„Befehl ist Bef ehl Duur van de conferentie op twee a drie weken geschat Mr. Utojo bezoekt minister Donker geborgen Communisten vallen troepen van Laos aan ATTLEE treedt af als partijvoorzitter Koningin Elisabeth verheft hem in de adelstand Verkiezingen op 13 juni Verkiezingen tóch op Woensdag Stembureaus open tot zeven uur 's avonds T oeristische revolutie Nieuw watervliegtuig in V.S. neergestort Gulle hand 24 doden ORR De Röchlings tegen de verkoop van hun concern Het weer Churchill over de schilder Eisenhower jS iefmi/ouHuij! DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26469 De Bredase gevangenen Kwee Dj ie Hoo terug uit Djakarta Te Brunswijk stort een plafond neer Koude nacht MONTY-COATS IN KLEUREN Koude nacht Ook politieke partijen op stembiljet MENDERES heeft nieuwe Turkse regering gevormd Produktieverlies „Huisgenoot" Explosie te Frankfort Tijdens een banket in Londen heeft Winthrop Rockefeller gisteren aan Sir Winston Churchill de „Williams burg Award" uitgereikt. De stad Wil liamsburg in de Amerikaanse staat Virginia verleent deze prijs aan de gene, die naar haar oordeel een be langrijke bijdrage heeft geleverd tot de vestiging van een rechtvaardige en menswaardige samenleving. De prijs omvat een bedrag van 10.000 dollar en een zilveren bel van het type, zoals die vroeger door stadsom roepers 'in Amerika werden gebruikt. Sir Winston zei in zijn dankrede: „Het Brits-Amerikaanse bondgenoot schap is het belangrijkste ding in de wereld. Het gaat nooit ver mis met ons, als we bij elkaar blijven". Hij vond ook gelegenheid om te vertel len, dat hij president Eisenhower j heeft berispt over het portret, dat deze van hem heeft gemaakt. Het portret is gebruikt als ontwerp voor de medaille, die Eisenhower aan Churchill ter gelegenheid van diens 81ste verjaardag heeft ge stuurd. Sir Winston zei: „De presi dent is een groot vriend van mij, maar over dit onderwerp heb ik, mijn correspondentie met hem nog niet afgesloten". Eisenhower had nog een telegram gezonden, waarin hij o.m. opmerkte: „Niemand heeft in onze tijd meer voor de vrede gedaan dan Sir Winston". (U.P.) De in de Bondsrepubliek gevoerde campagne voor herziening van de von nissen van de in Breda opgesloten Duit se oorlogsmisdadigers gaat onvermin derd voort. Nadat onlangs de liberale afgevaardigde in de Bondsdag, dr. Men de, de instelling van een Nederlands- Duitse commissie voor zulk een herzie ning heeft bepleit, komt thans ook het orgaan van de westduitse organisatie van gerepatrieerde krijgsgevangenen met een zelfde pleidooi. Ook de minis ter voor het Vluchtelingenwezen, prof. Oberlander, heeft dezer dagen voor een oplossing van de kwestie „samen met Nederland" gepleit. De in Nederland gepubliceerde lijst van misdaden van de betrokkenen heeft intussen zijn weg naar de Duitse pers nog niet gevonden. Slechts enkele bla den hebben uit deze lijst een paar ge vallen gelicht, die naar hun mening zou den bevestigen, dat de uitgesproken von nissen niet in overeenstemming met de gepleegde misdrijven zouden zijn. De voorzitter van het Verbond der Gerepatrieerden, Fischer, heeft onlangs ter gelegenheid van de Duitse „Dag van trouw" aangekondigd, dat het ver bond de bewijzen zou leveren, dat in Breda onschuldig veroordeelde Duitsers zijn opgesloten. „Der Heimkehrer" het officiële orgaan van het Verbond, heeft in zijn jongste nummer „voorlopig" een zestal gevallen opgesomd, waarin het meent deze bewijzen te kunnen overleg gen. Het blad ontkent niet, dat de be trokken' misdadigers hebben deelgeno men aan het neerschieten van Neder landers, doch beweert, dat zij niet schuldig zouden zijn aangezien zij op bevel zouden hebben gehandeld. Om u eerlijk de waarheid te zeggen; het ziet er voor de goedige schildpad- debeesten op deze foto allesbehalve goed uit. De twee witgejaste heren, die in een koelruimte van een Frankfurter abat toir de dieren aan het betasten zijn, hebben alleen maar zo'n goede zin, om dat de 78 reuzenschildpadden, die deze berg vormen, nog juist op tijd uit West- Indië arriveerden om met Kerstmis zeer intiem deel te nemen aan een maaltijd met schildpadsoep. In elk geval zal er heel wat soep te maken zijn, want som mige dieren wegen niet minder dan 75 kg. De president van de Italiaanse repu bliek, Giovanni Gronchi, knielt voor paus Fius XII, Die hem Zijn apostoli sche zegen geeft gedurende een ont vangst in de troonzaal van het pause lijk paleis in Vaticaanstad. Dit bezoek was het eerste statiebezoek, dat de Pre sident sedert zijn verkiezing in mei van dit jaar heeft afgelegd. rentie in sommige kringen in Indonesië zal kunnen zeggen, dat ons bepaalde punten van een eventuele overeenkomst onder de invloed van de atmosfeer in Nederland zijn afgedwongen". De heer Kwee verklaarde tenslotte, dat de ko mende conferentie naar zijn mening wel licht twee of drie weken zal duren. (Van onze speciale verslaggever) Toen de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, gis teravond uit Djakarta op Schiphol terugkeerde, zeide hij niet in het minst verbaasd te zijn ovey het feit, dat de ministersconferentie zaterdag zal begin nen. De Indonesische regering had het besluit hiertoe genomen, terwijl hij zich ergens tussen Karachi en Cairo in de lucht bevond, maar de heer Kwee ver klaarde geen ander resultaat verwacht te hebben, toen hij vrijdag vertrok om Djakarta in te lichten over bepaalde aspecten van de agenda, die minister Luns en de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utojo Ramelan, hadden ontworpen. Hij toonde zich daarentegen wel ver baasd over de verwachting, die in de afgelopen dagen in brede kringen in Nederland werd gekoesterd, dat de con ferentie te elfder ure toch niet door zou gaan. „De meningsverschillen gingen immers over punten van ondergeschikt belang", verklaarde hij, daarmee de ern stige bezwaren, die Indonesië aanvanke lijk tegen punt 4 van de agenda heeft aangevoerd, volkomen bagatelliserend. De heer Kwee zeide niet te kunnen zeggen of bij de behandeling van dit punt - „aangelegenheden, welke door een van de partijen van belang worden ge acht voor de betrekkingen tussen beide landen" - naar zijn mening ook de kwestie van de Nederlandse arrestanten te berde zou worden gebracht. Wel ver klaarde hij. dat de regering Harahap reeds eerder de bereidheid te kennen heeft gegeven - ook los van de aanstaan de conferentie - voor deze kwestie „een goede uitweg te zoeken". Duitse brandweerlieden en Ameri kaanse soldaten hadden gisteravond in Frankfort tegen middernacht vieren twintig lijken geborgen uit de puinho pen van een flatgebouw van vier ver diepingen, dat gistermorgen na een ex plosie is ingestort. Over de oorzaak van de explosie is nog steeds niets meege deeld. Het is mogelijk, dat de flat boven een onontplofte vliegtuigbom is ge bouwd. Ook houdt de politie rekening met de kans, dat er opzet in het spel is. Men verkeert nog in het onzekere over het aantal personen, dat zich op het ogenblik van de ramp in het gebouw bevond. Het waren er minstens 32, maar het is mogelijk, dat zich bovendien nog drie logé's in de flat ophielden. De mees te slachtoffers zijn vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Zeven personen zijn met zware verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Het zoeken naar andere slachtoffers werd gisteravond voortgezet, ondanks het feit, dat een muur, die voorheen tegen de flat was aangebouwd, op het punt stond even eens in te storten. Enkele uren na de ramp in Frank fort heeft zich in Brunswjjk een der gelijk ongeluk voorgedaan. Twee vrou wen verloren daar het leven en 16 vrouwen werden zwaar gewond, toen in de conservenfabriek, waar zij werk ten, een plafond van 500 vierkante me ter instortte. (DPA-Reuter-U.P.). Sterke eenheden van de communisti sche strijdkrachten van de Vietminh en de Pathet Lao hebben gisteren hevige aanvallen gedaan op Laotiaanse troepen, aldus is gisteren te Parijs uit Vientiane vernomen. De aanvallen werden gedaan op posities rondom Muong Peun en Sam Neua. Volgens het Laotiaanse op perbevel sloeg het garnizoen van Muong Peuh de aanval af, maar op verschillende punten wordt nog gevochten. De internationale commissie van toe zicht beschouwt deze aanvallen als de ernstigste overtredingen van de wapen stilstand sinds de ondertekening ervan. De heer Kwee bevestigde, dat pas tij dens de ministersconferentie in Den Haag zal worden besproken of en - zo ja - waar het overleg eventueel in het buitenland zal worden voortgezet. Een bericht van P.I.A. uit Djakarta, dat hier voor de keuze reeds definitief op Brus sel is gevallen, sprak hij tegen. „We hebben geen bepaalde voorkeur, als het maar buiten Nederland is", aldus de heer Kwee, „want wij willen voor komen, dat men na afloop van de confe- De familie Röchling. de staalkonin- gen van het Saargebied, hebben de Franse en Duitse regering meegedeeld, dat zij zullen weigeren, toe te stemmen in een verkoop van hun staalfabrieken in Völklingen aan een Duits-Franse maatschappij. Dit verneemt United Press van welingelichte zijde in Bonn. De familie Röchling heeft, naar ver luidt, de regeringen in Bonn en Parijs meegedeeld, dat zij zich niet langer ge bonden voelt door de overeenkomst, die op 3 mei in Bonn ondertekend is en krachtens welke de staalfabrieken aan Frankrijk en West-Duitsland ver kocht zouden worden voor 200.000.000 Zw. francs. De Röchlings achten deze overeenkomst niet meer bindend, nu de bevolking van het Saargebied het Saar- statuut heeft verworpen. Volgens de Röchlings vormde de overeenkomst een onderdeel van het statuut. Volgens of ficiële Duitse zegslieden zal de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, deze kwestie met de Franse minister van Buitenlandse Za ken. Antoine Pinay, volgende week in Parijs bespreken. (U.P.) CLEMENT ATTLEE Clement Attlee is afgetreden als voor zitter van de Britse socialistische partij, aldus is gisteren officieel te Londen be kendgemaakt. Attlee, die twintig jaar lang de deiling van de „Labour Party" had, wordt volgende maand 73 jaar. De mogelijke opvolgers van Clement Attlee bestrijden elkaar om de begeerlijke lei dersfunctie. Men is in het algemeen geneigd om aan te némen dat Hugn Gaitskell de beste ka.nsen heeft. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Attlee in de adelstand verheven. In een verklaring, die gis teravond door het k binet van premier Eden is uitgegeven, werd dat nieuws als volgt meegedeeld: „Het heeft H.M. de Koningin behaagd goed te keuren, dat de graventitel („dignity of an earldom") van het Verenigd Koninkrijk wordt verleend aan „the right honourable" Clement Richard Attlee, O.M., C.H., M.P." Met ingang van vandaag ver liest Attlee daardoor automatisch het lidmaatschap van het Lagerhuis, dat hij 33 jaar lang heeft bezeten. Nu zijn zetel vacant is geworden, moet er een tus sentijdse verkiezing worden gehouden in Attlee's kiesdistrict, West Waltham- stow, waar hij bij de algemene ver kiezingen in mei een meerderheid ver wierf van 9.250 stemmen. De aanspreektitel van Attlee is nu voortaan „Lord". Hü zal zelf kunnen bepalen, welke toevoeging er achter zijn graventitel zal komen. Hij kan een z.g. „territoriale" titel kiezen (graaf van...), of eenvoudig „Earl Attlee" blij ven, zoals ook Stanley Baldwin inder tijd „Earl Baldwin" werd. Het is ge bruikelijk om gewezen premiers de titel van „earl" aan te bieden. Toen Chur chill zijn premierschap neerlegde, gaf hij er de voorkeur aan lid van het Lagerhuis te blijven. Gewezen premiers ontvangen ook een staatstoelage van 2.000 pond per jaar. Maar het honorarium van 2.000 pond per jaar, dat Attlee tot dusver boven dien nog ontving als leider van de oppo sitie in het Lagerhuis, komt met ingang van vandaag te vervallen. De strijd om de hegemonie in de Brit se socialistische partij, die vóór het af treden van Attlee al lange tijd onder gronds werd gevoerd, zal dus nu be slecht worden. De uitslag is daarom zo belangrijk, omdat de leider van de so cialistische partij bij een socialistische stembusoverwinning meteen premier van Groot-Brittannië wordt. De plaatsver vangend partijleider, de 68-jarige Her- bert Morrison, en de leider van de lin kervleugel, Aneurin Bevan, worden als mogelijke candidaten genoemd. Maar de meeste kans geeft men toch de 49- jarige Hugh Gaitskell, gewezen minis ter van financiën. Het KNMI te De Bilt deelt mede: Nadat een in diepte toenemende sto ring snel over het Oostzeegebied naar Rusland was getrokken stroomde kou dere uit de poolstreken afkomstige lucht over het Noordzeegebied het vas teland van West-Europa binnen, waar door het weertype een belangrijke wij ziging onderging. Komende nacht zal een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de oceaan over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt, de wind in ons land verder doen afnemen, waardoor in de polaire lucht tijdens opklaringen een flinke temperatuurdaling zal optre den. De rug van hoge luchtdruk wordt op de oceaan gevolgd door een depres- siegebied, dat zich langzaam in ooste lijke richting uitbreidt. Advertentie m RISSTfi II SIR 4 HAARLEM-TEL. 13439 8 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk flinke opklaringen, later weer meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Van nacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot zwakke wind, krimpend naar zuidelijke richtingen. Zon: 8.37-16.31. Maan: 3.39-13.44. BUREAU SMEDESTRAA1 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuwerik laan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVkKltNlltiAKItr zs cents per iniliimeier- hoogte. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI1S 50 cents per week. f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de wijziging van de Kieswet is gebleken, dat de tninister van Binnenlandse Zaken de Verkiezingsdatum had vastgesteld op 15 juni en de candidaatstelling op 8 mei. 6 mei zouden volgens zijn opzet de Kamers ontbonden worden. De minister had daarbij nog geen rekening gehou den met de vrijdag als verkiezingsdag. De datum zal thans 13 juni worden, omdat de verkiezingsdag op woensdag Is teruggebracht. Op het gebied van de vakantie besteding doet zich een ont wikkeling voor, welke zodani ge vormen aanneemt, dat men van een „toeristische revolutie" is gaan spreken. De uitbreiding van de sociale j voorzieningen met vettelijk geregel de vakanties en toekenning van va kantie-toeslag heeft een nieuwe, zeer omvangrijke klasse van vakantie gangers doen ontstaan, behorende tot de lagere inkomens-groepen: beamb ten, kantoor- en winkelpersoneel en arbeiders. Deze groepen blijven be neden het zogenaamde „toeristisch bestaansminimum". Men wil hier mede zeggen, dat zij over het alge meen niet in staat zijn, van de van ouds gebruikelijke vakantie-accomo- datie, zoals hotels, pensions e.d„ ge bruik te maken. De omvang van dit Verschijnsel is voor eenieder zonder meer duidelijk als men weet, dat de lagere inkomens-groepen 80 pet. van onze bevolking omvatten. Hun wijze Van vakantie-besteding wordt als „sociaal-toerisme" aangeduid. Hier onder wordt verstaan het verblijf in kamphuizen, jeugdhotels, zomerhuis jes en jeugdherbergen, alsmede het kamperen. In toenemende mate moet in ons land een tekort worden geconsta teerd aan logies-gelegenheid ten be hoeve van het sociaal toerisme. Maar wat het kamperen aangaat, daar is het gebrek aan terreinen met behoorlijke accommodatie verhou dingsgewijs nóg groter. In het vakan tieseizoen 1955 waren de meeste kampeerterreinen volledig bezet en tn menig geval liet men op die ter reinen méér kampeerders toe dan waarop de sanitaire accommodatie berekend was. De omvang en de snelle groei van het kamperen als vakantiebesteding blijkt uit de hierna volgende cijfers. De Nederlandse kampeerkaarten- centrale gaf in 1952 138.000 kampeer- documenten af en in 1954 171.000. In 1955 zal men de 200.000 dicht gena derd zijn. Intussen wordt het totaal aantal kamperende personen geacht het dubbele te bedragen van het aan tal afgegeven kampeer-documenten; zodat men mag aannemen, dat in 1955 ongeveer 400.000 kampeerders ,,op pad" zijn gegaan. Een geweldig aantal, dat in de eerstvolgende jaren zeker nog zal vermeerderen. In dit verband denke men maar aan de verhoging van de vakantietoeslag van 2 tot 4 pet. wélke aan de orde is ge- steld. De behoefte aan goedkope logies- gelegenheid en behoorlijke kampeerterreinen zal dus nog groter worden, waarbij dan nog het verschijnsel komt, dat ook in de ho gere inkomensgroepen toenemende belangstelling bestaat voor een meer 8Portieve wijze van vakantiebesteding. ^et scooter, motor of auto trekt men °P uit, terwijl men de kampeertent 2, c3ravan meevoert. Men zou dit ge- motoriseerd kamperen kunnen noe men. Steeds klemmender zal worden de |Taag, hoe men het sociaal toerisme hj goede banen zal kunnen leiden. Een regeling bij de wet van het kam peren (de kampeer wet, waarover M zo lang gesproken wordt) zal spoe dig tot stand moeten komen, opdat het toezicht op de kampeerterreinen overheidswege worde geregeld. Maar er zal ook positief moeten wor den te werk gegaan. Particulier ini- 'etief zal moeten worden ontwikkeld, y*ear gezien de omvang van het pobleem, zal de overheid hier krach- bg moeten helpen. Financieel en boor het aanwijzen van voor het «ociaal toerisme geschikte terreinen. Voor de katholieke gemeenschap bgt hier ook een belangrijke taak. verhoudingsgewijs vormden de ka tholieken het grootste contingent der „sociale toeristen". Voor wat de Sperbergen betreft beschikken dia r2ecis °ver een goede organisatie *an de „trekkende' katholieke jeugo onschatbare diensten bewijst. L>e vraag rijst of <jeze of een ande re organisatie zich ook zal moeten bezighouden met het stichten van kampeerterreinen onder katholieke eiding. Gelet op de grote gevaren welke op zedelijk gebied aan het kamperen zijn verbonden, zouden wij oeze vraag bevestigend willen be antwoorden. Premier Menderes van Turkije heeft, na een kabinetscrisis van negen dagen, «en nieuwe regering gevormd. De crisis was ontstaan doordat de regeringspartij ®er democraten te kennen had gegeven «een vertrouwen te stellen in de eco nomische politiek van het kabinet Men- oeres. (Van onze parlementaire redacteur) De verkiezingen zullen niet, zoals mi nister Beel had gewild, op vrijdag maar als gebruikelijk op woensdag worden gehouden. Het wetsvoorstel dienaan gaande heeft de minister ingetrokken daar er in de Tweede Kamer algemene oppositie tegen bleek te bestaan. Wel zullen de stembureaus voortaan twee uur langer open blijven en eerst om ze ven uur 's avonds sluiten. De meeste werknemers kunnen dan nog in hun vrije tijd gaan stemmen. In de Kieswet is de verplichting voor de bedrijven, om voor het stemmen vrij te geven, nog slechts gehandhaafd voor werknemers die zelfs nu nog niet buiten hun werk om daar de tijd toe kunnen vinden. De bezwaren tegen het voorstel om op vrijdag te stemmen waren van verschil lend karakter. Er waren protesten bin nengekomen van de zijde van de dag bladen in verband met moeilijkheden om de verkiezingsuitslagen nog tijdig te kunnen publiceren. Er waren ook die een godsdienstig karakter hadden in verband met - sabbathviering die reeds op vrijdagavond begint. De heer Beernink (CH) wees nog op de moei lijkheid die zich zou voordoen wanneer onderwijzers, die vaak de stembureaus bedienen, reeds donderdag een extra lang weekend ingaan. Zullen zij dan de vrijdag opofferen? Minder algemeen waren de bezwaren tegen het openhouden van de stembu reaus tot zeven uur. Zij werden vooral door de heer Groen (KVP) naar voren gebracht, die behalve op moeilijkheden bij de publikatie van de uitslagen wees op de te vrezen stagnatie in streken waar veel arbeiders won die de Stem bureaus tegen het eind van de dag zul len overbevolken. Ook hier gold de over weging dat de vrijwilligers die de stem bureaus bedienen een moeilijker taak krijgen. Er wordt hun in de wet een wat ruimere remuneratie in het voor uitzicht gesteld. Minister Beel ver .edigde het later openstellen met kracht en herinnerde eraan, dat het initiatief niet van hem zelf is uitgegaan, maar van de Kamer afkomstig is. Hij heeft het slechts in gediend na advies te hebben ingewon nen van de staatscommissie voor de herziening van de Kieswet en het is bovendien ondersteund door de Stich ting van de Arbeid, die de minister een rapport had gestuurd waarin werd gewezen op het niet-onaanzien- ljjk produktieverlies dat ontstaat wan neer arbeiders enige uren hun werk Een „Seamaster" van de Amerikaanse marine, waarvan gezegd wordt dat het het eerste watervliegtuig voor aanvals- vluchten met vier straalmotoren is, is gisteren neergestort in de Chesepeake- baai (aan de Amerikaanse oostkust) en ontploft. Een van de vier inzittenden kwam om het leven. De andere drie worden vermist. Het toestel, dat een proefvlucht maak te, kon een snelheid van 1000 kilometer uer uur behalen MINISTER BEEL verlaten om te gaan stemmen. Daar bij is ook sprake van desorganisatie van het produktieproces, zoals uitvoe rig was aangetoond en berekend. De minister las brieven voor van de Ka mers van Koophandel en kwam tot de conclusie dat men het totale verlies op zo'n dag op 10 a 14 miljoen voor het gehele land kan stellen. Het voorstel werd na deze verdedi ging aangenomen met 36 tegen 24 stem men. Het grootste gedeelte van de KVP- fractie stemde tegen en werd daarbu gesteund door de socialist Van Lienden, de beide AR's Bruins Slot en v. d. Heu vel en de communisten. Minister Beels voorstel vond steun bij twee van zijn partijgenoten, mej. Klompé en mr. De Graaf. Voorts de meeste leden van de PvdA, AR en de voltallige fracties van WD en CH, benevens de heer Van Disch, Staatk. Geref. Andere wijzigingen en aanvullingen in de Kieswet waarmee de Tweede Kamer zich heeft verenigd zijn: Boven de lijsten van de kandidaten zullen de namen van de politieke par tijen voort pan. wor.den afgedrukt, zo dat de kiezers zich gemakkelijker kunnen oriënteren. Bij de namen van de kandidaten zullen ook de wetenschappelijke titels vermeld mogen worden. De mogelijkheid om bij volmacht te stemmen wordt voor schippers be langrijk uitgebreid. Zij kunnen ook niet-bloed- of aanverwanten laten stemmen. Minister Beel zal met de kiesraad nog nader overleg plegen over een definitie van het begrip „huisgenoot", hetgeen van belang is voor de volmachtrege ling. De heer Groen vond dat men dit begrip wat ruimer moet omschrijven. Zusters van kloosters moeten voor el kaar kunnen stemmen en ook een huis houdster moet dit bij volmacht kunnen overnemen. Van het gesleep met aller lei invaliden naar stembureaus kunnen wij dan zoveel mogelijk afkomen. Het begrip huisgenoot is -hans nog niet dui delijk en het wordt nog in die zin uit gelegd dat men familie van elkaar moet zijn. De heer Groen had voor dat doel een eigen definitie bedacht, die de mi nister echter op het eerste gezicht nog niet aanstonds kon overnemen. en subcommissie voor arbeidszaken j de Amerikaanse senaat onder- zoekt op het ogenblik de manipu laties die Angela Inciso, voorzitter van een afdeling in Chicago van de United Automobile Workers met de vakbonds kas verricht heeft. Inciso, een dikke man met een gezel lig gelaat, vertelde de senatoren dat hij met milde hand diamanten ringen van 1.200 dollar, horloges en andere sieraden heeft geschonken aan vakbondsfunctio narissen met wie hij kennis heeft ge maakt. Ook vertelde hij dat hij reizen naar de Caraïbische Zee en Europa ge maakt heeft op kosten van de bond om „de arbeidsomstandigheden daar te in- specteren". Verder vertelde hij dat hij op zijn reizen naar de Westkust altijd een paar dagen scheen te moeten stranden in het luxe hotel Flamingo in Las Vegas (Nevada). Inciso zag daar allemaal geen kwaad in. Hij zei dat hij strijdt om zijn leden „het beste van alles" te geven en hij vond het dan ook niet meer dan billijk dat wanneer hij op reis is zij hem even goed het beste van alles dienen te ge ven. Hij vertelde over een reisje van 3.500 dollar naar Florida om met vakbonds functionarissen overleg te plegen, een reisje van zes dagen en 2.969 dollar naar Puerto Rico, een reisje van 3.747 dollar naar het gebied van de Caraïbische zee en zakenreizen naar de Westkust die Las Vegas als eindbestemming hadden. Op vele van zijn reizen werd Inciso vergezeld door Jim Callahun, over wie hy vertelde dat het een politieman in Chicago was, die hem als lijfwacht was toegewezen, omdat een paar jaar geleden op hem geschoten was. Inciso verhaalde ook dat hij 40.000 dollar van de vakbond had geleend aan een onderneming in Chicago. Hij had de lening beloofd toen zijn bond tegen die onderneming in staking was. Hij be aamde dat het reglement van de bond hem „niet met zoveel woorden" tot die lening gemachtigd had, maar hij mocht er naar eigen inzicht mee omspringen. Senator Gordon Allott had tenslotte genoeg gehoord. „We hebben hier een fraai staaltje van diefstal en misbruik van vakbondsgelden gezien. En het erg ste is misschien wel dat hij kennelijk niet eens begrijpt hoe laakbaar zijn han delingen waren", aldus Allott

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1