INDONESIË wil in Genève de kwestie- N.-Guinea zijdelings benaderen EGYPTE dreigt met het geweld van wapenen Nieuwe golf van terreur in Algiers Ex-S.S.-er bekent Britse arts in dronkenschap te hebben neergeschoten V oorlopig geen volle melk Soekarno weigert ontslag aan chef-staf van de luchtmacht Als je in de Nachtmis mocht preken... Politieke beroering om incident op Tjililitan Dames-heren süedejasjcs 110.- Het weer Niet „onmiddellijk", maar „uiteindelijk" Kerstmis in het Vaticaan Van de werksters VORIGE VERKLARING HERROEPEN zaterdag W$mmm Kinderkerstprijsvraag 1955 Wie nog wil meedoen, moet opschieten De inzendingen voor de Kinder-kerstprijsvraag zijn aan het binnenkomen. Maar wij verwachten nog veel meer „kerstpreken". Jullie weten toch wel wat de bedoeling is? Je stelt je voor, dat je in de kerk een preek mag houden (zoals dat in sommige kerken in Rome met Kerstmis echt gebeurt), wat zou je dan zeggen? Dat schrijf je nu 'ns eerlijk en rechtuit op en je stuurt het toe aan het bureau van ons blad. Maar denk er om: op maandagmorgen moeten alle inzendingen binnen zijn. Daarom waarschuwen we hierboven, dat er nog twee dagen tijd is. Kom, besteed er je vrije zaterdagmiddag eens aan. We herhalen: Jongens en meisjes van 17 jaar en ouder mogen niet meedoen. Schrijf je naam, adres en leeftijd op de inzending. Tekeningen zijn welkom, liefst in sterke zwart-wit tegenstel lingen. Natuurlijk zijn er prijzen aan de wedstrijd verbonden en de 5 beste inzendingen worden afgedrukt in ons Kerstnummer. Zacht weer houdt aan Weinig verandering VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26476 Na overvallen Taxi-chauffeurs in Parijs willen wapens gaan dragen Markus Feldmann tot president van Zwitserland gekozen Amerikaans luchtschip naar Europa Voor luchtreclame op grote hoogte Critische geluiden Drie punten Veertig doden ira afgelopen 24 uur Nieuw Jordaans kabinet SOVJETLEIDERS IN AFGHANISTAN Quatertemper, geboden basten- en onthoudingsdag Geen enkel bevel voor moord te Arnhem LENING AAN EGYPTE VOOR NOL-PROJECT President Soekarno heeft geweigerd het ontslag te aanvaarden van „aircom modore" Suryadarma, dat deze had in gediend naar aanleiding van het door vice-president Hatta getekende besluit tot rehabilitatie van „acting aircommo dore" Sujono en diens promotie tot waarnemend chef-staf van de lucht macht. Via hel radiostation van de In donesische luchtmacht werd gisteren bij herhaling een dagorder omgeroepen van de wnd. chef-staf van de lucht macht. Sutoyo, waarin deze van Soe- karno's weigering mededeling deed. Hij voegde daaraan toe, dat president Soe karno als opperbevelhebber aan Surya darma opdroeg diens taak als chef-staf van de luchtmacht weer op zich te ne men. Sutoyo deed een beroep op de manschappen om kalm te blijven. Het incident op het vliegveld Tjililitan, waarbij de beëediging van Sujono werd belet, leidde tot grote politieke activi teit. Het kabinet kwam gisteren op de dag van de verkiezingen voor de con stituante van half zes 's avonds tot twee uur 's nachts bijeen en vandaag zijn de besprekingen over deze zaak voort gezet. De vergadering van gisteren werd tweemaal onderbroken. Tijdens een van deze onderbrekingen hield premier Ha- rahap als minister van Defensie een bespreking met de chef-staf van de In donesische landmacht, Nasution. De mi nister van Voorlichting verklaarde van nacht, dat geen mededelingen over het geen op de vergadering van het kabinet besproken was, zouden worden ver strekt. Bij deze vergadering was de se cretaris-generaal van het ministerie van Defensie Hidajat, aanwezig. President Soekarno ontving woensdag en gisteren Suryadarma en donderdag Nasution en Harahap. Gistermiddag ver trok de president naar Bogor. United Press meldt, dat de diepere oorzaak van de crisis bij de Indonesische luchtmacht is gelegen in een tegenstel ling tussen de actieve vliegers, die ach ter Sujono staan, en de niet-vliegers, die het op Suryadarma houden. Over de verkiezingen van de Consti tuante wordt nog gemeld, dat het ver loop gisteren in Indonesië zeer rustig was. Hier en daar kwamen nog wel fou ten in de voorbereiding aan het licht, maar over het algemeen was de proce dure soepeler en vlotter dan in septem ber. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl het in ons land de afgelopen 24 uur bijzonder zacht weer was, hand haafde zich de vorst in Scandinavië en Rusland. De vorstgrens lag boven Dene marken op ongeveer 500 km. ten noord oosten van ons land. In zuid-Scandinavië viel op uitgebreide schaal en langdurig sneeuw. Een depressiegebied op de At lantische Oceaan breidde zich nog tijde lijk verder over west-Europa uit. In de zuid-westelijke luchtstroming trok de afgelopen nacht een storing over ons land, hetgeen met vrij langdurige regen val gepaard ging. Vanmorgen breidden opklaringen zich over ons land uit. Het zachte weer zal morgen aanhouden. Advertentie 6ARÏED0RISSTR HA'ARLtM -TEL 1J439 FtRD. BOLSTMfcATAM- TEL 717162 Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met hier en daar mist. Op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen ais vandaag of iets lagere. Zon; 8.45-16.31. Maan: 10.33-19.51. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIbNilbtAkitr ia cents per minimeter- hoogte. Omroepers 1ó cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. (Van onze Haagse redacteur) Hedenmiddag om twee uur zou te Genève in het „Verkiezingsgebouw", dat dit jaar bjj internationale bespre kingen enige malen in gebruik wag als perscentrum, de Nederlands-Indonesi sche ministersconferentie worden voort gezet. Met een ontvangst op „Wisma Doe- ta" het oude Backershagen en een diner, aangeboden door de leider der Indonesische delegatie, minister Anak Agoeng, is gisteren de Haag se fase van de besprekingen afge sloten. 's Morgens waren de Indonesi sche delegatieleden Anak Agoeng, Roem en Ramelan in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag ontvangen door H. M. de Koningin. Naar verluidt zou bij de inleidende besprekingen van Indonesische zijde het vraagstuk Nieuw-Guinea aange vat zijn in die zin, dat men begonnen is met kwesties als de voorziening Twee Parjjse vakbonden van taxi chauffeurs hebben voor morgen een staking gelast uit protest tegen over vallen van „passagiers" op chauffeurs. Zaterdag zal een taxichauffeur worden begraven, dip deze week is doodgescho ten. Volgens leiders van het algemeen vakverbond zijn sede t de oorlog tien chauffeurs vermoord. In totaal zijn er 240 aangevallen. Vakbondleiders heb ben geëist, dat de chauffeurs wapens zullen mogen dragen voor zelfverdedi ging. (Rtr) De gemeenschappelijke vergadering van beide Zwitserse Kamers heeft don derdag Markus Feldmann tot president van Zwitserland voor 1956 gekozen. Feldmann, de huidige vice-president en tevens hoofd van het departement van Justitie en Politie in de Bondsraad, de regering, kreeg 167 stemmen van de 227. Er waren geen andere kandidaten. Hans Streuli, hoofd van het departe ment van Financiën en In- en Uitvoer rechten, is tot vice-president gekozen. Feldmann is lid "an de Boerenpartij, Streuli is een radicaal. De directeur van het vliegveld Stutt- gart-Echterdingen heeft meegedeeld, dat een Amerikaans luchtschip van on geveer 60 m lengte in delen naar Euro pa zal worden verscheept, waar het na her-assemblage gebruikt zal worden voor luchtreclame op grote hoogte. Het gevaarte zal binnen twee weken aan komen. (U.P.) met arbeidskrachten, het handelsver keer, het taalgebruik en het onder wijs te berde te brengen. Men weet nu iets meer van de Indonesische be nadering van het vraagstuk, waar over te Genève verder wordt gespro ken. Overigens hoort men over het feit, dat de conferentie te Genève wordt voortgezet, in Nederlandse kringen steeds meer kritische geluiden. Er zijn tal van praktische bezwaren en ook de kostenfactor speelt een rol. Ten tijde van de R.T.C. is men ook op een gege ven moment naar het buitenland ge trokken. Het ging toen echter om een retraite te Namen van niet langer dan een weekend, terwijl men er nu reke ning mee moet houden, dat o.a. tenge volge van de begrotingsbehandeling in de Kamers en de onderbrekingen voor de Kerstdagen en de jaarwisseling men eerst in januari van het volgend jaar tot beslissingen zal kunnen komen. U.P. verneemt verder uit Genève, dat Indonesië besloten heeft aan te drin gen op Indonesische deelname in de ont wikkeling van Nieuw-Guinea. Tevens zou besloten zijn aanspraken op soeve reiniteit voorlopig terzijde te stellen. Dit betekent niet, zo heeft men van In donesische zijde verklaard, dat Indone sië van ziin aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea heeft afgezien, doch eer der dat de Indonesiërs zich hebben voor genomen de soevereiniteit als een „uit eindelijk" en niet ais een „onmiddel lijk" doel te beschouwen. Het Indonesische plan hiertoe zou de volgende drie punten omvatten: 1. Indonesië zal de Nederlanders om vergunning vragen zijn luchtvaart- en scheepvaartlijnen en de communicaties tot Nederlands Nieuw-Guinea uit te strekken. 2. Indonesië zal voorstellen zijn me dewerking te gaan verlenen op onder wijsgebied en om vergunning vrag-n groepen onderwijzers naar Nieuw-Gui nea te zenden voor de bestrijding van het analfabetisme. Indonesië is bereid 2000 lagere scholen en 75 kweekscho len te bouwen. De Indonesiërs zullen daarbij aanvoeren dat hun ervaring bij de bestrijding van het analfabetisme op de eigen elianden hen geschikt maakt voor het uitzenden van ervaren „bestrijders van het analfabetisme" naar Nederlands Nieuw-Guinea. 3. Indonesië wil ook beproeven zijn handelsbetrekkingen met westelijk Nieuw-Guinea uit te breiden. Daarbij zal worden aangevoerd dat tal van voedselprodukten, die Nederland thans voor hoge prijzen voor Nieuw-Guinea invoert uit andere landen goedkoper in Indonesië betrokken kunnen worden. De Nederlandse delegatie is vanmor gen van het vliegveld Valkenburg naai Genève vertrokken. De ministers Luns. Van der Kieft, Donker en Zijlstra en de regeringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden, mr. Blom, wor den vergezeld door zes adviseurs. Intus sen zijn uit Djakarta vertrokken de In donesische ministers Kasimo (economi sche zaken en Leimena (volksgezond heid). Zij zullen in Genève deelnemen aan de Nederlands-Indonesische bespre kingen. II.M. de Koningin heeft gisteren de de legatie van Indonesische minister in het Paleis Lange Voorhout ontvangen. Van links naar rechts: de ministers Anak Agoeng Gde Agoeng, Mohammed Roem en Utoyo Ramelan, bij het verlaten van het Paleis. De Egyptische premier, Gamal Ab aci Nasser, heeft verklaard, dat bij een hieuwe Israëlische agressie jegens Egypte of Syrië, Egypte zijn gehele gewapende macht tegen Israël in het geweer zal brengen. Egypte zou dan Biet alleen doch tegelijkertijd met Sy rië handelen. Nasser heeft de secre taris-generaal der V.N., Hammarskjöld, schriftelijk van dit voornemen op de hoogte gebracht. Egypte heeft de de legatieleiders van de landen, die lid zijn van de Veiligheidsraad, een af schrift van de boodschap aan Hammar- shjöld toegestuurd. Premier Nasser had Tevoren overleg gepleegd met zijn mi ester van oorlog, generaal majoor Ab- Hakim Amer. .Volgens de Egyptische verklaring Hjn ,,de Israëlische aanvallen" thans biet alleen meer tegen militairen, maar ook ,,op wrede manier" tegen burgers gericht. Om deze reden ziet Egypte zich genoodzaakt geweld met geweld te beantwoorden. Egypte be schouwt de laatste Israëlische aan val op Syrische strijdkrachten als een aanval tegen zichzelf, in d zin van het wederzijdse verdedigingsverdrag tussen Syrië en Egypte, aldus de ver klaring. Door de verklaring van Nasser, die bet karakter heeft van een ultimatum, beeft de crisis in het Midden-Oosten thans weer een van zijn hoogtepunten bereikt sedert zes jaar geleden een ein- be kwam aan de Palestijnse oorlog. Egypte en Syrië hebben zich kort ge leden militair verbonden en een gemeen schappelijk opperbevel gevormd. De hi aten in de Egyptische militaire uitrus ting worden op het ogenblik met wa- Penleveranties uit communistische lan den opgevuld. Syrië grenst aan Noord- ust-IsraëlEgypte aan Zuid-Israël. Ondertussen hebben zich aan beide grenzen weer nieuwe incidenten voor gedaan. Een Syrische militaire woord voerder heeft verklaard, dat Syrisch luchtdoelgeschut het vuur heeft geopend °P drie Israëlische verkenningsvliegtui gen, die boven Syrisch gebied vlogen. De toestellen werden niet geraakt en Vlogen terug. Van Israëlische zijde is gemeld dat Egyptische posten in het grensgebied Van Gaza hebben geschoten op een Is raëlische patrouille. Het vuur werd be antwoord. Aan Israëlische zijde vielen "lachtoffee. (Rtr.-U.P.-A.'F.P.) ''l'"iiiiiiiii,iiiiiiiiiiiiiiHi,iiiitifHiiiillinlihllll iiuitiuiiiii, PREMIER NASSER .ultimatum. In Algiers zijn in de afgelopen 24 uur in een nieuwe golf van terreur veertig slachtoffers gevallen. Algerijnse terro risten hebben twaalf personen gedood, maar zelf acht en twintig man verlo ren. Meer dan vijftig „strijders van Allah" werden gevangen genomen. Gouverneur-generaal Jacques Sous- telle heeft zijn verkiezingscampagne in Lyon afgebroken en is per vliegtuig naar Algiers teruggekeerd om de lei- 1 ding te nemen van de acties tegen de nieuwe golf gewelddaden. In verschil lende delen van Noord-Algiers zijn moorden, brandstichtingen en aanvallen op Franse troepeneenheden weer aan de orde van de dag. Tegelijkertijd hebben ook in Marokko, ondanks de oproep van de nationalistische premier Si Bekkai om de orde en rust te bewaren, extre mistische nationalistische groeperingen een reeks van incidenten ontketend, waarbij drie mensen om het leven kwa men. (UP). Premier Haza Majali is er in ge slaagd een nieuw kabinet in Jordanië te vormen. In politieke kringen ver wacht men dat Jordanië zich bjj het pact van Bagdad zal aansluiten. (U.P.) (Xa" onze parlementaire redacteur) „MP vragen van de heer Engelbertink .11' wam,eer het Nederlandse a»-, i-nu ,elïïdeHjk eens goede melk te URt en verlost wordt van staan iloor het Tafc'"6 melk met melkpoede "S h" rT" fT*" Mansholt in de Tweed» minister woord, dat hij voorlopig no™' met een vetgehalte van 3,5 VocentTan laten verkopen. Reeds eniKe jaren la n£ Wordt in de Kamer hierop aangedrJIn gen, maar de minister verwijst de zaak steeds naar een onbepaalde toekomst. hm in in ii i nu mini li ii H li"""'I'""""""'I'"' "immuun j Gn de vooravond van Kerstmis zal ?e Heilige Vader, evenals voor zijn ziek- de gewoonte was, zijn Kerftbood- !c,haP via de radio tot de gehele we- richten. Behalve de receptie, die de Heilige Vader elk jaar voor zijn fa- Jd'lieleden houdt, zullen er naar alle Waarschijnlijkheid geen bijzondere Plechtigheden zijn. Op het middernachtelijk uur draagt ?e Paus zoals gewoonlijk in Zijn huis kapel in tegenwoordigheid van enige le den van zijn hofhouding een H. Mis op nu Vaticaanse radio zendt deze Mis ït ,.-n de nationale radiostations van i^ahé en van enige andere landen zul- a deze uitzending relayeren. Zo zal en deel van de katholieke wereld in staat zijn deze H. Mis van de Paus te olgen, ongetwijfeld met gevoelens van dankbaarheid en vreugd?, dat de H. jaar volledig'is* herteld"6*3' V^KNP)g De Russische minister-president Boel- •janin en Khroesjtsjev, de secretaris van p Russische communistische partij, zijn F'Stp..,,n na j,un aanvankelijk oponthoud tenslotte in het door sneeuw overdekte ®e'gachtige koninkrijk Afghanistan aan gekomen. Zij brengen een bezoek van dage„. Op het vliegveld van Kaboel werden Russen onder meer ontvangen door de eerste minister van Afghanistan. Sar- aar Mohammed Daoud, de gouverneur van Kaboel, Sayed Abdullah, en de bur. van Kaboel, D. Mohammed Asif Soheil. ...Oisteravond waren de Russen de gast Jdens een diner, dat aangeboden werd 5°°r Mohammed Zahir. Men verwacht, b»- delganin en Khroesjtsjev van hun mf? aan Afghanistan gebruik zullen nift n om de aanspraken, die Afgha- stan maakt op het staatje Pakhtoe- -.Jtan aan de grens van Pakistan te ondersteunen. (U.P.) De voormalige oorlogscorrespondent van de S.S. Karl Gustav Lerche hee,t gisteren voor de rechtbana zijn eerder afgelegde verklaring ingetrokken en onder tranen verteld, dat hij in septem ber 1944 de krijgsgevangen gemaak te Britse legerarts kapitein Brian Brownscombe nabij Arnhem „zonder enig bevel" en „sterk onder de invloed van alcohol" heeft doodgeschoten. De 43-jarige Lerche, die sinds 1952 in voor-arrest zit, had tijdens de eerste da- gen van het proces in München een verhaal opgedist, volgens hetwelk de Duitse eenheden toentertijd zich op maakten om voor de oprukkende geal lieerden terug te trekken. Hij zou toen van een eerste luitenant van de S.S. het schieten gekregen de arts dood te Voormalige S.S.-officieren verklaar den gisteren echter, dat ten tijde van de moord op de arts in het geheel geen voorbereidingen werden "etroffen om terug te trekken. Bovendien werd gisteren een verslag voorgelezen van een verklaring, die een Deense S.S.-er, Lnrsen, voor een mili- taire rechtbank over het gebeurde heeft afgelegd, voor hij in 1946 wegens oor logsmisdaden werd terechtgesteld. De Deense S.S.-er was zowel bevriend met de Duitse oorlogscorrespondent als met de Britse legerarts. In zijn verklaring werd gezegd, dat hij de Engelsman plotseling neer zag Een fraaie, kostbare stoel werd aan het Koninklijk Paar tijdens de reis in Suri name door de Bond van Schoonmaaksters in 's Rijks Dienst aangeboden; thans vormt het geschenk een van de bezienswaardigheden van de tentoonstelling, welke in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam is ingericht. Dt vroegere S.S.-oorlogscorrespondent, Karl Gustav Lerche, wordt hier door een ~P.'aïfr geboeid binnengeleid in het EÜÜf u. ebouw te München, waar hij terechtstaat verdacht van moord op de rnse leger-arts, kapt. Brian Browns combe m het voormalige Duitse krijgs gevangenenkamp bij Arnhem in 1944. vallen, neergeschoten door Lerche, die op dat moment uit het struikge was te voorschijn kwam. Op vragen van Larsen of hij de Engelsman werkelijk zo zonder meer had neer geschoten, antwoordde Lerche tot tweemaal toe bevestigend Ik raak- te hem m het hoofd, net als de Rus sen, die ik aan het Oostfront neerge- schoten heb, zo had Lerche volgens Larsen onder meer gezegd. Nadat dit verslag was voorgelezen herriep de Duitse S.S.-er zijn vorige verklaringen en legde hij een volledige bekentenis af. Het proces is vandaag voortgezet. (U.P.i Egypte zal van de Verenigde Staten, Engeland en de Wereldba.nk een lening krijgen van 450.000.000 dollar ter finan ciering van de bouw van de grote stuw dam bij Assoean in de Nijl, aldus ver neemt U.P. uit welingelichte bron in Washington. Van deze som neemt de Wereldbank 200.000.000 dollar voor haar rekening en de Verenigde Staten en Engeland samen 200.000.000 a 250.000.000 dollars. De V.S. zullen van het defini tieve bedrag 75 procent fourneren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1