Amerika's nieuwe vakorganisatie mi i AFLCIO, gevormd door fusie van tweetal bonden Indonesië radio -toverwoord een F, M. Ongedachte mogelijkheden HONDSDOLHEID D E Vraas Antwoord Zorg voor geestelijke gezondheid Nederland als voorbeeld voor Amerika in de lens Nog velen zijn ongeorganiseerd Groter toonbereik rustiger ontvangst J HET BEGON MET 'N KRISTAT.T.FTTF ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 PAGINA 9 (Van onze New Yorkse correspondente) ndien men voortaan over de grote Amerikaanse nationale vakvereniging wil spreken, zegt men: AFLCIO. Een mondvol letters, maar iedereen weet dat men de nu tot één vereniging versmolten vroegere CIO (Congress of Industrial Organization) en AFL (American Federation of Labor) bedoelt. Het huwelijk is dus eindelijk voltrokken! Onder het boze oog van John L. Lewis, vele sceptische bijstanders en een niet onvriendelijk gezinde pers. Natuurlijk weet de president van de nieuwe vakorganisatie, de 61-jarige George Meany, een vroegere New Yorkse loodgieter, evenals Walter Reuther, presi dent van de Verenigde Auto-arbeiders en tot nu toe van de CIO, dat de fusie alleen tot stand kon komen, omdat ze allebei grote moeilijkheden voorlopig maar uit de weg hebben geruimd door ze „onder het tapijt te vegen", zoals men hier pleegt te zeggen. De fusie is voorlopig alleen voltrokken op het federatieve plan. De staats- en plaatselijke organisaties van CIO en AFL zullen twee jaar tijd hebben om het federatief voorbeeld te volgen en wezenlijk te versmelten. Zelfs die versmelting moet men zich nog niet voorstellen in de zin, dat men organisatorisch dan van één vakvereniging zal kunnen spreken. Want juist de kwestie van verschillende wijze van organisatie - welke aanleiding gaf tot moeilijkheden in de voormalig elkander vijandig gezinde verenigingen. - was oorspronkelijk oorzaak voor het ontstaan van de CIO. SV n^lVr,°eg-fr' toen de Sint Mleen Spaans to sprak en zelfs ziin In West-Duitse leger geen vrouwen „Begrepen onze Jonkvrouwen hef gevaar van liefkooze ryen, den Schoothonden aangedaan, zij zouden daar mede waardigere voorwerpen dan Honden vereeren..." Overwerk Rijbewijs Liturgische weekkalender George Meany, de voorzitter van de AFLCIO. Reuther, de vice-voorzitter van de AFLCIO. De A. F. L. organiseerde zijn arbei ders op beroepsbasis, dus alle arbeiders, die eenzelfde beroep uitoefenden, waren in bonden georganiseerd. Maar de C. I. O. ging volgens industrieel prin cipe organiseren, dus plaatselijke vak bonden omvatten alle arbeiders in fa brieken van ingenieurs tot de mannen ®an de lopende band. Onder de aangegane fusie nu is over eengekomen, dat beide organisaties vol- 'edig naast elkaar blijven door functio- eten als daarvoor. En George Meany 's ervan overtuigd dat er over tien jaar bog wel vakverenigingen in de AFLCIO gullen zijn, die op deze tweelingbasis baast elkaar voortwerken. Maar men Belooft toch dat de meerderheid der le nen in enkele jaren gewend zullen ra- ben aan de fusie en in de termen van een vakvereniging zullen gaan denken; terwijl bovendien, wanneer zij de bracht van hun versterkte organisatie gaan bemerken in het politieke, econo mische en industriële leven, zij allengs bet gevoel van solidariteit ook organisa torisch zullen willen uitgedrukt zien. Maar het lijdt geen twijfel of voor het zover is, zullen er heel wat rivaliteiten bjoeten uitgevochten worden. Doch pre sident George Meany en vice-president Walther Reuther van de AFLCIO ver trouwen dat hun organisatie uit deze •.kinderziekten" zal groeien. Een derde partij? De Eisenhower-Republikeïnen wensen de nieuwe organisatie alle goeds, we tend overigens dat het niet verstandig *ou zün minder dan dat te wensen. Maar het hoeft geen betoog, dat voor al de Republikeinse rechtervleugel en de Knowlandgroep verbolgen zün over de fusie. De ultra-reactionairen voor spellen somber dat de fusie een mono polie zal creëren; dat die tot de vor ming van een derde partij zal leiden; dat de nieuwe organisatie er op uit is "m controle over de Democratische fartü te krügen en op een geweldige 'chaal de komende verkiezingscampag ne zal trachten te beïnvloeden. Meany en Reuther hebben op die be schuldigingen geantwoord en het zal kerkelijk allemaal zo'n vaart niet lo pen. Voorlopig zullen de nieuw-gehuw- den zich trouwens moeten concentreren bp orde in eigen huis. Daar zullen ze de handen vol aan hebben. Dan willen ze wachten eerst in de chemische en ohe-industrie, later in het zuiden van het land nieuwe leden aan te werven. En tevens proberen al die groepen te gaan (Van onze correspondent in Indonesië) De maatregelen tot bevordering van de export in Indonesië blijken niet zon der uitwerking te blijven. Het export gemiddelde voor november van dit jaar was 192, het hoogste cijfer sinds januari 1951. Bij de bepaling van dit e*Portgemiddelde wordt uitgegaan van jaar 1950, waarvoor het op 100 ^ordt gesteld. Voor 1951 behaalde men gemiddelde van 149, voor 1952 van fU2> voor 1953 van 89, voor 1954 van 94, rteb\viji thans voor de eerste elf maan- ffh van 1955 het gemiddelde 119 ■"'t is vooral aan het hoge gemiddelde ^ab oktober en november (resp. 145 ®h 192) te danken. Het hoogste maand- '-middelde was in 1954 117, in 1953 MO, in 1952 142 en in 1951 217. Van een aantal artikelen heeft de In donesische regering bepaald, dat deze in bet vervolg alleen door Indonesische en biet langer door buitenlandse impor teurs mogen worden geïmporteerd. Dit m.in: textiel, kramerijen, patentmedicij- ben, verschillende soorten ..papier en kantoorbehoeften, alle soorten melk en melkpoeder in blik spijkers. organiseren die zich altijd buiten het vakverenigingsleven hebben gehouden zoals bank- en kantoorpersoneel. (Al de grote vakorganisaties der CIO-helft hebben al beloofd per lid een dollar bij te dragen voor die wervingscampagne en men kan dus wel rekenen op een ex tra fonds van zeven of acht miljoen dol lar). Daar minder dan één vierde van de 65 miljoen arbeidskrachten in de V.S. georganiseerd is, valt er wel een en ander te doen. Tegen de corruptie Een gevolg van de fusie zal ook zijn, dat met verenigde krachten corruptie welke vooral in de leiding van som mige onderdelen van de AFL bestaat (men denke aan de corrupte Interna tional Longshoreman Association van New York, die door de AFL geroy eerd werd) veel steviger dan vdbr- heen kan worden aangepakt. Een an dere strijd kan ook met meer succes worden gestreden: doorvoering van rassengelijkheid. De wat meer con servatieve AFL heeft van deze pro blemen meer last gehad dan de CIO. De CIO, veel jonger dan de AFL, is altijd de meest vooruitstrevende van de beide organisaties geweest. De CIO trachtte de aangesloten arbeiders ook politiek op te voeden. Het kan niet an ders en als de Republikeinen dat vrezen hebben ze gelijk of de AFL- helft van de nieuwe organisatie zal door de vooruitstrevendheid van de CIO zeker worden aangetast. En na tuurlijk zal de versterkte organisatie politiek een belangrijke rol gaan spe len en met groter autoriteit zich in het Congres kunnen laten horen. Maar men vergist zich wanneer men denkt dat de arbeiders de politieke ideeën van hun leiders min of meer klakkeloos zullen aannemen. Hoewel de nieuwe verenigde arbeids macht inderdaad een grote gebeurte nis is, waarvan de gigantische aspec ten iets beangstigends hebben, vooral als men er aan denkt, dat deze kolos van een organisatie zich nog gaat uit breiden en versmelten, toch is het tege lijk geruststellend en van betekenis, dat mannen als George Meany en Walter Reuther de leiding in handen hebben. Twee mannen, diep doordrongen van hun verantwoording, niet alleen tegen over hun eigen organisatie, maar tegen- over die van alle georganiseerde arbei ders elders in de wereld. Want beiden zijn zich wel bewust, dat de ontwikke ling van de Amerikaanse vakbeweging in de hele wereld wordt gevolgd. De vitale, eerlijke Reuther, een man die onmiddellijk inneemt door uiterlijk en optreden, is een harde werker. Hij rookt noch drinkt en in tegenstelling tot menige andere leider van vakvereni gingen in Amerika is zijn salaris niet groter dan 18000 dollar per jaar; toen zijn organisatie de Verenigde Auto-ar beiders, waarvan hij president is, hem een verhoging tot 25.000 wilde geven, wees Reuther dit met dank af. George Meany is een vurig katho liek, die in zijn veel te druk leven nooit een verontschuldiging ziet om kerkbezoek over te slaan. Toen hij de ze zomer in Zürich van 's middags 4 uur tot de volgende ochtend kwart over 6 per auto naar Wenen was ge reden voor het bijwonen van een con gres, at hij haastig wat bij aankomst, ging daarna naar de kerk, kwam om 8 uur terug, sliep vier uur en was prompt 1 uur aanwezig op de conven tie. Met Meany en Reuther aan het hoofd mag men vertrouwen hebben dat de AFLCIO ook aandacht voor de positie van de consument zal bewaren. Aan de verklaringen van Reuther en Meany bij de fusie kon men ook weer bemer ken, dat in de opperste lagen van de arbeiderswereld de vakverenigingsbelan- gen met die van het algemeen welzijn beginnen geïdentificeerd te worden. Dit wijst op een geheel nieuw doordenken van de rol van het arbeiderswezen. En uiteraard: hier in Amerika is dat we zen zo sterk geworden, dat het zich kan permitteren vele politiek negatieve hou dingen van voorheen te laten vallen. Het is ook heel typisch dat de idee van „klassenstrijd" en de leuzen daarvoor, nog zo gebruikelijk in de oude AFL, nu in het programma van de organisatie geschrapt zijn. Meany's toespraak die hij dezer dagen voor de aartsconservatie ve Nationale Vereniging van Fabrikan ten hield, bewees die volwassenheid van de Amerikaanse vakverenigingslei ders. Wat zich uit de nieuwe fusie ook verder ontwikkelen moge: wat hier in de Amerikaanse arbeiderswereld ge beurt, is uitermate interessant en kan verstrekkende invloed op vakbewegin gen elders hebben. (Van onze medewerker voor radio en T.V.) Radio en televisie, wat zijn het een fantastische uitvindingen geweest doch hoe „gewoon" vinden wij het al weer. We draaien maar aan een Knop en het geluid of het beeld komt bij ons binnen. Het begon alle maal met dat „kristalletje", dat ook nu nog door menige middelbare scholier m„ verrukking toegepast wordt: z'n eigen radio, voor een paar gulden. Maar veel mensen zijn een soort maniakken geworden. Zij kunnen niet buiten geluid, of het nu rijp of groen is wat er uit het toestel komt. Het be- g<;en. betoog dat zij eigenlijk geen radio waard zijn. Zij missen ten t"genieten 6 verwonderm£ die altijd nodig is om van iets moois naar waarde De techniek staat niet stil, integendeel, zij gaat, ook op dit gebied, nog steeds met reuzenstappen vooruit. Voor de werkelijke genieters valt er steeds meer te beleven, want de mogelijkheden lijken wel onbegrensd. Dit is een eerste verhaal over deze mogelijkheden. De leek die zich enig inzicht wil ver- ?a"affen op radiogebied, bemerkt al rno„ ug dat door de hoeveelheid bo- bos. niet meer kan zien. In een als PM n,'¥ kwamen „uitvindingen" lavf^e^'Bi Amph, ruimtelijke weer- naar' vw n fitfr®^ enz- enz. luidsprekers een len met meerdere pen en een zeer groot aantal lam- een knoppen aan groot aantal bedienings- ïs ra de meel, cement en Groepen van de voorlichtingsdienst trekken door Indonesië om de kiesge rechtigden uit te leggen hoe zij bij de verkiezingen moeten; handelen: zii fh°eten op het formulier, dat zij mee dogen in hun stemhokje, het symbool rj?rsteken of aankruisen van de partij, Epnr°P ziJ hun stem willen uitbrengen, ook Ongelijke voorlichtingsgroep heeft te Paleis bezocht om deze uitleg hier, n- OP een vraag naar de reden dat aan antwoordde een functionaris, led!, vorige keer gebleken is dat vele ice en van het paleispersoneel niet ble- n te weten hoe zij moesten handelen, zelfs mevrouw Fatmawati Soe- fn dat «ar: zijn"0 rdet soed op de hoogte bleek te Naar n„_ - aanleiding hiervan overigens opmerking van het altijd scher- dat ?fia Raya: dit blad schrijft ep„tPre^ent Soekamo zelf deze bij- daar tr Iliet heeft kunnen bijwonen, ders u Ji op reis was gegaan. An- ate.,, ,.J hunnen vernemen wat hij voor» jltut'oneel president aan de vooravond der verkiezingen hy niet mocht zeggen. aan wel en ookh? as v«f zwarte Pieten komst ?nfsle,. geweest en zijn aan- Zelfs ,,;?i j vliegveld Kemajoran is Indone^f T°vt an door Radio Republiek- de eopda' fze rePortage bleek dat hesifohde Smt tegenwoordig ook Indo- Raya virSt i6t blad Indonesia gam^r^It w een hele vooruit- spaans te wensen rmouiot dan ook inderdaad^ Het gang'en' zfch \Z Men zoekt, met succes, naar middelen om zowel de door de ontvang™ te be" stryken gebieden uit te breiden ate de kwaliteit van het gereproduceerde ee luid aanmerkelijk te verbeteren. Allereerst is er dan het toverwoord van de laatste tijd: Frequentie-modula tie. Dit is een geheel nieuw systeem van zenden en ontvangen, dat zich af speelt in het vooralsnog geheimzinnige gebied van de drie meter golven. Het tot nu toe gevolgde systeem op de lan ge- en middelgolven wordt aangeduid met de letters AM: amplitude-modula tie systeem. De AM golven verspreiden zich in verticale bewegingen, de FM golven in horizontale bewegingen. Men zou het op de afstemschaal afgebeelde golfbereik kunnen voorstellen als een lange straat. Aan de ene zijde is een blinde muur, aan de andere zijde staan huizen. Ieder huis is een zender en is even breed en bovendien van rubber, zodat die huizen zowel krimpen als rekken kunnen. De maximale breedte wordt bepaald door de hoogste toon die de zender kan voort brengen, de maximale hoogte door de maximale sterkte van de zender. T^Pesterkte levert niet zo heel veel moeilijkheden op, omdat de naburige nuizen daarvan alleen belemmering V j? *ïet uitzicht ondervinden: de be- °f„5ZinS_van de reikwijdte van de zender De hoogste toon die mag wor den uitgezonden, bedraagt 4500 herz, aangeduid Hz, dit zijn de hoeveelheid trillingen per seconde. Deze 4500 Hz hgt juist iets hoger dan de hoogste toon van een concertvleugel. Zou een station hogere tonen willen uitzenden, dan komt hy op het terrein van zijn buurman. Aan twee kanten zelfs, want de uit zending is precies gelijk voor de beide zijden van het huis. De moeilijkheden die ontstaan uiten zich in het toestel in de vorm van fluiten en loeien Nog erger wordt dat, wanneer eeii zender zich niet aan zijn voorgeschre ven frequentie of golflengte houdt. We leren hieruit dus dat de hoogste uitgezonden toon bepaald wordt door de ruimte die de zender toegemeten is op de afstemschaal. Bij AM ligt de grens bij 4500 Hz. Het toongebied dat door het mense lijk oor waarneembaar is loopt van 16 tot 15 a 16 duizend Hz. Ideaal zou het zijn wanneer de gehele toonreeks door ons toestel geleverd kon worden. Dan immers zou de geluidsweergave een zo perfect mogelijke weergave van de werkelijkheid geven. Bij Am gaat dat niet op, zodat we ons steeds met een nogal schriele begrenzing van het toon gebied tevreden moeten stellen. Onze oren zijn daar al aan gewend ge raakt, maar zonder dat wij ons dat rea liseren protesteren ze wel. Dit is dan ook de reden dat we niet te lang ach ter elkaar naar de radio kunnen luis teren zonder dat dit vermoeiend werkt. Bij FM liggen de zaken geheel anders. Op de eerste plaats worden deze uitzen dingen op een zeer korte golflengte of wel met ultra hoge frequentie uitge voerd. Deze ultra hoge frequentie-straat is zeer lang, bijna 14 maal langer dan de straat van de middengolf. Ook de plaatsen die men in de straat ter be schikking heeft zjjn veel ruimer. Het kunnen wel villa's worden, want men heeft 20 maal zoveel ruimte. Daardoor «an mén een geheel andere modulatie systeem toepassen: FM. a zenderfrequentie (plaats) schuift r-offnS in het haar toegemeten gebied „;to„<T &,van de ene naar de andere „iiaaoit zUde, aan weerskanten van het sterkte va wze zwaai bepaalt de an. het geluid. De snelheid. J.i? d,e sehuifpartij geschiedt, wmhn 1?.door de toonhoogte. De toonhoogte heeft nu dus niet<? meor t6 maken met de plaatsruimte: er is geen grens meer aan het toongebied Er is echter nog iets belangrijks: de hoogte van het „huis" is ook nu weer een maatstaf voor de reikwijdte van de zender. By AM nu liggen de muzikale trillingen in het verticale vlak dus kunnen we ons voorstellen dat het „huis" dan m het ritme van de mu ziek steeds hoger of lager wordt. Maar storingen door stofzuigers, apparaten enz. beïnvloeden het „huis" op precies dezelfde wijze als de muziektrillingen. Bij FM echter liggen de trillingen ho rizontaal. Door middel van een schake laar kunnen we de storingen uitbannen zonder de kwaliteit van het geluid te beïnvloeden. Naast de groter toonbereik geeft FM ook een veel rustiger ont vangst. Is het nu op het moment met de FM alleen maar rozegeur en maneschijn. We zouden het niet graag beweren. Om te beginnen hebben de horizontale, ultra korte golven de hebbelijkheid, recht door de dampkring, naar men aan neemt, het niet in te gaan. Wij komen daar nog uitvoerig op terug. Daardoor is de reikwijdte van een FM-zender zeer beperkt, n.l. ongeveer 60 kilometer. Woont men dus binnen de cirkel van het ontvangstgebied van een FM-zender dan heeft men een zeer goede ont vangst. In het Oosten van ons land b.v. kan men de verschillende Duitse FM- zenders prachtig ontvangen. Men is er in dat land toe overgegaan FM-zen- ders te bouwen toen de geallieerden na de oorlog beslag legden op de Duitse midden-golven. In het midden en wes ten van ons land make men zich echter niet te veel illusies. Er is vrijwel geen sprake van dat men een FM-zender ont vangt, ook al bouwt men nog zó'n an tenne. In de nieuwe Westduitse strijdkrach ten zullen geen vrouwen dienst kunnen doen. Wel zullen vrouwen kunnen die nen by verzorgingsdiensten voor de strijdkrachten, bij het Rode Kruis of soortgelijke organisaties, doch zy zul len geen legeruniformen dragen, aldus heeft dr. Richard Jager, voorzitter van de defensiecommissie van de Bonds dag, bekendgemaakt. (Van onze medische medewerker) zij zouden die spaaren, om daarmede e laatste jaren le zen wy geregeld berichtjes in de krant over hondsdolheid en aangezien over deze gevreesde ziekte in vroeger jaren, en misschien ook nu nog wel, verschrikke lijke verhalen in omloop waren, zullen wij er van daag iets over vertellen. Undanks de moderne be strijdingsmiddelen en de medische organisatie is de ziekte nog steeds niet uitgeroeid in West-Europa; in het wild levende dieren (wolven, vossen, katten, eekhoorns) houden de verspreiding in stand. Hieruit blijkt dat de naam van de ziekte niet ge heel juist is, al komt de ziekte over het geheel genomen by de hond wel het meest voor (90 pet.). Het virus dat hondsdolheid veroor zaakt wordt met het speeksel van het bijtende dier in de wond gebracht en gaat dan naar het centrale zenuw stelsel (hersenen en ruggemerg). Eni ge weken tot maanden na de beet gaat het slachtoffer zich ziek voelen. Spoe dig komt hierby rusteloosheid, angst en opwinding. Er gaan krampen op treden en het slachtoffer gaat kwijlen door de sterke traan- en speekselvloed. Mede door dit vochtverlies ontstaat hevige dorst die echter niet gelest kan worden, want door aantasting van een centrum in de hersenen krijgt de pa tiënt een zo sterke afkeer van water dat alleen al het noemen van het woord water hem tot razernij kan brengen. Vandaar de zondagse naam van de ziekte: hydrophobia hetgeen „vrees voor water" betekent. Als de ze verschijnselen eenmaal zyn begon nen volgt na enkele dagen onherroepe lijk de dood door ademhalingsverlam ming. Van de fantastische verhalen over deze tot de verbeelding sprekende ziekte een enkel voorbeeld. Ik herin ner mij, dat een brave oude onder wijzeres ons vertelde, dat een man als een hond zou gaan bijten. In vroeger tijden is men blijkbaar zó bang ge weest, dat tegen het eind van de 18e eëuw een dichter schreef: „begrepen onze Jonkvrouwen het gevaar, waar aan zij door de liefkoozeryen, den Schoothonden aangedaan, blootstaan, waardigere voorwerpen, dan Honden zijn, te vereeren." Gelukkig voor onze dichter zijn er tegenwoordig niet veel schoothonden meer en hebben de 20e eeuwse jonkvrouwen wel iets anders om handen. Hondsdolheid is al beschreven door de Griekse wijsgeer Aristoteies die een van de grootste natuurkenners was van de oudheid. In tegenstelling tot veel andere virusziekten is het dus geen nieuwe ziekte. Honderd jaar ge leden was het aantal menselijke sterf gevallen in Frankrijk jaarlijks meer dan 30, bij dieren liep het aantal in de duizenden. De grote Franse schei- wordt niet zo vaak gebeten als men wel denkt; integendeel, als elk angstig dier zal de zieke hond de mens mij den. Een dolle hond bijt een mens al leen als hy wordt gehinderd. Als de hond "tenslotte uitgeput raakt, zoekt hij soms zijn huis weer op om te ster ven. Bij de hond schijnt de afkeer van water, zo typisch bij de mens, niet voor te komen. Na de eerste wereldoorlog zyn ook in Nèderland enkele gevallen waarge nomen, nadien niet meer. Op het ogen blik komt hondsdolheid weer voor langs onze oostgrenzen en is de ziekte actueel. In en na de laatste oorlog worden in Duitsland namelijk wolven, afkomstig uit Joegoslavië, gesig naleerd. De wolven komen in contact met vossen, die aldus geïnfecteerd worden. De vossen zijn niet erg in hun schik met deze ontmoetingen en gaan meer westelijk een rustiger woonge- kundige en bacterioloog Louis Pasteur heeft met de bestrijding van deze ziekte zijn naam definitief gevestigd. Nadat hij eerst proeven op honden en konijnen had genomen heeft Pasteur in 1885 voor het eerst een jongetje dat door een dolle hond was gebeten met zijn vaccin ingespoten. Hij zelf durfde (zoals het een ernstig onderzoeker be taamt) nog niet, maar voor de sterke aandrang van ouders en doktoren van het knaapje moest hij zwichten. Als het kind namelijk door de hondebeet besmet was, zou het zeker sterven. Het kind bleef leven en sindsdien kan iedereen die door een dol dier is ge beten, worden ingespoten met een vaccin dat het uitbreken van de ziek te verhindert. Menselijke slachtoffers worden nu zelden meer geteld en in onze tijd is de ziekte voornamelijk nog een probleem voor dierenartsen. en zieke hond vertoont ongeveer dezelfde verschijnselen als de mens. Na een periode van jan ken en onrust komt het opwindings stadium; hij kan dan volkomen dol zijn, gaat zwerven en gedraagt zich zeer agressief tegen alles en ieder een, hem voor de voeten komend, vooral andere honden die de ziekte dus verder kunnen verspreiden. De mens legenheid zoeken. In normale tijden werd bovendien veel jacht op vossen gemaakt; aangezien de Duitse boeren niet meer over vuurwapens beschik ken kon de vos zich na de oorlog sterk vermenigvuldigen. Dit kunnen wij zien als een bijzonder voorbeeld van een verstoring in het evenwicht in de „natuur". Hierdoor is het verklaarbaar dat de ziekte momenteel in Duitsland weinig voorkomt by honden en andere huis dieren. In elk geval is waakzaamheid ge boden, daarom is in 7954 de invoer van honden uit Duitsland verboden. De vossen zijn op het ogenblik echter de voornaamste overbrengers van de ziekte, een dergelijke maatregel heeft dus slechts een betrekkelijk effect; wilde dieren plegen zich niet aan men selijke grenzen te houden. De verant woordelijke instanties in het oosten van het land zyn op hun hoede, want behalve de genoemde vaccinatie is de bestrijding vooral een kwestie van nauwlettende controle op huisdieren en hun wilde soortgenoten. In het westen van het land, waar deze krant verschijnt, is het gevaar zo miniem, dat verdere richtlijnen overbodig zyn. overbodig zijn. St. B. A. H. In ons bedrijf komt veel en langdurig overwerk voor, hetgeen eens per maand aan het personeel wordt uitbetaald. Van dit overwerk wordt dan 1 ziektewet en 2 ziekenfonds in gehouden, alzo 3%. Dit overwerk wordt dus zuiver apart uitbetaald zonder in begrip van het gewone salaris. Is dit juist? Antwoord: de ziektewet verstaat on der loon o.m. het loon in de zin van de coördinatiewet Sociale Verzekering. Op grond hiervan is o.m. bepaald, dat on der loon vallen behalve arbeidsloon, sa laris of traktement, ook overwerkgeld en b.v. gratificatie (deze laatste echter alleen dan, als het bedrag meer dan ƒ10 bedraagt). Ditzelfde geldt even eens voor het ziekenfondsenbesluit. Adressen Mej. C. P. Hoe luidt het corres pondentieadres van de filmster Mont gomery Clift? Antwoord: U kunt zich wenden tot het filmverhuurkantoor Nederland N.V., Hobbemastraat 20, Amsterdam. J. N. Hoe luidt het adres van het meest verschijnende blad of courant in Malmö en omgeving? Antwoord: Dat is Sydsvenska Dag- bladet Snallposten, Box 246, Malmö, Zweden. E' v". d- B. ik ben pas geslaagd voor rijbewijs A en ontving een nieuw rij- °eyzlJ®- Nu kom ik tot de ontdekking, dat dit nieuwe rijbewijs geldig is van november 1955 tot november 1960. ter wijl mijn oude rijbewijs, dat ik heb in geleverd nog geldig is tot november 1956. Is dat juist? Antwoord: Volgens de bevoegde in stanties is dit volkomen juist; er is niets aan te doen. Kale leren jas C. v. L. Ik heb een leren jas die kaal geworden is. Kan ik deze zwart verven? Antwoord: In leerzaken is hiervoor een middel verkrijgbaar. Het zal u ech- j ter niet meevallen, dit werkje zelf op te knappen met kans op goed succes. I Wie gaaf voor? i C. F. V. Wie gaat er voor bij het 1 binnenkomen van een café of restau rant, de dame of de heer? Antwoord: De heer gaat voor, ten einde in de gelegenheid te zyn een ge schikte plaats te bemachtigen. „Haarspecialist C. N. Kunt u mij zeggen waar een haarspecialist woont? Antwoord: Wij kennen het verschijn sel „haarspecialist niet, maar wanneer u iets over haargroei wilt weten zoudt u kunnen beginnen met eens bij uw huisarts te rade te gaan. Bromfiets en remmen L. v. d. V. Wanneer treedt officieel de wet in werking die gelast, dat er zich op elke bromfiets 2 remmen moe ten bevinden? Ik had gehoord 1 januari 1956. Wanneer dat juist is, is het dan mogelijk dat je vóór die officiële in werkingtreding van die wet bekeurd kunt worden? Ik kreeg n.l. van het voorjaar ƒ7,50 boete, omdat ik geen extra rem had, in mijn geval geen voor- rem. Antwoord: Een bromfiets moest al tijd al voorzien zijn van twee remmen, maar met ingang van 1-1-1956 moet el ke brommer voorzien zijn van minstens één remnaaf (terugtrap- of trommel- rem); men mag dus niet meer met twee velgremmen rijden. Beide remmen moe ten natuurlijk goed werkend zijn. Band- remmen zijn geheel verboden. (Van onze New Yorkse correspondente) Het zegt wel iets ten aanzien van het peil van Nederlands geestelijke gezondheidszorg, dat Amerikaanse psychiaters met voorbijgaan van andere Europese landen regel recht in Amsterdam zijn komen aankloppen, om de direc teur van de Gezondheidszorg aldaar, prof. dr. A. Querido, naar Amerika uit te nodigen, om hier confraters op grond van zijn ervaring op het gebied van de geestelijke gezond heidszorg van advies te dienen. Het betekent, dat de Ne derlandse organisaties voor geestelijke hygiëne in Amerika als een ideaal voorbeeld gelden, als de Amerikaanse me dische wereld, getroffen door bij ons bereikte resultaten, juist in ons kleine land, de vaklieden komt opzoeken en weghalen, die hier zo dringend nodig zijn. Zeer onlangs b.v. heeft Amerika ook al de secretaris van de Nationale Fede ratie voor Geestelijke Volksgezondheid, Henk Nieuwen- huize, hierheen laten komen maar op permanente basis om o.m. de geestelijke gezondheid van de gebrekkigen in de „International Society for the Welfare of Cripples" te behartigen. Deze uitnodigingen staan gelijk met pluimen op de Nederlandse hoed schappelijk werk betreft. in zoverre het medisch-maat- Prof. Querido, een dynamische persoonlijkheid en rijk aan frisse ideeën, is wel de man om een nieuwe visie te geven op een situatie, waarmee zijn Amerikaanse col lega's langzamerhand nauwelijks nog raad weten. Een van Amerika's grootste particuliere fondsen voor geeste lijke gezondheidszorg, de z.g. „Millbank Memorial Fund", heeft prof. Querido verzocht tot bijwoning van de jaar lijkse conferentie, waarop 50 van de meest prominente Amerikaanse psychiaters bijeenkomen. De voorzitter van de Nationale Federatie van Geestelijke Volksgezondheid zal daar een lezing houden. Vervolgens zal hij een bezoek brengen aan het Amerikaans ministerie van Gezondheid en Welvaart op uitnodiging van dr. Felix, hoofd van de afdeling voor Geestelijke hygiëne van het Ministerie. In Philadelphia zal hij een lezing houden over „integrale geneeskunde" voor de New Yorkse Dienst van de Geeste lijke Gezondheidszorg. Een half uur na zijn aankomst op Idlewild gaf prof. Querido in het hoofd kwartier van de Verenigde Naties al voor enkele nieuwsgierigen een nadere omschrijving van de redenen voor de Amerikaanse invitatie. De Amerikanen, vertelde hij, die ons in 1928 op de nood zaak van de oprichting van Medische Opvoedkundige Bureaus gewezen hebben, zijn intussen, dank zij sterke ontwikkeling en uitbreiding van de functies dezer bureaus, door Ne derland voorbijgestreefd in de zorg voor geestelijke gezondheid. Amerika worstelt op het ogenblik met een pro bleem, waarvan wij in Nederland één kernaspect zo goed kennen, omdat we er zelf een jaar of twintig geleden mee te kampen hebben gehad. Bij ons ont stond dat probleem op een ogenblik van laagconjunctuur, toen, alhoewel het aan tal patiënten constant bleef, het nodige geld ons ging ontbreken. In Amerika daarentegen neemt het aantal geestes- gestoorden voortdurend toe: we zullen buiten beschouwing laten waarom. Men kan er, alhoewel er een hoogcon- j'unctuur heerst en geld noch materiële middelen ontbreken, toch het groeiend aantal geestesgestoorden niet meer vol doende helpen, omdat de aanwas ervan te groot is. De gestichten zijn overvol, waarbij ook de moderne geneeswijzen tekort blijven schieten. Amerika kwam dus in Nederland raad zoeken, omdat men wist dat wij door materiële nood gedwongen oplos singen hadden gevonden, waardoor een groot percentage van patiënten uit ge stichten ontslagen konden worden of er zelfs helemaal buiten werden gehouden. Naast nieuwere ontwikkelingen in de humanitaire zorg voor geesteszieken in Nederland en de grote vooruitgang in inrichtingsverpleging, werd ook een nieuwe methode toegepast waarvoor de Amerikanen een sterke belangstelling toonden. Volgens deze methode wordt geprobeerd de omgeving waarin de geestelijk, gestoorde verkeert in wijde re zin dus gemeenschap of maatschappij begrip bij te brengen voor de patiënt. Deze oplossing heeft Nederland het bou wen van menig gesticht bespaard. Deze economie interesseert de Amerikanen, die nu voorlichting over de finesses van onze methoden zoeken, welke na de oor log wetenschappelijk werden uitge bouwd. De bovenvermelde methode heeft n.l. niet alleen tot gevolg dat er geld wordt bespaard, maar zij neemt ook in veel gevallen de redenen, die aanleiding hebben gegeven tot de stoornis van de patiënt weg, doordat zijn omgeving een verstandige tolerantie wordt bijge bracht. Prof. Querido gaf intussen wel te ver staan, dat in Amerika het hele werk van de geestelijke volksgezondheid op natuurlijk veel grotere moeilijkheden stuit dan wij hebben gekend. Al was het alleen maar, zei hü, dat de Neder landers een bijzonder hoog ontwikkeld sociaal gevoel hebben en de aard van het volk weinig agressief is. (Aantal moorden in Nederland is minder dan 50 per 'jaar, met een bevolking van ruim elf millioen. In New York City, met acht en een half miljoen, een moord per dag ongeveer) Bovendien be zit Amerika niet federaal gesubsidieer de diensten voor de volksgezondheid. Prof. Querido raakte niet aan andere aspecten en toestanden hier, welke de geestelijke gezondheid niet bepaald be vorderen, als b.v. het in het hele land dagelijks uitgebreid publiceren van gru welverhalen over moorden, o.a. in de dagbladen met aanschouwelijk „toe lichting" in de vorm van foto's van die gebeurtenissen. Wel wees hii op het sys teem, waarbij In Amerika de geeste lijke gezondheidszorg aan het initiatief van de staten apart wordt overgelaten. Intussen is de lof van Amerikanen voor de Nederlandse organisatie voor geestelijke hygiëne een voldoening, en het ware te wensen dat onze zo hoog staande maatschappelijke zorg, die een van onze sterke .tanten is, meer be wust door de Nederlandse overheid werd uitgebuit. In die zin dat doelbe wuster de aandacht van het buitenland hierop werd gericht, b.v. zoals boven genoemde Henk Nieuwenhuize meende, door een „sociale attaché" aan onze ambassades te verbinden. Andere lan den hebben ze ook. En waarom moeten wij ons licht onder de korenmaat stel len? Zuinigheid? Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe„Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres b(j de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. Vakantiedagen Mej. P. B. Stelt een principekwestie over vakantiedagen. Antwoord: Wij zijn het niet met u eens, op grond van het feit, dat u geen 5% dag, maar Wi dag werkt. Het feit, dat u geen verhoging hebt gekregen, doch in plaats daarvan een dag minder werken voor hetzelfde geld, doet niets terzake aan uw werktijd. U kunt dit ook gelijkstellen met een nieuwe over eenkomst. U werkt dus 52 x 4y„ dag per jaar 234 dagen. Een maand" heeft 26 werkdagen. 234 26 9, zodat u der halve kunt rekenen op 9 dagen vakan tie. U rekent 52 X dag 286 dagen 26 11, maar u werkt geen 286 dagen doch slechts 234. Aalmoezenier Mevr. S. Kunt u mij naam en adres geven van de aalmoezenier die gaat over de militairen van de plaats Har derwijk? Antwoord: Dit is majoor pater A. J. Thelen, Stationslaan 69, Harderwijk. Houtworm M. 3. 3. M. Ik heb in mijn meu bels last van houtworm en dit wordt gaandeweg erger. Is er iets aan te doen? Antwoord: Wij raden u aan gebruik te maken van DDT bestuiving. Ook kunt u de gaatjes volspuiten met benzine en deze gaatjes daarna dichtmaken met was. Beide middelen lange tijd volhou den en doorlopende controle is zeer aan te bevelen. Houtwormen komen ook af op de reuk van eikels. Ze komen dan te voorschijn en u kunt ze gemakkelijk vangen. Maar ook hier is volhouden de boodschap. Schilderwerk C. 3. P. Ik heb mijn huis laten schilderen met rijkssubsidie. Naar mijn mening is het niet goed gedaan. Waar kan ik mij beklagen? Antwoord: U kunt u wenden tot de instantie, die u de subsidie heeft uit betaald. Als u deze subsidie gekregen hebt door bemiddeling van Bouw- en Woningdienst in uw gemeente, dan be klaagt u zich daar en anders bij de dienst van Wederopbouw en Volkshuis vesting te Den Haag, Van Alkemade- kade, onder verwijzing naar het subsi diebesluit. Vestigingsvergunning Mevr. V. L. L. Waar moet iemand zich vervoegen, die een erkenning en vestigingsvergunning wil krijgen als aannemer of meester-timmerman? Antwoord: Voor een vestigingsvergun ning moet u zich wenden tot de Kamer van Koophandel en voor de erkenning tot het B.S.B. (Behartiging Samenwer king Bouwbedrijf). Beide instanties zult u in uw geval, waar u zich gaat vesti gen in of in de dericte nabijheid van Den Bosch, moet en zoeken in Den Bosch, waar zowel een bureau van het B.S.B. is als een Kamer van Koophan del. ZONDAG 18 december: 4e zondag van de Advent; eigen mis; 2 geb. Deus qui; 3 geb voor Kerk of Paus; Credo; pref. van dè H. Drieëenheid; paars. MAANDAG: Mis van de ferie; 2 geb Deus qui; 3 geb. Fidelium; 4 geb. voor Kerk of Paus; paars. DINSDAG: vigilie van de H. Thomas; 2 geb. van de ferie; 3 geb. Deus qui; paars. WOENSDAG: H. Thomas, apostel; eigen mis: 2 geb. van de ferie; Credo; pref. van de apostelen; rood. DONDERDAG: Mis van de ferie; 2 geb. Deus qui; 3 geb. voor Kerk of Paus: paars. Utrecht en Haarlem: H. Hungerus, bisschop-belijder, mis Statuit; 2 geb. van de ferie; (Haarlem: 3 geb. Deus qui): wit. VRIJDAG: Mis van de ferie; 2 geb Deus qui; 3 geb. voor Kerk of Paus; paars. ZATERDAG: vigilie van Kerstmis; eigen mis; paars. ZONDAG 25 december: Hoogfeest van Kerstmis; nachtmis Dominus; dageraadsmis Lux; 2 geb. H. Anastasia; dagmis Puer met laatste evangelie van Driekoningen: telkens Credo en pref. en communicantes van Kerstmis; wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9