Stille Armen THE END OF THE AFFAIR PAUS PIUS XII Slachthuiskwestie en IJmond-raad Achter het Mendelcollege zullen ruim 200 middenstands woningen worden gebouwd 104 premie woningen met gemeentelijke hypotheekgarantie „LeMiroirdeJésus Frans Vester en Miep van Luin voor Heem- steedse Kunstkring Woningbouw in Bloemendaal Deze week in Studio H Begrotingsdebat weerspiegelt bezorgdheid van raadsleden over tal van vraagstukken Grondprijs in Halfweg is te hoog voor woningbouw D Zeven beruchte ruiters Ik was een Ameri kaanse spionne De vrouw m venster het Johny knapt het op De bruggen bij Toko-ri D El Alamein U spreekt met uw moordenaar KERSTGROEPEN TWEEHUYSEN KERKVORST en VREDEVORST 25 Irma Kolassi ziek GAUDETE - maar dan voor iedereen Concert gaat maandag niet door Roxy Lido Luxor Minerva - ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 PAGINA 2 HEEMSTEDE Uit eigener beweging Auto dook in Burgwal Jeugdige joyriders op autoped en brommers „BLOEMBOLLE'X- CULTUUR" 56 woningen zijn nog uit het volume te bouwen Apotheken en dokters diensten DELFTLAAN WORDT OPNIEUW GEOPEND Maandagochtend door burgemeester Cremers Burgerlijke Stand Haarlem Zwembad Valse voorwendsels SANTPOORT Zondagsdienst Palace Rembrandt Frans Hals OPENING Eerste B.E.A. Bonds Auto Rijschool te Haarlem Als openingsreclame voor dec. 10 lesuren 60 min. f 50. Erk. Bondsautorijschool „SERVICE" ABC BESTELDIENST De beslissing, welke Gedeputeer de Staten hebben genomen in zake de slachthuiskwestie, wel ke zich zowel in de gemeente Velsen als in de gemeente Beverwijk voor doet, plaatst het probleem van de bestuurlijke organisatie van het ge bied van de IJmond (Velsën, Bever wijk en Heemskerk) weer op de voor grond. Het Beverwijkse slachthuis moet verdwijnen omdat daar door heen een weg is geprojecteerd, welke toegang geeft tot de Velser tunnel. Velsen beschikt niet over een eigen slachthuis en acht het noodzakelijk, thans tot stichting van een dergelijk verzorgingsbedrijf over te gaan. Krachtens de hen toekomende auto nome bevoegdheid heeft de gemeen teraad van Velsen en ook die van Beverwijk het besluit genomen om tot stichting van een slachthuis voor de eigen gembente over te gaan. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben deze besluiten ech ter bezien uit het oogpunt van de bestuurlijke organisatie, welke voor het IJmondgebied in wording is. Men wil daar komen tot een regeling bij de wet van de instelling van een IJmondraad met uitgebreide bevoegd heden. Zij wijzen daarom de bouw van twee slachthuizen in dat gebied als on-efficiënt en oneconomisch van de hand. Met de hen thans ten dien ste staande bevoegdheden kunnen Gedeputeerde Staten slechts afwe rend optreden. Hadden zij daartoe thans reeds de bevoegdheid (zoals die in het voor-ontwerp van wet tot instelling van een IJmond-raad is opgenomen), dan zouden zij onge twijfeld aan Velsen en Beverwijk de verplichting hebben opgelegd, om binnen een bepaalde termijn tot een beslissing omtrent de stichting van een gemeenschappelijk slachthuis te komen. Deze betrekkelijke onmacht wreekt zich nu in die zin, dat kost bare tijd verloren gaat alvorens een eindbeslissing omtrent dit urgente vraagstuk is gevallen. De raden van Velsen en Beverwijk kunnen van de beslissing van Gereputeerde Staten bij de Kroon in beroep gaan, maar wij betwijfelen of hun daar een beter onthaal zal worden bereid dan hen bij Gedeputeerde Staten ten deel viel. Immers, de gedachte dat het IJmond-gebied als één bestuurlijke eenheid moet worden beschouwd en door een boven-gemeentelijk orgaan moet worden bestuurd, is bij de mi- nister van Binnenlandse Zaken even levendig als bij Gedeputeerde Staten. Dit is bij de behandeling in de Twee de Kamer van de begroting van Bin nenlandse Zaken wel gebleken. En de minister van Binnenlandse Zaken heeft een belangrijke om maar niet te spreken van een beslissende in vloed op het door de Kroon te nemen besluit. De vraag is dus gewettigd, of de beide gemeentebesturen er niet wijs aan zullen doen om deze situatie ernstig in overweging te ne men bij hun beraad omtrent verder in de slachthuiskwestie te onderne men stappen. Omtrent het voor-ontwerp van wet tot instelling van een IJmond-raad is in de afgelopen zomer intensief over leg gepleegd tussen Velsen, Bever wijk en Heemskerk en men is daarbij in verheugende mate tot overeen stemming geraakt, in voor de tot standkoming van een IJmond-raad positieve zin. Men is toen tevens tot de conclusie gekomen, dat het aan beveling verdient na te gaan in hoe verre door vr ij willige samen werking der drie gemeenten het door hoger gezag beoogde doel kan wor den bereikt. Hierbij zou men dan bezien vanuit het oogpunt der ge meentelijke autonomie in een gun stiger situatie komen, dan bij de tot standkoming van de wet op de IJmond-raad. De slachthuiskwestie zal, naar het zich laat aanzien, een toetssteen wor den voor Gedeputeerde Staten en de minister van Binnenlandse Zaken voor de beantwoording van de vraag, in hoeverre door vrijwillige samen werking voor het IJmond-gebied een in bestuurlijk opzicht aanvaardbare toestand kan worden bereikt, welke het ingrijpen van de wetgever, al thans voorlopig, overbodig zal ma ken. Naar wij vernemen omvat het pro ject, dat de Oastricumse ondernemer J. Biesterbo., achter het Mendelcollege gaat bouwen en waarvan wjj in ons blad van gisteren melding maakten, ruim 200 woningen, een tiental winkels en een groot garagebedrijf. 104 van de ze huizen, woningen voor gegoede middenstanders, zullen als premiewo ningen worden doorverkocht. De ruim honderd flatwoningen zullen voorlopig niet in de verkoop komen, maar als huurwoningen worden beschouwd. De verwezenlijking van dit project zal on geveer 2 a 3 jaar in beslag nemen en reeds in Juni van het komende jaar hoopt men de eerste woning te kunnen opleveren. Voorlopig wordt begonnen met de bouw van 104 middenstandswoningen die voor de verkoop bestemd zijn. Het zijn ruime huizen bestaande uit één groot eet-woonvertrek op de begane grond, drie slaapkamers en een douche badkamer op de eerste verdieping en daarboven een ruime zolder. De hui zen hebben een voor- en een achter tuin. De hoekhuizen van dit complex komen op 27.000.- en de middenwo ningen op 26.500.-. Zij worden ge bouwd met rijkspremie en de vesti gingsvoorwaarden zijn betrekkelijk ge makkelijk. Wel moeten de gezinnen die deze huizen gaan bewonen tenminste uit drie personen bestaan. Voor bewoners van Haarlem of voor hen die hier hun werk hebben is het garantiesysteem van de gemeente van toepassing. Sedert enige tijd is de ge meente bereid voor deze categorieën een hypotheek op woningen te garande ren tot een percentage van 85 van de totale bouwsom. De verkoop van de huizen is in handen gelegd van de ma kelaarskantoren De Ridder Strijbis te Heemstede en E. J. Heijer te Am sterdam. Behalve de 104 eengezinswoningen zullen er mettertijd ook ruim honderd flatwoningen worden gebouwd. Deze zijn geprojecteerd langs de spoorbaan achter het Mendelcollege. Zij zullen worden uitgevoerd in traditionele bouw. Bovendien zal in het complex een gale rij van tien winkels worden gebouwd en een groot garagebedrijf. Ook aes- thetisch heeft men alle aandacht aan het complex besteed. De lanen tussen de woonblokken zullen in het midden brede plantsoenen krijgen. Op het breedste punt zullen die lanen zelfs 30 meter breed worden. Tegenover het Mendelcollege zullen nog ongeveer 20 grotere eengezinswoningen en drie bun galows worden gebouwd. i Morgen is het zondag „Gaudete". Kerstmis nadert en wij worden opgewekt ons thans reeds te verheugen over het feest, dat komen gaat. Nu is het wel hoofdzaak, dat die vreugde innerlijk beleefd wordt, maar och, het uiterlijk wil ook wat. Wie innerlijk blij is, wil dat zo graag naar buiten uiten, en daarom behoeft een profane viering van het kerstfeest, in harmonie met de kerkelijke, geen profanatie te zijn. Er zijn echter nog zoveel gezinnen, voor wie het kerstfeest zonder enige uiterlijke glans moet voorbijgaan, om dat de middelen daartoe ontbreken, burger-gezinnen, zoals dat heet, die door allerlei ongelukkige omstandighe den in nood verkeren en niettemin op eigen krachten willen blijven voortdrij ven. Om deze mensen niet alleen een za lig, maar ook een vrolijk kerstfeest te bezorgen zamelt het Comité voor de Stille Armen, mede via onze courant, gelden in. Het komend weekeinde geeft ieder een extra tijd en gelegenheid om een giro uit te schrijven en een gift over te maken voor de Stille Armen. Als dat eenvoudiger is, kan de gift ook, al of niet gesloten in een enveloppe, ter re dactie bezorgd worden. Het geven zal een vreugde blijken te zijn en het prachtige „Gaudete" krijgt morgen een oprechte en nog diepere zin. Ter redactie werd bezorgd: M. C f 10 Per giro werd overgemaakt: A. d. K. 2.50. Bij het comité kwam binnen: gebr. H. en F. K. N.V. f 10; S. F. v. D. K. f 25- H. en W. N.V. f 50; B. f 100; H. en P. f 25. Giften kunnen worden afgegeven bij onze redactie Smedestraat 5 of per giro (143480) worden overge maakt ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant-Haarlem met vermelding „Stille Armen". De uitvoering van Caplet's „Le Mi- roir de Jésus", welke maandagavond 12 december in Haarlems Gemeentelijk Concertgebouw zou geschieden, kan geen doorgang vinden. De secretaresse van „Geloof en We tenschap", mevrouw Th. Vorstman, ont ving een telegram uit Zwitserland, waar uit bleek, dat de Griekse zangeres Ir ma Kolassi wegens ziekte verhinderd is naar Haarlem te komen. Aanvankelijk is nog gedacht aan een remplagante, maar het bestuur van „Geloof en Wetenschap" meende, dat het encert beter op een nader tijdstip gegeven zou kunnen worden. Ondanks alle organisatorische problemen, die een dergelijk uitstel met zich meebrengt, zal getracht worden omstreeks Kerst mis van dit jaar het concert alsnog te doen geven. Er wordt op gerekend dat Irma Kolassi dan hersteld is. Gistermiddag om half zes bemerkte een Beverwijkse chauffeur op de Burg wal in Haarlem dat zijn vrachtwagen plotseling verdwenen was. Hij had juist enige goederen weggebracht en wilde weer vertrekken. Het voertuig bleek te zijn verdwenen in het water van de Burgwal, waaruit een takel wagen het opviste. Uit eigener beweging was de auto van start gegaan en par does naar beneden in het nat gedui keld. Een U-jarige Haarlemse jongen ging donderdagmiddag spijbelen van school. Hij ontmoette weldra een vriendje van 12 jaar die niet spijbelde en samen vertrok het tweetal. De elfjarige zag onderweg een autoped in een voortuin tje staan en waarom lopen als je kunt steppen en zo reden ze met zijn tweeën de stad tegemoet. Bij het Phoenixterrein gekomen von den de van al dat autopedrijden moe geworden knaapjes dat een autoped toch maar een autoped is en daarom stapten zij op een fiets die tegen het hek leunde. De tocht kon worden voortgezet. Tot hun grote tevredenheid ontdekten de jeugdige avonturiers een eindje verder een onbeheerde brom fiets en aan zulk een kans mocht niet worden voorbijgegaan. Het brommertje deed het echter niet en na een paar honderd meter hard duwen lieten de jongens het ding voor wat het was. Ge lukkig was er nog een andere brom fiets in de buurt die wèl aansloeg en de reis behoefde niet meer te worden onderbroken totdat een agent van poli tie de 11- en 12-jarige opmerkte bij de Burgwal an hen in handen van de kin derpolitie kon geven. Die deelde ern stige vermaningen uit, in het bijzonder aan de spijbelaar, de hoofddader, en stelde de respectieve eigenaar weer in het bezit van hun voertuigen. Voor de algemene ledenvergadering die de afdeling Heemstede van Bloem bollencultuur vrijdagavond in het Ver versingshuis „Groenendaal" hield, was een zeer grote belangstelling en de voorzitter, de heer A. J. Braam merkte in zijn openingswoord ondeugend op, dat de gebruikelijke verloting stellig de voornaamste trekpleister was, niette genstaande het slechte weer. Stellig was de voornaamste gebeurtenis in het afgelopen jaar de ernstige ziekte van de secretaris, de heer P. A. Mascini die inmiddels gelukkig weer aan de be terende hand is, maar zich toch genood zaakt heeft gezien, wegens zijn gezond heid, zijn functie neer te leggen. De uitvoer is dit jaar weer met 3 miljoen kg gestegen, waardoor een meerdere ontvangst van 16 miljoen gul den een feit werd. Een nieuw probleem vormt de verschijning van de „zure" tulp en spreker hoopte dat prof. v. Slog- teren met zijn medewerkers er in zou slagen, ook deze nieuwe aanval op het vak afdoende te kunnen bestrijden. In een vorige vergadering had spreker de aandacht gevestigd op de zeer hoge elektriciteitstarieven in Heemstede en de verwachting uitgesproken dat spoedig een daling van deze prijs zou komen. Nu dit niet het geval is, meende spre ker dat het een zaak van het hoofdbe stuur is, de zeer uiteenlopende tarieven voor elektriciteit in de verschillende de len van ons land nader aan de orde te stellen en bij de betreffende instan ties aan te dringen op uniformiteit. Na geconstateerd te hebben dat de P.B.O. langzaam maar zeker voortgang vindt wenste spreker alle leden het beste voor 1956. Bij acclamatie werd de heer P. Serné tot secretaris van de afdeling benoemd. Een hartelijk woord van dank door de voorzitter gebracht aan het adres van de scheidende secretaris voor zijn uit stekend werk, gedurende vele jaren in het belang van de afdeling en het vak verricht, werd met een niet minder har telijk applaus van de aanwezigen onder streept. De beschrijvingsbrief voor de alge mene vergadering werd overeenkom stig de voorstellen van het hoofdbestuur aangenomen en het voorstel Hillegom inzake het constateren van „zure tulpen in geleverde partijen waarvan de be doeling is, dat enige bepalingen in het handelsreglement worden opgenomen, kreeg eveneens ondersteuning. Aan de afgevaardigden, de heren J. Dix Jr. en C. Roozen Jzn werd opgedragen, de aandacht van het hoofdbestuur te ves tigen op de uiteenlopende elektriciteits tarieven. De aftredende bestuursleden de heren J. F. Ch. Dix en C. Roozen Jzn werden bij acclamatie herkozen. Na de officiële sluiting werd een ver loting van planten en rookgerei gehou den, zodat menig lid met een prijsje huiswaarts ging- Voor de Heemsteedse Kunstkring speelde gisteravond het duo Frans Ves ter (fluit) en Miep van Luin (piano). De samenstelling van het programma getuigde van een juist inzicht inzake beknoptheid en bevattingsvermogen. Voor de pauze de sonate in E gr. van J. S. Bach en de sonate in Bes gr. van Beethoven; na de pauze „divertimen to" van Jean Frangaix en de sonate van Martinu. Een dergelijk program ma geeft tevens een beeld van de hoge artistieke instelling der beide kunste naars. Eenzelfde artistieke instelling spreekt ook uit de wjjze waarop de problematiek der combinatie is aange pakt. We doelen hier op de combina tie van twee zo totaal verschillende instrumenten. Is het louter toeval of gebrek aan interesse dat kamermuziek in deze bezetting betrekkelijk weinig voorkomt? De fluitklank, enigszins week, doch warm van toon, kent niet de door dringende toon van b.v. de viool. Wan neer men die overweegt blijft er bij de combinatie fluit en piano geen andere keuze dan tegenhouden van volume de fluit niet wegspelen, tenzij de componist dit probleem beseft en in de forse klank de dialoogvorm gebruikt, zoals Martinu dit naar onze mening het best heeft aangevoeld. Wan neer dit niet het geval is, ontkomt men niet aan een zekere monotone klankkleur. Dan kan men in het raam der pianissimoklank natuurlijk een vol maakte dynamische afwerking berei ken, zoals men die in de schilderkunst bij de miniaturen aantreft; ragfijn, aan alles gedacht. Daar moet men ech ter tegen kunnen, zo'n hele avond. Bij het divertimento van Jean Frangaix, een geestig muzikaal stuk deed zich dit probleem het minst voor. Dit stuk ljjkt ons van uit het „muzikale fluis teren" gedacht. Iedereen weet dat fluisteren suggestief kan zijn. Men vraagt dan niet om een schreeuw. Toch geloven we dat er naast deze problemen bij Vester toch ook een bewuste klankbeperking bestaat. Bij al zijn muzikale facetten zien we dit toch als een verkeerde instelling. Het samen spel is toch immers een wisselwer king, waarbij vooral in de werken met een meer zelfstandige begeleiding dé piano haar eigen karakter moet behou den; piano-forte! Er is dan slechts spra ke van een klankevenwicht, maar dat evenwicht is niet het enige, hoe be langrijk dit ook is. De kleine zaal, die zo langzamerhand berucht is om de moeilijke bespeelbaarheid was overvol, het publiek enthousiast. L. N. Bloemendaal wil het nog beschikbare bouwvolume tijdig realiseren. Daarom streven B. en W. er naar de volgende bebouwing tot stand te brengen: 24 wo ningen op gemeentegrond aan de Noord laan; 12 woningen op grond van de chr. woningbouwvereniging aan de Donke- relaan en 20 woningen op grond van de stichting „De Goede Herder" aan de Duinlustparkweg. Het ligt in de bedoeling het aantal woningen gelijkelijk te verdelen tussen de Christelijke Woningbouwvereniging, de voormalige Christelijke Nationale Werkmans Bond, afdeling Bloemendaal, en de woningbouwvereniging „St.-Be- nedictüs". In verband met de bouw aan de Noordlaan moet er een partieel uit breidingsplan in onderdelen worden vastgesteld. Aangezien het hier een zeer fraai bosterrein betreft, dat op de gemeentelijke monumentenlijst is ge plaatst, is de geprojecteerde bebouwing zoveel mogelijk aan de gesteldheid van het terrein aangepast. De raad wordt nu in ieder geval voorgesteld in beginsel akkoord te gaan met het van gemeentewege doen bou wen van de 24 woningwetwoningen op het gemeente-terrein aan de Noordlaan. FILMJOURNAAL et moest er natuurlijk van komen, dat Greene's jongste roman zou verfilmd worden. Greene zelf maakt geen bezwaren tegen zulke on dernemingen, hoezeer zijn boeken „The Power and the Glory", Brighton Rock",, „The Hart of the Matter" ook grondig verknoeid zijn. Dat kan men niet helemaal zeggen van „The End of the Affair", al kan men blijven volhouden, dat de film zo danig van het origineel is afgeweken, dat het boek er niet helemaal meer in te herkennen valt. Het compliment dat men de film maken mag is nochtans CINEMA PALACE: Om 10, 11.30 en 2 u.: „De koninklijke reis", a. 1. Om 4.15, 7 en 9.15: „Johnny knapt 't op", 18 jaar. FRANS HALS: „El Alamein" 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.avond één voorstelling om acht uur. LIDO: ,,Ik was een Amerikaanse spionne 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-ochtend 11 uur: „Die Fledermaus 18 jaar. LTJXOR; „De vrouw in het venster 18 J. Tijden: 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: Tot en met zo. in de avond- vóorst.: „U spreekt met uw mooi- denaar", 18 jaar. Zondag in de matinee: „De schrik van de tweede compagnie", a1. Tijden: za. 7 en 9.15, zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. 8.15: ,.A place in the sun", 18 j. Do. 8.15: ,,Op hoop van zegen", 14 jaar. REMBRANDT: „The bridges at Toko-Ri 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY„Zeven beruchte ruiters 1» J. woensd.- en zond.-middag: „Robin Hood a. 1. Tijden: 2.30 en 9.15, zo.: 2, 4.15. 7 en 9.15. STUDIO: „Een grote liefde 18 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-ochtend 11 u.: „Het oerwoud roept", a. 1. Zaterdag 10 december Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Het slot", 8 uur. Concertgebouw: Jazz-show Dutch Swing College Band en Pia Beek, 8 u. Zondag 11 december Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „De keizer van Amerika", 8 u. Concertgebouw: Bonte avond, o.a.: Cees de Lange, Wlily Alberti. 8 uur. Maandag 12 december Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Proces om Jezus", 8 u. (Ab.. A.). Concertgebouw: Ver. „Geloof en We tenschap", Herdenkingsconcert. Medew.: Residentie-vrouwenkoor, het Vocaal Vrou wen-ensemble en Kunstmaand-Orkest, 20.15 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie Pe ters, 15.30—16.30 u. Frans Halsmuseum: Voordracht „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland", 8 uur. Haarlem De zondags-, avond en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, telefoon 11596, Crysseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER G.G.D. Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. Tel. 21400. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. Overveen De zonadgsdiénst voor artsen zal worden waargenomen door P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 138, tel. 10071. Bloemendaal De zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Ovérveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel 221°;J en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42 Santpoort Dorp, tel K 25608264. De doktersdienst wordt waargenomen door dokter J. H. M. Egberts, Z. Stations weg 12, tel. 22261. Heemstede De doktersdiensten in Heemstede wor den waargenomen door dokter K. L. Kóut, Herenweg 197, tel. 26224 en dokter J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. dat de strekking van het boek vrij veel eer is bewezen, en dat de flash backs niét zonder talent zijn uitgewerkt. Greene heeft willen betogen, dat de vrouw, die een ongeoorloofde verhou ding heeft, door een gebeurtenis, die zij min of meer als een wonder erkent (mede door het haar overigens onbe kende feit, dat zij katholiek gedoopt is), tot andere gedachten wordt gebracht en bereid is haar liefde in eenzaamheid te dragen, terwijl zij een dagboek hij- houdt, dat na haar dood in handen van haar gewezen minnaar komt, die nu op zijn beurt, hoewel volstrekt godloo chenaar, de eerste schok van de Gena de krijgt en over het leven dieper zal gaan nadenken dan hij tot dusver heeft gedaan. Het betoog zal er vermoedelijk niet in slagen, de ongelovige te overtuigen, maar dat is ook niet het eerste wat men ervan verwacht of verlangt. Wel kan het een bijdrage leveren, zowel voor de gelovige als de loochenaar, tot een bezinning en een erkenning van een Macht, die onzichtbaar maar daarom niet minder werkelijk is. De film kan evenmin als het boek directe en onweerlegbare bewijzen te berde brengen, maar de strekking is indrukwekkend genoeg om aanvaard baar genoemd te kunnen worden. Afge zien van de vrij talrijke toneelmatige taferelen bevat het filmverhaal menige geslaagde poging om met goede ge bruikmaking van geluid en stilte wel sprekend te zijn. In Studio voor boven de achttien. De Delftlaan is thans geheel ge restaureerd en zij zal maandagochtend officieel door burgemeester Cremers opnieuw worden geopend. De plechtig heid geschiedt tussen half tien. en tien uur. GETROUWD: D. J. Joustra en E. C. C. Visser. GEBOREN: A. Bokma-Pollé, z.; A. C. Mui-Tromp, z.; M. Th. van der Meer-Konijnberg, z.; G. Schutterop- Scholten, z.; G. M. Kurvers-van Woer- kom, z.; W. Jansen-Koopman, d.; A. M. de Graaf-Van Pelt, d.; E. Philippo- de Graaf, d. OVERLEDEN: A. Hoeksema, 71 j., Hazepaterslaan; J. M. H. Karpes, 69 j., Leliestraat; M. van der Kort-De Kort, 83 jAdriaan LoosjesstraatJ. J. Mer- ckelbagh, 48 j., Spaansevaartstraat. Het geringe aantal, vooral in de kom van het dorp Halfweg gebouwde wonin gen, de verkeerssituatie op de rijksweg Amsterdam-Haarlem, de gevolgen van het verdwijnen van de tramverbinding, de zwem gelegenheid en ditmaal in ge ringer mate de Haarlemse annexatie- voorstellen waren de grote onderwerpen van het begrotingsdebat, dat donder dagavond in de raad van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude is gehouden. Daar was in de eerste plaats de wo ningsituatie: in het afgelopen jaar zijn alleen aan de Kanaalweg 18 woningen geplaatst, een druppel op de gloeiende plaat, zoals de heer C. L. Doeven (KVP) het uitdrukte. Dat er in Halfweg zelf niet gebouwd kon worden, was volgens burgemeester drs. J. J. M. Visser het gevolg van de hoge grondprijs, die zon der ophoging 8,- per m2 bedraagt. Aan ophoging komt er dan nog eens 12,- bij en dan nog heien, hetgeen bij elkaar be tekent, dat de huurprijs van een etage woning ongeveer 92,- per maand moet bedragen. Dit is voor bewoners van Halfweg niet op te brengen. Uit de raad waren klachten gekomen over ,de glibberigheid van de rijksweg nabij de suikerfabriek Holland, met na me van de heer Streefkerk (Prot. Chr.) Daartegen heeft het gemeentebestuur, aldus de burgemeester, hard gevochten en het is wel iets beter geworden. De brandweer is eraan te pas moeten ko men en vervolgens heeft men de wa gens die van het terrein afkwamen, willen bekeuren. Toen heeft men op de suikerfabriek maatregelen genomen, maar dG aniga oplossing is hst fabrieks- terrein schoon te houden. Tegen vol gend jaar zal in deze wel overeenstem ming bereikt zijn. Inderdaad zijn er, zoals de heer Doe ven had opgemerkt, wat veel verkeers borden, maar toch werken deze mèt het knipperlicht, preventief, al zijn vergele ken met vorig jaar de ongelukken in aantal met 20 pet. gestegen. Tegenover de 85 van 1954 staan er nu reeds 101. Het verdwijnen van de tram, waar over de VVD bij monde van de heer Rijkeboer inlichtingen had gevraagd, zal inderdaad meebrengen, dat de toe komst er voor de handeldrijvenden op het Dokter Baumannplein niet rooskleu riger op wordt. Het ligt thans niet in de bedoeling op het plein een bushalte te maken. Daarvoor denkt men aan de Oranje Nassaustraat. Besprekingen zpn echter nog gaande. De zwemgelegenheid werd door ver schillende fractiewoordvoerders aange roerd, doch vooral door de heer Gijzel (PvdA), die zich afvroeg, of het thans gesloten en verwaarloosde zwembad in Zwanenburg niet weer in orde gemaakt kon worden, opdat men uit beide dorpen daarvan kon profiteren. De burgemees ter deelde hierop mede, dat er inder daad een bespreking over dit onderwerp tussen beide colleges van B. en W. had i-Jaats gehad. Het eind hiervan was, dat de burgemeester van Haarlemmermeer hem op de hoogte zou houden van a ontwikkeling. In verband met de rende pensionering van burgeme Jansonius verwachtte de heer evenwel, dat eerst met het men deze zaak voortgang zou hebben. En tenslotte de Haarlemse plannen ten aanzien o.a, van Zuid-Schalkwpk. ,,Wij hebben hier te maken, zo zei o.a. de heer Doeven hierover, „met twee niet te onderschatten tegenstan ders: de gemeente Haarlem en de pla nologische dienst. De één spreekt zijn verlangen naar grond duidelyk uit, de andere werkt met bouwverboden en an dere bepalingen om tot hetzelfde resul taat te komen. Voor de laatste kan ik weinig respect hebben. Als men zegt, dat er in Zuid-Schalkwijk met gebouwd mag worden, omdat dit het aanzicht van het Spaarne zou schaden, dan is dit een vals voorwendsel. Als er langs de Mooie Nel niet ge bouwd mag worden, is dit niet, omdat het daar het natuurschoon zou schaden, maar omdat deze grond vrij moet blij ven voor een watersportcentrum." Burgemeester Visser ging niet diep op dit onderwerp in. Hij had wel begrepen, dat men in de- Kamer er het meest voor voelde om de weg van de tunnel af, langs Haarlem, de oostweg, zover mo gelijk van Haarlem af te houden. Het geen in lijnrechte tegenspraak is met de wensen van het Landbouwschap. Iets definitiefs was hierover nog niet te zeg gen. Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel, K 2560—8310. Apotheken (ook nachtdienst): AP° oort, De Wilde, Broekbergenlaan 42, San P tel, K 2560—8284 en Bloemendaalse P theek Bloemendaalseweg 85 tel. K 2500—22181. Bloemendaal Advertentie Wagenweg 29 - Telef. 20518 Haarlem INSTITUT DE BEAUTÉ HAUTE COIFFURE PERMANENT-WAVE volgens nieuwe verbeterde methode - Zachtglanzend Natuurlijk golvend. e oude tijd herleeft weer in Roxy. De tijd van de misdaad in het uitgestrekte Amerika. Nu ziet men al dit verwerpelijks in het licht van de romantiek. Deze keer gaat het om zeven zware jongens die uitmunten in het plegen van overvallen en dief stallen, zonder dat zij zich ook maar één ogenblik bezorgd behoeven te ma ken over het feit, of het mogelijk is. En toch komt er ten lange lest een eind aan de terreur. Een flinke knaap werkt zich in het groepje van de zeven, blijkt zijn vak te verstaan, maar ont popt zich uiteindelijk als een detective Dan is alle leed snel geleden. 18 jaar. Nadat de Jappen de Philippijnen hadden bezet, begon er op de ei landengroep een geanimeerd ver zet, dat vanuit een nachtclub in Manilla werd geleid en waarvan Claire Philips, de exploitante van de nachtclub, de bezielende leid ster was. Zij voorzag de achter- gebleken Amerikaanse troepen van vuurwapens, medicamenten en zendin- stallaties. Tegelijkertijd wist zij belang rijke gegevens te verzamelen over het doen en laten van de Japanse troepen. Op den duur echter wordt zij ontdekt en ter dood veroordeeld. Op hetzelfde uur, dat haar doodvonnis voltrokken zal worden, bestormen de Amerikanen de gevangenis, die Claire Philips op het nippertje van een gewisse dood weten te redden. Voor hakr dapper gedrag ontving deze vrouw na de oorlog de Medal of Freedom. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de film zich van dit levensverhaal heeft meester gemaakt. Regisseur Leslie Se- lander is er met zijn film „Ik was een Amerikaanse spionne", die deze week in Lido wordt vertoond, in geslaagd het verhaal van Claire Philips sober en on opgesmukt op de filmband vast te leg gen. Een boeiende film met bepaald filmische kwaliteiten. 14 jaar. De film „De vrouw in het venster", welke in Luxor draait, is geprolongeerd. 18 jaar. Vaak is Eddy Constantine in de huid van Lemmy Caution gekro pen; deze keer in de film „Johny knapt het op", welke in Cinema Palace draait, dient hij zich aan als Johny Jordan (met een a), die verzeild raakt in een smerige wapenhandel. Hoe de zaak precies in elkaar zit, blijft een raadsel, althans voor de bioscoopbezoe ker. Voor Eddy Constantine zozeer niet, want die timmert onvermoeibaar op het gezicht van iedereen die niet aan de zjjde van het recht staat. Hij doet dat met zulk een verve, da' het zien van deze Franse film voorbehouden moet blijven aan volwassenen, die zich ove rigens best zullen amuseren met de nonchalance, waarmee Eddy zich uit elke penibele Situatie weet te redden. ■r en W. van Bloemendaal hebben het gemeentebestuur van Haarlem me degedeeld, dat zij bereid zijn aan de ge meenschappelijke regeling betreffende de bijdragen in de kosten m.o./v.h.o. onmiddellijke uitvoering te geven, waarbij zij de bereidheid van Haarlem, de bijzondere middelbare scholen in* Biöemendaal te subsidiëren, maals hebben gestipuleerd. nog- Weer een episode uit de Koreaan se oorlog. Ook nu gaat het ver haal over de stoutmoedige jet piloten, die van hun vliegdekschip mili taire doelen op het vasteland bestoken. Een der belangrijkste mikpunten zijn de bruggen bij Toko Ri, een smalle vallei, diep in het ontoegankelijke berg land. De gevaarlijke opdracht wordt uitgevoerd, maar een der vliegers moet een noodlanding maken. Een scherm van vuur wordt door de Amerikaanse vliegtuigen om hem gelegd, doch men kon niet verhinderen dat de piloot door de Noord-Koreanen wordt gedood. Mark Robson heeft een film gemaakt, die in zijn soort niet slechts is. Men komt wel even onder de indruk door de beelden die de innerlijke strijd van de piloot, vóór hij zijn opdracht gaat ver vullen, weergeven. Op zo een moment ziet men de regisseur zich boven de middelmaat verheffen. In Rembrandt voor boven de acht tien. e film in Frans Hals herinnert aan de verschrikkingen van een oor log, die gevoerd wordt met tanks, mitrailleurs, bommenwerpers en andere moderne wapenen. Een dappere Italiaan se divisie verdedigt zich onder een ge nadeloos hete lucht en in een stoffige woenstijnatmosfeer tegen een veel ster kere Engelse legermacht. Het gebeurt in de eerste jaren van de tweede wereld oorlog en men ziet hoe eerst de hele mannelijke bevolking van een plaatsje wordt ingedeeld, getraind en tot para chutisten opgeleid. Dat is allemaal niet zo bijster interessant verfilmd en maakt dan ook weinig indruk. Dan vallen de Engelsen aan en raakt de boel letter lijk in vuur en vlam. Er wordt verschrik kelijk veel geschoten, de stofwolken komen bijna de zaal in, kortom het Is een moderne woestijnoorlog zoals men die zich zou kunnen voorstellen. Ten slotte, wanneer men nog de amputat1® van een arm ziet en andere „interessah' te" oorlogsbijzonderheden, verschijn4 een kerkhof op het doek met een tal sobere kruisen. Dat betekent aA de divisie Folgore het onderspit hee moeten delven. De geschiedenis is _J|er. gens de makers gebaseerd op de kelijkheid. 14 jaar. In de avondvoorstellingen van het Mi- nerva-theater wordt tot en met zon dag de film „U spreekt met uw moordenaar" vertoond. Hitchcock is de maker van de film, die vervaardigd werd naar het toneelstuk van Frederik Knott. Ofschoon Hitchcock ook in deze film getuigt van zijn vakmanschap als filmregisseur, heeft hij toch niet alle mogelijkheden, die in het verhaal van Knott vervat liggen, uitgebuit. Tezeer heeft hij zich vaak gebonden aan ef fecten, die op het toneel uitstekend tot hun recht komen. Wij kunnen de lezers deze film, waarvan wij onlangs nog een uitvoerige beschouwing gaven, ten zeer ste aanbevelen, 18 jaar. In de middagvoorstelling van zon dag draait de film „De schrik van d« tweede compagnie". De hoofdrol wordt vertolkt door de bekende komiek Jim my Durante. De klucht laat alle moge lijke dwaasheden zien, die er maar ge maakt kunnen worden. Dat Jimmy Du rante daarvan het slachtoffer wordt laat zich begrijpen. Hoe het ook zij, steeds weet hij zich te redden, hetgeen nog be grijpelijker is. Alle leeftijden. Maandag „A place in the sun" 18 jaar. EXAMENRIJDEN GRATIS U "wordt gehaald en gebracht. Fonkelnieuwe Ford Taunus 15 M. 100 service. Gediplomeerd instructeur. GED. OUDE GRACHT 13 rood Tijdelijk Telef. 39913 - v. Dijk - Heemstede Tijdelijk Telef. 19987 - Stam P. Krugerstraat Meer dan modellen ZIJLSTRAAT 85 TELEFOON 12770 voor al uw transporten, klein en groot. Ook naar én van alle plaatsen. Barrevoeieslraat 2 - Telefoon 18428 Over het leven van de zo geliefde Paus Pius XII verscheen een prachtige album-uitgave. Kleurenomslag met pracht foto. Vele exclusieve foto's in het album en een geschreven tekst van Noud van den Eerenbeemt maken het werk tot een pracht-uitgave, die in geen Katholiek gezin mag ontbreken. Het leven en werken van de Heilige Vader, de visioenen tijdens zijn ziekte, alles wordt U duidelijk door deze pracht-uitgave, die met haar vele foto's uniek is. VERKRIJGBAAR BIJ UW BOEK- OF TIJDSCHRIFTENHANDEL Waar niet voorradig zende men 2.50 aan de uitgeefster van de N.V. HEISTERKAMP, Wees- perzijde 22 te Amsterdam, giro 133887, telef. 51292 of schrijve eenvoudig een briefkaart, waarna dirècte verzending onder rembours volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2