Op glad ijs Alle 18 kandidaten voor de V.N. afgewezen Teruggekeerde dr. John te Bonn voorlopig op vrije voeten gesteld Premier Harahap uitgejouwd door militairen van de luchtmacht Conferentie wint te Genève aan internationale betekenis Brits schip gezonken /ijii vrouw met haar dochter uit Britse hoofdstad verdwenen Installatieplechtigheid op Tjililitan afgelast Vijf en zeventigste Sovjet-veto Verkeer gestremd door gladde wegen Bemanning gered weer Aircommodore Suryadarma neemt ontslag Nederlands-Indonesisch overleg Nuchterheid aan Nederlandse kant. MOSKOU VERBOLGEN OVER HOUDING VAN NATIONALISTISCH CHINA Busvervoer ondervindt veel hinder OOST-DUITSLAND ZEER GESCHROKKEN Jordaans kabinet is afgetreden WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 e 79ste JAARGANG No. 26474 DEN HAAG OF ZWITSERLAND? Ons compromis-voorstel „Oranje" morgen in hoofdstad EERSTE DRIJFUS urka Damespantalons Zachter BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNIIbl AKIbk 49 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na S30 uur 't avonds tel. 21544. Hoewel Nederland op het gebied van onderhandelingen met Indo nesië reeds een rijke ervaring bezit, zij het dan ook van weinig aan gename aard, slaagt Djakarta er toch telkens opnieuw in Den Haag voor ver rassingen te stellen. Toen Utoyo Rame- lan, ambassadeur met bijzondere mis sie, hier als een andere Mercurius zo van Djakarta's Olympus gekomen, neer streek en in ijltempo allerlei contacten legde om op korte termijn voorberei dingen te treffen voor een conferentie tussen beide landen op hoog niveau, stonden zowel de Nederlandse regering als het Nederlandse volk nogal onwen nig te kijken naar dit drukke gedoe. Er waren weliswaar wat moeilijkheden bij de samenstelling van de agenda, maar Utoyo glimlachte slechts. Hoe- Wel de Nederlandse regering bij hoog en laag bezwoer, dat er over de status van Nieuw Guinea niet zou kunnen worden gesproken, kwam tenslotte in punt 3 toch de kwestie Nieuw Guinea op de agenda voor, zij het in een nog al duistere redactie, zó duister zelfs, dat minister Kernkamp, toen mr. De Graaf hem vorige week in de Kamer dienaangaande een vraag stelde, zich voorzichtiglijk van het geval distanci- eerde. Maar hoe dan ook, de mysteri euze agenda, bestaande uit vier pun ten, werd door beide landen geaccep teerd; er verscheen een officieel com- hiuniqué en nauwelijks was de druk inkt hiervan droog, of de hoge goden, de Indonesische minister-delegatie, stre ken op Schiphol neer. Dat in de Verenigde Naties de kwes tie Nieuw Guinea op het punt stond op de een of andere wijze aan de orde te komen en dat minister Luns daar even vorige week poolshoogte is gaan ne men, is natuurlijk een toevallige om standigheidzaterdag was hij reeds terug, niet minder optimistisch over de komende dingen dan zijn In donesische collega's. En zo is dan za terdag 10 december de conferentie be gonnen, waarbij men moeilijk kan ont kennen, dat Utoyo Ramelan zijn eerste taak met succes volbracht heeft. Er> als het waar is, dat minister Luns in New York bereikt heeft, dat de kwes tie Nieuw Guinea geruisloos van de agenda der Verenigde Naties zal wor den afgevoerd, dan mag ook hem een Woord van lof niet onthouden worden. Zo oppervlakkig bezien staan de za ken er bij het begin der conferentie dus niet al te ongunstig voor. Toch is er voor ons nog niet de ge ringste aanleiding om het verloop en het eventuele resultaat van deze con ferentie met optimisme tegemoet te zien. Wij hebben destijds gesteld, dat de huidige atmosfeer voor een derge lijke conferentie niet deugt. Wij heb ben ook het tijdstip niet gelukkig ge noemd. En vooral blijven wij wantrou wend staan tegenover de haast, welke van Indonesische zijde in dezen gede monstreerd wordt. Ïs er intussen iets gebeurd om de atmosfeer enigszins te verbeteren? Ja en neen. De Indonesische rege ring heeft inderdaad de Nederlander Van Krieken, die op Nieuw Guinea door Indonesische infiltranten was ontvoerd, vrijgelaten. Maar er zuchten nog steeds tientallen Nederlanders onschuldig in Indonesische gevangenissen en de poli tieke processen tegen Jungschlager en Schmidt vinden nog steeds voortgang. Het is duidelijk, dat zij, evenals Van Krieken, die in vrijheid werd gesteld, als ruilobject moeten dienen bij de hui dige onderhandelingen. Wij vragen ons af, wanneer via regering of Kamer nu eindelijk eens het geluid moge gehoord worden, dat de Nederlandse gevange nen geen ruilobject mogen vormen. Dat, wanneer Indonesië deze mensen, die nu al jaren onschuldig worden vast gehouden, eindelijk in vrijheid zou stel- vle^s anders doet dan zijn mi- mitiefste rechten vanT^ V&n Pri" nver mo» in j „van de mens, waar de mond voi ehSfrten^rNariÜeSalti-jd praktijk voor menig Ud 0 lnf d| wijze vertrapt worden. Dat, wfnneer Indonesië hiertoe zou overgaan dit bïni welijks verheugenis voor Nederland he hoeft mede te brengen, maar dat slechts wanneer Djakarta zijn excuses voor het aangedane leed ons zou aan bieden en bovendien de betrokkenen schadeloos zou stellen, er enige reden z°u bestaan om over een verbeterde atmosfeer te spreken. Over de achtergronden van de haast, dit ogenblik betoond, hebben wij „eeds eerder geschreven. De huidige „?Sering-Harahap fungeert als een mte- 1 hl-kabinet, dat binnenslands dringend gunstige onderhandelingspositie no- P'S heeft bij de vorming van een nieuw kabinet op grond van de uitslagen der I°igste verkiezingen. De tijd drong des te meer, omdat op 15 december we derom verkiezingen worden gehouden, hu voor de constituante, welke Indone- Siëzijn grondwet moet geven. Erg te benijden schijnt evenwel de binnenlandse positie van het kabinet-Ha- fahap ook weer niet. Het geldt als tmnder fel anti-Westers en heeft dien tengevolge moeilijkheden met de drie andere grote partijen, n.l. de PNI, de Nahdatul Ulama en vanzelfsprekend de communisten, terwijl de kritiek dezer partijen gestimuleerd wordt door presi dent Soekarno, die de activiteiten van hc^In?o!'.1iuS"Hurra,haP bestempelt als „bedelpai tijen bij de imperialisten". Intussen schijnt het ons toe dat men met groot wantrouwen de door de regering-Harahap geëntameerde on derhandelingen moet volgen. Door het feit alleen reeds dat Nederland in een conferentie met déze agenda heeft toe- «estemd, zit het in een ongunstige po el;16;. Want óf de conferentie mislukt, dun is Nederland ook in Westerse °Sen, 5 v >ie van Amerika, het zwarte schaap, omdat het zelfs met teeZ,HZich noemende Westers georiën- Itl regering-Harahap niet tot over- eenstemm £on komen, of de confe rentie siaagt dw.z wordt; een succes voor de regering-Harahap, hetgeen be kent dat Nederland op financieel ge- en m de kwestie Nieuw-Guinea g.ote concessies heeft moeten doen. klinkt misschien wat vreemd, doa°iv j'at thans geschiedt zal 0°k in ue Nederlandse binnenlandse politiek 'et ongemerkt voorbijgaan. De socia- 1 die destijds met een verbijste rende luchthartigheid niets hebben na- to u1 om Indonesië van Nederland los vo s ®uren>. bijten zich nu met een tot voor kort in die kringen ongekende hardnekkigheid vast aan Nederlands ïeuw Guinea. Pieter 't Hoen schreef dezer dagen in Het Parool een arti- rr conferentie tussen Neder- na en Indonesië, dat destijds de die hards yoor behoud van Nederlands- indie met zou ontsierd hebben. Wij meenden ook in het artikel van Pieter t Hoen nog een addertje te bespeuren, KROEPOEK dat zijn gif bij voorbaat al naar de J KVP spuit. Het Parool is namelijk van mening, dat Den Haag zich niet op een nieuwe conferentie met Indonesië in had moeten laten, zolang aan dit schandaal (de processen tegen Schmidt en Jung schlager) geen einde gemaakt is. Van de aanvankelijke flinkheid is in dezen niet veel meer overgebleven. Het Pa rool vraagt onder wiens druk dit is ge schied en schrijft: „Waarschijnlijk hebben machtige za- kenbelangen, die o.a. bij de KVP al tijd steun kunnen vinden en die hun financiële interessen veel gewichtiger vinden dan het feit, dat tientallen land genoten in Indonesië reeds twee jaar met politieke oogmerken in de cel ge houden worden, hier de hand in het spel gehad. Den Haag schijnt dientenge volge de dapperheid van het witboek niet te hebben durven voortzetten. De hele gang van zaken roept het vermoe den op, dat men gecapituleerd heeft veor de lobby der financiële belangen, waaraan dan voor de zoveelste maal grotere politieke belangen opgeofferd zijn." Er is weinig fantasie voor nodig om in te zien, dat tengevolge van het op treden van de regering-Harahap de Nederlandse regering zich in een wei nig benijdbare positie bevindt. Tenslotte nog dit: Nadat er in Den Haag zwaar over geconfereerd is, is thans de beslissing gevallen, dat het verdere overleg tussen Nederland en Indonesië niet in Nederland maar in Zwitserland zal worden voortgezet. De Indonesiërs wensten namelijk een „neu traal" land voor de besprekingen. Ne derland voelde daar begrijpelijk weinig voor, ofschoon men in Nederlandse kringen deze zaak principieel van wei nig belang achtte. Wij konden en kunnen het met deze opvatting niet eens zijn. De vervul ling van de wens men leze gerust „eis" der Indonesiërs is eigenlijk een klap in ons gezicht. Men wil de Neder landse conferentiepartners in het oog der wereld op typisch Oosterse wijze kleineren. Het bewijst ook dat men in de grond der zaak weinig prijs stelt op betere betrekkingen met Nederland anders zou men met zulk een voorstel niet zijn gekomen. Het is immers alsof twee mogendheden op voet van oor log leven en daarom een neutrale bo dem nodig hebben om tot een wapen stilstand te komen. Nu onze regering sch t punt> boe onbelangrijk het ook n i 1JiL toegegeven heeft, verspeelt zij invloog Seducht stuk prestige, dat van der ondeHiancielinÈrenGt Verl°°P Vanmorgen heeft een groep soldaten van de Indonesische luchtmacht de in stallatie belet van de pasbenoemde plaatsvervangend chef-staf van de lucht macht, generaal-majoor Sujono. Sujono is door de regering in zijn hoge functie benoemd ondanks het feit, dat hij in 1952 is geschorst, omdat hij brieven had geschreven aan het parlement, waarin hfj het beleid van de chef-staf van de luchtmacht, aircommodore Suryadarma, aanviel. De installatie van Sujono zou vanmorgen op het vliegveld Tjililitan bij Djakarta plaats hebben. Toen pre mier Burhanuddin Harahap op Tjililitan verscheen, werd hij uitgejouwd door eenheden van de luchtmacht die in parade-formatie stonden opgesteld. Hij en enkele andere ministers be klommen niettemin het podium. Het be noemingsbesluit werd voorgelezen en generaal Sujono stapte naar voren om de eed af te leggen. Op dat moment be gonnen militairen te roepen „Neen, neen, wij zijn het er niet mee eens". De vaandelwacht verbrak het gelid en holde het veld af, de vlag van de lucht macht met zich meedragend. De fungerend stafchef van de lucht macht, generaal-majoor Utojo Adi- putro, greep een microfoon en maakte bekend, dat aircommodore Suryadar ma gisteravond is afgetreden. Nog steeds verlieten manschappen het ter rein. Eindelijk verscheen een zwaar gewapend peloton van de luchtmacht- politie, dat de nog aanwezige eenhe den dwong ter plaatse te blijven. Generaal Adiputro vroeg premier Ha rahap, of hij de installatie-plechtigheid wilde voortzetten. „Neen", zei de pre- (Van onze Haagse redacteur) De Haagse conferentie is een Geneef- se conferentie aan het worden met alle bezwaren van dien voor de Nederlandse delegatie, maar met in ieder geval als winstpunt, dat de Indonesiërs over de inwilliging van bun wens zeer content zijn. Aan de sfeer van het overleg kan deze Nederlandse concessie ten goede komen. Er valt over de stemming niet te klagen ze is zelf aanmerkelijk beter dan het vorig jaar bij de onder handelingen met de delegatie-Soenarjo -- maar men heeft bi.i de moeilijke kwes ties, die op de agenda staan, ook wel een goede stemming nodig. Het feit ligt er nu eenmaal, dat men opnieuw in gesprek treedt over zaken, dle,elgenHjk in 1954 met concessies van Nederlandse kant al afgehandeld wa ren en dat bjj nieuwe Nederlandse tegemoetkomingen steeds een vraag teken moet worden geplaatst voor wat de Indonesische tegenprestatie betreft. Zo men al optimistisch kan zijn over hetgeen het kabinet-Harahap zal doen, dan is het toch maar de vraag wat een toekomstige Indonesische regering voor politiek zal voeren. Het kabinet kan gemakkelijk misbruik maken van toezeggingen, verkregen doo'- de huidige regering dank zij de goodwill, welke zij ongetwijfeld internationaal heeft. Men moet er derhalve rekening mee houden, dat de Nederlandse delegatie niet zo gemakkelijk over de brug zal komen Verschillende uitl-Mngen in de Memo rie van Antwoord bij de begroting van Buitenlandse Zaken wijzen mede in deze richting. Minister Luns weet zich ook gesteund door een brede communis opinio, welke van de Nederlandse on derhandelaars een grote nuchterheid Opmerkelijk blijven wat dit d® aanhoudende uitlatingen in enKele socialistische bladen, die getui- Van gereserveerdheid, om niet te conf!"entieePSiS t6n °Pzichte van deze m^f,?naindere f\ctor is echter, dat een mislukking van het overleg nieuw voed- KLohtlr,g®Veif 5an d.®. anti-Nederlandse krachten in Indonesië. Dit gevaar zal men zeker ook niet licht tillen. Het gaat hierbij trouwens niet alleen om Ne derlandse belangen. Een verslechtering van de verhouding tussen Nederland en Indonesië zou gemakkelijk mede ten koste gaan van de westerse invloed in het algemeen in Indonesië en al ver klaren Amerikaanse autoriteiten offi cieel strikt neutraal te staan tegenover deze conferentie, men kan er zeker van zijn, dat er Washington veel gelegen is aan een welslagen van het overleg. Nu de besprekingen te Genève worden voortgezet komen zij meteen ook nog sterker in de internationale belangstel ling te staan. Bü de gebruikelijke vluch tige uitlatingen na afloop van de ver gadering sprak minister Mohammed Roem gisteren naar aanleiding van vragen over de Indonesische voorkeur voor Zwitserland slechts gekscherend over het mooie weer in Genève. Het zou echter wel eens kunnen zijn, dat de Indonesische delegatie met haar door gevoelsoverwegingen ingegeven verlan gen om daar te vergaderen als niet on belangrijk nevenresultaat bereikt, dat internationaal deze conferentie aan be tekenis wint. mier, „zonder vlag en zonder een deel van de militairen zullen we de instal latie niet uitvoeren". Hij verliet het vliegveld en begaf zich met de minis ters, die ook van het incident getuige waren geweest, naar de hoofdstad, waar zij int het kabinetsgebouw bijeen kwa men. Er wordt in dit verband op gewezen, dat er in Indonesië morgen verkiezin gen voor een grondwetgevende verga dering worden gehouden. De regering- Harahap kwam op 11 augustus aan net bewind, nadat de regering van Ali Sas- troamidjojo ten val was gekomen door de moeilijkheden, die voortvloeiden uit de benoeming van kolonel Bambang Utojo tot chef-staf van het leger. Generaal Sujono, die heden geïnstal leerd zou worden, is op 5 december van dit jaar benoemd tot vice-chef staf van de luchtmacht en tevens bevorderd tot „acting aircommodore". Het benoe mingsbesluit was ondertekend door vice-president Hatta wegens uitstedig- heid van president Soekarno. In en kele bladen is hierop kritiek uitge oefend. Twee oppositiebladen, „Merde- ka" en „Suluh Indonesia", berichtten, dat 50 officieren verzocht hadden de benoeming van Sujono te herzien en dat zij hadden gedreigd met ontslag. Toen vanmorgen Sujono de eed zou afleggen, omringden 50 in camouflage kleding gestoken en met stenguns be wapende militairen van de luchtmacht de aanwezigen. Onder die aanwezigen waren o.a. Harahap in zijn functie van minister van defensie, de minister van voorlichting, Sutan Mamur, de minis ter van justitie, Wiriadinata, de minis ter van landbouwzaken Gunawan, en de minister van sociale zaken, Sudibjo. Even tevoren had Harahap in een rede gezegd, dat er geen criminele gronden aanwezig waren, om de schor sing van Sujono te handhaven en dat zijn nieuwe benoeming als eerherstel beschouwd diende te worden. Morgen, 15 december, wordt het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" wederom in Am sterdam verwacht. Het schip, dat 24 no vember uit Tandjong Priok vertrok, zal ligplaats kiezen aan de Sumatrakade voor loods „Celebes". Het vertrek van de volgende uitreis is verschoven naar 27 december. Rusland zorgt voor regenbui van veto's Alle overige kandidaten voor het lid maatschap van de Verenigde Naties zijn gisteravond in de Veiligheidsraad onder een regen van Russische veto's afgewezen, nadat nationalistisch China het veto had uitgesproken tegen toela ting van Buiten Mongolië. Na het veto van nationalistisch China volgden 15 Russische veto's elkaar snel in tempo op. De Russische veto's werden uitge sproken over de 13 door het westelijke blok gesteunde kandidaten alsmede over Zuid-Vietnam en Zuid-Korea. De enige vier landen die aanvankelijk een meer derheid kregen in de raad Albanië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië werden ten slotte in een eindstemming ook nog afgewezen met 1 stem voor (van de Sovjet-Unie), 4 stemmen tegen en 6 onthoudingen. De 13 door het westen gesteunde, maar door het Russische veto afgewe zen kandidaten zijn Oostenrijk, Jorda nië, Cambodja, Ceylon, Finland, Ier land. Japan, Spanje, Nepal, Libië, La os, Portugal en Italië. De Sovjet-Unie heeft nu in totaal 75 maal een veto uitgesproken in de Veiligheidsraad, waarvan 43 tegen kandidaatleden van de V.N. Het tota le aantal veto's dat werd uitgespro ken is 77. De twee andere waren van nationalistisch China en Frank rijk. Nationalistisch China maakte gisteren voor het eerst gebruik van het vetorecht. Ondanks de besprekingen, die weken lang duurden, hebben alle betrokken landen in de Veiligheidsraad op het be slissende moment vast gehouden aan hun standpunt. Het standpunt van de Sovjet-Unie was: alle landen of geen Nationalistisch China heeft zich van het begin af aan tegen de toelating van Buiten Mongolië gekeerd. De Amerikaanse afgevaardigde, Ca bot Lodge, stelde de Sovjet-Unie voor het gebeurde verantwoordelijk. „Wij hadden 17 nieuwe leden kunnen heb ben", zei hij, „maar de Sovjet-Unie wilde alles of niets met als resultaat dat wij niets hebben". De Russische vertegenwoordiger, So- bolev, noemde het tragisch, dat iemand die niemand vertegenwoordigt (hij be doelde de afgevaardigde van nationa listisch China) een plan schipbreuk heeft doen lijden, dat met het geduld en de goede wil van allen was opgebouwd en dat de steun van de overgrote meer derheid der Verenigde Naties had. (U.P.ReuterA.F.P.) IJZEL Als gevolg van spiegelgladde wegen, veroorzaakt door ijzel, heeft het bus vervoer in stad en provincie Utrecht dinsdagavond grote hinder ondervon den. De bussen van de Ned. Buurt spoorwegmaatschappij moesten zelfs hun diensten enige tijd onderbreken op de lijnen Utrecht-Bilthoven en Utrecht- Amsterdam. De bussen van „De twee provinciën" ondervonden reeds vroeg in de avond overlast op de lijn Utrecht- Gorinchem. Ook de lijnen van deze maatschappij door de kleine dorpen ondervonden vertraging, omdat niet overal tijdig zand gestrooid was. In de stad Utrecht hebben de ruim vijftig stadsbussen zich niet aan de dienstregeling kunnen houden. Verkeer over de weg Utrecht-Den Bosch is lange tijd niet mogelijk ge weest, zulks was ook het geval op de weg Den Haag-Utrecht. Op de weg Haarlem-Den Haag reed om on geveer elf uur een file van honderden auto's, die zich met een snelheid van nauwelijks 15 km per uur voortbe woog. Tegen elf uur kwam de regen en daarmee de gladheid ook in oostelij ker delen van ons land. In de omge ving van Apeldoorn hebben de bussen van de V.A.D. enorme vertraging ge had. Veel auto's zijn langs de wegen gestrand, maar ongelukken zijn niet voorgekomen. Op het IJsselmeer, yoor de Eem, if het eerste drijf ijs gesignaleerd. Vanmorgen heeft in een dichte mist ten noorden van Terschelling het nieu we Italiaanse 7.174 ton metende Liber- tyschip „Valentina Biboline" een aanva ring gehad met het 6.162 ton metende Britse schip „Victoria City". Dit laat ste schip is gezonken, nadat de ge hele bemanning was gered door het Poolse schip „Worlowo". Het Italiaanse schip, dat zware ave rij aan de voorsteven heeft opgelo pen, wordt momenteel door de „Hol land" van rederij Doeksen gesleept naar Embden. De Italiaan maakt veel water en het is de vraag of de „Holland" hem tijdig genoeg ^kan^ binnenbrengen. De I Oost-Berlijn, waar hij voortdurend* on- - der controle is geweest. Maandagavond zou dr. John met twee leden van de Oostduitse geheime politie naar de uni versiteit van Oost-Berlijn zijn gereden, waar het hem gelukt zou zijn zich in de menigte studenten van zijn vervolgers te ontdoen. Door een zij-uitgang zou hij het gebouw hebben verlaten, waarna hij met een auto naar West-Berlijn was gereden. United Press heeft in volgorde j van waarschijnlijkheid de volgende drie theorieën voor de terugkeer van John: Dr. Otto John, de voormalige leider van de Westduitse veiligheidsdienst, die in West-Berlijn is teruggekeerd na zeventien maanden geleden naar Oost- Duitsland te zijn uitgeweken, is na een eerste verhoor door agenten van de inlichtingendienst te Bonn voorlopig op vrije voeten gesteld, aldus verneemt A.F.P. in de Westduitse hoofdstad. Daar de Westduitse regering een vol komen stilzwijgen oewaart over de plaats waar John zich op het ogenblik bevindt, alsook over alle bijzonderheden omtrent zijn vlucht, doen er op het ogenblik in de Bondsrepubliek allerlei oncontroleerbare geruchten de ronde. Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. zou dr. John bij zijn eerste ver hoor te Bonn hebben verklaard, dat hij niet naar Oost-Duitsland is uitgeweken, maar op 20 juli 1954 naar Oost-Berlijn is ontvoerd. Zijn vriend dr. Wohlge muth, een Westberlijnse arts, die met hem verdween, zou hem een verdovend middel hebben gegeven, zodat hij in sliep^ Toen hij ontwaakte was hij in .Holland" heeft intussen assistentie ge vraagd van de Duitse sleepboten „Seefalke" en „Südsee". De redding boot „Insulinde" van Oostmahorn is in de buurt, voorbedacht op alle eventualiteiten. Het Jordaans kabinet onder lei ding van Said el Moefti heeft van daag zijn ontslag ingediend na een crisis als gevolg van het Britse voor stel, dat Jordanië zich zal aanslui ten bij het verdedigingsverdrag van Bagdad, aldus is uit regeringskringen te Amman vernomen. Koning Hoessein heeft Said el Moef ti verzocht in functie te blijven tot dat een nieuw kabinet is gevormd. (Reuter) Met gerechtvaardigde trots legt de chef-kok van een Japans restaurant laatste hand aan zijn kersttaart, een getrouwe copie van de beroemde boeddhis tische tempel in Kioto: de Kijomi zu Dera. Zes weken arbeid van hem en zes assistenten vergden de bouw van de tempel. 1. John had reden te vrezen voor zijn arrestatie in Oost-Duitsland en zijn mo gelijke liquidatie en heeft er de voor keur aan gegeven, zich aan de Westduit sers over te geven. 2. John is indertijd welbewust door de Westduitse regering naar de Sovjet zone gezonden met de opdracht als zo genaamd politiek vluchteling achter het IJzeren Gordijn spionagewerk te ver richten, hetgeen een van de vermetelste stunts zou zijn in de geschiedenis van de spionage. 3. John is naar West-Duitsland te ruggekeerd zich voordoende als poli tiek vluchteling, maar met de bedoe ling om voor de communisten te spio neren. Ondertussen is gebleken, dat onge veer op het zelfde tijdstip dat dr. John naar het westen terugkeerde, zijn echt genote en haar dochter uit een vroeger j huwelijk, die beiden in Londen woon den, uit de Britse hoofdstad zijn verdwe nen. Men neemt aan dat zij voor een gezamenlijke hereniging naar West- Duitsland zijn vertrokken. In een kennelijke poging om haar gezicht te redden heeft de Oostduitse regering het communistische radio station gisteravond de volgende mede deling laten doen: „Dr. Otto John, voormalig leider van het Westduitse bureau voor be scherming van de grondwet, aan wie op 20 juli 1954 in de Duitse demo cratische republiek asyl werd ver leend, is naar West-Duitsland terug gekeerd. Dr. John heeft bij herhaling gezegd dat hij zich in West-Duitsland aan het hoofd wilde stellen van de strijd tegen het fascisme". Toen kanselier Adenauer vernam, dat John naar het westen was terugge keerd hij bevond zich juist in een conferentie van coalitieleiders zeide hij: „Heren ik heb hier een inlichting, waarover U zich zult amuseren." De correspondent in Bonn van het Deense ochtendblad „Berlingske Tiaen- de", Henrik Bonde-Henriksen, schrijft in zijn blad, dat hij degene is, die dr. John heeft helpen terugkeren naar het westen. Volgens de correspondent iï John onmiddellijk na de persconferen tie, die op 11 augustus 1954 ter gele genheid van zijn aankomst in Oost- Berlijn is gehouden, naar Moskou ge bracht, waar hij maandenlang is ver hoord. Vervolgens heeft dr. John twee maanden doorgebracht in de Krim. Men bracht hem daarna weer over naar de Russische hoofdstad, vanwaar hij na drie a vier weken terugkeerde naar Berlijn. Daar was hij slechts in schijn vrij In werkelijkheid was hij de ge vangene van de Oostduitse minister van staatsveiligheid, Ernst Wollweber. John slaagde er evenwel in de waakzaamheid van de Oostduitse po litie geleidelijk te doen verslappen. Een groot voordeel was het, dat hij zonder bewaking in restaurants mocht zitten. Ongeveer een maand geleden maakte hij op die manier een afspraak met Bonde-Henriksen. De journalist verklaarde zich bereid hem te helpen naar het westen te komen. Zij beslo ten elkaar op 12 december bij de Humboldt-universiteit te ontmoeten. Bonde-Henriksen wachtte met zijn wagen op het parkeerterrein vóór de universiteit. John liet zich bij de ach teringang van de universiteit afzetten, wist zich van zijn politie-escorte te ont doen, liep het gebouw door en reed vervolgens met Bonde-Henriksen in diens wagen Unter den Linden af, langs de c-ontróle bij de Brandenbur ger Tor en naar het Westberlijnse vliegveld Tempelhof, Samen met John is Bonde-Henriksen naar West-Duitsland teruggevlogen. Toen zij de zonegrens op een hoogte van 2000 meter passeerden, zei John: „Wat voor mij ligt, kan nooit zo erg zijn als de ondervindingen, die ik achter de rug heb. Mijn bezoek aan Berlijn op 20 juli 1954 had zeer kort moeten zijn. Heiaas duurde het ander half jaar". Aaverteutie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde zuidelijke wind. Verdere stijging van temperatuur. Zon: 8.43-16.30. Maan: 9.31-17.42.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1