „Het is belangrijk dat de medische wereld de zaak niet verergert door alleen mee te doen aan de angstkreten" .FRED M. GRUENTHER General, United States Army Jf MINISTÈRE DE LA JUSTICE w.g. SCHUMAN. SCHWDI^ ULAGEfto V.k&lÉKEN VTOJO ""ttj (NADRUK VERBODEN) De twee grote Amerikaanse vakbon den, de „Amerikaanse Federation of Labour", en het „Congress of Industrial Organisations" (A.F.L. en C.I.O.), zijn gisteren een organisatie met zestien miljoen leden geworden, het grootste vakverbond in de niet- communisti sche wereld. Bijna 140 vakbonden zijn er m samengebracht. Het C.I.O. keur- J® y™ gisteren op een speciale zeer w York £oed, met een T„f°'e meerderheid. De grote frht?,t°r Workers Union" stemde da* IT"' Df AFL' sPrak donder- ring uit een mmis' haar goedkeu- «T?® nieuwe organisatie zal heten „The American Federation of Labour and Congress of Industrial Organisation". ,-„,aan, g zal een gemeenschappelijke eonventie worden gehouden. Deze .°0°r president Eisenhower via een telefoonlijn, verbonden met luid sprekers worden toegesproken. (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdagmiddag is in de Tweede Kamer het eerste deel van de begroting van Economische Zaken afgehandeld. Tot stemming is men nog niet Sto men, omdat nog zeer belangrijke onderdelen overblijven. Met name de gehele materie van de atoomenergie, waarbij de tegenstellingen tussen minister Zijlstra en de socialisten wellicht meer naar voren zullen komen. Bij het eerste deel werd echter de vrede enigszins getekend. De conclusie van de minister zelf was, dat toch eigenlijk de verschillen tussen hem en de P.v.d.A., die zich als voorvechter van een sociale politiek heeft opgeworpen, maar gradueel zijn. Het was een vriendelijk slot van een gevecht, waarin men elkaar toch weinig vriendelijks had verteld, maar er was een onmiskenbare ondertoon van sportiviteit te bekennen. Prof. Zijlstra heeft als conclusie de socialistische verlangens naar een loon- ronde en de kwalijke sociale gevolgen daarvan nog eens duidelijk in het licht gesteld. Het leek alsof zij die weer wegmoffelden, toen zij spraken van het onwenselijke, dat Nederland een goed- koopte-eiland zou zijn in een naar een heid strevend Europa. Had prof. Zijlstra in zijn eerste antwoord gezegd, dat de conjunctuur na de tweede wereldoorlog minder gevaarlijk lijkt dan na de eer ste, ditmaal ging hij op de positie van Nederland in om aan te tonen, dat die thans juist méér kwetsbaar is dan die van de vele landen rondom ons. „Er is al eens een milde daling van de we reldconjunctuur geweest en onmiddel lijk kregen wij hier een zware klap", zei hij. Op de bewering, dat de positie van de vergeten groepen een „koek je van eigen deeg" van de meerder heid van de Kamer zou zijn, was zijn antwoord, dat dit een van de vele oppervlakkigheden was van de socialisten in dit debat. De verge ten groepen zijn achterop geraakt, omdat er na de oorlog een sterke in flatie is ontstaan. Daarvoor is in het parlement moeilijk een schuldi ge aan te wijzen en als men dat dan zou willen, blijven dan de so cialisten als heilige bonen aan de kant staan? Een andere socialistische vergissing moest nog rechtgezet worden ten aan zien van de gemeenschappelijke markt. Dat is een markt van mensen op de eerste plaats en dan pas een van kolen en staal, had de heer Nederhorst opge merkt. Daar kon minister Zijlstra inko men. Niet echter in de misvatting, dat het reële welzijn van die mensen zou staan of vallen met het aanvaarden op Belgisch voorbeeld door alle aangeslo ten landen van de werkweek van vijf dagen. Hij bleef zich daar met kracht tegen verzetten en wees nog eens op de niet economische, maar politieke bron, waaruit de verlangens daarnaar in Bel gië zijn ontstaan. „Een zo sterke har monisatie gaat mij juist een stap te ver", aldus de minister. De socialist Scheps heeft met zijn bekende woordenvloed de minister de gasvoorziening in midden-Nederland als Het Belgische Kamerlid De Gryse heeft enige tijd geleden de volgende schriftelijke vragen aan de minister van Justitie gesteld met betrekking tot de zaak Anneke Beekman: „Kan de minister mij zeggen: 1. Door wie het onderzoek in de kloos tergemeenschap te Wevelgem werd be volen en om welke redenen dit geschied de? 2. Was zijn ministerie op de hoogte van dat onderzoek en is het in deze aangelegenheid tussenbeide gekomen7 3. Waarom werd er zulk een machts vertoon ontplooid? (Het blijkt dat het onderzoek werd ingesteld met een hon derdtal manschappen). 4. Is het juist dat de wijze van optre den niet alleen onbehoorlijk maar zelfd tergend is geweest? De minister van Justitie heeft hierop thans het volgende geantwoord: „1. Het onderzoek waarvan sprake is, werd. verricht op grond van een roga- toire commissie van de onderzoeksrech ter te Luik en uitgevoerd door de plaat selijke gerechtelijke autoriteiten. Het onderzoek strekte ertoe een Nederland se vrouw en een Nederlands kind op te sporen. 2 Mijn ministerie was met op de hoogte van het onderzoek te Welvegem. 3. Alleen de gerechtelijke autoriteiten hadden te beslissen hoe de huiszoeking moest worden uitgevoerd. Volgens de ingewonnen inlichtingen hebben de be voegde magistraten bij het onderzoek rekening moeten houden met de uitge breidheid van het gebouwencomplex. In het geheel hebben eenentwintig perso nen, de magistraten inbegrepen, aan de huiszoeking deelgenomn. 4. Uit dezelfde inlichtingen blijkt, dat de huiszoeking met de gewenste beschei denheid en tact is gescheid." Voor het eerst sedert het einde van de tweede wereldoorlog wordt door een vertegenwoordiger van de Westduitse regering een officieel bezoek aan Ethio pië gebracht. De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, is ver gezeld van een drietal medewerkers te Addis Abeba aangekomen, waar hij ge durende enkele dagen besprekingen zal voeren over een uitbreiding van de eco- I nomische betrekkingen tussen Ethiopië I en West-Duitsland. een voorbeeld van mislukt beleid voor ogen gehouden, maar ook hij kreeg de volle laag terug. Omstandig toonde de minister aan, dat noch Utrecht, noch Zeist (waar de heer Scheps in de ge meenteraad zit), noch andere gemeen ten door de regering terzake van de gasvoorziening in de steek zijn gelaten. In het laatste contact met de staats- secretaris voor de middenstand kwamen nog twee interessante kwesties naar vo ren. De broodoorlog, in Dordrecht, die dr. Veldkamp minder desastreus, maar toch nog gevaarlijk genoeg vond en waarbij hij na een onderzoek ter plaat se soortgelijke maatregelen overweegt als in Breda znij genomen. De Neder landse Bakkerij Stichting kwam er in de beoordeling van de staatssecretaris niet goed af. Deze schijnt de bakkers geadvisee d te hebben om hun moei lijkheden vooral niet met het depar tement te gaan bespreken. Men zou daar landelijke repercussies van plaat selijke maatregelen voor de broodprijs duchten. Een andere kwestie was die van het Haarlems hotel. De heer Hooy had daarover gesproken en gevraagd of nu met een nieuwe financieringsrege ling op tafel voor nieuwbouw de re gering het ene gat met het andere wil vullen door een van de grootste hotels in Haarlem aan het ministerie van Maatschappelijk Werk over te dragen voor huisvesting van gerepatrieerden. B. en W. van Haarlem hebben reeds enige telegrammen daarover naar Den Haag gezonden. Dr. Veldkamp antwoord de, dat hij deze kwestie met de mi nister van Maatschappelijk Werk zal bespreken. Hij erkende het recht van vrije overeenkomst tussen de hoteleige naar en het departement. Minister De Bruijn heeft de toezeg ging gedaan, dat hij zal trachten het zover te brengen, dat het jeugdsparen niet aan de leeftijdsgrenzen van 16 tot 24 gebonden wordt, maar aan een ter mijn van acht jaar, die ook met een wat hogere leeftijd kan worden ge combineerd. Tevens zal hij voldoen aan het verzoek van de heer Koersen (KVP) en trachten de belastingfaciliteiten, die voor het bouwsparen gelden, ook voor het sparen voor een studiefonds te krijgen. De heer Koersen had er °P i woningen Tlëchts' de "helft van de'"ar- gewezen, dat men bij een studiefonds beid van een traditionele woning be- met nog meer recht dan bij een huis nodigd jS) m.a.w. dat extra bouwvolume kan spreken van niet consumptief be-1 zal worden verleend. Op deze wijze iLj zou, zo menen zij, wanneer volgend jaar De communisten kregen van de mi- 3000 a 5000 woningen van dit type wor- nister de verzekering, dat het recht tot den gezet de totale woningproduktie staken geenszins uit de wet verdwijnt 2000 a 2500 hoger kunnen zijn dan wan- wanneer de P. B. O. overal in praktijk neer alleen volgens de tot nu toe gang- wordt gebracht. I bare systemen wordt gebouwd. De af- Ook de Eskimo's gaan met hun tijd mee. Wel hebben ze nog geen ijskasten, maar de genoegens van de film laten ze zich niet ontgaan. Len Aupultul b.v., uit het plaatsje Gambell in Alaska, heeft er veel plezier in voor zijn landgenoten een film te vertonen. Het projectie-apparaat heeft hij gekocht van de zeelui, die medicamenten kwamen brengen. Een groep van architecten (archi tectenwerkgroep AIV) heeft een wo ningtype ontworpen, de zogenaamde smalle woning, die zowel in kleine afzonderlijke blokken als in de vorm van flats kunnen worden gebouwd, en die 10 tot 20 pet. minder zouden kosten dan een traditionele woning. Bovendien zou deze bouw een ar beidsbesparing van ongeveer 50 pet. geven. Om deze woningen te bouwen is op gericht een onderneming (N.V. Natio nale Woningindustrie te Hilversum), die zich de fabricage, de centrale inkoop en import van onderdelen enz. ten doel stelt. De assemblage van de woningen kan door aannemers ter plaatse geschie den. De „smalle woning" omvat op één par terre een woonkamer van 4x5 meter en een keuken met een gecombineerde was-badinstallatie, die een wasmachine bevat, en op de eerste verdieping drie slaapkamers: een van 3,4 x 4 meter en twee van 1,96 x 4 meter. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen kan voor deze woningen wel premie worden aangevraagd (de wo ningen zullen in hoofdzaak als woning wetwoningen worden gezet), maar voor alsnog neemt de overheid een afwach tende houding aan. De ontwerpers van de plannen hopen, dat bij de toewijzing van bouwvolume in aanmerking zal worden genomen, dat voor de smalle wachtende houding van de overheid houdt echter in, dat toewijzing van ex tra bouwvolume nog niet wordt over wogen. De befaamde Duitse pianist Walter Gieseking is vrijdagavond gewond ge raakt bij een ongeluk met een autobus. Volgens de eerste berichten van het Duitse persbureau DPA scheen hij een zware verwonding aan het hoofd te hebben opgelopen, maar UP vernam later van de politie te Stuttgart dat Gieseking bij de lichtgewonden be hoorde. Aan zijn handen, aldus DPA, kreeg Gieseking slechts lichte verwondingen, zodat niet is aan te nemen dat hij zijn beroep niet meer zal kunnen uitoefenen. De pianist zat in een autobus, waar mee achttien personen van het vlieg veld bij Frankfort, dat tengevolge van de mist „dicht zat", naar Stuttgart zou den worden gebracht, vanwaar hun vliegtuig zou vertrekken. Tengevolge van ijzel slipte de autobus en reed tegen een brugpeiler langs de grote verkeersweg. Twee inzittenden kwamen om het leven en achttien werden gewond. Enige gewonden, onder wie Gieseking, werden naar een ziekenhuis te Stuttgart over gebracht. De passagiers waren bestemd voor een toestel naar Rome, waar Gieseking een concert zou geven. mee te en de (Van onze medische medewerker) Yan de gevaren die de zware roker bedrei gen is longkanker wel het meest gevreesd en de laatste jaren ook het meest besproken. „Het woord kanker wekt beroering onder het pu bliek", heeft een bekend chirurg onlangs gezegd, „het is belangrijk dat de medische wereld de zaak niet verergert, door alleen doen aan de angstkreten, alarmtoestand vergroten. Men moet daarom een verstan dige opvatting over de samenhang van dit probleem en het roken aan het publiek voorleggen". Dit zijn wijze woorden, waarde lezer, en het is aan de schrijver van deze kroniek te po- Sen U enig inzicht te geven in deze moeilijke materie. Er is zoveel gezegd en geschreven over deze kwestie en er worden zoveel tegenstrijdige meningen verkondigd, dat het voor de leek langzamerhand een onontwarbaar ge heel geworden is. Het laatste woord is er zeker nog niet over gezegd, het probleem van de longkanker baart de onderzoeker nog vele moeilijkheden en de thera peut niet minder zorgen. Longkanker verschilt hierin niet van de meeste andere vormen van kanker. Het is onzinnig de ogen te sluiten voor gevaren die er werkelijk zijn, maar om die gevaren te kunnen zien en onberedeneerde angst te voorkomen is een zekere kennis noodzakelijk. Hetzelfde geldt ten opzichte van de gevaren van de atoombom. Een mens is geen struisvogel en kan zich niet van het atoomgevaar afmaken door de kop in het zand te steken. De atoom bom mag echter geen angst en paniek dóen ontstaan. Rustige voorlichting kan dit voorkomen. Alleen door vrees gedreven, zullen wij de dreiging van atoombommen niet kunnen afwenden. Evenmin zal vrees alleen in staat zijn de kans op longkanker te verkleinen. Er is geen enkele onderzoeker meer die twijfelt aan de samenhang tussen roken en longkanker. Het aantal ge vallen van longkanker neemt ook in Nederland de laatste jaren sterk toe, terwijl het aantal gevallen bij vrou wen - die vroeger niet rookten - ook steeds groter wordt. Er zijn de laat ste tijd meerdere statistieken uit ver schillende landen gepubliceerd, waar- uit de onbevooroordeelde waarnemer slechts kan concluderen, dat longkan ker bijna alleen voorkomt bij zware rokers. Sommige belanghebbenden (zware rokers en een aantal tabaks industrieën) proberen onder deze dwin gende conclusie uit te komen. r zijn twee moeilijke punten die de ongelovigen steunen in hun pogingen om de statistieken te bestrijden. Op de eerste plaats dat nog niet precies bekend is hoe door de in werking van tabaksrook op de slijm- De slijmvliezen van de ademhalings organen worden door tabaksrook ge prikkeld en beschadigd. Door steeds herhaalde prikkeling moeten zij steeds opnieuw gerepareerd worden. Dit her stel is mogelijk door de verbazing wekkende genezingstendenz van deze slijmvliezen. Beschadigde weefsels zijn zeer vatbaar voor infectie. Vooral in de wintermaanden als het klimaat ook een duit in het zakje doet, komen lichte en zware bronchitis bij zware rokers dan ook veel vaker voor. De hardnekkige „rokershoest" is hiervan vliezen van de luchtwegen op de lange duur kanker wordt veroorzaakt Dit tegenargument is echter zwak en al leen maar van theoretische belang. Wij zetten onze bezorgdheid voor de gevolgen van radio-activiteit toch ook met opzp, omdat wij nog niet in de finesses weten hoe de schadelijkheid ervan werkt? Wij werken in de ge neeskunde met talloze ervaringsfeiten, die nog niet verklaard zijn maar waaraan toch niemand twijfelt. Het feit dat longkanker ook wel eens voorkomt bij niet-rokers is a; evenmin een krachtig tegenargument. Niemand beweert immers dat tabaks rook de enige oorzaak is. Integendeel, algemeen wordt aangenomen dat er ook andere factoren in het spel moeten zijn. Eén ervan is waarschijnlijk een verhoogde gevoeligheid van de slijm vliezen van de luchtwegen, hetzij door aanleg, hetzij verkregen door ziekte of levensomstandigheden, zoals mis schien het wonen in de grote industrie steden, In Engeland komt longkanker meer voor in de steden dan op het platteland, waar de ingeademde lucht zuiverder is.... èn men waarschijnlijk minder rookt. een bekend voorbeeld. Onnodig te zeg gen dat allerlei soorten drop, stroopjes en wat al niet meer, weinig uithalen: de excellente geneesmethode is rust voor de zieke slijmvliezen door weinig of niet te roken. In niet te ernstige of verwaarloosde gevallen zal dan de geneeskracht van het lichaam zonder verdere hulp zegevieren en weten de slijmvliezen zich te herstellen, zij het dan dat er een zwakke plaats over blijft. Op een kwade dag schiet deze repa- ratiedrang op een of andere plaats zijn doel voorbij en in plaats van te stoppen, als het slijmvlies ter plaatse hersteld is, blijven de weefsels door groeien. Bij de huidige stand van de wetenschap is deze groei niet meer te remmen. Men spreekt dan van een kankergezwel. Tot zover over de risico's van het roken. Volgende keer zullen wij zien, dat deze risico's bij een redelijk rook genot erg meevallen en we zullen ons .evens afvragen in hoeverre het voor de zware roker mogelijk is van zijn slechte gewoonte af te komen. St. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiimiMimmiimiiiiiinmii ALLIED POWERS EUROPE SUPREME COMMANDER. November 22, 1955 Gentlemen: 1 believe the Dutch festi val of „the wish dream that comes true" is a beautiful, and indeed, a useful custom. For the history of human achievement has proven throughout the centuries that there is practically no wish- dream that cannot be reali zed if we work hard enough and long enough for it. Also expressing them in this way provides us goals to work for. My wish-dream, I feel, is in this category: Dear Sinterklaas: On December 6th this year, please make your gift to us a just and lasting peace. And until that is possible, give us the patience and steadfasteness to remain true to our ideals, and the ability to work with our friends and allies in a spirit of understanding and charity to insure that NATO will be able to continue to be the greatest instrument of the Free World for peace. Many, many thanks for providing me the opportunity to ex press this wish. It is what we at SHAPE are working toward, and is, I am sure, the wish-dream of all people of good heart throughout the world. Sincerely, Mijne Heren, Ik geloof dat het Nederlandse feest van „de wensdroom die in vervulling gaat" een mooie en inderdaad nuttige gewoonte is. Want de beschavingsgeschiedenis van de mens heeft door de eeu wen heen bewezen dat er nagenoeg geen wensdroom is die niet kan worden verwezenlijkt als we er hard en lang genoeg voor werken. Wanneer wij de wensdromen op deze manier zien, be zorgen zij ons idealen om voor te werken. Mijn wensdroom hoort, geloof ik, ook in die categorie thuis. Geachte Sinterklaas: Schenk ons alsjeblieft op de 6de december van dit jaar een rechtvaardige en blijvende vrede. En, tot dat mogelijk is, geef ons het geduld en de standvastigheid om trouw te blijven aan onze idealen, en het vermogen om met onze vrienden en bondge noten samen te werken in een geest van begrip en liefde ten einde er zeker- van te zijn, dat de NATO in staat is te blijven wat ze nu is: het grootste instrument voor de vrede van de vrije wereld. Hartelijk, hartelijk dank dat U mij de gelegenheid hebt gege ven deze wens uit te spreken. Wij, bij de SHAPE, werken voor dit ideaal en het is, daar ben ik zeker van, tevens de wensdroom van alle mensen van goede wil over de gehele wereld. Met oprechte hoogachting, w.g. GENERAAL ALFRED M. GRUENTHER. Shape, Paris. France. LE MINISTRE Monsieur le Rédacteur en Chef, Vous voulez bien me de- mander quelle prière j'au- rais a adresser a Saint-Nicolas. Ce généreux saint est trés connu dans ma Lorraine natale, dont il est le patron. Ce que je désirerais c'est qu'a l'approche de mes 70 arts je puisse faire mes adieux a la politique qui me tient depuis exacte- ment 36 ans. Je voudrais pouvoir désormais observer les évène- ments du monde non plus comme acteur mais comme spectateur. Mais ceci ne dépend pas uniquement de ma propre volonté. Je ne voudrais pas être accusé d'abandon de poste. J'espère que Saint-Nicolas saura arranger les choses a la satisfaction de tous ceux qui ont un mot a dire. Trés cordialement vötre. Mijnheer de Hoofdredacteur, U bent zo vriendelijk mij te vragen welk verzoek ik tot Sint- Nicolaas zou hebben te richten. Deze edelmoedige heilige is zeer bekend in mijn geboortestreek, Lotharingen, waarvan hij de be schermheilige is. Mijn wens is dat ik nu ik zeventig jaar wordt de politiek, die me dan juist 36 jaar heeft beziggehouden, vaarwel kan zeg gen. Ik zou voortaan de wereldgebeurtenissen willen volgen niet als medespeler maar als toeschouwer. Maar dat hangt niet alleen van mijn eigen wil af. Ik zou er niet graag van beschuldigd worden dat ik mijn post heb verla ten. Ik hoop dat Sint-Nicolaas een en ander zal weten te rege len tot tevredenheid van hen die er een woordje in mee te spre ken hebben. Met oprechte hoogachting, Palais Bourbon, Paris X Vile. France.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7