AMSTERDAMS BINNENSTAD Gezin met acht kinderen kon ternauwernood vluchten Zestig brandweerlieden leveren met 6 kanonnen en 17 hand stralen een vergeefse strijd Spoedige hulp geboden Aankomst Indonesische delegatie PAKHUIS IN LAAIENDE VUURZEE IN Akkoord tussen Nederland en Indonesië Mr. Luns bevestigt gunstige berichten uit New York Na Den Haag Genève? Akkoord over West-duitse vlootsterkte Straaljager neergestort op een Engels Het weer Vannacht om half drie ,,De goede sfeer niet bederven" Weduwen in nood Ministersconferentie OPENING VAN NEDERLANDS- INDONESISCHE CONFERENTIE mm*. vamen bouwkosten, Nog meer regen mtfoumuj! Onbestendig RESOLUTIE OVER NIEUW-GUINEA Om half vijf op het Binnenhof Nederlandse kringen gereserveerd VERHOOGDE Bi/DRAGEN i (Van een verslaggever) Twee uur lang hebben zestig man van de Amsterdamse brandweer - de helft van het in dienst zijnde korps - met groot materieel vannacht tussen half elf en half een vergeefs slag geleverd met een der heftigste pakhuisbranden, welke de laatste jaren in de Amster damse binnenstad hebben gewoed. Op het hoogtepunt van de brand, rond middernacht, wierpen zes waterkanons en 17 handstralen gigantische watermassa's op het oude zeventiende-eeuwse pakhuis aan de Geldersekade 99, dat, volgepakt met rubber banden, hout, vellen en paardehaar, van de kelder tot de zolder brandde. Duizenden Amsterdammers verdrongen zich op de wallekant aan de oude gracht om niets van het spectaculaire schouwspel te missen en zij waren er getuige van, dat tienduizenden kubieke meters water niet in staat waren het vuur tot wijken te brengen. Toen de brandweerkomman- dant J. B. Schuitemaker om vier minuten over half een het sein „brand meester" gaf, stonden er van het pakhuis nog slechts de voor gevel en een deel der zijgevels. Nog enige uren moest er nageblust worden, want het vuur laaide met verbeten hardnekkigheid steeds weer op een andere plaats op. Voor de vijfde maal na de oorlog heeft de hoofdstad een historisch pakhuis door brand verloren. commentaar de ruim 75.000 EXCLUSIEVE SKIKLEDING ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26471 Één dode De brand begon om half elf toen een zware ontploffing gevolgd door een tweede de omgeving van de Gelderse kade en de Nieuwe Jonker- en Rid derstraat opschrikte. De chauffeur J. Storm, juist een uur tevoren terugge keerd van een rit van acht dagen door Duitsland, hoorde de ontploffingen en zag uit zijn woning, die tegen het pakhuis is aangebouwd, een grote steekvlam die onmiddellijk de vier verdiepingen van het twintig meter hoge pakhuis in lichter laaie zette. In alle haast kleedde hij zijn acht kinderen, die al te bed lagen. Geholpen door zijn vrouw bracht hij ze over een plat dak in veiligheid. Later kon hij ook het huisraad nog redden. Het vuur had inmiddels met een ra zende snelheid om zich heen gegrepen. De inhoud van het pakhuis bestond uit louter hoog brandbaar materiaal. Ver deeld over de vier verdiepingen waren er een opslagplaats van rubberbanden, een drogerij van vellen, een paardehaar verwerkend bedrijf en een kleine hout opslag. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit de, door de ex plosie opengeslagen, luiken van het pand. Op het signaal zeer grote uit slaande brand verscheen de brandweer met veel materieel. Van de Geldersekade, waar ook de drijvende brandspuit Jan van der Hey- den spoedig arriveerde, werd het vuur bestreden met zes waterkanons. Aan de achterzijde, waar de brand aan vankelijk het ergst was, spoten tien stralen tegelijk. In de smalle stegen naast het pand was het levensgevaar lijk in verband met het instortingsge vaar. Daarom werden slangen geleid door het pand van de aangrenzende Lucky dassenfabriek. De vrees voor instorting werd al spoedig bewaarheid. Om elf uur stortte het achterste deel van de zijgevel met donderend geraas in de steeg. Het vuur was toen al niet meer te remmen. Tegen half twaalf had het er de schijn van dat men de brand meester was, doch ongemerkt had het vuur zich door de kelder en langs de zolder naar de voorzijde gevreten. Met een angstwekkende gloed, die de brandweerlieden en de aanwezige auto riteiten deed terugdeinzen brak het plotseling uit het dak en uit alle pak huisluiken. Het waterkanon van de Jan van der Heijden kwam in actie, maar het moest zijn werk spoedig staken toen bleek dat de vier aangesloten kanons op de wallekant reeds alle energie van de drijvende brandweerboot vroegen. Tegen twaalf uur bereikte het vuur zijn hoogtepunt. Commandant Schuite maken gaf opdracht speciaal te letten op instortingsgevaar toen bij de muur ankers in de oude pakhuisgevel grote scheuren ontstonden waaruit een wa terval van bluswater stroomde. Als een kachel brandde het pakhuis van kelder tot zolder. Eerst toen het vuur al het opgeslagen materiaal had verteerd, zag men de gloed geleidelijk minderen. De von kenregen bedreigde de omgeving, doch slechts op één plaats ontstond een, spoedig gedoofd, begin van brand. De gehele omgeving van de Geldersekade stond in een mist van rook. Het blus water stroomde aan beken door de nauwe straatjes aan de achterkant van het pand. Diep in de nacht konden de v(jf mo torspuiten en drie ladderwagens gelei delijk aan inrukken. De brandweer man Gerrit Both uit de Govert Flinck- straat werd bij een poging om het pakhuis binnen te dringen door rook bedwelmd. Hij werd door de G. G. D. behandeld. De brandmelding bereikte de ge meenteraad juist aan het eind van een begrotingszitting. Na het slot spoed den zich de burgemeester, de wethou ders mr. F. v. Wijck, mr. R. van den Bergh en Th. Steinmetz met vele raads leden naar de brand. Slechts korte tijd tevoren had men nog gedebatteerd over de kwaliteit van de dagelijkse maaltijden van het brandweercorps. (Van een bijzondere medewerker) Terwijl wij dit schrijven is in de Tweede Kamer weer het jaarlijk se debat aan de gang. waarvoor als regel de grootste belangstelling be staat bij het publiek. .Sociale Zaken" behandelt immers de aangelegenheden, die ons aller dagelijks bestaan aangaan. Tot nog toe hebben deze discussies een tamelijk bevredigend verloop. De loon- besprekingen gaan in de richting, die zowel de K.V.P. als de katholiek sociale organisaties reeds meerdere jaren voor staan. Dat de weduwen en wezen rege ling nog niet in een verder gevorderd stadium is gekomen, is voor ons geen teleurstelling meer. Wel is het feit, dat de noodregeling waarom de K.V.P. nu anderhalf jaar geleden heeft gevraagd nog steeds niet tot stand kwam, op zich een zeer ernstige teleurstelling. Maar toen staatssecretaris van Rhijn destijds aan de S.E.R. vroeg om een advies be treffende een definitieve regeling op verzekeringsbasis, stond het voor ons al vast dat deze definitieve regeling nog wel enige tijd op zich zou laten wachten. Een vakman als minister Suur- hoff had dit eveneens kunnen beden ken. Daarmee zou hij zich de kritiek hebben bespaard, die wij zowel de heer De Kort (KVP) als mr. Van Lier (Pv dA) hoorden uitspreken. Het is hierbij juist op te merken, dat mr. Van Lier zeer duidelijk namens de socialistische fractie sprak. Ere wie ere toekomt. Toen de KVP- studie-commissie Sociaal destijds met het plan kwam om weduwen, die in Nederland in een zeer besliste noodtoestand verkeren, te helpen, was Het Vrije Volk er als de kippen bij om aan de KVP te ver wijten, dat deze kennelijk iets wenste af te snoepen van de socialistische mi nister Suurhoff. Reeds toen heeft de PvdA-fractie zich bij monde van mr. Burger losgemaakt van de Vrije Volk zuurheid, en verklaard dat waar nood is geholpen moet worden, onverschillig van wie het initiatief komt. Inmiddels is er t.a.v. de weduwen en wezen nog niets gebeurd en deze situa tie is te ernstiger en meer in strijd met de sociale rechtvaardigheid, naar mate de welvaart in ons land toeneemt. Er moge nog even kort aan worden herinnerd waar het in feite om gaat. Het KVP-studierapport becijferde des tijds dat ongeveer 75.000 weduwen moe ten trachten rond te komen met een inkomen, dat ver beneden het z.g. zede lijk minium blijft, 90 pet. van deze 75.000 weduwen beneden de 65 jaar bleken n.l. een inkomen te hebben van minder dan 3.000,-. Verdere cijfers toonden aan dat 56 pet. van deze groep minder dan 1.000,- inkomsten per jaar heeft, en 13 pet. bleek een inkomen te hebben tussen 1.000,- en 1.500,- zodat verreweg het grootste aantal de zer minimumlijdsters het moet zien te redden met minder dan ƒ1500 per jaar. Als men dan bedenkt dat verreweg de meesten de volledige zorg hebben voor jonge kinderen dan is het zonder meer duidelijk dat hier met de grootste snel heid moest worden ingegrepen. (Vervolg op pagina 6) Het KNMI te De Bilt deelt mede: Zachtere oceaanlucht drong via Midden- en Zuid-Engeland het vaste land van Europa binnen, hetgeen o.a. in ons land aanleiding gaf tot een stij ging van de temperatuur en overvloe dige regen. In Terschelling werd in vier en twintig uur tijds 21 en in Leeuwar den 23 mm regen afgetapt. Na het passeren van de regenzones kwamen in onze omgeving vanmorgen enkele opklaringen voor, maar een lagedrukgebied dat van Schotland in de richting van de Duitse Bocht trekt zal aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien veroorzaken. Op de oceaan is een zeer actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die in oostnoordoostelijke rich ting koerst. Onder invloed van deze depressie zal het waarschijnlijk morgen later op de dag in ons land opnieuw gaan regenen. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (op maakt te 11.15 uur). Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen, later weer zwaar be wolkt met van het westen uit regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijke harde naar zuidwest tot zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon; 8.39-16.31. Maan: 5.57-14.37. MAANDAG: Zon; 8.40-16.30. Maan: 7.01-15.12. Het vernielde pakhuis vormde van ouds een geheel met een aangrenzend, bijzonder fraai renaissancehuis. Er wa ren reeds plannen om dit complex te restaureren. Het valt moeilijk te zeg gen of er nu nog een mogelijkheid voor zal zijn. Het oude woonhuis met trapgevel naast het pakhuis is ge spaard, al heeft het veel waterschade opgelopen. «JMAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNIlfclAKIfct lü cents pei mmimeier- hoogte. Omroepers 15 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) Er heerste een ongekende drukte op Schiphol toen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Anak Agung gde Agung, in het holst van de nacht aan 't hoofd van een deel van zijn delegatie naar de ministersconferentie op de Amsterdamse luchthaven arri veerde. Een lekke olieleiding had zijn vliegtuig in Singapore zes en half uur Vertraging opgeleverd, maar deson danks werd de minister om half drie vannacht op het platform o.a. hartelijk begroet door de Nederlandse minister van Financiën, de heer J. van der Kieft, de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utojo Ramelan, de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, en de Nederlandse regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Twee marechaussees in ceremonieel tenue hadden in de stromende regen stram saluérend aan weerszijden van de trap naar het vliegtuig post gevat, toen de Indonesische diplomaten het toestel verlieten: de heer Anak Agung gevolgd door mr. Mohammed Roem van de Masjumipartij, die eveneens deel uit maakt van de delegatie, en de advi seurs mr. Subardjo, het parlements lid Teng Tjin Leng, dr. Rustamadji en de woordvoerder van de Indonesische delegatie, W. Latumeten. Tegenover vertegenwoordigers van pers, film, radio en televisie verklaar de mr. Anuk Agung verheugd te ziin in ons land te zijn aangekomen voor de conferentie op ministerieel niveau en hij zeide met de overige leden van de Indonesische delegatie te ho pen, dat het komende overleg met Ne derland de grondslag zal leggen voor normale betrekkingen tussen de bei de landen. Mr. Anak Agung wilde niet vooruit lopen op de Indonesische gedragslijn tijdens de conferentie en de eventuele resultaten, teneinde ,,de goede sfeer niet te bederven". De Indonesische de legatie is niet gebonden aan een zekere tijdslimiet. Hoe lang de conferentie on geveer zou duren kon hij niet zeggen; „we zullen in Europa besprekingen voe ren zolang als wij resultaten menen te mogen verwachten." Gevraagd naar een nadere plaatsaanduiding van die „be sprekingen in Europa" verklaarde mr. Anuk Agung uit de rapporten van zijn speciale ambassadeur begrepen te heb ben, dat de conferentie na Den Haag waarschijnlijk in Genève zou worden voortgezet. llllllllllllllllllllllllflllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. Luns, heeft vanmorgen bij zijn terug.teer uit New York op Schip hol de gunstige berichten over het ver- £ere vac de behandeling van de kwest.e-Nieuw Guinea in de Verenigde Naties m grote lijnen bevestigd Ik heb enige hoop", zo verklaarde hij,' "dat de kwestie Nieuw-Guinea op geruisloze wijze van de agenda van deze assem blee zal worden verwijderd, door een resolutie, die de Nederlandse principes op dit punt niet aantast, geen enkele opdracht geeft aan beide partijen en het Punt niet op de agenda laat terugkeren, daardoor voor Nederland aanyaard- baar is», zo verklaarde de Nederlandse ®ister. R'j zei het ook waarschijnlijk te ach- ,ebdat Indonesië met deze resolutie instemmen. „Ik heb vier heel drukke maar niet onnutte dagen in New York doorgebracht, tijdens welke ik vel® be sprekingen heb gevoerd met de Indone- 'ische delegatie bij de Ver. Naties, me» de exponenten van de Arabisch-Aziati- sche groep en uiteraard ook met verte genwoordigers van de Westeuropese Unie. Minister Luns ziet de verdere ont wikkeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. met zoveel vertrouwen tege moet, dat hij niet van plan is daarvoor naar New York terug te keren. „Men kan nu eenmaal niet overal tegelijker tijd zijn", zei de minister, doelende op de conferentie die hij vanmiddag in Den Haag zal openen. „En tenslotte hebben we maar twee ministers van Buitenlandse Zaken". Het Kerstfeest is een „wereld"-feest, «toch ieder land heeft weer specifieke ?®w'oonjpn om dit feest te vieren. De f *enrijke« vieren geen goed Kerst ij™nnHei" dat er ln het hU'S minstens r" de,nne»*roen gevlochten kerst- scn die versier,1.dCHnsr hangt- De kran" sen, (lie versierd worden met kaarsjes en „besneeuwdespar appels, vinden deze dagen dan ook gretig aftrek Dit bloemenstalletje in We/en doet ten minste goede zaken. Naar United Press gisteren uit goed Ingelichte bronnen te New York heeft vernomen, zijn Nederland en Indonesië het „in principe eens geworden" over de vorm van een V.N.-resolutie, waar door de kwestie westelijk Nieuw-Gui nea op rustige wijze in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zou kunnen worden afgehandeld. Deze over eenstemming zou echter op het ogen blik nog niet de definitieve bewoordin gen van de resolutie gelden. De bespre kingen tussen verscheidene delegaties, waaronder ook de Nederlandse en In donesische, worden nog voortgezet in de hoop, dat volledige overeenstemming kan worden bereikt voordat deze kwes- Vie volgende week zal Worden behan- aeId in de eerste politieke commissie van de Assemblee. Dit debat zal moge lijk reeds a.s. maandag plaats vinden. Leden van de 17 landen tellende Azi- atisch-Afrikaanse groep, welke groep het meeste geïnteresseerd is in het op stellen van een resolutie over weste lijk Nieuw-Guinea, komen vandaag bij- Op Schiphol, onmiddellijk na hun nachtelijke aankomst. V. I. n. r. dr. Rusta madji, mr. Mohammed Roem, mr. Anuk Agung en mr. Subardjo. In een opslagplaats van oude autoban den en een verwerkende industrie -n paardehaar op de hoek van de Gel derse kade en de Nieuwe Ridderstraat in Amsterdam heeft vrijdagavond een grote brand gewoed. (Van onz speciale verslaggever) Hoewel nog geen zekerheid be staat ove. de plaats „buiten Neder land", waar de Nederlands-Indonesi sche ministersconferentie na de eerste besprekingen in Den Haag eventueel zal worden voortgezet, blijkt men in Indonesische kringen toch wel sterk op Genève als conferentieplaats te reke nen. Men gaat uit van de gedachte, dat men een dag of vier in Den Haag zal confereren en daarna het gesprek in Zwitserland zal voortzetten. Naar wij vernemen, zal een dezer dagen een vertegenwoordiger van het Indonesi sche Hoge Commissariaat naar Genève vertrekken om de mogelijkheden te onderzoeken en bü een Nederlandse instemming met Genève als conferen- tiestad vast de nodige maatregelen te treffen. een om indien enigszins mogelijk de resolutie in haar definitieve vorm te gieten. De ontwerp-tekst is nog niet gepu bliceerd, maar naar verluidt zouden daar de volgende voorzieningen in ge troffen zijn. 1) Een verklaring, dat de Algemene Vergadering het probleem van weste lijk Nieuw-Guinea „overwogen" had. Dit zou het minimum zijn, waaraan In donesië tot elke prijs wenst vast te houden. 2) Een clausule, waarin nota geno men wordt van de Nederlands-Indone sische onderhandelingen op ministe rieel niveau en waarin tevens de hoop tot uitdrukking gebracht wordt, dat de ze onderhandelingen tot een goed resul taat zullen leiden. 3) Een kennisgeving, dat de huidige Assemblee de kwestie niet verder meer in behandeling zal nemen. (Van onze Haagse redacteur) Hedenmiddag wordt in de Lairesse- zaal op het Binnenhof te Den Haag de Nederlands-Indonesische ministers conferentie, ingeleid door een grote be langstelling van schrijvende, fotografe rende, filmende en voor de TV wer kende verslaggevers, die van tevoren even hun neus om de hoek mogen steken, officieel geopend. Men denkt bij deze openingsbijeenkomst terug aan een andere plechtigheid op 10 augus tus van het vorig jaar in dezelfde gra- felijke zaal gehouden: de sluiting van de Nederlands-Indonesische conferen tie, waarbij het akkoord tot opheffing van de Unie ondertekend werd. Bij die gelegenheid hield minister Luns een rede, waarin hij zei, dat de tegen partij ten onrechte de indruk had ge vestigd als zou Nederland eerst ter conferentie niet bereid zijn gebleken te, onderhandelen over de status van Nieuw-Guinea; dit was echter, zo zei de Nederlandse bewindsman, wel dege- Vertegenwoordigers van de zeven lan den van de West-Europese Unie hebben gisteren overeenstemming bereikt over de sterkte van de toekomstige Duitse marine, aldus heeft een woordvoerder van de W.E.U. te Parijs medegedeeld. De overeenkomst zou de zeven minis ters van buitenlandse zaken der unie jer goedkeuring worden toegezonden, bijeen °P 14 december te Parijs Volgens de woordvoerder houdt de overeenkomst, die bereikt werd na „we derzijdse concessies" in, dat de sterkte de Westduitse vlootstrijdkrachten met de grenzen overschrijdt, die zijn vastgelegd in niet-gepubliceerden bela gen van de in oktober 1954 tot stand gekomen verdragen over de Westduitse herbewapening. De gisteren bereikte overeenkomst was een compromis tus- sen de Duitse en Franse opvattingen. Bijzonderheden er van konden niet ont- hul,d„ïAr,dtn voordat de ministers van de W.E.U hun goedkeuring aan de over eenkomst hadden gehecht. Van gewoonlijk welingelichte zijde is verklaard, dat de moeilijkheden over de Westduitse vloot-bijdrage ontstaan zijn uit het feit, dat de N.A.T.O. en de W.E.U. verschillende maatstaven aan leggen voor de sterkte van vlootstrijd krachten. (Reuter) lijk van te voren gestipuleerd. De soevereiniteit over Nieuw-Guinea komt nu niet aan de orde; dit is duidelijk vastgelegd in de door Den Haag en Djakarta gemeenschappelijk gepubli ceerde agenda, maar ook thans weet men, dat bij de Indonesiërs de begeer de soevereiniteit over Nieuw-Guinea, zo al uit het hoofd is, in ieder geval niet uit het hart is. Het blijft daarom goed niet alleen te Ietten op hetgeen er in Den Haag gebeurt, maar ook op de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. Den Haag zal herder, zoals bekend, vermoedelijk slechts korte tijd plaats van overleg zijn. De Indonesiërs hech ten er aan de conferentie zo spoedig mogelijk te laten verhuizen naar elders. In het algemeen is men aan Neder landse kant in zijn verwachtingen over deze conferentie vrij gereserveerd. De regering-Harahap heeft weliswaar reeds eerder te verstaan gegeven voor kwesties als die van de Nederlandse arrestanten in Indonesië een uitweg te willen zoeken, maar deze bereidheid is slechts in één geval dat van de po litieambtenaar Van Krieken in da den omgezet. Punt 4 van de agenda laat voor Nederland de ruimte open op deze zaak door te gaan, maar voor een goede vertrouwenssfeer op deze confe rentie ware het beter geweest als men wat het punt van de rechtszekerheid betreft met een schone lei had kunnen beginnen. Uitlatingen tijdens het vooroverleg van de kant van het ministerie van buitenlandse zaken gaven ook de in druk, dat men deze aangelegenheid als een prealabele zaak beschouwde. In sommige kringen wordt het minis ter Luns zelfs zeer kwalijk genomen, dat hij heeft toegestemd in het hou den van een conferentie zonder dat daar een bevredigende oplossing voor de kwestie van de Nederlandse arres tanten aan vooraf is gegaan. Een Amerikaanse straaljager van het type Thunderstreak is gisteren neerge stort op het Lodge Moor-ziekenhuis, on geveer acht kilometer van het centrum van de Engelse stad Sheffield. Een vrou welijke patiënt is om het leven geko men. Het aantal gewonden bedraagt ze ven. De piloot van het toestel wist zich met een valscherm in veiligheid te stellen. Het ziekenhuis, waar lijders aan be smettelijke ziekten worden verpleegd, biedt plaats aan 467 patiënten. De neer stortende straaljager richtte aanzienlij ke schade aan in twee ziekenzalen. Brokstukken van het toestel kwamen overal op het terrein terecht. In een deel van het gebouw ontstond* een brand, die spoedig geblust kon worden. (Reuter-U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1