Troepen hongerige wolven verlaten de bossen Britse zeelui vechten 4 dagen tegen het ijs Hevige botsing tussen autobus en boerenkar te Hoensbroek Pulpwagen door tram gegrepen Nederland wenst zakelijke aanpak der financieel- economische kwesties lORf Chauffeur gedood; negen meisjes gewond naar ziekenhuis Twee vliegtuig botsingen in de V.S. Gasontploffing te Maastricht m Vraag Vier vliegtuigen naar de Zuidpool Het weer sÊ DINSDAG 20 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26479 Sovjet-leiders terug in hun land Schepen in Botnische Golf uit het ijs bevrijd Twee arbeiders ernstig gewond Nederlands—Indonesisch overleg Soekarno heeft nog geen oplossing voor luch tmachtkwestie Qberatie Diepvries Toestand Kamerlid Weiter iets beter TIJDELIJKE DOOI Leerlingen lyceum in Zierikzee vervroegd met vakantie Leraar en 13 leerlingen met t.b.c. besmet !iS iïejmifwllmj! Sturka teddy-gev. windjackets Kwakkelweer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNIlfclAKIth 40 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertenliën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Felle kou in Noord-Europa en Amerika ln berichten uit Noord-Europa en uit normaal is ingevallen. In de Zweedse Canada en het noordelijk deel vun de havens Piteaa en Skellefteaa zijn nu Verenigde Staten wordt melding ge- nog zeven schepen door het ijs ingeslo- tnaakf van felle koude. Een Zweedse en ten. In Lapland hebben groepen hou twee Finse ijsbrekers hebben gisteren gerige wolven de bossen verlaten. In teven schepen bevrijd, die in de Bot- bewoonde streken vallen zij nu rendier- nische Golf, het noordelijk deel van de kudden aan. De schade, die zij aan- Oostzee, waren vastgevroren. De sche- richten, is zeer groot. Men heeft be ten waren verrast door de vorst, die oioten met behulp van helikopters op jaar in dit gebied vroeger dan de wolven te gaan jagen. ln Hoensbroek heeft zich maandag morgen een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij één persoon werd gedood en negen anderen werden ge wond. Een bus van een onderneming uit Nieuwenhagen, die met een twin tigtal meisjes uit Nieuwenhagen en Waubach op weg was naar Maastricht, waar deze meisjes werken, kwam in botsing met een met paard bespannen wagen. De ijzeren linkerboom van de kar drong in de bus en verwondde de chauffeur, de 37-jarige J. Houben uit Waubach, dodelijk. De gewonde chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt met het ge volg dat de bus twee bomen ramde en vervolgens een tuintje binnenreed. Tv'lmcentimeter van de woning ver wijderd kwam de bus tenslotte tot stil stand. Tengevolge van deze botsing werden negen meisjes in de bus ge wond. Zeven van naar moesten naar het St.-Jozefziekenhuis te Heerlen wor den overgebracht. In de loop van de In de Canadese provincie Saskatche wan daalde het kwik vannacht tot 45 graden Celsius onder nul. In de omge ving van de Hudsonbaai vroor het 41 Sraden. In sommige delen van Minne sota is 72 cm sneeuw gevallen, in Mos kou heeft de temperatuur zich in de Afgelopen dagen bewogen tussen 15 en "0 graden onder nul. De veertien opvarenden van het 363 j°n metende Britse motorschip „Judith Mary" hebben van vrijdag tot gisteren een verbeten strijd tegen het ijs moeten voeren om te verhinderen, dat hun schip ''oor ijsafzetting zou kapseizen en ver ban in de Finse Golf. Vrijdag was "et vaartuig nabij Lovisa aan de grond Beiopen. Vrijdag heeft de ijsgordel aan de ''inse kust zich uitgebreid en het was flit ijs, dat het scl.ip gisteren nog niet zo ernstig geweest. Het rijschema van de treinen is totaal in de war. De treinen komen minstens vier uur te laat of helemaal niet opdagen. Lokale treindiensten zijn gestaakt om het ver keer op de langere Danen voorrang te geven. Bussen kunnen op de dikbe- sneeuwde wegen niet rijden. Op een station nabij Oerebro ston den enige mensen op een trein te wachten. Door de hoge sneeuw konden zij niet zien dat zij op de rails ston den in plaats van op het perron. Toen de trein het station binnenreed werd een vrouw gegrepen, de anderen kon den zich nog in veiligheid stellen. De vrouw overleed later in een hospitaal. De Sovjetleiders Boelganin en Khroesjtsjev zijn gistermorgen terug gekeerd in de Sovjet-Unie van hun be zoek aan Indië, Birma en Afghanistan. Men verwacht hen in Moskou terug voor 23 december, omdat op die dag de Op perste Sovjet zal bijeenkomen. Vermoe delijk zal Boelganin na de behandeling van de begroting verslag uitbrengen over de reis door Indië, Birma en Af ghanistan. "cchtop hield. De machinekamer stond "enter al onder water. Pogingen, om de veertien mannen "let reddingboten of hefschroefvliegtui- Sen te redder-, moesten worden opgege- ven als gevolg van hoge zeegang en sneeuwval. Gisteravond echter is de Finse ijsbreker „Sampo" er in geslaagd je .Judith Mary" te bereiken. Een ^odsboot, die de ijsbreker was gevolgd, de bemanning van het in een vorm- l e ijsmassa veranderde schip aan "Oord. Het 493 brt. metende Groningse kust vaartuig „Paloma", dat onderweg is van Aotka (Finse Golf) naar Gent met een 'a ding hout heeft eveneens moeilijkhe- fleti ondervonden va.n de strenge kou. *»a.n dek vervoert het schip n.l. een la- "lng hout en het overkomende water, "at tegen het hout spat, is gaan bevrie- *en. Door het gewicht van het ijs maakte e „Paloma" een slagzij van 35 graden. .Het vaartuig heeft nu bij Hangö (een "'landje aan de zuidwestkust van Fin land) een schuilplaats gezocht. Met ver eende kracht is men begonnen het ijs Weg te hakken en op het ogenblik heeft "jen al veertig ton verwijderd. Wanneer "len met dit werkje gereed is gekomen, 4al het schip zijn reis kunnen vervol gen. J?.eT)H9tT„brt.V I2etende kunstvaartuig 5'adine hoot nnH Rotterdaln, dat met een (ooJtkost 7?, 1frweg is van Hernesand (oostkust Zweden, aan de Botnische Golf) naar Gent, heeft gisteren tengevol- Volge van zware ijsgang schroefschade opgelopen. Hierdoor moet het schip dat inmiddels open water heeft bereikt,' zijn "eis in een langzamer tempo vervol- Ken. Het is waarschijnlijk, dat de „Mu- ftid-N" eerst naar Rotterdam zal ko eten voor het vaststellen en eventueel "erstellen van de schade. Ook het centrale deel van de Ver- ""igde Staten wordt door hevige kou f^isterd en de koudegolf is bezig k"Ti in zuidoostelijke richting uit te "iflen naar de Öhio-vallei toe. v Minstens 24 personen hebben in de S. tijdens het afgelopen weekeinde "et leven verloren bij ongelukken die 11"" de koude worden toegeschreven. L6 Minneapolis was het zo koud dat "e verkeerslichten bevroren en op «r°en of rood bleven staan. Te St. Paul in Minnesota bevroor het Water in een brandslang waarmee de "landweer een brand bestreed. De zware sneeuwval van de laatste ^"gen heeft het verkeer in Zweden "ernoeilijkt. Vooral de spoorwegen heb- en met ernstige, moeilijkheden te kam- Pen. Schepen lopen vast in de bevro- en Oostzee. De situatie is deze eeuw Een Zweedse en twee Finse ijsbre- *"rs hebben gisteren zeven schepen be lijd, die in de Botnische Golf, het noor- g. 'lik deel van de Oostzee, waren vast vroren. De schepen drie Zweedse, Fins, een Deens, een Liberiaan en Vo" Panamees waren door de vorst inlast, die dit jaar in dit gebied vroeg »J?e ijsbrekers gaan nu proberen nog 7„ h schepen te bevrijden, die in de L^eedse havens Piteaa en Skellefteaa °r het ijs zijn ingesloten. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Stations Stockholm Oslo f-openh. k?nden 6 dam Srussel £ari.is Wlce §,®r'«n Munchen jjurich Genève jvenen i"nsbruck Max. neersi Weer temp. af gel. gister 24 uur onbewolkt -20 6 nevel -14 0.3 onbewolkt -3 0 geh. bew. 4 0.1 onbewolkt -1 0.4 onbewolkt -3 0 mist -0 0 onbewolkt 6 11 mist -3 0.1 ne.vel -2 0 nevel 1 0 nevel 1 0 nevel -1 0 onbewolkt -5 0 regen 11 13 «ÉT In opdracht van Shell Tankers N.V. heeft de Haagse kunstschilder L. Th. J. van Eekelen het portret vervaardigd van H. K. H. Prinses Beatrix. Het origi neel zal een plaats krijgen in de directiekamer van Shell Tankers N.V. te Rot terdam. Een replica zal worden geplaatst aan boord van het S. T. S. „Vasum", dat op 15 januari 1955 door Prinses Beatrix werd gedoopt en te water gelaten op de werf der Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. dag konden vier gewonden het zieken huis verlaten. Drie moesten er even wel in het ziekenhuis blijven. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. De chauffeur van de autobus over leed vrij spoedig na het ongeluk. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind De voerman van paard en wagen, de 13-jarige B. uit Hoensbroek, kon nog net op tijd de bus ontwijken. Het paard werd niet ernstig aan de kop gewond. Te Lepelstraat (gemeente Halsteren) is maandagmorgen de veertigjarige chauffeur J. Ditvorst uit Bergen op Zoom met zijn auto geslipt en tegen een vrachtwagen uit Willemstad gebotst. De heer Ditvorst werd op slag gedood. Bij twee vliegtuigbotsingen zijn giste ren in de Amerikaanse staat Florida elf vliegers onj het léven gekomen. Drie worden er nog vermist. Het eerste ongeluk deed zich voor bo ven de buitenwijken van Tampa. Daar vlogen twee straalbommenwerpers van het type B-47, die atoombommen kun nen vervoeren, tegen elkaar. De acht inzittenden kwamen om het leven. Bij de tweede botsing, boven Port St.- Joe in West-Florida, waren een bom menwerper van het type B-29 en een straaljager van het type F-86 betrok ken. Zeker drie vliegers kwamen bij dit ongeluk om het leven. Drie mannen worden nog vermist. (Reuter* In de sorteer- en glazuurhal van de porcelein- en tegelfabriek Mosa te Maastricht heeft zich maandagavond een ernstige gasontploffing voorgedaan, waarbij twee personen, de 26-jarige monteur G. Kraan uit Heerlen en de stoker P. J. Dolmans uit Meerssen, vrij ernstig werden gewond. De ontploffing heeft grote ravage in de fabriek aange richt. Alle ruiten vlogen stuk, deuren werden uit de posten gerukt en binnen muren z\ aar beschadigd. Gelukkig werden de vifale delen van de fabriek, met name de ovenruimte, niet beschadigd zodat het bedrijf van daag of morgen weer vrij normaal kan functioneren. De oorzaak van de ont ploffing meent men te moeten zoeken in het feit dat even voor negen uur de stroom uitviel en de regulator, die nor maal bij liet uitvallen van stroom de hoofdgasleiding automatisch afsluit, toevallig defect was. Het gevolg hiervan was dat het gasstation van de Mosa, waar het gas van de Staatsmijnen van een druk van 2 a 4 atmosfeer wordt gereduceerd tot 0,6 atmosfeer, niet meer kon functioneren, waardoor gas onder een te hoge druk in de fabrieks- leidingen kon doordringen. Praktisch op het moment dat de stroom uitviel werd dit door fabrieksarbeiders opgemerkt. Gasmeters sloegen namelijk door en iri heel de fabriek spoot onder enorme kracht gas uit tal van leidingen. Vooral in de sorteerhal verzamelde zich een grote hoeveelheid gas, die tenslotte de ontploffing veroorzaakte. Twee arbei ders die zich in deze ruimte bevonden werden ernstig gewond. Zij werden naar het St.-Annadal-ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Hun toestand is niet le vensgevaarlijk. De schade aan de fa brieksgebouwen wordt geraamd op en kele honderdduizenden guldens. In de Porselein- en Aardewerkfabrieken „Mosa" te Maastricht heeft gister avond een hevige gasontploffing plaats gehad, welke een enorme ravage aan richtte. Deze foto toont de schrikbarende vernieling. Vanmorgen half tien is er een ernstig ongeluk gebeurd op de trambaan tussen I Halfweg en Haarlem. Uit de richting Halfweg kwam een vrachtwagen, geladen I met pulp, die rechts wilde afslaan naar de Groene Weg in de Verenigde Binnen- polder. Op de Vinkebrug over de Trekvaart werd de wagen in de flank gegrepen door een tram, die uit Amsterdam kwam. De vrachtauto werd ongeveer honderd meter meegesleurd en in de cabine brak een felle brand uit. De chauffeur, die klem was komen te zitten, kon slechts ternauwernood door een ijlings gealar meerde reddingsploeg uit Haarlemmerliede en voorbijgangers worden gered. De wagenvoerder van de tram kwam met de schrik vrij. De voorzijde van zijn wagen werd flink in elkaar gedrukt. Gedurende de gehele morgen was het tram verkeer op beide banen gestremd. Omstreeks elf uur stonden niet minder dan negen tramwagens achter elkaar, die de reis naar Haarlem niet konden voortzetten. De passagiers uit Haarlem, die per tram naar Amsterdam wilden, moesten bij de Vinkebrug uitstappen, een eindje lopen en weer instappen in de tram, die even voorbij de plaats van het ongeval gereed stond. Omgekeerd gebeurde het zelfde. De politie is de gehele morgen met het onderzoek bezig geweest. De bestuurder van de vrachtauto, de 23-jarige H. Heeremans uit Haarlem, liep diverse verwondingen deels van ernstige aard op en moest naar de Mariastichting worden overgebracht. De jongeman reed vandaag de eerste vracht van het seizoen. De financieel-economische werkgroep van de Nederlands-Indonesische confe rentie heeft gistermiddag gedurende twee en een half uur vergaderd. Na afloop van de besprekingen is meege deeld, dat op deze bijeenkomst de laat ste voorbereidingen zijn getroffen voor het financieel-economisch gesprek op ministerieel niveau, dat vandaag zal beginnen. Van Indonesische "zijde zal, in tegenstelling tot hetgeen aanvankelijk werd verondersteld, minister Sumitro daarbij niet aanwezig zijn. Minister Kasimo zal dan in zijn plaats de lei ding van de Indonesische delegatie heb ben. Minister Zijlstra is vanmiddag op het vliegveld Cointrin bij Genève ge arriveerd. De besprekingen zijn volgens schema vanmiddag weer hervat. Naar van Nederlandse zijde na de bijeenkomst van de financieel-economi sche werkgroep is meegedeeld, is er bij de besprekingen over financieel-eco nomische onderwerpen een verschil van inzicht gebleken ten aanzien van de benadering van de te bespreken vraag stukken uit de bestaande financieel-eco nomische overeenkomst, zoals die be treffende het rechtsherstel, de inves teringen, transferregelingen en de schuldenregeling. Van Nederlandse zijde stelt men zich op het standpunt, dat een zakelijke aanpak op basis van de zakelijke merites der te behandelen on derwerpen gewenst is. Van Indonesi sche zijde daarentegen bestaat enige aarzeling tegen een dergelijk uitgangs punt, daar men de Indonesische binnen landse politieke invloeden niet geheel buiten de sfeer van het gesprek wenst te laten. De beslissing hierover ligt uiteraard zo verklaarde men van Nederlandse zijde bij de respectieve ministers. Een Nederlandse woordvoerder deel de gisteren ook mee dat de ministers van Buitenlandse Zaken, mr. Luns en President Soekarno heeft gistermid dag een beroep gedaan op de Indone sische luchtmacht om de discipline te handhaven en de orders uit te voeren, hangende een schikking van het geschil binnen de luchtmacht, dat verleden week woensdag tot uiting kwam tijdens de installatie van vice-commodore Su- jono tot wnd. chef-staf der luchtmacht. Tijdens een bijzondere plechtigheid op de luchtbasis Tjililitan, waar het inci dent geschied was, verklaarde de pre sident, die tevens opperbevelhebber is, dat hij bezig is een oplossing voor de luchtmachtkwestie te vinden. Het lands belang staat bij de oplossing van dat probleem voorop, zei Soekarno. Hij ken schetste het incident als een in een ke ten van gebeurtenissen in een zaak, die bijna twee jaar slepende was geweest. De president sprak zijn rede uit staan de naast vice-luchtmaarschalk Surya- darma, wiens ontslagaanvrage hij heeft geweigerd. Vice-commodore Sujono, wiens installatie tot wnd. chef-staf van de luchtmacht, tengevolge van het in grijpen van bewapende militairen ver leden week woensdag niet doorging, was afwezig. De president zei nog dat het niet de eerste, doch de zesde keer was dat hij een ontslagaanvrage van een stafchef van een der Indonesische wa pens afwees. (P.I.A.) 1 Anak Aguug in het afgelopen weekeinde aan het diner hadden gepraat over twee in Indonesië gevangen gehouden Neder landers, namelijk over de heren J. Ba den en P. de May van Gerven. Enig resultaat had het gesprek over die twee Nederlanders niet opgeleverd, zei de woordvoerder. Indonesische zegslie den erkenden dat minister Luns de po sitie van deze twee Nederlanders ter sprake heeft gebracht. Zij zeiden dat minister Anak Agung niets had willen beloven op dat punt. (ANp_up) Acht vliegtuigen zijn vanmorgen vroeg vertrokken van vliegvelden in het zuiden van Nieuw-Zeeland voor een vlucht van circa vijftien uur naar McMurdo Sound in het Zuidpoolgebied. Een groep kwar tiermakers van de grote Amerikaanse expeditie „Diepvries" heeft daar een landingsstrook op het ijs gereed ge maakt. Vier van de vliegtuigen, twee Dakota's en twee twee-motorige Alba tros-amfibievliegtuigen, moesten ech ter na enige tijd naar Nieuw-Zeeland terugkeren. Dê vliegtuigen ondervonden op de vlucht naar het zuiden zo'n sterke te genwind, dat de voorraad benzine van deZe toestellen wellicht niet toerekend voor de gehele vlucht zou zijn. De vier vliegtuigen die doorgevlogen zijn, twee Amerikaanse Neptunes en twee grote Skytrain-transporttoestellen, hebben gro tere brandstoftanks. Langs de route naar het zuiden zijn acht schepen van de „Diepvries" gesta tioneerd, die de vliegtuigen tijde'ns hun vlucht leiden. De toestellen zijn vanmorgen zo vroeg mogelijk vertrokken, om een landing bij daglicht van vliegtuigen, die eventueel zouden moeten terugkeren, mogelijk te maken. Op de landingsbaan in de McMurde Sound heeft men geen kunst licht nodig. Daar schijnt nu de Midder nachtzon. De expeditie „Diepvries" staat onder bevel van de Amerikaanse schout-bij nacht Richard Byrd, die van plan is vol gend jaar naar de Zuidpool te vliegen. (Reuter) De toestand van het Tweede Kamerlid Ch. Welter, die, zoals bekend is, een De Nederlandse Spoorwegen, zo heeft men vorige week in ons blad kunnen lezen, zullen niet overgaan tot de herinvoering van weekendre tours. Minister Algera heeft dat in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer toegelicht en daarbij als voornaamste argument aange voerd, dat de daaruit voortvloeiende inkomstenvermindering op dit mo ment voor de Spoorwegen onaan vaardbaar is. Zakelijk gezien, d.w.z. uitsluitend gelet op het economisch heil van het Spoorwegbedrijf, kan men na dit argument de discussie voor gesloten verklaren. Wanneer men echter be reid zou zijn de kwestie ook van een andere kant te benaderen, blijft er ruimte voor vragen. Het Kerst feest beslaat dit jaar een weekend en met Nieuwjaar herhaalt zich dit toe val. Velen zouden daarvan en dat zelfde argument geldt ook voor een willekeurig weekend graag ge bruik maken voor familiebezoek. Wie echter enig besef heeft van de ver- voerstarieven, weet dat jonge gezin nen alle hoogconjuncturen ten spijt zich die weelde zullen moe ten ontzeggen. De terugkeer naar „huis" vergt sommen, die het gezins budget te boven gaan. Is de vraag nu niet gewettigd of het staatsbedrijf der Spoorwegen ook oog dient te hebben voor de plicht tot dienstverlening? Met andere woorden: al is het economisch aspect belangrijk, het is niet het enige. r.-k. ziekenhui 's-Gravenhage en zaterdag uit beter genoemd. Het KNMI te De Bilt deelt mede: De arctische koude heeft Noord-Euri pa vast in haar greep. Stockholm had vannacht een temperatuur van minus 20, in Noord-Zweden werd zelfs ergens 36 graden vorst gemeten. Denemarken en Schotland hadden plaatselijk min 9, in ons land had Zuid-Limburg met min 5 de laagste temperatuur. In de komende 36 uur zal het weer onder invloed komen van een gecompli ceerde storing boven de Britse eilan den, die in ongeveer noordoostelijke richting trekt. Deze zal enige sneeuw en een tijde lijke dooi brengen. De wind draait tij delijk naar het zuidwesten. De leerlingen van het Prof. Zeeman lyceum in Zierikzee zijn maandag ver vroegd met Kerstvakantie gezonden. Zoals bekend is enkele weken geleden op dit lyceum bij controle een beginnen de infectie van tuberculose geconsta teerd, die zich thans heeft uitgebreid over een leraar en dertien leerlingen. Dit is tien procent van de schoolbevol king. De schoolarts heeft in een rondschrij ven aan de ouders der leerlingen de maatregel toegelicht. Hij zegt dat bij medisch onderzoek gebleken is, dat de jongelui onder een zware geestelijke druk leven. Verscheidene van de leer lingen, bij wie geen besmetting is ge constateerd, moeten door de spanning een rustkuur ondergaan. Aan de ouders wordt in het rondschrijven verzocht, er nauwlettend op toe te zien, dat de kin deren vroegtijdig naar bed gaan en zo veel mogelijk rust genieten. Verzocht wordt de meisjes geen werk in de huis houding te geven en de jongens geen werkjes op te dragen. Van een sluiting van de school is op dit ogenblik nog geen sprake. Tunis De Tunesische en Franse autoriteiten hebben gisteren bekendge maakt, dat zij ,,een gevaarlijke terro ristische" organisatie hebben opgerold en 42 personen hebben moeten arreste ren. Do leider van de Neo-Destour-par- tij heeft naar aanleiding hiervan be weerd, dat men wil trachten zijn cam pagne tegen het Tunesische bestuur in discrediet te brengen. Advertentie 0RISST 0LSTR. R. HAARLEM-TEL 13439 48 A DAM TEL 71716? Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat sneeuw, regen of ijzel. Ma tige tot vrij krachtige zuid-oostelijke wind met lichte vorst, later ruimend naar zuidwest met lichte dooi. Zon: 8.48-16.32. Maan: 11.52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1