Conferentie met INDONESIË begint zaterdag a.s. in Den Haag KINDER-KERSTPRIJS VRAAG 1955 Als je in de Nachtmis mocht preken... I KHROESJTSJEV: Pater Kammerer O.F.M. op Schiphol aangekomen Man van Mars zoekt uranium Koffie en thee goedkoper Het Westen wilde Hitier als een bloedhond op de Sovjet-Unie afsturen Het verheugt ons, dat de Europeanen in Azië beven Explosie in Frankfort Dertigtal doden Officieel communiqué Teemd gebaar De jury verwacht Veel inzendingen ORR Voorlopig geen zin om weer te voet naar de Baliemvallei te gaan weer 8 J woensdag 7 december 1955 79ste JAARGANG No. 26468 Jungle-menu t Boze geesten 55 55 China en de V.N. ÊËÈÊÈBÈÊS san* J. „Schouder aan schouder" Kampioen Minder zacht weer Falcon Harris Tweedjassen Opklaringen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se ver In. NIEUWE HAABLEMSCHE ADVERI tN I It l AKIth iü cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weioeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. De Indonesische en de Nederlandse regering hebben besloten een confe- Tentie te beleggen, welke zaterdag a.s. in Den Haag zal beginnen, aldus is Vandaag verklaard in een communiqué van de Nederlandse en de Indone sische regering. Kortgeleden heeft, aldus wordt in het in Den Haag gepubliceerde com muniqué gezegd, de Indonesische regering de ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utojo Ramelan, naar Nederland uitgezonden, teneinde voorbe reidende besprekingen te houden over het beleggen van deze conferentie. Beze besprekingen hebben tot gunstig resultaat geleid. De volgende agenda punten voor de conferentie zijn overeengekomen: Bespreking van het Indonesische voorstel tot vervanging van het op 10 augustus 1954 tussen Indonesië en Nederland gesloten protocol en daarbijbehorende briefwisseling door een nieuw protocol en andere over eenkomsten. Bespreking van het Indonesische voorstel tot vervanging van de bestaan de financieel-economische overeenkomst door een of meer nieuwe over- eenkomsten en de methoden die daartoe zouden kunnen leiden. s- Bespreking van bepaalde vraagstukken betreffende Nieuw-Guinea met dien verstande dat ten aanzien van de souvereiniteit iedere partij haar eigen standpunt handhaaft. Andere aangelegenheden dan jn de voorgaande agendapunten genoemd, welke door een der partijen van belang worden geacht voor de betrek kingen tussen beide landen. De Nederlandse delegatie zal worden v°orgezeten door de minister zonder Portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, en L®rder bestaan uit de ministers van financiën, van Economische Zaken en 'an Justitie, alsmede de regeringscom- Phssaris voor Indonesische aangelegen- De Indonesische delegatie zal wor sen geleid door de minister van Bui- inlandse Zaken, Anak Agung Gde 8*.Sur>g, en voorts bestaan uit de mi nister van Financiën, prof. dr. Su- nutro, de minister van Economische £aken, mr. Kasimo, de minister van gezondheid, dr. Leimena, mr. Moham med Roem en de heer Arudji Kartawi- nata. Deze beide laatstgenoemden zullen voor de duur van de conferentie de Persoonlijke rang krijgen van minister Van Staat. Voorts zullen aan de dele gatie worden toegevoegd enkele poli- hiUdiae'lwoarn en wezen zVn in de Van ,nilatn>ïp°njUnCtuur> die ten deIe van inflatoire aard is Jei het meest heJft^Wer>nnrn°?d 9era^t. De KVP rerhl J even naar sociale rechtvaardigheid, voor allen en ae- aachtig, dat het lot van weduwen en v>ezen de christelijke naastenliefde bijzonder ter harte moet gaan, reeds anderhalf jaar geleden door een com missie een noodvoorziening laten ont werpen. Deze noodvoorziening loste, ^oals de naam reeds duidelijk te ken- ~en geeft, ook volgens de KVP-com- missie dit allernijpendste probleem Wet geheel en al op, maar terecht Snigr de commissie uit van de gedach- e beter iets dan niets en wel zo gauw mogelijk. Gezien deze voorgeschiedenis doet et wel wonderlijk aan, dat minister Suurhoff thans eerst per brief aan de Sociaal Economische Raad om advies beeft gevraagd over een noodvoor ziening voor weduwen en wezen en 171 deze brief zich afbrekende kritiek Veroorlooft op het oude KVP-pian, dat zich nog wel aansloot bij de nood wet Drecs, omdat het naar zijn smaak viet ver genoeg gaat om „nauwelijks mvol» voor de weduwen met een iets ?fer inkomen te mogen heten. - WU minister Suurhoff naast de al- 9emene ouderdomsvoorziening ook en behoorlijke noodvoorziening voor eduwen en wezen op zijn naam rijgen? We gunnen het hem van ®r^e, als er maar niet weer een jaar -°et gewacht worden ook door de j '^duwen, die zich zelfs niet in een groter inkomen mogen verheu- tieke en technische adviseurs, aldus het communiqué, dat tegelijkertijd in Dja karta is gepubliceerd. De eerste drie punten van de agenda zijn door Indonesië voorgesteld, het laat ste door Nederland. Men neemt aan, dat Nederland bij de behandeling van dat punt de kwestie van de in Indonesië gevangen gehouden Nederlanders ter sprake wil brengen. De Indonesische regering heeft voorgesteld dit laatste punt te laten vervallen, maar hiertegen heeft Nederland zich verzet. In poli tieke kringen in Djakarta neemt men aan, dat de conferentie niet zal wor den afgebroken wanneer Nederland zou blijven vasthouden aan het vierde agendapunt, hetgeen algemeen wordt aangenomen. Mr. Roem vertegenwoordigt in de de legatie de Masjumipartij en Arudji Kar- tawinata de P.S.I.I., de partij van het Indonesische Islam Verbond. In het communiqué wordt geen vertegenwoor diger genoemd van de Nadatul Ulama, de Orthodox Mohammedaanse partij, die, zoals gemeld, gisteren geweigerd heeft aan de conferentie deel te nemen, omdat zij ervan overtuigd is dat de be sprekingen niet de gewenste resultaten zullen opleveren. Over deze kwestie is vandaag nog in Djakarta overleg ge pleegd. De voorzitter van de partij heeft een bespreking gehad met de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung. Over het resultaat is nog niets bekend. Anak Agung heeft vandaag in Dja karta verklaard, dat hij morgen met enkele leden van zijn delegatie naar Nederland zal vertrekken. Vrijdag wordt hij in de loop van de morgen op Schip hol verwacht. Volgende week Woensdag, bijna een week na het vertrek van minister Anak Agung en enkele andere leden van de delegatie, zal de minister van Financiën, Sumitro, naar Nederland vertrekken. De minister van Economische Zaken, Ka simo, vertrekt weer twee dagen later Over de plaats van de besprekingen is nog niet een volledig akkoord be reikt. Vandaag werd in Djakarta in re geringskringen te kennen gegeven, dat de conferentie in Den Haag zou begin nen en naderhand in Brussel zou wor den voortgezet. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dit evenwel tegen gesproken. De coaiferentie zal inder daad in Den Haag beginnen, maar de ministers-delegaties zullen zelf een na dere beslissing nemen over de plaats waar zij zal worden voortgezet. In Djakarta heerste vandaag een grote °p het ministerie van Bui tenlandse Zaken was men druk bezig met de voorbereiding van het gezamen lijke communiqué van Nederland en In donesië. Ook de leden en de adviseurs der delegatie waren druk in de weer om het aanstaande vertrek naar Nederland te regelen. De Nederlandse Hoge Com missaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt heeft vandaag een bezoek gebracht aan het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. 'n Rome mogen de kinderen rond Kerstmis in de Kerk van Sancta Maria in Ara Coeli zo maar op een soort preekstoel voor de kerstkrib klim men en zeggen of zingen wat hun hart hun ingeeft. Dat feit heeft ons op een idee gebracht voor de opgave van de jaarlijkse Kinder-Kerstprijsvraag, waarvan de jury weer vele inzendingen verwacht. Stel je voor, dat je in de kerstnacht op de preek stoel mocht staan en een preek houden voor alle mensen in de kerk, wat zou je dan zeggen? Schrij] dat eens op. En je weet wel: je mag je preek als een versje schrijven, kortom je mag het doen, zoals je wilt, als je er maar voor zorgt, dat je inzending uiterlijk op maandag 19 december met de ochtend post bij ons binnen is. Links bovenaan op de enve loppe schrijf je dan: „KINDER-KERSTTOESPRAAK". De inzendingen moeten worden gericht aan het bureau van ons blad. Jongens en meisjes, die 17 jaar en ouder zijn, mogen niet meer meedoen; bij onze kerstprijsvraag gelden die voor volwassenen. Ver geet vooral niet je leeftijd bij je inzending te ver melden, maak de „toespraak" niet te lang en als je er bij tekent, wil het dan in duidelijke kleuren doen of in sterke zwart-wit tegenstellingen. Natuurlijk zijn er ook dit jaar aan deze wedstrijd prijzen verbonden. De beste vijf inzendingen worden in ons kerstnummer gepubliceerd en de inzenders ontvangen een prijs. Zo, nu weet jV alles. Wat zou je zeggen, als je in de kerstnacht mocht preken? De jury wacht op jul lie inzendingen en zij hoopt, dat zo nodig ouders, onderwijzers en onderwijzeressen de kinde ren tot schrijven en tekenen zullen aanmoedigen. Op maandag 19 december wordt de inzendtermijn gesloten. Veel succes! Op dit oude prentje zie je, hoe een kind in een Italiaanse kerk een kersttoespraak houdt. Wat zouden jullie zeggen, als je die kans eens kreeg? Wij wachten met spanning op het resultaat. (Van een verslaggever) mysterieuze Baliemvallei was ver moord. Drie maanden later echter kon De bruinverbrande Franciscaan die hü persoonlijk melden dat de berichten dinsdagavond op Schiphol breed-groe- over zijn droevig verscheiden vonrba.- tend uit de K.L.M. - Constellation rig geweest waren. Het relaas van zijn „Maastricht" stapte, was de bekende ontdekkingstochten in de mysterieuze pater Misaëi Kammerer O.F.M., de oerwouden van Nieuw-Guinea is te vin missionaris uit Nieuw-Guinea. In au- den in het boek „De Woudloper Gods", gustus 1952 werd van hem het bericht dat de oud-resident Jan van Eechoud ontvangen dat hij op zijn tocht naar de over hem geschreven heeft. 55 „Ik moet zeggen dat alles in dit boek op waarheid berust", zo vertelde de pa ter laconiek. Op het avondlijke, winde rige Schiphol stond een opgetogen scha re van familieleden, paters Francisca nen en andere bekenden hem op te wachten. Tussen de begroetingen door beantwoordde hij de vele vragen. Nog even had hij het over de rouwdienst die in Dordrecht, de woonplaats van zijn ouders, na het bericht van zijn overlij den gehouden is, over de bidprentjes die van hem in omloop zijn enz. En vervolgens, fragmentarisch ten en zoete aardappelen. Nu zei hij daarvan: „Och, als je niet weet wat je voorgezet krijgt en je hebt honger, dan gaat dat ook wel." Op zijn reizen bestudeerde pater Kam merer behalve de taal, de gewoonten d'er inwoners en bracht hij het gebied in kaart. „De maximum afstand die je in het binnenland van Centraal Nieuw Guinea kunt afleggen, is wel 10 km per dag. Over mijn reis van de Wisselmeren tochten door het oerwoud "en°over hï" naar de Baliemvallei, een afstand van land: „Ik geloof niet dat ik zin heb om de voetreis naar de Baliemvallei voor de derde maal te ondernemen, maar ja, daar wonen ook mensen die de hulp van missionarissen nodig hebben. We moeten eigenlijk een vliegtuigje voor de missie hebben, zoals de Amerikaanse zending er een heeft". Over de talen in Nieuw-Guinea, waarvan pater Kam merer eveneens studie heeft gemaakt: „er zijn er misschien wel driehonderd, die onderling sterk verschillen." Over zijn eigen ervaringen was pater Kammerer overigens uiterst beschei den. Hij liet los dat hij op zijn tocht naar de Baliemvallei van vermoeidheid en zwakte de dragers niet meer kon volgen, dat hij hen uit het oog verloor en ergens vijf dagen zonder eten heeft gezeten. Uit het vermelde boek weten wij dat de Franciscaan onder eten in het oerwoud vaak verstaat: rupsen, rat- 300 km, heb ik 4,5 maand gedaan. Een maand heb ik bij de Ndanis doorge bracht, de stam waarvoor mijn tien dra gers toen op de vlucht zijn geslagen". Hij vertelt nog even hoe dat in zijn werk ging. „Mijn dragers liepen weg, toen zij enige opgetuigde inboorlingen op zich af zagen komen. Zij dachten minstens dat het boze geesten waren, gelijk die volgens hen overal verborgen zitten. Ik ben toen maar op een blik gaan zitten wachten tot de vermeende moordenaars zouden toeslaan. Een van de dragers beloofde me nog dat hij zou terugkomen, maar hij was juist degene die later mijn doodsbericht verspreid heeft. Wij zijn nu weer goede vrienden hoor. Maar de Ndanis waren nieuwsgierig en vonden het interessant een blanke in hun mid den te hebben. Bovendien had ik geld (schelpen). Daarvan heb ik kunnen le ven en de tocht naar de Baliemvallei kunnen maken die mij steeds bijzonder had geïntrigeerd." Met „nu ga ik een jaar vakantie hou den", verliet de avontuurlijke Francis caan, aan beide zijden uitgelaten fami lieleden, het vliegveld. Na een voorlo pig laatste groet naar de Franciscaner Overste van Japan, pater A. van der Sande, die met hetzelfde toestel was aangekomen. Pater Kammerer werd De bewoners van Seilhac, een dorp in het Franse departement Corrèze, zjjn dezer dagen in rep en roer geweest. Een lange man met Chinese trekken en gekleed in een vreemd uniform met allerlei ingewikkelde apparaten, zoals een koptelefoon kwam uit een spelonk kruipen. Enige hoeren, die onmiddellijk aan een „Marsman" dachten, sloegen eerst op de vlucht, doch zq kwamen later, gesteund door hun dorpsgenoten terug. Na een drijfjacht werd de „Mars man" gegrepen. Hij bleek een in Sjang hai geboren Amerikaan te zijn, die als militair in WestrDuitsland was gelegerd. Van een verlof van twee weken maakte hij gebruik om op eigen gelegenheid in het hartje van Frankrijk naar uranium te zoeken. Toen alles was uitgezocht kreeg de „Marsman", genaamd Sjang Met ingang van ,-andaag zijn de prijzen voor de consument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 7 16 cents voor een pakje koffie van 250 gram, en 2 6 cents voor een pakje thee van 100 gram. De vorige prijsverlaging geschiedde met ingang van 17 mei toen de ver mindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pakje thee van 100 gram 8 10 cents bedroeg. Tijdens een openbare bijeenkomst op land. Maar het pakte een beetje an- het stadhuis van Rangoon heeft de se- ders uit. De bloedhond brak los en viel cretaris van de Russische communisti- degenen aan, die hem gevoed hadden, sche partij, Nikita Khroesjtsjev, giste- Khroesjtsjev vroeg de aanwezige Brit- ren een aanval op het westen gedaan, se journalisten, waarom zij beledigd zijn die behoort tot het felste, wat hij tot als „de feiten van het verleden" in dusver op dit gebied heeft gepresteerd, herinnering worden gebracht. Rusland Hij beweerde, dat de Verenigde Staten, is nimmer een oorlog tegen Engeland Engeland en Frankrijk destijds Hitier begonnen, aldus de partijsecretaris, als bloedhond op de Sovjet-Unie wilden maar Engeland heeft de Krimoorlog afsturen en dat zij nu proberen hetzelf- uitgelokt en zich ook in de binnenland de te doen met het nieuwe West-duit- se aangelegenheden van de Sovjet-Unie se leger. Uit de geschiedenis van de gemengd door in 1918 Archangel te be- jaren vóór de Tweede Wereldoorlog, al- zetten. Hij zinspeelde verder op het be- dus Khroesjtsjev, blijkt duidelijk ge- vel, dat Churchill gegeven zou hebben noeg, dat de westelijke landen aan Hit- om de krijgsgevangen Duitse militairen Ier de ene concessie na de andere de- in reserve te houden voor een eventueel den om hem op te zetten tegen ons optreden tegen de Sovjet-Unie. Had Hitier, zo vroeg Khroesjtsjev zich af, een oorlog kunnen beginnen, als hij de verenigde legers van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en andere lan den tegenover zich had gevonden? Als de leidende kringen in Engeland en Frankrijk destijds Hitier hadden willen weerhouden en oorlog hadden willen vermijden, dan hadden zij de bezetting van Oostenrijk door Hitier kunnen voor komen en zouden zij niet zijn gekomen tot de beschamende overeenkomst van München, aldus Khroesjtsjev. Hij meende een overeenkomst te zien tussen de gebeurtenissen voor de Tweede Wereldoorlog en nu. „Ge bruiken op het ogenblik dezelfde lan den niet dezelfde middelen bij een poging om West-Duitsland voort te drijven op de weg naar oorlog en nieuwe avonturen? De westelijke lan den helpen West-Duitsland met geld en wapens. Tal van leiders in weste lijke landen vinden het zelfs niet no dig te verzwijgen, dat zij het West- duitse leger juist gereed maken tegen de Sovjet-Unie", zo verklaarde hij. De Britse journalisten moesten het wederom ontgelden. Khroesjtsjev be schuldigde de westelijke landen ervan, dat zij „bezwaren scheppen" tegen toe lating van communistisch China tot de Verenigde Naties. „De Britse pers" zo zei hij, „zal niet in opstand komen te gen de absurditeit, dat China in de Verenigde Naties wordt vertegenwoor digd door Tsjang Kai Sjek. De Britse pers bepaalt zich slechts tot onschuldi ge beschouwingen over deze kwestie. Waarom hebben de Amerikaanse troe pen Formosa en andere eilanden daar in de buurt bezet, die wettig deel uit- gisteren bijzijn aankorut op Schiphol bestormd door journalisten, die uit zijn mond nog eens Ichelly, toestemming om zijn onderzoek ae avontuurlijke belevenissen op Nieuw-Guinea wilden vernemen, 1 voort te zetten. (AFP) In de Duitse stad Frankfort is hedenochtend na een hevige explosie een vier verdiepingen hoog flatgebouw, dat pas drie maanden geleden was voltooid, volkomen ineengestort. Bij de ramp werden 32 personen onder het puin bedolven. De politie neemt aan, dat de meesten van hen, zo niet allen, om het leven zijn gekomen. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat een ander nieuw huis en een huis in aanbouw eveneens zeer zware schade op liepen. Amerikaanse soldaten, Duitse politie-agenten en brandweerlieden begonnen onmiddellijk met het bergen van de slachtoffers. Op deze telefoto ziet men een Amerikaanse kraan en vele redders bij de puinhopen in actie. maken van het grondgebied van de Chinese volksrepubliek? Geen enkele bourgeois-journalist zou tegen dergelij ke daden zijn stem durven verheffen". Later deelde Khroesjtsjev aan een gehoor van ongeveer 5.000 studenten van de universiteit van Rangoon nog mee, dat de dagen van kolonialisme en kapitalisme zijn geteld. „Sommige Europeanen zijn gewend op kosten van Azië te leven; zij beven, omdat de be volking van Azië tegen hen opstaat. En het verheugt ons, dat zij beven". Een Fransman had hem eens ge vraagd, of Rusland met zijn 200 miljoen inwoners er wel verstandig aan deed om communistisch China met zijn 600 miljoen inwoners te helpen. „Die Fransman", aldus Khroesjtsjev, „dacht kennelijk, dat China ons zou kunnen aanvallen. Mensen als hij maken van hun wensen werkelijkheid. Wij strijden schouder aan schouder met het Chinese volk". De Russische premier, maarschalk Boelganin, en de Birmese president, dr. Ba Oe, hebben gisteren een ver klaring uitgegeven, -waarin zij aandrin gen op een onvoorwaardelijk verbod van kernwapens en waarin zij voorts belo ven de befaamde vijf beginselen van vreedzame co-existentie jegens elkaar in acht te nemen. Na afloop van de plechtigheid van de ondertekennig van deze verklaring onderhielden Russen en Birmezen zich met elkaar over de voetbalwed strijd tussen een Birmees elftal en de Russische ploeg Locomotief, die door de Birmanen met 17 is verloren. Boelganin onthulde daarbij, dat Khroesjtsjev in de jaren 1913-16 voor een Russische kampioensploeg heeft gespeeld. De „Manchester Guardian" schreef gisteren in een hoofdartikel: „Moeten wij lachen om Khroesjtsjevs uitlatingen, of moeten wij er op antwoorden? De moeilijkheid is, dat zij genoeg halve waarheden bevatten om gevaarlijk te zijn". Het blad schreef dit naar aan leiding van Khroesjtsjevs vroegere uit lating, dat de Britten de Birmanen „wilden en barbaren" noemen. De be wering, dat de westelijke mogendheden Hitiers troepen tegen Rusland in het veld hebben gestuurd noemde het blad „fantastisch", maar het knoopte daar de opmerking aan vast: „Zal het pu bliek in Azië, zich München herinne rend, ons van schuld vrijspreken?" Het blad acht het bezoek, dat de Russen in het komende voorjaar aan Engeland ho pen te brengen, een passende gelegen heid om eens enkele dingen recht te zetten. James Cameron in de News Chronicle merkt op, dat Khroesjtsjev een gentleman is, als men een klassie ke definitie aanvaardt, dat een gentle man iemand is, die een ander nooit per ongeluk beledigt. (A.F.P.—Reuter—U.P.) Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Hoewel het hogedrukgebied boven Frankrijk en het Alpengebied wat in be tekenis afnam, bleef het toch nog het weer in geheel West-Europa beheersen. Een storing trok daarbij, in diepte toe nemend, over de Noordzee naar het oosten. Op het noordelijk deel van de Oceaan wordt de luchtdruk echter re gelmatig hoger tengevolge van de uit breiding van een krachtig hogedrukge bied boven Groenland. Noordelijke winden blazen thans grote hoeveelheden koude poollucht langs IJsland naar het zuiden. Het kou front, dat deze lucht begrenst zal in de nacht van woensdag op donderdag ons land passeren, waardoor aan het bijzonder zachte en geheel bewolkte weer een einde komt. Aavertentie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. Iets kouder Zon: 8.36-16.31. Maan: 2.28-13.24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1