Op reportage aan de Wisselmeren in centraal Nieuw-Guinea GROTE SCHILDERS SLUITEN EEN VERBOND MET DE MODE Parijse couturiers beschermen zich tegen ..modepiraten Minder faciliteiten voor de pers Moet arbeidstijd verkort worden? „No tobacco no hallelujah nieuwe notarissen ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 PAGINA 9 Rijksambtenaren Incidentele verhoging van bezoldiging Minder consumptiemelk, meer room gebruikt Stempel blijft op eieren TWEE BRANDEN IN UTRECHT 21 mille verduisterd Twee jaar geëist O n derwijsbegrot ing Behandeling eerst in februari Verbetering van de haven van Scheveningen „Diepgaande studie" van regering Lonen landarbeiders Waarschuwend geluid van minister Mansholt Scheepvaart op Berlijn Oost- en Westduitse besprekingen op laag niveau begonnen Absoluut vrije voor-oorlogse loonpolitiek niet geweest (Van onze parlementaire redacteur) ti "P.e regering heeft ingezien, dat een Politiek van zo sterke loonbeheersing ~'s die van de laatste jaren alleen kan gorden volgehouden wanneer dit de Jo'le instemming heeft van de grote ■Meerderheid van het georganiseerde be- Ofijfsleven. Toen dus uit het advies van b S.E.R. bleek, dat dit niet het geval ™'as, is zjj op dit punt overstag ge in"'" a,('us minister Suurhoff vrijdag Z|jn antwoord aan de Tweede Kamer P hetgeen over de loonpolitiek was op gemerkt. Uit zjjn betoog bleek, dat hij Pe bezorgdheid van velen deelt en dat Pe regering de coördinatie in het loon- "eleid nog steeds onmisbaar acht. Zo onmisbaar, dat de minister zich vergis te en eenstap achteracht zette, toen hij •nidden in zijn betoog letterlijk zei: '.de aangekondigde wijzigingen beteke nen niet, dat de geleide loonpolitiek Vordt losgelaten." Vit zijn rede bleek verder dat hij de Kamer de absoluut vrije loon- r'tiek van vóór de oorlog niet terug -"st. Hij waarschuwde voor de grote lelijkheden die voor de organen van j,®t bedrijfsleven en voor de organisa- van werkgevers en werknemers oilen ontstaan, nu de regering de be- "egdheid over de loonvorming gaat .^dragen, ,,Men zal het verschil in "onpeii duidelijk aanvaardbaar moeten g.*n Staatsblad 530 is opgenomen een be- »iUlt tot wijziging en aanvulling van het sioldigmgsbesluit burgerlijke rijksambte- Vei) 1 1948- Het ^etreft hier de derde no- cirte" van genoemd besluit. Zij brengt in- 1(*entele verhogingen in de bezoldiging jah rijksambtenaren. Voorts zijn nieuwe yncties opgenomen, welke door de taak- erz waring van de overheid zijn ont daan. jln de gemeente-classificatie voor over- eiaspersoneel zijn alle gemeenten of on- ^5rdelen daarvan, die tot nu toe lager jjjaren geclassificeerd dan in de noodwet uderdomsvoorziening, tot het peil van de opdwet opgetrokken, zodat nu geen en- gemeente meer lager is ingedeeld, dan voor de noocfwet het geval is. De hoger geclassificeerde gemeenten zijn b dat hogere niveau gehandhaafd. (Van onze Haagse redactie) «tP6 Platlnen die destijds hebben be staan om consumptiemelk met een hoger vetgehalte in de handel te brengen zijn «gesprongen op de overweging, dat na de prijsverhoging in januari het juiste foment voor een dergelijke wijziging biet aanwezig was. De cijfers wijzen uit, dat in het af gelopen jaar het verbruik van con sumptiemelk iets is gedaald, in tegen stelling tot het roomgebruik. Daarbij valt het echter op, dat na de prijs verhoging juist het verbruik van de duurdere flessenmelk iets is gestegen en de verkoop van losse melk belangrijk gedaald. Dit deelt minister Mansholt mede in nijn antwoord aan de Tweede Kamer haar aanleiding van de begroting van Zijn departement. D® gister zegt verder, dat binnen kort een publikatie is te verwachten inzake de toeslagregeling VOor melk waarin tevens de gebieden zullen zijn vermeld, die voor een toeslag in aan merking komen De berichten, dat door het stempe len van de eieren de versheid nadelig zou worden beïnvloed acht minister Mansholt onjuist. Het sorteren naar pootte en het verwijderen van afwij- feude kwaliteiten zal toch nodig blij- l®.n- Er wordt dus door het achterwege van het stempelen geen tijd be- maar wel zou de consument „oriio7pn Het wil ae Zin. r dus voorkomen dat het gee - h"s.m het belang van consument en st.£?el is om de eieren niet ®;®!hpelen. Hij acht het echter met wen- va daarbij tevens de datum t ti^^elden, gezien het feit, dat controle a*tisch is uitgesloten. De Utrechtse brandweer heeft in de Mgelopen nacht twee branden moeten pussen. Vrijdagavond omstreeks half (Vaalf werd zij gealarmeerd voor een "tand, die was ontstaan in de kantoor- rUimte van de dakpannenfabriek van de firma voorheen J. C. van der Schroeff en Zonen aan de Vinkenkade. De brand was waarschijnlijk veroor zaakt door een gascomfoortje dat was blijven branden. „i?111 half drie vanmorgen brak brand Nm 111 een loods van de Koninklijke w;,vrlaMse Maatschappij voor Haven werken N.v aan de jekerstraat. Hier vanU brand ontstaan in de smidse van de centrale werkplaats. In de lood sen, waar een Br0ot aantal machine rieën was opgesteld werd grote schade aangericht. De brandweer bestreed het yuur hier met twee stralen. Bij K. b. 2jjn benoemd tot notaris te «venhuizen: J. Bos, kand.-not., te Voerden, in de plaats van R- Gallas, ervol ontslagen, te Vessem: G. Ch. L. E. M. Lasance, kand.-not. aldaar, in ue plaats van A. W. Lasance, eervol ontslagen, te Venlo: L. H. M. Beckers, ^-not. te Blerick, in de plaats van M. J, Verheggen, eervol ontslagen, e Horst, L. J. H. Reijnders, kand.-not. aldaar, in de plaats van H. G. A. B. ■rcoltus, eervol ontslagen, te Utrecht, A. P. M. Geurts, kand.-not. aldaar, in v^iP van mr- A- H- Lijdsman, eer vol ontslagen, te Loenen, H. J. M. van «er Wedden, kand.-not. te Utrecht, in «e plaats van j. M. C. van Kempen, wiit C°ebe,r8h- kand.-not. te Noord- Z»*'n de plaats van J. Th. Warning, eervol ontslagen. maken voor degenen die in bedrijfstak ken werkzaam zijn, die niet mee kun nen," aldus de ministers die vooral de sociale vrede als een groot voordeel van de voorbije jaren voorop stelde. Hij deelde mede, dat het College van Rijksbemiddelaars tot dusver de „grote broer" van het bedrijfsleven en ook wel eens het stootkussen met de Stichting van de Arbeid spelregels zal moeten opstellen voor de periode die komen gaat. Hoe alles precies zal gaan weet nog niemand. Het kabinet zal dit nog nader moeten bezien en misschien de S.E.R. in dit beraad betrekken. De voorbereiding zal echter zoveel moge lijk bespoedigd worden. Nog geen victorie-gekraai „Differentiatie is geen tovermiddel voor het omhoog brengen van de lonen over de gehele linie bij onveranderd prijsniveau", aldus de minister. „Wan neer regering en bedrijfsleven er geza menlijk in geslaagd zijn, de nu in be ginsel aangekondigde wijzigingen in de loonpolitiek zó te verwezenlijken, dat met behoud van de sociale vrede een loonpeil gehandhaafd wordt, dat voor onze snel groeiende bevolking ook in de toekomst welvaart en werkgelegen heid veilig stelt, dan doe ik pas mee aan het victorie-gekraai," aldus mi nister Suurhoff. Intussen gaf hij toe, dat hij ook heel andere beoordelingen had vernomen, zelfs min of meer pessimistische. „Nederland blijft economisch kwets baar. Wij moeten voorkomen, dat lonen en prijzen ons uit de hand gaan lopen. Dit is onze grote zorg." Op vragen die zjjn eigen partijgenoten hem hadden gesteld, hoe hij het beginsel van gelijke soonlijk wel gedachten heeft, maar dal schaffen van de indeling van gemeenten in klassen kon verenigen met de gedif ferentieerde loonvorming luidde het ant woord, dat de minister daarover per soonlijk wel gedacht heeft, maar dat die nog niet afgerond zijn en dat hij ook op de procedure niet vooruit wil lopen. (Van onze parlementaire redacteur) Bij het vraagstuk van de verkorting van de arbeidstijd doen zich, zoals mi nister Suurhoff in de Tweede Kamer opmerkte, tal van problemen voor, zo als produktievermindering en vrijetijds besteding, die nog niet voldoende be studeerd zijn. De minister wilde de mogelijkheid niet uitsluiten, dat hiertoe in de ene bedrijfstak wel en in de andere niet zou kunnen worden overgegaan. In ieder geval zal er t.z.t. een keuze moe ten worden gemaakt, zo meende hij. Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van Justitie geëist tegen een Utrechte naar, die op beschuldiging van ver duistering in dienstbetrekking van f. 21.140 voor de Utrechtse rechtbank moest terechtstaan. Verdachte gaf toe in de jaren 1950 '55 gelden afkomstig van contributies van de leden van een vereniging van handelaren in bouwmaterialen, te heb ben achtergehouden in plaats van ze aan de penningmeester af te dragen. Zijn verweer was, dat zijn werkzaam heden voor deze vereniging meer tijd vergden dan het aantal dagen waarop zijii salaris was gebaseerd, terwijl ook de reis- en verblijfkosten de begroting te boven zouden gaan. Uitspraak 23 december. „Ergens" op zee schiet een „terrier"- projectiel van de afvuurinrichting van een Amerikaans oorlogsschip. De foto werd gemaakt tijdens proeven, die er met dit nieuwe wapen zijn genomen: het geleide projectiel dat zich met een snelheid die veel hoger ligt dan het ge luid voortbeweegt, kan onder alle weers- en zichtomstandigheden gebruikt worden. Het is hoofdzakelijk bestemd voor het onderscheppen van aanvallende vliegtuigen. „Kijk, Kees is in de wittebroodsweken (Sat. Evening Post) (Van onze parlementaire redacteur) Na enig geharrewar heeft de Tweede Kamer besloten de begroting van O. K. en W. dit jaar wederom niet voor Kerst mis te behandelen. Evenals vorig jaar, toen de ziekte van minister Cals de oor zaak van het uitstel was, zal dit eerst in februari geschieden. De begroting van O., K. en W. vergt een spreektijd van 28 uur. Men zou dat alleen met extra ver gaderingen kunnen forceren. Pater Stok man en dr. Schouten wilden deze tour de force om het werkschema te redden wel doorzetten. Bij de stemming bleek echter dat slechts 22 leden daartoe be reid waren. 36 stemden voor het uitstel. De rijksbegroting wordt dus dit jaar weer niet in zijn geheel afgehandeld voor de aanvang van het jaar, waarop de geraamde uitgaven betrekking heb ben. Het wordt ieder jaar moeilijker, de traditie te handhaven en met de begro ting op tijd te komen. (Van onze Haagse redactie) Dë plannen tot verbetering van de Seheveningse fyaven maken thans bij de regering een punt, uit van diepgaande studie. Daarbij zal zeker ook aandacht worden besteed aan de toegangsmoge lijkheden voor coasters. Dit deelt minister Manshjilt mee in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer. Tegen de aanleg van een ha ven te Katwijk bestaan grote bezwaren, zo merkt de minister verder op. óf er zou moeten worden gezorgd voor een volledige mogelijkheid van visafslag, die dan in concurrentie zou treden met IJ- muiden, óf de vissers zouden hun lading over twee havens moeten verdelen. r zijn op de wereld niet veel gebie. den, die zo primitief zijn als Nieuw-Guinea. Buitenlandse poli- «ie als het ware dagelijks hun ab tenh escbou*vingen over dit eiland l geven, moesten eens weten, ter wee i i'nen het met andere gebieden Niemvr1 over één kam kan scheren, zar In de"™ f ""'««kankelijk en bi- donesiërs hIn" gaanbare bergkanunen^igKe^dwars op de explorat.ewegen „aar hit binnenland en m bepaalde gebieden komen geolo gische formaties zo bar en zo scherfach- tig aan de oppervlakte, dat men sprllkt van de „broken bottle country". Dichte regensluiers behoren zozeer 'bij een groot deel van het landschap, dat jlf,^ bestaan van de Wisselmeren jarenlang in de meest letterlijke zin van het woord aan het oog onttrokken is geweest. Bi zar zijn de sneeuw op de hoogste berg toppen en de hitte, die kleeft aan de siibvlakten langs de kust. Bizar zijn de talloze vogels met hun feërieke uiter lijk en de verschrikkelijke geluiden die zij voortbrengen. Bizar zijn ook de tro pen-smokings, die bij officiële gelegen heden worden gedragen m Hollandia, maar die, althans tot voor kort, ner- gens op westelijk Nieuw-Guinea behoor lijk konden worden gestoomd, zodat het wel gebeurde, dat ze moesten worden meegegeven aan hoofdambtenaren, die naar Lae, Singapore of Manilla reisden. Bizar zijn bovenal de vele Papoea-cul turen, die wij maar ten dele en vaak nog zeer oppervlakkig kennen. Over de Kapauko's, die aan de Wisselmeren wo nen, heeft de Nederlandse journalist Matthieu Smedts een boek geschreven, dat in Londen is verschenen onder de "tel „No tobacco no hallelujah". 1) De titel, die op het eerste gezicht wat wonderlijk aandoet, is ontleend aan een typisch Nieuw-Guinese Wanderanekdo- te. Lie een of andere zendeling was er in geslaagd heel wat Papoea's tot kerk gangers te maken door tijdens de dien sten tabak uit te delen. Toen hij zijn vrijgevigheid staakte, hield ook het kerkbezoek van de Papoea's op. Een van hen zou de situatie toen aldus heb- samengevat: „No tobacco no halle- -medts situeert dit verhaal aan de Wisselmeren. Andere schrijvers ver tellen dezelfde anekdote over andere streken. Hoe dit zij, we hebben hier te ma ken met een boek, waarin de schrij ver met grote vaardigheid het relaas doet van de tijd, die hij als gast van de paters Franciscanen aan de me ren Paniai, Tage en Tigi heeft door gebracht. Men vindt, er niet de ideaal- patronen van huwelijk en handel, zo als die in een ethnologische studie zouden passen. Het is een levendige en intelligent geschreven reportage over de moeilijke omstandigheden, waarin de missionarissen werken, en over de geestesgesteldheid, die zij bij hun potentiële parochianen aantref fen. Smedts heeft bovendien vlijtig bijeengelezen, wat er zo aan lectuur over Nieuw-Guinea bestaat en daar door heeft hij zijn eigen relaas kunnen aanvullen met nuttige observaties van anderen. Wat bij deze Kapauko's opvalt, is de merkwaardige mengeling van geslepen- héid en bijgeloof. De premissen, waar van zij uitgaan, wekken vaak onze lach lust, zoals de overtuiging, dat de jong ste epidemie van kinkhoest werd ver oorzaakt door de import van Europese varkens. Maar als men die premissen eenmaal voor lief heeft genomen, dan blijken zij een sluwheid, een zelfbewust zijn en een consequentie aan de dag te leggen, die werkelijk verbazingwekkend Men zegt zo dikwijls, dat aan de 2'elmeren het Stenen Tijdperk nog leeit. Maar er is toch ook wat voor te r,Zlfen °Jr'1 met alle reserve die hier past, andere verbindingslijnen te trek- T^an'anS?1118 bai'inncrt het type van de !0 r0 n et tyPe van de Italiaan- Tu,r„uhalSAan^ejmei?. zoaIs men dat bij Biirckhardt vindt. Bij beiden vindt men het individualisme en de illeeifimiteit dieworming van grote gemfen^chap- pen verhindert. Beiden huldigen in ster ke mate het „do ut des". Men kan zich aan de Wisselmeren bijna niet erger vergissen dan door b.v. te menen, dat men van de vrouwtjes in de kano's een net met zoetwaterkreeften kan aanvaar den zonder er een behoorlijk aantal blauwe kralen tegenover te stellen De ratio van de Papoea is heus niet zo veel geringer dan de onze, maar wel to taal anders. Duidelijk wordt dat door enkele verhalen uit Australisch Nieuw- Guinea, die in „No tobacco no halle lujah" staan vermeld, evenals ze in „Vergeten Aarde" van Van Eéchoud stonden. Een Papoea staat terecht, omdat hij een stamgenoot heeft vermoord. „Vraag hem eens", zegt de rechter tegen de Papoea-tolk, „waarom hjj na de moord nog de ogen van het slachtoffer heeft uitgestoken." De tolk zegt tot de be klaagde: „De rechter zegt, dat het ver boden is om iemand, die je vermoord hebt, de ogen uit te steken." Bjj een an dere gelegenheid moeten twee Papoea's zich verantwoorden, omdat zjj een der de hebben mishandeld en vermoord. De rechter deelt de tolk mee, dat het mis drijf des te brutaler is, omdat het zich op een gouvernementsweg heeft afge speeld. De tolk maakt er dit van: „De rechter zegt: „Als je iemand wilt ver moorden, moet je het niet op de grote weg doen. Hij wil, dat je eerst een eind je het bos in gaat." Smêdts gaat uitvoerig in op de moei lijkheden, waarmee de missionarissen hebben te kampen. We zien pater Van de Westerlaken zwoegen op Biak om zijn ordebroeders in Enarotali van het nodige te voorzien. Sinds het boqk werd geschreven, heeft hij de beschikking over een scooter gekregen. Wij hebben gezeten in zijn bouwvallige woning aan zee, waar hij de voorraden rond zijn bed heeft opgestapeld en we hebben de prachtige collectie foto's bewonderd, die hij uit de handen van de Chinese communisten heeft kunnen redden. oor zover wij weten staat de Nachtwacht van Rembrandt alleen nog maar op koekjes trommels en dat soort zaken en zijn de landschappen van Van Gogh, voor wat de textiel betreft, vooral nageschilderd op shawls, die het „doen" als souvenirs. Wij dragen nog geen jurken en rokken met nauw keurige reprodukties van schilder stukken, al komen we er steeds dichter bij. want de textieldrukkers zijn meer dan ooit gefascineerd door de schilderkunst. Op vaderlandse zomerrokken van artistiek ontwerp zagen wij vorig jaar al forse bloem- en bladfigura ties van Matisse en een van onze Nederlandse katoenfabrikanten is al enige seizoenen aan het experimen teren met dessinontwerpen van Ka- rel Appel en andere schilders, ab stracte dessins in felle kleuren. Oude blauwe tegels, gedrukt op een wit fond van ribsfluweel of FOTO BOVEN: Het blousje is bedrukt met „Pantheon" van Raoul Dufy, wit op blauw. FOTO LINKS: Amerikaans katoenen jurkje in pastel blauw, bedrukt met figuren uit Chagall's „De minnenden". katoen hebben we ook gehad. Daar zijn aardige korte jasjes van ge maakt. En bij de collectie katoens om straks te dragen, van de Franse katoenindustrie van Boussac, die hier in september is getoond, zijn geestige ongemene imprimé mate rialen, met zeilscheepjes en soldaat jes, miniaturen van oude koper gravures. Maar in Amerika is men veel verder gegaan met dit verbond tussen schilderkunst en mode. Daar heeft men katoenen en aller lei andere mengstoffen bedrukt met reproducties van motieven genomen uit authentieke voorstel lingen van vijf beroemde schilders te weten, Picasso, Raoul Dufy, Fernand Leger, Joan Miro eri Marc Chagall. Zo ziet men op de foto het meisje een jurk dragen bedrukt met figuren uit het schil derstuk „De minnenden" van de Franse schilder Chagall. De kleu ren 'zijn pastelblauw en rose. En het jongetje op de foto heeft een blousje aan, dat versierd is met Dufy's „Pan theon", wit op blauw. Zo zijn er door de Amerikaanse katoenindustrie Fuller Fabrics, die het alleenrecht er van heeft, zestig motieven van de vijf genoemde schil ders gebruikt, men kan ook zeggen misbruikt al is het dan ook met hun volledige goed keuring en samen werking gebeurd om sportkleren, rok ken, zomerjaponnen en feesttoiletten te - verluchten. Op ivondjaponnen vech ten de stieren van Picasso en straks doen ze dat ook op gordijnen en stoelbekledin- gen, want men wil er eveneens meu belstoffen mee gaan bedrukken. Z'n bizarre vogels en vissen zullen meewaaien met de plooien van een zomerrok en Raoul Dufy's paarden rennen op een zwart witte cocktail- of een strandjurk. De dessinkolder lijkt ons nog lang niet uitgewoed. En op de duur zul len we wel weer belanden bij het begin, zoals het was in het stenen tijdperk. Toen de rokjes van ge klopte boomschors, die de vrouwen droegen, bestempeld werden met steentjes, die in plantenverf waren gedoopt! Gids voor nieuwe materialen Dat het in het verre verleden zo toeging, wordt verteld in een gidsje, dat de katoenfabriek de Nijverheid uit Enschede uitgeeft om het ver kopend personeel wegwijs te maken in de vele verschillende materialen, die zich tegenwoordig op de toon bank opstapelen. In dat instructieve boekje leest men, hoe stoffen bedrukt worden, van welke vezels, echte of kunstmatige, ze geweven zijri, terwijl men dan aan staaltjes kan zien en voelen. Wasvoorschrif- ten staan er bij. Het is te hopen, dat dit de voor loper is van het etiket met volledig wasvoorschrift, door de fabrikant aan ieder materiaal te bevestigen, waarover al zo lang wordt gevoch ten tussen huisvrouw en industrie en handel. Want niet het onderdom pelen in een wastobbe met lauw zeepsop is bij de nieuwe stoffen, die wij niet kennen, het moeilijkste, maar het s t r ij k e n. Het terug brengen in de staat van glanzende fraicheur. Het is de ervaring 'van de draagsters, dat al die sterk ver edelde katoens eigenlijk alleen maar mooi zijn zolang ze nieuw zijn of wel als ze na het bad zo deskundig behandeld zijn als de niet-geïnstru- eerde huisvrouw niet kan op brengen. A. Bgl. In „No tobacco no hallelujah" lezen we ook de merkwaardige tocht van pa ter Kammerer naar de Baliemvallei en de berichten over zijn dood. die na derhand onjuist bleken te zijn. Het ver haal van de blufferige Neenatoutage en vooral de oplossing van het raadsel van de blanke Papoea en de verlening van een onderscheiding aan Soalekigi zijn kostelijk om te lezen. „No tobacco no hallelujah" lost geen problemen op. Het plaatst wel enkele vraagtekens achter de in het internationaal verkeer zo ge makkelijk uitgesproken fraze: „Het be lang van de bevolking moet de doorslag geven." H. J. N. 1) No tobacco no hallelujah, A tale of a Visit to the Stone Age Capaukoos" bij Matthew Smedts, William Kimber Lon den 1955. Vol trots draagt de Kapaukoe-leider in het midden het pyama-jasje, dat hem cadeau is gedaan. Oud-resident Van Eechoud heeft eens de opmer king gemaakt, dat de gezichten van Papoea's, veel meer dan die van b.v. Indonesiërs, associaties wekken met Europese gezichten. Als men bedenkt, dat de oogholten van de hierboven afgebeelde heren door het gebruik van rode verfstof een beetje extra duister lijken, dan valt er op deze foto misschien niet alleen wat te ontdekken, maar ook wat te herkennen. De Parjjse couturiers zullen op 30 januari beginnen met het tonen van hun voorjaarscollecties. De rij wordt op die dag geopend door Jean Patou. Dior houdt zijn première 2 februari en Fath op 3 januari. Hubert de Givenchy en Cristobal Ba- lenciaga blijven bij hun reeds eerder genomen besluit, hun modellen pas een maand na hun eerste voorjaarsshow aan de pers te tonen. Zij zijn daartoe overgegaan om de „modelpiraten" de voet dwars te zetten, die steeds kans zagen enkele dagen na de persshows confectiefabrikanten over de gehele wereld al te voorzien van uitvoerige schetsen van de nieuwe modellen in weeerwil van de omstandigheid dat tijdens de shows niemand de modellen mag fotograferen of tekenen. De Givenchy zal de pers toelaten op 27 februari en Balenciaga zal dat doen op 28 februari. De Chambre Syndicale overweegt het aantal journalisten dat de modeshows pleegt te bezoeken drastisch te ver minderen door minder perskaarten te verstrekken. Op het ogenblik werken in Parijs rond 800 modejournalisten. Dat aantal acht de Chambre belachelijk hoog. Men overweegt voortaan alleen perskaarten te verstrekken aan journa listen die zich geheel op de mode spe cialiseren. (Van onze Haagse redactie) De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is van mening, dat de regering door het vaststellen van minimumprijzen voor de belangrijkste produkten voor de boeren een rede lijke bestaansmogelijkheid biedt. De mi nister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de tweede Kamer in ant woord op opmerkingen van een aantal leden. Hoger inkomsten voor de landbouw, zo betoogt de minister verder, zouden on der de huidige omstandigheden slechts met behulp van grotere overheidsbij dragen kunnen worden verwezenlijkt. Betreffende de beloning voor landar beiders wijst minister Mansholt er op, dat een in vele opzichten op export aan gewezen land als het onze niet gebaat is met een hoog peil van lonen en prijzen. Daarom heeft hij gemeend een waar schuwend geluid te moeten laten horen in verband met de z.i. bestaande geva ren van een bedrijfstaksgewtjze verho ging der lonen. Het Westduitse ministerie van Ver keer heeft in Berlijn bekendgemaakt, dat thans besprekingen zijn begonnen op laag niveau met de communisten over vernieuwing van vergunningen aan zestig rivier-aken om door de Oost- duitse binnenwateren te varen. De Westduitse woordvoerder zei dat de be sprekingen gevoerd worden door ver tegenwoordigers van het Oostduitse ka naalbureau in Maagdenburg en het Westduitse kanaalbureau in Hamburg. Deze besprekingen zijn noodzakelijk geworden doordat de Russen hun con trole op de binnenscheepvaart aan de Oostduitse regering hebben overgedra gen. De Britten, die vroeger met de Russen het kanaalverkeer regelden, hebben dit erkend als een administra tieve regeling met als verklaring dat de Russen nog steeds verantwoordelijk zijn voor een ongehinderd verkeer naar Berlijn. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9