Minstens 9 doden Reusachtige lawine bij Salzburg neergestort Spoedzitting Indonesisch kabinet Nadatul Ulama boycot overleg met Nederland Regering Harahap in een moeilijk parket In Haarlem en Bollenstreek Sint-Nicolaas verrast zeventien gezinnen Promotie voor MALENKOV DICTATORS OP REIS Eden gaat praten met Eisenhower Waarschijnlijk over a.s. bezoek van Sovjetleiders aan Engeland Winston Churchill hekelt de „vertoning" in Indië Onvermijdelijke consequenties Te paard ter kerk Met twee wagens langs degenen, wie de welvaart is voorbijgegaan Goci is Portugees weer Comet gaat vlucht rond de wereld maken Lagerhuisleden applaudisseren Britse klacht is doorgezonden aan Oostduitse politie DINSDAG 6 DECEMBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26467 Blunder van Dulles? Indië verontwaardigd over Amerikaanse verklaring Nieuwe depressie in1 aantocht NOORSE WANTEN - SOKKEN Weinig verandering Duits minister verheugd over publikatiie van „Breda-lijst" Antwoord van Dibrova ZJeVr9fnen. in Breda m*t een X'.Sv.wy BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Sever in. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERIbNlIkiAKlbh 2ö cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur avonds teL 21544. De eerste lawine, die tegen het na- fleren van de winter in Oostenrijk van fle bergen is neergestort, heeft een zwa- 5®. tol aan mensenlevens geëist. Niet •binder dan negen arbeiders, die deel Afmaakten van het personeel van de Waterkrachtcentrale „Kaprun", in de AWtgeving van Salzburg, werden gister middag bedolven onder en gedood door reusachtige lawine van sneeuw en "•odder, die van de 3750 m. hogere "tmeskogel" in het Tauernbergmassief °P zeventien arbeiders omlaagviel. Drie van hen werden ernstig gewond. De overige vijf worden nog vermist, yaewel het krachtcentralepersoneel, dat dan 300 man sterk is, gendarmes, Pe®iale alpenreddingsploegen en vijf Peilrhonden onmiddellijk in actie zijn ®ekomen om te trachten het leven van Peze vijf vermisten nog te redden. Er restaat echter weinig hoop meer, dat zij evend gevonden zullen worden. ^goslavië Dr. Dragoljub Jovanovic, de 60-jarige ex-leider van de Servische boerenpartij, die in 1947 als vermeend fifits spion werd gevangen gezet, heeft van president Tito amnestie gekregen. De Nadatul Ulama heeft vandaag bekend gemaakt zich te zullen distan- ciëren van de voorgenomen Indonesisch- Nederlandse ministersconferentie, om dat het overleg gezien de houding van Nederland geen resultaten zou kunnen opleveren. Premier Harahap heeft in verband hiermede onmiddellijk zijn kabinet in spoedzitting bijeen geroepen. De Nadatul Ulama is als een van de vier grootste politieke partijen te voor schijn gekomen uit de recente algemene verkiezingen en is thans de op een na grootste Mohammedaanse partij. Zij be zit een sleutelpositie in het zakenkabi- net-Harahap. Het hoofdbestuur van de partij deel de premier Harahap vanmorgen schriftelijk mede dat de partij had In talloze gezinnen en in ziekenhui- 'eu, in politieposten en bij de posterij- P heeft St.-Nicolaas maandag vreugde ««bracht. Maar verrassend grote vreug- zevj"l?ft Ae Sint teweeg gebracht in dorpen gezinnen in Haarlem en in lemaal Bollenstreek, waar hij ke" ten celeden erd verwacht. Enige da- alle uitzonderden deze gezinnen in ons land heerf." op de welvaart, die Nicoiaas, waarin 'deze 'vóo^Ydeclm- her zijn komst m^or ^decern die geen naam rijk is, had deze eezin- ?en voor Sint Nicoiaas uitgezocht en hem in staat gesteld de kinderen en de ouders met verrassingen te overla den. Bovendien bracht de goedheilig man een bezoek aan de Haarlemse P.T.T en flan het politiebureau te Zandvoort. In gevatte toespraken wees de bisschoppe lijke grijsaard de ambtenaren van P.T.T n politie op hun diensten aan de ge meenschap, de P.T.T. door het vertrou- ho-ü te beschamen, dat de mens- eid in haar stelt, de politie door haar 'andhaving van recht en orde, zonder reike een goede maatschappij niet kan Destaan. Maar de Sint was op zijn best mid- - den tussen de kinderen in de grote ge zinnen. Met twee personenwagens was de Sint van zijn tijdelijk hoofdkwartier in Haarlem vertrokken om elf uur in de morgen. Reeds tijdens de rit door de stad kon hij zijn goede hart niet weerstaan. Gul deelde hij goede gaven in het rond. Een politieagent bij een verkeersbord kreeg een pakje sigaret ten in z\jn hand gestopt, een oude man stond nog stom verbaasd de Sint na te staren met een doosje sigaren in zijn hand, toen de bisschop al weer met zijn auto vertrokken was. De wagen behoefde geen halve mi nuut stil te staan of honderden kinde ren dromden er al om heen. En de Sint maar delen. Vele poppen, honderden sigaren, dui zenden sigaretten, zeilbootjes, leesboe ken, prentenboeken, bouwdozen, blok ken, een pijp voor vader, een heerlijke boterstaaf voor moeder. En overal blij de gezichten over de onverwachte ga ven, die geschonken waren uit de vol heid van het goede hart, dat rijker scheen aan goede gedachten naarmate de zakken en dozen leger werden. In minstens zeventien Nederlandse gezin nen bracht Sint Nicoiaas werkelijk feest. besloten zich van de ministersconfe rentie, die vermoedelijk deze week of in het begin van de volgende week zou beginnen, te distanciëren. Het hoofdbestuur verklaarde van oordeel te zijn dat de conferentie zinloos zal zijn gezien de houding van Neder land. Dit slaat kennelijk op de weige ring van Nederland de souvereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea in dis cussie te brengen. Het kabinet-Harahap is door dit be sluit in een moeilijk parket gekomen. De kabinetszitting begon vanmorgen om tien uur en was vier uren later nog gaande. Een zegsman van de regering deelde onderwijl mede dat de rege ring na afloop van de kabinetszitting geen verklaring zou uitgeven, maar dat het kabinet vanavond opnieuw zou vergaderen. Het kabinet heeft de keuze uit twee mogelijkheden, het kan de conferentie met Nederland afzeggen of de bijeen komst ondanks het verzet van de Na datul Ulama door laten gaan. In het laat ste geval zal de regering Harahap moe ten afwachten hoe de grote Mohamme daanse partij zal reageren. Politieke waarnemers in Djakarta achten het mogelijk dat de Nadatul Uhlama dan in de oppositie zal gaan en wanneer over vier maanden het nieu we parlement is bijeengekomen tegen een eventuele overeenkomst met Ne derland zal stemmen. Samen met de communisten en de nationalisten zou den zjj dan de ratificatie van een der gelijke overeenkomst kunnen tegenhou den. Een woordvoerder van de Nederland se regering heeft meegedeeld, dat In donesië ondertussen nog niet heeft ingestemd met de agenda voor de mi nistersconferentie, zoals deze bij het overleg tussen mr Utojo Rameïan en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, was opgesteld. In verband hiermede had mr Utojo Ramelan, de buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in speciale missie ter voorberei ding van de ministersconferentie, gis termiddag een ontmoeting met de re geringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr N. S. Blom. Mr Utojo moet thans weer contact met zijn regering opnemen. Van Indonesische zijde in Den Haag is vernomen, dat mr Utojo gistermiddag nog een nadere toelichting verzocht heeft betreffende de agenda van de ko mende conferentie. Men voegde hier aan toe, dat deze toelichting vandaag op de vergadering van het Indonesische kabinet mede zou worden besproken. mosklphaI^!n?d ber,\ Joessef begeeft zich, gezeten op zijn witte paard, naar v<Mi de -voldoen aan zijn godsdienstige verplichtingen: het bijwonen vrijdags-gebeden". Dit was de eerste maal, dat de sultan na zijn terugkeer aan deze gebeden deelnam. De Amerikaanse ambassadeur in In dië, John Sherman Cooper, is gisteren op het Indische ministerie van Buiten landse Zaken ontboden naar aanleiding van een gemeenschappelijke Ameri- kaans-Portugese verklaring over Goa. Deze verklaring heeft een golf van anti- Amerikaanse gevoelens in Indië veroor zaakt. Hoge functionarissen van de am bassade zeiden dat de verklaring, welke door de Amerikaanse minister van Bui- enlandse Zaken, Dulles, en zjjn Portuge ie collega Cunha werd uitgegeven, naar iun mening de grootste diplomatieke bunder was, die de Ver. Staten had- len kunnen maken. Zij voegden hier aan oe dat die verklaring meer misnoegen '11 de Indiërs heeft verwekt dan de Amerikaanse hulp aan Pakistan ooit heeft kunnen doen. Algemeen werd geloofd dat Indië scherp zou protesteren tegen de verkla ring, maar ambassadekringen zeiden dat Cooper de officiële tekst nog niet heeft ontvangen. Waarnemers in Nieuw Delhi neenden dat Cooper ten zeerste in ver legenheid is gebracht door de verklaring, waarin de enclave Goa „een Portugese bezitting" genoemd wordt een op vatting die lijnrecht tegenover het of ficiële standpunt van de Indische rege ring staat. (U.P.) Blijkens een uitzending van radio- Moskou heeft Georgi Malenkov promo tie gemaakt en is hij van „plaatsver vangende minister-president" nu „eer ste plaatsvervangende minister-presi dent" geworden. Het verschil tussen een gewone plaatsvervangende minis ter-president en een „eerste" plaatsver vangende minister-president geldt als een belangrijke promotie in het Krem lin. Zoals bekend is Malenkov op 8 februa ri van dit jaar als minister-president der Sovjet-Unie afgetreden wegens „on voldoende ervaring" en „fouten, die een gevolg van zijn schuld waren." Dictatoren schijnen er een eigenaardige behoefte aan te hebben zich te laten fotograferen met kinderen. Hoe vaak hebben we vadertje Stalin niet beminnelijk zien lachen tegen een klein Russinnetje en hoe vaak heeft men zelfs Hitier niet met het meest aanminnige glimlachje op zijn tronie zien overbuigen naar een kind. Och ja, ze doen het altijd goed voor de propaganda, dit soort plaatjes: „Hoe kan een.jnan, die zo lief is voor kinderen, nu kwaad in de zin hebben?" Khroesjtsjev en Boelganin geloven blijkbaar nog volledig in dit pro cédé. Zo lieten zij zich tenminste fotograferen te Poona met het doch tertje van de commandant van de militaire academie. Een storing, die ten zuiden van IJs land belangrijk begon uit te diepen, ontwikkelde zich tot een stormdepres- sie met een minimumwaarde in de kern van ongeveer 960 mb. Aan zijn zuid flank breidde het stormveld zich o.a. over de Noordzee uit. Het koufront, dat koude arctische lucht .van warme tro pische lucht scheidt, begon, nadat de depressie bij de Noorse kust was aangekomen over de Noordzee naar het zuiden te bewegen. Bij ons drong de warme en vochtige lucht met veel bewolking en plaatselijk met wat lichte regen of motregen het land binnen. Bovendien begon de wind op tal van plaatsen tot krachtig en langs de kust tot hard aan te wakkeren. Het koufront boven de Noordzee kan zich door deze ontwikkeling niet ver meer naar het zuiden verplaatsen, zo dat we ook morgen in de warme lucht blijven. Het weerbeeld zal morgen dan ook niet veel verschil tonen met dat van dinsdag Advertentie Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat motregen. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 8.34-16.32. Maan: 1.15-13.04 De Comet III, de nieuwe versie van het Britse straalverkeersvliegtuig, die in het afgelopen weekeinde in iets meer dan 24 vlieguren van Engeland naar Australië is gevlogen, zal volgende week een vlucht rond de wereld maken. Maandag start de machine uit Australië om via Nieuw-Zeeland over de Stille Oceaan naar Canada te vliegen en van daar over de Atlantische Oceaan naar Engeland. Sir Anthony Eden, de minister-presi dent van Engeland, heeft een uitnodi ging van president Eisenhower om een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen aangenomen. De Britse premier zal op 30 januari in Washington aan komen. Hii zal worden vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken, Harold Macmillan. De perschef van het Witte Huis, James C. Hagerty, wilde er zich niet over uitlaten, wat de aanlei ding is geweest tot de uitnodiging van Eisenhower aan Eden. Hij wilde ook niet meedelen, welke kwesties de staats lieden zullen bespreken. Wel verklaarde hy, dat de uitnodiging ongeveer een week geleden is verzonden en dat Eden haar op het einde van de vorige week lieetf aanvaard. In Londen werd het be richt bekend, toen Eden in het Lagerhuis er mededeling van deed. Zijn aankondi ging werd door de Lagerhuisleden met applaus begroet. Attlee verklaarde on middellijk, dat de Labourpartij het be richt met vreugde had vernomen. Pre mier Eden bracht het Lagerhuis er te vens van op de hoogte dat de minister van Buitenlandse Zaken en hy, op uit nodiging van de premier van Canada, na hun verbiyf in Washington een be zoek aan Ottawa zullen brengen. In diplomatieke kringen te Wash ington wordt speciale betekenis toe gekend aan het tijdstip van het bezoek van Eden. Verwacht wordt dat Eden met president Eisenhower zal spreken over het bezoek van de Russische premier, maarschalk Boelganin, en partijsecretaris Khroesjtsjev aan En geland. Men is te Washington van mening, dat het Russische bezoek aan Engeland, dat in het komende voor jaar zal plaats hebben, niet louter een vriendschappelijk gebaar zal zijn, doch ook gepaard zal gaan met ern stige besprekingen over de nog steeds bestaande meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de westelijke mogendheden. Intussen heeft Sir Winston Churchill gisteren zijn mening gezegd over de voor Engeland beledigende uitlatingen van de Russische leiders in Indië. Hy verklaarde op een jongerenbijeenkomst in zün kiesdistrict, dat de Britse rege ring zonder twüfel „de vertoning" van de Sovjet-premier Boelganin en party- secretaris Khroesjtsjev in Indië en Birma zal bestuderen, alvorens zij toe zal staan, dat zy deze „met passende varianten" in Groot-Brittannië zullen herhalen. Sir Winston zei over het mitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken houdt zich thans bezig met de toekomst van de Duitse oor logsmisdadigers, die in Nederland ge vangen worden gehouden. Men heeft de strafakten opgevraagd en is met het doornemen daarvan begonnen. Ook de minister voor Vluchtelingen zaken Oberlander zal de stukken be studeren. Hij heeft medegedeeld, dat deze kwestie voortaan in onderhande lingen met de Nederlanders moet wor den geregeld. Hij zei verheugd te zijn over de publikatie van de lijst der genen die in de Bredase strafgevangenis verblijven. iiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiimii De Russische commandant in Beriyn, generaal-majoor Dibrova, heeft een brief aan zijn Britse collega gezonden, waarin hy zegt, dat de Britse klacht over het „onverantwoordelijke gebruik van vuurwapens door de Oostduitse politie" aan de Oostduitse autoriteiten is doorgezonden. Engeland had ge klaagd naar aanleiding van de verwon ding door de Oostduitse politie van een inwoner van de Britse zone. (Reuter) De „Aegir", een schip van de IJslandse kustwacht, gefotografeerd by het pas seren van een enorme ijsberg. Sommige van deze ysbergen bereiken boven wa ter een hoogte van wel 30 meter, het geen inhoudt, dat er onder het water oppervlak een ijsmassa van honderden meters verscholen is. Welk gevaar dit voor de scheepvaart oplevert laat zich gemakkeiyk raden. Het is dan ook een van de taken van schepen als de „Aegir" de positie van dergeljjke ys bergen aan de scheepvaart op te geven. Sovjet-bezoek aan Indië en Birma, da dit zeker een „verrassend schouwspel" opgeleverd heeft. Het gedrag van de Sovjet-leiders, zo voegde Churchill er aan toe, dient Engeland niet te mislei den en de indruk te geven, dat de macht en de vaardigheid van de Sovjet-Unie niet op ander gebied groeit. Als voor beeld noemde Churchill de technische ontwikkeling. In de laatste tien jaar heeft de Sovjet-Unie op het gebied van academische scholing op technisch ge bied zowel kwantitatief als kwalitatief meer gepresteerd, „dan wü ooit hebben bereikt". Op aansporing van Kamerleden, du om een Witboek hadden gevraagd, heeft het Ministerie van Justitie uit treksels het licht doen zien van de vonnissen tegen de Duitse oorlogs misdadigers, die in Breda zitten op gesloten. Het communiqué is geen literair meesterwerkje geworden. Vonnissen zijn dat meestal niet en uittreksels nog minder. Er komt bij dat de opsomming van misdaden niet volledig is. Niet alle gepleegde feiten zijn ten laste gelegd. Er is een keuze gemaakt, soms met het oog op het gemakkelijke bewijs en zo ver schijnt de diefstal van twee motor fietsen als een bizarre futiliteit te midden van reeksen massa-executies en massa-deportaties. Men heeft waarschijnlijk gedacht juist door de zakelijke toon, gespeend van elke emotionaliteit, indruk te maken. De feiten spreken immers voor zich zelf? Feiten spreken voor zichzelf slechts tegenover gelovigen. Voor Neder landers, die al die dingen nog uit hun herinnering weten, is de lijst van misdaden verpletterende lectuur. Wij trekken echter in twijfel, of het Ministerie van Justitie beseft heeft wat het zich op de hals heeft ge haald met deze publikatie. Het is met de Westduitse pers in discussie getreden door haar uit te dagen de lijst te publiceren. De Kölnische Rundschau is reeds op de invitatie ingegaan. Zij heeft inder daad een en ander uit het commu niqué gepubliceerd, maar vraagt, nu de inlichtingen aan Nederlandse zijde toch beginnen te stromen, om meer gegevens. Zeker, de misdaden zijn indrukwekkend, maar hoe stond, het met het bewijs? Waren de bij zondere gerechtshoven geen politie ke gelegenheidsrechtbanken? Is de strafmaat zonder opwinding en haat vastgesteld en is er rekening gehou den met de omstandigheden van de oorlog? Staat de Nederlandse minis ter van justitie inzake het gratiebe leid niet onder onbehoorlijke druk van de publieke opinie? De Duitser is geneigd te minder geloof te hechten aan een opsomming van misdaden, naarmate die opsom ming de normale verbeeldingskracht tart. Het is menselijk, dat dan de vraag naar het bewijs opkomt. Nu Den Haag begonnen is met verantwoor ding af te leggen, zal men aan gene ZnlihLjan degrens de discussie niet afbreken. Het is met uitgesloten, dat mprl stree™e de datum zullen nerfcen waorop men in Nederland net denkbeeld van een Witboek heeit gelanceerd. Op die dag bleek im mers, dat wij ons de Duitse publie- anvt°rlllle 1 n ?eZe aan9elegenheid aantrekken. Dat wij willen bevor- stnnd' w D.uitsers »zich een zelf standig oordeel vormen". d0i' een zelfstandig oor den dZ w Jen lid van de Bonds- ag, dat de dossiers wil inzien. En S* aan een gemengde Duits- Nederlandse commissie. Zoals vandaag bekend wordt, heeft trmtddel. ook het Westduitse minis- hlZ Van B^ltënlandse Zaken een gemaakt met de bestudering van de dossiers. Wat is Den Haag begonnenAls men van de Duitsers niet een act van geloof meent te kunnen eisen, moet men de consequenties onder ogen zien. Wij vrezen echter, dut dit aues met overwogen is, toen men zien tot het uitgeven van het com munique liet uitlokken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1