G Stille Armen O IJspret en gladde wegen in Haarlem Nicole Louvier, ontwapenend en charmant, veroverde Haarlem in de schouwburg Serie grote inbraken door amateurs verricht Katholiek Vrouwengilde en Monica-naaikrans zorgen voor vreugde in gezinnen der Stille Armen Frans Hals-Museum reproduktie- album H Burgemeester Van Rappard reikt prijzen uit aan de beste politie-schutters Enthousiast onthaal van Luc Lutz' literair cabaret N Het verdwenen paneel Agent Boesveld definitief eigenaar van de beker Directeur van assurantiekantoor in arrest Gildebroeders, maakt plezieren TRAGEDIE VOOR DE RECHTBANK WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Nieuwe uitgave KERSTFEEST VOOR DB GEVANGENEN HEEMSTEDE Strooien EXPOSITIE VAN BROMFIETSEN IN VLEESHAL Op heterdaad betrapt Sassenheimer sou ruim een ton verduisterd hebben Brandje in kousen- reparatiiewerkplaats Burgerlijke Stand Haarlem WINKELS TOT NEGEN UUR OPEN Van 20 t/m 24 en op 30 en 31 december TWEE INBRAKEN •De vereniging Oud- HeemstedeBennebroek Het Haarlems Katholiek Vrouwengil de belegt ieder jaar tegen Kerstmis een bijzondere bijeenkomst, waarop de pro- dukten te bewonderen zijn, die breiende leden van het Gilde vervaardigd heb ben. Gisteravond werd die bijeenkomst gehouden in de Kroonzaal van Brink- mann, waar de gezelligheid gelijke tred hield met de warmte, en zeer vele Gil de-leden en andere belangstellenden de werkstukken konden bewonderen. Het bleek ons, dat er meesteressen met de breinaald zijn; er vielen vele maaksels te bewonderen, die even fraai als nuttig waren en de samenstelling was bijzon der gevarieerd. Niet alleen baby-kleer- tjes waren er gemaakt, maar ook kle dingstukken voor grotere kinderen. Na tuurlijk was ook de Monica-naaikrans vertegenwoordigd met een indrukwek kend aantal door haar leden vervaar- isteravond elders kunt u dat lezen hebben de leden van het katholiek vrouwengilde een tentoonstelling gehouden van brei werkstukken, die zij gemaakt hadden ter verdeling onder de stille armen. Via verschillende instellingen en personen, die in de charitas werkzaam zijn, komen de goederen tenslotte terecht, waar ze broodnodig zijn. Als wij zo'n vergadering van het Gilde bezoeken, denken wij altijd aan het liedje „Gildebroeders maakt plezie ren met muziek vroeg ende laat". Maar feitelijk waren de broeders gis teren thuis om de wacht bij de haard te houden, terwijl de dames in rook en warmte hun gaven in eigen kring be wonderden. Misschien willen de broeders niet achterblijven en ook hun steentje bij dragen, om de actie voor de stille ar men te doen slagen. Misschien komt het dan zover, dat al die mensen, voor wie anders het kerstfeest als een dood gewone dag voorbij zou gaan, ook kun nen zingen „Gildebroeders maakt ple zieren". Hoe u uw bijdrage kunt leveren, is nu wel bekend. Bekijk anders de vaste rubriek en sluit u aan bij de broeders, die er reeds plezier in gehad hebben anderen blij te maken. Ter redactie werd bezorgd N. N. 11. Per giro werd overgemaakt: mej. G. C f 2.50 J. F. v. d. M. f 10, L. A. de G. f 2.50, J. M. B. f 2.50, B. M. H—B. f 2.50, P. J. H. f 10, S. H. H. f 10.. Bij het comité kwam binnen; H. O. Zn. N.V. f 10, J. A. B. Zn. f 5, fa. J. H. f 50, mevr. H. L. T.—Z. f 10, mevr. A. W.A. f 5, D. H. H. f 20, mr. K. v. H. f 20, B. F. f 25, G. M. f 10, Modemag. F. f 5, Kousenf. H. f 100, W. Bl. Czn., Aann. Mij. f 400, S. D. f 2.50, N.V. Woninginr. B. f 25, A. E. I. M. f 20, J. N. f 5, Drukk. J. f 25, K. d. J. f 5, J. M. B. f 25, F.M. A. f 10, J. D. D P. f 100, H. O. P. f 2.50, J. N. f 2.50, N.V. „H" f 10, ir. R. H. f 5, fa. W. V. Zn. f 25, fa. A. V. f 5, Apoth. K. f 10, N. N. f 25, mevr. E. A. G. d. M.d. K. f 15, J. K. f 2.50, J. T. f 10, N. v. Br.. Co. f 25, M. H. F. f 500. digde kledingstukken, welke evenzeer getuigden van grote ijver en veel liefde. Wij mogen aannemen, dat in vele ge zinnen van stille_ armen, waar nog wel het een en ander nodig is, de kleding met dankbaarheid en vreugde zal wor den ontvangen. In dat teken stond trouwens de bij eenkomst van gisteravond en recht uit het hart sprak de presidente, mej. R. Bolsius, een woord van dank voor al die spontane activiteit. In die dank be trok zij al degenen, die ook maar eni germate aan het succes van deze actie hadden bijgedragen. Het zij ons ver gund hier verder geen namen te noe men, omdat de stille werksters ieder voor zich haar beste beentje hebben voortgezet. Als we een uitzondering maken dan doen we dat voor de medewerking, die ook werd ondervonden van de Nazorg en de meisjes van de R.-K. Huishoud school. De avond werd bovendien nog getrok ken in een zekere Kerstsfeer door het programma van zang en deklamatie, dat een koortje onder leiding van broe der Paduano verzorgde. De Broeder had het zichzelf en de jongens niet gemak kelijk gemaakt, want het programma kon alles behalve traditioneel en nog minder conventioneel genoemd worden; daarom werden de verschillende num mers, die ten gehore werden gebracht, des te meer gewaardeerd. De gebruikelijke loterij werd ook nu weer een succes; de talloze prijzen von den hun weg en werden steeds weer door een gelukkige winnares met vreugde in ontvangst genomen. et catalogiseren van het kunstbe zit der gemeente Haarlem be rust in de handen, zoals dat heet, van mej. C. v. Hees, de weten schappelijk assistente van het mu seum. Maar meer nog is dit werk, waarvoor zij door de uitbreiding van de staf vrijgemaakt kon worden, aanbevo len in haar scherpzinnigheid. Tal van bijzonderheden moeten immers achter haald worden en alle bekende gegevens bovendien gecontroleerd op hun juist heid. Want de kunstgeschiedenis is een jonge wetenschap en latere ontmoetin gen en vondsten achterhalen dikwijls de conclusies van voorheen. Hoe nauw gezetter dit werk gebeurt, des te min der betrekkelijk worden de gegevens waaruit de cultuurhistorie opgebouwd wordt. Het zal zeker nog enige jaren du ren voordat de grote wetenschappelijke catalogus gereed is voor publicatie. De vorige catalogus, welke niet meer her drukt wordt, is sinds lang uitverkocht. Er bestaat dus een vacuum dat men heeft willen opheffen op korte termijn. Zojuist is van de pers gekomen een al bum in vier talen met een totale op laag van 30.000 exemplaren met af beeldingen voorafgegaan door een be knopte catalogus, welke door het flinke formaat en de overmaat der reproduc ties een populaire en voor iedere be zoeker betaalbare gids in het museum is en een blijvend bezit dat de sfeer van de collectie getrouw weerspiegelt. Het register vermeldt de vaste expositie terwijl de afbeeldingen uit alle verte genwoordigde tijdperken zorgvuldig zijn gekozen. Zij zijn chronologisch, de na men in het register echter alfabetisch gerangschikt. De verwachting is, dat dit album zijn bestaansrecht zal behou den ook na het verschijnen van de gro te volledige catalogus. De maat der afbeeldingen en de vele details roepen van elk der gereprodu ceerde werken een zo goed mogelijk Temidden van de drukte in de socië teit Teisterbant ter gelegenheid van de ontvangst van Nicole Lou vier, kwam een der leden dinsdagavond opgewonden binnen met de medede ling, dat hij in de garderobe een pakketje had gevonden, dat bij na der onderzoek het uit het Frans Halsmuseum ontvreemde paneeltje bleek te bevatten. Het paneeltje, voorstellende een zittende vrouwen figuur, werd onmiddellijk aan ieder een getoond en op een uitgezochte plaats ter bezichtiging neergelegd. Een ogenblik later kwam een der be stuursleden met een nikkelen dien blaadje aandragen en vroeg of dit wellicht de verdwenen drijfschaal was. Het bleek echter allemaal maar scherts te zijn en na een paar ogen blikken was iedereen de opwinding te boven. Na een half uur echter traden twee rechercheurs binnen. Zij hadden ver nomen, dat in Teisterbant het verdwe nen paneeltje was teruggevonden en met het opsporingsblad in de hand kwamen zij hun informatie controle ren. Helaas moesten de beide speur ders teleurgesteld worden, want noch het paneeltje, noch de drijfschaal bleek het gezochte te zijn. Giften kunnen worden afgegeven bij onze redacte Smedestraat 5 of per giro worden overgemaakt ten name j beeld op. De naam van het Haarlem- van de Nieuwe Haarlemsche Courant, ?e drukkershuis Enschedé dekt met e..„ haar verantwoordelijkheid de druk, het- Haarlem, met vermelding „Stille Ar- geen uitweiding over de typografische men"- kwaliteiten overbodig maakt. nder degenen, die de komende Kerstdagen niet in de familiekring kunnen doorbrengen, behoren ook zij, die in de gevangenis en het Huis van Bewaring zijn opgesloten. Alle katholieken zullen dit jaar de gelegenheid krijgen om aan een retrai te deel te nemen in de voorafgaande dagen, om hen aldus geestelijk voor te bereiden op een waardige viering. Jaarlijks mocht ik echter van velen giften ontvangen om ook een passende stoffelijke viering mogelijk te maken Hiervoor wilde ik thans weer een be roep op u doen. Al kan er hier mis schien van schuld gesproken worden (wie zal de mate daarvan durven te be palen?) toch hoop ik, dat u ook tegen over hen uw gooedheid wilt tonen, nu de Heer nabij is. Voor stoffelijke gaven moge ik ver wijzen naar onderstaand adres en giro nummer, maar tevens zou ik u willen vragen om een bijzonder gebed voor een zalige retraite van alle deelnemers. W. J. DEKLEERMAEKER, Aalm. Jansstr. 41. Giro 224368. Voordat gisteravond de bijzonder ge zellige politiefeestavond in het Verver singshuis „Groenendaal" begon heeft burgemeester mr. A. G. A. van Rappard de prijzen uitgereikt voor de schietwed strijden, welke in het afgelopen jaar waren gehouden. De eerste prijs ging naar de nationale politiekampioen ge weer schieten, agent A. Boesveld. Deze behaalde in het totaal 92 punten, na melijk 46 op het geweer en 46 op het pistool. Adjudant J. C. Last behaalde evenveel punten, maar bij het schieten van een steunserie op het geweer be haalde agent Boesveld 42, tegen adju dant Last 35 punten. Laatstgenoemde legde hiermee beslag op de tweede plaats. Derde met 91 punten werd in specteur H. Brouwer en vierde, ook met 91 punten agent W. Prins. Vanwege de gelijke stand werd ook tussen deze twee een steunserie verschoten, welke voor inspecteur Brouwer 41 en voor agent Prins 40 punten opleverde. 5. C. van Leeuwen 89 pt. 6. A. C. Hildebrand 88 pt. 7. M. Rienstra 85 pt. 8. F. Croo- nenburg 83 pt. 9. Hfd. Insp. A. Berentsen 80 pt. en 10. C. Aan de Kerk (beker houder) met 80 pt. Hoofdagent Brouwer heette namens de feest- en sportcommissie in het bij zonder de beschermheer burgemeester Van Rappard en de ere-voorzitter, Hoofdinsp. A. Berentsen, harelijk wel kom. Alvorens de burgemeester met de uitreiking der prijzen begon wilde hij zijn mannen eerst nog wat anders toe voegen. Als hoofd van de politie be treurde de burgemeester het, niet meer contact met hen te kunnen hebben. Hij toonde zich daarom zeer verheugd op avonden als deze eens nader in contact te komen met zijn politiemannen en hij vond dat nog in andere opzichten pret tig omdat ieder hier in burger was èn vergezeld van hun echtgenote. De bur gemeester haakte op deze omstandigheid in door te wijzen op de „mens" die ach ter elke uniformdrager zit. Ik heb grote bewondering voor de wijze waarop U Uw taak vervult. Deze Gisteren en vannacht is Koning Win ter Haarlem en omgeving binnengeval len met al zijn kwalen, maar ook aan gename eigenschappen. Het laatste on dervonden de schaatsliefhebbers, die nog niet en masse, doch in elk geval met grote geestdrift naar „Eindenhout" trokken, het baantje van anderhalve centimeter bevroren water, en daar van af 's morgens tien uur tot 's avonds kwart over tien de benen konden strek ken. Het ijs was de gehele dag uitste kend en werd pas laat in de avond zacht toen de regen acte de presence ging geven. De minder goede zu"de van de sneeuw- en vorstmonarch bracht vooral het verkeer in moeilijkheden. Om kwart over negen 's avonds be gon er een druilerig regentje te vallen dat eigenlijk de gehele nacht niet meer ophield. De wegen werden gevaarlijk glad, in het bijzonder de klinkerstraten. Het asfalt viel deze keer wel mee, het geen niet wil zeggen dat men daarop zonder last de fiets of auto kon bestu ren. Agenten van politie, die op ver- seling omgeslagen weer trof vooral de schouwburg- en bioscoopbezoekers. Die kwamen zonder argwaan of parapluie naar buiten en werden ineens gecon fronteerd met spiegelige wegen en uit een somber grijze lucht vallende wa terstroom. Ook de dienst Gemeentereiniging zal aan deze nacht herinneringen bewaren. Voor de eerste keer in dit jaargetij moest het hele corps, veertien wagens en 50 man personeel, aantreden om in een verwoede strijd van meer dan ze ven uren het wegdek voor de volgende dag begaanbaar te maken. Om 11 uur rukte de eerste wagen uit met drie en een halve kubieke meter zand en zout. In de 28 wijken van Haarlem strooide men circa 90 kubieke meter zand, ter wijl kisten vol met deze materie opge steld stonden bij de 58 bruggen, die in dergelijke gevallen het meest kwetsbaar zijn. Het is verheugend dat de vorst- en schillende plaatsen in de stad de men- j regeninval de Haarlemmers niet te erg sen waarschuwden of zelfs aanmaanden te voet verder te gaan, strooiden om tien uur bij het viaduct aan de Kinder huissingel zand om het slipgevaar, dat overigens alom dreigde, tot redelijke proporties terug te brengen. Het plot- Gisteravond heeft een volle schouw burgzaal van het begin tot het einde genoten van een voortref felijk kleinkunstprogramma. voor de pauze traden de acteur Luc Lutz en ae radio-zanger-componist Jules de corte op en daarna de lieftallige, jonge chan sonnière !>jole Louvier. De Haarlem se Kunstgemeenschap heeft daarmee een prachtige avond bezorgd, zoals die he laas al te zelden geboden worden. Het was duidelijk, dat het grootste deel der bezoekers gekomen was om Nicole Louvier te zien, die men reeds kende van de grammofoonplaat. Haar be trekkelijk kleine stem is voldoende ge nuanceerd om de zelf geschreven chan sons met overtuiging en aangrijpend vo°r het voetlicht te brengen. Men kan met zeggen, dat zij een prachtige stem heelt, maar dat is ook niet een eerste vereiste voor een chansonnière. Zij moet haar liedjes kunnen „brengen" en Nico le Louvier heeft bewezen, dat zij daar toe in staat is. Iedere nuance, iedere buiging is uitgebalanceerd en met een ontwapenende, kinderlijke charme weet zij de intimiteiten van haar chansons aan haar publiek mee te delen. De liedjes zelf zijn, evenals de me lodieën die zij zelf heeft gecomponeerd, eenvoudig en openhartig. Nicole Lou vier neemt geen blad voor de mond en zij vertelt haar ervaringen, haar dro men en gevoelens op een wijze, die de aard van die gebeurtenissen al snel doet vergeten. Men kan het nauwelijks aan genaam noemen, wat zij te vertellen heeft, maar zij zegt het eerlijk en ont wapenend. Wij noemen „Quand j'ai faim,,Mon petit copain perdu" ef natuurlijk,,Qui me delivrera", het liedje dat haar een wereldfaam heeft bezorgd en dat Mariene Dietrich on langs gezongen heeft in Londen. Nicole Louvier is een klein, lief meisje, ge kleed in een zwarte lange rok en een zwarte trui met witte kraag. Zq komt uit de coulissen op het haar gitaar en begint te zingen, haast zonder iets r>r Z^?gen' Eerst lijkt het of ze een ver zit uummer komt brengen, maar eer zu twee regels gezongen heeft „staat" w ,er heeft ze haar publiek in haar bekoorlijke ban. Programma voor de pauze was gewijd aan het literaire cabaret van hihC en Jules de Corte. Het is al- .V moeilik een programma voor een llgemeen publiek te brengen, dat is sa mengesteld voor een select gezelschap. TN. i 1 j In de sociëteit „Teisterbant waar zij gisteravond te gast was, heeft de jonge Franse chansonnière Nicole Louvier de portrettekening, die onze tekenaar van haar gemaakt had, voorzien van de opdracht: „Mijn beste herinnering aan de Nieuwe Haarlemsche Courant, en mijn vriendschap. Nicole Louvier". Bit literaire cabaret werd samenge steld ter gelegenheid van de Conferen tie van de literaire Critiek in oktober van dit jaar en veel teksten, die nu min of meer verloren gingen, hadden toen succes, omdat zfj gericht waren tot specialisten. Maar niettemin was het geslaagd programma,door de wer kelijke artisticiteit van Luc Lutz en de fijngeestige, maar wrange humor van Jules de Corte. Luc Lutz is eigenlijk een begenadigd cabaretier, al is hij dan ac teur bij de Haagse Comedie. Hij heeft een gezicht, dat in de meest malle gri massen te trekken valt en waarmee hij alles schijnt te kunnen doen. Hij heeft een aangenaam klinkende stem, waar mee hij behoorlijk kan zingen. Boven dien heeft hij een bijna onbegrenst mi misch vermogen, dat onmiddellijk aan spreekt. Zijn teksten zijn scherpzinnig en hjj weet ze te brengen. Men denke b.v. aan het Duitse liedje over de toe risten uit Duitsland. Of aan het Franse chanson, dat hij tot slot van zijn op treden bracht. Geheel in tegenstelling daarmee is de voordracht van Jules de Corte. Hij zit aan zijn vleugel en zingt, schijnbaar ar geloos, roerloos in elk geval. Maar zijn liedjes zijn wrang. Hij ontbloot de din gen die hjj op zijn weg ontmoet. Hij kleedt ze uit en zet ze in hun navrante naaktheid voor u neer. Maar met een enkele kwinkslag helpt hij u over uw depressie heen en laat hjj u weer la chen. Nicole Louvier, Luc Lutz en Jules de Corte zijn erin geslaagd het H.K.G.- publiek een avond lang op hoor niveau te amuseren. a afloop van het optreden in de schouwburg was Nicole Louvier de gaste van de Sociëteit Teis terbant. Het is een gezellig samenzijn geworden, waar niemand zich al te veel van elkaar aantrok, zodat men onge dwongen kon doen en laten wat men wilde. Het officiële gedeelte van de ontvangst werd verricht door mrj. J. M. Landré, president van de sociëteit, die z!Jr} charmante gast ervan in kennis bat zij de tweede prijs had be- h Hfd tpdens het Concours de Disques, x?-e z,omer in Teisterbant is gehou- ~7lcole Bouvier mocht een der in gezonden schilderijen uitkiezen en het was alleszins begrijpelijk, dat haar voorliefde uitging naar een aquarel van Frans Funke, daterend uit 1954. Het tableau stelt voor een gezicht op Saint destijds het cen trum der Parpse existentialisten, maar ook van de chanson-kunst, waar Nicole a\VI6Ï ^ar eerste successen behaalde. "7 dank voor dit geschenk zong zij onder de gewelven van de sociëteit en zichzelf .begeleidend op haar onafschei- delijke gitaar „Qui me delivrera en het splinternieuwe chanson „La Toi- le d araignee dat zij enkel nog maar met een papiertje in de hand voor de gi ammofoon-opnamen heeft gezongen maar dat gisteravond laat in Teister bant zijn wereldpremière beleefde .Vrij wel tot aan het sluitingsuur bleef zij de gaste van het Teisterbant-bestuur. On danks haar vermoeidheid, want nog gis teren was zij per vliegtuig uit Dakar naar Nederland gekomen. Maar zij stel de de charmante ontvangst in Haarlem zozeer op prijs, dat zij de uitnodiging van Teisterbant niet wilde afslaan. Nicole Louvier, die als chansonnière, tekstschrijfster en componiste naam heeft gemaakt, die een gedichtenbundel en een roman op haar naam heeft staan met haar 22 jaren, is van plan nu een aantal kinderboekjes te gaan schrijven, die ze ook zelf illustreren wil. parten heeft gespeeld. Er gebeurden slechts twee ongevallen van enige bete kenis als gevolg van de gladheid. In de Kamperstraat viel een 46-jarige me vrouw om kwart voor twaalf van haar fiets, waardoor zij een beenbreuk opliep. Om 11 uur verloor een autobestuurder op de Schipholweg ter hoogte van de Ringvaart de macht over zijn stuur wiel. Hij slipte en schoot door een heg. Op het rijwielpad stopte het voertuig echter en daarmee was het leed gele den. Passerende automobilisten wisten de beschadigde personenauto weer op het wegdek te krijgen. Om drie uur vanmorgen noteerden de graadmeters, na een periode van dooi, weer wat vorst, hetgeen de gemeente reinigers tot dubbele inspanning noopte. De Dreef, de Fonteiniaan en het Zui- derhoutpark moesten o.a. voor de twee de maal tegen ijzel worden behandeld. In de Vleeshal wordt vandaag en mor. gen een tentoonstelling gehouden van bromfietsen, georganiseerd door de N.V. Vesting Rijwielenfabriek te Haar lem, die toebehoort aan gebr. Dik. Op 1 december van dit jaar bestond de fir ma Dik 55 jaar. bij welke gelegenheid men besloot een nieuwe N.V. Vesting te te stichten, die naast rijwielen brom fietsen produceert. Gedurende de 55 jaar dat de Vesting Rijwielfabriek bestaat, is haar afzet re gelmatig toegenomen. Van vijf- tot zes honderd fietsen per jaar in het begin steeg de produktie tot meer dan 10.000 per jaar, waarbij Afrika een gunstige af. zetmarkt werd. Op de tentoonstelling in de Vleeshal vindt men de modernste snufjes op het gebied van de bromfietsenproduktie. Er is een zeer bijzondere bromscooter, die gisteren nog in Milaan stond ge- exposeerd en die als voordeel heeft dat zij niet te duur is en in sierlijkheid uit munt. Ook ziet men een fiets uit het jaar 1860, gecompleteerd met tank en motor. Doch dat is natuurlijk maar een leuke afwisseling in de reeks glanzend- metalen voertuigen, doch toont nog eens heel goed de technische ontwikkeling die Nederland de laatste tientallen ja ren heeft gekend. Interessant is verder de achterwiel vering van de Pesetta, waarop Vesting octrooi heeft aangevraagd. De duovering werkt onafhankelijk van het gewicht op de voorste plaats, hetgeen bijzonder aangenaam kan zijn. De expositie, die overdag voor vak mensen is opengesteld, is des avonds voor iedereen toegankelijk. Gistermorgen werd een 22-jarige stei gerbouwer op heterdaad betrapt, toen hij uit een krat bij een melkhandel in de Vinkenstraat een flesje melk wegnam. Hij bekende de politie bij het verhoor, dat hij zich al zeventien maal aan een dergelijke diefstal bezondigd had. De man is ingesloten. taak is niet gemakkelijk, vooral niet voor een klein corps als het onze, aldus de burgemeester. Ook in de gemeente is deze waarde ring steeds meer groeiende. Tenslotte richtte de burgemeester nog een spe ciaal woord van dank tot de korpschef, hoofdinspecteur A. Berentsen. Tijdens de prijsuitreiking deelde spre ker mede, dat de wisselbeker nu defi nitief in het bezit was gekomen van agent Boesveld, daar deze nu voor de vijfde maal er in geslaagd was als eer ste bij de schietwedstrijden te eindi gen. Naast deze beker mocht agent Boesveld nog een kleine zilveren draag- medaille van de gemeente en een lede ren actetas in ontvangst nemen. Tevens complimenteerde de burgemeester hem met het mooie resultaat op de wedstrij den in Arnhem, de agent Boesveld een nationale titel hadden opgeleverd. Na de prijsuitreiking deelde de burgemees ter nog mede dat hij voor de volgende jaren een nieuwe wisselbeker beschik baar zal stellen. Hij hoopte echter dat deze langer in de behoefte zou voor zien. Hoofdinsp. Berentsen dankte de bur gemeester voor zijn bezielende en sympathieke woorden. „Onze taak wordt dagelijks zwaarder, vooral door de stijgende verkeersonveiligheid. Wij hopen die te kunnen drukken en nog eens in aanmerking te komen voor een KNAC-prijs voor de veiligste ge meente. Hierna begon het meer officieuze ge deelte van de avond. De officier van justitie in Den Haag en de Sassenheimse recherche onder zoeken op het ogenblik een naar het schijnt omvangrijke verduisterings affaire, die zich over geruime tijd zou uitstrekken. De directeur van een ad ministratie- en assurantiekantoor in Sassenheim meldde zichzelf in Den Haag by de politie aan als de pleger van deze verduisteringen. Hij werd on middellijk in arrest gesteld en maan dag is hij voor de officier van justitie geleid. Hangende het onderzoek kunnen nog maar weinig mededelingen door de poli tionele autoriteiten worden gedaan. De betrokkene zou enkele particulieren en bollenfirma's hebben benadeeld voor een totaal bedrag van ruim een ton. Een weduwe is een der slachtoffers. Haar zou 15.000 afhandig gemaakt zijn en een inwoner van de Haarlemmer meer zou door de gearresteerde, die voor deze een in- en exportzaak be heerde op Afrika, bijna 90.000 verlo ren hebben. Een brandje in een kousenreparatie- werkplaats in de president Steynstraat heeft gisteren een schade veroorzaakt van ongeveer 300,-. Het vierjarig doch tertje des huizes had een prop papier boven een brandende petroleumkachel gehouden, waardoor het papier vlam had geva. Geschrokken had het meisje daarop de prop onder de toonbank ge worpen en was naar haar moeder ge gaan. Een werkster ontdekte rook in de gang en zag al vlug de vuurhaard. De bewoners van het huis wisten zelf het vuur te blussen, zodat de brandweer, die kort daarop arriveerde, niet behoef de op te treden. Een onvoorstelbare hoeveelheid arti kelen is in de afgelopen zomer in het Gooi gestolen. Van zeven grote inbraken heeft men de daders kunnen achterhalen: een 21-jarig dienstmeisje, een 28-jarige boekhouder en een 24-jarige timmer man. Dinsdag stonden zij terecht voor de Amsterdamse Rechtbank. Zij heken den de drie inbraken die hun ten laste waren gelegd en verklaarden dat zij er grote spijt van hadden. Zij waren trou wens allerminst geroutineerden in het vak: de vele gestolen voorwerpen wer den nagenoeg allemaal teruggevonden, daar de terecht-staanden geen kans hadden gezien ze te verkopen. Het be roep van inbreker hebben zq overigens met de meeste vlijt beoefend. Niets was hun te zwaar om mee te nemen, als het maar enige waarde bezat. Het bleef op de rechtszitting onduide lijk wie de initiatiefnemer van de inbra ken was. De dienstbode of de boekhou der met wie zij in amoureuze relatie was? In ieder geval, had de boekhouder in financiële moeilijkheden gezeten. Hij hield er een auto op na, moest behalve zijn gezin ook zijn contact met het meis je onderhouden, had als penningmeester van een voetbalvereniging al eens geld gepakt uit de kas en de zaak waarin hij werkzaam was stond ook al niet op zo'n goede financiële basis. Ofschoon hij uit een degelijke familie voort kwam, was hij op strooptocht uitgegaan. Op aandringen van het meisje misschien dat een minder gezonde opvoeding had genoten? Ze stond deze morgen trillend in de verdachtenbank, haar hoofd diep gebogen, haar antwoorden waren nau welijks te verstaan. Ze snikte hevig toen de officier zijn eis van twee jaar gevangenisstraf met aftrek liet horen. Maar bij de inbraken had zij zich niet bleu getoond. In een woning in Blari- cum, waarvan de bewoners een week einde afwezig waren, was zij als eerste doorgedrongen. Een radiogrammofoon, bontmantel, bronzen beeld, tafelzilver, zilveren toiletgarnituur, sieraden en een portefeuille met geld had zij meegeno men. De boekhouder had assistentie ver leend. Bij inbraken in Laren had hij zich van een actieve kant laten zien, het geen ook wel nodig was, aangezien uit een woning hele serviezen en onder meer een rustbank werden meegeno men. Op een gegeven moment had de boek houder een jeugdige timmerman ont moet, die in de loop van een gesprek verklaarde „ook wel wat geld te kun nen gebruiken". Het driemanschap zag meer prooien, onder andere weer in Laren, in Naarden en Huizen. Een onderdeel van de buit was bijvoorbeeld een brandkast, die hoe zwaar die ook was, naar de auto van de boekhouder werd getorst. Toen de kast later werd geopend bleek er niets van waarde in te zitten. Alle drie bekenden voor de rechtbank wat hun ten laste was gelegd. Zij toon den zich zeer berouwvol. Maar het bleef enigszins een raadsel hoe zij er toe gekomen waren een, zoals de offi cier het uitdrukte, gangstersbestaan te gaan leiden. De verdediger van het meisje zei dat het in een soort psychose heeft ge handeld. Het liefdesavontuur had haar geheel meegesleept en zij offerde alles voor de boekhouder op om hem uit de moeilijkheden te halen. De raadsman vroeg een gecombineerde straf en onder toezichtstelling. Op het moment dat de boekhouder een verhouding met het dienstmeisje uit Blaricum aanging, was de situatie in zijn gezin niet al te gunstig geweest. Bovendien zou deze verdachte te duur geleefd hebben. Volgens een psychia trisch rapport was hij ai vroeger door zwarte-handelspraktijken achterop geko men. En ondanks zijn goed religieug besef, toonde hij heel weinig diepgang. De officier eiste tegen hem twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Zijn raadsman, die wilde aannemen, dat zijn cliënt zich in normale omstan- Zaterdag en zondag wordt er vanwe ge de afdeling Haarlem van de N.A.B. v. P. een tentoonstelling van postduiven in het Krelagehuis gehouden. Er zijn on geveer 900 postduiven ingeschreven. GEBOREN: J. G. Zeijlemaker-de Keijser, z.; B. M. Winkel-Kobes, z.; C. M. van Wort-van Kampen, d.; G. C. Vermeer-Kuiper, d.; I. Kok- de Looper, d.; A. C. Dros-Bakker, d.; H. Wittebol- van Kampen, d. OVERLEDEN: C. de Jager-Zaal. 72 jr., Maerten van Heemskerkstraat; W. Um- mels-Koper, 47 j., Oranjeplein; E. Strin ger, 79 j., Westerhoutpark; D. J. Ra- herg, 74 j., Ripperdapark; M. W. de Jonge, 65 j., Indischestraat; J. C. N. Keijser, 60 j., Weteringstraat; L. Rjjs- dijk-Tromp, 51 j., Pijlslaan; E. de Haan, 71 j., Zonnebloemstraat. digheden had kunnen handhaven, vroeg een voorwaardelijke straf. Daarenbo ven verzocht hij de rechtbank te ver hinderen, dat de boekhouder ooit weer in een vrij beroep zou komen, aange zien zich dan eerder financiële moei lijkheden kunnen voordoen dan in een beroep met een vast salaris. De derde verdachte, de timmerman die zich in deze inbraakaffaire had laten betrekken, kwan. eveneens uit een gunstig bekend staand gezin. Zijn geestvermogens waren volgens het rap port niet erg ontwikkeld en hij leidde eigenlijk een initiatiefloos bestaan. Daarentegen had zijn werkgever ach ting voor zijn vakmanschap en was nooit eerder enige oneerlijkheid bij hem aan de dag getreden. De werkgever was dan ook bereid de timmerman straks weer in zijn zaak op te nemen. Tegen de één jaar gevangenisstraf die de of ficier eiste, stelde de verdediger een voorwaardelijke straf. De uitspraken zijn bepaald op 22 december. Volgens de bepalingen in de winkel sluitingswet kunnen de winkels ook 's avonds van 6 tot 9 uur geopend zijn op 20 tot en met 24 december en op 30 en 31 december. Volgens de wet wordt eveneens vrij stelling van de halve dagsluiting ge geven voor de week, waarin 1ste en 2de kerstdag vallen. Dit jaar geeft dat de merkwaardige situatie, dat in de week, voorafgaande aan Kerstmis, de halve dagsluiting gehandhaafd moet blijven, omdat Kerstmis op zondag valt. In dit geval geldt de vrijstelling dus voor de week na Kerstmis. In een sigarenzaak in de Paul Kruger- straat is gisteren tussen kwart over twee en elf uur een inbraak gepleegd. Men heeft zich tot de winkel, die we gens de winkelsluiting dicht was, toe gang verschaft door een keukenraam te vernielen. Laden en kasten werden doorzocht en in totaal wordt een bedrag van 48,- vermist. De rookartikelen schijnt men, zover nagegaan kon wor den, met rust gelaten te hebben. Eveneens is, naar thans pas bekend wordt, in de nacht van zondag op maan dag ingebroken in een garage aan -de Wagenweg, waar twee auto's waren gestald. Uit een der wagens worden een fototoestel ter waarde van ƒ30,- en een timeklokje met een waarde van 200.- vermist. In verband met deze inbraak werd door de Haarlemse politie een viertal jongens aangehouden, bij een waarvan in de slaapkamer het ver miste fototoestel werd aangetroffen. De vier jongens, die in de leeftijd van 15 tot 17 jaar variëren, zijn ingesloten. De vereniging Oud-Heemstede-Ben- nebroek heeft, evenals vorige jaren weer een boekje uitgegeven dat dit jaar handelt over Huize Het Manpad en zijn bewoners. Het is geschreven door G. van Duinen. Morgenavond houdt de afdeling Over- veen van de Katholieke Vrouwenbewe ging een bijeenkomst in Domi. Op deze bijeenkomst, die om kwart over acht begint, zal de heer Noud van den Eeren- beemt spreken over „het boek". CINEMA PALACE: Om 10, 11.30 en 2 u.: „De koninklijke reis", a. 1. Om 4.15. 7 en 9.15: „Johnny knapt 't op", volw. FRANS HALS: „El Alamein" 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. L.IDO: „Ik was een Amerikaanse spionne" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „De vrouw ln het venster 18 J. Tijden: 2, 7 en 9.15. MINERVA: do. 8.15: „Op hoop van zegen", 14 jaar. REMBRANDT: „The bridges at Toko-Ri" 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Zeven beruchte ruiters". 18 J. Tijden: 2.30 en 9.15 u. STUDIO: „Een grote liefde". 18 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 14 december Stadsschouwburg: Ballet der Lage Landen, 8 uur. Muziekschool (Nieuwe Gracht 4J): Uit voering leerlingen van mevr. Akke de Vries, 8 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie Donderdag 15 december Stadsschouwburg: Personeelsver. „Conrad- Stork" met „Gaslicht" (dil.), 8 uur. Concertgebouw: Afscheidsconcert George Robert, 3 uur. Brinkmann (Grote Markt): Volksuniversi teit. Zesde voodracht K. Schuitema: „Spre ken in het openbaar", 8 uur. In de Mengelbergfoyer van het Amsterdamse Concertgebouw is een huldigings- raam aangebrachtdat de succesvolle tournee van het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten in 1954 symboliseert Rechts onder ziet men een deel van het Concertgebouw met de lierterwijl in de linkerbovenhoek het begrip Amerika met het sterrenbeeld „De Lier" is weergegeven. Daartussen beweegt zich het schip, waarop het orkest gedacht is. Polyhymnia, een der negen muzen omhelst en beschermt hei schip en zingt het toe, terwijl een gouden band door haar handen zich beweegt tussen vier muzen van hoger sjerev en vier muzen, die op aarde de muziek vertolken. Op deze gouden band zijn in notenschrift de hoofdmotieven uit het slotkoor van de Negende Symfonie van Beethoven aangegeven. Het gehele raam is uitgevoerd binnen de vorm van de Stradiva rius-viool, welke, evenals het gehele Concertgebouw, op de verhoudingen van de gulden snede is gebouwd. Het raam werd in opdracht van de Vereni ging van Vrienden van het Concertgebouw ontworpen en uitgevoerd door het glazeniersechtpaar Johan en Femmy SchiltGeesink te Overveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3