Sint-Nicolaas op bezoek in ziekenhuizen Het derde DUITSLAND Het hart Hartelijke ontvangst en dankbare gezichten m Ironie en karikatuur „Boek van de maand"door „Theater in Haarlemse schouwburg Sinterklaas bij kinderen van KAB-leden Een bezoek aan Berlijn Bedrijvigheid en vrijheid in de Westelijke, angst en gebrek in de Oostelijke sector Aardappelen op de hon op de tong AGENDA MAANDAG 5 DECEMBER 1955 PAGINA 3 In „S't.-Jan de Deo" Biljartkampioenschap van Haarlem, tweede klas R W: i-r!- Basketball Dames van H.O.G. nog ongeslagen Badminton Vechtoartij op de Botermarkt Agent in moeilijkheden geraakt ZANDVOORT Inzameling „Stille Armen" 55 Bouw van restaurant en hotel Een der Bredase slacht offers wordt morgen in Haarlem begraven Ds. Knip'cheer overleden Waterpolo Haarlem verslaat D.J.K. met 81 H.P.C. 1'H..V.GJB. 1, dames 34 iD.W.T. 3V.Z.V. 1, dames, 1—5 H.V.G.B. 1-JH.V,GjB. 2, hereni, 23 55 w e; s t -1 Geen „grapjes" over het wapen der marechaussee f 50 boete voor Heemsteedse kantoorbediende 't Heerlijk avondje- Spitsvondig Aanhangwagens Dammen V.K.D. en 't Oosten gelijk aan de kop Ook dat is spookachtig. De doktoren in de Mariastichting wa ren vrijdag en zaterdag een beetje uit hun doen. Zij moesten de patiënten j op een ander uur dan gewoonlijk be- zoeken en beleefden het zelfs, dat al die ziek» mensen '-'et eens voegen wanneer ze ,,er uit" of, nog liever, „naar huis" mochten. Voor één dag van het laar klovte-i de herten niet van Verwachting voor de medici. Sint-Nico- j laas was de man die dit ongevraagd bewerkstelligde. Vergezeld van twee zwarte pages en een hofmaarschalk trad de Spaanse heilige vrijdagavond vlak na het avondmaal de poorten van het ziekenhuis binnen, om eerst zondag- I morgen weer te vertrekken teneinde de laatste maatregelen te treffen voor zijn verjaardag. Het was de 32e maal, dat de Sint het ziekenhuis aan de rand van „De Hout" een bezoek bracht. De vermaarde Spanjaard schijnt een Uitstekend correspondentenleger te be zitten. Althans in de Mariastichting. Hij kende de gebreken der verpleegsters en werkmeisjes, de moeilijkheden van een 83-jarige rheumatische oma en het prachtig volhouden van een ongenees- bare patiënt. Zijn vitale geest had hem ook bij de keus der geschenken niet in de steek gelaten. Zakken' vol gingen naar de vele zalen en het is begrijpelijk dat hierbij een visite" van de dokter j in het niet verzinkt. In het paviljoen, waar 20 rheuma-pa- tiënten liggen, was de komst van de Goedheiligman een welkome afwisse ling. Sint Nicolaas had van het „huis" een groot aantal borden met versnape ringen toegezonden gekregen opdat in leder geval elke patiënt verrast kon worden. Voor de Sint zelf was het uurtje bij de 120 verpleegsters zeer interessant. Ziin Pietermannen kunnen het eveneens waarderen een keer in plaats van klei ne kinderen aardige meisjes te verma nen en houden uiteraard bij de opleg ging der penitenties rekening met dit leeftijdsverschil. Sinterklaas is al te oud on. veel onderscheid te maken tussen oud en jong en daarom hield hij in de fraai ingerichte, nieuwe recreatiezaal van de Mariastichting een forse nreek, waarin hij accentueerde dat het ver- pleegstersberoep ideëel moet blijven on danks de huidige acht-urige werkdagen, de betere sociale voorwaarden, enz. Met nieuwe moed trok het hoge ge zelschap zaterdagmorgen naar de kin derzalen, die al dagenlang naar het feest hadden uitgezien. De zusters zon gen St.-Nicolaas en zijn gevolg in alle gangen een hartelijk welkom toe en raapten pepernoten, als vertegenwoor digsters van de jeugdige zieken. Dit maal arriveerde de gast niet te paard zoals de vorige avond bij de verpleeg sters, maar zijn komst was even magis traal. Urenlang bleef de kindervriend In de zalen, waaruit hem steeds weer blijde en angstige verwachtingsvolle harten tegemoet kwamen. Onvermoeibaar zette de Sint 's mid dags zijn tocht door het ziekenhuis voort. Hij vond aan ieder bed een plaatsje en beurde op, waar dat nodig was. De Heiligman, die op z'n ver.iaardae geen geschenken krijgt, maar weggeeft, kan na deze dagen verzekerd zijn van de dankbaarheid der bedlegerigen. „.Met minstens evenveel genoegen heeft v-n-fdoolaas vanmiddag een bezoek ge- Ho nï aan het ziekenhuis Sint Joannes ue ueo, Waar reeds veie voorbereidin gen waren getroffen om de bisschop met zijn twee knechten een zo luister rijk mogelijke ontvangst te bezorgen. Het portaal van het ziekenhuis was feestelijk versierd met bloemen en pal-* men. de loper was uitgerold en Broe der-Overste kwam de Sint zelf begroe ten. Enkele uren had de Sint er voor uitgetrokken om de patiënten, grote en kleine, een bezoek te brengen en met een vriendelijk woord toe te spreken. Dat het bezoek in de smaak viel en hogelijk werd gewaardeerd, bleek wel o c.e reacde van de patiënten en broe. ders. De huisradio verzorgde een directe reportage van de tocht van Sinterklaas door het ziekenhuis en natuurlijk stond de ontvangzaal weer open voor de kin deren uit de Maerten van Heemskerk straat, die dank zij de goede zorgen van mevrouw De Graaf ieder jaar de gele genheid krijgen om bij de Heiligman op bezoek te gaan. Ook nu weer werd van die gelegenheid graag gebruik gemaakt. Tevoren nog, rond elf uur vanochtend, had de Goedheiligman een bezoek ge bracht aan de particuliere verpleegin richting „De Zonnebloem" aan het Wes- terhoutpark. De Sint werd met zijn ge zelschap ontvangen door de directrice van de inrichting, mevrouw Brouwer, die het verplegend personeel aan de bis shop "oorsteld» en hem rondleidde langs de 39 patiënten die hier worden vi" eegd. Voor ieder van hen had de heilige een opmonterend woord en een geschenk. De verpleegden, van wie er een aantal reeds jaren lang aan het ziekbed gekluisterd is, stelden het hoge bezoek bijzonder op prijs. Ook hier bracht de mensenvriend weer een dag van blijdschap. Vanavond kloppen in tienduizen den gezinnen de kinderharten van spanning en verwachting. Maar niet minder zullen de volwassen kinderen of kinderlijke volwassenen uitzien naar de surprises, die Sint- Nicolaas, misschien wel in eigen persoon, hun zal bezorgen. De goedheilig man is reeds enkele weken op tournee, maar de laatrte dagen vragen een bijzondere krachtsinspanning vanzijn edel moedig hart, .dat zich speciaal aangetrokken voelt tot de zieken. De foto geeft een charmant tafe reel tijdens het bezoek van de Sint aan de Mariastichting, waar hem, evenals in de andere zieken huizen, dankbaarheid en geluk kige gezichten ten deel vielen. Gistermiddag hebben ruim vijftien honderd kinderen van leden van de K.A.B. het jaarlijkse Sinterklaasfeest gevierd. Het was in Huize Sint Bavo dan ook een drukte van belang. Speci aal voor de jongere garde werd de film gedraaid: „De avonturen van Jo- pie Slim". De vertoning werd driemaal herhaald om alle kinderen in de gele genheid te stellen de dolle geschiedenis mee te maken. Het grote ogenblik ech ter kwam met de aankomst van Sinter klaas. Alle liedjes die de kinderen ken den werden uit volle borst gezongen en de heer Th. Milatz, die voorzitter is van het Sinterklaas-comité, begroette de goedheiligman met zijn dank uit te spreken, dat de Sint ieder jaar toch een speciale middag reserveerde voor de kinderen van de K.A.B.-leden. Wuivend naar alle kanten trad Sin terklaas binnen en links en rechts gaf hij handen en sprak hij de kinderen toe. Eenmaal op zijn troon gezeten, verklaar de de Sint, dat kinderen van K.A.B.-le den wel allemaal brave kinderen moe ten zijn. Zwarte Piet vertelde een ver haaltje over de reis van Spanje naar Ne derland, over de naam van de boot en de geluiden van de zee en de wal. De kinderen moesten de geluiden, die Piet hun voordeed, nabootsen en zu kweten zich prachtig van hun taak. Sinterklaas liet. vervolgens enkele kinderen voor zich verschijnen, soms zoete, maar soms ook ondeugende kinderen. Maar voor iedereen in de zaal had de goed heiligman toch een geschenkje mee gebracht. De kinderen hebben genoten. In het clublokaal van de biljartvereni ging „Het Noorden" aan de Rijks straatweg 360 begint maandag 12 de cember een biljarttoernooi, dat zal du- Jen tot en met zondag 18 december. Gespeeld wordt om het kampioenschap Van het district Haarlem tweede klas no ,de deelnemers zijn: J. Handgraaf i«.V. -t Noorden),. R. de Haes (B.V. „ii^elsior, Beverwijk), M. van Kuppen- sun en J. Scholten (beiden BV. ,,in- tnmnde"). N Akkermans (B.V. 't Kruis wijk' R. Bloemendaal (B.V. Schei- n pC' Beverwijk), J. van Graas (B.V. (r v -,Van Holland) en Ch. Broertjes bplj Haarlem-Noord). De wedstrijden "cginnen iedere avond om half acht. In „Boek van de maand" heeft Basil Thomas en een dubbele satire gele verd. Hij is in beide geslaagd, en de Toneelgroep „Theater", die het hier za terdag en zondag heeft gespeeld, heeft van de Engelse comedie een geslaagde voorstelling gegeven, omdat beide sati res, de fijnere en de meer karikaturale, tot hun recht kwamen. Het met de ere titel onderscheiden boek, verleend door een of andere club of weekblad, is het bombastische produkt van een jong meis je, dat de romanfiguren hun liefdesavon tuurtjes en affaires laat beleven in het ouderlijk huis, hetgeen de ouders niet zo prettig vinden, aangezien die romanfigu ren wel heel erg duidelijk lijken op va der, moeder, tante, huisdokter, dienst meisje, enz. Het loopt echter niet uit op schandaal en evenzeer gevreesde schade voor de politieke carrière van vader, want tot veler verbazing schijnt de gelijkenis toch niet zó duidelijk te zijn waarmede dan het fundament is gelegd voor een blij slot van het blijspel. Deze oplossing is niet zo goedkoop als ze wel licht lijkt, aangezien ze past bij de iro nische tekening van de karakters, o.a. van de kolonel, die traditiegetrouw als bekrompen wordt voorgesteld en te stom is om zichzelf in het boek te herkennen. De roman is er een a la Courths Mahler, ofschoon deze haar situaties al tijd strenger in het nette hield. U kent die onmogelijke, bombastische en afge zaagde romantiek, die alle aanleiding geeft om er de draak mee te steken. Dat werd dan ook hartig gedaan, zodat net taireel, waarin enkele episodes van het boek werden gespeeld, een kluchti ge, karikaturale satire werd, wel lek ker overdreven, maar niet goedkoop. On- cINEMa pAlACE: De Koninklijke reis", In de 10. 11-30, 2, 3.30 en 5 u. uur- Do oorsteHingen om 7 en 9.15 FRANS"HAilWarte wreker". Tijden: 2.30 fDeen onfutaige rebel", a. 1. Dj B 9.15. Vanavond °m 7 en SU51 2455"- 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, LTiJdem 2D7 ^gV" h6t Venster"' 18 3' meS' i4 ef d°' 815 V" ..Onsterfelijke Vanavond gesloten. «OWV, ?„15' 7 en 9.15. en 9.15 man"' 18 J- Tijden: 2.30, 7 8lUen°9:.15De wereldzee'. a- Tijden:. 2.15, De Haarlemse kampioen Black Pirates heeft tegen het Haagse Te Werve slechts met inspanning van alle krachten een kleine zege (43-40) uit het vuur kun uen slepen. De Hagenaars versaagden geen moment en slaagden er zelfs enke le minuten voor het einde in gelijk te Komen (35-35), waarna aanvoerder Meen- en ^no1 d® zege voor hun team m-.° j veilig stelden. Hiermede kwa- sterkste ^punten terecht het h?etZ?Vrij?a.gavon<i in het Krelage- Sinterklaas ST/rso^n binnenkwam. Voor de aanvang van de wedstrijd Old Boys tegen Tramvogels ontvingen de talrijke toeschouwers spe lers en scheidsrechters verrassingen waarna de eerste worp door de Rint werd gedaan. De „oude jongens" wonnen hun eer ste competitiewedstrijd vrij gemakkelijk met 39-18. Bij de dames won kampioen H.O.C. van het Velsense Exercitia (42-8), waar door - de H.O.C. ploeg ook dit seizoen weer ongeslagen de leiding in de eer ste klasse heeft genomen. De uitslagen waren: DAMES: Typhoons 2—H.O.C. 4 26-14; H.O.C.Excercitia 42-8; Z.B.V.SS.C Haarlem 2 27-14. HEREN: Exercitia 2—S.C. Haarlem 3 17-24; Tramvogels—Old Boys 18-39; Black Pirates—Te Werve 43-40; Black Pirates 2Rapiditas 27-21. MEISJES- Aurora—Antilopen B 25-14; I.H.J.—White Stars B 8-17; H.O.C. B— H.O.C. A 17-32. JONGENS- Antilopen B—S.C. Haar lem 59-5; Exercitia—White Stars 35-35; H.O.C. AExcercitia B 37-24. Be in Nederlandse badmintonkringen nog vrij onbekende Indonesische speler aonneville heeft voor het internationa le badmintontournooi op 7 en 8 januari reeds zijn visitekaartje afgegeven. Hij Klopte tijdens een demonstratie wedstrijd de Dumwijcker Bob Loo met15-1 en 15-U, terwijl de international Kramer J?u F.omPetltieweditrijd Drop Shot— Chandelle 2 met maar liefst 15-0, 15-0 het onderspit moest delven. De verdere uitslagen waren: Duinwijck 6Velsen 2 5-2; Excelsior 2—Duinwijck 5 2-5; Chandelle 5—Velsen 3 7-0. Hoewel Verhoef 'Duinwijck) in de wedstrijd tegen Breda niet van de par tij was, behaalde de Haarlemse ploeg een forse 7-1 overwinning, waardoor het Bredase team vermoedelijk degradatie wedstrijden zal moeten spelen. der de voor sfeer gevoelige regie van Joh. Walhain, kwamen wij te zitten te genover een vermakelijke verzameling typen, een genoeglijke en knap gevon den schakering in de gewichtig doende imbecielen, met wie Courths Mahler en haars gelijken steeds maar weer der tien boeken per dozijn vullen. Fijner van streek was de gezellige iro nie, waarmede Basil Thomas de be schaafde oppervlakkigheid en de be perkte horizon van de nette, gegoede Engelse familie tekent. Voor die fijne streek had vrijwel de gehele bezetting het goede penseel gevonden. Naast de nooit tot heftige uitbarstingen komende weigevoeglijkheid van Jenny v. Maer- lant en Rich. F,link stond een stijlvolle ongetrouwde tante Marcia van Elise Ho- mans, waarmede uitgedrukt wil zijn, dat haar nuchtere onaandoenlijkheid de figuur buiten het afgezaagde type liet vallen en er een plezierig humoristisch tint.ie aan gaf. Ineke Brinkman had een prettige rol aan het jonge schrjjfstertje, deelde trots present-exemplaren van haar boek uit en genoot opgetogen van haar succes. Met vertederende vanzelf sprekendheid vaagde zij alle bezwaren van haar eerste kalverliefde weg; zij was echter te jong, te kinderlijk, meer een meisje dat haar eerste kalverliefde heeft dan de bijna volgroeide puber, die een half jaar werkt aan een dergelijk boek en „het leven kent". Lies Fran ken maakte iets zeer goeds van het dienstmeisje; in toon en houding viel zij buiten het gewone soort, net beleefd ge noeg, en ne' anders genoeg om later de vulgaire Gladys te worden. Joh. Greters interieur was zo goed van stijl en inrichting, dat men het ex terieur van het Engelse landhuis bijna kon zien. „Boek van de maand" is amusements toneel, maar biedt humor van een pret tige soort, omdat deze humor ingeënt is op glimlachende zelfspot en ironie, welke een beroep doet op de goede smaak. Door de dwaasheid van het twee de tafereel in het eerste, bedrijf wordt dit gedeelte een soort ironische klucht, welke te duidelijk karikaturale spotter nij is om de wenkbrauwen hoog op te halen. Al is bij een jeugdig publiek vol doende onderscheidingsvermogen nodig om te beseffen, dat niemand graag zijn eigen dochter als de schrijfster van een soortgelijk boek zou leren kennen. Hk. A. Zaterdagavond omstreeks half tien was de Botermarkt in Haarlem het to neel van een vechtpartij tussen een agent van politie en twee losarbeiders uit Hillegom. Het publiek was, zoals dat meestal gaat, natuurlijk op de hand van de losarbeiders en bracht de agent zo In het nauw, dat deze slechts met as sistentie van de Radio-Autolienst uit zijn benarde positie kon worden be vrijd. De 24-jarige losarbeider M. H. had een aardig glaasje op en uitte zijn le vensvreugde in een luidkeels gezongen lied. Een surveillerende agent verzocht hem daarop zijn toon wat te matigen, Slaar„n rnan bleef lustig doorlallen. Zijn 28-jarige broer, J. H., die hem ver gezelde, bemoeide zich er mee en viel de agent lastig. Zo ging men van zin gen al gauw over tot handtastelijkhe den. Het publiek trok partij voor de beide broers en belette de agent in zijn pogingen zich te verweren. Iemand met meer burgerzin waarschuwde de politie, die spoedig met de R.A.D. ar riveerde en de agent ontzette. J. H. kon gearresteerd worden, maar zijn broer bleek voortvluchtig. Hij werd later in zijn woonplaats Hillegom in de kraag gevat en naar Haarlem overgebracht. Zondagmorgen werden beiden weer vrij. gelaten, nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt. Te Zandvoort zal wederom een inza meling worden gehouden ten bate van de „stille armen". Het comité, waar van burgemeester Van Kenema voorzit ter is, stelt zich voor om omstreeks Kerstmis tot uitdeling over te gaan. Giften worden gaarne in ontvangst ge nomen door de heren S. Slagveld, Ko ninginneweg 26 (postrekening no. 49496) en J. A. B. van Pagee, Brederodestraat 35. Twee open plekken in het centrum van het Zandvoortse wederopbouwge- bied zullen in het komende zomersei zoen bebouwd zijn en in exploitatie ge bracht. Op de hoek van de Zuidboule vard en in de Thorbeckestraat nabij de watertoren is in aanbouw een café restaurant met daarboven 14 flats in vier woonlagen. Dit complex is ontwor pen door prof. ir. H. T. Zweers te Haar lem. De flats worden in horizontale eigendom verkocht en daarvoor bestaat goede belangstelling. Vooral in de hoogste verdiepingen (het gebouw is 17 meter hoog) heeft men een prachtig uitzicht op zee, het dorp en de duinen. Het café-restaurant met terrassen zal worden gedreven door de heer Kiefer, exploitant van paviljoen „Kiefer" aan de Noordboulevard, een tijdelijk ge bouw dat voor de wederopbouw zal moeten verdwijnen. Op het Badhuisplein, voor hotel „Es planade", zal volgens het ontwerp van de architect W. Kelder een hotel met 40 bedden worden gebouwd. De exploi tatie daarvan komt in handen van de heer Gallis van het café-restaurant „De Rotonde". Morgenmiddag zal te Haarlem het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld van de 39-jarige P. Heeremans, die bjj de ontploffing in de cantine van de Gemeente-reinigingsdienst te Breda om het leven is gekomen. De begrafe nis vindt plaats te half twee op het Sint Barbara-kerkhof aan het Soenda- plein. De heer P. Heeremans, die technisch hoofdambtenaar was bij de Gemeentelij ke Vervoerdienst te Breda, is vroeger technisch opzichter geweest bij de Ge meentereiniging te Haarlem. Morgen ochtend om half tien zal in de parochie kerk van Christus Koning te Breda de plechtige Requiemmis worden gezongen, waarna het stoffelijk overschot naar Haarlem zal worden overgebracht. In Bloemendaal, waar hij sinds 1936 woonachtig was, is vannacht overleden de emeritus Hervormd predikant ds. F. S. Knipscheer. Hij werd 4 februari 1871 te Amsterdam geboren, kwam 1898 als predikant in Akersloot, in 1903 in Grost- huizen en daarna diende hij een kwart eeuw, van 1911 tot 1936, de hervormde gemeente te Zaltbommel. De wekelijkse waterpolocompetitie- avond werd geopend met de ontmoeting Haarlem 1 - DJK 1. Zowel in de verde diging als in de aanval was het Biilsma die de Amsterdammers de voet dwars zette, waardoor zq weinig, 0f vrijwel niets hadden in te brengen. Biilsma opende de doelpuntenreeks om geleide lijk aan de voorsprong op 3-0 te bren gen. Toen was het IJzer die een Haar lem-aanval afwerkte, rust 4-0. Kort na de hervatting was het wederom Biils ma die raak schoot waarna het Prins lukte om met een mooie doorslag de eer voor DJK te redden. Dit had de DJK-ers moed gegeven, ze werden over moedig en allen trokken ten aanval Maar aan de andere kant vielen de doel! punten. Paanakker en Bjjlsma brachten de eindstand op 8-1 voor Haarlem. In de dames wedstrijd HPC 1 - HVGB 1 zijn de Heemsteedse dames beneden haar kunnen gebleven en ontplooiden de HVGB-dames een heel aardig sDel NpI- leke Smit speelde HVGB de leiding in handen, waarna Marleen Smit de rust stand op gelijke voet bracht, om na de hervatting de stand in het voordeel van HPC te brengen. Het was echter van korte duur. Maayke Fuykschot deed voor HVGB de balans omzwaaien en na goed doorzetten van Nelleke Zwart stond HVGB met 4-2 voor. Loetie vd Se£ toV4-3? HPC-*^erstand te DWT 3 is een te zwakke tegenstand ster gebleken tegen VZV 1 In het Vel sense team was Ninie Selderijk-Kint opgesteld en gaf blijk het doelpunten maken nog niet verleerd te zijn; vier van de vpf VZV-doelpunten nam zij voor haar rekening nadat Gerda Drijver de score voor VZV had geopend. Joke v. Kamp wist de eer voor DWT 3 te redden. Voor de eerste klasse heren werd een spannende strijd gestreden tussen HVGB 1 en HVGB 2. In de eerste helft kwamen de reserves niet aan bod, maar ver kreeg HVGB 1 door Boon en Meulen- berg een voorsprong van 2-0. Na de pauze deed Hogeland de bordjes verhan gen 2-2, een overtreding van Meijer be zorgde Hogeland een strafworp waaruit het beslissende doelpunt gescoord werd, zodat de reserves de strijd met 3-2 won nen. (Bijzondere correspondentie) Die im Westen", zeggen zij in West-Berlijn, en „Die im Osten". En men bedoelt- Zij in het Westen hebben het goed, ze kennen geen werkloosheid, maar van onze twee miljoen inwoners in West-Berlijn zijn er 150.000 werk loos, met hun gezinnen vormen zij een derde van heel onze bevolking." „Die im Westen", zeggen zij, en zij kijken naar het puin overal in hun stad, naar de nieuwe pleinen, open plekken met gras en jonge bloemen, waar vroeger huizen hebben gestaan. Wij kunnen ons op een bijzonder record beroemen: een achtste van alle Duitse puin is Schutt in Berlijn Een eiland zijn zij in West-Berlijn. En wee degeen, wiens naam op de oost-zonale „zwarte lijst" werd geplaatst; hij kan alleen illegaal zijn stad verlaten. Hij zit opgesloten in dit „derde Duitsland", waar dagelijks vier treinen arriveren, terwijl maar dertig vliegtuigen op Tempelhof landen of van dit vliegveld vertrekken. En als u denkt, dat het op de „Autobahn erg druk is, vergist u zich. In West-Berlijn is er wel drukte. Be drijvigheid, geen echte activiteit. Er wordt gebouwd, niet systematisch en velen klagen, dat er te weinig woningen komen. De verzekeringsmaatschappijen en spaarkassen k'agen niet. Telkens nieuwe banken en wéér Versicherungs- gesellschaften verrijzen voor de niet meer verbaasde ogen der Berlijners. Gaat er een fluïdum uit varf deze stad? Men kan het zichzelf suggereren. Maar het blijft suggestie. Breed en royaal is de Kurfiirstendamm. En wat dan nóg? Maaren dit is het grote MAAR: men wandelt zelfs dit inge sloten en bedreigde West-Berlijn als een vrij mens door de straten. Er wordt gelachen. Er worden moppen getapt, alhoewel van de beroemde ..Berlijnse humor" wein.g over is ge bleven. Men kijkt niet schichtig om wanneer men meent, dat men gevolgd wordt. Men schrikt niet, wanneer men naar een straat wordt gevraagd. Tristesse, angst en gebrek beheer sen de sfeer in Oost-Berlijn. Wij gaan met z'n vieren naar de oost-sector; er is geen enkele controle. De nummers van de uit het westelijk deel komende auto's worden door Volkspolizisten („Vopo's") genoteerd. Zij voelen zich blijkbaar op hun gemak, deze 18-20- jarige jongens met hun revolvers. Wat weten ze van democratie? Tussen 1935 en 1937 zijn zij geboren, burgers van Hitler's Duizendjarig Rijk. Vijf jaar waren zij, toen de oorlog begon. En dan was er alleen de Sovjet-Zone voor hen. Voor het eerst kunnen zij opbou wen. Op handige manier worden zij door de staat gedrild, georganiseerd, geschoold. Zij profiteren van diverse voordeeltjes. Uniformen zijn niet te ver smaden, evenmin grote feesten, scho len zonder schoolgeld, gratis leerboe ken. Eenzijdig onderwijs? Propaganda hier en propaganda daar? Natuurlijk, maar gedurende tien jarr zijn zij met deze slagzinnen opgevoed, gevoed. Hun smaakt het voedsel. Zij oefenen hier straat en aan de grens macht uit. Karl May-lectuur is werkelijkheid geworden voor hen. Anders zou het worden, zodra zij zouden gaan twijfe len, zodra zij zouden beginnen critisch te worden. Doch hoeOp welke wijze? Langs welke weg? Sommige jongeren in West-Berlijn hebben mij bevestigd, dat zij hun leef- trdgenoten in het oosten verafschuwen enbenijden. „Ik heb slechts één houvast; geld en nog eens geld. Geld verdienen en geld uitgevenbiecht te een jong acteur in West-Berlijn. De „concierge" In de oost-sector terreur te bespeu ren? Op dit ogenblik geenszins. Maar het zijn de kleine details, die ons veel kunnen vertellen. Wij hebben een be stuurder van een culturele oost-secto rale organisatie bezocht. De man was beleefd en vriendelijk. Wij nemen af- Vliegveld FRANSE VZONE britse: ZONE Tempeih AMERIKAANSE ZONE ^bêq Berlijn liqlge heel in her door harrfcu - Rusland bezette deel v.Duirsland Niemands- land.5km Bueckeburg Helmshed DUITSLAND DUITSLAND Frankfort -~k" Neurenberg Luchhcorridor naar Berlijn. De vlieg-, ruigen mogen nipf builen deze fuchr-& corridors Romen. i Autoweg") Dir zijn de enige verbindingen Spoorlijn)van het Westen naar Berlijn, J welke door hel geallieerd ver- keer gebruik! mogen werden Een 23-jarige Heemstedenaar, een kantoorbediende, die vanmorgen voor de Haarlemse politierechter terecht stond, had 1 oktober „grapjes" gemaakt over het wapen der Koninklijke Maré- chausse. Hij had gezwommen n het Sportfondsenbad en zag, toen hij zich weer kleedde, dat er twee mannen van de Marechaussee aanwezig waren, die ook net weg zouden gaan. De kantoor bediende, die zelf in dienst nooit last heeft gehad met deze ordebewakers, begon op dat moment een weeinig schone litanie over de M.P. Hii noemde het op de terechtzitting „voeren", zoals dat in het leger gebeurt ten opzichte van el- kaars onderdelen. „Het vuil wordt bij de Marechaussee geplaatst. Het zijn kaikemmers en rotlui", sprak de Heem stedenaar, terwijl lederen het hoorde. Dit op zichzelf was belediging van het wa pen dat nu eenmaal noodzakelijk is in een leger en daarvan namen de twee IJmuidense militaire politiemannen terdege nota. Even later kwam de tegenstander van de Koninklijke Marechaussee langs de hokjes der beide geüniformeerde orde handhavers, waarbij hij met luide stem verkondigde niets met „die kerels" te maken te hebben, en eventueel zijn si garet in hun gezicht te zullen doven. ..Ik ben burger", triomfeerde de 23-jari- ge trots. „Jullie hebben niets over mij te vertellen". De officier van justitie had primair belediging van het wapen der Maréchaus see ten laste gelegd en subsidiair van de twee IJmuidenaren, die als getuigen aanwezig waren. De politierechter vroeg zich met ver bazing af, waarom iemand wie niets in de weg wordt gelegd en de mensen in kwestie helemaal niet kent, een schald- partjj weggeeft die geen enkele reden heeft. „Maar", voerde de verdachte aan, fk hoorde hen „Haagse muggen" zeg gen en ging daarop door, zonder kwet send te willen zijn." Ook de beide M.P.- ers begrepen er niets van. Ten einde raad stelde de politierechter de vraag of de Heemstedenaar soms uit politieke overwegingen een zich af en toe ontla dende aversie heeft tegen het gezag en in dit geval dus tegen de Marechausee. „Zeker niet Edelachtbare", luidde het antwoord. „Het was echt een grap". De officier van justitie vond het een zeer onbehoorlijk gedrag en meende dat het ten laste gelegde, belediging van het onderdeel van de Nederlandse leger macht, bewezen was. „Ik kan me voor stellen dat de jongens onder elkaar in de dienst lolletjes maken over lucht-, land- of zeemacht, maar dit in het openbaar geeft geen pas". De eis luidde ƒ50 of 20 dagen hechtenis. De politierechter zei nog steeds de duistere achtergronden, die deze zaak kennelijk heeft, niet te kennen, maar was het eens met het O.M. Hij legde de verdachte een geldboete op van 50, bij niet betalen te vervangen door 15 dagen hechtenis. Nog slechts enkele uren en het heer lijk avondje is weer gekomen. De kin deren volgen het verstrijken van de tijd en met iedere minuut stijgt de span ning, kloppen de hartjes luider. Want het Sint-Nicolaasfeest is toch op de eer ste plaats bedoeld voor de kinderen. Zwarte Piet moet er bij hen de schrik injagen en Sinterklaas neemt alle angst weg door met gulle hand geschenken uit te delen. 130 van zulke kinderen, die echter in hun korte leven nog nooit zo iets verrukkelijks als een heerlijk avondje hebben meegemaakt, arriveren omstreeks 10 januari in Haarlem, Heem stede en omgeving. Het zijn vluchtelin- getjes uit Oostenrijk, die thans in arme lijke omstandigheden in Wenen ver keren. Zij hopen drie maanden onder dak te vinden bij katholieke gezinnen in stad en omgeving en daar een sprank je geluk te vinden. Geef U op bij het bureau van de Katholieke Gezinszorg, Wagenweg 23, Haarlem. Voor Heem stede en omstreken: Raadhuisplein 5. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in gezonden brieven worden terzijde gelegd.) In de rubriek voor „Burger en Mili tair" spreekt door de radio op gezette tijden de majoor F. C. Spits. Dit is nog wel een regeringsuitzending. Ik vraag me in gemoede af, of het in deze tijd wel nuttig is om op die wijze de spanningen nog toe te spitsen. G. L. G. SWARTZ. Bijna dagelijks gebeuren er ongeluk ken door aanhangwagens; nu weer in Heerlen waar twee meisjes gedood wer den. Dat kan toch zo maar niet doorgaan; dat moet toch voorkomen kunnen wor den. Als b.v. bij vrachtwagens met aan hang, vooraan bij de cabine, aan beide kanten een rode vlag wordt aange bracht, dan kan iederéén zien dat er een aanhangwagen achter komt, en is men dus gewaarschuwd. Hopende met deze een tip in de goede richting gegeven te hebben verblijft. A. BREBELMAN Meer en Boslaan 30 Heemstede. Hillegom stond enkele weken geleden in de eerste klas der damcompetitie ge vaarlijk onderaan en spande zich bijzon der in om van die plaats te komen. Te gen koploper VKD speelden ze of het leven er vanaf hing. De VKD-ers namen het vermoedelijk wat te licht op en ver. loren met 11-9. Hillegom stelde zich hier mee veilig doch de Haarlemmers za gen hun fraaie voorsprong teniet gaan. 't Oosten kwam de vorige week nu voor ongeveer hetzelfde feit te staan tegen Halfweg. Ook hier een van de leiders tegen een degradatiecandidaat. De Oostelingep waren echter beter op hun hoede en wonnen met 15-5. HOK had tot dusverre nog niet veel daveren de dingen laten zien maar schakelde nu HDC II uit met dezelfde cijfers. De VKD-ers pasten verder tegen Sportief uitstekend op en wonnen met 12-8 waar door zij nu met 't Oosten de eerste en tweede plaats delen met elk 9 punten uit 6 wedstrijden en nog éen partij te spelen. Dit treffen zal plaats hebben op 14 dec. in het clublokaal van 't Oosten, in het speeltuingebouw aan de Zomer- vaart Indien er niet geblunderd wordt kan liet een uitermate spannende wed strijd worden met als inzet de titel. Halfweg is kansloos en zal het volgend jaar in de tweede klas moeten uitkomen. In de tweede klas is de afgelopen week eveneens een beslissing gevallen. DCIJ II en KNC, beide nog ongeslagen, moesten elkander bekampen. Het is een enerverende strijd geworden met een ongekende spanning en enige verrassen de uitslagen. Tenslotte trok DCIJ II aan het langste eind en won met 11-9 waar door de IJmuidenreserves na een jaar verblijf in deze klasse, het volgend jaar weer naar de eerste klasse gaan. De uitslagen in deze afdeling zijn: H DC III - KNC 9-9 voorlopig: DCIJ II - Zandvoort 15-5; VKD II - Cruquius 5- 15; BDC II - St. Bavo II 15-5; Stabiel - Cruquius 12-8; St. Bavo II - Zandvoort 7-13. In de maand november werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd f 1.835.162 en terugbetaald f 1.521.950, zodat het spaaroverschot f 313.212 be droeg. Het totale inleggerstegoed steeg hiermee tot een totaal-bedrag van f 40.604.800. scheid na een half uur. Wij willen naar beneden. Een van zijn bedienden, een jong meisje, zelfbewust en zelfverze kerd, moet ons begeleiden. Wij stellen het op prijs, alhoewel het ons over bodig lijkt. Neen, zij móét mee met ons. Beneden zegt ze tegen de portier met een knipoogje: „Es ist gut." En de man, die wantrouwend naar ons heeft gekeken, voegt ons toe: „Gehen Sie, meine Herren." Wat zou gebeurd zijn, indien he FDJ-meisje had gezegd: „Es 1st nich gut. „Concierge": een heel apart chapi ter. In elk huis moet men, wanneer men iemand wil bezoeken, een concier ge passeren, die de hem onbekende bezoeker goed opneemt. Het kleinste beetje voedsel kan men uitsluitend op vertoon van zijn H(an- dels) O(rganisation)-legitimatie kopen. Bij de gratie van het Nederlandse pas poort en het oost-zonale visum kan ik in een Gaststëeen wodka krijgen. De HO-Ausweise heeft men inge voerd, opdat de West-Berljjners niet met hun geld vijf maal de waarde van de Oostmark het weinige wat er nog verkrijgbaar was in Oost- Berlijn, zouden opkopen. En dat er zo weinig mensen op straat zijn, heeft ook een reden: de meesten werken ergens. Ook deze oorzaken mag men niet verzwijgen. Maar het is meer dar. dit: het is de sfeer, die wij uit boeken van Kafka kennen. Onwezenlijk lijken deze straten en zelfs de imposante Stalin-Allee. waar achter des te meer puin ligt. Propa- gandaborden, arena-achtige plejnen, bestemd voor massale meetings, lichtreclame. Eens kijkenDe' gro te lichtletters verkondigen sensatio neel .lieuws: in West-Duitsland zijn de aardappelen duurder geworden en het brood en de melk: vier Pfennig en drie Pfennig en twee Pfennig In Oost-Berlijn behoren aardappe len, die men slechts tegen bonnen kan bemachtigen, tot de lekkernijen, melk wordt alleen voor kinderen be schikbaar gesteld. Het is te grotesk. Niet lachen. Niemand lacht. Op de affiches, gemaakt volgens de begin selen van het „socialistische realis me", viert het smakeloze er het rhe- torische hoogtij. De kleur van de oost-sector? Grijs, halfschemer. En het geluid is gedempt. Tenminste op een doordeweekse dag zonder optocht en meeting. Nederland populair Schel is het licht in West-Berlijn, en het lawaai is niet van de lucht En be reidwillig praat hier de hoge ambte naar met mij over alles en nog wat. Natuurlijk kent hij Nederland en vindt het een „reizendes Land". In '42 heeft hij er kennis mee gemaakt. Ook mijn chauffeur kent „die Niederlande". Hij was er in '43. De telefoniste van ons hotel heeft ons lanu a: in 1940 bezocht. Ons land heeft een goede reputatie. Gelukkig maar. Oost-Berlijn heeft geen officiële ver tegenwoordigers in de westelijke sec tor, evenmin als deze in het oostelijke stadsgedeelte vertegenwoordigd is. Geen telefonische verbinding. Geen cultureel contact. Terwijl b.v. West- Duitse ensembles van hun directies de vergunning hebben, in Oost-Berlijn op te treden, mogen West-Berlijnse ac teurs en actrices dit niet doen. Aange zien de gage, die men hun in de oost sector biedt, echter opmerkelijk hoog is, storen sommigen zich niet aan het verbod, zoals de zangeres Margarete Klose en de bariton Josef Hermann. In mijn hotelkamer ligt een stapel boeken en kranten: o.m. het geschrift van eep voormalig communist, die nu zijn vroegere idealen afzweert en alle mogelijke onthullingen doet. Derge lijke boekjes ziet men in West-Ber lijnse winkels vaak. Maar ik vraag me af: waarom is tot nu toe geen enkele belijdenis van een bekeerde nazi verschenenEen merkwaar dig verschijnsel, opvallend vooral door de omstandigheid, dat zoveel ex-communisten later anti-bolsjewis tische publicaties hebben doen ver schijnen. Ik lees de oost-zonale „Weltbühne" (een schim van wat zij in beter tijden onder leiding van Von Ossietzky is ge weest). Huivering overvalt mij, wan neer ik een groot met „X" getekend artikel over terreur in Nederland te genkom. „De in Leiden georganiseer de tegen het kolonialisme gerichte ex positie „Zo zien zij ons", een tentoon stelling met beelden en tekeningen van primitieven uit koloniale gebieden, mocht in andere Nederlandse steden niet worden gehouden: verboden door de reactie! Terreur!" „Die Anklage" is het „Organ der Entrechteten der Nachkriegsgeschadig- ten"; deze west-zonale krant, die 50.000 abonné's heeft, staat voor de voormali ge nazi's de leidende nazi's op de bres. Het is een soort „Völkischer Beob- achte". Zij schrijven, dat zij, de ex- Gauleiter en ex-Kommandanten van concentratiekampen, onrecht moeten lijden. Zij schrijven, dat Joden in con centratiekamper „keinen Schaden er- litten, sondern insofern bevorzurgt wa ren, als sie von der furchtbaren Bom- benangst verschont bliebenzij schrijven: het is „die gemeinste Ge- schichtsfalschung", wanneer men las terlijk béweert, dat zes millióen Joden in de Vernichtungslager vermoord wer den. „Niemals haben Deutsche 6 Milli- onen Juden getötet, vergast, gehangt Oder erschossen!" Dat schrijven ze. Anno 1955.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3