S.U.S.-2 brengt op 18 december 1.600.000 loten in omloop Zes hoofdprijzen: huizen van f 20.000 Opbrengst S.U.S.-actie voor zeven katholieke instellingen Drie doden op de weg Rotterdam schenkt gala-uniform aan korps Mariniers Albert Heijn M Financiële positie overheidspersoneel Kwartiermakers in Bonn ii DE RUSSEN HEBBEN TAL VAN NIEUWE VLIEGTUIGEN Lekemissianaris naar Pakistan Riet Oomes K.R.O.-LEDEN HEBBEN VOORRANG Hebt u vandaag uw DavitamonIO al gehad? O Nog lagere Koffie- en Theeprijzen? J DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 PAGINA *>- Attractie apart Voor de kinderen Ongelukken met straal- vliegtuigen Vragen van Kamerlid aan minister Smokkel voor de Kerst Twee Schevëningers veroordeeld Eerste Kamer akkoord met verbetering DOOR HIJS DODELIJK GETROFFEN Een 10 voor gezondheid! Dessert kwaliteit oranjemerk 214 Eerste kwaliteit groenmerk. 187 BRUINMERK 155 Groenmerk 78 Roodmerk 74 Geelmerk 67 Zwarte tropenhelm Feestviering K ostwinner^vergoeding Betere regeling voor ongehuwde militairen Volgem Belgische correspondent: Uitzending Britse T.V.- programma s in J. v. Tilburg beëdigd Als gouverneur van Suriname De staking op Curagao Bestuursleden vakbond in vrijheid Publicatie in „Jane" Tien jaar wegens uitlokking van brandstichting Kersen Likeur Bonbons MMjM CHOCOLADE Een kwart miljoen gulden aan prij len zal binnen enkele weken over Ne derland neerdalen als tegenprestatie voor het kopen van 1.600.000 loten, die de financiële radio-actie „Sla Uw Slag" zal uitgeven. Zondag zullen 2.000.000 folders aan de uitgang van de kerkeifc verspreid worden, w arin „S.U.S. 2" aan katholiek Nederland wordt voorge steld als Nederlands grootste, attrac tieve en originele loterij. De K.R.O. zal vjjf trekkingsavonden verzorgen 29 en 31 januari, 4, 5 en 7 februari waarop telkens duizend prijzen worden uitgeloot en een hoofdprijs, bestaande uit een huis ter waarde van 20.000,- of andere goederen voor hetzelfde be drag. Er zijn in totaal zes hoofdprijzen (huizen) en vijfduizend andere prij zen, w.o. televisietoestellen, radio's, bromfietsen, naaimachines, koeien, scooters, paarden, enz. Elk lot kost een gulden en bestaat uit vijf coupons, biedt dus vijf kansen op een van de 5006 prijzen. Ook deze S.U.S. wordt ge organiseerd door de heer A. M. Ber gers, in samenwerking met de K.R.O. Alex van Wayenburg zal de uitzendin gen verzorgen. Deze keer zal ook de televisie ingeschakeld worden; 4 febru ari verschijnt S.U.S. 2 op het scherm, een lief klein meisje, dat binnen enke le dagen van de aanplakbiljetten af ie dereen zal vragen: Hebt U al een S.U.S.-lot gekocht? De loten zullen zondag 18 december bij de uitgang van de kerken aange boden worden. Lezers van de K.R.O.- Gids hebben echter voorrang. In de gids van de komende week zullen zij (Van onze Utrechtse redacteur) Evenals verleden jaar zal de op brengst van de S.U.S.-loterij deze keer ten goede komen aan een aantal katho- Eeke instellingen, op verzoek van het Episcopaat hiervoor door een speciale commissie aangewezen. Het zijn het Ce-traal Comité van de Sint Radboud- stichting te Utrecht, het Centraal Orgaan Herin na üeK Blindenwezen in Ne- HeHik rtogenbosch, het Lan- «n te Heem^fPrHaa a voor Katholieke Ac tie te Heemstede, de stichting Katholiek Gemeenschapsoord Drakenburgh te Baarn, het Landelijk Comité Stichting Bouwfonds Vinea Domini te Utrecht de Nationale Stichting Mens en Samenle ving te Nijmegen en de gezamenlijke Missionerende Orden en Congregaties. De Sint Radboudstichting mag bij ge heel katholiek Nederland bekend ver ondersteld worden. Bekend is ook, dat de Katholieke Hogeschool te Tilburg plannen voorbereidt voor een nieuw ge bouw, terwijl de R.-K. Universiteit te Nijmegen naast de in aanbouw medische faculteit dringend behoefte heeft aan een nieuw bibliotheekgebouw en straks ook de op te richten faculteit van wis- en natuurkunde onderdak moet brengen. Beide katholieke instellingen voor hoger onderwijs hebben dus zeer veel geld nodig; zij hopen, dat S.U.S. 2 een steentje zal bijdragen. Het Centraal Orgaan van het Katho liek Blindenwezen heeft eveneens bouw plannen. Het gebouw in - 's-Hertogen- bosch is vrijwel uitgewoond, zodat er dringend een nieuw gebouw nodig is. De Katholieke Actie hoopt ook een graantje mee te pikken. In 1954 werd de laatste Paasloterij gehouden. Nu dergelijke acties door S.U.S. gecoördi neerd worden, is de Paasloterij afge schaft en moet de K.A. haar financiën elders zien te vinden. Bij S.U.S. 2. Het Gemeenschapsoord Drakenburgh is gehavend uit de oorlog gekomen. De beherende stichting zit nog met een oor logsschuld, terwijl het gebouw dringend om een aantal ingrijpende voorziënin- gen vraagt. Vinea Domini zal de meeste katholie ken onbekend zijn. Maar in het noorden des lands kennen reeds velen dit katho- lek vormingscentrum en gemeen- fdhapsoord, gevestigd in Witmarsum ;Fr.) vinea Domini beoogt een insti- 'hut te zijn, dat de in het noorden zeer verspreid wonende katholieken een bin ding geeft, nodig voor de vorming en oriëntatie op religieus, sociaal en cultu reel terrein. De stichting beschikt nog niet over een eigen gebouw en is onder gebracht in het klooster van de paters Augustijnen. De Stichting Mens en Samenleving, verleden jaar opgericht, wil een repre sentatief orgaan zijn voor de bestude ring van de problematiek der menselij ke verhoudingen op alle gebieden van het maatsthappelijk leven. Onlangs is over dit onderwerp reeds een weten schappelijke uitgave verschenen. Ook Tenslotte de Missie. Een doel, dat geen aanbeveling nodig heeft, al kennen de meeste katholieken niet de omvang van het Nederlandse aandeel in de we- reldkerstening. Nederland telt niet min der dan 32 missionerende orden en con gregaties, 54 zustercongregaties, 9 broe- dercongregatiés en 9 lekeninstituten, die zich met missionering bezighouden. De opleiding van het toenemende aantal Eriesters voor de missie vraagt grote apitalen; alleen reeds voor de oplei ding van groot-seminaristen moeten de missionerende congregaties jaarlijks 449.000,- hebben. een invulbon aantreffen, waarop zij een of meer loten kunnen aanvragen; elke abonné krijgt voorrang voor maximaal vier loten. Wanneer alle K.R.O.-leden van dit voorrecht gebruik maken, is er zondag 18 december geen enkel lot meer beschikbaar. Maar zo'n vaart zal het waarschijnlijk niet lopen. De organisa toren hebben er geen idee van hoeveel gidslezers hun bon zullen insturen. Wie meent te kunnen raden hoeveel van deze bonnen uit de K.R.O.-Gids op 20 december om 20.20 uur, geadresseerd aan S.U.S., Rotterdam, binnengekomen zullen zijn, kan dit aantal op z'n ei gen bon invullen en dingt dan mee naar de extra prijzen. Wie geen K.R.O.- Gids heeft, kan toch meeraden door eenvoudig het aantal per briefkaart voor 28 dec. aan S.U.S., Rotterdam, kenbaar te maken. Let wel, niet het aantal aangevraagde loten moet gera den worden, maar het aantal bonnen, waarop de K.R.O.-leden hun voorrangs- loten aanvragen. Om U op weg te hel pen: De K.R.O.-Gids heeft 425.000 abon- né's. De uitslag van deze raad wedstrijd, waaraan iedereen kan meedoen, ook ai heeft men geen loten gekocht, wordt in de Nieuwjaarsnacht om kwart over twaalf per radio bekend gemaakt. Wie het juiste aantal ingezonden bonnen raadt of het dichtst benaderd, krijgt een prijs van duizend gulden. Nummer twee krijgt eveneens duizend gulden, nummer drie en vier winnen negenhonderd gulden, nummer vijf en zes elk achthonderd gulden, enz. tot nummer negentien en twintig elk hon derd gulden. Voor de kinderen heeft S.U.S. 2 een speciale attractie. Op verschillende da gen tijdens de Kerstvakantie zal in elke provincie een plaats aangewezen wor den, waarin 4.000 kinderen een ballon netje mogen oplaten, in totaal dus 44.000 ballonnetjes. Aan de ballonnen zijn labels bevestigd. De vinders hier van moeten de radio-uitzendingen goed volgen om te ontdekken of hun label waarde heeft. Zo ja, dan kunnen zij hierop de naam schrijven van een zieke in hun parochie. De labels worden ge zonden naar S.U.S., Rotterdam, en de bedachte zieken ontvangen gratis een lot. Bovendien zal in elke provincie 'n grote ballon opgelaten worden, waar aan een S.U.S.-pop hangt. De vinder hiervan zal in de pop een grote ver rassing ontdekken, wanneer hij zich onmiddellijk met de K.R.O. in ver binding stelt. Behalve per voorrangsbon kan men ook loten aanvragen bij S.U.S., Rotter dam, en bij de parochiële comité's, waarvan de adressen op de folders, die 18 december verspreid worden, zijn af gedrukt. Het Tweede-Kamerlid Visch (KVP) heeft, aan de minister van Oorlog en Maririe gevraagd of hij kennis geno men heeft van een rapport van het Brit se medische genootschap, waarin o.a. wordt onthuld, dat de oorzaak van tal van ongelukken met straalvliegtuigen "ij de Britse luchtmacht te wijten is .ylagen van plotselinge verstands- van Htering he piloten als gevolg waaraan grot.e geestelijke spanningen, vluchten btootetaam6^1016" ant\voord ZlkkS bevestigend wordt be delf of' minister dan mede- genoemd rapport reeds een onderwerp van studie uitmaakt van het vliegmedisch centrum l i vlielmedische diensT^^in tevesttgenl geval of deze studie reeds heeft ge leid tot conclusies, welke de bevinrifn gen van het Britse medische eenom" schap geheel of ten dele dekken' Kan de minister mededelen zo'vraagt de heer Visch tenslotte of de' verschijn selen van verstandsverbijstering reeds bij de Nederlandse militaire vliegers zijn waargenomen? „Het was gebruikelijk bij de Scheve- ningse vissers om voor de Kerstdagen iets mee te brengen uit Dieppe. Maal ais dit gebruik uitgroeit tot misbruik dan moet er worden ingegrepen zo zei woensdag de officier van justitie bij de economische politierechter te s Gra- venhage. „De omvang van dit „iets meebrengen" nam zulke proporties aan dat de Dienst Invoerrechten en Accijn zen meende te moeten ingrijpen. Hij waarschuwde de reders dat er controle zou worden uitgeoefend, maar deson danks kwam 11 december van het vo rige jaar personeel van een rederij uit Scheveningen met een poging tot frau duleuze invoer de Scheveningse haven binnenvaren". Zij zagen douane-ambtenaren aan de wal staan, legden daarom in de buiten- ?Yen a3n- en deden het voorkomen als- of het schip aan de grond was gelopen. en niatroos nam de smokkelwaar, 150 pakjes ongebanderolleerde sigaret ten, drie flessen rum en vier flessen likeur, m een zak op zijn schouder, sprong van boord en wilde ermee vluch ten. Hij werd echter door de douane ge pakt. De officier van justitie eiste tegen hem 150 boete subs. 60 dagen en te gen een schipper 250 boete sub. 100 dagen. De schipper was ten laste ge legd opzettelijke medeplichtigheid aan deze frauduleuze invoer. De politierechter veroordeelde de ma troos tot 125 boete subs. 50 dagen en de schipper tot 200 boete subs. 80 da gen. De 75-jarige metselaar C. Kamp, die woensdag op de Brielselaan te Rotter dam met zijn fiets linksaf wilde slaan, werd daarbij aangereden door een be stelauto. Hij werd zeven meter meege sleurd. Hij is naar het Westerzieken huis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Woensdagmorgen heeft zich op de rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen on der de gemeente 's-Hertogenbosch een ongeval voorgedaan, waarbij een fiet ser om het leven is gekomen. Twee fiet sers, rijdend over de Parallelweg, raak ten elkander met de sturen, toen op hetzelfde ogenblik een vrachtauto pas seerde. De ene fietser, de 16-jarige A. Nuijten uit Nuland, werd door de vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De 50-jarige W. van Broekhoven uit Oisterwijk, die met zijn fiets de rijks weg naar Tilburg wilde oversteken, is door een auto gegrepen. Hij is spoedig na het ongeluk overleden. (Van onze Haagse redactie) De maatregelen tot verbetering van de financiële positie van het overheids personeel, waartoe de regering in een aanvullende begroting de nodige mid delen heeft aangevraagd, wordt in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer door zeer vele leden toegejuicht. Men blijkt algemeen bereid de benodigde bedragen te voteren, hoewel vele leden zich teleurgesteld voelen over de gang van zaken in het georganiseerd over leg. Nadere inlichtingen worden gevraagd over de verklaring van minister Beel in de Tweede Kamer dat de regering „zich beraadt over de vraag of ten aanzien van het wetenschappelijk gevormd per soneel en ten aanzien van bepaalde groepen onder het hoger en middelbaar- technisch personeel niet een situatie aanwezig is, die noopt tot herziening". Met name zou men graag van de minis ter vernemen welke „bepaalde groe pen" hij daarbij op het oog heeft. Som mige leden betuigen hun instemming met 's ministers opvatting ten aanzien van een zekere denivellering. Zij had den dit streven echter gaarne uitge breid gezien, zodat de concurrentie tus sen de overheid en het vrije bedrijf op de personeelsmarkt zou verminderen De 55-jarige schipper P. J. Meurs wilde woensdag aan boord van zijn sleepschip „Gré", dat in de Rotterdam se Rijnhaven ligt, een overzwaaiende hijs, bestaande uit pakketten cellulose, ontwijken. Hij is daarbij gestruikeld en kwam met zijn rug op de kademuur te recht, terwijl een pak cellulose, tegen zijn hoofd sloeg. Hij was op slag dood. Advertentie Eén enkele dragée DAVITAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DAVITAMON-10 per persoon Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS Wanneer vrijdag het korps Mari niers in Rotterdam zijn 290ste ver jaardag zal vieren, zal namens het bedrijfsleven van de Maasstad aan dit korps een gala-uniform worden aan geboden. Te lang reeds, zo menen de Rotterdamers, heeft dit oudste korps van onze strijdkrachten scha mel afgestoken bij de reeds gerui- m j geleden fraai geüniformeerde onderdelen van het leger. Na maan den van voorbereiding heeft de beken de umformdeskundige de heer F. Smits, een groottenue voor mari niers ontworpen en uitgevoerd, dat historisch verantwoord is en het korps ook m dit opzicht volledig in zijn waardigheid herstelt. De Stichting Rotterdam Groottenue Mariniers heeft hiervoor ruim f 115.000 bijeenge bracht, waarvan 220 uniformen kun nen worden bekostigd. Hiermede zul len de tamboers en pijpers, de kla roenblazers, de stafmuziek, de vaan- delwacht, een volledige compagnie en de generaal met zijn kapitein-adju dant worden uitgerust. Verwacht mag worden dat de uniformen in mei van het volgend jaar gereed zullen zijn. Deze grote tenue Is een verbeterde uitgave van de uniform die in 1896 door de mariniers werd gedragen. De kleu- Advertentie Zal de prijsdaling van koffie en thee zich op de wereld markt voortzetten Niemand kan dit met zekerheid zeggen. Dat bewijst het onregelmatige prijsverloop van deze artikelen in de laatste jaren. Wel staat het vast, dat Albert Heijn - zoals ook nu - elke verlaging van de wereldprijs op de voet volgt en bovendien met de bekende Bof f ie Koffie en Thee steeds 10 goedkoper is dan elk ander kwaliteitsmerk. Zie onze prijzen en overtuig U KOFFIE per pak 250 gram THEE 100 gr. pak Goudmerk 94 Zilvermerk 94 Blauwmerk 84 100 gr. pak De kwartiermakers voor de te openen Russische ambassade in West-Duitsland zijn in Bonn aangekomen. Hier ziet men een lid van de ontvangst van het Stern-hotel (links) aanwijzingen geven aan de tolk van de Russische ambassade raad Senin (2e van links) in de kamer van laatstgenoemde, terwijl ambassade- secretaris Martinov (rechts) toekijkt. Hun eerste werk zal zijn in Bonn een geschikt gebouw te vinden, om de Sovjet-ambassade in onder te brengen. Senin wordt vergezeld door twee secretarissen, een tolk en een chauffeur. ren blauw, rood en geel, die sedert de oprichting van het Koninkrijk de uni form kenmerkten, zijn er in verwerkt. In het vervolg zal het galauniform be staan uit een strakke, uit donkerblauw laken gesneden jas en dito broek met rode baan. De kraag is rood en ver sierd met gele lissen met knopen. De koppel, het draagstel en de patroontas sen voor de gewonee marinier en de muziektas voor de muzikant zijn van zwart leer. Opnieuw zijn de grote che vrons ingevoerd, rood voor de mariniers eerste klas, geel voor de korporaals en goud voor de onderofficieren. De drager van de grote trom wordt be kleed met een pantervel, de tamboers met zwarte schootsvellen. De pijpers krijgen een groot kapmes aan de gordel en aan de andere zijde een koperen fluitenbos. Als hoofddeksel is de helm gekozen, de traditionele zwarte kurken tropen helm met blinkend koperen punt en het mariniersembleem versierd. Het is de bedoeling dat deze gala-uniform alleen gedragen zal worden bij zeer grote plech tigheden waarbij de mariniers een re presentatieve taak vervullen; bij voor keur slechts bij het bezoek van vorste lijke personen. De minister van Marine heeft goedge keurd dat dit geschenk van het Rotter damse bedrijfsleven een eenmalig ca deau is. Voor het onderhoud en even tuele aanvulling zal het Rijk zorgdra gen. In ruil daarvoor krijgt Rotterdam het voorrecht, dat de marinierskapel in ruimer mate feestelijkheden aldaar zal opluisteren. De feestviering ter gelegenheid van het 290 jarig bestaan van het korps begint vrijdag. Dan zal 'n galavoorstelling ge geven worden in de Rotterd. Schouw burg, tijdens welke een soort show ge houden wordt van de verschillende uni formen die de mariniers sinds 1817 ge dragen hebben. Namens het bedrijfsle ven zal mr. K. P. van de Mandele de nieuwe gala-unform daarna overdra gen. Zaterdag worden de gevallenen her dacht op de Algemene Begraafplaats Crooswijk en zullen ongeveer duizend mariniers en ruim 1300 oud-mariniers defileren voor de minister van Marine, de bevelhebber van de Zeestrijdkrach ten en een aantal autoriteiten. Er volgt een receptie in het raadhuis en een taptoe, aangeboden aan de Rotter damse burgerij. Vooral van de zijde van de Vereniging „Contact Oud-Mari niers" bestaat veel belangstelling voor dit feest. (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal de regeling van de kostwinnersvergoeding voor dienstplichtige militairen, die ongehuwd zijn, met ingang van 1 januari a.s. be langrijk worden verbeterd. Is de militair hoofdkostwinner van het gezin, dan zal de vergoeding vijf en zestig procent van de bruto inkomsten van de militair in de burgermaatschap pij bedragen (men houdt dan rekening met een aftrek van twintig procent voor kosten van levensonderhoud en van vijftien procent voor zakgeld); is de militair mede-kostwinner, dan bedraagt de vergoeding vijf en veertig procent (aftrek voor levensonderhoud vijf en twintig procent en voor zakgeld dertig procent). Er wordt evenwel geen ver goeding toegekend indien en voorzover het gezinsinkomen f 75 per week be draagt voor een gezin van één persoon; dit bedrag wordt met f 5 verhoogd voor elk gezinslid meer en beloopt f 100 voor een gezin van zes personen. Voor een gezin van zeven of meer personen be draagt het maximum gezinsinkomen f 15 per persoon. Voor gehuwde dienstplichtige mili tairen blijft de regeling ongewijzigd (over het algemeen tachtig procent van het burgerinkomen met het zo juist genoemde maximum). De minister van Oorlog en Marine zal de burgemeesters ter zake dezer dagen doen inlichten. Volgens een verslaggever van het Belgische blad „De Standaard" te Lon den zouden de Belgische Omroep, het N.I.R. en de B.B.C. in principe over eenstemming hebben bereikt over de uitzending van TV-programma's van de B.B.C. in België. Koningin Juliana heeft vandaag de nieuw benoemde gouverneur van'Suri name, de heer J. van Tilburg, ten pa- leize Soestdijk beëdigd. De rechtbank te "Willemstad heeft vervroegd uitspraak gedaan in de rechts zaak tegen de voorzitter van „United Miners Union" op Curagao en de pen ningmeester. De dagvaarding werd op formele gronden nietig verklaard. Bei de bestuursleden werden in vrijheid ge steld. Zij stonden terecht op beschuldiging' van het verwekken van staking onder de werknemers bij de mijnmaatschap- pij Curagao. De officier van justitie had tegen de voorzitter een jaar en tegen de penningmeester acht maanden ge vangenisstraf geëist. (Van onze luchtvaartredacteur) In Londen is vandaag de uitgave voor 1956 verschenen van „Jane's all the world's aircraft", een luchtvaartjaarboek, dat al bijna een halve eeuw bekend staat als het naslagwerk bij uitstek voor de vliegtuigindustrie. De laatste jaren ge niet „Jane" vooral bekendheid door de gegevens die het ondanks het ijzeren gordijn over de Russische luchtmacht weet te verstrekken. Maar in dit opzicht is de nieuwe uitgave geen openbaring. De samenstellers beperken zich tot de opmerking, dat uit de laatste demon stratievluchten van de Rode luchtmacht boven Moskou is gebleken, dat het Westen zijn activiteit hij de vliegtuig- houw en het ontwerpen van nieuwe types niet mag laten verslappen. De prestaties van nieuwe Russische straal- bommenwerpers, jagers en helikopter* worden „behoorlijk hoog" genoemd, en er worden een tiental Russische vlieg tuigtypes opgesomd, waarvan niet veel meer bekend is dan dat ze bestaan. Een daarvan is een MIG, een verbe terde versie van de MIG-17, waaruit blijkt, dat de Russische constructeurs nog steeds voortbouwen op de MIG-15, die tijdens de strijd in Korea bewezen heeft een uitstekende straaljager te zijn. Van het Russische straalverkeersvlieg tuig, waarvan de Sovjet-leiders enige tijd geleden het bestaan reeds hebben onthuld, weet „Jane" te melden, dat het type veel weg heeft van de Britse Comet. Van de 405 pagina's, die het jaarboek telt, worden er nog geen tien in beslag genomen door gegevens en illustraties over de Russische luchtmacht. Hoe ge ring dit is, blijkt wel uit het feit, dat b.v. alleen al aan de produkten van de Nederlandse Fokkerfabrieken (de Friend ship, S-ll, S-12 en de S-14) ook dit jaar weer twee en een halve pagina zijn be is de meeste plaats ingeruimd. Volgens steed. Voor de Amerikaanse luchtvaart „Jane"heeft de Amerikaanse vliegtuigin dustrie dit jaar het hoogste produktie- peil in vredestijd bereikt. Een 84-jarige grijsaard uit Drachtster Compagnie is door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens het opzettelijk uitlokken van brandstichting in een boerderij te Doezum. De officier had een gevangenisstraf van twaalf jaar gevorderd. Advertentie orgen of over morgen stapt ze in de trein naar Genua, waar ze de boot vindt, die haar naar Pakistan brengt. Daar gaat ze zich in Mirpurkhas bij Karachi, dicht bij de woestijn, in het missiegebied der paters Francisca nen, voegen bij de tien andere leke- verpleegsters, die er een ziekenhuis op gang houden. In 1947 is een Ne derlandse verpleeg ster, in samenwer king met mgr. Mil tenburg, aartsbis schop van Pakistan, met dat ziekenhuis begonnen. Het wordt eerstdaags uitge breid van 23 tot 70 bedden en er is een polikliniek aan ver bonden. De dokter is een Duitse, vrou welijke arts, want de Mohammedaan se moraal tolereert niet, dat de vrouw medische hulp ont vangt van een ■-.an. Zuster Oomes en ook de collega-ver pleegster uit Fries land, met wie ze samen de grote sprong waagt, hebben zich verbonden voor vijf jaar. Dat is de voorwaarde. „Het is een hele tijd", zegt Riet Oomes, „en in het begin maakte iedereen het me tegen. Maar nu begrijpen ze toch wel, dat ik het heb gekozen; verpleegsters zijn er erg nodig". Ze zit zo rustig te praten thuis in Den Haag met het vriendelijke, blijde gezicht boven het onberispelijke blauwe bloesje, alsof er geen afscheid binnen het etmaal voor de deur stond. Afscheid vooral van het grote gezin met negen kinderen, waar zij als vijf en twintig-jarige de oudste is. Maar tiet is een grote steun, dat haar tweede moeder, die zelf ook ver pleegster was, deze keuze zo goed begrijpen kan. Na haar eindexamen gymnasium heeft ze eerst thuis haar eigen moeder, die het gezin ontvallen was, moeten vervangen. Toen die plaats gevuld was, is ze verpleegster geworden in het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag. Maar het gewone verpleegsterswerk in een ziekenhuis met z'n perfecte outillage bevredigde haar niet. Ze wilde meer „ontgin nen''. Het lezen van een reportage in de Katholieke Illustratie over de dringende behoefte aan lekekrachten in Pakistan maakte haar ineens duidelijk waar haar weg lag. Die veerde allereerst naar Weert, naar de missieprocure van de Minderbroeders. Daar was ze dit voorjaar om zich op te geven bij pater Van der Vat, de Nederlandse vertegenwoordi ger van de Pakistaanse missie. De „proeftijd" duurt dan nog maanden, er hoort onder andere een strenge psychologische keuring bij. De can didate moet immers in alle opzichten geschikt blijken voor de verant woordelijke taak, die ze op zich neemt en die veel geestelijke weer stand vraagt. Want het is een primitief leven zonder veel comfort en ont spanning. waarbij ieder door z'n persoonlijke inzet de goede sfeer in de eigen kring hoog moet houden. „Ik heb erg veel gehad aan het volgen van de voorbereidingscursus van de Memisa", zegt zuster Oomes. „Daar heb ik veel over tropische ziekten geleerd, maar vooral heb ik tussen die missionarissen iets begre pen van wat het missiewerk eigenlijk is. Hoe de hygiënische toestanden precies zijn, die ik zal vinden, weet ik niet. In de brieven, die ze me van daaruit hebben geschreven, wordt er over gezwegen. Je zult het zelf wel zien, was het enige, dat ze wilden los laten. Maar het is er ncgai primitief. Eén grote zaal met een schot, dat verschoven wordt naarmate er meer mannen of meer vrouwen zijn. In de omgang met de patiënten moet je je ook behelpen. Perfecte kennis van het Engels is een vereiste, maar van de eerste dag begin je de inlandse taal te leren, het Oerdu. In het begin zijn de inheemse helpsters zo'n beetje tolk. Ja, mijn uitzet is al weg. Twee kisten en een hutkoffer. Voor vijf jaar heb je heel wat nodig!" Het wordt gezegd met grote zekerheid en een aanstekelijk fris idealisme. Het verwondert ons niet, dat er onder haar collega's ook al zijn, die „er over denken".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5