Katholieke ambachts school komt in stads uitbreiding „Parkwijk" Maquette Regina-Caelikerk te Beverwijk Ongeveer 150 kinderen uit Oostenrijk komen naar Haar lem, Heemstede en omgeving Dieren op, en ondanks zichzelf door Penning en Prange H E Vreugde in Zandvoort rond honderdjarige Tante Jans DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W' H 18000 Ongeveer 1000 woningen geprojecteerd; 70 pet. hoogbouw en een flat van 12 etages Zwembad Prins Bernhardlaan Maatschappelijk zwakkeren Architectenteams De oostelijke grens Toekomstige pleegouders hebben spontaan en in grote getale gereageerd op oproep in de krant TWEE EXPOSITIES Bil LEFFELAAR Bekommernis met de mens Huldiging in de raadzaal SLEUTEL WEG? S ffiil ZATERDAG 10 DECEMBER 195j> r PAGINA 3 Verhoogde voorschotten voor woningbouw verenigingen 8| HADIO MOORS Verlenging overeen komst Haarlem Bloemendaal Inzake vle exshetxringsd'ienst BEGROTING BLOEMENDAAL Behandeling donderdag 15 december Ondanks de vele regendruppels: „DE SLEUTELSPECIALIST" 'Basketball Ouden van Dogen-tehuis wordt tegen brand beveiligd Dr. J. M. de Jong voor ,yD© Vrije Tijd" H.H. MISSEN OP ZON DAG Naar wij vernemen zal de Haarlemse gemeenteraad waarschijnlijk op woens dag 1 februari 1956 het onlangs gereed gekomen uitbreidingsplan „Parkwijk" in discussie nemen. Het plan omvat het gebied, dat begrensd wordt door de Amsterdamse Vaart, de Prins Bern- hardlaan, de Schipholweg en de Ooste lijke stadsgrens. In dit uitbreidingsplan „Parkwijk" is o.m. ruimte gereserveerd voor een katholieke ambachtsschool, een katholieke kerk, een katholiek be jaardencentrum, twee katholieke lagere scholen en twee katholieke kleuterscho len. Ongeveer 30 pet. van de ongeveer 1000 woningen die in dit plan gepro jecteerd zijn, zullen in de traditionele laagbouw worden uitgevoerd, de overi ge 70 pet. in hoge bouw. Wanneer de grond van „Parkwijk" omstreeks juli van dat jaar bouwrijp gemaakt zal zijn, hoopt men onmiddellijk daarna met de bouw te kunnen beginnen. Eind 1957 denkt men dan althans de geprojec teerde woningen in dit plan te hebben uitgevoerd. De katholieke ambachtsschool moet volgens het uitbreidingsplan komen op een terrein van ongeveer 1 ha. op de hoek van de Amsterdamse Vaart en de Prins Bernhardlaan. Ten zuiden daar van en daarvan door een straat geschei den is een complex geprojecteerd, dat de kerk, de scholen en het bejaarden centrum zal omvatten. Dit „katholieke centrum" is dus gedacht in de noord westelijke hoek van het uitbreidings plan. Het is de bedoeling, dat in de toekomst de parochiegrenzen in Haar lem-oost gewijzigd zullen worden en dat met name de parochie van Sint Jan verkleind zal worden. Een gedeelte van de Amsterdamse Buurt zaï dan ook onder de nieuwe parochiekerk komen te ressorteren. Wanneer men aan de bouw van de kerk beginnen zal is natuurlijk nog niet bekend. De architect zal met het ma ken van de bouwplannen uiteraard re kening moeten houden met de aard van de ter plaatse gebouwde woningen. Men kan dus wel aannemen, dat eerst de huizen gebouwd zullen worden en pas daarna de kerk. De beide lagere scholen en de beide katholieke kleuter scholen zijn in de onmiddellijke omge ving van de kerk gedacht. Het complex wordt nog aangevuld met een bejaar dencentrum, waarschijnlijk een flatge bouw met lift. De Zuidelijke grens van „Parkweg" Zal gevormd worden door het Burge meester Reinaldapark. De oorspronke lijke plannen voor dit park, welke van de hand zijn van prof. dr. ir. Bijhou wer, zijn enigszins gewijzigd. Het park krijgt b.v. minder vijverruimte dan men aanvankelijk gedacht had. Het openlucht-zwembad, dat in dit park een plaats zou krijgen, is nu langs de Prins Bernhardlaan geprojecteerd. Het wordt gecombineerd met een overdekt zwem bad. Het park zelf krijgt een grote en n kleine speelweide en complexen van Schoolwerktuinen en volkstuintjes. De grasstrook ten noorden van het park krijgt een aantal hoge flatgebouwen met zes woonlagen, die evenwijdig zijn gebouwd met de Prins Bernhardlaan. In de zuid-oosthoek van het uitbreidings plan is zelfs een flatgebouw met twaalf woonlagen geprojecteerd, een soort wol kenkrabber dus. De laagbouwwoningen, ruim 200, ko men ongeveer in het centrum van het uitbreidingsplan. Daaromheen komen flatgebouwen met meerdere woonlagen. Aan de zijde van de Prins Bernhard laan huizen met drie woonlagen en aan de zijde van de Amsterdamse Vaart met vier woonlagen. Het ligt in de be doeling een aantal van deze flatwonin gen m systeembouw te doen uitvoeren. 1 ,n het "katholieke centrum" en het kels r^n-°n!plex is een dertigtal win- ving ook een0erd' terwijl in die omge- gedacht Ov .groot garagebedrijf is aantal garage-bólem k°mt er °°k een Aan de Oostelijke zijde van Park Wijk", dus rond de stadgrens, 'is Z" complex van woningen voor maat schappelijk zwakkeren geplanned. Dit complex zal slechts ongeveer vijftig woningen omvatten, die in een groen strook komen te liggen. Ook zal er een soort wijkgebouw komen. Rond de wooncomplexen zijn de scho len geprojecteerd. Met inbegrip van de beide katholieke lagere scholen en de beide katholieke kleuterscholen, zullen er in Parkwijk zes lagere en zes kleu terscholen komen, waarvan 1 protes tantse en 1 gereformeerde lagere school en 1 protestantse en 1 gerefor meerde kleuterschool. Een uitgebreid scholencomplex is gedacht langs de Prins Bernhardlaan. Voorts komen er natuurlijk ook de nodige sport -en speel terreinen. Wanneer de gemeenteraad het uit breidingsplan zal hebben goedgekeurd, kunnen onmiddellijk opdrachten gege ven worden aan een aantal architec- De Woningbouwvereniging „Onze Wo- Wng" gaat rond het Top Naeffplantsoen woningen bouwen, 8 winkels en 32 garages. De gemeenteraad heeft daar- v°or op 18 mei van dit jaar een voor schot toegestaan van 1.477.350. Bjj het aanbesteden en gunnen bleken de ra mingen f 85.750 te laag, zodat B. en W. de raad thans voorstellen het voorschot met hetzelfde bedrag te verhogen. Dit geldt ook voor de bouw van 23 eenka merwoningen met conciërgewoning en kantoortje aan de P. C. Boutensstraat door deze woningbouwvereniging. De kosten waren hier geraamd op 166.300 maar dit bedrag bleek 60.500 te laag. en W. stellen voor ook dit voorschot te verhogen. Om de onderhoudswerken te bekosti- kCh'. die de Woningbouwvereniging u"iwijk Noord" heeft aangebracht aan 65 middenstandswoningen aan de Aelbertsbergstraat, de Kleverparkstraat en de Kleverparkweg hebben een be- hierL<^n 65.127,90 gekost. De raad had vnw m 1953 een voorschot verleend do 9 en bet onderhoudsfonds van rand lgmg bevatte nog 8.900. De van f qmL"1?5 verzocht het tekort ken L„ t als voorschot te verstrek ken aan „Tuinwijk Noord". ten om woningen voor „Parkwijk" te ontwerpen. Naar wij vernemen wil de afdeling Haarlem van de Bond van Ne derlandse Architecten komen tot het vormen van teams van architecten, die samen grotere complexen ontwerpen, desnoods ten behoeve van meerdere woningbouwverenigingen tegelijk. Op die manier hoopt men tot een grotere samenwerking en tot een goedkoper werken te komen, doordat men grotere projecten dan als een geheel kan be handelen. Het uitbreidingsplan „Parkwijk" is geen groot plan. Het omvat slechts on geveer duizend woningen en is op de eerste plaats bedoeld als afronding van de bestaande Amsterdamse buurt. Dat verklaart ook, waarom men hier 30 pet. traditionele laagbouw heeft geprojec teerd en 70 pet. hoogbouw. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur deze percentages in de toekomst op resp. 40 en 60 te brengen. Maar de Am sterdamse buurt heeft een zeer groot percentage laagbouw, weshalve men in „Parkwijk" het percentage laagbouw wat lager heeft gesteld. Een onzeker element met betrek king tot „Parkwijk" vormt nog de oostelijke begrenzing. Men heeft als zodanige aangehouden de oostelijke stadsrandweg, die ter hoogte van de Joodse begraafplaats, althans volgens de plannen, de Amsterdamse Vaart zal gaan kruisen. Wanneer de grote Rijksweg Velsen-Den Haag ook dit tracé kiest zal deze weg als oostelijke grens worden aangehouden. Komt de rijksweg echter verder naar het oos ten te liggen, dan blijft de oostelijke stadsrandweg gehandhaafd, maar als secundaire weg, die desnoods de stads uitbreiding „Parkwijk" gewoon door snijdt. Aan tiet Kuenenplein te Beverwijk, het imponerende middelpunt van een fraaie, nieuwe stadswijk op voorma lige tuinbouwgrondenten westen van de Rijksweg naai Alkmaar, zal in 1956 een begin worden gemaakt met de bouw van de Regina Caeli-parochiekerk, waarvan wij de maquette hier aan de lezer voorleggen. Een machtig bouw werk, volgens de wens van bouwpastoor R. L. M. van Gin- kei zeer liturgisch gehouden door de ontwerper, de Bus- suinse architect J. van PuttenDe kerk zal plaats bieden aan ongeveer duizend gelovigen, en met het front gericht zijn naar het Kuenenplein. Het gebouw wordt opgericht in de nabijheid van de noodkerk, op het braakliggende terrein tussen de etagewoningen van de Alkmaarseweg, de Grote Houtweg, het Kuenenplein en de Vlaanderen- straat. Zoals men weet. is deze kerk het geschenk, dat de gelovigen van het bisdom de bisschop heeftaangeboden ter gelegenheid van zijn vijfenvijftig-jarig priesterfeest in 1954 Na tal van moeilijkheden is het thans zover, dat de architect de bestektekeningen aan het uitwerken is. De parochie Regina Caeli telt op het ogenblik reeds 4.000 zielen. Twee kapelaans assisteren de eind 1953 benoemde bouwpastoor R. L. M. van Ginkel. Intussen is in de parochie alles in opbouw. Er is een eigen K.A.B.-afdeling gevormd, de K.A.J.-pioniers werken reeds een jaar. In voorbereiding is het vormen van een groepscomité om de administratieve en financiële zaken voor het jeugdwerk in zijn geheel te beheren en o.m. de stichting van een jeugdgebouw voor te bereiden. Het schoolbestuur van O. L. Vrouw van Goede Raad zal twee lagere scholen, waarvan één in aanbouw, aan de parochie overdragen, een derde lagere school is aangevraagd, als ook een kleuterschoolIn korte tijd is een parochiege meenschap gevormd, die zeer hecht is en een bloeiende katholieke gemeenschap belooft te worden. De parochia nen werken op velerlei manieren mee aan het tot stand komen van de kerk, de inrichting. De schooljeugd spaart voor de doopvont in de doopkapel. Superpli's werden ver vaardigd voor de schola. Een kleine opsomming van be wijzen van meeleven met de parochie, die van het begin af moet worden opgebouwd. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal een aantal kinderen uit Oostenrijk naar Haarlem, Heemstede en omgeving komen om hier de nodige rust en ont spanning te krijgen. Het blijkt, dat onze lezers spontaan en in groten ge tale gereageerd hebben op de oproep in onze courant, waarin pleegouders voor de kinderen gedurende hun Ne derlandse tijd gevraagd werden. Het is thans zelfs zo naar men ons van de zijde van het werkcomité mededeel- de dat niet aan alle pleegouderlijke aanvragen voldaan kan worden. Het aantal kinderen, dat naar Haar lem en omgeving zal komen, is inmid dels reeds uitgebreid tot ongeveer 150 en voor hen alle kan onderdak in even zovele gezinnen gevonden worden. De leeftijd varieert van 5 tot 12 jaar en er zijn onder de kinderen opvallend meer meisjes dan jongens. Dat laatste komt (niet) merkwaardig genoeg over een met de aanvragen der pleegouders, van wie de meeste de voorkeur hebben gegeven aan een meisje. Het comité heeft nu alle gegevens betreffende de kinderen ontvangen. Uit de rapporten, die alle van een attest van hun pastoor zijn voorzien, blijkt, dat zij medisch gekeurd zijn. Niette min zullen verschillende gegevens hier ter plaatse nog eens nagegaan worden. Het betreft ditmaal een contingent kinderen, die voortkomen uit zgn. ont heemde gezinnen: gezinnen dus, die uit hun vaderland of althans van hun ge- ge kinderen zijn nog geboortig uit hun oorspronkelijk vaderland, anderen zijn later in Oostenrijk geboren. Ofschoon zij alle Duits spreken, ver raadt hun naam vaak het land hun ner afkomst. Zo is er bij voorbeeld Advertentie et zijn twee totaal verschillende intenties van waaruit de kunste naars die bij Leftelaar tot 15 de cember gelijktijdig tentoonstellen, wer ken. R. E. Penning die de tuinzaal bezet, wordt geboeid door de verschij ningsvorm van het dier en getuigt daar van in zijn aquarellen en penseelteke ningen. Hij laat zich leiden door de karakteristiek van luipaard, kameel, aap, of gans en probeert haar zo raak mogelijk te typeren. Slaagt hij er tevens in zulks briljant te doen zodat zijn object ook nog op een plezierige wijze in de aquarel is gevangen, dan is het gestelde doel wel zeer volledig bereikt. Voor de maker is er de vreugde van het doen, en de vreugde van het zien rust op de beschouwer: twee enkelvou dige genoegens die lange tijd als het ideaal en de bestaansreden hebben ge golden voor de wijze schilderkunst. Ge meten met de mate van het genoegen onzerzijds, achten wij Penning het best geslaagd in zijn weergave van het zieke aapje (de aquarel), de kalkoen, de vier beerstudies en de in transparante kleur gehouden bavianen. Een geheel ander criterium moet men aanleggen bij het bekijken van het werk van J. M. Prange. Ook hier meestal dieren als onder werp, die echter geen doel in zichzelf zijn maar als dragers van de gedachte die Prange ze op de huid schrijft en waarvoor hij ze soms wel eens speciaal creëert. Het zijn acteurs, symbolen zo men wil, vergelijkingen in het lite raire vlak, middelen om iets gestalte te geven dat buiten het terrein van de peintuur omgaat. Tegenwoordig wordt er een ruim gebruik van ge maakt, de beeldende kunst te engage ren voor het expressioneren van buiten «f i„eeldende kunst gelegen gedachten, siMmgen en problemen. Maar men be- niiHctWel' dat dit nieuw schijnende, het «tna„f„eiT.langdurigste gebruik en be- vewpocf0^ van. de beeldende kunst is wen nnré v? s'nds de late middeleeu wen onzer beschaving is het schilderii enige eeuwenlang doel in zichzelf ge weest ten pleziere ?'Chzeir ge keken. "iere van wie er naar venmin is het een novum om de dieren als dragers van ge™ach- ten en exponenten te bezigen en toestanden te tekenen. Om in onze Europese cultuur te blijven: in het die renepos van de vos Reinaerde en de fabels van La Fontaine ging achter het dier de mens schuil, meer tot lering dan tot vermaak: de schilders Bosch, Mandijn, Mostaest c.s. hebben zich de meest vreemde dieren gescha pen om deze toch vooral duidelijk met speciale eigenschappen te kunnen be lasten voor hun rol in het carnaval der Adamskinderen. Prange gebruikt het dier ten deze op de traditionele wijze, n.l. als de personificatie van de negatieve eigenschappen en sensaties die er in worden afgereageerd. Het is een vorm van tegemoettreden en het aan-kunnen tegelijkertijd van „het le ven". De insecten zijn geen griezelspel, de garnaal niet alleen een nachtmer rie, het uitbeelden van een vel ener krokodil of „het geroofde vrouwen hoofd" niet het uitleven van een lugu bere lust: daarvoor toont hij teveel joyeuze humor die hij de angst ten geleide meegeeft. „Hoera, we leven nog" en „knak" zijn daar voorbeelden van. Prange verluistigt zich niet; de ten- denz van zijn werk is bezinning en bekommernis. „Net en vissen", het verlegen mannetje en „Het ei" dat al in zijn schaal belaagd wordt door dui- zendpoot-achtige wezens getuigen dat. Als beeldend middel gebruikt Prange de grafische technieken en hij bouwt zijn voorstellingen op uit naturalistische elementen. Beide komen de duidelijk heid van de gedachte ten goede. Niet het interessante grafische spel van de vorige expositie, maar een beheerst vakmanschap zonder meer als gereed schap voor het uitdragen van de ge voelens. Hij benut de dichterlijke zeg ging voor zijn on-vrede eri ongerust heid maar hoedt zich ervoor om door abstractie s onverstaan te blijven door velenL. T. Advertentie Ij Van ouds bekend. Tel. 14609 §j Officieel Philips-reparateur v Kruisstraat 38 - Haarlem B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor de overeenkomst met Haar lem betreffende de aansluiting van Bloe mendaal bij de keuringsdienst van vee en vlees te Haarlem opnieuw met een jaar te verlengen. Men hoopt, dat in 1956 een gemeen schappelijke regeling tussen Haarlem en omliggende gemeenten tot stand kan worden gebracht. De Bloemendaalse gemeenteraad be handelt donderdag 15 december de be groting 1955. De zitting begint 's mor gens om 9 uur. Eerst zal een gewone agenda van ongeveer 15 punten worden afgehandeld. Het nieuwe raadslid, de heer P. J. Kapteijn, zal worden ge ïnstalleerd. De Bloemendaalse wethouder van Volkshuisvesting en Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhinderd dins dagavond zijn wekelijks spreekuur te houden. Het was wel een triestige dag, die tante Jans in Zandvoort gisteren had uitgekozen voor de viering van haar honderdste verjaardag, maar alle regen druppels tezamen hebben de gloed van de feestvreugde rondom haar kleine pittige gestalte niet kunnen doven. God werd gistermorgen op de eerste plaats dank gezegd en op het raadhuis resul teerde de vreugde, na hartelijke toe spraken, die getuigden van bewonde ring en eerbied, in het zingen van het Zandvoortse volkslied, dat schalde tegen de muren van de feestelijk ingerichte raadszaal. Jans, „de kraai", volgens de burgerlijke stand Jannetje Bluijs-van der Meii, arriveerde gistermorgen per auto bij de kerk van de H. Agatha, waar pastoor P. van Diepen te harer intentie om 9 uur de H. Mis opdroeg. De vlag gen wapperden toen al op de Waterto ren, het raadhuis en verschillende an dere gebouwen. Na het Evangelie wenste de pastoor Tante Jans namens alle parochianen ge luk met het bereiken van haar honderd ste verjaardag en hij bracht ook in her innering, dat het levenspad van de „eeuw"-ige weduwe niet over rozen was gegaan, maar ook leed en zorgen haar deel waren geweest. Niettemin was zij God grote dank verschuldigd voor de Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 In de basketball-overgangklasse be haalde het herenteam van White Stars een kleine zege over stadgenoot H.O.C. De Stars moesten grote tegenstand van de H.O.C.-ploeg overwinnen, alvo rens de zege veilig gesteld werd in de ze zeer matige wedstrijd,- waarin aan weerskanten gemakkelijke scoringskan sen werden gemist. De uitslagen waren: DAMES: H.O.C. 4 - The Typhoons 2 4—11; Typhoons 3 - R.C.H. 2 35—2. HEREN: I.H.J. 3 - Z.B.V.S. 2 12—20; I.H.J. 2 - Typhoons 2 19—28; S.C. Haar lem 2 - Tramvogels 2—0 (regl.) H.O.C. -White Stars 2639; Old Boys - Antilo pen 3 32—2, ij hebben er in Haarlem weer eens een kwestie bij. Na Hil- debrand, Holt en Huizenbouw staat ook de Hotelruimte in het brandpunt van de belangstelling en de goede burger weet werkelijk niet meer, hoe de zaken nu precies in elkaar zitten. Moet Hildebrand in een hotel ondergebracht worden? Worden de huizen binnenkort onder de grond gebouwd? Kijk, een der gelijke verwarring der geesten is onvermijdelijk. Nog maar kort geleden is er met grote vreugde aangekondigd, dat er nabij de Schipholweg een groot, spiksplinternieuw hotel zal worden gebouwd, waardoor in het gebrek aan hotelruimte in Haarlem be hoorlijk (niet helemaal) kan wor den voorzien. En nu staan we voor de merkwaardige situatie, dat een hotel als Royal ongeveer vier jaar voor gewone gasten „onbewoon baar" verklaard wordt. De Kamer en twee ministeries zijn er aan te pas gekomen, B. en W. hebben zich met Den Haag verstaan en reis bureaus roepen ach en wee. De brave burger zal er evenmin als ik goed uit wijs kunnen. De mannen, die ijveren voor het toeris me in Haarlem, althans zich beijve ren om zoveel mogelijk toeristen naar Haarlem te trekken, verkla ren pertinent, dat de stad in het hoogseizoen geen raad weet met haar gasten, en dat met kunst- en vliegwerk hun onderdak bezorgd moet worden. De hotelhouder, die het ook wel eens royaler wil hebben, beweert even absoluut, dat hoog stens twintig nachten per jaar alle hotelruimte in Haarlem bezet is, en dan nog alleen, omdat Amsterdam propvol zit en Haarlem gebruikt wordt als een riante uitlaatklep, waaruit de gasten zo gauw moge lijk weer ontsnappen naar de steden die het gewenste vertier brengen. Ik zal mezelf er niet al te druk over maken, want de vicieuze cir kel, waarin het hele geval is komen te draaien, schijnt niet te doorbre ken te zijn, omdat beide partijen r- lioe gek het ook moge klinken gelijk hebben. Haarlem kan inder daad in het hoogseizoen zijn gasten «OU>Ntt_ niet bergen, maar evenzeer is het waar, dat vele van hen gestuurd zijn van elders, omdat er letterlijk geen plaats is ih de herberg. En we mogen in onze handen klappen als de gasten nog wat langer toeven in de stad dan die ene nacht. Ik geloof, dat we in Haarlem meer idealist dan realist zijn; wa re ik vreemdeling, dan zou ik met het grootste genoegen een of meer dagen in Haarlem vertoeven en ge nieten van de pittoreske plekjes, die een goed speurder altijd weet te vinden. Maar of ik nu echt meer dan één avond langer door een stad zou zwerven, die om negen uur vrijwel uitgestorven ligt en waar vrijwel niets te beleven valt, nee, dat deed ik toch niet. Er zal meer leven in de brouwerij moeten ko men, niet opgelegd van boven af, maar opborrelend uit het particu lier initiatief. Dan zal Haarlem even mooi blijven, vermoede lijk minder deftig en zeker gezel liger; dat laatste zal beslissend zijn om de gasten in eigen huis te hou den, want het oude adagium blijft nog altijd waar: gezelligheid kent geen tijd. eel interessant zijn intussen de uitspraken, die ik her en der in de stad opving over het toeristisch centrum, dat Haarlem moet zijn. De meest oprechte en van werkelijkheidszin getuigende was wel die van een eenvoudig man: „Haarlem zal altijd een net te provinciestad blijven, ondanks de ijveraars, die de stad willen maken tot een plezante aanlegsteiger in de vaart der volkeren". Een ander: „De Haarlemmer houdt van de beslotenheid van zijn stad. Hij ziet graag gasten komen (en gaan), maar wil er niet te veel besognes over hebben". Een derde: „Haar lem wordt nooit een stad als Maas tricht. De stad heeft haar eigen ka rakter, evenzo de mensen; dat def tige, naar het uiterlijk nogal stug ge karakter past haar wonder schoon, maar men moet er reke ning mee houden". Ik kan moeilijk al die uitspra ken helemaal onderstrepen; een kern van waarheid valt er niette min in te ontdekken. Hoe groot de stad ook wordt, Haarlem wordt nooit een grote stad. Het heeft, een typisch eigen gemeenschap, waar in een vreemdeling moeilijk kan binnendringen. Of we het dan allemaal maar zo moeten laten als het nu is? Ik vrees, dat we het bij onze terrasjes blijven houden; ik vrees, dat we ons bij regen zullen blijven te rugtrekken in de binnenhuisjes; ik vrees, dat we die typisch Haarlemse stijl niet kwijt zullen raken; ik vrees feitelijk zo veelMaar laat het ons ge zegd zijn, dat alles, waarvoor ik vrees, juist de grootste attractie van Haarlem vormt en de duizen den vreemdelingen naar de stad aan het Spaarne trekt. Als we die ge vreesde zaken zouden verliezen, zouden onze gasten niet meer ko men, zouden de hotels leeg komen te staan, zouden Och, u ziet het, het is en blijft een vicieuze cirkel, waaruit ik nimmer weg kan komen. Leg die cirkel maar om de stad heen, misschien bewaart zij het laatste restje Holland, dat nog binnen onze wal len geborgen ligt. De vreemdeling ontdekt het toch wel. En een bed is er al tijd wel te vinden. VlCClUUCliJlg rijke genade, had. die Hij haar geschonken Om elf uur, maar dan ook precies om elf uur beklom Tante Jans gistermorgen de natte stoepen van het raadhuis, ge kleed in het originele Zandvoortse kos tuum, waarvan zij haar leven lang geen afstand heeft gedaan. Een zwart hoedje dekte de witte kap. In de raadzaal ver zamelden zich de genodigden, onder wie vele familieleden, haar zoon Jan en haar dochter Anna, kennissen en natuur lijk ook het gemeentebestuur en vele raadsleden. Tante Jans mocht op een mooie stoel zitten, recht tegenover de burgemeester. Al direct werd de hon derdjarige weduwe letterlijk in het zonnetje gezet door enkele verblinden de cameralampen die, dunkt ons, wel wat hinderlijk waren voor haar ogen. Maar ja, wat wil je als je honderd jaar op deze wereldbol wenst te vertoeven? De burgemeester hield een gemoede lijk toespraakje. Hij bracht zijn bewon dering onder woorden voor de leef tijd, die Tante Jans bereikt had. Het is een leven dat wij niet door eigen waar neming kennen, maar alleen uit lectuur en verhalen, zo zei hij. Het belangrijkste achtte de burgemeester, dat Tante Jans haar kinderen, van wie er haar twee ontvielen, tot fatsoenlijke staatsburgers had opgevoed. Zij is een geliefd lid van onze dorpsgemeenschap en een voor beeld van levensmoed en levensvreugde. De burgemeester onthulde nog de in tieme bijzonderheid, dat hij samen met haar had gedanst, iets wat iedereen mocht weten en waar hij trots op was. Mr. Van Fenema ontrolde daarop het geschenk van de gemeente Zandvoort: een mooi tapijt, en wenste haar daar na met beide handen geluk. „Het aller beste tante Jans en tot de volgende schommel". Er werd verder nog veel gesproken, o.a. door de heer J. C. Jung namens het comité voor ouden van dagen, die een nieuwe slagzin lanceerde: „Kom naar Zandvoort, ,want juist daar word je mogelijk honderd jaar". Verder door pastoor Van Diepen, die vooral het ge meentebestuur erkentelijk was voor de ze huldiging; door de heer G. Suur- land, voorzitter van de buurtvereniging „De Wurf"; door „Maarte van Job", ofwel het raadslid Weber, die een plaat je van het huis van tante Jans over handigde met een echt Zandvoorts praatje erbij, en door een vroegere buurvrouw, mevr. Molenaar - Terol. Tante Jans kreeg gisteren namens de Wurf nog een stoel, namens „Ons Be lang" een tafeltje en van banketbakker B. Smit in „Dhelia" een mooie taart. Ja, het is een onvergetelijke dag ge worden voor Tante Jans, waarop zij nog menig jaar hoopt terug te zien. een kind, wiens vader nog steeds in Joegoslavië vertoeft, de man krijgt echter geen kans zich bij zijn gezin in Oostenrijk te voegen. Indien er zich geen onvoorziene moeilijkheden voor doen arriveren de kinderen op 10 ja nuari in Haarlem. Het werkcomité is thans druk doen de de. kinderen van een pleeggezin te verzekeren. Het wordt natuurlijk een „passen en meten", maar met nadruk werd ons gevraagd er op te wijzen, dat de aanstaande pleegouders zich niet tot de Gezinszorg meer hoeven te wenden voor een „hoe of wat". Zjj krijgen in ieder geval nader bericht, ook dus die aanvragers, die helaas te leurgesteld moeten worden. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van 9.724 beschikbaar te stellen voor het treffen van maatregelen ter bevorde ring van de brandveiligheid in het Te huis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel. De commandant van de Brandweer heeft op verzoek van de directeur van de G.G.D. een onderzoek ingesteld. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de brandveiligheid te wensen overlaat. „Van wie houdt u?" was het onder werp van dr. J. M. de Jong, secreta ris van het bisdom Haarlem, die gis teravond sprak voor een groot aantal leden van de r.-k. commissie „De Vrije Tijd". De inleider onderscheidde de liefde der mensen voor elkaar, de naas tenliefde, en die voor de Schepper, bei de het meest belangrijk in het leven. Het is geen eenvoudige opgave om el kaar iedere dag weer te kunnen be grijpen en verdragen. De echte liefde, het zo maar goed zijn, vindt haar oor sprong in de stoffelijkheid, de lichame lijkheid van iedereen. Men heeft elkaar aan alle kanten nodig, het bevorderen van een goede verstandhouding, wat of fers vraagt, is op elk moment mogelijk en juist daarom zo urgent. Alle tien geboden zijn van beide liefdes, tot God en de naaste, te herleiden en wie ze navolgt, is een heilige. Dr. de Jong hield vijf kwartier lang een gloedvol en begrijpelijk betoog over deze ..alledaagse" kwestie, die iedere sterveling aangaat. Spreker illustreer de en verdedigde zijn beweringen met een reeks gevallen uit het dagelijks le ven die er toe bijdroegen dat het ge hoor een helder idee kreeg van de im portantie der liefde in het algemeen, de eigenliefde voorzover die de normen overschrijdt, uitgezonderd. In de H. Schrift staan zeer hoopvolle woorden „Wie mijn lichaam eet en Mijn bloed drinkt, heeft het eeuwige leven." Dit is geen kleinigheid ais men beseft dat de H. Hostie altoos kan worden ge nuttigd. God geeft daarmee Zijn grootste liefdesbewijs, dat voor de mens de beste voorwaarde is om. alzo uitstekend uitgerust, zelf lief te hebben. Derhalve valt het aan te raden het mooiste sacrament van Christus te ge bruiken als ware het de noodzakelijkste levensbehoefte. Over de onderlinge, menselijke lief de, weidde dr. De Jong uit met vooral de verstandhouding tussen man en vrouw in het huwelijk aan te stippen. Het valt echt niet mee om een heel leven met een persoon om te gaan en hem of haar te beminnen. Men moet er gezellig voor zijn. d.w.z, een gezel, die aanvoelt en eigenbelang opzij weet te zetten. In plaats van liefde voor zaken, is er dan werkelijke liefde en niets is mooier dan dit. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 u. H. Hart (Kieverpark): 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. II. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30. 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg). 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur, 18 u. Avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7, 8.30 (Hoogmis), 10. 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout)7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Zandvoort heeft zijn 100-jarige gehuldigd. Aan de arm van burgemeester Fenema werd Jannetje Bluysvan der Mey tussen een haag van in oud- kostuum gestoken Zandvoorters het raadhuis van Zandvoort binnengebracht bij gelegenheid van haar 100ste verjaardag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3