Nieuw missiecollege te Cadier en Keer donderdag open INSTEMMING EN TEVENS AANDRANG OP SPOED Caltex Super IC-Plus BENZINE i.g.c. VraaË en Antwoord Waar blijven de kleren van een afgedankte vorstin? Indonesië Kazerneroman uit Japan Waarom langer getalmd met de bedrijfstaksgewijze afwijkingen Internationale katholieke correspondentie in de lens DINSDAG 6 DECEMBER 1955 PAGINA 6 EXTRA HOOG OCTAANGETAL Pontificale Hoogmis door mgr. dr. A. Hanssen Eerste Kamer over onitwerp-gezondheidswet C.N.V. over vrijere loonvorming Vage datering „Niet langer talmen" Kerstviering Voorbereidingsavonden niet-kathoiieken Adspirant-emiigranten opgelicht de dubbele plus: Sneller - Veiliger - Zuiniger Koningin Elizabeth laat ze verbranden Brief van Anneke Beekman Culturele vorming jeugd' leidsters en -leiders 'Examens »•-. fr* M!/fi (IGNITION CONTROL COMPOUND) Hier zijn buiten de paters en 150 priester-studenten nog bij aanwezig mgr. H. Paulissen, oud-bisschop van Kumasi, mgr. H. J. J. v. Hussen, natio naal directeur van het Pauselijk Genoot schap tot Voortplanting van het Geloof, pater H. Mondé, provinciaal van de So ciëteit voor Afrikaanse Missiën, de bur gemeesters van Cadier en Keer en om- Op het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis, donderdag, gaat de Socië teit voor Afrikaanse missiën te Cadier en Keer haar nieuw missiehuis (het oude brandde 15 maart 1954 totaal uit) feestelijk in gebruik nemen. Een en an der geschiedt in tegenwoordigheid van tal van hoge gasten. Zo zal mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roer mond, de feestelijke opening van het nieuwe missiehuis inzetten met een Pon tificale Hoogmis, welke hij om tien uur in de pas klaar gekomen fraaie kapel zal opdragen. Na deze H. Mis zal de bisschop-coadjutor het huis inzegenen, liggende gemeenten, alsmede ir. A. Swinkels, architect uit Maastricht. Deze laatste heeft een fraai doch sober nieuw college gebouwd, waar paters en studenten thans beter dan voorheen de beschikking hebben over goed geoutilleerde studie-, recreatie- en slaapzalen. Bijzonder veel werk is ge- B(j de Boekerij te Baarn is onlangs een voortreffelijke vertaling verschenen van de Japanse kazerneroman, „Osa ka 1945" geschreven door Hiroshi No- ma, een van de meest vooraanstaande na-oorlogse Japanse auteurs. In zeker opzicht valt er overeenkomst te constateren tussen deze Japanse sol- datenroman en de Duitse trilogie 08/15 van Kirst. Beide stellen namelijk het militairisme van de dictatuur aan de kaak. zoals dat in het Duitsland en Japan van (vlak) vóór en tijdens de jongste wereldoorlog van mensen ma chinale ledepoppen maakte, die slechts bevelen hadden op te volgen op straffe van door de eerste de beste superieur te worden uitgevloekt, desnoods maar meteen te worden doodgeranseld. De ge lijkenis gaat ook nog op, waar beide auteurs, Kirst en de Japanner Hiroshi Noma, er gaarne de aandacht op wil len vestigen, dat het volk van Duits land, het volk van Japan nooit zijn ei gen geest en lot heeft vereenzelvigd met die van het militairisme '.wat naar ons gevoel de Japanner meer terecht kan beweren dan de Duitser) en voor zover zij beiden nu een positieve bijdra ge bedoelen te leveren tot andere ge dachten en betere tijden. Maar dan houdt de overeenkomst op, want het Japanse militairisme is een ander dan het Duitse, het is een oosters militai risme, dat, buiten het strikt militaire, een andere geest ademt, gevoed door een andere mentaliteit; zoals de Ja panner met een andere, een oosterse gesteltenis het onderwerp van zijn ro man beschouwt en met een andere tech niek, in een andere stijl heeft uitge werkt. In tegenstelling tot de meer forse, directe, expressieve verteltech niek van Kirst in 08/15 is die van Hiroshi Noma fijner, suggestiever, meer geraf fineerd. Osaka 1945, waarin de auteur in twee soldaten-hoofdfiguren de mentali teit van het Japanse militairisme met al zijn geestelijke verschrikkingen naast en contra het verzet van „de geest des volks" heeft verpersonificeerd, mag tot de knap geschreven sfeer-ro mans van de eerste orde worden ge rekend, ofschoon men zich zou kunnen afvragen of dit werk niet aan (mili taire) spanning zou hebben gewonnen, wanneer de schrijver iets bescheidener zou zijn geweest met de gesprekken en wat guller met actie. Het boek is intussen dus typisch oos ters, het heeft hier en daar een wee- ige, kleverige atmosfeer, waaraan de westerse smaak zal moeten wennen. Mede om het realistisch karakter van deze roman (met zijn talent had de schrijver zonder erg veel moeite en zon der verlies van verbeeldingskracht een paar al te realistische passages wel minder cru kunnen stellen) blijve „Osa- ha 1945" trouwens voorbehouden aan geestelijk volwassenen. F. V. maakt van de kapel aan het huis ver bonden door een vierkante toren, die op uitstekende wijze de lijn van het gehele complex breekt. Het interieur van de kapel is eenvoudig doch voor naam. Lou Jonas uit Maastricht zorgde voor prachtige ramen, beeldhouwer J. Courtens vervaardigde een goed beeld van O. L. Vrouw van Lourdes, aan wie het college is toegewijd, en de gebr. Verschueren uit Heythuizen bouwden een fraai orgel. (Van onze Haagse redactie) De voornaamste bezwaren in de Eerste Kamer tegen de Gezondheids wet betreffen blijkens het voorlopig verslag de vertegenwoordigingen in de Gezondheidsraad. Van sommige zijden wordt bezwaar gemaakt tegen de aan tasting van de huidige positie van de overheid op het gebied van de gezond heidszorg. Vele andere leden zijn van mening met alle waardering voor de kruisverenigingen dat de vertegen woordiging in de particuliere sector te eenzijdig bij die verenigingen zal ko men te liggen. Met instemming heeft het verbonds- bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond er van kennis genomen, dat de regering in beginsel bereid is te gaan in de richting van overdracht van bevoegdheden ter zake van de loonpoli tiek aan het georganiseerde bedrijfsle ven. Dit kwam tot uiting op een maan dag te Utrecht gehouden vergadering van het C.N.V. De praktische betekenis van deze principe-uitspraak wordt echter in be langrijke mate beperkt doe.- de mede deling der regering, .at nog uitvoerig beraad moet plaats hebben over de vraag of bij de opstelling van het wets ontwerp de voorstellen van de meerder heid van de S.E.R. in alle opzichten kunnen worden gevolgd. De regering is thans reeds langer dan een jaar in het bezit van het rapport van de Stichting van de Arbeid, terwijl, aldus het C.N.V. het rapport van de S.E.R. ook reeds meer dan twee en een halve maand ge leden aan de regering is uitgebracht. Het verbondsbestuur van de C.N.V. vermag daarom niet in te zien, waarom het wetsontwerp niet nog in de lopende parlementaire periode zou kunnen wor den ingediend en zou kunnen worden behandeld. In de tweede plaats heeft het ver- bondsbestuur van het C.N.V. er met instemming van kennis genomen, dat de regering bereid is bedrijf staksgewijze afwijkingen van de richtlijnen „toe te laten" naar gelang werkgelegenheid, produktiviteit en rentabiliteit van de onderhavig^ bedrijfstak daartoe aanlei ding geven, een en ander uiteraard met inachtneming van het beginsel der coördinatie. Het verbondsbestuur deelt voorts de mening der regering, dat bij de toepassing van deze mogelijkheid van bedrijf, taksgewijze differentiatie in de loonvorming zowel van leiding en le den der afzonderlijke werkgevers- en werknemersorganisaties als van de be sturen der vakcentralen veel zelfbe heersing en discipline zal worden ge vergd. Het verbondsbestuur van het C.N.V. betreurt echter zeer, dat de re gering over de datum van invoering van deze bedrijfstaksgewijze loonvorming in het vage blijft. Het verklaart weliswaar, dat deze invoering eerder kan plaats hebben dan de indiening van het vo rengenoemde wetsontwerp in de volgen de parlementaire periode, doch laat zich overigens over het tijdstip van invoering niet uit. Het verbondsbestuur acht dit in ho ge mate onbevredigend. Het is van oordeel, dat onmiddellijk aan het Col lege van Rijksbemiddelaars aanwij zing gegeven dient te worden, dat be drijfstaksgewijze afwijkingen van de richtlijnen bij vernieuwing van collec tieve contracten mogelijk zijn. Er is, zo meent het C.N.V., geei enkele re den, waarom hiermede nog langer ge talmd zou mogen worden. Verder uit stel betekent volgens het C.N.V., dat in verschillende bedrijfstakken aan de werknemers het hun toekomende loon nog langer wordt onthouden. Het verbondsbestuur van het C.N.V. geeft daarom uitdrukking aan de ern stige wens, dat de Tweede Kamer ter gelegenheid van de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid de regering zal kunnen be wegen, haar uitstelpolitiek, die volgens het bestuur tot schade van loon- en sa- laristrekkenden is, te laten varen. De Franse regering heeft de heer P. van Eek, consul van Ecuador te Am sterdam, tevens directeur van Elseviers Weekblad, benoemd tot „Officier d'Aca- démie". In Amsterdam, Leiden, Utrecht, Rot terdam en Bilthoven worden speciaal voor niet-katholieken enkele voorberei dingsavonden georganiseerd op de nachtmis van Kerstmis. De data van deze avonden luiden: Amsterdam: vrijdag 16 en donderdag 22 december om 20 uur in het „Reinilda- huis" aan de Marnixstraat 285. De voor- reiding wordt gegeven door kapelaan R. H. Middelhof van de St.-Magdalena- parochie. Leiden: op zondag 11, zondag 18 en donderdag 22 december in „Verbum Dei", Plantage 16, door prof. A. v. d. Boog, professor aan het bisschoppelijk groot-seminarie, theologicum, te War mond. Utrecht: donderdag 15 en donderdag 22 december in „De Beiaard", Rijnkade 5, door drs. H. Leenhouwers Ó.E.S.A. Rotterdam-Z.: op de donderdagen 8, 15 en 22 december om 20 uur in de „Ha ven", Randweg 45, door pater L. Rood S.J. In „Het Zonnehuis" aan de Sweelinck- laan 12 te Bilthoven is van zaterdag 24 tot dinsdag 27 december kerstviering waaronder uitleg der plechtigheden, nachtmis in de parochiekerk en huiselij ke viering. Het internationale hoofdkwartier van de Internationale Katholieke Correspon dentie, gevestigd te Wallerfangen, Saar land, verzoekt katholieke Nederlanders die zouden willen corresponderen met buitenlandse katholieken om hun adres sen. De Internationale Katholieke Cor respondentie is een afdeling van de Pax-Christibeweging. Deze internationale correspondentie heeft ten doel, katholieken van verschil lende landen, afgezien van volk, ras of stand, in persoonlijk contact met elkaar te brengen. Degenen, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich opgeven recht streeks bij het I.K.K., Villeroystraat 5, Wallerfangen, Saarland, of aan drs. H. J. Wesselink, Couperusstraat 5, Arnhem. Voor gratis inschrijving gelieve men opgave te doen van naam, voornaam, leeftijd, beroep, opleiding, hobbies, de talen, die men machtig is en het land waarmee men wil corresponderen. Bij opgave rechtstreeks aan Wallerfangen dient men bovendien een internationale antwoordkaart bij te voegen en in beide gevallen porti voor antwoord. De rijksrecherche heeft een echtpaar uit Den Haag verdacht van oplichting van emigranten, aangehouden. De vrouw was als ambtenaresse werkzaam bij de Nederlandse emigratie dienst en heeft in samenwerking met haar man, enige afgekeurde emigranten, onder de voorspiegeling dat zij alsnog kon zor gen voor emigratie opgelicht voor eni ge honderden guldens. Aangezien het vermoeden bestaat dat meer personen het slachtoffer zijn ge worden van dit echtpaar, wordt hun verzocht zich te wenden tot de rijks recherche, Raamweg 15 te 's Graven- hage. Advert en tie bij elk klimaat en iedere weersgesteldheid. Verkrijgbaar aart de zilveren pómpen Naar Clervaux P. v. d. B. Wat is de mooiste en korste weg van Vogelenzang naar Cler vaux (Luxemburg) per brommer en welke papieren heeft men nodig? Antwoord: Vogelenzang-Bodegraven, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Dron- gelen, Tilburg, Turnhout, Hasselt, Luik, Werbomont, Houffalize, Clervaux. Af stand ongeveer 320 km. U hebt nodig voor uzelf een paspoort of een bewijs van Nederlanderschap. Neemt u Uw Ned. wegenbelastingkaart mede, al hebt u deze hier te lande niet mer nodig. Als u uw brommer vroegtijdig be zorgt op het station gaat hij in Neder land in ieder geval wel mede met de trein tot aan het grensstation. De bage- geprijs bedraagt ca. 6.50. Volkstuin J. de J. Ik heb een volkstuin, groot 250 m2. Het is grond van de ge meente. Deze grond is door de gemeen te aangekocht voor bouwterrein en wordt nu verhuurd als volkstuintje. Val ik nu ook onder de bepaling dat ik om de 3 jaar op hetzelfde land aard appelen mag telen? Zo ja, is het dan nog mogelijk daar ontheffing van te krijgen? Zo ja, wat is het adres? Antwoord: Ja, inderdaad, doch u kunt in uw geval ontheffing vragen. Adres secretaris ir. W. J. L. J. Merx, Kenau park 28, Haarlem. (Secretaris Land bouwschap voor de provincie Noord- Holland). Belasting C. P. W. stelt een belastingvraag. Antwoord: De aanslag zal berekend zijn: Inkomen f 11.300, tariegroep III - 3 (kinderen). Belastingtarief 1955 1442 af: loonbel. 260 voorl. aanslag 1182 Dit moet zijn, naar onze mening, in komen f 11.300 minus f 100 verwer vingskosten, wordt f 11.200. Dit had u dus zelf moeten opgeven. Kinderaftrek: kind 13-5-41: geldt voor 1 kind; kind 1-4-39: geldt voor 2 kin deren; kind 30-11-36: geldt voor 2 kin deren; kind 23-11-35 geen kinderaftrek. De tweede rijbaan op de Wiedbachtalbrug in de grote verkeersweg van Keulen naar Frankfort is, thans oeheel voltooid^ voor het verkeer vrijgegeven. Door een serie ernstige ongelukken, welke bij en op de brug gebeurden, verwie plaats zich de twijfelachtige roem van het gevaarlijkste punt in het Westduitse verkeer Van 1 januariia gn 31 juli 1955 deden zich op en bij deze brug 462 ongelukken voor welke in totaal 37 doden, 133 zwaag^ eerste 349 lichtgewonden eisten. De ongevallen waren voor het merendeel te wijten aan de ligging^ van de °J 3aats was dat plaats en aan de steile helling van de verkeersweg voor en na de brug. Het ernstigste ongeluk op ----- :,aart de brug met een Nederlandse vrachtwagen, bestuurd door de chauffeur D. de B., welke stuurloos^ met y beeld van de afreed en op de toen nog enkele rijbaan een serie voertuigen m elkaar drukte. De foto geeji De Italiaanse posterijen geven ter gelegenheid van de vijfhonderdste sterfdag van de befaamde schilder Fra Angelico een postzegel van 25 lire uit, waarop een gedeelte van een fresco uit de Capella Nicolina te Rome is gereproduceerd, dat de H. Laurentiu: voorstelt, die zijn rijkdom onder de armen verdeelt. olgens United Press hoeft koningin Eliza beth van Engeland er haar hoofd niet over te bre ken, wat ze met haar kleren doet, die ze afdankt. Ze wor den meestal verbrand. Dat is ook het lot van de avondja ponnen van duizenden gul dens, waarmee ze het vorig jaar op feesten heeft geschit terd. Want veel langer kan zij, die zich voortdurend in het openbaar beweegt, haar kle ren niet dragen. Bovendien mogen ze nimmer een spoor van „vermoeidheid" verto nen. En als ze ze zou wegge ven, wie zou er voor in aan merking kunnen komen zon der dat daar moeilijkheden over ontstaan? Per jaar besteedt de En gelse koningin een kleine tachtigduizend gulden aan haar garderobe en per jaar wordt er voor een kapitaal afgedankt. Een klein ge deelte wordt echter wegge geven en achter de coulis sen door de kleedster der Koningin „afgedragen". De baltoiletten echter wor den definitief vernietigd, hoewel men zich dat nu ook weer niet zo moet voorstel len, dat een creatie van drie duizend gulden zonder meer aan het vandalisme der vlam- milie kiezen ?IaaL nnt. men wordt prijsgegeven. De meestal bij de Brits - half edelstenen, lovertjes, werper Norman bont en andere kostbare Onlangs heeft deze^jm e garnering wordt er con- couturier zijn scientieus afgetornd en slechts wanneer het materiaal dan in het geheel niet meer te gebruiken is, gaat datgene waarom het gaat, het ont werp, de kachel in. autobiografie Zilver en "goud" (uitgege ven door Evans Brothers) gepubliceerd, waarin hij bij zonderheden geeft over de taak van ontwerpen voor de koninklijke, familie. Van de daagse kleding verhuist er een en ander, dat de Koningin terzijde schuift, naar Miss MacDonald, haar kleedster, die tot de best ge klede vrouwen van Londen behoort. Maar in het open baar vertoont deze er zich vanzelfsprekend nooit in. In de uitgebreide garde robe van Buckingham Pala ce heeft de Koningin zowat twintig stel sportieve ensem bles voor als ze „vrij van dienst" is, slacks, zonnepak- jes, twinsets en dergelijke. Daarvan gaan er dan wel naar miss MacDonald. De Koningin en de overige leden van de koninklijke fa- Het was ook Hartnell die het kroningsgewaad van de koningin ontwierp. In zijn boek beschrijft hij de pro blemen die zich voordeden bij de keuze van het ont werp en de kleur. De koningin meende, dat de toepassing van veel wit en zilver misschien te grote gelijkenis met haar trouw japon zou geven. Toen Hart nell opmerkte, dat het ge waad van koningin Victoria ook geheel wit was ge weest, wees Hare Majesteit er op, dat Koningin Victo ria ten tijde van haar kro ning pas 18 jaar en nog on gehuwd was, terwijl zijzelf ouder was en een getrouwde vrouw. Hartnell vertelt in dat boek ook over de japon die nooit gedragen is. Hij heeft eens voor de konin gin-moeder een parelgrijze satijnen japon gemaakt, ge borduurd met grijze parels. De dag dat ze de japon zou dragen verscheen er echter een uitvoerige beschrijving van de japon in de pers. De Koning liet Hartnell halen, las hem flink de les en gaf de japon terug, die tenslotte nooit gedragen is. Eens, zo beschrijft Hart nell, werd hij door een ja- ponnenfabriek gevraagd om confectiejaponnen te ont werpen. Hij wees het aan bod echter af, omdat hij meende dat zulks misschien niet te verenigen was met zijn status van ontwerper van de Koningin. Omdat hij niet goed wist wat hij moest doen legde hij de kwestie aan de Koningin (die thans Koningin-moeder is) zelf voor. Maar wat was haar antwoord? „U hebt zo veel charmante dingen voor me gemaakt dat als u hetzelfde voor mijn vrouwelijke land genoten kunt doen, ik dat een pracht idee zou vinden." „Naar dat advies heb ik ge handeld", aldus Hartnell. Vragen, voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. Inkomen f 11.200, tariefgroep III-5 k tarief 1955 —Ink. bel. 1004 af loonbelasting 260 aanslag moest derhalve zijn 744 U moet aangeven voor de Vermogens belasting de verkoopwaarde op 1 ja nuari van het betreffende jaar. Hetzij deze hoger is, hetzij deze lager is dan de aanschaffingswaarde. Huur en woning M. R. S. stelt vragen over huur en woning. Antwoord: 1. Door de huurverhoging per 1 september j.l. is het door u be doelde boekje niet meer volledig, zo dat u beter een nieuw kunt kopen voor f 0.25. 2. Betreft „ongerief'-percentage. Dit percentage bedraagt 20% van de „ka le" huur. 3. betreft angebrachte woonruimte door onderhuurder. Als de onderhuurder de door hem aangemaakte kamertjes weer afbreekt, is de zolder geen woonruimte meer. Laat hij het echter zitten, met goedvin den van de hoofdbewoner, dan is het wel degelijk woonruimte. 4. Alle bedragen mogen afgerond wor den naar boven op 5 cent; f 21 wordt dus f 0.25. 5. Betreft tuintjes bij woningen. Er zijn ook wel tuintjes bij boven huizen. Afgezien hiervan is een bene denhuis meestal kleiner dan een bo venhuis. Overigens, staat er in de voorschriften, „worden terreinen die een normale aanhorigheid vormen bij een gebouw (dus een tuin bij een woning, of een fabrieksterrein bij een fabriek) niet beschouwd als ongebouwd onroe rend goed, doch worden dergelijke nor male aanhorigheden gerekend te val len onder de regelen, die gelden voor het gebouw, waartoe zij behoren. Van Roessel Vraag: Heeft Van Roessel, midden voor van Willem II, als profvoetballer in het buitenland gespeeld? Antwoord: Van Roessel heeft alleen voor Nederlandse clubs gespeeld. Voor hij naar Willem II ging, speelde hij bij Longa. Hulp aan vluchtelingen E. M. M. Ik wil aan vluchtelingen in Duitsland meubilair ter beschikking stellen, maar nu blijkt de verzending een vrij kostbare geschiedenis te zijn- Is het niet mogelijk in het Kaaer van An praktische vorm van v lingenhulp dit wat goedk P yer_ zonder veel formaliteiten lopen? j tir:j vrezen» dat het een vrhntost°bare geschiedenis blijft, in ver hol met het feit, dat hier invoerrech teno™ moeten worden betaald; gelde- lfike bijdragen lijken ons dan ook beter od hun plaats. Stelt u eens in verbinding met de vertegenwoordiger in Nederland van het Hoge Commissariaat der Ver. Naties voor Vluchtelingen, Jan van Nas- saustraat 17, Den Haag, tel. 01700- 721080. Misschien weet men hier nog een andere oplossing. Zolder als woonruimte T. J. v. M. Als men, huisbaas zijn de, van een zolderverdieping („ka mers" behoren eigenlijk aan 1 en 2 hoog), een zelfstandige woning maakt, door eigen elektriciteitsvoorziening, gas, sanitair enz., is men dan vrij in de "toe wijzing van deze nieuwe woning? Antwoord: Zodra een zolder geschikt Is gemaakt voor woonruimte, dan be slissen B. en W. over de toewijzing van die ruimte aan eventuele gegadig den. U kunt u veel beter even in ver binding stellen met het huisvestingbu reau om daar uw voornemen te bespre ken. De ambtenaar van het bureau be grijpt zeer wel uw bedoeling hiermede. Trouwen en belasting T. J. v. M. Als men verdient: 1. ongehuwde man b.v. 3.000 per jaar, 2e. ongehuwde vrouw ƒ2.500 per jaar en men huwt, moet men dan als echt paar waarvan de man en de vrouw blijven werken, belasting betalen over 5.500 (verminderd met verwervings kosten) of geldt voor deze bijverdienste van de vrouw een andere regeling? Antwoord: Bij het huwelijk houdt de belastingplicht van de vrouw op. Voor wat zij daarvóór verdiende, wordt zijzelf nog aangeslagen (of betaalt ze loonbe lasting). Na het huwelijk betreffen de inkomsten van de vrouw de man, dus in het jaar van het huwelijk wordt de man aangeslagen voor zijn eigen in komen gedurende het hele jaar plus het inkomen van de vrouw in het huwelijk. Daartegenover valt hij dan voor het totaal in tariefgroep II. Pakje naar West-Duitsland P. v.d. B. Wat mag ik verzenden naar West-Duitsland en hoe lang duurt de reis? Antwoord: Koffie mag niet verzonden worden, overigens zal er geen bezwaar zijn de andere artikelen te verzenden. Op het postkantoor kunt u de nodige formulieren krijgen. Hoeveel invoer rechten er betaald moeten worden, is ons niet bekend, deze bedragen worden vastgesteld door het land van ontvangst. Wanneer u het pakje moet verzenden kunt u te weten komen op het post kantoor. (Van onze correspondent in Indonesië) Kort na elkaar zijn in Medan twee Nederlandse handelshuizen gesloten: net kantoor van de N.V. Ruhaak en dat van de N.V. Ruys' Handelsvereniging- Beide zaken werden overgenomen door Indonesische firma's. Eerder sloot Ruy» reeds zijn kantoor in Bandung. Zowei Ruys als Ruhaak hebben nu in Indone- sië alleen nog nederzettingen in Dja- karta en Surabaja. In Djakarta hield op 1 december het Nieuwsblad voor Indonesië op te ver- schijnen. Dit blad was de voortzetting van het Bataviaasch Nieuwsblad, dat kort voor de eeuwwisseling voor het eerst verscheen. Het werd beroem" door de feuilletons die de eerste hoofd redacteur, P. A. Daum, er onder het pseudoniem Maurits in schreef, al had het blad in de volksmond vanwege zU» kleine formaat dan ook de bijnaam „het lorretje". Thans gaat het Nieuwsblad op in de Nieuwsgier, een blad dat pas na de oorlog is begonnen te verschijnen. De laatste hoofdredacteur voor de oor log van het Nieuwsblad was J. H. Rit- man, die na de oorlog hoofdredacteur van de Nieuwsgier werd, maar boven dien sinds enige tijd ook weer als hoofd' redacteur van het Nieuwsblad optrad. Thans zijn er in Indonesië nog zeS Nederlandse dagbladen over: de Java* bode en de Nieuwsgier in Djakarta, d« Preangerbode in Bandung, de Locomo tief in Semarang, het Nieuw Suraba- iasch Handelsblad in Surabaja en Het Nieuwsblad voor Sumatra in Medarn Daarnaast heeft Surabaja nog De Vrije Pers, „Indonesisch dagblad in de Neder landse taal" en Makassar de Makas- saarse Courant, een blaadje met alleen plaatselijk nieuws. Acht maanden geleden werd het hoofd van de politie in Noord-Sumatra, hoofd commissaris Darwin Karim, overge plaatst naar Zuid-Sumatra. Naar al spoedig uitlekte was dit gebeurd op aan dringen van de gouverneur van Noord- Sumatra, die met de hoofdcommissaris nogal eens van mening verceh!1de. De heer Darwin Karim weigerde zich ech ter aan deze overplaatsing te onderwer pen en kreeg daarbij de steun van de bond van politiepersoneel, zodat hu bleef waar hij was. E nieuwe rege ring heeft thans echter bepaald, dat hu in elk geval toch naar Palembang moet- Mogelijk zal nu echter ook de goever» neur van Noord-Sumatra. mr. S. M- Amin, overgeplaatst worden. De Indonesische regering heeft toe stemming verleend tot het importeren van de apparatuur voor de vertoning van cinemascoop-films, zodat thans ook het Indonesische publiek hiermee ken nis zal kunnen maken. De vorige rege ring had deze importvergunning steeds geweigerd. Het Joodse meisje Anneke Beekman heeft een brief gezonden aan de redac tie van „De Nieuwe Limburger (ken nelijk met een afschrift voor „De Gel derlander", die de brief op dezelfde dag publiceerde). Wij citeren uit deze brief: „Waar ik nu ben voel ik mij veilig en beschermd, maar altijd verlang V heel erg naar huis, naar Tante Ge e» de andere Tantes. Toen ik bijna 9 jaa' was ben ik gedoopt. De Tantes vonde» mij te jong, maar ik wilde het zo graag' Er. ik ben nog altijd blij er om, dat het gebeurd is. Ik wil alleen naar Holland als ik vrij zal zijn en dus mag wonen bij de genen die mij het liefste zijn. Dat zij» natuurlijk de Tantes." Na een voorbereiding van meer da» twee iaar door contact en praktljkcuf' sussen in de districten, start de cultu"' dienst van de Katholieke Jeugdbed ging met de vorming van een kader, in samenwerking met deze dienst de culturele vorming van de jeugd lXl' tensief kan gaan aanpakken. Hieri™ wordt ernstig rekening gehouden, °„t de culturele vorming niet gezien m°- worden als een afzonderlijke stcuj waarin alleen specialisten een taak h«° ben, maar geïntegreerd dient te zijn het totaal van de vorming. De Kathol'c ke Jeugdbeweging hoopt hierdoor positief te kunnen medewerken aan,. oplossing van het probleem der vrij tijdsbesteding, dat ongetwijfeld, voor onze jeugd, nog urgenter zal den, wanneer men in de toekomst J een werkweek van vijf dagen zou k° men. Van 27 tot 31 december a.s. wordt j® Vught de eerste cursusweek gehoudey waaraan leidsters en leiders uit het hele land deelnemen. Naast praktisk werken op gebied van handenarbrij zang, dans, toneel, pantomime, muzJ' etc. zullen door verschillende desk»®, digen korte inleidingen worden geho* den over de culturele vorming van jeugd. In aansluiting op deze werkcurs^ zullen in de loop van 1956 weekebaj worden belegd, waarop de vorming z worden voortgezet. AMSTERDAM, 2 dec. (Kath. Sch"°J v. Maatsch. Werk) dipl. wijkverpleg1^ de dames: E. Alsemgeest, Delft; A- y den Broek, Heerlen; V. Bruns, Bilm ven; M. Clercx, Nijmegen; G. Dam® Monster; M. Dessing, Gouda; A. v. Elten (Zr. Philothea), Heemstede; van Horssen, Amsterdam; A. Landsm® Amsterdam; C. Letschert, Amsterd®1 C. Maessen, Roermond; M. Mol, Ett A. Opdam, Amsterdam; B. van R°°E g. Delft; A. Schiecke, Amsterdam; Snellenberg, Amsterdam; M. va?„i{t; Veldt, Santpoort; E. van Winden, "e G. de Wit, Grotebroek. tot GRONINGEN, 5 dec. Bevorderd \j. tandarts: F. W. 't Hooft, Hoogez»' H. G. M. Hugen, Heerlen; J. P. veen, Groningen; W. J. M. Rosen - Utrecht: B. Udding, Eext. en H. K- linga, Workum. -T ae- LEIDEN, 5 dec. Doctoraal li'eT- neeskunde: mej. A. C. Nauta, q. veen; D. J. Dronkers. Middelburg'^) P. Sieburgh, Leiden; L. Stein rtS; en B. Weisskopf (U.S.A.). Sem e\ mej. L. Cleton, Brasschaet (B.); ij'ageU' Den Haag; P. M. J. van der "fr et» Leiden; J. J. Hamming, Eindhov rp A. Muller, Leiden. Arts: F. E. 3. rf, cius, Den Haag; G. L. Ongk Leiden, P. C. van der Toorn, - d' Kand. klassieke taal en letteren: Jong, Brantgum. „uten: f UTRECHT, 5 dec. Dct. rechte rt, J. J. Ballieux, Heerlen. Semi- Th. M. Bossers, Amsterdam: rs. Duvekot, Utrecht; P. J. F. M. \roet'„ Hilvarenbeek; J. Lekkerkerkei. ^0 foort; mevr. A. C. van de Wuk- Utrecht; T. D. D. Hoeksema. ^ecpf. J, den. Arts: W. B. Beumen, - P. Doeleman, Utrecht; R-kriime®ilK' Tilburg: G. J. H. de Mandt, Jdenr« A. van Schaik, Bilthoven; Xi;imeêetl' Amersfoort, en J. Weber, N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6