MINISTER LUNS tevreden over de eerste contacten in Genève Gevluchte Tsjech springt overboord Drie personen in auto verbrand 5 doden en 12 gewonden bij verkeersongelukken Hl Eind januari S.E.R.-rapport over de lonen Christen-Democratische Unie wint Saarlandse verkiezingen Nederlandse ministers voor enige dagen terug naar Den Haag Eventuele verhoging valt samen met differentiatie Het N.V.V. en de loonpolitiek Ch. J. I. M. Weiter bediend Het weer NEDERLANDS-INDONESISCH OVERLEG Toestand oud-minister thans iets beter Soekarno vandaag naar Tjililitan Eerste uitslagen Indonesië kiest een constituante New York Timesricht waarschuwend woord tot Soekarno Op dokters advies EISENHOWER GAAT NAAR HET ZUIDEN HUKKIO oefoteifou mnjf MAANDAG 19 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26478 toerR°n^reS Van Het NVV hpvnchte'1 j Het luchtmacht-incident VORST EN SNEEUW Scooter - Bromfietskleding Iets kouder 9 Minister Luns heeft gisteren te Genè- Ve voor zijn vertrek naar Nederland Kezegd: „Wij zijn voldaan over de eer ste contacten, die in een vriendschap pelijke sfeer plaatsvonden. Voor de re- citaten moeten wij eerst de techni- sche besprekingen, die volgende week tullen worden voortgezet, afwachten". Een Indonesische woordvoerder heeft bieegedeeld, dat waarschijnlijk op 3 ja- Uuari 1956 de tweede plenaire zitting |>l> ministerieel niveau van de Neder lands Indonesische conferentie in Ge- kève zal worden gehouden. Van 37 tot 30 december zullen bijeenkomsten Plaats vinden van de politieke werk groep van de conferentie. Het eerste gedeelte van de Neder lands - Indonesische conferentie in Ge- nève dat gistermiddag is afgesloten biet de terugkeer van de ministerleden Van de Nederlandse delegatie, rar. Luns, de heer Van de Kieft, prof. Zijl stra en mr. Donker, naar Nederland, in verband met de begrotingszittingen die deze week in Den Haag beginnen heeft naar in conferentiekringen wordt Vernomen hoofdzakelijk betrekking op de twee eerste punten van agenda ge had: bespreking van het Indonesische Voorstel tot vervanging van het proto col van 10 augustus 1954 door een kieuw protocol en andere overeenkom sten, en het Indonesische voorstel tot Vervanging van de bestaande financi eel-economische overeenkomst tussen heide landen. Zoals reeds eerder is be kend geworden bestaat van Nederland- Se zijde onder bepaalde voorwaarden in casu een overgangsregeling zodat Peen hiaten kunnen ontstaan geen bezwaar tegen het Indonesische voorstel de opheffing van de Nederlands-Indone- sische Unie, en beëindiging van het Uniestatuut, alsmede de vervanging van de financieel-economische overeen komst in afzonderlijke overeenkomsten vast te leggen. Het schijnt, dat de twee informele bijeenkomsten op mi nisterieel niveau van vrijdagavond en zaterdagavond in het Geneefse hotel, waar de beide delegaties tijdens hun verblijf logeren, reeds aanzienlijke ver- duidelijking van hetgeen beide partijen beogen hebben gebracht. Zo is van Indonesische zijde een werkplan ter tafel gebracht voor punt i één van de agenda. Aangenomen kan worden, dat na een Nederlands tegen voorstel een oplossing van deze kwestie wordt gezocht in de richting van een afzonderlijk protocol, waarin de beëindi ging van de Unie wordt geregeld. Van beide zijden is tijdens de besprekingen van de afgelopen dagen de noodzaak in acht genomen, dat ten aanzien van deze aspecten van de betrekkingen tus- j sen beide landen geen hiaten zullen ontstaan. Wat betreft punt twee van de agenda: van Indonesische zijde is de wens uit gesproken de financieel-economische overeenkomst van 1949, waarvan een groot aantal punten het vorig jaar in het protocol van kracht zijn gebleven, thans geheel te vervangen en aan te passen aan de huidige omstandigheden. Deze overeenkomst zal naar van Indonesische zijde is voorgesteld kun nen worden vervangen door vier andere akkoorden: een handels- en een monetair akkoord, een overeenkomst voor de schuldenregeling tussen beide landen en een voor de Nederlandse in vesteringen in Indonesië. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de SER om zijn rapport over de economische mogelijkheden tot verhoging van de lonen reeds eind ja nuari aan de regering uit te brengen. In dit rapport, dat aanvankelijk eerst in maart 1956 verwacht werd, zal reke ning gehouden worden met de geschatte ontwikkeling van het „ationale inkomen in 19o6, met de invoering van de ouder- domsverzekering en met een huurver hoging van 25 pet. Verwacht wordt verder, dat de Stich ting van de Arbeid, bij een gebleken mo gelijkheid tot een verhoging van de thans geldende loonrichtlijnen, de rege ring zal adviseren om het bedrijfsleven vergunning te geven om tot die verho ging over te gaan. Dit zou dan echter gepaard gaan met het verzoek om te zelfdertijd aanwijzingen te geven aan het Co lege van Rijksbemiddelaars om afwijking (differentiatie) van deze richt lijnen per bedrijfstak toe te staan, mits een afwijking naar boven geen prijsstij ging tot gevolg heeft. Hiermee zou dus de situatie geschapen zijn, dat som mige bedrijfstakken de nieuwe richtlij nen, gezien hun economische toestand niet of niet geheel behoeven te volgen, terwijl andere de richtlijnen zelfs kun nen overschrijden. Het valt niet mee om een behoorlijk stukje muziek op een violoncel weg te geven. Het valt zeker ook niet mee, om ondersteboven aan een trapeze toeren uit te halen. Wat dan wel te zeggen van de man, die in het Parijse Lido, ondersteboven-aan-een-trapeze-violoncel- speeli Op het zaterdag gehouden loon- congres van het NVV is met veel klem. geëist, dat de regering op korte termijn toestemming zal geven voor fsn algemene loonsverhoging. Daarbij is zo ongeveer de indruk gevestigd tint de regering alvorens zij tot de vrijere loonvorming overgaat, tenmin ste nog éénmaal naar het NVV zal moeten luisteren. Een soort losprijs dus. Om een verkeerde indruk te ver mijden, dient men echter te beden ken, dat een algemene verhoging van de loonrichtlijnen helemaal niet in strijd is met de idee van vrijere loonvorming, zolang het geen ver plichte algem-ne loonronde is (en die is bij wijze van hoge uit- t0ndering niet uitgesloten). Een al gemene 'herziening van de richtlijnen !f Zelfs te verwachten, maar daar zal a an Wel gen v.,rgunning tot loons- verhogiHg u}t voortkomen en geen vorplichting. Misschien zal dan zelfs feeds tevens de mogelijkheid bestaan Pm in florerende bedrijfstakken meer geven dan de vastgestelde richt lijnen. Vergelijke periodiek aanpassingen van de richtlijnen aan de gestegen welvaart worden beoogd in de ko-i mende loonpolitiek, die weliswaar i vrijer, maar toch nog altijd in zekere fate geleid is. Deze richtlijnen vor- Wen als het ware het geraamte van e vrijere loonvorming. Mocht de Pegenomen welvaart ondanks de -loare verplichtingen waaraan wij in e komende jaren moeten voldoen tot en verhoging der richtlijnen aanlei- vJE geven, waarover het lopende tt-onderzoek nog klaarheid moet engen. dan zal dit toch bepaald geen resultaat zijn. dat. alleen op het I Zaterdagavond jl. hadden de Neder landse en de Indonesische delegaties bij de conferentie tussen de beide landen, welke, na in Den Haag te zijn begonnen, In Genève wordt voortgezet, in het Hotel des Bergues in Genève een vrij korte bespreking. Foto boven: de Indo nesische zijde van de conferentietafel v.I.n.r.: dr. Mohammed Roem, dr. Anak Agoeng Gde Agoeng en dr. Oetojo Ramelan. Foto onder: de Nederlandse delegatie v.I.n.r.: dr. L. A. Donker, mr. J. v. d. Kieft, mr. J. M. A. H. Luns, prof. dr. J. Zijlstra en dr. N. S. Blom, de Nederlandse regeringscommissaris voor Indonesische zaken. De 29-jarige Tsjech Pavl Tomacofics heeft zondagmiddag het stoute stukje uitgehaald van de „Amsteldijk" onge veer een kilometer uit de kust, net bin nen de pieren van IJmuiden, overboord te springen. Hij had een zwemvest aan en wilde het strand zien te bereiken om in ons land politiek asyl te vragen. Hij had echter vergeten, dat de tempera tuur maar weinig boven het vriespunt was. En als schipper Klaas v. d. Plas met de logger Emma Wilhelmina KW 135 niet kort na de „Amsteldijk" de pieren binnengelopen was en de drenkeling had opgemerkt, dan zou hij in het ijs koude water wellicht verdronken zijn. De man ligt thans in het Antonius-zie- kenhuis te IJmuiden. Pavl Tomacofics werd 9 september 1926 in Gbil bij Presburg in Bratislawa geboren. Het was hem gelukt uit Tsje- choslowakije te vluchten en in de Franse zone, bij Koblenz, meldde hij zich vooi het Franse Vreemdelingenlegioen. Het beviel hem daar ook niet zo best en hij slaagde er in opnieuw de vlucht te ne men en als verstekeling aan boord te komen van de „Amsteldijk". Op weg naar Argentinië werd hij echter ontdekt en na aankomst werd hij aan de Argen tijnse autoriteiten overgedragen. Die stopten hem in een gevangenis, waar hij, alles volgens zijn in gebrekkig Duits gegeven verklaringen, negen maanden j verbleef. Toen de „Amsteldijk" opnieuw Argen- j tinië aandeed, werd hij weer aan boord gebracht. Argentinië stelde geen prijs op zijn aanwezigheid en de kapitein moest maar zien, dat hij hem weer kwijtraakte. De „Amsteldijk" ging naar Hamburg, maar de Duitse autoriteiten verklaarden reeds zoveel vreemdelingen te bergen, dat zij voor Pavl geen plaats meer hadden. De kapitein hield hem dus aan boord en deelde de Tsjech j mede, dat hij eerst Amsterdam zou aan- doen en daarna weer naar Argentinië zou vertrekken. Hij moest dus maar aan boord blijven en afwachten wat Argentinië met hem zou doen. De Tsjechische vluchteling had blijk baar geen hoge verwachtingen omtrent zijn lot na terugkeer in Argentinië. Van een der opvarenden van de „Amstel dijk" hoorde hij, dat in Nederland wel licht een plaatsje te krijgen zou zijn bij de mijnen. Hij kreeg zelfs een in het Nederlands geschreven briefje mee, dat hij in zijn sigarettenaansteker stopte: „Wilt u mij te werk stellen in de kolen mijnen?" En met dit briefje op zak sprong hij zondagmiddag, toen de „Am steldijk" net de koppen van de pieren gepasseerd was. ongezien overboord. De Tsjech had vier broeken over el kaar aangetrokken. In een daarvan was een foto genaaid van Eva Peron. Men vermoedt, dat hij deze van een mede gevangene gekregen heeft. De vreemdelingen-politie stelt thans een uitgebreid onderzoek in. Het Tweede Kamerlid oud-minis ter Ch. J. I. M. Wel ter, die reeds enige weken in het ziekenhuis St.- Joannes de Deo in Den Haag ver pleegd wordt, is uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Na de operatie, die hij za terdag voor een week heeft ondergaan, is de heer Weiter door enige compli caties zéér verzwakt. Vanmorgen was zijn toestand iets beter. Frankrijk. Georges Bonnet, die van april 1938 tot september 1939 minister was, is uit de radicale partij gestoten. Hij wordt beschuldigd van ontrouw aan de partij. Bonnet heeft verklaard dat hij tegen het besluit, dat genomen is door het partijbureau, in beroep zal gaan bij het dagelijks bestuur. Op de rijksweg Den Bosch-Utrecht onder de gemeente Empel is zondag avond een personenauto als gevolg van de gladheid van de weg geslipt en in botsing gekomen met een uit tegenover gestelde richting komende personen auto. Bü dit ongeval zijn drie personen gedood. Voorts werd één persoon ernstig en één licht gewond. Na de botsing is de slippende perso nenauto gekanteld en in brand ge raakt. De chauffeur, J. v. d. P. uit Oss werd uit de wagen geslingerd en liep ernstige verwondingen op. Hij is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De andere drie inzit tenden van de auto zijn verbrand. Het waren de 18-jarige J. uit Oss en de gebroeders v. d. E., eveneens uit Oss, die resp. 18 en 19 jaar zijn. Een dame uit Breda, die zat in de auto, die door de slippende personen wagen werd aangereden, werd licht ge wond en is eveneens naar een zieken huis in Den Bosch ter behandeling over gebracht. Op de rijksstraatweg te Wassenaar is de 62-jarige bromfietser K. uit War mond aangereden door een personen auto en op slag gedood. Op de Heese weg nabij het kruispunt 11 te Hees is zaterdagavond de bromfiet- I ser Van D. afkomstig uit Nistelroode, door een auto gegrepen. Van D. reed op het rijwielpad. De chauffeur van de i auto is doorgereden. Een kruk van de l deur werd afgerukt. Het slachtoffer werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis 1 te Oss overgebracht. Zaterdagavond heeft zich te Vaesrade I (gemeente Nuth) een ernstig auto-onge- De taxi-chauffeur, C. J. Koster, uit Rotterdam en de vier inzittenden, een familie, die hij naar Schiedam moest brengen, werden gewond, van wie één ernstig, namelijk de 62-jarige A. Roza uit Schiedam. Deze moest met ernstige inwendige kneuzingen naar de dr. No- letstichting te Schiedam worden ver voerd. Ook de anderen werden daar heen gebracht om verbonden te worden, namelijk zijn 25-jarige zoon, zijn 30-jari- ge dochter en haar man. Op de Huizerweg in Bussum is zon dagavond een auto met vier inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. Een van de inzittenden, de heer T. van der Plaats uit Bussum, liep een ernstige schedelbreuk op en is in levensgevaar lijke toestand in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen. De Christen-democratische Unie, waarvan dr. Hubert Ney de voorzitter is, heeft gisteren de verkiezingen in Saarland voor een nieuw parlement ge wonnen. De christen-democraten sloe gen met geringe meerderheid de Saar landse democratische partij, die onder leiding staat van de vroegere nazi dr. Heinrich Schneider. De officiële zetel verdeling in het nieuwe parlement van Saarland wordt thans: christen-demo craten 14 zetels, christelijke volkspartij 13 zetels, Saarlandse democratische partij 12 zetels, Duitse sociaal-democra ten 7 zetels, communisten 2 zetels, Saarlandse sociaal-democraten 2 zetels. De officiële uitslag van de verkiezingen, stuurd door S. M. uit Nuth, raakte van de weg en botste tegen een boom. De i botsing was zó hevig, dat de meester- opzichter P. M. Klemtjens uit Geieen stRmmen op slag werd gedood. Een tweede in zittende, J. Z. uit Oirsbeek, werd zwaar i en de bestuurder S. M. uit Nuth vrij I ernstig gewond. Beiden moesten in het i ziekenhuis te Heerlen worden opgeno men. Met een vervaarlijke klap zijn in de .acht van zaterdag op zondag op het j kruispunt Heemraadssingel-Vieram- >achtstraat te Rotterdam een taxi en ,een personenauto op elkaar gebotst. De I hevig toegetakelde taxi werd tot een I wrak, toen de wagen door de vaart iog een vijftigtal meters door schoot, het trottoir opreed en daar, zich ?ersi nog rond een boom slingerend, tot stilstand kwam. Een passerende voet- I ganger, de 22-jarige J. Compas uit Rot- i terdam, liep daarbij een hoofdwond op. I)e voorlichtingsdienst van de Indo- esische luchtmacht, die over een eigen Radiozender beschikt, heeft zaterdag avond omgeroepen, dat president Soe- I larno vandaag in zijn kwaliteit van op- perbevelhebber der strijdkrachten de I "liegbasis Tjililitan zal bezoeken, waar I iiij een boodschap tot de manschappen van de Auri, de Indonesische lucht- nacht, naar aanleiding van het incident ip 14 december, zal richten. Die dag pro- esteerde een aantal leden vaai de lucht macht tegen de installatie van vice- luchtmaarschalk Sujono als vice-chef- staf van de luchtmacht. den, is: Christen-democratische Unie 149.524 stemmen (25.4 percent); Saar landse democratische partij 152.067 (24.2 percent)christelijke volkspartij 129.358 stemmen (21.8 per cent) Duitse sociaal-democraten 83.986 stemmen (14.3 percent)communisten 38.575 stemmen (6,6 percent)Saar landse sociaal-democraten 34.242 stem men (5,8 percent) Opvallend in de zetelverdeling is dat de Saarlandse democratische partij meer stemmen heeft behaald dan de De eerste zeer onvolledige cijfers van de resultaten van de Indonesische ver kiezingen voor de constituante beginnen thans binnen te komen. Uit drie plaat sen op Midden-Java blijkt dat een groot aantal stemmen zijn uitgebracht op de PKI, de communistische partij, en dat de PNI, de nationalistische partij, de twee eerste punten der agenda ge en de Masjumi de vierde plaats inne men in volgorde van stemmenaantal. Ambon meldt, dat de Parkindo tot nu toe het grootste aantal stemmen heeft verworven, gevolgd door de Masjumi'en de PNI, de PKI verwierf op Ambon een klein aantal stemmen. Zuid-Borneo meldt, dat de Nahdatul Ulama tot nu toe het grootste aantal stemmen heeft, gevolgd door de Masjumi, PNI en PKI. In Midden-Sumatra is overwegend voor de Masjumi gestemd, gevolgd door de PKI, de PNI en de NU. Deze cijfers geven nog geen algemene partijverhou ding weer. christelijke volkspartij, doch in het parlement een zetel minder krijgt. Dit staat in verband met de bijzondere ma nier, waarop het systeem van propor tionele vertegenwoordiging in Saarland wordt toegepast. Van het aantal Saar- landers dat kiesgerechtigd was, heeft 90.4 percent gisteren zijn stem uitge bracht. De „New York Times" heeft gisteren een waarschuwend woord gericht tot de Indonesische president, Soekarno, de huidige gematigde regering van zijn land niet te verzwakken. „Wat een poging lijkt te zijn van de kant van de presi dent om de kracht en stabiliteit van de huidige regering-Harahap te ondermij nen komt te slechter tijde, om het voor zichtig uit te drukken", aldus de „N. Y. Times. „Een constituerende vergadering wordt op het ogenblik gekozen. Wat deze doet, en in welke atmosfeer zij werkt, zal blijvende uitwerking op In donesië hebben. Wat meer is: de Indo nesiërs en de Nederlanders zijn einde lijk voor vriendschappelijke onderhan delingen aan tafel gaan zitten. Kenne lijk is dit niet het ogenblik om een politiek spel te beginnen met de toe komst der Nederlands-Indonesische be trekkingen of te flirten met de kansen van communistische ondersteuning. Men heeft een lofwaardig vertoon van poli tieke wijsheid kunnen gadeslaan in de behandeling van de thans lopende on derhandelingen. De Ver. Naties hadden gelijk en waren verstandig, toen zij een verdere discussie over de kwestie Nieuw-Guinea van de agenda afvoer den met het uitspreken van de wens tot voorspoedige bilaterale besprekin gen", aldus het leidinggevende Ameri kaanse blad. „Van groot belang is het heffen van de discussie uit de sfeer der politiek en in de sfeer der menselijke noden. Hulp van buiten, en in het bijzonder hulp van de Nederlanders, heeft men in In donesië hard nodig. Het zal de mense lijke zaak schaden, indien de vooruit gang belemmerd wordt door een tijde lijke impasse inzake Nieuw-Guinea. Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Het politieke probleem is niet het ernstigste probleem, in dit stadium niet eens een noodzakelijkheid", besluit de „N. Y. Times. De gezondheidstoestand van president Eisenhower blijft bevredigend vooruit gaan. De president zal na 9 januari zijn functie weer volledig kunnen uitoefe nen, en na vier of vijf weken zal men nagaan of zijn gezondheid dan nog im mer bevredigend is. Dit heeft dr. Paul Dudley White, de vooraanstaande Amerikaanse hartspecialist, die de pre sident behandelt, zaterdag in Gettysburg verklaard. Dr. White heeft de president aangeraden enige tijd naar het zuiden te gaan om daar van het mildere kli maat te genieten. De president verwacht kort na Kerstmis naar het zuiden te kunnen vertrekken. In de St.-Paul's-kathedraal in Londen staat een knapenkoor verzameld om een van de twee kerstbomen, welke konin gin Elizabeth van Engeland aan de kathedraal geschonken heeft. Ieder jaar vormen twee grote sparren de kerst gift van de koningin; een van de bomen krijgt een plaats aan de ingang van de kerk, de andere komt binnen te staan. Onder de laatste kunnen dan pakjes gelegd worden, welke aan zieken wor den uitgereikt. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Een boven zuid-Zweden gelegen de pressie heeft daar tijdens het weekeind: langdurige sneeuwval veroorzaakt. Te zamen met een boven de Britse eilanden gelegen rug van hoge druk hield deze depressie een aanvoer van arctische lucht naar het Noordzeegebied in stand. Dit gaf vooral in onze kustprovincies aanleiding tot sneeuw- en hagelbuien. De komende nacht zal de rug van hoge druk ons land passeren. De wind wordt dan zwakker, terwijl de vorst toe neemt. In de loop van de dag zal de invloed van een ten zuidwesten van Ierland gelegen storing zich over onze omgeving gaan uitbreiden. In verband hiermede neemt dan de kans op sneeuw val, ditmaal vooral in het zuiden van het land toe. Advertentie BARTELJO RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Vannacht lichte, in het binnenland plaatselijk matige vorst en hier en daar vorming van mist. In de kuststreken aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Morgen ge. leidelijk weer toenemende bewol king. maar bijna overal droog. Zwakke tot matige naar oostelijke richtingen draaiende wind en tem peraturen om het vriespunt. Zon 8.47-16.32. Maan 11.35-23.16 Advertentie ONBEPERKTE GARANT* OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HAARLEMSCHE COURANT aDVER i EN I it i AKitr 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor idvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel 21544. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1