Uit Kemnemerfaed Beverwijkse slachthuis staat op instorten Gevaar dreigt voor de volksgezondheid Visserijgolf NEGRiTA Kruiswoordraadsel ONDERHANDELINGEN met NEMAVO hervat over bouw van 350 middenstandshuur woningen in Sinnevelt MARTINI ERIC DE NOORMAN ENTOSORBINE GEVOLG VAN TUNNELBOUW: IJmond zonder slachthuis Sportjubileum RHUM IbardinetI Anak Agung kan geen belofte doen „documenten Geen verlengstuk van kolonialisme Stop van Ternaaien wordt opgeruimd Afscheid George Robert Nieuwe voorstellen van gemeente sullen schriftelijk worden beantwoord Santpoorter woont nog in gurage 250 modelkamers DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 PAGINA Edele vermouth Verder van huis dan ooit vc*. 8-I?3o et)V(w>I3<s-I8- twA.. 2 Ia -X \1-UM oetfakt) Vijftien jaar D.E.M.- tafeltennis Waterstanden Nederlandse arrestanten Soekarno houdt voet bij stuk ZIJN NIET VALS" Wordt rapport over Dien Bien Phoe achtergehouden? 1 DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, „KATER". Japanse regering: Russische H-bom explodeerde nabij het Eaïkal-meer DRAADOMROEP EN AUTEURSRECHT Principieel geding Oostberlijnse politie arresteert twee Amerikaanse soldaten Atoomtentoonstelling in Amsterdam HEEMSTEDE Dammers gaan klaverjassen HAARLEM Concert en receptie op 15 december VONDiEiLIS LUCIFER NOG NIIET VOOR G. EN W. POLITIE KRIJGT DIEVEGGE THUISBEZORGD Buschauffeur rijdt een straatje om 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Woonruimte valt mee De lezer heeft woensdag in ons blad een samenvatting aangetroffen van het schrijven van Ged. Staten, waarin het onthouden van de goed keuring aan de slachthuisplannen van Beverwijk en Velsen gemoti veerd wordt. In Haarlem lagen de beide plannen en medegedeeld werd dat ze niet zoudjn worden goedgekeurd. Pogingen om in onderling overleg tus sen Beverwijk en Velsen tot overeenstemming te komen, faalden, waarop Beverwijk een tweede plan indiende in verband met de dreigende- nood toestand. omdat het bestaande Beverwijkse slachthuis moet worden afge broken tengevolge van de aanleg van de tunnelweg, de Rijksweg 9. Ook dit tweede Beverwijkse plan wensen Ged. Staten niet goed te keuren. vVe menen IJmond-minded genoeg te zijn om niet star op het Beverwijkse standpunt te blijven staan. Trouwens het overleg met Velsen heeft in een zeer enge kring plaats gevonden, zo zelfs, dat de fractievoorzitter van de K.V.P. te Beverwijk, de heer Jac. de Weijer, onlangs in de raad opmerkte, dat volgens hem het resultaat anders zou zijn geweest indien de kring bij dit overleg groter was geweest, indien ook raadsleden van beide gemeenten eraan hadden deelgenomen. Gedane zaken nemen evenwel geen keer. De feiten liggen er nu. Feiten, die Ged. Staten ertoe gebracht hebben op te merken: „We hebben er aan gedaan wat we konden. Het heeft niet geholpen. Twee slachthuizen bouwen is oneconomisch, onverantwoord enz. Laat nu een van de twee gemeenten of desnoods beide maar in beroep gaan bij de Kroon oflaat men wachten tot de IJmondraad een feit is" (zo die ooit een feit wordt. Red.). Ged. Staten trekken hun handen dus van de kwestie af en dit betekent, dat straks het hele IJmondgebied, Bever wijk, Velsen en Heemskerk en boven dien Uitgeest zonder slachthuis zal zitten, want het 25 jaar bestaande Beverwijkse slachthuis staat thans reeds vrijwel op instorten ten gevolge van de werkzaamheden aan de Beverwijkse ha ven en de Rijksweg 9. Is deze situatie voor Velsen niet ernstig, omdat men daar geen slachthuis heeft, voor Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest dreigt een wer kelijk gevaar voor de volksgezondheid, omdat binnenkort de slagers, daarop in het geheel niet ingesteld, zullen moe ten overgaan tot huisslachtinger.. Een veertigtal slagers zal daartoe moeten overgaan. Het ziet er nu werkelijk naar uit, dat er geen andere oplossing meer gevonden kan worden, omdat een en ander» reeds het volgend jaar zijn be slag zal moeten krijgen. Afgezien van Advertentie Voor de woensdagmarkt waren zes vaartuigen in IJmuiden binnen, te we ten de Bergen IJM 16, de Claesje RO 46 en de Abraham VL 77, een logger en twee kotters. Tezamen zorgden zij voor een aanvoer van 3.585 kisten verse vis, 385 stuks stijve kabeljauwen en 1.000 kilo tong. Er waren 1485 kisten schel vis, 545 kisten gul, kabeljauw en kool- vis, 675 kisten makreel, 145 kisten ha ring, 685 kisten wijting en 85 kisten stok- kebit. Hoewel de woensdagmarkt zijn faam van gunstige marktdag in het midden der week ook nu weer gestand deed, wa ren de prijzen niet exhorbitant hoog. De grote vissoorten werden goed betaald. Regels stijve kabeljauwen noteerden 150 tot 142 de tien stuks en per kist werd voor de grote kabeljauw 162 tot 140 per 125 kg betaald. Grote zwarte koolvis kwam op 69 tot 60 per 125 kg, koolvis I op 26 tot 18 per 50 kg en koolvis II op 17 tot 16.50 per 50 kg. Grote witte koolvis was gevraagd met 100 tot 90 per 125 kg en de kleine witte koolvis deed 38 en 37 per 50 kg. Grote hammen noteerden 86, kleine hammen 68 per kist. Gro te leng kwam op 95 tot 74 per 125 kg. De schelvisprijzen bèreikten geen hoog niveau. Jumbo's waren ge wild met 47 per kist, grote schelvis noteerde 37 tot 21, gr. middel 37 tot 19, k. middel 27 jot 17, pen nen 27 tot 19 en braatschelvis 27 tot 18 per kist. De gestripte wijting werd verkocht voor 25 tot 17 per kist, de dichte voor 17 tot 11. Poon tjes waren ook goedkoper en noteerden 16 tot 11.50 per kist. Voor de haaien werd 34 tot 29 betaald. Haring liep van 22 tot 16 per kist. Voor grove makreel werd 30 tot 25, voor de kleinere soorten 22 tot 16 per kist betaald. De weinige schol was duur. Schol I noteerde 64 tot 60 per kist, schol II 45 tot 43. Voor grote tong werd 4.80 tot 4.50 per kilo betaald, gr. middel ƒ4.20 tot ƒ3.80, kl. middel 3.80 tot ƒ3.50, tong I ƒ3.10 tot ƒ2.95 en tong H 2,70 tot 2.08 per kilo. Heil bot hield vast aan 3.20 tot 2.50 per kilo, tarbot aan 2.80 tot ƒ2.50. Voor de donderdagmarkt was woens dagmiddag de motorlogger Drie Gebroe ders HD 79 van Slot bekend met een vangst van 500 kisten vis. De Dirkje RO 53 als enige Nederland se trawler in Het Kanaal kon een dag vangst van 700 manden melden, dus dat was nu eindelijk eens een goede dag. De haringvisserij was er dan ook aanzienlijk beter dan de laatste tijd ge meld kon worden De logger Frank Vro lijk gaf een dagvangst door van 150 manden en de loggers ter vleetvisserij vingen 6 tot 8 last. De kustvissers meldden 's nachts 100 tot 50 kilo tong en 8 tot 5 manden bij- vis te vangen. Overdag vingen de log gers en kotters minder, namelijk 80 tot 10 kilo tong en 5 tot 6 manden bijvis. Om de noord was het weer nog steeds niet best. De windkracht was nog 7, maar desondanks gingen de netten toch weer over boord. De vangsten va rieerden van 150 tot 200 manden hoops. De Herman IJM 2 meldde een trek van 60 manden hoops, evenals de Vios IJM 24. De Allan Water IJM 34 deed trek ken van 40 en 50 manden hoops, de Thorina IJM 33 had een trek van 50 manden hoops en de Batavia IJM 99 deed een trek van 40 manden hoops en later een van 30 manden makreel. de vraag, wie de slagers de te maken kosten voor slachtplaatsen en stallin gen zal moeten vergoeden, dreigt dus de toestand verre van rooskleurig te worden. Beverwijk kan natuurlijk wei geren het slachthuis af te laten breken. Dat kan dan uitstel van executie be tekenen, want wanneer Waterstaat een onteigeningsprocedure moet beginnen, gaat met een en ander tijd verstrijken. Uiteindelijk volgt de afbraak natuur lijk toch, mogelijk onder de voorwaarde, dat een noodoplossing te Beverwijk wordt gevonden. Een tijdelijk slacht huis of een heel eenvoudig noodgebouw, we noemen maar iets. Dit zou, naar onze mening, nog wel de beste oplos sing zijn, want het overleg tussen Be verwijk en Velsen zou dan, in IJmond- verband, dus samen met Heemskerk, hervat kunnen worden om alsnog tot een definitief gezamenlijk slachthuis, daar moet het heen te komen. Wachten op de IJmondraad lijkt ons overbodig, omdat de drie gemeentebe sturen toch reeds bezig zijn tot een vrij willige samenwerking te komen voor de komende jaren, een samenwerking waarvan men zeer veel verwachtte in de dagen rond 1 november, waarna de besprekingen geheel binnenskamers zijn gehouden. Het resultaat zal metter tijd aan de drie raden worden voorge legd, eventueel ter goedkeuring, wan neer een concreet plan van samenwer king een feit is geworden. Het slachthuis, dat nooit een zuiver Beverwijkse aangelegenheid geweest is, omdat ook Heemskerk en Uitgeest J er bij betrokken zijn zal dan in de goede IJmondsfeer ongetwijfeld nog wel leen feit worden. Het is alleen maar: I Wat moet gebeuren vóór een defini- I tief plan gereed zou kunnen zijn? Dat immers vraagt nog wel enkele jaren I plus een jaar voor het bouwen. Bever- wijk, Heemskerk en Uitgeest zitten ech ter volgend jaar reeds in de knoei. Dat Ged. Staten daarop in het geheel niet ingaan, zelfs geen blijk geven de toe stand te willen zien, is bevreemdend. De bladen, die woensdag evenals wij het bericht van Ged. Staten gepubli ceerd hebben, leverden nog geen com mentaar. Dagblad Trouw maakte daar op een uitzondering, door het volgende te schrijven: Wij wijzen er nog op, dat het slacht huis van Beverwijk zeer binnenkort met de grond gelijkgemaakt zal worden om dat het wijken moet voor de aanleg van de snelweg naar de Velser tunnel. Waar nu Velsen helemaal geen slacht huis heeft zal de IJmond dus on danks het feit dat er twee slachthuis bouwplannen liggen, één ten Noorden en één ten Zuiden van het Noordzee kanaal straks helemaal verstoken zijn van een dergelijke onmisbare in richting. Intussen is zowat een jaar ver streken sinds de gemeenteraad van Velsen het plan voor een slachthuis bij de haven van IJmuiden goedkeurde. Men is thans verder van huis dan ooit en het lijkt er op, dat or een nood situatie zal ontstaan, die wellicht door nog hogere instantie dan het college van Ged. Staten weggenomen zal moe ten worden. Op de inwerkingtreding van de „IJ mondraad" kan de oplossing van dit probleem immers niet wachten! De mogelijkheid moet voorts niet uitgesloten geacht worden, dat Bever wijk en-of Velsen gebruik maken van de beroepsmogelijkheid die artikel 235 van de Gemeentewet biedt. Dan zal dus de Kroon moeten besluiten het besluit van Ged. Staten al of niet te vernietigen. By informatie ten stadhuize van Be verwijk konden we omtrent een even tueel beroep op de Kroon geen uitsluit sel krijgen. B. en W. van Beverwijk wensten zich er niet over uit te laten of zij de raad een dergelijk voorstel zullen doen. We hoorden alleen een het is mogelijk". Advertentie WOHINGiNRICHTIHG BEVERWIJK Zaterdag viert Rapidity, de D.E.M.- tafeltennisvereniging haar vijftienjarig bestaan met een feestavond voor de leden. Een katholieke tafeltennisclub, die een uitstekende naam heeft, die ge kenmerkt wordt door de hartelijke, prettige onderlinge sfeer en de goede sportprestaties van verschillende leden en van de teams. De r.-k. t.t.c. Rapidity werd 4 decem ber 1940 opgericht. Een aardige ploeg, die in het seizoen 194142 met DOK uit Heemskerk en de St.-Jozefgezellen- teams van de Beverwijkse parochies een competitie begon. Voor Rapidity met een goed resultaat. Materiaal schaarste belemmerde de verdere uit bouw, zodat het 1946 werd voordat Rapidity meer van zich kon doen spreken. Met twee teams nam men deel aan de competitie van de r.-k. Zaanse tafeltennisbond. In de eerste klas wisten beide teams de eerste plaatsen te bekleden; het derde team werd kampioen van de tweede klasse. In maart 1946 sloot Rapidity zich als afdeling bij DEM aan, bracht het offer van eigen zelfstandigheid om de grote kath. sportvereniging in Beverwijk te versterken. In 1946—1947 kwam Rapi dity uit in de Ned. tafeltennisbond. Het eerste team werd in de tweede klasse ingedeeld, werd kampioen en promo veerde naar de eerste klasse. In de Haarlemse kampioenwedstrijden wisten zeven spelers prijzen mee te nemen naar Beverwijk. B. v. Duin, voorzitter, werd bij de universiteitswedstrijden nationaal-kampioen. Rapidity-spelers zijn steeds vooraan staand geweest, we hoeven alleen maar de naam van mej. C. Schuyt te noemen! Ondanks de successen bleef de sfeer en de geest in Rapidity voortreffelijk. Ook dit seizoen zijn de resultaten goed, zoals uit de wekelijkse wedstrijdver slagen blijkt. Rapidity heeft dus alle reden om haar 15-jarig bestaan feeste lijk te vieren. IJMUIDEN Donderdag 8 december Hoog water: 10.58 u. en 23.34 u. Laag water: 6.13 u. en 18.43 u. Vrijdag 9 december Hoog water: 12.09 u. Laag water: 7.29 u. en 19.54 u. Advertentie 9 9 9 BORDEAUX 9 •99 9 9 w 9 •9*999 ••999*9* 9 9 9 9 9 •••999999*6 OVERAL TE VERKRIJGEN Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gereageerd op een verklaring van het parlementslid Max Maramis (P.N.I.), die gepubliceerd is in het te Djakarta verschijnende blad „Merdeka" Hierin beweerde Maramis, dat de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, reeds in september de vrijla ting van Van Krieken had beloofd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het nodig geacht uiteen te zetten, dat de minister van Buitenlandse Za ken niet het recht heeft enige belofte te doen ten aanzien van de Neder landse arrestanten en ten aanzien van het geval-Van Krieken, omdat deze geheel onder de competentie van de mi nister van Defensie en de procureur- generaal vallen. Deze verklaring moet ook van be lang worden geacht in verband met de Nederlands-Indonesische bespreking, die zaterdag in Den Haag begint. Als vierde punt vermeldt de agenda name lijk ..aangelegenheden", welke door een van b^de partijen van belang worden geacht en men neemt aan, dat Neder land hierbij de kwestie van de Neder landse arrestanten ter sprake zal wil len brengen. Op zijn tournee door Sumatra heeft president Soekarno weer gesproken over documenten, die, naar hij vroeger heeft verklaard, een „imperialistisch plan blootleggen om de republiek In donesië ten val te brengen". Te Pa- dang zei Soekarno voor een menigte, die geschat werd op een half miljoen mensen: „Deze documenten zijn niet vals". Hij merkte op, dat sinds hij dit plan bekend maakte, sommigen beweren, dat de documenten vals zijn, en an deren het tegengestelde. „Deze twee strijd is juist, wat het imperialisme wenst. Met deze factor van de twee strijd hebben de imperialisten in hun plan B rekening gehouden. Het omvat het zaaien van tweedracht en het in prenten yan het federalisme bij de Indonesische leiders, zodat straks in de constituante geen eenheid zal bestaan. Verder is de opzet de Indonesische houding tegenover het imperialisme te wijzigen, waardoor de gedachte aan een volledige vrijheid zal plaats ma ken voor het verlangen, op meer goede voet te staan met het imperia lisme", aldus Soekarno. (P.I.A.) Het Amerikaanse weekblad „News week"" beweert dat de Franse autori teiten hemel en aarde bewegen om een officieel rapport over het drama van Dien Bien Phoe achter te houden. Vol gens „Newsweek" zou het rapport, dat opgesteld is door drie generaals en een admiraal, ernstige kritiek inhouden op verschillende militaire en civiele leiders. 16. „Wij moeten op een of andere manier ons schip en het goud terug zien te krijgen", mompelt Eric, „maar hoe? Die zeerovers zijn klaarblijkelijk allemaal aan boord van hun schepen". „O, maar dat is heel simpel", zegt Heer l-Ialfra luchtig. „Men klimt aan boord, men stelt zich op bij de luiken en iaat zijn zwaard neerkomen op elk hoofd, dat zich vertoont. Héél eenvou dig!" „Je vergeet de andere schepen", antwoordt de Noorman. „Of dacht je soms, dat ze daar werkeloos zouden toekijken, als hun makkers afge slacht worden? Ik zou er nog wat in zien, als het een Drakar was in plaats van deze lompe, slecht wendbare boot". „Daar ligt nóg een Drakar", zegt A.re, naar een gehavende boot wijzend, die half op het strand ligt. „Die heb ben zij kennelijk geruild voor ons schip". Daaraan kan je zien, dat het geen echte zeelui zijn", merkt Eric op. „Ik zou het hout van dat Ierse schip gebruikt hebben om de Drakar op te knappen". Plotseling trekt hij zijn hoofd in en schuifelt snel achteruit. „Terug!" sist hij, „daar komt wat aan". Van achter één der Drakars komt een bootje te voorschijn, dat naar het strand geroeid wcrdt. Tegelijkertijd horen zij vaag en veraf rumoer van stemmen. „Deksels!" mompelt heer Halfra, „wij zijn ontdekt". „Als dat zo is, ziet het er lelijk voor ons uit", prevelt Eric. „Die uitgeholde boomstam van ons is te langzaam en het is ook al te licht, om ongemerkt te kunnen ontsnappen". Een deputatie van de band Oudstrij ders „7 December" heeft woensdagmor gen ter nagedachtenis van de gevalle nen van de 7-December Divisie een krans gelegd bij de Indonesische urn, die tijdelijk is opgesteld in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Tijdens de plech tigheid zei de oud-divisie-commandant, voorzitter van de band oud-strijders, generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, o.m. dat de 7-December Divisie indertijd naar Indonesië is gegaan ter verbetering van de verhouding tussen Nederland en Indonesië. „Wars van imperialisme en kolonialisme waren de mannen van de divisie, en zij hebben zich ingezet voor orde en vrede". De 7-December Divisie een verlengstuk van het kolonialisme te noemen, achtte generaal-majoor Dürst Britt een smet op de nagedachtenis van de gevallenen. Verder voerde vanmorgen het woord aalmoezenier lt.-kolonel H. P. Verhoe ven. Vlootpredikant ds. W. P. Kramer sprak een gebed uit. Nadat de oud-divisie-commandant een krans had gelegd, legden familieleden van de gevallenen bloemen bij de urn. De gesneuvelden van de 7-December Divisie zijn deze dag eveneens herdacht op het ereveld Menteng Poelo te Dja karta. De Japanse regering heeft vandaag officieel bekendgemaakt, dat haar uit een onderzoek is gebleken dat de re cente Russische waterstofbom-explosie heeft plaatsgevonden in het gebied van het Baïkal-meer. Het officiële Japanse meteorologische instituut heeft dit op gemaakt uit de waarnemingsrapporten van 130 weerkundige stations in Japan. Men bepaalde de plaats van de explosie op 2800 km ten noordwesten van Japan in e verlaten streek van het Baïkal- eer. De explosie geschiedde op 22 novem ber j.l. De grootte van de schok was, volgens de Japanse waarnemingen, na genoeg gelijk aan die van de H-bom- ontploffing van 'Bikini. Radio Moskou heeft intussen in een op Japan gerichte uitzending de geruchten als zou de door de explosie vrijgekomen radio-activi teit gevaarlijk zijn, tegengesproken^ De P.T.T. is niet gerechtigd een Bu- ma-repertoire, met of zonder tekst, uit gezonden door de radio-stations, via de draadomroep door te geven, zo heeft de civiele rechtbank te 's-Gravenhage beslist. Het Buma, het bureau voor de mu- ziekauteursrechten te Amsterdam, had een proces tegen de P.T.T. aanhangig gemaakt om uitgemaakt te zien of de P.T.T. met haar draadomroep de pro gramma's van Hilversum I en II en van de buitenlandse zenders, voor zover deze vallen onder de muziekauteurs- rechten, mocht doorgeven. In eerste aanleg is nu bepaald dat de P.T.T. inderdaad niet het recht daartoe heeft. Voor de P.T.T. pleitte destijds mr. E. Drooglever Fortuyn uit 's-Gravenhage, voor het Buma mr. J. van Nus uit Am sterdam. Naar verwacht wordt zal de P.T.T. in beroep gaan. Met dit geding heeft het Buma slechts een principiële uitspraak willen uitlok ken. De vraag of de P.T.T. voor het doorgeven van dergelijke programma's auteursrecht zou moeten voldoen, is al oud Nu daar in het buitenland reeds bevestigend op is geantwoord, wil het Buma ook in Nederland een rechter lijke uitspraak uitlokken, op basis waar van dan een regeling ontworpen zou kunnen worden. De Belgische minister van Openbare Werken heeft in de Kamercommissie van Financiën bevestigd, dat de stop van Ternaaien volgend jaar zal worden opgeruimd. De minister verklaarde, dat de af schaffing van de stop van Ternaaien de verbinding van Luik met het Ruhrge- bied zal vergemakkelijken en dat de opruiming van de stop geschiedt met toestemming van de minister van Bui tenlandse Zaken. Antwerpen zou daar van geen nadeel ondervinden. De stop van Ternaaien is een kunst matige hindernis in de Maas nabij Luik, die slechts schepen met een be paalde tonnenmaat doorlaat en de gro tere schepen dwingt over Antwerpen te varen. De oostberlijnse politie heeft gisteren de arrestatie bekend gemaakt van twee Amerikaanse soldaten, die ervan be schuldigd worden dat z(j in Oost-Ber- HJn de ster van een anti-Amerikaans cabaret hebben neergeslagen. Met het oog op het thans aan de gang zijnde dispuut over de soevereiniteit van Oost-Duitsland vraagt men zich af of de Oostberlijnse autoriteiten de gear resteerde Amerikanen zullen overleve ren aan de Amerikaanse autoriteiten, zoals zij in het verleden hebben ge daan, of dat de gearresteerden in een gevangenis zullen worden opgesloten en ter gelegenertijd door een Oostduits gerechtshof berecht. (U.P.) Bijna alle sprekers hebben in de Tweede Kamer bij het atoomdebat ge wezen op het belangrijke Amsterdamse' initiatief, om het volgend jaar een ten toonstelling te houden in de hoofdstad over de ontwikkeling van de kern energie. Van alle kanten werd gevraagd om financiële steun voor deze wijze van voorlichting over een materie, die nog al te veel door de geheimtaal van de atoomgeleerden wordt beheerst. Mi nister Zfjlstra kon slechts mededelen, day een speciaal voor dat doel ge vormde commissie uit de ministerraad de, plannen in onderzoek heeft. Een be slissing koh in dit sta'diüm nog niet wórden genomen. Nu de competitie ten einde loopt, gaan de St.-Bavoleden, alvorens aan an dere wedstrijden op damgebied te be ginnen, eerst de damstukken nog eens ruilen voor de kaarten. Evenals vroeger worden er ook nl'TTf v* w Cl ai utr vcui j. ao, &\j, i. ld, x i waarbij nog enkele extra prijzen. Het klaverjasfestijn zal gehouden worden in het r.-k. Verenigingsgebouw aan de Herenweg te Heemstede op woensdag 21 december a.s., aanvang te 19,45 uur. Iedereen kan aan deze wedstrijd deel nemen. De aanmelding kan plaats vin den tot uiterlijk 18 december bij de se cretaris: F. Langeveld, Balistraat 14, Heemstede of woensdagavond 14 decern, ber in het r.-k. Verenigingsgebouw. Donderdag 15 december zal de stads- organist George Robert officieel ai- scheid nemen met een concert, s mid dags om drie uur in de gemeentelijke concertzaal. Hij zal de volgende wer ken ten gehore brengen: Passacagha en dubbelfuga (J. S. Bach). Koraalvoor- spel „Nun komm' der Heiden Hei land" <J- S. Bach), Pastorale (César Franck), Twee inventionen (Albert de Klerk), Toccata (Hendrik Andriessen) In het stadhuis wordt die middag om half vijf George Robert een afscheid bereid vanwege het gemeentebestuur. Blijkens een mededeling in de loop mare van „Geloof en Wetenschap" gaat vo°rstelling van Vondels Lucifer °P ."O december in de stadsschouwburg niet door. De Nederlandse Comedie moest tot haar spijt berichten, dat de voorstelling tot een later tijdstip moet worden verschoven. Het gezelschap voert nu ten tonele The Matchmaker" (De Koppelaar ster"), een blijspel van Thornton Wil der in de vertaling van Bert Voeten. Mary Dresselhuys speelt de hoofdrol. Vrijdag 6 januari spreekt Anton Zisch- ka over „Ontmoetingen met beroemd heden en grote onbekenden' Vrijdag 13 januari geven de mezzo-sopraan Co- ra Canne Meyer en de harpiste Rosa Spier een concert, en op vrijdag 20 januari spreekt prof. dr. F. J. J. Buy- tendijk uit Utrecht over „Het dierlijk geluid en de menselijke taal". Het gebeurt niet vaak, dat de politie diegenen, die de wet op een of andere manier overtreden, op het bureau afge leverd krijgt zonder dat zij er zelf moei- Horizontaal: 1. voordeel temperatuur onder nul 2. uitstalkast rH uitroep 3. schikking hoc est (afk.) 4. smidse dameshals- CO bont 5. tijdelijk af staan bedorven fi. dubbele klin ker spreekge stoelte 7. Nederlands minister O insekteneter 8. Ned. politieke partij (afk.) t> vaatwerk 00 zwemvogel 9. kracht machine ON vet 10. inwoonster v. Parijs (Fr.) 2 11. verlichtings toestel voorzetsel t-H tH Verticaal: 1. Russische mijl 6- schaap 2. insgelijks (Lat.) werelddeel 7. 3. spijkeren ten algeme- 8. nen nutte (afk.) 9 4. wintervoer- tuig laddertrede 10. 5. begaafdheid zangstuk via postreke ning betalen Salvation Army (afk.) boosaardig Engelse titel instemmen met deel van mast geweldig schreeuwen rein graafschap in Engeland 11. schouwburg hert Horizontaal: 1. tel; 3. let; 6. two; 8. erg; 10. ree; 11. pas; 12. eek; 14. es; 16. l.s.; 17. er; 18. tiara; 19. po; 20. pa; 21. pi; 23. sir; 25. ets; 26. elk; 28. nok; 30. ate; 31- pan; 32. Ems. Verticaal: 1. twee; 2. e.o.; 4- ee; 5. tres; 6. te; 7. canasta; 9- Se> 10. reeds; 13. kloek; 15. sta; 16. lap; 20. prop; 22. iets; 24. in; 27. Ie; 29. ka; 30. a.m. Gisteren zijn de onderhandelingen hervat tussen de Haarlemse wethou der van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, en de Nederlandse Maat schappij voor Volkshuisvesting de NEMAVO te Amsterdam, Onderwerp van bespreking was de bouw van 350 middenstandswoningen in het zuidei« deel van Sinnevelt, waarvoor ae g meente een belangrijk stuk 8r de NEMAVO wil verkopende ver koop was onlangs op be NEMAVO blik niet doorgegaan amdat fle WfciMAVO de middenstandswoningen als huur- koonwoningen van de hand wil doen, terwijl de gemeente wenst dat de NE MAVO ze minstens tot 1 januari 1970 als huurwoningen zal blijven exploite ren. Tijdens de gisteren gehouden ver gadering heeft de heer Happé de NE MAVO nieuwe voorstellen gedaan om het meningsverschil te overbruggen De NEMAVO heeft die voorstellen®n over! weging genomen en zal daar binnen kort schriftelijk op antwoorden. Naar wij vernemen, bestaat er een gerede kans, dat de overeenkomst tus sen de gemeente en de NEMAVO als- j za* kunnen gaan. Het ligt in de bedoeling een ontwerp daartoe bin nenkort in de raad te brengen. Wan neer de onderhandelingen onverhoopt niet op betrekkelijk korte termijn tot resultaten leiden, zal de gemeente wel licht omzien naar andere belangstel lenden voor dit te bouwen complex van middenstandshuurwoningen. De gemeente heeft er ernstig bezwa ren tegen om de te bouwen woningen als huurkoopwoningen onmiddellijk door te verkopen. De bewoners zouden dan ai meteen een bedrag van f 300 op tafel moeten leggen en dit is voor de meeste middenstanders te veel. Men heeft vooral behoefte aan huurwonin gen, althans zeker de eerste tijd. Bo vendien zou de verdeling van het bouw volume geheel anders worden dan men het zich gedacht had. B. en W. hebben 60 procent van het volume bestemd voor de woningwetbouw, 20 procent voor middenstandshuurwoningen, 15 procent voor vrije woningen en 5 pro cent voor premiewoningen. Wanneer de 350 woningen van Sinnevelt als huur koopwoningen van de hand worden ge daan, wordt het percentage vrije wo ningen in feite met 5 ft 6 procent ver hoogd en dit acht het gemeentebestuur te voor gedaan heeft. Woensdagmiddag beleefde men deze sensatie op het Bus- sumse politiebureau toen een grote N.B.M.-bus tegen half drie plotseling de inrijlaan voor het politiebureau op reed en de chauffeur even later met twee van zijn passagiers bij de dienst doende inspecteur binnenkwam. Tegen een van deze passagiers, een mevrouw uit Santpoort, werd proces verbaal opgemaakt inzake diefstal van 20.-. De andere passagier, een dame uit Bussum, had in de stadsbus haar portemonnaie verloren. De dame uit Santpoort had de geldbeurs opgeraapt en bij zich gestoken. Zij had er echter niet op gerekend dat de chauffeur door zijn spiegeltje zowel het verliezen als het „vinden" gezien had. De chauffeur reed toen maar even een straatje om om zijn oneerlijke passagier af te leveren. in strijd met een rechtvaardige verde- Ung van het bouwvolume. Het lag in. de bedoeling 232 van de NEMAVO-huizen als etagewoningen op te trekken. 40 daarvan zouden bestemd worden voor alleenwonenden. Voorts zouden er 120 eengezinswoningen ko men, 14 winkels, 8 werkplaatsen, 33 ga rages en een ketelhuis voor de centrale verwarming, dat het gehele complex zal moeten verwarmen. Het ligt in de bedoeling het grootste deel der wonin gen in systeembouw op te trekken. In de raadsvergadering van 23 no vember hebben verschillende raads leden erop aangedrongen bij B. en W. om toegeeflijk te zijn tegenover de NEMAVO en om desnoods het verde lingspercentage van het bouwvolume te wijzigen, opdat de woningbouw niet zal stagneren. B. en W. wensen echter aan het verdelingspercentage vast te hou den, desnoods ten koste van tijdverlies. Er is nog steeds geen verandering gekomen in de huisvesting van de 49- jarige technicus H. van der E. die, zoals wij enige tijd geleden berichtten, verblijft in een verbouwde garage op het landgoed „Kennemergaarde" aan de Duin- en Kruidbergerweg in Sant poort. De gemeente Velsen gelastte hem z(jn woning te ontruimen in het belang van het gezin, dat in onverant woorde omstandigheden zou leven, en hanteerde o.a. het argument, dat de heer Van der E. niet in het bezit is van een vestigingsvergunning. Toen wij gis teren poolshoogte kwamen nemen in de garage op „Kennemergaarde" bleek ons, dat de woonruimte weliswaar niet ideaal genoemd moet worden, maar toch niet zo onverantwoord als aan vankelijk was verondersteld. De heer Van der E. woont er reeds sinds 1947. Zowel zijn vrouw als hijzelf achten de garage goed bewoonbaar, al moeten zu zich behelpen. De bedden van de vier kinderen zijn boven elkaar geplaatst en op het bureau van het gezinshoofd steunt zijn eigen ledikant. De garage bestaat uit een ruime voorkamer, een kleinere woonkeuken en twee zeer klei ne vertrekken, die als slaapkamers dienst doen. Er is een behoorlijke toilet gelegenheid, 'een zelfgebouwde douche cel en nog enkele houten aanbouwtjes, die als werkplaats en fietsenhok ge bruikt worden. De heer Van der E. beweert, dat de hem aangeboden woning in de =>a- bastraat in Santpoort niet groter is en zelfs minder bruikbaar voor hem. De gemeente heeft inmiddels zorg gedragen voor de plaatsing van een watertank. De garage is wel aange sloten op het gemeentelijk waterlei dingnet, maar de toevoer is stopge zet op last van het gemeentebestuur. De bewoner van de garage is n1®1 de gemeente nog steeds in onderhan deling over het eventueel betreKK van het huis in de Sabastraat, dat v dit ogenblik nog door een ana familie bewoond wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2