Nut en taak van adviescolleges bij huisvesting Stille Armen Drie bekroonde verzen over Haarlemse Heilig Landen Machinist Verwoerd riep dieselgemaal vaarwel toe Vanavond wordt in Halfweg begroting behandeld Verkeersprobleem en volkshuisvesting hebben de aandacht en TAXI? TEL. 13.300 Teisterbant-dichterstoernooi 1955 WOORDJE GROOT HEILIGLAND Verkeersongeval voor Haarlemse rechtbank Hoe spelen de r.k.-clubs? AFSCHEID IN SPAARNDAM HAARLEMMERLIEDE Uit STAD DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem HAARLEMSE BENOEMD TOT DIRECTRICE Van Amerikaans kinderziekenhuis „Ballet der Lage Landen1" in Haarlem FLAMINGO'S OP DE KEUKENHOF Dronken bestuurder veroordeeld Haarlemse Rechtbank veroordeeld joy-riders Volleybal HiB.C. (DAMES EN HEREN) VERLIEST IN ENKHUIZEN Dorpshuis V erkeersprobleem Woningnood Stompe Toren tSSSSLH SjTÜSr*8 voorlezen van zijn gedicht. DIEFSTALLEN BERECHT LASTIGE DRONKAARD Motor tegen auto Veilingnotering Beurs van Amsterdam Beurs van New V ork Blijkens een aan de raad van Haarlemmerliede c.a. gedaan voorstel dat in de raadsvergadering aldaar van middag aan de orde zou komen wil len burgemeester en wethouders van die gemeente zich ontdoen van de commissie, welke tot taak heeft hen te adviseren bij de verdeling van de beschikbare woonruimte. Als er één onderwerp is, waarbij het voor een gemeentebestuur moeilijk, zo niet onmogelijk, is om een beleid te voe ren dat op de inwoners niet de in druk maakt van soms door subjec tieve overwegingen te zijn ingegeven, dan is het wel het huisvestingsbeleid. Als voor één woning zich tientallen gegadigden aanmelden, dan is het zonder twijfel, dat de meeste, zo niet alle, gegadigden die moeten worden afgewezen, van oordeel zijn, dat aan hun noodgeval onvoldoende aan dacht is geschonken en dat er bij de woningtoewijzing invloeden aan het werk zijn, die een rechtvaardig be leid onmogelijk maken. Om zich bij voorbaat zo veel mogelijk voor die verdenking te vrijwaren, hebben tal rijke gemeenten een uit respectabele burgers bestaande commissie inge steld, welke het college van burge meester en wethouders van advies dienen bij het woonruimtebeleid. Men vindt dergelijke commissies bijvoor beeld ook in: Velsen, Haarlemmer meer, Heemstede, Hillegom en Zand- voort. Verplicht is zulk een commis sie intussen niet: Haarlem en Bloe- mendaal bijvoorbeeld hebben er geen en hebben er nooit een gehad. Weliswaar vormt de huisvestings commissie geen afdoende beveiliging tegen de narigheid, welke zich bij de verdeling van woonruimte pleegt voor te doen, maar een college van burgemeester en wethouders staat tegenover critiek uit de burgerij sterk, als het er op kan wijzen, dat het heeft gehandeld conform het ad vies van een commissie, welke het vertrouwen van de gemeenteraad ge niet; de commissie wordt namelijk doör de raad benoemd. Een ander voordeel is, dat op deze wijze een tegenwicht wordt gevormd jegens de administratie, welke gegeven de overbelasting waaronder talrijke col leges van burgemeesters en wethou ders gebukt gaan onwillekeurig voor een belangrijk deel het huisves tingsbeleid kan bepalen, alleen reeds door de wijze waarop de te beslissen zaken worden voorbereid. In Haarlemmerliede schijnen zich moeilijkheden met deze commissie te hebben voorgedaan. Wij willen daar over geen oordeel vellen. Wij betwij felen echter of het verstandig is, dat men het daar nu verder zonder de commissie wil doen. Burgemeester en wethouders beroepen zich wel op hun toenemende ervaring bij de beslissing op aanvragen om woonruimtevergun ning, maar deze kan onmogelijk voor komen, dat onder de burgerij twijfel gaat ontstaan omtrent de juistheid en de rechtvaardigheid van door hen genomen beslissingen. Hier komt nog bij, dat het sluitstuk op het huisves tingsbeleid is het vorderingsrecht» Deze bevoegdheid mogen burgemees ter en wethouders niet hanteren al vorens de terzake door de wet voor geschreven adviescommissie te heb ben gehoord. In de meeste gemeen ten fungeert de vorderingscommissie tevens als adviescommissie voor de verdeling van de woonruimte. Het voordeel is, dat de commissie bij het uitbrengen van een vorderingsadvies terdege bekend is met het door bur gemeester en wethouders gevoerde woonruimtebeleid. Deze kennis ach ten wij trouwens onontbeerlijk voor het uitbrengen van een advies tot het bezigen van een paardemiddel als vordering nu eenmaal is. In Haarlemmerliede kent men deze combinatie van woningverdelings- en vorderingscommissie. Nu men met de woningverdelingscommissie blij kbaar niet kan werken, zal dit dan met de vorderingscommissie wèl het geval zijn? Wij wagen dit te betwijfelen. Het ware o.i. juister geweest om bij de Volgende periodieke aftreding van de commissie (1 oktober 1956) desge wenst ernaar te streven, dat daarin nieuwe personen zouden worden be noemd, met wie men wel Vruchtbaar zou kunnen ||b||bQb samenwerken. Ter redactie werd voor de stille ar men bezorgd: C. R. 5,-; per giro werd overgemaakt: F. W. N. B. 25,-; J. A. S. ƒ10,-. Bij het comité kwam binnen: N.N. 25,-; P. B. 25,- en in natura De K. 10 banketletters. Giften kunnen worden afgegeven bij onze redactie Smedestraat 5 of per giro worden overgemaakt ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant- Haarlem met vermelding „Stille Armen". GEBOREN: N. Langbroek-Dekker, C. Th. Delver-Aarts, z.: c. Schra- uer-Herders z' D. A. Kraaij-Zegwaart, z; M. S. n. Poelgeest-Otemann, d.; J. h. Bunck-van Belle, d.; L Terwindt- Slkkema d E G. K. Koops-Crop- Pen. d.; m. 'h. Vogel-Vessies, d.; A. Vreugdenhii-Snoek, d. ONDERTROUWD: J. E. de Rooij en A. I. Hoogeboom; Ch. R- Mc -f31!1 en J. Verbrugh; F. C. Smit en H. J. van de Kerkhof; R. C. Snoek en M. J. Koppen; C. F. van Kooten en A. Bon set; D. Anema en A. A. Mens; H- J- Philippo en F. M. van den Heuvel; H. P. Vermaat en A. W. Hagen; G. Hoog- teihng en C. F. Weijers; J. G. Man- Ster en A. E. Lugtenburg; M. J. Scholtz en C. J. Rietkerk; L. van Schaik en V. Temminck. GETROUWD: E. D. van Petegem en A. G. van der Zwan; A. Spee en C. E. Kuijten; J. s. Wijte en Th. Reinhart; J. F. van der Heiden en A. M. Koster; P. B. de Jong en F. van der Molen; W. N. Evers en B. Abbink; H. Janssen en A. M. Rodenburg. OVERLEDEN: A. B. Cassée-Corne- lissen, 79 j., Crayenestersingel; A H. Gonlag, 73 j„ Santpoorterstraat- G W. van Es, 70 j., Zomervaart; N. W. de Vries-Boer. 74 j., Neptunusstraat; E.«A. Dommering, 26 j., Nieuwe Gracht; L. Koning. 57 j., Hazepaterslaan; M. J. Buissink, 51 j., Pijnboomstraat. Het dieselgemaal van het district Spaamdam mist sinds vandaag zijn eerste machinist, de heer J. C. Verwoerd. Hij heeft na 33 jaren van trouwe dienst aan het Hoogheemraadschap van Rijn land afscheid genomen van zijn moto ren, die dagelijks en wanneer nodig in de nacht het water wegdraaien uit het Spaarne naar het Noordzeekanaal. Van daag, op deze bijzondere dag, lag het gemaal stil. Op de eerste plaats was dit omdat de waterstand geen afvloeiing behoefde en bovendien werd er ten hui ze van de feesteling door het personeel geklonken en werden herinneringen op gehaald. De heer Verwoerd was vroeger bank werker tot 1922. In dat jaar kwam hij als tweede machinist bij het Hoogheem raadschap van Rijnland, dat hem in Gouda te werk stelde. De moeilijkhe den, die deze functie met zich mee brengt, waren toen nog erg groot, want men had stoomgemalen in alle vier dis tricten, Gouda, Spaarndam, Katwijk en Halfweg. Het water ontpopte zich als een gevaarlijke tegenstander, die slechts door een voortdurende waakzaamheid in toom kon worden gehouden. Vooral 's winters, wanneer de regenval meer was dan normaal, stroomden de gol ven dikwijls buiten de oevers, hetgeen natuurlijk voor de werkers aan het ge maal een stimulans was tot een uiterste inspanning. Het jaar 1936 bracht gelukkig een enorme modernisatie in de vorm van dieselmotoren, die voor de vier distric ten werden aangeschaft. Sinsdien vond de heer Verwoerd het eigenlijk maar een rustig baantje. De zomer is een „slappe" tijd, aangezien het water slechts dient te worden weggemalen voor het verversen der boezems, terwijl de winter ook al niet zo zwaar meer is. De motorencapaciteit van het gehele Rijnland is namelijk ruim voldoende, om dag of nacht het overtollige water kwijt te raken aan de zee, zodat op het ogenblik de meeste tijd besteed wordt aan het onderhoud der machines, waarvan tenslotte alles afhangt. De scheidende machinist solliciteerde in 1939 naar Haarlem en kreeg prompt zijn aanstelling. Hij promoveerde tot eerste machinist, maar bleef toch zeer gehecht aan „zijn" Gouda, dat hem zo lang binnen zijn muren had gehad. In januari zal misschien de wens van de heer Verwoerd, om weer in het kaas stadje terug te keren, verwezenlijkt worden, zodat hij zijn laatste levensja ren met zijn echtgenote in „eigen" om geving kan doorbrengen. Mej. Nellie Koster, afkomstig uit Haarlem, is benoemd tot directrice van het „Mary free bed guild" kinderzie kenhuis in Grand Rapids, dat in ge heel Amerika bekendheid geniet. Mej. Koster, dochter van wijlen Her man Koster uit Haarlem, kwam op ze venjarige leeftijd naar de Verenigde Staten. Het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme zal op woensdag 14 december a.s. aanvang des avonds 8 uur in de Stadsschouwburg te Haarlem de première voor Haarlem pven van de 2e acte van Le lac des (Zwanenmeer). Muziek Tschai- Hnni Choreografie naar Lev Ivanof NormauaMcDCoweU: C°StUmeS en déCOr pJpL r2u,eji va,n de Zwanenkoningin en door 'f'"" Norman McDowell 8ela Bayley en Voorts vindt in dit programma de première voor Haarled plaats van „Paysage Tnste" een ballet op muziek van Fauré, gebaseerd op een gedicht van Verlaine. Choreografie Jack Car ter. Costumes en décor Norman McDo well. Optredenden hierin: Mascha ter Weeme, Else Schut, Mieke van de Water, Norman McDowell. De sopraan- soli worden gezongen door Lenie Schin- deler. Verder zullen als reprises opgevoerd worden: Stagioni en Le Foyer de la Danse. CINEMA PALACE: „De koninklijke reis", a. 1. Tijden: 10, 11.30, 2, 3.30 en 5 u. In de avondvoorstellingen om 7 en 9.15 uur: „De zwarte wreker". FRANS HALS: „De onstuimige rebel a. 1. Tijden: 7 en 9.15. LIDO: „Cel 2455", 18 jaar. Tijden: 7 en 915- 4 LUXOR: „De vrouw in het venster 18 j. Tijden; 7 en 9.15. MINERVA„Stazione Termini", 18 J„ 8.15. REMBRANDT: „Ciske de Rat". 14 jaar. „Tijden: 7 en 9.15. 9 15Y: "De 49e man"> 18 i- Tijden: 7 en STUDIO: „De wereldzee", a. 1. Tijden: 7 en 9.15. Donderdag 8 december StadsschouwburgToneelgezelschap „Johan £S5h m«e "P°tasch en Perlemoer met va kantie 8 uur. „Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond: Nel de Boer alt; Lida Langervelcf, viool en Annie Schoen, piano 8 uur Parochiehuis Anno Sa'ncto (Heemstede): Voorlichtingsavond K.A.B. Pater dr. Alfred spreekt over: „Ouderdomsvoorziening en ouderdomsverzekering", Uur. Vrijdag 9 december Stadsschouwburg: Droste's toneelvereni ging „N.A.O." met „De beunhaas" (dil.), 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie Pe ters. Van 12—12.30 uur. Minerva: Heemsteedse Kunstkring: Frans Vester en Miep van Luin reciteren op fluit en piano. 8.15 uur. Parochiehuis Zoetestraat: R.K. Comm. „De Vrije Tijd". Dr. J. M. de Jong spreekt over „Van wie houdt u?", 8 uur. De heer J. C. Verwoerd (links), de afscheid nemende eerste machinist van het Spaamdamse dieselgemaal, in druk. gesprek met de heer J. Slagter uit Lei den, dijkgraaf van „Rijnland". Vanmorgen waren zeer veel vrienden en collega's in het huis aan de Pol 50 aanwezig, om hulde te brengen aan de man, die zulks waard is. De dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, de heer J. Slagter uit Leiden, voerde het woord namens het bestuur van „Rijnland". Hij memoreerde de bekwame wijze, waar op de heer Verwoerd immer de ma chines heeft verzorgd en bood een ge schenk aan en'bloemen voor mevrouw. Verder prees de heer K. Naber, een van de collega's, in een korte toe spraak de uitstekende onderlinge sa menwerking, die de afscheid nemende machinist altijd heeft vooropgesteld. Spreker overhandigde een fraaie radio tafel. Hoewel de hekken van Keukenhof ge sloten en de bomen vrijwel ontbladerd zijn, wordt er op het tentoonstellingster rein met man en macht gewerkt. Een bijzonder mooi, maar te weinig bekend gedeelte van de tentoonstelling, het z.g. Berkenbos, zal in 1956 méér de aan dacht trekken, niet alleen door verbete ring van de toegangswegen, maar ook door de aanleg van een tweetal vijvers, in een waarvan rose flamingo's in exo tische schoonheid zullen prijken. Ook de vijver bij het Paviljoen voor Bloemsier- kunst zal worden verfraaid. De openingsdatum van de tentoon stelling is in verband met de vroege Pasen bepaald op woensdag 28 maart 1956. Deze vroege openingsdatum heeft bijzondere voorzorgen noodzakelijk ge maakt, om te zorgen dat het publiek by de opening ook inderdaad bloemen kan bewonderen. Daartoe zijn grote hoeveelheden vroegbloeiende bolgewas sen opgeplant, onder meer de z.g. ge koelde narcissen, welke door een specia le behandeling vroeger bloeien dan nor maal. Een 53-jarige Haarlemmer is vanmor gen door de Haarlemse Rechtbank con form de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes weken en drie jaar intrekking van het rijbewijs. De man had op 5 oktober van dit jaar onder de in vloed van sterke drank zijn auto ge tracht te besturen. Hij slingerde over de Zijlweg, scheerde langs voorrang hebbende andere weggebruikers en was kortom een gevaar voor de weg. De verdediger had er op gewezen dat zijn cliënt het gebeurde zelf buitengewoon betreurde. Twee joy-riders zijn vanmorgen door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 maanden met aftrek en 6 weken voorwaardelijk. De ene verdachte, een 23-jarige Haarlemsë timmerman, had op 23 oktober een volkswagen aan de Dreef, toebehorend aan een arts, meegenomen en er mee naar Amsterdam en terug gereden. De officier requireerde tegen hem een ge vangenisstraf van vijf maanden onvoor waardelijk en drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Zijn meerijder kreeg 6 weken voor waardelijk. Een andere joy-rider, een 25-jarige scheepslader uit Haarlem, wilde er op 23 oktober met een auto vandoor gaan, die geparkeerd stond aan de Raaks. De man kon echter niet eens rijden, zodat de verdediger, twee weken geleden de diefstal van de auto niet bewezen acht te. De eis was twee maanden gevange nisstraf. Hij werd vanmorgen conform veroordeeld. In de heren hoofdklasse van de vol leybalcompetitie hebben de teams van HVS en die Raeckse een ware titanen strijd uitgevochten, waarin de rood- witten uiteindelijk aan het langste eind hebben getrokken (31). Hoewel deze dikwijls spannende en sensationele wedstrijd enige incidentjes gaf. bleef de strijd fair. Die Raeckse zag geen kans de reeds in de eerste game aanwezige winst kansen voldoende uit te buiten, zodat deze nog terecht kwam bij de kampioen HVS (1512). Direct had die Raeckse echter het antwoord klaar en zorgde door een grote winst in de tweede game (152) weer voor een gelijke stand. De derde game bracht de meeste sen satie, want ook nu weer ging de strijd gelijk op, waarna de ploeg van Jack Moolenaar de winst nog juist binnen haalde (20—18). De laatste kans op een puntenverdeling greep HVS niet, on danks het hoopvolle begin. In de hoofdklasse dames moest HBC zoals verwacht wederom met een ne derlaag tegen kampioen die Raeckse genoegen nemen (3—1). Met de HBC-heren blijft het toch nog steeds misère, want tegen de Haarlem se politiemannen werd een 31-neder- laag geïncasseerd. Gelukkig zorgde Vesmia voor een lichtpuntje op deze competitie-avond, want het won met 40, waarvan Velox 3 het slachtoffer werd. De uitslagen waren: Dames: Velox 2die Raeckse 2 13; HBC—die Raeckse 1—3; HVS—PSVH 2—2; PSVH 2—HVS 2 4—0; OSS—OVRA 1—3; VesmiaVelox 3 40; Gios4— MHBS2 0—4; Sizo—VVSH 4—0. „Beren: Haarlem—HVS2 1—3: HBC— PSVH 13; die RaeckseHVS 31; GiosHBC 2 40; PSVH 2die Raeck se 2 0—4; OVRA—Velox 2 4—0; Boru— Haarlem 3 40; Blinkertdie Raeckse 3 3—1; Ready—Wik 3 1—3. STEDENWFD STRIJDEN Zaterdag komen de vertegenwoordi gende Haarlemse damen en herenvol leybalteams in Enkhuizen binnen de lij nen tegen ploegen uit Den Helder en Enkhuizen. De samenstelling der teams is als volgt: Dames A.: C. v.d. Haar; G. Takken (beiden die Raeckse); I. Groen; K. Hoevens (aanv.)»en C. Westewal (allen Rapiditas)W. Spierings (Velox) en W. Roozen (H.B.C.). Dames B: H. Witkamp; N. Jansen (aanv.) (beiden die Raeckse); J. Calmt hout (M.H.B.S.); E. Claassens (A.W.); N. Steffens (die Raeckse); T. Kuypers (H.V.S.) en V. Piek (Haarlem. HerenA: W. Clay; J. Anthonisse (bei den H.V.S.)G. Verheem; F. Koning (beiden Velox); H. Keur; J. de Graaf (beiden die Raeckse). Heren B: P. Herrewjjn (Rapiditas); H. de Waard; J. Vahle; B. Prins (allen H.V.S.); Texier (Cios); J. Moolenaar (die Raeckse). De gemeenteraad van Haarlemmer- i straten is voor 1956 een aanzienlijk be- liede en Spaarnwoude zal vanavond de drag uitgetrokken. Het Katholiek Vrouwengilde belegt dinsdag 12 december een bijeenkomst bij Brinkmann, waarbij de producten van de kerst-actie en de Monica-naai- krans tentoongesteld zullen worden. Woensdag 14 december is er 's avonds om half acht een bezinningsbijeenkomst in de kapel van ..Sancta Maria" (Flo rapark). begroting voor het jaar 1956 behande len. Aan inkomsten en uitgaven geeft de begroting een bedrag aan van f 523.803.98, benevens f 224.034.09 voor het hoofdstuk „Verrekeningen". In de nota van aanbieding worden in het kort de belangrijkste nieuwe en bestaande posten toegelicht, waarvan wij er enke le noemen. Onder het hoofdstuk „Algemeen Be heer" valt het onderhoud van het raad huis. B. en W. achten het gewenst, dat de verwarmingsketel wordt vervangen door een oliestook-inrichting. Voorts be staat behoefte aan archiefruimte en een doelmatiger indeling van de thans be schikbare ruimte. Vermoedelijk zullen aan deze voorzieningen in 1956 nog geen uitvoering kunnen worden gegeven. Een bedrag van 1000 wordt geraamd voor eventuele deskundige adviezen in ver band met grenswijzigingsplannen van Amsterdam en Haarlem. Voorts zal een saneringsplan voor Halfweg moeten worden voorbereid. Het huisvestingsprobleem van de politie groep Halfweg speelt een be langrijke rol en tengevolge hiervan Over het rioleringsplan kunnen nog geen definitieve voorstellen gedaan wor den. Het zal vermoedelijk niet mogelijk zijn om een zuiveringsinstallatie te plaatsen in de Groote IJpolder in ver band met de plannen om een kanaal te graven van de Ringvaart naar zij kanaal F. Daarna komt misschien een geschikte plaats vrij aan de zuid-oost- zijde van de kom van Halfweg. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen zal de r.-k. school met twee lokalen moeten worden uitgebreid. Ten aanzien van het monument in het plantsoen van Rijnland moet nog overwogen worden, wat men dient te doen ter verbetering van het voetstuk met de daarop aangebrachte namen. De gemeente wil zich in de toekomst een verplaatsbare muziektent aanschaf fen en de door de raad geuite wens om trent een dorpshuis hebben de volle aan dacht van B. en W. Omdat over dit pro ject ook onderhandelingen met het ge meentebestuur van Haarlemmermeer moeten worden gevoerd, die eerst in is de sterkte "man) niet zodanig 1956 kunnen beginnen, kunnen thans nog als wenselijk is. Het laat zich aanzien, - dat Haarlemmerliede en Spaarnwou de in '57 op de urgentielijst zullen wor den geplaatst voor de bouw van een nieuw politiebureau annex twee dienst woningen. Het verkeersprobleem in Halfweg heeft de volle aandacht. Hoewel de rijkswaterstaat zich steeds daartegen heeft verzet is toch toegestaan bij wijze van proef knipperlichten aan te brengen tijdens de bietencampagne. Er wordt nog overleg gepleegd over andere be veiligingsmiddelen. B. en W. hopen de raad binnenkort een voorstel te doen toekomen over de aansluiting van diverse percelen op het waterleidingnet. Naar raming is voor deze nieuwe aansluitingen jaarlijks een bedrag nodig van hoogtsens f 750. Ter leniging van de woningnood wor den thans reeds gegevens verzameld om met klem bij G.S. te kunnen aan dringen op een grotere toewijzing van bouwvolume voor de nieuwe periode die in 1957 begint. Naar het zich laat aan zien zal binnenkort met de uitvoering van vier woningwetwoningen aan de Ringweg kunnen, begonnen worden. In verband met de te hoge grondprijs zal de woningbouw aan de Middenweg te Ruygoord worden aangehouden. De ge meente wil de onbewoonbaar verklaar de woningen Ruygoord 23 en 24 in ei gendom verkrijgen en in plaats daarvan en inplaats van reeds afgebroken wo ningen een blokje van drie nieuwe te bouwen. De achttien woningen aan de Kanaalweg naderen hun voltooiing. Door bemiddeling van de N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten zullen in 1956 zes woningen gebouwd worden op het ter rein hoek Schoolstraat - Julianastraat. Naar mag worden verwacht zal de in 1954 aan architect Korringa verstrek te opdracht voor het ontwerp-restaura- tieplan van de kerk en toren in Spaarn woude tot uitvoering kunnen komen, zo dra de kostenberekening is opgemaakt en de subsidiëring door rijk en provin cie geregeld is. In 1956 zal met de res tauratie nog niet kunnen worden aan gevangen. Voor de verbetering van wegen en Advertentie GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 kend, daar wonend, Haarlems schilder. De overige met onderscheiding ver melde (en voorgelezen) gedichten wa ren respectievelijk van mr. A. W. Hellema, mevrouw B. Schröder-van Gogh en prof. Otto B. de Kat. De drie prijswinnaars werden be loond met een boekwerk met inscrip tie. Maar omdat men bij Teisterbant, eenmaal bezig met het toekennen van prijzen, niet gaarne daarmee ophoudt, De Haarlemse sociëteit Teisterbant van Haarlem bleken te verstaan dan ^genheifge* beleefde gisteravond een de algemene van poezie paien wie van hen, die hun eigen ge- aandacht verdienend evenement, de dicht hadden voorgelezen, voor de kwa- aanoauu LVji I -ow hot hakend worden van dicht hadden voorgelezen, voor de kwa- feestelijke ^.e^"id^a^t/irhte<rsto1er teurs der onder motto ingezonden ver- liteit dier v00rlezing een prijs verdien- slag van het Teisterbant-dichterstoer- teurs oer u gezunaen ver- dg Harriët Neelissen-Laurey stond het steld *het' makenvan e^gedteht op aan Ton Neelissen, de tweede aan diens hoopt geklasseerd; daarna volgden mr steld het manen van een geuicnv «p p.ht.„nn,„ Harriët Neelissen-ï ■«„„„•Hellema en mevrouw Schroder. Prof. een het hart der stad rakend onder- derde aan de met weinig moeite^de Kat moest buiten mededinging blij- werp: „De Haarlemse Heilig Landen ht anonimiteit vandaan gehaalde ven> wiJl hi3 met roerende heftigheid Blijkens enige duidelijke toebereidse- Bomans. De verzen waaroD de zich niet in staat had verklaard tot het AVRO op 22 december om 23.15 uur. drukken wu hierbij af opdat de lezer kan Er werden daarna nog enige korte kennis nemen van twee verschillende toespraken gehouden, welke eerder ver- Namens de jury, die bestond uit de poëtische visies op een van Haarlem's melding verdienen in de annalen der literatoren C. J. Kelk, M. Mok en Ga- meest romantiscne stadsdelen. Het ge- sociëteit dan in een dagblad, maar op briël Smit, deelde laatstgenoemde me- dicht van prijswinnaar Neelissen acht- deze plaats hoort zeker thuis de slechts de, dat er achttien inzendingen waren te de jury unaniem net beste. De dich- om haar eerlijkheid prijzenswaardige binnengekomen, waarvan één niet had ter bleek, aldus de jury, de moderne maar overigens bedroevende bekentenis voldaan aan de gestelde voorwaarde poëzie te kennen, maar zijn gedicht van een der jury-leden, dat hij nog nooit en van de overige slechts zes de on- droeg een persoonlijK stempel en munt- van de Haarlemse Heilig Landen had derscheiding van openbare voorlezing te uit door subtiliteit, in het gevoelige gehoord. De vice-voorzitter der sociëteit, verdienden. Uit die zes had de jury gedicht van Harriet Neelissen-Laurey die de leiding van de avond had, mr. eenstemmig de drie beste gekozen als prees de jury de van oorspronkelijkheid L. Ali Cohen, stelde voor, de minister respectievelijk voor een eerste, tweede getuigende visie op het gasthuis: niet te verzoeken aan het betrokken jury-lid en derde prijs in aanmerking komend, als een poort naar de dood maar naar een „reisbeurs" ter beschikking te In het jury-rapport kwam het maar het leven. In het vers van Godfried Bo- stellen, verplicht te besteden aan het zeer ten dele depreciërende oordeel mans was de steer der Heilig Landen doorkruisen van Haarlem gedurende voor, dat de meeste inzenders „meer vrijmoedig gepersomficeerd in een be- enige weken. Het is een spijkerschrift tegen de muur, het is een weg, die de agent kan wijzen, verkeersader bewegend op het uur, verzamelpunt voor wie naar Hals wil reizen. Het is een woord waarin de stad haar weg zoekt, een woord met tuinen die zijn aan 't vergaan, een woord waarin de schilder nog wat opdoekt, een woord van gaslicht, bijna uitgedaan. De stenen spitsen in de nacht de oren, de stad tracht in haar heilig land te horen haar diepste weerklank, haar eigen ontstaan. Alleen in duisternis kan zij nog opengaan: Een man mompelt het woord, bijna met pijn. Slechts wie het woord kan zeggen, mag er zijn. Met bovenstaand gedicht „Woordje" won Ton Neelissen de eerste prijs in het Teisterbant-poëzie- toernooi 1955. Rechts hiernaast vindt u het met de tweede prijs bekroonde gedicht „Groot Heiligland" van Harriët Neelissen-Laurey. Ik liep, een vreemde nog in deze stad, de smalle straat in, omdat daar de regen mij woord voor woord verstaanbaar was, omdat er elke stap haastig werd doodgezwegen. Het kind stond, roerloos aan het raam gedrukt, buiten het lichtbereik van de lantaren, de ogen groot, de kleine mond verrukt half-open, naar het wit gordijn te staren. Schoof toen, op haar gebod, 't gordijn opzij? Ik zag een zaal met donzig toegedekte, sneeuwwit gekroonde wiegen, rij aan rij, en hoe het kind zich op haar tenen rekte, en hoe een zuster iets nog zonder naam, zó pasgeboren, uit zijn warmte droeg naar waar het kind, roerloos tegen 'net raam, haar duizend ongeweten vragen vroeg. Even betoverd haast, even verlegen, met in mijn hand haar kleine koude hand liepen wij verder en werd mij de regen verstaanbaar woord voor woord: groot heilig land geen mededelingen worden gedaan. Aan algemene uitkeringen en bijdra gen van het rijk ontvangt de gemeente in 1956 een bedrag van ruim 251.000. Dit vormt een aanzienlijk percentage van de totale gewone uitgaven en toont aan, hoezeer de gemeenten bij het hui dige stelsel van rijksuitkeringen finan cieel van het rijk afhankelijk zijn. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft vrijspraak gevraagd voor een 51-jarige aannemer uit Haar lem, die in de middag van 21 mei van dit jaar betrokken was bij een aanrij ding op de Vergierdeweg ter hoogte van de St.-Bavostraat. De aannemer was in hoger beroep gekomen van een vonnis van de kantonrechter, die hem veroordeeld had tot een geldboete van 25. Ter zittting werd de chauffeur van de NACO, die als getuige werd gehoord, onder verdenking van meineed aange houden. De aanrijding was gebeurd toen de aannemer de Vergierdeweg wilde op rijden. Een bestuurder van een NACO- bus verleende hem geen voorrang. De aannemer, die in de St.-Bavostraat niet rechts had gehouden, omdat aan die zijde van de straat een auto stond ge parkeerd, was door de kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 25. De chauffeur, bij wie e'en dranklucht na de aanrijding was waargenomen, verklaarde, dat hij 's morgens tussen 9 en 10 uur drie glaasjes bessenjenever had gedronken. Hij werd door de kan tonrechter tot een geldboete van 6 veroordeeld. De officier van justitie vond het maar een wonderlijke, zaak en achtte het be wijs van schuld bij de aannemer niet geleverd. Hij vroeg daarom vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en requireerde vrijspraak. Voorts uitte hij zijn verbazing over het feit dat de buschauffeur, die verklaard had alleen 's morgens gedronken te hebben, 's mid dags na het gebruiken van een warme maaltijd nog naar drank rook. Vonnis 22 december. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen een 23-jarige Haarlemmer een gevangenisstraf opgelegd van 8 maan den waarvan drie voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Hij drong op 4 septem ber het huis van zijn ex-verloofde binnen en haalde een polshorloge, een porte- monnaie en een aansteker weg uit wraak naar hij beweerde wegens het feit dat de toenmalige minnaar van het meisje in het huis verbleef. Op 25 september nam de jongeman een mo torfiets mee die geparkeerd stond in de Grote Houtstraat. Hjj ging er mee rij den en bracht het voertuig vervolgens op de plaats van bestemming terug. De eis voor dit alles luidde vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek en twee maan den voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar en onder toezichstelling van de reclassering. Voorts legde de recht bank een gevangenisstraf op van 2 jaar en zes maanden aan een inwoner van Ubbergen die op 16 augustus een brom fiets had gestolen, er mee naar Assen was gereden en na een aanrijding het voertuig had laten staan. Op 9 septem ber stal hij eveneens een bromfiets in de Haarlemmermeer. Woensdag 14 december geven zang leerlingen van mevrouw Akke de Vries de solfègeklassen en het toonkunst-ma drigaal-ensemble een uitvoering in de grote zaal van de muziekschool - Toon kunst aan de Nieuwe Gracht. Het pro gramma bevat kerstliederen uit vele landen. Zaterdagmiddag 10 december organi seert de werkgroep Kennemerland van de archeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland een ercursie naar de tunnelwerken te Velsen onder leidi ngvan de heer J. G. Zandstra, geo logisch - assistent bij de geologische dienst te Haarlem. Donderdag 15 december is er in het Frans Halsmuseum een eerste manifes tatie van „Vrouw en Sfeer", een werk groep, die zich ten doel stelt aan te tonen, hoe men in het gezin met weinig middelen aardige effecten kan berei ken. (Van een verslaggever) Op het Damrak in Amsterdam is gisteravond omstreeks kwart over ne gen een 44-jarige man aangehouden, die, onder invloed van sterke drank, voetgangers heeft lastig gevallen, men sen van hun rijwielen getrokken en auto's tot stilstand gedwongen. Enkele personen slaagden er in de man te overmeesteren. Het ging daarbij nogal hevig toe en de man werd bloedend verwond. Twee agenten namen de man, die hevig tegenspartelde, over, en brachten hem met veel moeite naar het bureau. De gummiknuppel is er aan te pas gekomen. Ruim een honderdtal mensen waren getuige van het tafe reel. Hun gedrang heeft het werk van de politie enigermate bemoeilijkt. In de Jan van Galenstraat in Amster dam is dinsdagavond tegen twaalf uur een 44-jarige motorrijder, de heer M. Tierof, tegen een personenauto opgere den. De auto stond geparkeerd, reed, toen de motorrijder naderde, weg, om op de rijweg te draaien, waardoor een botsing niet meer te vermijden was. De motorrijder brak een been en is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Beverwijk, 7 december Sla 7—10; andijvie 2753; bloem kool 2156; bospeen 1629; waspeen 820; prei 918; knollen 1226 boere kool 714; groene kool 712; rode kool 6—10; peen 78. 5 december vervoegde zich een wiel rijder op de politiepost in Haarlem noord met de mededeling, dat hij om kwart over zes in de Cronjéstraat was aangereden door een personenauto, die in noordelijke richting reed. De wielrij der werd daarbij aan zijn linkerbeen gewond, zijn fiets en kleren werden beschadigd. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich bij de politie te melden. op zondag 11 december DEM-Helder HBC-De Kennemers Kinheim-Vitesse RKAFC-Wijk aan Zee Terrasvogels-Velsen TYBB-Laakkwartier IJ-boys-USVU NAS-Bloemendaal Onze Gezellen-WH Teylingen-SJC (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned. 1953 102 lib 3)5 Ned 1953 100% 3)4 Ned 1948 983,i 3)'« pet. Ned 1950 98 3)4 Ned 1954 97H 3)4 Ned 1955 98% 3-3Ned. 1947 99% 3 Ned 62-64 Del. fee 99H Inschl. Grtbk 1946 3 pC't 97 )4 Ned. BandeJ MU cert 230 AJLO. 344% Van Berkei's Patent 181% Calvê-Delft cert 316 Van Gelder 331 Kon. Boogovens cert 378)4 Unilever Cert 382%ex Nea. Kabel 316 Philips 364% Nieuwe Philips 353 Kon Petroleum 658% ..Amsterdam' Rubber 138% Holl Amerika Ujn 208% Kon Ned Stoom b Mil 204 Ned Scbeepv ünle 192% H VA 151% Dell Mt1 Cert 155% Opening 8/12 98)4 98)4 98% 341% 384 363 351 649 137% 208% 205 193 152% 155 Anaconda Copper Bethiebem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp RepubUc Steel Royal Dutcn Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 6/12 71% 166 93)4 54% 47% 116% 97)4 47)4 49% 86% 61% 58)4 110 34% 59% 7/1* 70 166% 92% 54% 47 116% 96)4 46% 49% 84% 61% 57% 109% 34)4 59% Stemming: gedrukt §HH| Een tafereeltje als dit kan men ook wel eens in de Amsterdamse dierentuin Artis tegenkomen. Maar hier is het een schoolklas in een Franse stad, die in de dierentuin ter plaatse de zebra tekenen en een realistisch ruitjesfiguur te zien kreeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3