Anak Agung zou Genève willen overleg in voortzetten Indonesiërs thuis te hopen Nieuwjaar kunnen vieren 4 Het einde van een gouden droom? Kasmiddelen van vereniging „Renate Leonhardt' ontoereikend Nieuwe crisis in het Kremlin op komst? Politieke Commissie aanvaardt milde Nieuw-Guinea-resolutie Wie ontdekte de bereiding van cognac? D Premieverhoging vrijwillige verzekering noodzakelijk Poort van het Westen Snellere afdoening van rechtszaken in Indonesië Indonesië betreurt mr. Lunsuitlating op Schiphol Chevalier de la Croix de Marron of een Nederlandse chemicus? Per week dertig cent meer? CONYOOI VALT IN HINDERLAAG Voetballer doodgetrapt Dr. John terug in Bondsrepubliek Het weer IN NAUWELIJKS DRIE MINUTEN Jee HUKK1Q befeteycu bui/! DINSDAG 13 DECEMBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26473 Advies aan rechters: Ket k in Indonesië waarschuwt tegen het communisme „Indonesische nederlaag" Het Vaticaan krijgt een paviljoen op Brusselse Wereldtentoonstelling Wtèm !P» Toestand van toren is deplorabel W OENSDAG Quatertemper, geboden Vasten- en onihoudingsdag „KATTENOOG" voor de Amerikaanse luchtmacht Ziekenfondsen in de knel Zestien Fransen gedood in Algiers Tijdens wedstrijd in Mexico Een jaar geleden week hij uit naar O ost-Duitsland Voor Duitse rechtbank .Levenslang geëist tegen ex-kampcommandant Langzame stijging van temperatuur Veulen-lederen Jassen f 175.- Stijging van temperatuur BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER l tN l It i aki tl- /s cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, (2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 't avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen is in de Lairessezaal te Den Haag het Nederlands-Indonesisch overleg voortgezet met een informele bijeenkomst. Volgens insiders zou op deze vergadering van Indonesische zij de zijn voorgesteld de conferentie ver der in Genève te houden. De Indone- *'«rs zien Zwitserland als een zo neu raal land, dat hun delegatie hoopt met 'verleg aldaar achteraf te ontkomen aan het verwijt, dat zij zich door de Nederlandse sfeer van de wijs zou heb ben laten brengen. Tot nog toe heeft hien van Nederlandse kant bijzonder Geinig animo getoond voor deze ver huizing van de conferentie. Men kan stellen, dat voor wat het contact met zijn apparaat betreft, mi nister Luns te Genève altijd nog in een gunstiger positie zou verkeren dan zijn tegenspeler Anak Agung, die tenslotte nog veel verder van huió verwijderd is. De Nederlanders zien echter voor zichzelf alleen maar last in verplaat sing van de conferentie: hierbij telt uiteraard mee, dat hoewel er reeds De voorzitter van de Mahkamah Agung, de Hoge Raad in Indonesië, mr. Wirjono Prodjodikoro, heeft op een bijeenkomst van rechters uit het ge bied van Djakarta Raya en West-Java aangedrongen op een snellere afdoe- Bing Van rechtszaken en in het bijzon der van strafprocessen, waarbij de ver dachten in preventieve hechtenis zijn Besteld. Deze conferentie werd gehouden om moeilijkheden, die de rechters in de Praktijk ondervinden, gezamenlijk te bespreken. Ook werden de algemene rechtsbeginselen en interpretaties aan een beschouwing onderworpen. Een voorname factor, die een vlot verloop der werkzaamheden in de weg staat, is het grote tekort aan rechters. Ook is het aantal griffiers onvoldoende. Mr. Wirjono sprak de hoop uit, dat de hoogleraren van de juridische faculteit de pas afgestudeerde juristen zullen kunnen bewegen in dienst van het land te treden. Van 1951 tot 1954 trad geen enkele afgestudeerde jurist in 's 1,and? dienst, in 1955 kwamen 20 aca- dem sch opgeleide krachten bii de ver schillende rechtbanken in dienst (P.I.A.) Zondag is in alle katholieke kerken In Indonesië een gemeenschappelijke Indonesische bis- verklaring van de *choppen en andere kerkelijke gezags ^Sers voorgelezen, waarin het natio- ï^'snie wordt geprezen, maar waarin £v<*s wordt gewaarschuwd tegen het "biibunisme. „Dank zij de nationale m- 'Panning", aldus de verklaring, ,,is het 'motste deel van Azië reeds bevrijd Van de druk van een verouderd koloni alisme. Maar een nieuw kolonialisme JJ.re'gt, dat met zijn monopolistische •deologie de gehele wereld wenst te be heersen en de geestelijke schatten van de nationale cultuur dreigt te vernie tigen". verschillende begrotingen zijn afgehan deld, het in het parlementaire leven toch nog steeds hoogseizoen is. Een in gaan op de Indonesische wens zou der halve, al is de zaak principieel van weinig belang, in het practische vlak een concessie betekenen. Inmiddels schijnen de Indonesiërs wel op deze concessie te vertrouwen; naar verluidt zouden zij reeds enige „kwartierma kers" naar Genève vooruit gestuurd hebben. Over de duur van de conferentie valt nog weinig te zeggen. Een aan wijzing vormt echter wel een uit spraak, die wij in Indonesische kring beluisterden: men hoopt met Nieuw jaar weer in eigen land terug te zijn. Welingelichte kringen in Den Haag houden ër rekening mee, dat het over leg niet eenvoudig zal zijn. Men neemt de woorden van minister Anak Agung, dat het zijn regering er om gaat de verslechterde betrekkingen met andere landen weer gezond te maken, ernstig, maar verheelt zich niet, dat er aan dit saneringsproces wel enige minder sma kelijke drankjes te pas kunnen komen. Nog altijd is bijvoorbeeld niet goed dui delijk wat men van Indonesische zijde nu eigenlijk precies wil met het agen dapunt, waarin Nieuw-Guinea tegelijk wel en niet aan de orde wordt gesteld. De formulering „bespreking van be paalde vraagstukken betreffende Nieuw- Guinea met dien verstande, dat ten aanzien van de soevereiniteit iedere partij haar eigen standpunt handhaaft" is en blijft teer. Niet voor de Neder landers, die, zoals eerder opgemerkt, hiermee duidelijk gestipuleerd achten, dat de soevereiniteit niet ter discus sie staat. Maar ziet men bijvoorbeeld naar de resolutie in de V.N., waarmee ook Ne derland akkoord is gegaan, dan blijkt, dat daarin toch een zekere relatie wordt gelegd tussen de Haagse confe rentie en de kwestie West-Irian. Men kan van Nederlandse zijde deze zaak als waterdicht beschouwen, maar of door de buitenwacht de wezenlijke re strictie, welke in de redactie van dit agendapunt besloten ligt, in haar juiste betekenis onderken4 is, zal de tijd moe ten leren. Naar aanleiding van de verklaring, die minister Luns zoals gemeld zater dag bij zijn terugkeer uit New York op Schiphol heeft afgelegd over de behan deling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties, heeft een woord voerder van de Indonesische delegatie naar de Nederlands-Indonesische confe rentie verklaard het te betreuren, dat minister Luns heeft gesproken over een Indonesische nederlaag, die niet on waarschijnlijk moest worden geacht wanneer Indonesië niet akkoord zou gaan met de resolutie die thans in de Politieke Commissie aanvaard is. De Indonesische delegatie in de Verenigde Naties was op het moment dat de ver klaring werd afgelegd nog aan het be raadslagen over de kwestie Irian-Barat, aldus de Indonesische verklaring, zo dat er omtrent een overwinning of ne derlaag nog geen indicaties waren. De aanvaarding van het agendapunt Irian-Barat op de agenda van de V.N. ondanks de protesten van de Neder landse delegatie in de Algemene Ver gadering van de V.N. vormde reeds een bewijs te meer, dat de Indonesische de legatie niet bij voorbaat voor een ne derlaag te vrezen had in de besprekin gen over deze kwestie. Wanneer de In donesische delegatie bij de V.N. een resolutie ten aanzien van Irian Barat zou aanvaarden (hetgeen inmiddels gis teravond is geschied, redactie) dan zou dat in overeenstemming met de belan gen van Indonesië zelve zijn, aldus wordt in de Indonesische verklaring betoogd, en kan er in geen geval sprake zijn van afstand doen, in welke mate en in welke vorm dan ook, van het Indone sische standpunt ten aanzien van Irian Barat. Voor het eerst in de geschiedenis zal het Vaticaan over twee jaar zijn verte genwoordigd op een tentoonstelling, na- melijk op de Wereldtentoonstelling te Brussel in 1958. Z.H. de Paus heeft de Belgische voorzitter van „Caritas Catho- licaz", Paul Hejjmans, aangewezen als commissaris-generaal van het Vaticaan- project, dat zal bestaan uit een eigen paviljoen. (Keuter) <ys/s f». m 2500 lampjes en 1400 bollen zijn nodig geweest, om de reusachtige, ruim 20 me- ter hoge kerstboom uit Noorwegen, die temidden van de hoge wolkenkrabbers In New York is geplaatst, om te tove ren in het lichtende teken, dat het na derende kerstfeest aankondigt. De boom is geplaatst bij het Rockefeller-building. Kunt u zich een beeld voorstellen, dat nóg meer „Rotterdams" is: de spoorbrug over de Koningshaven, een drietal zwoegende sleepboten met daarachter de Z80G0 ton metende tanker „Esso Hollaïid", een beeld vol leven en bedrijvigheid, symbolisch voor de Maasstad de „Poort van het Westen". De bergingstoren van de vereniging „Renate Leonhardt", die nog steeds bü de Noordersluis in het IJmuidense Noordzeekanaal ligt, zal hoogstwaar schijnlijk nimmer uitvaren. Enige be stuursleden hebben medegedeeld, dat het bestuur zelf een faillissement van de vereniging verwacht. Volgend jaar februari is een vonnis over vorderingen te verwachten van de firma's Genius en Hoogeveen, f 8.000 resp. f 7.000 groot. Wanneer deze vorderingen worden toe gewezen, zouden er geen kasmiddelen meer zijn. Bovendien zou er nog een pakket onbetaalde rekeningen liggen tot ongeveer 23.000. Er is veel op krediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor f 13.100 aandelen weten te plaatsen, in septem ber en oktober van dit jaar, hoewel de statuten van de vereniging zulks niet zouden hebben toegelaten. De voorzitter van de vereniging, een Rotterdamse dumphandelaar, heeft onlangs een rond schrijven aan het bestuur gezonden. Hierin merkte hij op, dat sinds 18 augus tus door de heer Visser fout na fout is gemaakt. „De toestand van de ber gingstoren zelf is deplorabel. Men ver wacht, dat de toren onder water, ten tijde van de voorgenomen uitvaart (mei 1956) totaal zal zijn verroest. De toren is in- en uitwendig ongeschilderd. De slijtage van het beton is zó groot, dat grote kans bestaat, dat bij het onder komen van het bolder-platform hele Volgens het Britse conservatieve blad de „Daily Mail" dreigt in de Sovjet- Unie een nieuwe crisis te ontstaan als gevolg van een strijd om de macht van drie groepen; een onder leiding van partijsecretaris Khroesjtsjev, een twee de onder ex-premier Malenkov, en een derde groep die „extremistisch" ge noemd wordt. Westelijke waarnemers houden rekening met de mogelijkheid van zuiveringen op hoog niveau. De recente terechtstellingen in Georgië zou den een voorspel voor deze zuiveringen geweest zijn, aldus de „Daily Mail". De „Izvestia", het orgaan van de Russische regering, heeft de „Pravda" het blad van de communistische partij, er van beschuldigd, dat het zijn stand punt verkeerd weergegeven heeft. Een dergelijk meningsverschil tussen de voornaamste officiële bladen in Rusland is zeer ongewoon, en het is waarschijn lijk nog nooit voorgekomen, dat de „Pravda" door een ander Russisch blad aangevallen is. De „Izvestia" heeft zaterdag in een speciaal artikel onder de kop „Ant woord" kritiek geleverd op een hoofd artikel dat daags tevoren op de voor pagina van de „Pravda" verschenen was. Daarin had het partijblad ver klaard, dat een correspondent van de „Izvestia" blijk had gegeven vgn een „oppervlakkige houding" door het voor te stellen alsof maïs gemakkelijk ver bouwd kan worden. Volgens de „Izves tia" heeft de „Pravda" het artikel ver keerd aangehaald. De Politieke Commissie der V.N. heeft gisteravond zoals verwacht werd de resolutie aanvaard, waarin de hoop "rdt uitgesproken, dat het geschil tus- ®en Nederland en Indonesië over weste- 'JK Nieuw_Guinea op vreedzame wijze w'°rden opgelost. In de resolutie J°rdt zoaIs gemeld nota genomen van gemeenschappelijke verklaring, die Nederland en Indonesië vorige week el>ben uitgegeven, waarbij uitdrukking wordt gegeven aan de hoop, dat „de onderhandelingen waarvan in die ver klaring sprake is", vruchtdragend zui len zijn. Na de Politieke Commissie moet de Algemene Vergadering zich thans nog over de resolutie uitspreken. De afgevaardigden in de Politieke b"ommissie hebben niet over de resolu tie gediscussieerd. De hele behandeling ervan heeft nauwelijks drie minuten in beslag genomen. De resolutie werd na mens vijf landen ingediend door de afge- vaardigde van Ecuador, die daarbij ver klaarde erop te vertrouwen dat de com missie er eenstemmig en zonder debat mee akkoord zou gaan. De voorzitter van de commissie, Sir Leslie Munro van Nieuw-Zeeland, merk te vervolgens op dat inzake het pro bleem een „gelukkige overeenkomst scheen te zijn bereikt en voegde eraan toe dat er tegen de resolutie geen be zwaren schenen te bestaan. Hij ver klaarde de resolutie vervolgens aange nomen. De voorzitter handelde zo snel dat alle delegaties hun kopie van de resolutie op dat moment nog niet had den ontvangen. Daarom herhaalde hij zijn verklaring enige tijd later, toen alle delegaties wel in het bezit van de re solutie waren. (Rtr.-UP) De Amerikaanse luchtmacht heeft een elektronisch apparaat geconstrueerd, door middel waarvan men bij duister nis kan zien alsof het volop licht is. Het apparaat, dat de naam „kattenoog" ge kregen heeft, is duizend maal zo gevoe lig als een televisiecamera en zal by luchtverkenningen gebruikt worden. (AFP). e inwoners van het district Charente .Ti°Pen en geloven dat zij het geheim van een lang leven hebben ontdekt, zij noemen het cognac Ieder jaar vervliegt er evenveel cognac als er verbruikt wordt in heel Frankrijk, en dat is een kwart van de wereld consumptie. Volgens een plaatselijke legende zou den de bewoners van hel cognacdistrict door de invloed van deze koppige dampen een zeer hoge leeftijd kunnen bereiken. Het is een feit, dat in dit kleine district twaalf personen van honderd jaar en oudef wonen meer dan in enig ander district van deze grootte in Frankrijk. Eige tijd geleden heeft de cognacindustrie drie van deze Methusalems een gedistilleerd ge schenk aangeboden een fles cognac van het jaar 1844. De 102-jarige madame Dallemagne Neuville leegde met een geoefen de handbeweging haar glas en snoof: „Ik voel me-nog honderd procent", ze rees op uit haar stoel en zette met haar oude maa nog wonderlijk zuivere stem een vrolijk lied in. Vroeger was Charente een gewoon wijngebied en verscheepten de inwo ners hun zuivere wijnen naar Engeland en de Scandinavische landen. Honderden jaren gele den gebeurde het echter, dat de Charente-wijn „zeeziek" werd. Bij aan komst was ze zuur en dun geworden. De legende verhaalt verder, dat toen een ze kere Chevalier de la Croix de Marron ontdekte dat men door de wijn twee maal te distilleren een zeer krachtige vloeistof verkreeg, die bovendien nog zeer smakelijk bleek te zijn. Dit was de ons nu welbekende cognac. Een minder romantisch verhaal verklaart even wel dat een Nederlandse chemicus het geheim van de bereiding van cognac ontdekte. Tegenwoordig wordt cognac nog op dezelfda manier gemaakt als 400 jaar geleden. Bij cognac bestaan geen y">; Dit gebouw is verrezen op een heuvel in de omgeving van Turijn. Het trekt niet alleen belangstelling van de vakmensen, maar ook van het publiek. Enzo Venturelli uit Turijn heeft het gebouw ontworpen en gebouwd. De architect wil met deze bouw demonstreren, dat het mogelijk is los te komen van de mis bruikte rationele en functionele vormen. Hij heeft deze nieuwe stijl „nucleus" genoemd, omdat deze eeuw in het teken van het atoom staat, waardoor ook de kunst beïnvloed wordt. Hoewel een officieel besluit nog niet genomen is, mag als vrijwel zeker be schouwd worden, dat met ingang van 1 januari 1956 de premies voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering verhoogd zullen worden, vermoedelijk met ge middeld dertig cent per week. De we kelijkse premie zou hierdoor op 1,80 a 2,- komen. De ziekenfondsen zien zich genoodzaakt tot deze verhoging over te gaan in verband met de steeds stijgen de kosten van de geneeskundige ver zorging. De verhoging van de honoraria der huisartsen speelt hierbij een belang rijke rol. Zoals gisteren in een groot deel van onze oplage reeds is gemeld, zal waar schijnlijk ook de premie voor de ver plichte verzekering verhoogd worden. De Ziekenfondsraad heeft reeds voorge steld deze premie van 4 pet. op 4,2 pet van het loon te brengen. Enige R.-K. Ziekenfondsen in het zui den des lands hebben de premie voor de vrijwillige verzekering enige maan den geleden reeds verhoogd, gemiddeld van 1,60 tot 1,90, welke verhoging echter door de Ziekenfondsraad nog niet is goedgekeurd. Thans overwegen de andere fondsen dit voorbeeld te volgen. Dit betekent, dat het ziekenfonds voor de niet-verplicht verzekerden een nóg zwaardere last gaat worden. Om de verhoging zo laag mogelijk te houden, hebben de twee grootste orga nisaties van ziekenfondsen de Voor malige Maatschappij Ziekenfondsen en de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfond-en het plan opge vat, een vereveningssysteem voor de vrijwillige verzekering in te voeren op regionale basis. In enige streken is reeds contact opgenomen met alle be langhebbende ziekenfondsen, ook de ka tholieke, om tot oprichting van een pre- miepool te geraken. Het voordeel hier van is, dat ziekenfondsen, di_ met de huidige premie nog kunnen rondkomen, de té zware lasten van een aantal an dere ziekenfondsen kunnen verlichten en daarmee kunnen voorkomen, dat de te verwachten premieverhoging nog groter wordt dan thans is voorgesteld. Wanneer niet tot poolvorming wordt overgegaan, is het niet uitgesloten, dat er tussen de ziekenfondsen in een be paald rayon een ongewenste concurren tiestrijd ontstaat. De mogelijkheid be- staat, dat poolvorming een hogere sub sidie van het Rijk thans 8,5 miljoen goede of slechte jaren De voltooide cognac is samengesteld uit wijn soorten uit verschillende jaargangen en kwalitei ten, en de recepten wor den gemaakt door een speciale „proever". Een proever kan per dag wel tachtig monsters beoordelen. Hij ruikt eerst en proeft de vloeistof dan uit een tulpvormig blauw glas, zodat hij zich niet kan laten beïnvloeden door de kleur van de nog ruwe cognac. Daarna moet het edele vocht rijpen in speciaal gemaakte vaten van hard eikenhout, dat wordt aangevoerd uit het Li- mousin-bos. Daar juist tijdens het rijpingsproces zoveel van de cognac opgaat in de lucht van Charente, zijn volgens experts voor één enkel vat zuivere cognac, negen vaten van het wit te druivensap nodig. Om er zeker van te zijn, dat er in de flessen, waarin de cognac uitein delijk gebotteld zal wor den, geen druppel water is achtergebleven, wor den deze eerst nog om gespoeld met.... cognac, igulden per jaar tot gevolg heeft. Bjj enkele fondsen leeft de gedachte aan een nationaal vereveningsfonds, naar analogie van de verevening in de verplichte verzekering. Dit zou echter een aantasting van de autonomie der vrijwillige verzekering betekenen, reden waarom het onwaarschijnlijk geacht moet worden, dat de meerderheid der ziekenfondsen hiermee akkoord zou gaan. Een Frans militair convooi in Algiers is maandag in een hinderlaag geval len, waarbij zestierf militairen werden gedood, onder wie twee officieren. Onge veer zestig opstandelingen, die zich op de weg tussen Guelma en Gounod ver dekt hadden opgesteld, verrasten het Franse convooi, dat uit vier militaire voertuigen bestond, met een regen van kogels uit automatische wapens. Vier Franse soldaten werden gewond. (U.P.) United Press meldt, dat een 21-jarige voetballer zondag op het voetbalveld is doodgetrapt nadat hij in de wedstrijd tussen de amateurclubs Santander en Piratos het winnende doelpunt voor San tander had gescoord. De politie zoekt naar de daders, leden van Piratos, die voortvluchtig zijn. De wervelstorm en overstromingen, die twee weken geleden de districten Tandjore en Rarnnad in de Indische staat Madras hebben geteisterd, hebben 472 mensenlevens geëist, aldus is thans te Madras bekendgemaakt. De materi ele schade is nog niet vastgesteld, maar is „buitengewoon groot". Dr. John stukken beton zullen wegspoelen, tijdens het transport zal de kans op scheuren niet gering zijn. De vertrekvergunning zal zeer waarschijnlijk volgend jaar niet worden verleend, omdat de toren levens gevaar voor de runners kan opleveren". Tenslotte bestaat nog steeds tussen de heer Visser en de overige bestuurs leden een diepgaand verschil van me ning over de plaats van het wrak. Dr. Otto John, de voormalige leider van het Westduitse bureau voor de be scherming van de grondwet, is uit Oost. Duitsland, waarheen hij het vorige jaar was uitgeweken, naar West-Duitsland teruggekeerd, aldus heeft een woord voerder van de Westduitse regering vandaag in Bonn meegedeeld. De regerings woordvoerder zei I dat John op het ogenblik verhoord wordt door een rechter van in structie van het I federale opperste gerechtshof. Dit hof is in Karls ruhe gevestigd. De woordvoerder zei dat hij „geloofde" dat John vanoch tend naar West- Duitsland terug is gevlucht, maar hij kon dit niet offi cieel bevestigen. Ook kon hij niet zeggen waar John zich op het ogen blik bevindt. De vroegere veiligheidschef was op 24 juni 1954 naar de Russische zone ge vlucht en had daar politiek asyl ge- vraagd.JNa zijn vlucht leefde John in de Russische sector van Berlijn. Op een persconferentie, die hij kort na zijn eer ste vlucht gehouden heeft, hield hij vol dat hij geheel uit vrije wil asyl had ge vraagd in het Oosten. Zijn vlucht was het startsein voor een groot politiek schandaal in West-Duitsland, dat de re gering Adenauer toen in grote moeilijk heden heeft gebracht. (.D.P.A., Rtr„ U.P.) De functie van dr. John in West-Duits, land stond gelijk met die van het hoofd van de inlichtingendienst van de Bonds republiek. Zijn bureau in Keulen was belast met het in het oog houden van anti-grondwettelijke activiteit in West- Duitsland. Dr. John verdween samen met een Westberlijnse arts, dr. Wolf gang Wohlgemut, naar Oost-Berlijn. De Westduitse regering heeft steeds ont kend, dat John geheimen aan de com munisten zou hebben doorgegeven of dat hij namen wist van agenten in Oost- D uitstand. De officier van justitie van een Duitse rechtbank in Bochum heeft tegen Wer ner Hoppe, de vroegere commandant van het concentratiekamp Stutthof, levenslange gevangenisstraf geëist we gens zijn medeverantwoordelijkheid voor de dood van ten minste achthon derd mensen. (U.P.) Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Duitsland ontwikkelde zich een afzonderlijk hogedrukgebied, dat zich in oostelijke richting beweegt Ge lijktijdig breidde het zeer omvangrijke lagedruksysteem op de oceaan zich uit over de Britse eilanden. Warmere lucht veroorzaakte in zuid-west-Engeland en in Ierland een stijging van temperatuur. In de hogere luchtlagen is deze oceani sche warme lucht reeds tot onze om geving doorgedrongen. In de onderste luchtlagen wordt aanvankelijk nog kou de lucht uit Duitsland aangevoerd, maar morgen zal ook in ons land de invloed van de oceaandepressie merkbaar wor den met toenemende bewolking, lang zame stijging van temperatuur en kans op wat regen en ijzel. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL, 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL. 71716? Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of ijzel. Van nacht over het algemeen nog lichte vorst, morgen van het zuid-westen uit invallende dooi. Matige tot krach tige wind uit zuidelijke richtingen. Zon: 8.42-16.30. Maan: 8.49-16.45.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1