Belangen der consumenten Tweede Kamer stemt in met grondgedachte wetsontwerp Positie kleine zelfstandigen en ambtenaren trekt de aandacht Noodtoestand in geheel Jordanië Maandagmorgen moeten alle Verlaging van de broodprijs gaat niet door Syrië eist uitstoting van Israël uitdeV.N. Broodprijs verlaagd in Haarlem Vacante zetel verdeeld 'Jee HUKKIo véfcteycu unjj Het weer DEFINITIEVE OUDERDOMSVERZEKERING Eer aan de vlag Betogingen tegen pact van Bagdad inzendingen binnen zijn Gebrek aan gezag in Indonesië ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26477 nmöm bouwkosten. verhoogde buDRAGEN j In Veiligheidsraad KOUDER WEER (itu! BARTÉUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 PERD. BOLSTR 48 A DAH TEL. 717162 EXCLUSIEVE SKIKLEDING Kouder Strijd om reeds ver kregen pensioenrechten geopend Assemblée aanvaardt Nw.-'Guinea*resolutie Als je in de Kerstnacht mocht preken De inzendingen voor de Kinder-kerstprijsvraag zijn aan het bin nenkomen. Maar wij verwachten nog veel meer „kerstpreken". Jullie weten toch wel wat de bedoeling is? Je stelt je voor, dat je in de kerk een preek mag houden (zoals dat in sommige kerken in Rome met Kerstmis echt gebeurt), wat zou je dan zeggen? Dat schrijf je nu 'ns eerlijk en rechtuit op en je stuurt het toe aan het bureau van ons blad. Maar denk er om: op maandagmorgen moeten alle inzendingen binnen zijn. Daarom waarschuwen we hierboven, dat er nog één dag tijd is. We herhalen: Jongens en meisjes van 17 jaar en ouder mogen niet meedoen. Schrijf je naam, adres en leeftijd op de inzending. Tekeningen zijn welkom, liefst in sterke zwart-wit tegenstellingen. Natuurlijk zijn er prijzen aan de wedstrijd verbonden en de 5 beste inzendingen worden afgedrukt in ons Kerstnummer. Bakkerij Stichting trekt advies in Nota aan Russische ambassadeur in Berliin Proces-Jungschlager Nederlandse getuigen 5 januari verwacht In 1944 werd de Franse jongen Raymond Monard door een scherf van een pro jectiel zo zwaar aan het hoofd gewond, dat hij zijn geheugen verloor. Een Ame rikaans soldaat nam hem mee naar de Verenigde Staten, waar hij opgroeide, studeerde en in dienst ging. Hij kwam bij de luchtmacht en tijdens deze dienst tijd maakte hij een reis naar Frankrijk. In de omgeving van zijn geboortedorp herkreeg hij langzamerhand zijn geheu gen en toen was het niet moeilijk zijn ouders weer te vinden. De foto combinatie toont links piloot „Jonh II Jones" (de Amerikaanse naam van Ray" mond) en rechts zijn gelukkige ouders, die hem natuurlijk al lang dood waan den. Raymond blijft echter Amerikaans staatsburger; waar hij gaat wonen bij zijn echte ouders of zijn pleeg ouders daarover heeft hij nog niet kunnen beslissen. Een gentlemen's agreement heeft gisteravond een einde gemaakt aan aan de impasse in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties over de bezetting van een zetel in de vei ligheidsraad in de komende twee ja ren. Op voorstel van José Maza, de Chileense voorzitter, werd besloten dat de twee gegadigden, de Philippijnen en Joegoslavië, ieder één jaar zitting zul len krijgen in de Veiligheidsraad en dat het lot over de volgorde zal beslis sen. Sedert 14 oktober heeft de Algeme ne Vergadering in totaal 34 maal vruchteloos over de bezetting van de vacante zetel gestemd. Geen der kan didaten slaagde er in de vereiste twee derde meerderheid te verwerven. (UP). Kerstmis 1955: De boom bij het kribje wordt feestelijk versierd. Het KNMI deelt mede: Gedurende de laatste dagen trokken verschillende sto ringen langs of over ons land naar het oosten. Aan de zuidzijde hiervan voer den krachtige zuidwestelijke winden zeer zachte lucht tot ver in midden- Europa. Aan de achterzijde van een depressie die zaterdagmorgen over Denemarken naar het oosten trok, breidt de koudere lucht zich over het Noordzeegebied ver der naar het zuiden uit. Verwacht mag worden dat ons land m het overgangsgebied tussen vorst en dooi komt te liggen waarbij de tempera turen lager zullen worden en de neer slagkansen groot blijven. Advertentie Verwachting tot zondagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Enkele regen-, sneeuw- of hagel buien maar ook opklaringen. Over. wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Lagere temperaturen. Zondag: Zon: 8.46-16.31. Maan: 10.56-20.58 Maandag: Zon: 8.46-16.31. Maan: 11.16-22.06. De moderne mens kan heel wat verschillende kwaliteiten in zich verenigen. Hij kan een vakbe kwaam timmerman zijn en tegelijkertijd beroepsvoetballer, K.V.P.er, huisvader en klaverjasser, kerkcollectant en ge meenteraadslid, en gaat u zo maar door. Welke kwaliteit men ook neemt, altijd en onder alle omstandigheden is de mens ook consument. Hij ..consumeert" voetbalschoenen of gereed schap, propagandamateriaal of wat dan ook. maar altijd heeft hij behoefte aan goederen, die als regel niet door hem zelf zijn vervaardigd of voortgebracht. De moderne samenleving is wel zo ingericht, dat de mens zich in de mees te kwaliteiten kan verenigen met lot- of soortgenoten, omdat we nu eenmaal voor alles wel enige organisatie of bond hebben. Het kon haast Sociaal niet uitblijven of er moesten Commentaar óók organisaties __J ontstaan, waar van ieder, die de zaak een beetje scherper ziet, onmiddellijk moet zeggen: zoiets is er al. We kennen daar meer dere voorbeelden van in ons land, maar het laatste en meest sprekende voorbeeld achten wij de Nederlandse Consumenten Bond. Zoals gezegd is vrij wel ieder mens onder praktisch alle om standigheden consument. En in die kwa liteit heeft hij natuurlijk zijn belangen, waarmee niet alle mensen rekening houden en waarvan het dus de moeite waard is om ze te beschermen. En dus is er geredeneerd: laat ons een consu mentenbond scheppen, om de boze producent duidelijk te doen weten dat hij maar niet straffeloos zijn gang kan gaan. Van stonde af aan heeft deze organ- satie een grote activiteit ontwikkeld. Persartikelen en requesten bij de rege ring vonden een voorlopig hoogtepunt in het aanvragen van rijkssubsidie om het doel van deze beweging, die toch het algemeen belang wilde dienen, te steunen. Deze top ligt weer in het ver leden. Onbeklommen en dus niet geno men. En een nieuw hoogtepunt daagt weer, n.l. de vertegenwoordiging van de consument in de publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie. Het ziet er niet naar uit dat het verlangen om dit hoogtepunt te berei ken veel verder zal komen dan een wens op papier en wat gediscussieer in de krant. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat het georganiseerde be drijfsleven serieus in overweging zal nemen, de mens zodanig in mootjes te hakken dat hij daardoor in verschil lende kwaliteit een vertegenwoordiging in allerlei lichamen met recht en reden kan opeisen: Van deze hele zaak zou men zich al heel gemakkelijk kunnen afmaken door de volgende, waarschijnlijk wat al te eenvoudige redenering. Ieder mens is consument, ieder mens kan derhalve ook lid zijn van een consumenten-orga nisatie. We zouden derhalve in theorie een organisatie kennen met rond tien miljoen „leden". Het werkelijke con sumentenbelang vereist aandacht niet alleen voor de prijs van de te consu meren goederen maar ook voor de mo gelijkheid om deze goederen voort te brengen. Dit op zijn beurt vordert aan dacht voor nationale en internationale vraagstukken als volledige werkgelegen heid, rechtvaardige loonverhoudingen enz. Het vordert een alleszins deskun dig, leiding gevend, toezicht houdenden wetgevend college. Als we dit nu eens noemden: regering, Tweede Kamer en Eerste Kamer; zouden we dan niet een heel eind in de goede richting zijn? Maar laten we de zaak niet direct zo eenvoudig maken dan is er geen aar digheid meer aan. isschien zouden we de indruk wekken de bedoelingen van de consumentenbond mis te ver staan. We willen gaarne aannemen, dat heel ernstig de bedoeling voorzit, de belangen van de consument beter te behartigen dan tot op het ogenblik ge schiedt. Natuurlijk zou men dan moe ten beginnen aan te tonen, dat de wijze waarop zulks tot op heden plaats vindt onvoldoende is. We mogen ons dan een ogenblik de vraag stellen wat onder consumenten-belangen wordt verstaan en hoe deze worden behartigd zonder dat er een speciale organisatie voor in het leven is geroepen. Het allereerste belang voor elke con sument is, dat er goederen zijr. die hij voor zijn levensonderhoud kan gebrui ken. In een land als het onze betekent dat voldoende invoer van grondstoffen die we zelf niet hebben en verwerking daar van tot bruikbare goederen. Maar uit het buitenland betrekken, betekent in het buitenland met daar geldige munt specie betalen. De internationale goe derenhandel is dus van wezenlijk belang voor de consument. Op de tweede plaats moet er gezorgd worden dat iedereen over voldoende ruilmiddelen beschikt om de goederen die op de binnenlandse markt verkrijgbaar zijn zich ook te kun- ner, aanschaffen. En dat vereist op zijn beurt volledige werkgelegenheid en een redelijk loonpeil. Dan blijft er tenslotte de kwestie van het prijspeil. En nu komt het voor, dat door onderlinge af spraken van handelaren aan het pu- bljek prijzen in rekening worden ge bracht, die min of meer in strijd zijn met de ruilende rechtvaardigheid of met de billijkheid. We menen te mogen stellen dat voor de eerste door ons genoemde consu mentenbelangen sinds ruim 70 jaar or ganisaties zijn gegroeid, die zich tot bijzonder doel hebben gesteld in dit op zicht beïnvloedend werkzaam te zijn. Ook de organisatoren van de consu mentenbond zullen toch wel eens van de vakbeweging hebben gehoord. De consumentenbelangen die daardoor zijn behartigd gaan in betekenis ver uit boven de belangen die misschien nog niet in voldoende mate de aandacht hadden. Maai' indien men de na-oorlog- se loon- en prijspolitiek ook maar enigs zins heeft gevolgd weet men, dat het consumentenbelang in het centrale punt stond. Maar zelfs indien dat op bepaal de punten niet voldoende zou zijn ge weest dan gaat het nog niet aan om nu maar weer een nieuwe organisatie hiervoor in het leven te roepen. Dan doen de consumenten verstandiger met de aandacht van de bestaande, en van een goede bestuursapparatuur voorzie ne. organisaties op het tekort te wijzen. Daar zal men meer mee bereiken dan met een specialisatie die het gevaar van eenzijdigheid zonneklaar in zich draagt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERI tN I it i AKltl- a cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. (Van een bijzondere medewerker) (Van onze Haagse redactie) In het voorlopig verslag dat de Twee de Kamer heeft uitgebracht op het wetsontwerp inzake een definitieve al gemene ouderdomsverzekering, komen de volgende belangrijke punten naar vo ren: 1. In grote trekken heerst er eenstem migheid over, zelfs hartelijke instem ming met, het ontwerp van de regering, dat een meerderheid in de Kamer be schouwt als een synthese en niet als een compromis. Men spreekt van een vrucht van de solidariteit die behouden moet blijven, ook wanneer de wet kort voor de verkiezingen van 1956 in openbare behandeling komt. 2. Men dringt er bij de regering op aan om te zorgen dat de wet zo spoedig mogelijk kan ingaan. Men vraagt voorts om een reeds thans ingaande noodrege- ling voor weduwen en wezen. 3. Gewenst wordt geacht een gelijk tijdige invoering van een kinderbijslag regeling voor zelfstandigen, die het be talen van de premie voor de definitieve ouderdomsvoorziening voor hen moge lijk maakt. Gewezen wordt op de zeer moeilijke aanpassingsperiode voor zelf standigen. Gedacht wordt aan speciale tegemoetkomingen. 4. Het behoud van de eenmaal ver kregen pensioensrechten moet zoveel mogelijk uitgangspunt blijven, aldus wordt verder opgemerkt. 5. Er bestaat eenstemmigheid over het feit, dat in deze verzekering In beginsel allen, ongeacht hun inkomen of vermogen, worden opgenomen. Reeds vanwege de administratieve eenvoud wordt dit toegejuicht. 6. Het omslagstelsel wordt een gun stige risicodekking voor het bodempen sioen genoemd en ook voor ambtena ren van belang geacht. Vele leden willen echter ter beoordêling van de positie van het overheidspersoneel in dit op zicht eerst kennis nemen van het aange kondigde wetsontwerp op zijn pensioen voorziening. Men wijst op de wijzigin gen in de rechtspositie voor ambtena ren, die kunnen ontstaan door de al gemeenheid van het thans voorgestel de bodempensioen. 7. De positie van de gehuwde vrouw aclit men nog niet geheel naar wens geregeld. De vrouw die kostwinster is zou na het overlijden van haar ouder dan 65 jaar zijnde echtgenoot vrijge steld moeten worden van premiebeta ling. De aanpassing Het meest omstreden punt in de ge hele wet is wel de aanpassing van de bestaande pensioenvoorzieningen. Een aantal leden is van mening, dat de regering er goed aan zou doen de on rust, welke haar voorstel ter zake heeft gewekt, geheel weg te nemen. Zjj vroegen zich zelfs af waar het verschil is gelegen met onteigening, welke vol gens de Grondwet slechts in het alge meen belang en tegen schadeloosstel ling kan geschieden. Wanneer niette min bij de invoering van de algemene ouderdomsvoorziening beperking nodig zou zijn men wil daarover eerst ^nG5lblée van de V. N. heeft gis- Nieuw eenp^"lnilg en zonder debat de mfpkP res°lutie van de Po- al hoon w^J 8°edgekeurd, waarin de hoop wordt uitgesproken dat dp hui- dige onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië bevredigende resultaten zullen opleveren. (AF p' up™ Met een ernstig snoetje probeert prinses Astrid van Luxemburg nu juist 22 maanden oud een eerste telefoon gesprekje. nadere gegevens dan wordt er alge meen van uitgegaan dat het redelijk zou zijn het inkomen niet verder te be perken dan tot 70 of 80 procent van het laatst verdiende loon. Hierop zün immers de meeste parti culiere pensioenvoorzieningen geba seerd. Men stelt twee oplossingen voor. Vele leden stemmen in met een kor ting van de bestaande pensioenvoor zieningen, maar men wenst dan wel wettelijke garanties en stelt een or gaan voor, dat de redelijkheid van de aanpassing moet beoordelen en dat zijn veto daarover kan uitspreken. Andere leden maken tegen deze oplos sing het bezwaar dat verkregen rech ten worden aangetast en geven de voorkeur aan een korting op het bo dempensioen zelf. Het komt deze le den juister voor op het bodempensioen te korten en de reeds verworven rech ten intact te laten. Dan rijst echter toch nog de vraag, wie over deze beperkte toekenning van het bodempensioen moet beslissen. De voorstanders van deze oplossing menen, dat de wetgever moet worden inge schakeld. Wanneer hij de uitvoering van de regeling in handen van anderen zou leggen, dan zou hij toch het toe zicht moeten houden. Incjjen men de redelijkheid van een totaal pensioeninkomen tot 70 of 80 pet. erkent, is het dan, mede uit een oog punt van gelijke rechtsbedeling, juist, een korting toe te passen in gevallen, waarin deze grens niet wordt bereikt zo vragen vele leden. Indien dan al het totale pensioen zou dienen te worden gefixeerd op tenmin ste 70 of 80 pet. van het op het tijdstip van inwerkingtreding der wet voor ge- fVervolg >p oaglns lil In Jordanië zou de noodtoestand afge kondigd zijn naar aanleiding van beto gingen, die in het gehele land zijn ge houden uit protest tegen een regerings besluit om Jordanië bij het Fact van Bagdad aan te sluiten, aldus wordt ge meld in berichten die in Syrië zijn ont vangen. Er is sprake van een aantal do den en gewonden onder politie, militai ren en demonstranten. Berichten uit Je ruzalem spreken evenwel van een situa tie die „gespannen maar kalm" is. Het Jordaanse leger kreeg de op- Door een plotselinge stijging van de graanprijzen op de wereldmarkt, heeft de Nederlandse Bakkerij Stichting zich reeds na één dag genoodzaakt gezien op een door haar gegeven advies tot verlaging van de broodprijs met één cent terug te komen. De Nederlandse Bakkerij Stichting had de rayonaie bakkerscommissies woensdag j.l. geadviseerd een verla ging van de broodprijs in overweging te nemen. ZD deelde daarbij mede, dat, naar haar Inzichten, een verlagi van één cent per brood gerechtvaar digd mocht heten, welke verlaging dan het best na afloop van de feestdagen op 2 januari 1956 zou kunnen worden ingevoerd. Het motief voor dit advies moet gezocht worden in de stijgende winstmarges in de bakkerij, die als het ware een uitnodiging vormen voor het ontstaan van broodoorlogen, waarbij natuurlijk geen enkele partij in de bak kerswereld zijde kan spinnen. De winst marges ziin ruimer geworden, doordat in september van dit jaar de vrije tar- we-import in Nederland hersteld werd. waardoor de concurrentie tussen de m aalindustrieën scherper werd. De bloem, welke de voornaamste kosten factor' voor het brood is, daalde daar door in prijs. Toen na het advies wereldmarkt prijzen noga' sterk opliepen, vreesde de Nederlandse Bakkerij Stichting een nadelige invloed daarvan op de kost prijs van het brood; zij adviseerde daarom de rayonaie bakkerscommissies de ontwikkeling nog even aan te zien, waarmee de verlaging op 2 januari dus van de baan is. De ambassadeurs van de Grote Drie in Berlijn hebben in gelijkluidende no ta's aan hur Russische ambtgenoot, G. M. Pushkin, verklaard dat er geen wijziging is gekomen in uun standpunt ten aanzien van hun rechten in Berlijn, ondanks de beweringen van Russische zijde dat Oost-Duitslana thans souve- rein is en Berlijn de hoofdstad daar van De nota's vormen het antwoord op een brief van Pushkin, waarin het wes telijke protest tegen de arrestatie van twee Amerikaanse Congresleden in Oost-Berlün werd verworpen. dracht de orde te herstellen toen tien duizenden Jordaniërs betogingen hiel den tegen het pas gevormde kabinet van premier Hazza Ala Majaly. Het ka binet werd heftig gekritiseerd wegens het besluit om Jordanië aan te sluiten bij het Pact van Bagdad. De uitbar sting van gewelddadigheid zou gevolgd zijn door de afkondiging van de nood toestand en het instellen van de avond klok in de grootste steden. Op perstele grammen en telefoonberichten is een censuur ingesteld. Reizigers van en naar Jordanië worden naar gemeld zorgvuldig gevisiteerd. Volgens de ontvangen berichten wer den in Nablus, een der brandpun ten van demonstraties, 300 personen ge arresteerd, onder wie enkele parle mentsleden. De hevigste gevechten tussen demon stranten en politie- en leger-eenheden braken uit in Nablus, Amman en de ste den in het gebied van Palestina. Naar verluidt werden de oproerlingen in Amman geleid door twee ministers uit het afgetreden kabinet. Zij zouden troe pen demonstranten door de straten van Amman hebben geleid, daarbij eisend dat het deze week door Majaly gevorm de kabinet zou worden ontslagen. Ook uitten demonstranten in Amman luide kritiek op koning Hussein. Zij dreigden dat het Palestijnse gebirzich van Jor danië zou afscheiden en zich bij Syrië voegen zodra het kabinet het Pact van Bagdad ondertekent. Bü de behandeling van de Syrische klacht over de Israëlische aanval van zondag bij het meer van Galilea in de Veiligheidsraad heeft de Syrische afge vaardigde gisteravond de eis gesteld, dat Israël uit de V.N. zal worden gesto ten. Hij heeft tevens de waarschuwing uitgesproken dat de Veiligheidsraad in het Midden-Oosten nu zal moeten kie zen tussen oorlog of vrede. Alle leden van de Raad hebben uitdrukking gege ven aan hun ontstemming over de Isra ëlische aanval. Dinsdag zal de kwestie verder worden behandeld. Mocht d Veiligheidsraad uitstoting een te zware straf vinden, dan zou de Raad fsraël kunnen treffen met econo mische sancties, zo betoogde de Syri sche afgevaardigde. Hij ./ees er op dat Israël dank zij leningen, financiële hulp en schenkingen uit het buitenland de ge legenheid heeft gekregen aanvallen uit te voeren. Hij citeerde ook uit de gis teren gepubliceerde brief van de Egyp tische premier Nasser, aan Dag Ham- marskjöld, de secretaris-generaal van de V.N., waarin deze dreigde met ge wapend ingrijpen van de Egyptische land-, zee-, en luc. ^strijdkrachten tegen nieuwe Israëlische aanvalsacties. De aaëlische vertegenwoordiger be toogde, dat de Israëlische militairen die bij het meer van Galilea gelegerd zijn, defensiev strijdkrachten zijn die op dracht hebben de vissers te bescher men tegen de activiteit van Syrische kanonnen. Die kanonnen moesten tot zwijgen worden gebracht, zei hij omdat de vissers niet meer durfden uitvaren Op 10 december openden Syrische bat terpen het vuur op Israëlische vissers schepen. De Israëlische tegenactie be gon op 11 december. Dit klopte volgens hem niet met de bewering dat de Isra ëlische actie niet was uitgelokt. Bij de hervatting van de zaak-Jung- schlager heeft de verdedigster me vrouw Bouman, de rechter gisteren medegedeeld, dat, tenzij er oponthoud in de scheepsverbinding optreedt, de getuigen uit Nederland op 5 januari in Indonesië kunnen worden verwacht. Rechter Maengkom bepaalde vervol gens, dat zjj op 15 en 16 januari zullen 1 worden gehoord. (PIA) De zeventienjarige prins Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpreten dent Don Juan, kust de Spaanse vlag tijdens een stijlvolle plechtigheid in de Spaanse Militaire Academie te Zara- goza. Volgens een overeenkomst tus sen Franco en Don Juan wordt Juan Carlos in Spanje opgevoed. De meeste Spanjaarden zijn overtuigd, dat Juan Carlos Franco als bestuurder van Spanje zal opvolgen. Itllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIMIIIIIII De gezamenlijke Haarlemse bakke rijen berichten dat in de vergadering van 16 december is besloten, dat met ingang van 2 januari 1956 de broodprij zen met 1 ct. per 800 gram worden ver laagd. Niet wat de Nederlandse en de In donesische delegaties in Genève eventueel zullen overeenkomen is van het grootste belang, maar dat wat van het eventueel overeengeko- mene zal worden verwezenlijkt. De geschiedenis van vroegere overeen komsten stemt allerminst tot opti misme. De zekerheid, dat wat de Indonesiërs in het Westen onderte kenen, thuis in Djakarta zal worden gehonoreerd, is niet bijster groot. De beter willende regering-Harahap l0ürr;door president Soékarno en diens demagogische verkiezingscam pagne voortdurend gedwarsboomd. °ekarno's pleidooi voor deelname vdn de communisten aan de rege- ring, vooral in het belang van de strijd om West-Irian, zal niet alleen de Nederlandse delegatie, maar ook de Australische regering weer meer kopschuw maken. Soekarno schijnt danig geïnspireerd en geïmponeerd door de goodwïll-vertoningen, die de kopstukken van het Moskouse po litieke cabaret, de heren Khroesjtsjev en Boelganin in Indië en Birma ten beste hebben gegeven. Hij acht de hulp van de communisten onmis baar om het imperialisme en kapita lisme omver te werpen. De nationa listisch gezinde Indonesische bis schoppen en andere katholieke ker kelijke gezagdragers blijken daar terecht anders over te denken zoals dhjkt uit hun gemeenschappelijke perklaring, waarin zij waarschuwen *e9en het dreigende gevaar, dat het n?ro uderd kolonialisme door een kolonialisme met zijn mono- *tische ideologie en zucht naar V(I doverheersing zal worden ver- de~9en' Maar wat is het effect van Vo 11 Verkla.ring tegenover de effect- Ue stem van de door 6 miljoen JKhtunistisch-stemmende Indonesi- le kiezers toegejuichte Sóekarno? cje "oe groot is het gezag nog van get ,redering-Harahap, wier dagen netel Z^n en wier poging om het ciefirT?^ ,confHct over de legerleiding ken 1 te re9elen, door het uitbre- beiu^V1 een nieuwe militaire re- dreig t te mislukken?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1