P.y .d.A. is bezorgd over de gevolgen van een vrijere loonvorming Algemene loonsverhoging op korte termijn gewenst Oostenrijk maakt een volksauto Herhalingsoefeningen Landmacht in 1956 Eerste Kamer aanvaardt wets ontwerp-kleuter onderwij s Mr. DE GRAAF: \V ij praten met Indonesië niet over Nieuw-Guinea PATER STOKMAN: Missie en zending zijn te veel afhankelijk van gouvernement Het ski-seizoen is begonnen SCHAT-EILAND "Dan blüf'k wacht zei een man~ry die Het eerst de straat inkwam ,tot de zon met al haar stralen in het zeenat af daat dalen, maar ik haal eenstod van hui lang te staan vind ik een Rruis Toen hü terudkwam na een uur met vrouw en kinderen én z'n buur was er géén plaats meer op de stoep :vr zó verspreidde zich de roep H^van de grote meteoren - die de lucht zouden doorborent °LYCa IRRITEX DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 PAGINA 7 Motie-Romme over bodig geworden? 'n Mens heeft eigenlijk geen leven met dat brandend maagznnr... Maar Bennies brengen uitkomst I Sportflitsen verzen: JAN BOMANS tekeningen: CAREL VOGES Copyright: De Tijd Van de halfmiljoenste DKW tot een Ferrari D/N LANCLINE CREME 2000 kilometer Ronde van Nederland FAUSTO COFPI IN DE SLOOT Overzeese Gebiedsdelen in Tweede Kamer door ROBERT L. STEVENSON Gafcsonides in Rallye de Monte Carlo Verweerschrift van Amersfoortse voetballer DICKY VAN ERR IS WINT ENGELAND VERSLAAT IERLAND (5—1) CambridgeOxford 42 Indië wint testmatch tegen Nieuw-Zeeland 1 J (Van onze parlementaire redactie) De socialist Roemers opende woens dag de rij van sprekers in het Tweede Kamerdebat over de begroting van So ciale Zaken en Volksgezondheid, in welk debat de kwestie van de vrijere loon vorming ongetwijfeld de voornaamste »o! zal spelen. De heer Roemers zei dat de PvdA bereid is, de regering op de weg naar de vrijere loonvorming te volgen, doch hij wees met grote na druk op de bezorgdheid die zijn partij koestert voor de gevolgen van deze stap. Hij legde minister Suurhoff de vraag voor, wat de regering zal doen Indien het inderdaad de verkeerde kant sou uitgaan. De socialistische woordvoerder zei In ieder geval meer te voelen voor een algemene loonsverhoging, welke hij door de gunstige ontwikkeling in dit jaar zeer goed mogelijk acht. De PvdA zal zich echter niet verzetten tegen loon- differentiatie wanneer de mogelijkheden voor een dergelijke algemene loonsver hoging afgeremd worden. Hij doelde hierbij op de lange duur van het on derzoek, dat momenteel in de S.E.R. ingesteld wordt naar de ruimte voor loonsverhoging. Over de motie-Romme, welke na twee jaar uit de ijskast zal worden gehaald, merkte de heer Roe mers nog op, dat deze nu eigenlijk overbodig geworden is. Naar de vorm is zij verouderd, omdat de omstandigheden zich inmiddels ge wijzigd hebben nu de regering zich be reid heeft verklaard, tot vrijere loonvor ming over te gaan. Hij vroeg de mi nister, de S.E.R. een interimrapport te deen uitbrengen, waarbij de economische ontwikkeling in 1956 nog buiten beschou wing zal worden gelaten. Hij achtte het namelijk onjuist, voor loonsverhogingen op korte termijn reeds rekening te hou den met de ontwikkeling in 1956. De heer Roemers stelde verder nog de eis, dat de regering nauwkeurig zal omschrijven wat er nu eigenlijk met de term loondifferentiatie precies be doeld wordt en hoever men met deze differentiatie mag gaan. In ieder ge- val moeten er de nodige waarborgen komen dat het bedrijfsleven zich aan de spelregels houdt, want anders zal men belanden bij een vooroorlogse vrije loonpolitiek, die niemand in de Kamer meer terug wil. Oude en nieuwe schoenen Het kwam de heer Roemers begrij pelijk voor, dat de regering met de loonpolitiek een andere richting uit wil, nu het geleide systeem ernstige gebre ken is gaan vertonen. Dit systeem is door kritiek van alle zijden ondergra ven, terwijl de spanning op de arbeids markt geleid heeft tot illegale lonen In alle variaties van grijs tot zwart. Het bedrijfsleven nam de spelregels niet meer in acht en daardoor kon men met dit systeem nog maar moeilijk uit de voeten. Men moet echter geen oude schoenen weggooien voor men nieuwe heeft en als men nieuwe aangeboden krijgt, moet men ze eerst goed onder zoeken omdat ze wel eens slechter kunnen zijn dan de oude. Het was spr. namelijk nog niet duidelijk welke vorm de vrijere loonpolitiek nu eigenlijk zal aannemen. En wat verstaat men eigenlijk pre cies onder loondifferentiatie? De pro- duktiviteit en de rentabiliteit zullen daarbij o.a. bepalend zün voor het loon in de bedrijfstak, maar deze grootheden laten zich moeilijk vaststellen omdat de gegevens maar al le vaak ontbreken. Verder is het nog een vraag hoever men met de loonverschillen mag gaan en of daar niet het gevaar m schuilt, dat de grootste loonsverhoging die tot stand komt steeds als een magneet werkt en de lagere lonen naar zich toe trekt. Sprekend over de huidige loonsituatie •telde (te heer Roemers, dat een alge mene loonsverhoging niet achterwege mogen blijven wanneer de prezen niet dalen. Tot nu toe zijn de prijzen alleen maar constant gebleven, terwijl het nationale inkomen gestegen is. Hij betreurde het daarom, dat het onder zoek van de S.E.R. naar de ruimte voor loonsverhogingen zo lang uitblijft. Als een van de redenen daarvoor zag hij, dat de S.E.R. opdracht gekregen heeft, in dat onderzoek reeds rekening te houden met de totstandkoming van een huurverhoging, de invoering van de ouderdomsverzekering en de ontwik keling van het nationale inkomen in 1956. Vooral het laatste zal zeker aan leiding geven tot eindeloze discussies, waardoor de loonsverhoging langer uitblijft dan gewenst is. Een oplossing daarvoor zou volgens de heer Roemers verkregen kunnen worden wanneer de minister de S.E.R. verzoekt een inte rim-rapport uit te brengen over de eco nomische ontwikkeling, zoals die zich dit jaar voltrokken heeft. Er zal dan blijken dat er ruimte is en die zal men dan kunnen besteden voor een verdere afschaffing van de loonverschillen door gemeenteclassificatie en voor de ge leidelijke invoering van de gelijke be loning voor mannen en vrouwen, de zgn. equal pay. De tweede spreker, de heer Stapel kamp (AR), heeft meer vertrouwen in het bedrijfsleven. Hij deelde daarom de vrees van de heer Roemers niet Hij betreurde het dat de regering twee- enhalve maand na het S.E.R.-advies nog steeds niet verder gekomen was dan alleen een beginselverklaring over de vrijere loonvorming. Dat voorspelt, dacht hij, niet veel goeds over het tem po waarin deze zaak zich gaat voltrek ken. Daarom gaf hij de bewindsman de raad om niet te wachten met de vol gende stap in de goede richting en de S.E.R. reeds enige bevoegdheden van het College van Rijksbemiddelaars over te doen vóór de nieuwe loonwet tot stand gekomen is. Het debat is vandaag voortgezet. Advertentie Zo lang 't niet opkwam, was de dreiging er toch en zo was er dan, zelfs zonder enige aanwijzing, van eten al geen sprske meer. Maar.... komt 't eenmaal zo ver, dan Is ook de meest snerpende zuurbrana (U kent dat) met een of twee Rennies be zworen. Die doven het vuur en stillen de pijn. Radicaal! 'n Heerlijk veilig gevoel zo n paar Rennies op zak - bij voorbaat. Altijd bij de hand en als de nood aan de man komt, onmiddellijk baatWaarom zou U ze niet bij U steken? Er bestaat een grote kans, dat de Puch-Werke op de a.s. voorjaarsbeurs te Wenen met een Oostenrijkse volks wagen, twee- en vierpersoons, zullen uitkomen, aldus meldt het bureau voor de Oostenrijkse buitenlandse handel. Het schijnt, dat in de zomer van het volgende jaar met de produktie in se rie vermoedelijk 1000 stuks per maand een aanvang zal worden gemaakt. De vierpersoonsuitvoering van de Puch-volkswagen, die naar men zegt een kruising tussen de Fiat 600 en de Gofo- mobil zal zijn zal 20.000 schilling en de twoseater 18.000 schilling kosten. De tweetakt luchtgekoelde boxer-motor heeft een cylinderinhoud van 500 cc en een capaciteit van 17 pk. Het benzine verbruik is 5% a 6 liter per 100 kilo meter, terwijl een maximumsnelheid van 95 km per uur kan worden bereikt. De kwestie van de licentie is nog niet duidelijk, aangezien de Steyr-Daimler- Puch A. G. met de Fiatfabrieken te Tu rijn een contract hebben lopen, op grond waarvan de Puch-Werke geen auto's mogen maken. Men verwacht echter, dat deze moeilijkheid binnenkort uit de weg zal worden geruimd. Te Thon- dorf is reeds de fabriek voor de nieu we wagen verrezen, terwijl de zendin gen van onderdelen voor het machine park reeds binnenkomen. De Puch-Wer ke beschikken niet over de mogelijk heid, de Carrosserieën voor de volkswa- fe". z,e.lf te bouwen, zodat deze waar- schijnhjk te Steyr zullen worden ver vaardigd. men on ShU/tin,aam'le .voetbalwereld leeft roes Het natie86!1 'n een vrcugde- overybnniSgen (le2eena8 M t"1,^6 de befaamd^ ColumWaanse clubD^po? tivo Independiente de Medellin die od haar tournee vrijwel alle tegenstanders met klinkende cijfers heeft verslagen Het.dubbelspel van de ontmoeting Belgie-Denemarken in de halve finales van het toernooi om de Koning Gus taaf-beker is gewonnen door de Denen Hiermee heeft Denemarken een beslis sende voorsprong van 3-0 genomen en zich in de finale tegen Zweden ge plaatst. Wereldkampioen Geoffrey Duke is per vliegtuig naar Milaan vertrokken om te onderhandelen over een con tract voor het komende motorsportsei zoen met GUera. Bij K B. is bepaald, dat in 1956 voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst komen of blijven de gewone dienstplichtigen, behorende tot de landmachtonder delen, in de volgende staat vermeld, en ten hoogste voor de duur, mede in die staat aangegeven. De minister van Oorlog is gemachtigd de bovenbedoelde duur te bekorten, dan Wel de opkomst voor enkele onderdelen geheel achterwege te laten. Maximum duur verblijf in werkelijke dienst Onderofficieren en door de minister van Korporaals en Onderdelen Oorlog nader aan te soldaten wijzen categorieën korporaals en soldaten Onderdelen van de 3e divisie 35 dagen 30 dagen Aantal legerkorpsonderdelen 35 dagen 30 dagen Aantal territoriale onderdelen 38 dagen 30 dagen Aantal basis onderdelen 50 dagen 45 dagen ■\antal afdelingen zware luchtdoelartillerie 45 dagen 31 dagen Aantal afdelingen lichte luchtdoelartillerie 24 dagen 24 dagen Aantal compagnieën Nationale Reserve 17 dagen Aantal aanvullingsdetachementen voor inter- (eallieerde staven 35 dagen 30 dagen Aaital onderdelen ten behoeve van de scheids rechterlijke dienst 35 dagen 30 dagen DIM DOM •A" Bij Auto Union in Düsseldorf is in november het halfmiljoenste voertuig van de na-oorlogse produktie van de lopende band gekomen. Inmiddels heeft men 11.000 man personeel in dienst. De gezamenlijke Duitse automobiel industrieën verwachten dat de totale uitvoer van hun produkten in 1955 een waarde van meer dan 3,5 miljard D.M. zal hebben. West-Duitsland zou dan na de Verenigde Staten en Engeland de derde plaats onder de uitvoerende lan den innemen. De Ford Thunderbird, min of meer een sportwagen, loopt nu precies een jaar. Het succes van dit nieuwe model is boven verwachting geweest. In het modeljaar 1955 is de omzet van de wa gen 20 pet. groter geweest dan van alle andere sportwagens, Amerikaanse en buitenlandse, tezamen. De benzineprijs in Oostenrijk is verlaagd. De normale benzine kost nu 3.10 (3.70), de super 3.65 (3.95). Er gaan geruchten dat Chevrolet binnenkort zal uitkomen met een nieu we sportwagen. Het jongste model, de Corvette, is reeds uit de produktie ge nomen. Een brandstofverbruik van 8,19 liter per 100 gereden km bij een gemid delde snelheid van 60 km per uur werd bij de nieuwe Standard „Vanguard" III Saloon gemeten tijdens een officiële proefrit, gehouden door de Royal Au tomobile Club in Groofc-Brittannië. De Belgische coureur Gendebien heeft op de baan van Modena langduri ge proefritten gemaakt met een nieuwe Ferrari, waarvan de fabriek nog geen bijzonderheden bekend heeft gemaakt. Er werd alleen gezegd dat het een proef model gold. Advertentie Geneeit puistjes, jeuk en Irritoties. Als Dag- en Nachtcrème te gebruiken. I HELPT DIRECT I Tube 2.2} Alléén GLYCA rüWe< rode en *9enee" handen. r;°ngen Geneest droge huid! Pet f l.}0 Tube VERZORGT UW HUID MET DR SWAAB'S SPECIALITÉ S (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft zich gister middag zonder hoofdelijke stemming verenigd met het door de minister van O., K. en W., mr Cals, ingediende ont werp Kleuteronderwyswet. Zoals reeds in een deel van onze editie van gisteren werd medegedeeld, heeft de heer De Loor (PvdA) bij de behandeling van dit wetsontwerp een motie ingediend. In deze motie, die mede was onderte- kend door de heren Derksen (KVP). Aigra (AR) en Wendeiaar (WD) spreekt de Kamer de hoop uit, dat de regering in samenwerking met de Gedeputeerde Staten en de gemeenten een oplossing zal trachten te vinden, om een extra uitkering aan die gemeenten, die reeds uit eigen middelen het kleuteronderwijs hebben gesteund, te verlenen. tot. <ie moti® was een be- Sfit v. le,-,w Waardoor deze kosten den verueed f!ïlfentef0nds zouden WOr- dTt^? I afgevaardigden acht ten dit krenkend, omdat, naar zij zeiden, die gemeenten door hun besluit om het kleuteronderwijs te steunen, af hebben moeten zien van andere projecten. Zij De achtste Ronde van Nederland, die van 6 tot en met 13 augustus onder auspiciën van de K.N.W.U. en georga niseerd door de N.V. Efor zal worden gereden, heeft, behoudens de definitieve goedkeuring van het ministerie van Waterstaat, de volgende route: Utrecht Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Mep- pel, Assen, Groningen, Leeuwarden, Bolsward, Afsluitdijk, Hoorn, Zaandam, IJmuiden, Haarlem. Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven, Maaseik, Maastricht, Heer len, Aken, München-Gladbach, Venlo, Helmond, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Winterswijk, Hengelo, Ensche de, Oldenzaal, Almelo, Deventer, Apel doorn, Hilversum, Amsterdam. De route heeft een lengte van pl.m. 2.000 kilometer in totaal en is onderver deeld in acht dagetappes van gemiddeld 200 km, die de karavaan door geheel Nederland en een gedeelte van België en Duitsland zullen voeren. Na een nauw keurige selectie door de technische com missie van de Ronde van Nederland worden de ploegen, welke het renners- veld zullen vormen, samengesteld. Naast een drietal Nederlandse ploegen zal een keuze worden gemaakt uit équipes van België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Spanje en Zwitser land. Uit dit internationale .veld zullen negen ploegen worden samengesteld, elk van acht renners. Fausto Coppi is ongedeerd gebleven bij een auto-ongeluk, waardoor zijn wa gen zwaar beschadigd werd. In dichte mist geraakte zijn auto van de weg af en kwam in een sloot terecht. Duke, die door de sportcommissie van de F.I.M. voor 6 maanden geschorst is, wil een gedeeltelijke opheffing van zijn schorsing zien te verkrijgen. Hij zal zich persoonlijk tot de F.I.M. wenden. zagen de maatregel van de minister als „straf" voor de goede wil van de ge meenten. Hoewel het wetsontwerp zelf werd aanvaard, is de stemming over de motie uitgesteld tot de volgende vergadering. Naar aanleiding van deze stap van de Kamer verklaarde minister Cals dat hij het niet waarschijnlijk achtte, dat een dergelijke vergoeding binnen het kader van de wet mogelijk zou zijn. Misschien kan hiermee rekening wor den gehouden bij de Algemene Maat regel van Bestuur, die de kosten van het kleuteronderwijs moet vaststellen, doch dit is lang niet altijd zeker. Bo vendien zou dit consequenties met zich mee brengen ten aanzien van andere ontwerpen, o.a. betreffende het middel baar onderwijs, die nog in voorbereiding zijn. (Van onze parlementaire redacteur) „Naar onze overtuiging kan op de a.s. ministersconferentie geen sprake zijn van discussies over Nieuw-Guinea". Met deze uitspraak bracht mr. De Graaf (KVP) het debat over de begro ting van Overzeese Gebiedsdelen op een actueel plan. Over de soevereiniteit van Nieuw-Guinea sprak ook prof. Lemaire (KNP), die vond dat wij er zelfs geen woord aan behoeven te besteden, zo vanzelfsprekend is die zaak. De com munist Wagenaar vond het even van zelfsprekend dat die soevereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. De heer Stuf kens (PvdA) sprak van de „plicht van Nederland om het volk van Nieuw-Guinea zelfstandig te ma ken". De algemene mening was dat het land nog steeds met grote kinderziekten te kampen heeft. De ambtenarij tiert er welig en dit is een gevaar voor een ge zonde ontplooiing van het particulier initiatief. Deze klacht klonk door in be schouwingen van de heren De Graaf, Lemaire en Stufkens, die allen aan dacht vroegen voor het zelfstandig wor den van de Papoea's in de adviesraden De heer Hazenbosch (AR), partijge noot van gouverneur Van Baal, ver klaarde zich nog steeds voorstander van de „geleidelijkheidspolitiek" in te genstelling tot mr. De Graaf, die hij een aanhanger noemde van de „bulldo- zerpolitiek". Hü informeerde naar de rechtspositie van de ambtenaren en bracht het gesprek ook op het onder wijs. Vestiging van middelbare scholen ziet hij als een zaak van groot belang. Over dit onderwijs deed pater Stok man een boekje vol klachten open. Ondanks de erkende vrijheid van onder wijs houdt het gouvernement alles in de hand. Missie en zending zijn veel te veel afhankelijk, aldus deze spr. Hij vroeg om snellere invoering van het Nederlands als voertaal, verbetering van de opleiding en salariëring van de goeroes, uitbreiding van het aantal ge subsidieerde vervolgscholen en vorming van zgn. brugklassen, waardoor alge- In Garmisch-Partenkirchen is reeds de eerste grote ski-wedstrijd gehouden. Hier glijdt de Oostenrijkse Hilde Hofherr naar beneden langs een van de hel lingen van de Zugspitze in de reuzen-slalom voor dames, welke hier bij zware sneeuwval en dus met weinig zicht werd gehouden. Mej. Hofherr moest in dit evenement de eerste plaats delen met het Duitse meisje Mirl Buchner. Beiden legden nl. het 1300 meter lange traject met 40 doorgangen en met een hoogte verschil van 270 meter, af in 1 min. 23 seconden. Hilde Hofherr is de grote troef van Oostenrijk in de damesnummers van de olympische winterspelen in Cortina. (Vertaald door Yge Foppema) '•■■IMIIIIIIIIIIIIlllllllllHllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllu Ineens sprong Silver op; met één hand steunde hü tegen de muur. „Nou waarschuw ik je voor de laatste keer George, bulderde hij. „Nog één bru taal woord van jou en je zult het met me moeten uitvechten. Hoe we hier weg moeten komen? Weet je dat? Dat had jij moeten vertellen, jij en de rest. Doordat jullie je d'r mee bemoeid hebben, heb ik m'n schoener verspeeld. Weet jij d'r nou raad op? Natuurlijk niet, jij hebt net zoveel benul als een kakkerlak. Maar je kunt tenminste behoor lijk tegen me spreken, en dat zul je ook doen, George Merry, daar kun je donder op zeggen." „Da's niet meer dan billijk," zei de oude Morgan. „Billijk? Dat zou'k ook zeggen," zei de scheepskok. „Jij hebt het schip verspeeld, ik heb de schat ge vonden. Wie kan het nou beter? En nou leg ik het bijltje er bij neer voor de donder! Kies nou maar als kaptein wie je wilt, ik heb er genoeg van." „Silver!" riepen ze. „Lang leve Braadspit! Braadspit is onze kaptein!" „Zo, tappen jullie uit dat vaatje?" riep de kok uit. „George, je zult een andere gelegenheid moe ten afwachten, man, en wees maar blij dat ik geen wraakzuchtig gemoed heb. Maar zo ben ik nooit ge weest. En nou die zwarte mop, jongens, daar schiet je nou niet veel mee op hè? Dick heeft z'n Bijbel verpest en dat zal 'm lelijk tegen de kop waaien, maar dat is dan ook zo ongeveer wel alles." „Je kunt et toch nog wel zweren, is 't niet?" vroeg Dick, die kennelijk niet óp zijn gemak was over de vloek die hij over zich had gelaten. „Een Bijbel met een gat er in?" riep Silver ho nend. „Niks d'r van. Dan kun je net zo goed een eed op een liedboek doen." „Zo?" riep Dick, toch min of meer opgelucht. „Nou, da s dan tenminste altijd nog wat." „Hier Jim, daar heb je wat om te bewaren," zei Silver en wierp me het schijfje papier tóe. Het was cirkelvormig, ongeveer anderhalve duim in middellijn. De ene kant was onbedrukt, want het was de laatste bladzij geweest; op de andere stonden een paar verzen uit de Openbaring, onder andere deze woorden, die zich diep In mijn geheugen boor den: „Maar buiten zullen zijn de honden en de doodslagers. De bedrukte kant was zwart gemaakt met houtskool, die alweer begon los te laten en mijn vingers vuil maakte; aan de onbedrukte kant was, eveneens met houtskool, één woord geschreven: „Afgezet. Terwijl ik dit schrijf ligt deze herinne ring naast me, maar van het geschrevene is niets meer over dan een enkele kras, misschien met de nagel van een duim gemaakt. Dat was het einde van dit nachtelijk avontuur. We kregen nog een oorlam en daarna gingen we allemaal slapen. De enige wraakneming van Silver was dat hij George Merry op schildwacht zette en dreigde dat hij hem zou vermoorden als hü zün plicht verzuimde. Het duurde lang voor ik een oog dicht kon doen, en de hemel weet dat ik genoeg te overdenken had. Daar was de man die ik die middag dood geschoten had, myn eigen hachelüke positie, en vooral het merk waardig spel dat Silver nu was gaan spelen, met de ene hand de muiters in toom houden en met de andere alle mogelijke en onmogelijke middelen aan grepen om zich met recht en wet te verzoenen en zyn armzalig leven te redden. Hü sliep zelf rustig en snurkte luid; toch had ik in mü'n hart medelü- 1 n -l!1 ^ern' al was hij dan ook nog zo'n schurk, als ik dacht aan de donkere gevaren die hem om- ringden en de smadelüke dood aan de galg die hem wachtte. HOOFDSTUK XXX. Op mijn woord van eer. Ik werd wakker of liever gezegd we werden allemaal wakker, want ik kon zien hoe zelfs de schildwacht opschoot uit zün scheve houding tegen de deurpost van een heldere, opgewekte stem die ons van de rand van het bos aanriep. „Blokhuis ahoy!" riep de stem. „Hier is de dok ter." Het was inderdaad de dokter. Ik was blü dat geluid te horen, maar mün vreugde was niet onver mengd. Met schaamte dacht ik aan mün ongedisci plineerd gedrag en mijn stiekem verdwijnen, en toen ik rondkeek waar dit alles me had gebracht, bü welke metgezellen en in wat voor gevaren, durfde ik hem niet aankijken. Hü moest wel zijn opgestaan toen het nog donker was, want de dag was maar net aangebroken en toen ik naar een schietgat liep en uitkeek, zag ik hem, evenals eens Silver, tot halverwege zün knieën in de ochtendnevel staan die over de grond hing. „Ha, dokter! Goeiemorgen dokter!" riep Silver, meteen klaar wakker en stralend beminnelük. „U bent er ook al vroeg bij. Ja, ja, de vroegte wint, u weet het wel. George, kom es in de benen, man, en help dokter Livesey binnen boord. Uw patiënten maken 't best, dokter allemaal kiplekker." Zo babbelde hü maar voort, staande op de top van de heuvel met zün kruk onder de arm en een hand gesteund tegen de wand van het blokhuis de oude Jan Silver in alle opzichten, in stem, ma nieren en uitdrukking. „En we hebben een hele verrassing voor u, dok ter." ging hü voort. „We hebben hier een kleine vreemdeling "hè, hè! een nieuwe kostganger, en hq ziet er uit als de levende gezondheid en hü heeft de hele nacht als een roos geslapen, vlak naast me steven aan steven hebben we gelegen." Dokter Livesey was inmiddels over de palissade geklommen en al tamelük dicht bü de kok: ik kon horen dat zyn stem anders klonk dan te voren, toen hü zei: „Jim toch niet?" „Dezelfde Jim van altijd," zei Silver. De dokter bleef stokstüf staan, maar hü zei niets. Het was net of hü een paar tellen nodig had voor hü weer verder kon gaan. „Wel, wel," zei hü tenslotte, „eerst de plicht en dan het plezier, zoals je zelf had kunnen zeggen, Silver. We zullen die patiënten van je eens beküken." (Wordt vervolgd meen vormend voortgezet onderwijs voor Papoeakinderen mogelijk wordt. Tenslotte vroeg hü een ruimere subsi- diëringspolitiek in het algemeen. „Wan neer Nieuw-Guinea dan nu nog niet an ders kan zqn dan een ambtenarenstaat, dan moet de wet toch soepel worden toe gepast, anders komen wü er niet." Gatsonides zal met de Fransman M. Becquart in een Standard deelnemen aan de Ralley de Monte Car lo 1956, die van 15 tot 23 januari wordt gehouden. Zij hebben Lissabon als startplaats gekozen. In totaal zullen elf Nederlandse equipes deelnemen. De tien andere ploegen hebben de volgende sa menstelling: H. A. Maasland (Den Haag) en R. Slotemaker (Den Haag) met Alfa Romeo super 1900, startplaats München; V. Dassen (Maastricht) en K. Hertzdahl (Maastricht) met Porsche, startplaats Stockholm: J. A. J. Heidendahl (Utrecht) en J. H. Boekhout (Zeist) met Peugeot 203, startplaats Stockholm; J. Hulsker (Rotterdam) en M. Duyzings (Maas tricht) met Fiat 1100 tv. startplaats Stockholm; Th. J. Koks (Haarlem) en R. Gorris (Rotterdam) met Volkswagen, startplaats Stockholm; prof. dr. W. van Lammeren en D. W. van Voorden (Zalt- bommel) met Porsche, startplaats Stock holm; W. Nout (Utrecht) en J. Daniels (Amsterdam) met Opel Rekord, start plaats Parijs; W. G. D. Verzijl (Dor drecht) en dr. E. M. v. d. Berg (Amers foort) met Fiat 1100 tv, startplaats Stockholm; W. van Zyl Jr. (Arnhem) en J. Bleeker Jr. (Hengelo) met Opel Rekord, startplaats Stockholm; W. J. J. Tak (Amsterdam) en F. van der Vlugt (Den Haag) met Mercedes 300 sl, start plaats Stockholm. Dinsdagavond heeft de Amersfoortse voetballer S. bü de KNVB zijn verweer schrift ingediend. De bond had, zoals men weet, S. om opheldering verzocht, omdat hij volgens de bond naar aanlei ding van zijn aanklacht tegen een speler van „Rigtersbleek", tegenover de politie rechter en tegenover de strafcommissie van de KNVB verschillende verklarin gen zou hebben afgelegd. Dat er sprake was van een andere woordkeus, ligt volgens het verweerschrift voor de hand. De politierechter vroeg naar de juiste toedracht en toen zei hij, dat hü op een zeker ogenblik van achteren een trap kreeg. Hij viel en toen hü omkeek, zag hij dat de speler van „Rigtersbleek" de enige man in zijn buurt was. Met de verklaringen van anderen was dit blijk baar voor de politie-rechter een vol doende bewijs. Voor de strafcommissie van de KNVB legde S. een verklaring af, waarin hü zeide, dat hy op het moment, dat hü de trap ontving, niet zag wie de dader was. Omkykende bemerkte hy, dat al leen de aangehaalde speler in zijn nabij heid was. In deze vérklaring, welke vol gens S. in feite op het zelfde neerkomt als die, afgelegd tegenover de politie rechter, gebruikte hij dus het woordje „niet". Daardoor waarschijnlijk heeft de bond in de veronderstelling verkeerd, dat S. afwijkende verklaringen zou heb ben afgelegd. Dicky van Ekris heeft woensdagavond te Praag bü internationale zwemwed strijden de Nederlandse kleuren fraai verdedigd. Nederland was vertegen woordigd door een ploeg van De Rob ben. bestaande uit Judith de Nijs, Greet- je Kraan. Dicky van Ekris en Rita Kroon. Dicky van Ekris behaalde een overtuigende zege op de 100 meter rug slag in 1 min. 16,4 sec. Tweede werd de Frangaise André in 1 min. 18,4 sec. en derde de Tsjechische Sperl in 1 min 21 sec. De 400 meter vrije slag leverde een overwinning op voor de Tsjechische Marek die 5 min. 24,5 sec. noteerde. Ju dith de Nijs tikte als tweede aan in 5 min. 28.4 sec en mej. Kloucek (Tsj.- slowakije) werd derde in 5 min. 46,6 S6C. Bij de heren nam de Fransman Bozon natuurlijk de 100 meter rugslag voor zyn rekening. Zijn tijd was 1 min. 4,5 sec Na afloop van de wedstrijden heeft Jari Stender zijn trainingsmethoden ge demonstreerd. De in Goodison Park te Liverpool ge speelde interleaguewedstrijd Engeland- Ierland is in een overwinning van 5-1 voor de Engelsen geëindigd. De rust stand was 3-0. In weerwil van de sprekende cijfers hebben de Ieren een goede verrichting geleverd, want hun tegenstanders kwa men uit met de volledige ploeg die een week geleden met 4-1 van Spanje had gewonnen. Tot het einde toe boden de gasten, die in de eerste vijf minuten twee keer dicht by een doelpunt kwa men, verwoed tegenstand. Zy speelden vaak uitstekend. Voor de Engelse doel punten Perry, de Ier Mackey die in eigen doel trapte, Atyeo, Clayton en Byrne uit een penalty. Gibbons was de maker van het Ierse doelpunt. Cambridge heeft de jaarlijkse voet balwedstrijd tegen Oxford, die -voor de 72ste maal gespeeld werd, met 4-2 ge wonnen. De ruststand was 3-1. Dit was de 30ste zege van Cambridge in de reeks. Oxford heeft 28 maal ge wonnen. Veertien wedstrijden eindig den onbeslist. Indië heeft de tweede testmatch cricket tegen Nieuw-Zeeland, te Bom bay gespeeld, met een innings en 27 runs gewonnen. In de eerste innings sloot Indië op 421 voor 8, terwijl Nieuw- Zeeland het bracht tot 258 all out. In de tweede innings scoorden de Nieuw- zeelanders slechts 136 runs. De Haagse yshockeyploeg HYC is naar Lausanne vertrokken voor een aldaar te houden internationaal toer nooi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7