Laat verschenen Jaarboek van de „Vereeniging Haerlem" Stille Armen Eclatant succes voor gast- dirigent Hein Jordans DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Bekentenissen over feestverlichting van Haarlem en over 19de eeutvs roggebrood uit Overveen (-L,effelaar Pater J. G. de Rooy S.M.A. 25 jaar priester VOLKSWAGENVERHUUR Concert Noordh. Philh. Orkest Plebaan van St.-Francis Cathedral te Cape Coast Restaurant BRINKMAN Speciale Kerstmenu's Kerstverlichting in Gen. Cronjé- straat en Julianapark gisteren ontstoken Tovertuin geeft aparte sfeer aan het winkel-park in Haarlem-Noord 9(1 wimpelen A. van der Mije overleden 'kunsthandel KERSTMIS ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 ?AGINA 3 Wij zijn geen paters S.UiS .-ACTIE IN HAARLEM Winst en verlies voor Haarlem teigen Amsterdam ÏDELp Encadreur Restaurateur van schilderijen en prenten „DE MELODISTEN" OPGEHEVEN Wegens het bedanken van de voorzitter-organisator Zamenlhof-avond: „Hier bem ik weer", zei de burgemeester Vooraanstaande figuur te Zandvoort Straatverlichting Nieuwe folder Touring Zandvoort Schoterweg H.H. MISSEN OP ZON- DAG Advertentie 7X7*00 juist voordat 1955 verstreken J\l is, is het Jaarboek 1954 van de X „Vereeniging Haerlem" versche nen. Wie gewoon is met enige spanning op deze steeds boeiende en welver zorgde uitgave van de Erven F. Bohn te wachten, had zich misschien al ver zoend met de gedachte, dat het Jaar boek 1954 eerst in 1956 zou verschijnen. Maar gelukkig: men is nog aan deze kant van de jaarwisseling gebleven zij het op het nippertje. In 1952 ver scheen het jaarboek over het toen afge lopen jaar nog in augustus: in 1953 en 1954 was dat al oktober en nu moest het december worden. Wij zouden niet graag hebben, dat een gelukkig nog bedachtzame vereniging als de „Vereeniging Haerlem" zich door jach tigheid zou ontsieren, maar een iets meer rekening houden met het verband tussen menselijke interesse en actuali teit zou haar beslist baten. Eigenlijk moest het regel zijn, dat het jaarboek over een bepaald jaar verscheen nog voordat de eerste helft van het daar opvolgende jaar was verstreken. Ter verontschuldiging van vereniging en uitgeverij geldt, dat de jaarlijkse stag natie vooral voor rekening schijnt te komen van enige lakse necrologie schrijvers. In het voorwoord van het vóór ons liggende jaarboek wordt uitvoerig ge wag gemaakt van de wederwaardighe den, die men heeft meegemaakt met betrekking tot de Hoofdwacht op de Grote Markt, de zetel der vereniging. Haarlems Bloei en de Gemeente ver schenen beurtelings als kapers op de kust, maar de dreiging kon telkens wor den afgewend. De volgende, van sym pathieke bewogenheid getuigende pas sage uit het voorwoord van de secreta ris, cie heer P. A. Dijkema, schrijven we over, omdat daarin naar ons oor deel enkele behartigenswaardige dingen vierkant worden gezegd, ook al onder schrijven we niet ieder detail er van: Haarlem met feestmuts Elk jaar meent men de stad te moe ten optuigen met min of meer geslaagde verlichting, waarvan die der oude ge bouwen door onopvallende schijnwer pers geslaagd mag worden genoemd. De overige toegepaste middelen ontsieren overdag het stadsbeeld in sterke mate en men kan zich terecht afvragen of het wenselijk is aan de niet-inwoners een stad te tonen, welke haar eigen sfeer schuil doet gaan onder onpersoonlijke elektrische lampen, visgraten en feest- mutsen. Komt daarvoor de bezoeker naar Haarlem? Is het juist, de blik uit rfeotw ?p de alom bekende en gewaar- j.JKaarlemmer Hout te maskeren en niet ^Selsl ™elke origineel heten kenFn iJ1 p ag}aat zijn vrij te spre- om9ekeerde richting het sil- Wij hebben het de laatste weken getroffen", zoals dat in de fa miliekring heet. Ons beroep (en onze zwerversnatuur) brengt ons her haaldelijk op zondag naar een andere kerk dan die in onze parochie. Dat heeft vaak ernstige gevolgen. De laatste zon dag na Pinksteren confronteerde ons met een pater van een dier vele con gregaties, die haar sporen verdienen in de missie. Hij vroeg om geld en ging met volle schalen de sacristie in. De volgende zondag waren wij onder het gehoor van een Augustijn, die onze be langstelling opriep voor de parochiële armen, daarna was het een Kruisheer, die de Marthavereniging onder onze aandacht bracht en tenslotte atten deerde een breed-gepijde Franciscaan ons op Vincentius. De paters wisten ons dus wel te vin den en zij vonden ook de woordenpracht ons op onze piicht te wijzen. Wij hebben hun bewonderd om de gloed van hun woorden, om de kunst, waar- m o ZÜ de snaren van ons hart be speelden, en om de overtuigende kracht, waarmede zij het doel hunner preken in de grote milddadigheid der gelovigen wisten san te bevelen Wij zijn geen paters en wi: kunnen slechts met enkele woorden de alge mene inzameling voor de Stille Armen aanbevelen. Maar zelfs met het vooruit zicht, dat u en wij morgen misschien weer een pater te beluisteren krijgen, en u en wij wéér zullen geven (want na zo'n preek kun je je beurs nooit dicht houden), vragen wij een gift voor de Stille Armen. Door de giften van vele anderen, is nu via onze cou rant ongeveer f 1300 ingezameld, maar de laatste week voor Kerstmis kan men daar toch zeker f 700 aan toevoegen. Tast royaal in uw beurs, God zege- de greep.... heeft een pater eens gezegd. Het zij zo. Ter redactie werd bezorgd: E. M. 3, C. G. f 5, H. G. B. f 10, J. F. f 2.50, A. C. f 10, giro werd overgemaakt: H. T. t 12 50 E' W'~R' f 10' M' v' d" W" tjBÏ' het comité kwam binnen: R. C.- ÏS L2°é, H- C- f 10' G- H. R. v. d. B. f i e A E- M' H" N-v- f 50, N. N. j k fc A B- f 25< A- K- f io, p. 5' J' J' v- K- f !0, rnej. J G. B. f 10, E. M. Gebr. B., N.V. f 10. De Ramplaan te Overveen.... maar dan zoals deze er in 1897 uit zag. De foto verlucht het artikel van mejuffrouw Rijnierse over oud- Overveen in het zojuist verschenen Jaarboek 1954 van de „Vereeniging Haerlem", hou et van Grote Houtstraat en stad geheel anders te doen zijn dan het in werkelijkheid is? Vragen, waarover het bestuur zich beraadt en welke u al len, die toch liefde voor uw stad hebt, aangaan". Verdacht roggedeeg Voorts kan men in het jaarboek aan treffen een hoogst interessante, reeds in 1946 geschreven, bijdrage van mejuf frouw A. C. W. Rijnierse uit Overveen, bevattend een aantal Overveense herin neringen. Mejuffrouw Rijnierse is be kend om haar liefde voor oud-Overveen en haar door die liefde gesterkt geheu gen. Zij vermeldt vertederende bijzon derheden, bijvoorbeeld, dat notaris Ter Hoffstede, bestuurslid van de „Bloe- mendaalOverveenHaarlem Tram- Omnibus" zo aandoenlijk ver ging in zijn interesse voor zijn Tram-Omnibus, „dat hij 's avonds het zijluik opende om met verstolen blik gade te slaan of er veel passagiers in de tram aanwezig waren". Minder vertederend, althans minder teder, is de onthulling, dat bakker Van Wageningen op de hoek van het Zand- voorterpad we schrijven ongeveer 1890 bekend was om zijn (echte) Bloemendaalse kruidnoten, maar min der om zijn brood. Achter deze mede deling staat mgt pikante vermijding van enig causaal bijwoord: „De rogge werd door Van Wageningen nog in de trog met de voeten getrapt". Verderop leest men, hoe er tijdens bloembolvei- lingen een man al uitdelend rondliep met een vaatje jenever en tabak met pijpen. Kom daar nu 'reis om! Een andere bijdrage van langer adem is die van de stadsarchivaresse, mejuf frouw dr. G. H. Kurtz, over het Huis te Manpad. Necrologieën Levensbeschrijvingen zijn opgenomen van de volgende overleden leden van de „Vereeniging Haerlem": mgr. J. J. Henneman (door H. W. M. van Run), mejuffrouw J. Q. van Regteren Altena (door Marguerite van Hengel-Coupe- rus), deken J. J. A. Kuilman (door H. W. M, van Os), W. J. H. (Pim) Muiier (door C. Spoelder), ds. W. J. van Elden (door A. Beets), dr. A. Ae. S. Sluyter- man (door A. D. Huysman), Theo van Reyn (door B. Marjorick) en J. C. Mol (door E. J. Verschueren). Zondag 18 december 1955 zal aan de kerken in Haarlem de verkoop van „S.U.S. 2"-loten plaats vinden. Mocht U echter, vanwege de grote toeloop geen lot hebben kunnen bemachtigen, dan kunt U ze ook aan de onder staande adressen verkrijgen, en bij de winkeliers met een raambiljet. w E;, J- van Doorn, Reigerstraat 22; Th. Hoedeman, Steenbokstraat 19; - p v- d. Putten, Vergierdeweg 23; T, Buggenom, Reigerstraat 62; t' t T^llng' Vergierdeweg 237; G 1 Smeitley' t Tafelbergstraat 17; Brink, Staten Bolwerk 18- P r r v Gennip, Oranjestraat 42-' l' t van Dijk, Barbarossastraat 25- Mei' t 'r m Rieu, Burretstraat 6; H.'p. de k0ning Vijfhuizërweg 592, (Vijfhuizen)- Wit- Gele Kruis, Kenaupark 15 (alléén od Zondag 18 december). De eerste officiële stedenontmoeting tussen de basketbalteams van de dis tricten Haarlem en Amsterdam heeft gisteravond in het Krelagehuis een gro te verrassing gebracht. Het Haarlemse damesteam slaagde er namelijk in de Amsterdamse met groot verschil te kloppen, waarmede de eerste overwin ning in een wedstrijd tegen dit dis trictsteam werd behaald. Deze overwin ning was zeer verdiend, want de Haarlemse dames lieten door dikwijls fraaie combinaties de Amsterdamse verdediging regelmatig te stuiten en slechts door onproduktief spel in de eerste helft werd de einduitslag nog beperkt. Zo fraai als de dameswedstrijd, zo teleurstellend was het verloop van de herenontmoeting. De Haarlemse spelers slaagden er in de eerste helft in de stand nog enigszins in evenwicht te houden (2029), doch na de hervatting was men gedurende lange tijd niet in staat de hechte verdediging van de gasten uit verband te spelen, terwijl bovendien de kleine kansen ongebruikt bleven. Eerst in de allerlaatste minuut kwam er een kleine opleving in het spel. De achterstand met nog vijf minuten te spelen was 5632, maar dank zjj de produktieve eindsprint kwam toch bij het einde van deze matige wedstrijd de stand 5846 op het scorebord. Voor de Haarlemmers slaagden Jole (11 en Regenboog (10) er in de mees te punten te scoren. MAARUEM WAGENWEG 102 Naar ons wordt medegedeeld, is de Eerste Haarlemse Muziek- en Amuse mentsvereniging Haarlems Theatercen trum ,,De Melodisten" opgeheven. De voorzitter-organisator en zaakwaarne mer, de heer P. Jansen, heeft voor zijn functies bedankt in verband met het toenemen der werkzaamheden in een nieuwe functie. Nu de promotor heeft bedankt, heb ben de andere besuursleden besloten „De Melodisten" op te heffen. De nog lopende zaken worden afgewikkeld door de secretaris, de heer S. van den Bos. Het bestuur heeft tevens besloten, dat degenen, die in het bezit van een wissel beker zijn, deze mogen behouden. Het concert van het N. Ph. O. dat vrijdagavond onder leiding van de gastdirigent Hein Jordans plaats vond is een grote rtiomf ge worden. Het orkest had een ware me tamorfose ondergaan. Vanzelfspre kend ligt dit voor een groot gedeelte aan de dirigent die zijn orkest op de repitities instrueert. Wat het Noordhol lands Philharmonisch Orkest op dit con cert heeft gepresteerd, hadden wij eer lijk gezegd niet voor mogelijk gehou den. Het bleek echter in alle opzich ten wel te kunnen. Datgene waar wij hier in Haarlem sedert lang naar heb ben uitgekeken werd vrijdagavond plot seling werkelijkheid. Het swijkersappa- raat produceerde vanaf het eerste ogen blik, in de zes adagio's van Pijper, een toonvorming die de ziel van iedere mu ziekminnaar raakte. Het blazersensem ble door ons nogal eens bekritiseerd, paarde aan een positieve toonvorming een volkomen verrassende zuiverheid. Het geheel werkte als een verfrissend bad na een drukkende en broeiende at mosfeer. Dinsdag 20 december is het vijf en twintig jaar geleden, dat pater J. G. de Rooy van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën, een zoon van een bekende Haarlemse familie, te Has tings in Engeland tot priester werd ge wijd. Op 6 april 1931 (Tweede Paasdag) droeg hij in de kathedraal St. Bavo aan de Leidsevaart zijn eerste plechtige H. Mis op met assistentie van plebaan L. Westerwoud en enkele Sociëteitsgeno ten. Een jaar ongeveer na zijn wijding vertrok pater De Rooy als missiona ris naar de Afrikaanse Goudkust en twee jaar daarna volgde zijn benoeming tot pastoor te Elmina en vervolgens te Saltpond. Tenslotte werd hij overgeplaatst naar de kathedraal van Cape Coast, de ze tel van mgr. Porter, wiens vicariaat enige tijd geleden tot aartsdiocees is verheven. Pater De Rooy is in Cape Coast plebaan van de kathedraal. De kerkelijke viering van dit zilveren priesterfeest zal op 1 januari te Cape Coast geschieden. Op nieuwjaarsdag draagt de jubilaris dan een plechtige H. Mis op in „zijn" kathedraal met as sistentie van zijn twee broers, de pa ters W. en Th. de Rooy. De familie in Haarlem herdenkt de priesterwijding morgen, wanneer in de kathedrale basiliek tot intentie van de jubilaris de plechtige hoogmis wordt opgedragen. Pater de Rooy, wiens adres is: St. Francis Cathedral. Post Box 60, Cape Coast, Gold Coast, Br. West Africa, kan met dankbaarheid terugzien op de voor. bije kwart eeuw, waarin hem overigens ook de zorgen niet bespaard zijn geble ven. Voor zijn Haarlemse vrienden. die hem eventueel met een feestgave wil len verrassen, zij hier het gironummer opgegeven: 73513 van Huize Tafelberg, Oosterbeek (Gelderland). De vermelding „Jubileumgave pater J. G. de Rooy" is voldoende om de gave ter bestemder plaatse te brengen. Advertentie PLEIN 16 hoek Tempeliersstraat Telefoon 10985 Tafelbespreken aanbevolen Alleen vragen wij ons af, had dit niej eens eerder kunnen gebeuren. Natuur lijk, een gastdirigent brengt uiteraard verfrissing mee en men raakt eens uit de sleur van het alledaagse. Maar een verschil tussen het enthousiasme der orkest-musici op dit concert en dat wat wij hier altjjd gewend waren, was toch wel opvallend groot. Uit alles blijkt, dat Hein Jordans een persoonlijkheid is. Zijn dirigeren is in alle opzichten doel bewust, kortom de orkest-musicus weet precies wat Jordans bedoelingen zon. Bovendien is zijn gebaar zeer expres sief zowel bij het realiseren van ritmi sche als van dynamische tegenstellin gen. In één woord Hein Jordans heefl het Haarlemse publiek getoond een ras muzikant en tevens een uitstekend or kestleider te zijn. Het buitengewoon aantrekkelijk samen gestelde programma vermelde buiten de reeds genoemde zes adagio's van Wil lem Pijper, na de pauze een eerste uit voering in Haarlem van Hendrik An- driessens rhapsodie voor orkest „Li- bertas venit". Dit werk werd in 1954 gecomponeerd in opdracht van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant, bij de tienjarige bevrijdingsherdenking van deze provincie. De eerste uitvoering in Haarlem viel een opvallend succes ten deel, waar het werk ook alle recht op heeft. De muzikale fantasie van de com ponist (in het eerste deel speelt het Gregoriaanse thema van het Dies Irae nog een rol) voert ons langs allerlei vormgevingen tenslotte naar een cli max in het laatste deel, dat door zijn optimistische en energische kleur een weldadige indruk nalaat. De soliste Ja- nine Dacosta vertolkte voor de pauze op virtuoze wijze het bekende piano concert in bes moll van Tschaikowsky. Haar pianospel was brillant, kloek en mannelijk van aanslag en een brede muzikale visie beheerste over het ge heel. Mede door de accurate begeleiding werd ook dit programma-onderdeel een overweldigend succes. Het hoogtepunt van deze avond werd naar onze mening echter bereikt in Strawinsky's suite uit het ballet „L'oi- seau de Feu". Wat Hein Jordans hierin met het orkest bereikte was wonderlijk. Er zat achter alles een bijna immense drang tot musiceren op het hoogste plan, en het leek of er geen moeilijk heden in deze partituur bestonden. Te recht mochten Jordans en het orkest stormachtige ovaties (een ongekend ver schijnsel in Haarlem) in ontvangst ne men. Met spanning zien we het aan staande dinsdagavondconcert tegemoet, dat wederom onder leiding van Hein Jordans zal staan. JAN LAARVELD Donderdagavond waren de esperantis ten uit Haarlem en omgeving in de tuin- zaal van het cafetaria-restaurant te Heemstede bijeen, om de geboortedag te herdenken van dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van het esperanto. De voorzitter vroeg zich in het openingswoord af, of er in deze wereld, waar onvrede en wanbegrip zo dikwijls de belangrijkste plaats schijnen in te nemen, eigenlijk wel plaats is voor het esperanto. Deze vraag beantwoordde hij bevestigend, want juist het esperan to heeft een taak om de mensheid te helpen opvoeden in begrip en achting voor de mede-mensen. Dat esperanto voor deze taak berekend is, werd reeds in de praktijk bewezen, aldus spreker. Het belangrijkste programma-punt van de bijeenkomst was het ten gehore bren gen van de Zamenhof-kantate, gekom- poneerd door Frieso Moolenaar en uit gevoerd door koren en solisten o.l.v. Mees van Huis, met begeleiding van Stoffel en Viegen. Dit werk werd tij dens het Benelux-Esperanto-Kongres. dat met Pinksteren in Utrecht gehouden werd, uitgevoerd en op de geluidsband vastgelegd. Dit was de eerste keer, dat de opname voor het publiek ten gehore gebracht werd. Détail van de tovertuin, die in het Julianapark is inge richt vanwege de winkeliersvereniging „Gen. Cron jé" Advertentie Onze voorraad prachtige Kerstbomen, Groen, Kerst stukjes, Cyclamen enz. is weer zeer groot. Toch is het raadzaam bijtijds Uw keuze te komen maken. Dan kunnen wij nog meer zorg aan Uw opdracht besteden. Bloemenmagazijn BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 In de Mariastichting te Haarlem is gisteren na een langdurig ziekbed op 65-jarige leeftijd overleden de heer A. van der Mije. In hem verliest de ge meente Zandvoort een vooraanstaand ingezetene. Te Zandvoort geboren, trok de heer Van der Mije op jeugdige leef tijd de wereld in. In die periode viel ook zijn o\ ergang naar de fleurige tovertuin, die in het Juli- Hij bekwaamde zich op verschillen- anapark is opgebouwd, de plaatsen in binnen- en buitenland in het schoenmakersvak en stichtte ach tereenvolgens bedrijven in Limburg en Duitsland. In 1924 keerde hij naar zijn geboorteplaats terug en richtte daar op de vergezicht tot nu toe aan de open de pantoffeifabriek „Elwi". Dit bedrijf j bare weg hadden ontnomen. De heer dat een vermaard kwaliteitsprodukt Hortensius heeft inderdaad in het Ju- „Hier ben ik weer", zei burge meester Cremers, toen hij gisteravond om 8 uur de win kel van de heer J. A. v. d. Berg aan het Julianapark binnenstapte, waar een flink gezel schap bijeen was in afwachting van de ontsteking der verlichting door de burgemeester. Behalve het be stuur van de win keliersvereniging „Gen. Cronjé" wa ren aanwezig da heren J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, J. A. Dorresteyn; direc teur van „Hout en Plantsoenen", en Hortensius, de ontwerper en uit voerder van de verlichting. De voorzitter van de winkeliersver eniging, de heer A. v. d. Borg. sprak een woord ter in leiding, waarin hij de burgemeester dank zegde voor zijn komst. „Het vorig jaar", zo zei- de hij, „was U wegens ambtsbe zigheden verhin derd te komen, maar wij hebben u toen gemist. Er ontbrak toen iets aan de sfeer; waar 'm dat in zit, kan ik niet precies zeggen; het was als een ei zonder zout." De heer v. d. Borg gewaagde er ver der van, hoe ook dit jaar de verlichting in de Gen. Cronjéstraat en het Juliana park een eigen karakter en sfeer heeft. Hij meende, dat de heer Hortensius, die reeds tien jaar zijn verlichtend werk in Noord doet, weer bijzonder ge slaagd is met zijn illuminatie. Spreker was evenzeer de leden van de winkeliersvereniging dankbaar voor hun steun. Hij noemde het tekenend voor de goede geest in de vereniging, dat de leden het bestuur een blanco fiat gaven zonder feitelijk te weten, wat er precies met hun geld ging ge beuren. Daarom konden de plannen ook voor de buitenwereld geheim blijven en niet door anderen overgenomen worden. De burgemeester was overtuigd, naar hij verklaarde, van die goede geest en daarom had het hem vorig jaar gespe ten de verlichting niet te kunnen ontste ken. Hij stak bestuur en leden van „Gen. Cronjé" een pluim op de hoed en hij bracht hun hulde voor hun initiatief, doorzettingsvermogen en vindingrijk heid. „Natuurlijk dient u met dat alles", aldus mr. Cremers, „het belang van uw eigen zaken. Maar uw werk draagt evenzeer bij tot de aantrekkelijkheid en levendigheid van deze wijk. Waardoor u tevens een aandeel hebt in het aan kweken van de burgerzin." Door het overhalen van een handle ontstak de burgemeester de verlichting j en ging hij ook een kijkje nemen in Honderden mensen stonden buiten te wachten, terwijl de zeildoeken werden weggenomen, die het betoveren- -wwTT-at zijn ze de afgelopen week Yï/ weer aan het vergaderen ge- weest: boeren, burgers en buitenlui. De bollenmensen en ak kerbouwers hebben er uren aan be steed, de Haarlemse gemeenteraad heeft het zijne gezegd, zij het bin nen recordtijd, en de vroede vade ren van Bloemendaal en Haarlem mermeer hebben donderdag j.l. de gehele dag begroot. Iedere vergadering is feitelijk waard met een zaterdagse bril be keken te worden, zeker ook die van het Vrouwengilde, waar de rook in dobbelsteentjes gesneden kan wor den. U hebt kunnen lezen, dat de bol lenmensen er goed voorstaan en als bollebozen uit de „struggle for life" gekomen zijn. Met de akkerbou wers dreigt het minder goed te gaan. Een volle dag hebben zij in een hotel aan de Kruisstraat ver gaderd, maar het lied van de leeu werik werd niet gehoord. De akker bouwers van de L.T.B. zijn echte hereboeren, zij vergaderen ook als heren zonder de (vermakelijke en ingezouten) rauwheid, die wij el ders wel eens ontmoeten. Maar van de week waren de heren echt boos, zij waren beslist aardappel-moe en hun woorden waren er ook naar. Maar toen het uur van scheiden sloeg, tekende een brede lach hun gezicht, want tenslotte hadden zij allen plezier in de uitspraak van unner: „Een boer en een zog hebben nooit genog". Ik laat het uit mijn hoofd om die woorden te onderstrepen, want wel licht zou ik ook de bollenkwekers treffen. En dat hebben zij zeker niet verdiend, nu ze ijverig bezig zijn een indrukwekkende Kerst-exposi tie in Lisse te organiseren. Voor die ijver ben ik hen ieder jaar zo bijzonder dankbaar, want wanneer wij huiverend de kraag van onze winterjas opzetten, toveren zij in het roemruchte „Bloemlust" een sprookjes-tuin, vol lente-kleuren en zomerse feestelijkheid. In dat wonderlijke dal van bloe men is het beter gesteld dan in het Bloemendaal waar enkele dagen ge leden geschreid is om het tekort van honderdduizend gulden, dat op de gemeentelijke begroting prijkt. De fractievoorzitter van de K.V.P. hield een betoog, dat niet opgesierd was met pinksterblommen. Zijn col lega van de Partij van de Arbeid zocht de schuld bij de lage uitke ring, die de gemeente krijgt. Het is toch een merkwaardige situatie, dat het miljonnairs-dorp een uitke ring van node heeft; of zou het toch zo zijn, dat het niet alles goud is, wat er blinkt. Hoe het ook zij, de V.V.D.-fractie liet zich ook gelden door er op te wijzen, dat de gemeenteraad ver- vangen is door de circulaire van de minister. Wanneer de volgende Bloemendaalse raadsvergadering ge houden wordt, kan ik mijn colle ga met een gerust hart toevoegen: ga jij eens even de circulaire ir Bloemendaal doornemen. Dat zal ik vermoedelijk nooit te zeggen hebben van de Haarlemse gemeenteraad, die dit keer niet met spek heeft geschoten. De raad liet het zich niet propertjes aanleu nen, dat onze kinders niet meer op school geborgen kunnen en van de emotie hoefde slechts één letter gekapt worden om de minister dui delijk te maken, dat Haarlem hel niet langer neemt. Maar daar wil ik het verder niet over hebben, want ik moet in stemmen met de weemoed om het vertrek van de heer Goedee uit de gemeenteraad. De naam van deze Arbeid-man bent u herhaaldelijk tegengekomen in de raadsversla- gen, vooral wanneer er bouwerij kwesties aan de orde waren. De heer Goedee is geen politie- k e vriend vü» mijbewonderd heb ik hem niettemin om zijn grote deskundigheid, zijn verstandige op merkingen en zijn gave om zijn gedachten goed en duidelijk te for muleren. Als er nog al eens ge klaagd werd en wordt over on-in- teressante debatten in de raad, dan mochten wij er de heer Goe dee daarvoor niet op aankijken. Ook de pers zal hem node mis sen, want hij was een raadslid, dat 't goed dee'. Haarlem is buiten die verga deringen om de laatste dagen een vertrouwd begrip gewor den in het nieuws. De verdwenen Katrijn uit het Frans Halsmuseum, Nicole Louvier, die uit Dakar kwam vliegen om in de stads schouwburg een paar liedjes te zingen, en Irma Kolassi, die in Zwitserland moest blijven, omdat ze ziek was; drie vrouwen dus, die Haarlems naam op veler lippen hebben gebracht. Nicole en Irma hebben de vriendelijkste groeten gedaan aan de Haarlemmers, maar Katrijn is spoorloos verdwe nen, zonder groeten en vriendelij ke wensen. Kijk, dat kan ik niet zetten. Twee vreemde, zingende vrouwen zijn zo verrukkelijk lief voor onze stad, maar onze eigen Katrijn is er zonder meer vandoor gegaan. Misschien was ze dat hangen moe, maar waarom heeft ze dat nooit gezegd? Ik snap dat niet; hon derden mensen zouden dolgraag in een museum willen hangen, en zij de gelukkige, pakt haar zilveren plooischaal en vertrekt met de noorderwind. Nu zeggen ze wel, dat Katrijn uit het museum geschaakt is en dat boze mannen haar hebben ont voerd, maar dat is toch Jan Klaassen. We moeten er nu geen poppenkast van maken; daarvoor is de heer Baard een te serieus man. Ik leef met hem mee, dat hij Katrijn verloren heeft, maar het zij hem tot troost, dat een degelijke vrouw, die geschaakt of weggelo pen is, altijd weer terugkomt. „Oost-West, thuis best", of „Eigen-haard is altijd Baard". levert kwam al spoedig tot grote bloei. Pas kort geleden had de heer Van der Mije zich uit de zaken terug getrokken en de leiding van het be- drij aan zijn zoon overgedragen. De overledene heeft zich zeer beijverd voor de katholieke zaak. In de twinti- liana-park een bepaalde sfeer weten te scheppen. De verlichting over de straat, via enkele tientallen lampjesbogen in getemperd geel en boven de trottoirs uitlopend in rood-gelichte guirlandes, geeft aan het geheel een even degelijk als stemmig aanzien, niet in het minst ger jaren nam hij actief deel aan het 1 door de kerstklokken, die de verbinding Katholieke jeugdwerk. Hij behoorde tot "li de oprichters van de afdeling Zandvoort IU1 MglVUUll. van het „Wit-gele-kruis"ais lid van het r.-k. kerkbestuur had hij een be langrijk aandeel in de stichting van het Kennemer Sportpark. Ook in het algemeen belang werd nimmer tevergeefs een beroep op de heer Van der Mije gedaan. Hij had zit ting in het bestuur van „Maatschappe lijk hulpbetoon" en was geruime tijd voorzitter van de plaatselijke commis sie voor de woonruimte. In beide func ties werd hij gerespecteerd om zijn on kreukbaarheid en rechtvaardig oordeel. Bij de gemeente Zandvoort bestaan plannen om de straatverlichting een verdere uitbreiding te geven dan waar toe de raad enige maanden geleden heeft besloten. De dienst van Publieke Werken heeft enkele palen met een proefverlichting aan de Boulevard op gericht, teneinde het effect van ver schillende verlichtingssystemen te kun nen vergelijken. Vóór hotel Bouwes staat een sierlijke lantaarn opgesteld waarin staande fluoricentie-lampen zijn aangebracht. Vóór de flatgebouwen aan de Noord-Boulevard staat een mast waaraan vier fluoricentie-buizen zijn aangebracht. Donderdagavond hebben leden van de gemeenteraad een demon stratie van beide verlichtingssystemen bijgewoond. De directeur van Publieke Werken gaf daarbij de nodige toelichting. Deze zaak wordt nu verder voorbereid en binnenkort kan terzake een voorstel van B. en W. aan de raad worden ver wacht. De stichting Touring Zandvoort heeft de Vada-drukkerij te Wageningen op dracht gegeven voor het maken van 63.000 plattegrond-folders van Zandvoort Hierop zuilen alle straten van Zand- voor en de voor de toeristen belangrij ke punten worden aangegeven. De zeer attractieve kleurenplattegrond wordt op glanspapier uitgevoerd en op de achterzijde vindt mgn een mooie collectie foto's alsmede tekst in vier talen. Naast deze grote folder wordt een kleine tweeslagfolder uitgegeven waar op eveneens de bekende „zeemeermin" van Zandvoort voorkomt. Beide folders zullen op ruime schaa. in het buitenland en «g Nederland ver spreid worden. van rood en geel bezegelen. In Haarlem-Noord is het nu in de avonduren wel bijzonder feestelijk. Komend vanuit de stad treft men al lereerst op het Frans Halsplein (in de fonteinbak) een met lichtjes ge tooide enorme kerstboom. Daarenbo ven is nu ook de Schoterweg, vanaf het Frans Halsplein tot de Gen. Gron- jéstraat. over de gehele straat ver licht. Moesten de winkeliers aldaar vroeger tevreden zijn met een trot toir-verlichting, zij hebben nu ook toe stemming om met lichtbogen van huis naar huis te werken. Hoewel nog eenvoudig van opzet de traditie zal ook hier in de toekomst ongetwijfeld grotere projecten brengen voldoet de illuminatie uitstekend en kan men bewondering hebben voor de moed en de initiatieven van de Schoter- weg-winkeliers. Advertentie TAXI 13.300 - GAR. TWIJNDERSLAAN 39 KINDERHUISSINGEL 2 - Telefoon 1197» H. Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30. 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur H. Jozef: 6.45, 8, 9 15 (Hoogmis) en IX uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30. 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. (1 Liduina (Rijksstraatweg) 6.30 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (RUKsstraat- weg) 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur, 18 u. Avondmis BB. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieeenheid: 7.30. 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. 0. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7. 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur 'I Bavo (Heemstede) 7.15. 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7. 8.30 Hoogmis 1. 10, 11 en 12 uur 1. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3